J. 'De Zeven Provinciën uit de hand gelopen hobby' Fotograaf en dierverzorger maakt kalender Eilander Raad wil mandaat bekijken TEXELSE J COURANT 'Herberg eigentijds nostalgisch' Wisseling van de wacht bij Zeven Provinciën Bertus en Jopie Klippel zwaaien af 'Voel me ongemakkelijk als ik geen camera heb' 544» - DINSDAG 27 MAART 2007 Onder toeziend oog van echtgenote Jopie, Esther Fokkens, Jolanda Kamphuis en Carst Komdeur schroeft Bertus Klippel het naambordje van de gevel van De Zeven Provinciën. (Foto g na 'Een uit de hand gelopen hobby. Heel intensief, maar erg leuk.' Bertus en Jopie Klippel, bijna dertig jaar de gezichten van De Zeven Provinciën in Oudeschild, kochten het hotel in 1978 naar eigen zeggen 'uit een soort gek kigheid'. Maar toen ze er eenmaal zaten, pakten ze de zaken serieus De Zeven Provinciën is een legen- dansch bedrijf, niet alleen omdat Michiel de Ruyter er volgens de overlevering ooit heeft geslapen. Ook aan de tijd dat Dirk Koning er de scepter zwaaide en met name het café een grote schare bezoe kers trok, bewaart menigeen bij zondere herinneringen. Jopie: 'Het was de tijd dat alles kon. Vrijheid, blijheid. We stapten er op een zater dagnacht om half vijf binnen, toen Dirk vertelde dat de zaak te koop was. Uit een soort gekkigheid heb ben we het toen gekocht, zonder er al te diep over na te denken. Zon dagavond kwam de notaris langs en werd het overgeschreven. Zo ging dat in die tijd.' Bertus voer toen, zoals zoveel dorpsgenoten, op de kotter. 'Het waren de gouden jaren, we verdien den veel geld. Maar die zondag heb ik een opstapper gezocht en nooit meer gevaren.' Werkervaring in de horeca had hij niet, in tegenstelling tot zijn echtgenote Jopie: 'Ik zit al vanaf mijn dertiende in de horeca en vond het werk wel leuk. Het eten dat we hier serveerden was eenvou dig. Een broodje bal en een karbo naatje,' Vrijwel vanaf het begin liep het storm in het hotel. 'Ze begonnen toen met de dijkverzwaring. Op een dag stapte hier een man met grote laarzen binnen, die werkte bij de aannemer in Werkendam. Of we die werklui hier konden onderbrengen. Het leverde ons enorm veel klandi zie op. Ze werkten hard en meestal buiten. Zeker in de winter, als het vroor, dan moest je wel wat vlees op de botten hebben. Die mensen kon den pas eten. Als we kapucijners met spek aten, dan gingen die met het vet uit het pannetje en al naar binnen. Ze werkten met het tij, en als ze dan bij nacht en ontij aan de slag gingen, dan wilden ze natuurlijk wel eerst ontbijten. Hard werken dus, maar ze waren goed van beta- PvdA zoekt samenwerking Wadgemeenten Op initiatief van PvdA Wieringen hebben vertegenwoordigers van de PvdA-afdelingen van de wes telijke Waddenzeegemeentes (Texel, Wieringen en Den Helder) een oriënterend gesprek gehad over mogelijke samenwerking. De afdelingen willen onder meer een gezamenlijk initiatiefvoorstel ont wikkelen voor het Waddenfonds. De bijeenkomst vond plaats onder voorzitterschap van Friso de Zeeuw, directeur Bouwfonds en hoogle raar Gebiedsontwikkeling aan de TU Delft. Na afloop werd gecon cludeerd dat er prima kansen zijn om samen te werken, onder meer op het gebied van milieuprojecten, toerisme, bereikbaarheid (TESO, N9 en N99en het Waddenfonds. Daar naast is samenwerking mogelijk op het gebied van dienstverlening, zoals de uitvoering van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Voor dat soort grote maatschappe lijke taken is een behoorlijke schaal- len. Aan het eind van de week vroeg de opzichter wat het gekost had en werd er contant afgerekend.' Jopie: 'We hadden ook veel terug kerende gasten. Bijvoorbeeld men sen die van vissen hielden. Zoals de visclub uit Winterswijk, die komt hier elk jaar. Sommige vaste gasten komen meerdere keren per jaar en we hebben ook een gast die komt al vanaf het eerste jaar. Als je een hotel zoals dit hebt, dan is het belangrijk dat je regelmatig je gezicht laat zien. Hoe vaker je aanwezig bent, hoe meer je verdient. En je moet ook niet te beroerd zijn om een kamer voor één nacht te verhuren, door de week dan, want als je dat in het weekend doet, dan snij je jezelf in de vingers. Een volgende keer boe ken die mensen misschien meer dere dagen.' Aanvankelijk draaiden ze ook nog het café, maar dat doen ze al een jaar of tien niet meer. De menukaart werd steeds uitgebrei der. Bertus: 'Steeds meer liflafjes, sausje zus, broodje zo. De één wilde dit, de ander dat. 