Woonbehoeften Texel onderzocht College wijkt uit naar Razende Bol Scheepswerf Visser i neemt Texdok over NlOZ-laboratorium bij beste ter wereld Cjrocn ^warts jexeh in het hart n i. Resultaat nodig bij provincie Natuureiland Texel i i 1 riHiM.'i 4,1 11 Vakantiekrant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12163 VRIJDAG 30 MAART 2007 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Scheepswerf Visser uit Den Hel der heeft scheepsreparatie- en constructiebedrijf Texdok in Oude- schild overgenomen. Donderdag avond werden de handtekeningen gezet. De twaalf arbeidsplaatsen op Texel blijven behouden. De medewerkers reageerden positief op het nieuws, zeker nadat direc teur Jelle Loosman verzekerde dat het dok op Texel zal blijven. Met de overname komt een eind aan periode van onzekerheid. Die ontstond nadat het door Hans Boom naar Texel gehaalde dok werd over genomen door de gebroeders Metz ut Urk. een tijd waarin het langzaam bergafwaarts ging met het rende ment in de visserij en de vloot werd uitgedund. Toen de firma Visser in Urk, onderdeel van Metz Beheer BV, failliet ging, werden de vooruitzichten er met beter op. De met slib volgelo pen dokput moest eigenlijk worden uitgebaggerd, maar dit bleef achter wege. Hierdoor kon het dok van 115 bi; 18 meter met een capaciteit van 1500 ton niet meer optimaal worden gebruikt. De nieuwe eigenaar, scheepswerf Visser m Den Helder, kan de extra droogzet- en reparatiecapaciteit goed gebruiken. Directeur Loosman: 'Op het moment dat wij schepen kun- inen droogzetten, levert ons dat werk op. Dat is ook een van de. redenen dat we in december een klein dok hebben gekocht. Er is op Texel veel vakmanschap aanwezig. Maar door dat Texdok voor bepaalde klussen te mnig mensen hadden, heeft het dok werk moeten laten schieten. In Den Helder werken we met 49 mede werkers en op Texel 12. De Texelaars blijven in principe op het eiland, maar we kunnen nu wel medewerkers uit wisselen. Hebben we op Texel te weinig mensen, dan kunnen we die uit Den Helder overvaren, andersom kan dat ook. Dat maakt ons een stuk flexibeler. Vroeger kon Texdok, net als Visser, bestaan van de vissenj. Dat is al enige tijd niet meer zo. maar ook Texdok heeft tijdig ingezien dat de bakens moesten worden verzet. Er gebeurt heel veel werk voor der den, bijvoorbeeld constructiewerk. Ook andersoortige schepen worden in Texdok onder handen genomen. Ik geloof zo'n beetje alle Texelaars die een bootje hebben.' 'Doordat Visser sinds 1993 deel uit maakt van de Damen Groep en we dus deel uitmaken van een groter en steviger lichaam, hebben we de kans om dit te doen. Dat geeft zeker heid voor de medewerkers. Ik heb vanmiddag (donderdag, red.) met ze gesproken en ze waren erg positief dat Visser het wilde overnemen. Ik ken de geruchten dat Visser het dok naar Den Helder zou willen halen, maar al zouden we willen, het kan niet eens. Technisch is het onmogelijk, omdat het dok veel te groot is voor de binnenhaven. Maar we willen het niet en vanmiddag heb ik toegezegd dat het op Texel blijft. Onze eerste prionteit is nu hèt uitbaggeren van de dokput, zodat we ook schepen met grotere diepgang kunnen ontvangen.' Visser Texel, zoals Texdok gaat heten, kan nog een jaar gebruik maken van de werkplaats aan de Heemskerck- straat. Loosman: 'Dus we hebben nog een jaar de tijd om uit te kijken naar een nieuwe locatie. Maar het belangnjkste is nu dat er rust in de tent komt.' Het voedirrgsstoffenlaboratorium jvan het NIOZ is één van de beste ter wereld. Die conclusie trekt het (instituut zelf na een internationale oefening, waarbij 56 laboratoria van zeeonderzoeksinstituten en —^universiteiten de voedingsstoffen in zeewater moesten meten. Het lab van het NIOZ was het enige dat voor alle bepalingen binnen de lestane afwijking van de vast- telde waarde bleef. |e voedingsstoffen stikstof, fosfaat en silicaat fungeren als brandstof voor jjle groei van het. plantaardig plank- jton in zee. Op hun beurt vormen ideze algen de basis voor het hele poedselweb. 