WkM: 5^ Van der Star: Onder de gordel9 Viswinkel moet stoelen weghalen Nieuwe dagvoorziening geopend TEXELSE J coURANT ■BETlN Voetgangster aangereden VRIJDAG 30 MAART 2007 De Texelse Visspecialist moet meer dan de helft van de stoelen verwijderen. IFolo SUano Slbon) De Texelse Visspecialist in Oude- schild moet meer dan de helft van de zitplaatsen verwijderen. De voorlopige voorziening, waar voor eigenaar Peter Bongaards dinsdag naar de rechter ging, I is afgewezen. Van der Star, die de zaak heeft aangekaart bij de i gemeente, vindt dit terecht. I Het bestemmingsplan Oudeschild I bedrijventerrein uit 1989 verleent I een vergunning voor maximaal 36 I zitplaatsen in de Visspecialist. Er I staan er nu tachtig. Bongaards: I 'Die staan er al zo'n zeven jaar en I nooit heeft de gemeente er iets over I gezegd. Nu Vispaleis Van der Star I een klacht heeft ingediend, moeten I ze ineens weg. Ik ben zo kwaad. I Dat gevoel kan ik niet eens onder i woorden brengen.' J Als Bongaards de stoelen toch laat I staan, riskeert hij een dwangsom I van €250,- per dag, die kan oplopen 1 tot €7500,-. 'Ik moet ze wel wegha- len, want dat kan ik niet betalen. Aan 1 het begin van deze maand kreeg ik I ook nog een brief van de gemeente 1 dat Van der Star de dwangsom aan de lage kant vond. Hij heeft het bal- I letje al aan het rollen gebracht en I dan ook nog dit. Heel kinderachtig.' I De Visspecialist is vorig jaar ver- I bouwd. Bongaards: 'De gemeente I kwam in de tweede fase van de ver- bouwing naar me tpe. Dat is te laat. I Dan gaat het alleen nog maar over de veiligheid van de verbouwing i en niet meer over de verbouwing I zelf. De rechter is te makkelijk over dit punt heen gestapt.' Bongaards weet nog niet of hij in hoger beroep gaat. Hij haalt de stoelen één dezer dagen weg. 'Ik moet wel. Misschien komen er statafels voor in de plaats. Mensen moeten hier toch hun visje kunnen eten.' Van der Star Piet van der Star betreurt de gang van zaken. Hij is geen eigenaar meer van de viswinkel, dat zijn zoon Jan en schoondochter Bianca, maar voert wel het woord. 'Dit is de enige keer dat ik het verhaal vertel aan de media. Ik wilde helemaal niet reageren, maar als het zo op de man wordt gespeeld, moet ik wel.' Van der Star vindt dat de gemeente eerder had moeten ingrijpen. 'Ik had het al vaker aangekaart. Ze gaven me gelijk, maar hadden onvoldoen de mankracht om er iets aan te doen. Dat is echt ten treure uit: Voor de oud-eigenaar voelt het alsof hij de rotzooi van de gemeente moet opruimen. 'Ik wil hier helemaal niet bij betrokken raken. Eigenlijk ben ik de derde man, maar ik word nu voor zwarte piet aangezien.' Volgens Van der Star zijn er meer ondernemers rond de Visspecialist die klaagden over het aantal zitplaatsen. 'Zij durf den er niet mee naar de gemeente te gaan omdat ze bang waren voor negatieve publiciteit. Nou, ik sta daar boven.' Bongaards wist volgens Van der Star donders goed dat hij met zo veel zit plaatsen mocht hebben. 'Tegen de vorige eigenaar. Blom, is hierover ook al een rechtszaak geweest. Hij moest stoelen weghalen, zijn assor timent aanpassen en mocht geen drank meer verkopen. Peter werkte er al, dus hij wist ervan.' Toen Bongaards de zaak zo'n zeven jaar geleden kocht, is hij financieel bijgestaan door Van der Star. 