's Avonds bleven er maar van die bonnetjes komen. Als kok voelde ik me op het laatst net zo'n circusartiest.' Jopie: 'In zo'n hotel met restaurant moet je flink aanpakken, maar ik heb het met veel plezier gedaan. Dat gun ik ook onze opvolgers.' grootte van de gemeente vereist, of tenminste intensieve samenwerking met andere gemeenten. Over twee maanden komen de par tijen weer bij elkaar. Dan wordt een gezamenlijk initiatiefvoorstel voor het Waddenfonds besproken, een geza menlijke aanvraag waarin wordt aan gesloten op bestaande initiatieven van Texel, Wieringen en Den Helder. 'De locatie aan de dijk, de sfeer. We hadden meteen het gevoel: Dit is het!' Toen Jolanda Kamphuis en Esther Fokkens 'om een bak kie gingen' in hotel-restaurant De Zeven Provinciën, waren ze met een verkocht. Als nieuwe eige naars en opvolgers van Jopie en Bertus Klippel zetten ze het voort als herberg in eigentijds nostal gische sfeer. Daarbij worden ze terzijde gestaan door linker- en rechterhand Carst Komdeur. Texel is geen onbekend terrein voor beide dames. Esther Fokkens heeft er zes jaar gewoond, partner Jolan da Kamphuis negen jaar. Horeca en logies zijn voor beiden geen onbe kend terrein. Esther werkte als eer ste medewerker in Paviljoen/Paal 0 op De Krim, Jolanda onder meer als horecamanager op de Slufterval- lei, als manager op De Krim en als parkmanager bij Landal Greenparks in Putten, Het werk in Putten was prima en ook de bosrijke omgeving niet verkeerd, maar aan de magne tische aantrekkingskracht van Texel konden ze geen weerstand bieden. Via internet zagen ze dat het hotel in Oudeschild te koop stond en na één verkennend bezoek waren ze meteen verkocht. Als general mana ger operations op De Krim, waar mee ze verantwoordelijk is voor alle operationele zaken, inclusief marketing en sales, blijft Jolanda in het hotel op de achtergrond en zwaait Esther daar de scepter. 'We noemen het overigens een herberg, want dat doet meer recht aan de geschiedenis van het bedrijf.' Die is bijzonder, want volgens de overle vering heeft Nederlands bekendste zeeheld Michiel de Ruyter er in 1666 overnacht en uit kopieën van docu menten die ingelijst aan de muur hangen, blijkt dat er zelfs krijgsraad is gehouden. De rekening bedroeg destijds 63 gulden en 17 cent, in die tijd een vermogen. De Zeven Provin ciën, vernoemd naar het schip van De Ruyter. staat momenteel in de belangstelling. Dit wordt herdacht dat het 400 jaar geleden is dat de admiraal werd geboren, en dan kun je met aan het beroemde hotel voorbij gaan. Vorige week kwam er een cameraploeg van EénVandaag op bezoek en wellicht zullen er nog meer volgen. De nieuwe eigenaars bieden in samenwerking met de VW speciale Michiel de Ruyter- arrangementen en het is de bedoe ling dat in het hotel een suite wordt ingericht die zijn naam draagt en in stijl zal worden ingericht. Het hotel wordt deels op dezelfde voet voortgezet, maar er gaan ook dingen veranderen. Belangrijk ver schil is dat de herberg voortaan het hele jaar open zal zijn en dat men ook het hele jaar terecht kan in het restaurant. Dat wordt een eetcafé. Esther: 'Je kunt er betaalbaar en goed eten. We maken zoveel moge lijk zelf. Eigen soepen, eigen saus en dat soort dingen Om dagelijks open te kunnen zijn. wisselen zij en Carst Komdeur elkaar af in de keuken, achter de bar en in de bediening. De benaming eetcafé geeft volgens beiden aan dat het niet de bedoeling is dat de gasten tot ver na twaalven aan de bar blijven hangen. Carst: 'Ik denk niet dat die behoefte er is, iedereen moet 's morgens weer op tijd naar het werk.' Velen zullen de Texelaar kennen uit De Rog, waar hij twee jaar heeft gewerkt, achter de bar en in de keuken. 