'Zonder algen dus geen pehonden en zeevogels', aldus het NIOZ in een persbericht. De bepaling p deze voedingsstoffen speelt dan fok een centrale rol in vele zeeonder- goeksprogramma's. Het NIOZ heeft pervoor een speciaal nutriëntenla- oratorium ingericht. Dit staat onder 3 van Jan van Ooijen en heeft Karei Bakker, Evaline van Weerlee en Santiago Gonzalez als medewerkers. Om de kwaliteit van de bepalingen op een strikt onpartijdige manier te kunnen controleren, worden er regel matig monsters naar verschillende onderzoeksinstituten en universiteit slaboratoria gestuurd, met het ver zoek de - onbekende - concentraties van voedingsstoffen erin te bepalen. Geen eenvoudige opgave, omdat de omgeving snel verontreiniging van het monster veroorzaakt. Vong jaar was er weer zo'n oefening, ditmaal georganiseerd door het Meteorologi cal Research Institute (MRI) in Japan. Er deden 56 laboratoria uitde hele wereld aan mee, waaronder gerenom meerde laboratoria van instituten uit de VS. Engeland, Japan, Duitsland, Frankrijk en Australië. De resultaten werden vorige week bekend. Het NIOZ bleek het enige lab te zijn dat voor alle 24 metingen (6 concentra tieniveaus voor 4 stoffen) binnen de (zeer geringe) toegestane afwijkingen van de vastgestelde waarden bleef De gemeente en de Stichting Wonen Texel verspreiden vandaag huis-aan-huis een vragenlijst om de woonbehoeften van Texelaars te inventariseren. Met de uitkom sten wil de gemeente bij de pro vincie hard kunnen maken op wel ke plekken in de toekomst extra bouwruimte nodig is. Ook wil ze beter op toekomstige woonbe hoeften kunnen inspelen. Er wordt een lijst met circa vijftig vragen verspreid 'We willen bij voorbeeld weten wat de huidige en de gewenste woonsituatie is', aldus wethouder Marian Merkelbach. 'We vragen mensen ook naar hun inko men om in te kunnen schatten of de wensen reëel zijn, waar ze zouden willen wonen en welke behoefte aan voorzieningen ze hebben. Op die manier hopen we per dorp een totaalbeeld van wensen en behoef ten te krijgen.' De vragenlijst is opgesteld door Bureau Companen uit Arnhem. Dat maakt in 2001 al eens woningbehoefte-rapport waar mee de gemeente destijds de basis legde voor de nieuwe woningen in de Volmolen. Met behulp van het nieuwe onder zoek wil de gemeente bij de pro vincie kunnen aantonen op welke plekken de komende jaren behoefte is aan wat voor soort nieuwbouw. Dan gaat het om de circa 1100 woningen die tot 2014 moeten wor- Allebei grijs... ktober 7962 plaatste de 10-jarige Dros uit Oosterend de eerste van de nieuwe droogloods van Coöperatieve Aankoopcentrale tGA aan c'e Waalderstraat. Hij A fht die plechtige handeling ver- en a's zoon van Niek Dros, die ■■Ihad in de Raad van Toe- P Van doze toen nog puur Texel se' coöperatie. De Texelse Courant schreef destijds: 'Aan het reeds vier panden tellende complex is thans een loods toegevoegd, bestemd om volgens een geheel nieuw systeem graan te ontvangen en te drogen Het graan wordt namelijk gedroogd in kisten, 84 stuks, die in de loods staan opgesteld. Van onderen wordt lucht toegevoerd die het overmatige water uit het graan doet verdampen'. Nu, 45 jaar later, wordt dezelfde droog loods gesloopt om plaats te maken voor een woon- en winkelpand. Het toeval wil dat de sloop wordt uitge voerd door Wemer Dros (als onder aannemer van Tatenhove), de broer van Piet. Die kwam op het idee de plechtigheid van toen in omgekeerde volgorde te laten uitvoeren en daar mee de. steen te redden. De nu 54-jarige Piet, die in Raamsdonk- veer