'Er kwam een kink in de kabel met Blom en ook met de bank kon hij het niet rond krijgen. Wij hebben toen voor hem garant gestaan bij de bank.' Een eis van Van der Star was dat Bongaards zich zou houden aan de 36 zitplaatsen. Ook'is Jan van der Star volgens zijn vader voor de verbouwing naar Bongaards geto gen om hem erop te wijzen dat het bij 36 stoelen moest blijven. Anders zou Van der Star actie ondernemen. 'Dat laatste gesprek kan Bongaards zich ineens niet meer herinneren. Dan zal hij dat eerste gesprek ook wel zijn vergeten.' Volgens Van der Star had Bon gaards beter in een dorpskern een zaak kunnen beginnen. 'Dat hij heeft verbouwd, komt de kwaliteit alleen maar ten goede. Wat dat betreft is het een super-ondernemer. Alleen had hij niet iets op een industrieter rein moeten kopen. Je weet dat het hier niet mag en bovendien is de grondpnjs hartstikke laag. Hij wil voor weinig geld het hele varken en daar pas ik voor.' De dwangsom die Bongaards is opgelegd, vindt Van der Star te laag. 'Die moet maximaal €150.000,- zijn. Eigenlijk vind ik dat bij een derde waarschuwing het bedrijf gesloten moet worden.' Van der Star gaat in hoger beroep om een hogere dwangsom af te dwingen. Volgens hem is het een zakelijk geschil, geen persoonlijk. 'Man, we waren collega's! Welke viswinkels helpen elkaar nou? Ik gunde het die jongen echt. Maar wat hij nu doet, is onder de gordel.' -gONG.m*' ScHR Rt< CLAN Asterix en de vishandelaren Voetgangersbrug in Volmolen Over het water tussen tussen de Distelvlinder en de Korfbaeck in de nieuwe wijk De Volmolen zal een brug voor voetgangers en fietsers worden aangelegd. Eerst komt er een tijdelijke voorziening voor de periode dat in de Volmolen nog gebouwd wordt. De voorlopige brug is een van de maatregelen om onveilige en chao tische toestanden te voorkomen. In de wijk is veel bouwactiviteit en het daarmee samenhangende aan- en afrijden van vrachtauto's en ander rijdend mateneel. Maar nu de eer ste huizen klaar zijn, verkeren hier ook de verhuizende en klussende bewoners, onder wie relatief veel kinderen. Om bouw- en bewonings- activiteit uit elkaar te houden zul len hekken worden geplaatst. Het woon- en bouwverkeer gaat via de Kadijksweg de Volmolen binnen. De Vuurvlinder wordt op werkda gen afgesloten. Op de Distelvlinder geldt eenrichtingverkeer tussen de 34 rijtjeswoningen en de koopap partementen. B en w gedogen dat de voorlopige brug zonder bouw/ aanlegvergunning wordt gemaakt. VERVOLG VAN PAGINA 1 Woonbehoeften 'Een stuk grasveld tussen huizen komt bijvoorbeeld wel in aanmer king, maar een stuk grond waar een agrarische bestemming op rust weer niet. Daarvoor moet toch eerst een nieuw bestemmingsplan wor den opgesteld, voordat er kan wor den gebouwd.' De gemeente heeft recent met de provincie afgesproken dat ze de komende tijd in kaart brengt welke gebieden wel en geen inbreidloca- tie zijn. 'Dat leggen we voor aan de provincie om te horen of ze het met ons eens is.' De gebie den die als inbreidlocatie mogen worden beschouwd, komen vol gens Merkelbach als eerste voor woningbouw in aanmerking zodra de resultaten van het woningbe hoefteonderzoek bekend zijn. De gemeente is er volgens de wethou der nog niet met alleen de resulta ten van het nieuwe onderzoek. Om daadwerkelijk in uitsluitingsgebied te kunnen bouwen, moet in een later stadium ook nog een lokale woonvisie worden opgesteld. 