'Ik was toe aan een nieuwe uitdaging.' De veertien kamers in het hotel zullen de komende jaren stapsge wijs worden aangepakt. Ze worden luxer en voorzien van de eigentijdse gemakken, zoals flat screen tele visies, maar de nostalgie die ken merkend is voor het hotel zal niet verloren gaan. Sterker nog, waar mogelijk wordt die versterkt. Jolan da: 'We proberen daar een goeie De schade aan de steiger na de aanvaring. Aanvaring TX 43 De TX 43 (Biem van der Vis) heeft vrijdagmiddag bij het binnenvaren de steiger aan de noordoostelijke kant van de haven in Oudeschild geramd. De kotter heeft geen scha de, maar van de steiger is het loop- dek beschadigd en zijn twee palen en de gording gebroken. Hoofd-havendienst Hans Boks zag de aanvanng, maar weet met pre cies wat er mis ging 'Vermoedelijke oorzaak is het lage water. Om door de dwarsstroom te varen bij het bin nenlopen, moet een boot flink gang zetten. Eenmaal in de haven moet die gang er weer uit. Om af te stop pen, slaat de boot dan achteruit, maar door het lage water is de TX 43 waarschijnlijk uit het roer gelo pen en scheef geslagen.' Het is nog niet bekend wanneer Rijkswaterstaat de schade gaat her stellen. 'De schipper is na de aan varing naar de Havendienst gegaan om er melding van te maken. Verder wordt het door de verzekenng afge handeld.' balans in te vinden.' Gedacht wordt aan sfeervolle muurschilderingen, waarop het verleden herleeft. Op de benedenverdieping is inmiddels een proefkamer ingericht, waarin de gasten de sfeer alvast kunnen proeven. Andere wapenfeiten zijn dat het logo is opgefrist en dat de herberg een moderne website heeft gekregen (www.herbergtexel nl), waarmee ook online kan worden geboekt. HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410 Schoorsteenbrand De brandweer is vrijdagavond uit gerukt voor een schoorsteenbrand aan het Schilderend in Den Burg. Volgens eerste meldingen zouden er vlammen uit de schoorsteen te zien zijn geweest, maar daar was geen sprake meer van toen de brandweer arriveerde. Twee brandweermensen werden met de ladderwagen naar het dak getakeld om het rookkanaal te inspecteren. Ook werden met een zogeheten ramoneur asdeeltjes ver wijderd. De oorzaak van de brand is Onbekend. /Foto Jeroen van Hatturr) De Eilander Raadsleden voeren binnenkort nader overleg over het mandaat dat het samenwerkings verband van de gemeenteraden van de Waddeneilanden tot nu toe heeft. Dat is donderdag besloten op bijeenkomst van de raadsle den in Leeuwarden. Volgens de huidige spelregels bestaat uit de Eilander Raad uit raadsleden die namens de vijf gemeenteraden worden afgevaar digd. De Eilander Raadsleden gaan op pad met boodschappen van de eigen gemeenteraad en leggen na afloop verantwoording af aan de eigen raad. Raadsbesluiten worden in de Eilander Raad niet genomen, die taak is aan elke gemeenteraad afzonderlijk voorbehouden. Volgens Piet Standaart, één van de vijf Texelse Eilander Raadsleden, werkt die constructie in de praktijk niet altijd even handig. 