woont en projectleider is bij het aannemingsbedrijf Van Haatten-Van Oord, haalde zaterdag de steen uit de muur, met de bedoeling dat deze een bestemming khjgt die recht doet aan de agransche histohe die eraan is verbonden. Het viel de omstanders op dat als gevolg van de tand des tijds zowel de steen als Piet Dros helemaal grijs was geworden. den gebouwd- Daarvan zijn de 550 huizen voor de Volmolen, de 50 hui zen voor Den Burg West en de 19 huizen op 't Zouteland (Den Hoorn) bij de provincie op papier geregeld, maar voor 511 huizen moet nog ruimte worden gevonden. Het hui dige streekplan biedt die niet, terwijl de provincie de gemeente als taak heeft opgelegd die extra huizen te bouwen. Gedeputeerde Staten is bereid Texel bouwgrond te geven in de zoge heten uitsluitingsgebieden (plekken waar nu volgens het streekplan niet mag worden gebouwd), maar dan moet daar wel duidelijk behoefte aan zijn. Om toch in uitsluitingsgebieden te kunnen bouwen, is een wijziging van lokale bestemmingsplannen nodig. Companen presenteert de resultaten van het onderzoek naar verwachting tegen de zomer. Texe laars die nog bij hun ouders wonen en in de categorie starters vallen, krijgen de enquête op naam toe gestuurd. De gemeente hoopt op een hoge respons. 'Dan kunnen we significante uitkomsten krijgen.' De Sluitingstijd nog even 'winters' De voor de winterperiode gelden de sluitingstijden voor de horeca blijven dit jaar ook na 1 april van kracht, totdat de gemeenteraad een besluit heeft genomen over een nieuwe, mogelijk ruimere regeling. Normaal zou per 1 april de zomerre- geling ingaan, maar omdat de kans groot is dat de gemeenteraad op 24 apnl de regeling al weer wijzigt, dreigt verwarring voor publiek en exploitanten. In overleg met de poli tie heeft de burgemeester daarom besloten dit jaar nog even door te gaan met de winterregeling. Dat betekent dus: sluiting van de terras sen om 2.00 uur, uitschakelen van de muziek en stoppen met het ver strekken van drank en andere con sumpties om 2.30 uur en bezoekers naar buiten om uiterlijk 3.00 uur. In de nacht van vrijdag op zaterdag en van zaterdag op zondag zijn deze tijden respectievelijk 2.00, 3.30 en 4.00 uur. gemeente doet de komende tijd ook nader onderzoek naar de zogeheten inbreidlocaties in en bij de dorpen. Dat zijn plekken waar nieuwe huizen mogen worden gebouwd zonder dat er nieuwe bestemmingsplan nen nodig zijn. Volgens Merkelbach leefde aanvankelijk de gedachte dat zo'n beetje al het open gebied bin nen de bebouwde kom als inbreid- locatie mag worden beschouwd, maar dat blijkt complexer te liggen. Lees verder op pagina 5 Boottocht blijft vergoed worden Gehandicapten komen vanaf 1 april niet in de problemen als zij in een taxi een overtocht met de veerboot maken. Ze komen toch voor vergoeding in aanmerking. Dat heeft eigenaar Bart de Vries van Taxi 312000 laten weten. Het taxibedrijf uit Den Burg heeft gisteren overeenstemming bereikt met Connexxion over de voor waarden waaronder Taxi 312000 vanaf zondag het bovenregionaal gehandicaptenvervoer uitvoert. De Vries: 'De voorwaarden blijven het zelfde als die we de afgelopen jaren onder Transvision hebben gehad en dat betekent dat houders van een Valyspas hun reis van of naar Texel inclusief de overtocht kunnen boe ken.' Connexxion neemt het boven regionaal vervoer vanaf zondag van vervoerder Transvision over. Wat Texel betreft, blijven de taxi's van Taxi 31200 de ritten verzorgen. Doordat het rijk het bovenregionaal gehandicaptenvervoer opnieuw had aanbesteed, zag het er even uit dat de boottochten niet meer zouden worden vergoed. Dat leid de tot onder meer protesten van Texel Vitaal, de Stichting Integratie Gehandicapten Texel en Statenvra- gen van de PvdA. Texel Vitaal had berekend dat gehandicapten