'En er moet mogelijk aan natuurcompen satie worden gedaan.' De noordse woelmuis (beschermde diersoort) kan daar aanleiding toe geven. De uitkomsten gelden niet alleen voor de 511 extra huizen, maar ook voor bijvoorbeeld de resterende nieuwe woningen in de Volmolen. De eerste fase wordt momenteel gere aliseerd, maar de tweede moet nog worden opgestart. Het onderzoek zou volgens de gemeente kunnen uitwijzen dat er toch meer behoefte aan vrije kavels is. Volgens Merkel bach heeft de gemeente geleerd van de ophef die rond de huizen aan de Vuurvlinder is ontstaan. 'Daar hebben we van geleerd dat de behoeften van de mensen die op de wachtlijsten van de gemeente en de Stichting Wonen TexeEstonden toch minder hard waren dan ze leken.' -i WlTJE Gewest wordt opgeheven Het gemeentelijke samenwer kingsverband Gewest Kop van Noord-Holland wordt waarschijn lijk per 1 juni opgeheven. De posi tie van het gewest is verzwakt. De GGD's zijn in 2002 gefuseerd en er is een intergemeentelijke milieu- en sociale dienst opgericht. In het gewest werken de gemeenten Texel, Anna Paulowna, Den Helder, Harenkarspel, Niedorp, Schagen. Wieringen, Wieringermeer en Zijpe samen op verschillende gebieden waaronder economie, gezondheid en onderwijs Voor sommige taken is een nieuwe gemeenschappelijke regeling opge richt en andere taken zijn onder gebracht in al bestaande regelin gen. Hel personeel van het gewest wordt herplaatst. Het opheffen van het gewest kost Texel €21 000,- De commissie middelen neemt hier donderdag een besluit over, waarna het 24 april in de raad wordt besproken. Zeldzame mammoetbotten opgevist Een 38-jarige bromfietser uit De Cocksdorp heeft gistermiddag op het fietspad aan de Postweg een Duitse voetgangster (53) in de rug ereden Het ongeluk gebeurde vlak voor de kruising met de Molenlaan. De bromfietser reed met zo'n 40 kilometer per uur richting De Cock sdorp. Het slachtoffer is met een hersenschudding en verwondingen aan het hoofd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Foto Stiana Slbon) Groepsverblijven steunen Tesselhuus Vissend op de Engelse gronden trof de bemanning van de TX68 vorige week grote, zware, ver steende botten in de netten. Na determinatie door mammoetspe cialist Dick Mol bleek het om een stuk bekken en een stuk dijbeen van de zuidelijke mammoet te gaan. De zuidelijke mammoet (Mammu- thus meridionalis) leefde veel eerder dan de wolharige mammoet. De botten zijn afkomstig uit het Vroeg- Pleistoceen of het vroege Midden- Pleistoceen. Hun ouderdom wordt geschat tussen de 2 miljoen en 800.00 jaar. De zuidelijke mammoet is de voorouder van de wolharige. Van de wolharige mammoet wor den regelmatig botten gevonden. Meestal zijn die rond de 30.000 jaar oud. Botten van de zuidelijke mam moet zijn veel zeldzamer. De zuidelijke mammoet was veel groter dan de wolharige. Zijn schou derhoogte kon tot ver boven de vier meter komen. De wolharige mammoet kwam tot ongeveer 2,50 meter. De zuidelijke mammoet was een bewoner van de savanne, gras landen afgewisseld met bossen en losse groepen bomen. In dit leef gebied kwamen ook een nijlpaard (groter dan het tegenwoordige nijl paard uit Afrika), een geitachtig dier en de sabeltandkat voor. De wolha rige mammoet leefde op de koude en droge mammoetsteppen, waar nauwelijks of geen bomen voor kwamen. Op dit moment liggen de botten te verwateren in de werkplaats van Ecomare. Over enige tijd zullen zij in de hal van het centrum tentoonge steld worden. Met het planten, van een Ginkgo biloba (Japanse notenboom) heeft leefgemeenschap het Maarten huis bij De Koog dinsdag officieel een nieuwe dagvoorziening voor oudere verstandelijk