'Voor elk besluit moet je nu telkens terug naar je eigen raad. Als we niet oppas sen, zijn we straks in bijeenkomsten van de Eilander Raad alleen nog de notulen van de vorige keer aan het bespreken.' Op welke manier het samenwerkingsverband een ande re dan wel bredere bevoegdheid zou kunnen knjgen, wordt volgend maand tijdens een Waddensym posium besproken. Standaart wijst er bij voorbaat op dat de Eilander Raadsleden geen gekozen volks vertegenwoordigers maar benoem de leden zijn waardoor de Eilander Raad niet zomaar de besluitnemen- de taak van een gemeenteraad kan overnemen. De vijf Waddeneilanden hebben in Leeuwarden ook weer de klokken gelijk gezet op het gebied van de intensievere gemeentelijke samen werking. Volgens Standaart is beslo ten eerst het onderzoek van Bureau Berenschot af te wachten, voordat verder wordt gesproken over de vorm waarin gemeentelijke samen werking zou moeten plaatsvinden. Dat gebeurt waarschijnlijk in een vergadering eind juni. Misverstanden die sinds de eer dere besluitvorming op Schiermon nikoog waren gerezen, zijn volgens Standaart uitgesproken Met name van Ameland klonken meermalen twijfels, omdat verkleining van het ambtelijk apparaat daar grote gevol gen voor het sociale leven heeft. 'Veranderingen kennen lastig zijn, maar de tijd van twee kruideniers en een bakker in de straat is helaas voorbij. Zelfs de buurtsuper staat inmiddels onder druk. Je redt het in je eentje niet meer. dus je moet samenwerken om sterker te staan en gezamenlijk een vuist te kunnen maken.' Al jaren liep fotograaf Salko de Wolf met het plan een eigen kalender te maken, maar finan ciële risico's en andere prakti sche bezwaren stonden uitvoe ring steeds in de weg. Dankzij 9oede contacten met uitgeverij Lindenblad en steun van Nauta Boek komt daar nu verandering m. Nog voor Pasen verschijnt een kalender voor 2008 met foto's van zeehonden. Daarnaast 3 4.d jw binnenkort een nieuwe serie j ansichtkaarten van zijn hand in J de winkel. IShtjl ISalko de Wolf fotografeert al bijna -[veertig jaar. 'Ik ben op mijn vijfde of zesde begonnen. Met de oude Pentax van mijn vader. Hij werkte al zf destijds bij TNO. Toen hij voor >r, rns onderzoek drie maanden naar Isra- zij I el moest, gingen wij het hele gezin :hil I mee Het verhaal gaat dat ik op de akte veerboot van Athene naar Haifa s Bi fotos van mooie vrouwen maakte.' Ie. Grijnzend: 'Toen ze begonnen te schelden. gaf ik het toestel snel (terug aan mijn vader. Hij had heel ira wRf1 Ult te le99en 13"iari9e kocht hij van zijn eer- 3 -2.s,6 zakgeld een professionele spie gelreflexcamera. 'Ik ging altijd met P'ln >n mijn buik naar de fotowinkel, bang dat ze mislukt waren. Ik wilde ook nooit dat de man in de winkel de foto's uit het mapje haalde als ze klaar waren. Maar er mislukte eigenlijk nooit iets.' Als jonge volwassene leerde hij het vak pas echt van Pieter de Vries, bij wie hij een tijd in de winkel werkte. 'Pieter fotografeerde voor de Hel- derse Courant. Soms stuurde hij mij naar een klus. Ik vond het een hele verantwoording, ook om ze op tijd klaar te hebben. Ze moesten uiterlijk met de boot van zes uur naar Den Helder, maar voor die tijd moesten ze in de donkere kamer nog ontwikkeld en afgedrukt wor den. En dat terwijl je je mooiste foto's natuurlijk altijd pas om vier uur maakte. Het was altijd jakke ren, de foto ging soms zelf nog nat in het zakje. En dan maar afwach ten of-ie geplaatst werd.' In 1988 trad hij in dienst bij Eco- mare. Als dierverzorger. maar bij gebrek aan een fotograaf kreeg hij alle gelegenheid zich uit te leven in zijn hobby. 'Bij alles wat er loos was, maakte ik foto's, ik heb in die tijd een archief opgebouwd van alleen al twaalfduizend dia's. Die zijn we nu aan het digitaliseren. Een enorme klus.' Ook buiten zijn werk is De Wolf actief als fotograaf. 'Ik voel me ongemakkelijk als ik mijn camera niet bij me heb. Ik fotografeer bijna elke dag. Voorheen moest ik zui nig doen met het materiaal, maar schoot ik toch wel twintig of dertig filmpjes vol per maand. Nu ik digi taal werk, is dat anders. Als ik even met de kinderen naar het strand ga. maak ik zomaar 150 foto's. Dan kruip ik daarna achter de compu ter. bekijk ze kritisch en houd er nog tien over. Weggooien vind ik moeilijk, want veel kan ik toch nog wel gebruiken. Hoe vaak ik niet gebeld word of ik van een bepaald onderwerp geen fotootje heb...' Het afgelopen jaar viel De Wolf meermalen in de prijzen. Soms waren de foto's zó mooi, dat twij fel rees of ze niet digitaal waren bewerkt. Tot ontsteltenis van de maker. 