mini maal 75 euro uit eigen zak zouden moeten bijleggen of dat ze op eigen gelegenheid met de boot zouden moeten meegaan. Volgens De Vnes is dat probleem voor in ieder geval de komende drie jaar afgewend. Texelse fusie Staatsbosbeheer (SBB) en Natuur monumenten (NM) gaan op Texel een beheersmatige fusie aan. Het betreft een pilotproject, dat bij suc ces navolging zal krijgen in de rest van Nederland. Niemand minder dan oud-landbouwminister Kees Veer man, binnenkort voorzitter van NM, en Kees Vriesman, die met ingang van morgen stopt als directeur van SBB, gaan de fusie begeleiden. Pagina 3 a Visspecialist De Texelse Visspecialist in Oudeschild moet meer dan de helft van de zit plaatsen verwijderen. De voorlopige voorziening, waarvoor eigenaar Peter Bongaards dinsdag naar de rech ter ging. is afgewezen. Van der Star, die de zaak heeft aangekaart bij de gemeente, vindt dit terecht. Pagina 5 a Jos Timmer 'Je kunt de nadruk op de mindere kwaliteiten van een ander leggen, maar ik heb altijd geprobeerd de goeie kanten van elkaar naar voren te halen en begrip voor elkaar te kweken.' Aan het woord is Jos Timmer, die vorige week als voorzitter afscheid nam van Texels Belang. Pagina 11 Kritiek op ideeënboek Er werd gisteravond flink gedis cussieerd over de drie, door adviesbureau Witpaard, opge stelde meedenkideeën voor de Groeneplaats. Huizenbouw aan de Burgwal was in alle plannen slechts meegenomen als optie, terwijl veel mensen op de inspraakavonden hadden aan gegeven daar woningen te willen. Daarnaast was er kritiek op de nj bebouwing voor de banken die het bureau op het tweede ontwerp had getekend, omdat dit niet door veel mensen werd gesteund Volgens het adviesbureau hadden op de spreekuren bepaalde groepen (zoals huidige bewoners) geklaagd over bebouwing aan de Burgwal en ont brak dat protest tot nu toe over de rij bebouwing voor de banken. Ook plaatste het bureau op Iedere plat tegrond een trap tussen de Vismarkt en de Groeneplaats. Frits Veltkamp gaf aan dat daar helemaal geen ver hoging is. 'Ik vind dit teleurstellend.' De grote omvang van de bebouwing op de plaats van het gemeentehuis op twee van de drie ontwerpen werd ook niet enthousiast ontvangen. Het adviesbureau neemt alle inbreng van de avond mee om op 25 april met maximaal drie modellen te komen waaruit wordt gekozen. T E XE LSE - 'COURANT Cjntx Awt/Jnrli iahH tart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: UUOOnHUDS 1 1 i i 1 Woningmarkt onderzoek 2007 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 1.1,1790 AA Den Burg Werken en ontspanning gaan soms heel goed samen. Burgemeester en wethouders hielden hun weke lijkse vergadering dinsdag op de Razende Bol. Aan de zuidelijke rand van de zandplaat was daar toe een provisorische vergadertafel gemaakt met viskisten als stoelen. Terwijl een tiental zeehonden van korte afstand nieuwsgierig toekeek, werd de agenda in vlot tempo afge werkt. waarbij burgemeester Gel dorp, de wethouders Peter Bakker, Nico Kikkert en Marian Merkelbach, evenals secretaris Gert Jan Jong kind en loco-secretaris Bernadette Nouwen zich tegoed deden aan de meegebrachte lunch. Het gezel schap werd gehaald en gebracht door de loodsbotter Texelstroom, die de zandplaat op zeilkracht zo dicht mogelijk naderde, waarna het college met een vletje naar de ver gaderlocatie werd overgezet. Zoals het hoort bleef schipper Peter Lock zelf aan boord van de botter. Het avontuur was een aardigheidje ter gelegenheid van het afscheid van gemeentesecretaris Gert Jan Jong kind. die voor het laatst de college vergadering bijwoonde. Op de foto het college in vergadering bijeen, op de achtergrond de loodsbotter. (Foto Danielle de LussanetlGemeente TexelI

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1