gehandicap ten in gebruik genomen. Die is bestemd voor bewoners van het Maartenhuis en mensen die aan Noorderhaven (Texelse Rede) zijn verbonden. De boom werd symbolisch bij de ingang van de dagvoorziening geplant. Die is gevestigd in het voormalige kantoorgebouw Arthur op het terrein van de leefgemeen schap Medewerkers en bewoners schepten gezamenlijk grond rond de wortels. Bestuurslid Geertje van Lingen van het Maartenhuis maakte het werk af door de boom als eerste water te geven. Zij liet weten dat de Ginkgo een oude boomsoort is die in Japan en China als heilig wordt beschouwd. 'Hij staat symbool voor geluk, hoop en tijdloosheid De nieuwe voorziening, die al een paar weken draait, is bestemd voor verstandelijk gehandicapten die te oud worden voor de werkplaats van de leefgemeenschap. Er maken inmiddels negen mensen gebruik van. 'Zij kunnen hier in een huiselijke sfeer allerlei activiteiten doen', aldus coördinator Dietmar Breidenbach. 'Bijvoorbeeld schilderen, wandelen of een beetje rusten en eén keer in de week komt de muziektherapeute langs.' Het Maartenhuis begon zo'n twee jaar geleden met de voorbereidin gen, Volgens Elstgeest werd met medewerking van diverse Texelse bedrijven het houten gebouw tot een gemoedelijke huiskamer omge bouwd. De tuinploeg van mede werker Kees Goedegebure legde ondertussen een nieuwe tuin rond het gebouw aan. 'En we hebben een patio gemaakt met houten bal ken in de vorm van zonnestralen. Daar kunnen de mensen lekker rus tig zitten.' De voorziening heeft, net als het kantoorgebouw, de naam Arthur (naar Koning Arthur) gekregen Het leidde tijdens de opening bij direc teur Peer Elstgeest tot de ingeving een nieuwe versie aan de verhalen rond de legendarische koning toe te voegen. Hij vertelde de aanwezi gen het 'bij bijna niemand bekende verhaal' dat Koning Arthur een deel van zijn kasteel had laten inrichten voor op leeftijd gekomen ridders die waren uitgewerkt. 'In die vleugel mochten zij tot rust komen. En laat dat verhaal hier op Texel nou een vervolg krijgen.' De dagvoorziening is van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 15.00 uur geopend. Naast de vaste krachten helpen vijf vrijwilligers mee in de begeleiding i De vereniging van exploitan- ten van Groepsverblijven Texel I (GROET) heeft besloten donateur te worden van het Tesselhuus. Het vakantiehuis voor zwaar gehandicapten kan rekenen op een jaarlijkse bijdrage van €20,- Per lid per jaar. Bij het huidige aantal van 20 leden komt dat dus neer op €400,-. tet besluit werd genomen in de "ergadenng van 15 maart, nadat jestuurslid Germ Keuning van het esselhuus de nieuwe film over let vakantiehuis had vertoond. De •xploitanten zien hun bijdrage niet Ween als steun voor 'het beste loede doel dat Texel kent', maar j°k als blijk van collegiale soli diteit jegens het vakantiehuis en •e daaraan verbonden vrijwilligers, tek het Tesselhuus is een groeps- pMijf. zij het voor een categorie Bsten die niet op een gewone tanier met vakantie kan gaan. De pdrage wordt opgenomen in de "ntributie die daarvoor moet wor- verdubbeld tot €50,- per aan- loten bedrijf. De steun zal in de komst nog toenemen als meer ploitanten zich bij de vereniging sluiten. Dat laatste wordt voor belangenbehartiging van deze stische bedrijfstak zeer wen- hlk 9evonden. GROET houdt zich er meer bezig met gezamenlijke motie en heeft daartoe de inter- tsite www.groepenoptexel.nl in 'even geroepen. Een