'Het is natuurlijk erg gemak kelijk geworden om te rommelen, maar ik houd er niet van. Ik doe er natuurlijk wel eens iets aan, maar ik ben geen knutselaar, die het beeld manipuleert. Ik wil fotografe ren zoals het is.' Een deel van zijn collectie staat op zijn eigen website (www.salkode- wolf.nl). De mooiste foto maakte hij ooit van een dolfijn die in de Mok- baai zwom. 'Nadat we bij Ecomare de tip hadden gekregen, heb ik eerst een hele ochtend op de dijk gezeten bij TESO. Ik kreeg 'm wel in beeld, maar het was maar een klein rugvinnetje. Later kon ik met een groep NlOZ'ers mee op de Phoca. Ik maakte een paar foto's, maar het was het toch met helemaal. Tot we weg zouden gaan. ledereen was al binnen, toen de dolfijn begon te springen. Als een echte dolfijn, zeg maar. Ik kreeg een adrenalinestoot: yes. ik heb 'm\' Samen met Adriaan en Sytske Dijk- sen heeft De Wolf een bedrijfje. Foto Fitis, dat zich richt op natuur- en landschapsfotografie. Met rede lijk succes. 'We kunnen er niet van leven, maar als er op alle we's van Schiphol een foto van jou hangt, is dat best kicken. We krijgen regel matig opdrachten van de ANWB en ook voor de VW maken we foto's. Met de opbrengst kunnen we alle drie onze hobby bekostigen.' Het plan een kalender te maken, bestond al lang Hij sprak er wel eens over met zijn werkgever, maar die wilde het financiële risico met nemen. Niet onbegrijpelijk, vind hij zelf. 'Het is toch linke business. Je raakt ze kwijt of blijft ermee zitten.' Dat zijn plan nu toch kan worden gerealiseerd, dankt hij onder meer aan Nauta Boek. de werkgever van zijn partner Justine, die hem financieel steunt. De Wolf is ook dank verschuldigd aan Marcelino van der Linden van uitgeverij Lin denblad, die zijn werk ziet zitten. 'Ik leerde hem twee jaar geleden ken nen als medewerker van Art Unlimi ted, dat ansichtkaarten van me op de markt bracht. Hij is voor zichzelf begonnen en wilde nog wel eens iets proberen. Binnenkort komt er ook een nieuwe serie panorama ansichtkaarten. In totaal heeft hij er ongeveer 35 uitgegeven. Tien jaar geleden al verschenen bij Stuur man in Sneek goedkope toeristen- kaarten. Daar zijn er wel 70 of 80 van gemaakt. Ik vind het tamelijk bizar: in elk molentje op Texel staat wel een Salko de Wolf. De hele kalender wordt gevuld met foto's van zeehonden. 'Ik heb mijn archief doorgespit en de foto's afge leverd die ik zelf geschikt vond. De moeilijkheid met zeehonden is dat ze zwarte ogen hebben en dat zul ke zwart gaten er niet zo vriendelijk uitzien Er moet eigenlijk net een lichtje in zitten. De overeenkomst is dat ze allemaal wel iets vertede- rends hebben. Ik had zelf wel een paar valse plaatjes gewild, want zo lief zijn die beesten met, maar dat durfde de uitgever niet aan. Mis schien de volgende keer...' De kalender wordt gedrukt in een oplage van duizend en is voor €17,95 te koop bij onder meer Eco mare en Nauta Boek Of het een succes wordt, durft De Wolf niet te voorspellen. 'De foto die bij januari komt te staan, is de best verkochte van allemaal bij Lindenblad. De 9eschoten door dierenarts Loek Vi afgelopen twee jaar zijn er daar 14.000 van weggegaan. Misschien al leuk dat ze in heel Nederland van Pieterburen, maar wel in het loopt het ook wel helemaal niet. We worden verkocht.' Met een brede winkeltje er tegenover.' zien wel. Ik vind het in ieder geval grijns: 'Nee, niet bij onze collega's Joop Rommets Hoewel hij dagelijks fotografeert, maakt Salko de Wolf geen foto's i n klein formaat de achterkant van de kalender s. n Vliet.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7