werkgroep is bezig deze site meer bekendheid te geven en zoekt daarbij samen werking met de WV. Hetzelfde geldt voor het streven naar de invoering van een betaalbaar classificatiesy steem, waarmee in de promotie op objectieve wijze de kwaliteit van de aangesloten accommodaties wordt aangegeven. Slecht bereik Rabomobiel Rabomobiel, waarmee per mobie le telefoon bankzaken kunnen worden geregeld, is nog niet op heel Texel beschikbaar. Vooral bij Dennenoord zijn problemen met het bereik. Toch blijft Rabomo biel voorlopig opereren vanuit het Orange netwerk. Rabobank-lid Romein Dros had geruchten opgevangen dat Rabo bank zou overstappen naar Tel fort, volgens hem een netwerk met slecht bereik op Texel. Dit blijkt volgens directievoorzitter Ronald Bleeker met te kloppen. 'We blijven voorlopig bij Orange.' Uit het publiek klonken ontevreden geluiden over Orange. 'Het is een prijsvechter en heeft daarom vooral in de grote steden een goed bereik. Niet op Texel.' Bleeker beloofde dit uit te zoeken en hierover contact op te nemen met Dros. KPN en Vod- afone hebben hun bereik op Texel onlangs verbeterd. Overkantse slager heeft primeur met Texels lamsvlees Keurslager Wim Stronkhorst in Ouderkerk aan de Amstel ver koopt met ingang van vandaag Texels lamsvlees. Dat gebeurt onder auspiciën van streek- merk Waddengoud van de stich ting Waddengroep. De stichting zelf spreekt in een persbericht enthousiast en met lichte over drijving van een 'primeur'. 'Want het Texels lamsvlees was sinds het bestaan van het Waddenei land alleen nog maar verkrijgbaar op Texel zelf.' De slager zelf is erg blij met 'deze culinaire aanwinst voor Ouderkerk Subsidie voor instructeurcursus B en w hebben besloten de Wad- denruiters/Kleppertjes een eenma lige subsidie van €2.231,- te geven als tegemoetkoming in de kosten van een basis-instructeurcursus en een kandidaat-instructeurcursus. De totale kosten van beide oplei dingen belopen €6.692,50. Aan de basiscursus (bedoeld om vaardig heid op te doen voor het instrueren van overige leden) doen vijf leden aan de Amstel'. Hij spreekt van een 'hoogwaardig stukje vlees' en roemt ook de milieu- en diervrien delijke productiewijze, terwijl het streekmerk Waddengoud de klant 'een herkomst- en duurzaamheid garantie' biedt. 'Een erg goede en verantwoorde aanvulling voor mijn assortiment en de vleesliefhebber', aldus Stronkhorst. De Waddengroep wijst erop dat er tegenwoordig veel producten en levensmiddelen op de markt zijn die door een uitgekiende marketing strategie 'onderscheidend' kunnen zijn, maar dat de vleesmarkt wat dat betreft achterloopt. Ook hebben veel speciaalzaken te lijden onder de grote concurrentie van de super markten met hun prijzenoorlogen, 'Met de komst van een bijzonder kwaliteitsproduct zoals het Wad dengoud Texels lamsvlees in het slagerssegment, hebben mensen weer een reden de slager te bezoe ken.' Waddengoud werd opgericht in 2003 en is het streek- en keurmerk voor duurzame producten, diensten en activiteiten uit het Waddenge bied. Meer informatie staat op de website www.waddengoud.nl. mee en aan de kandidaatscursus (waarbij deelnemers kunnen vast stellen of het instrueren hen ligt) acht leden. Een van de bewoners van het Maartenhuis helpt, geflankeerd door Dietmar Breidenbach en Geertje van Lingen, n van de Japanse notenboom bij de nieuwe dagvoorziening, n me jmt .m hm „mi e bij het planten

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5