Meer dan alleen Texels kookboek Cultuurhistorisch Museum geeft invulling aan naam Nieuwe wippertruck voor KNRM Vliegeraar gewond na valpartij 'Tijdens hardlopen breng ik smaken samen' Zoeaaf, boerderijbranden en oude grammofoons DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Ruth de Ruwe en Annette van Ruitenburg overhandigen De si 'Zoals een schilder de kleuren bij elkaar zoekt in zijn hoofd, zo heb ik dat met smaken.' Annette van Ruitenburg schreef samen met Ruth de Ruwe het boek De smaak van Texel, uitgegeven ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van Nauta Boek. Zater dag overhandigde het duo het eerste exemplaar aan wethouder Marian Merkelbach. Van Ruitenburg en De Ruwe kenden i elkaar met voor ze samen aan het boek begonnen. Daan Welboren, mede-eigenaar van Nauta Boek, bracht ze in september 2005 bij elkaar. Hij vroeg of ze wilden helpen P bij hel samenstellen en redigeren I van het boek Koken op Sien Tes- sels. Die samenwerking smaakte naar meer. Toen Welboren hen in november 2005 benaderde om een jubileumboek te maken, hoefden ze er dan ook niet lang over na te denken. De Iwee vulden elkaar goed aan. Van Ruitenburg was verantwoor delijk voor de teksten en recep ten in het boek. De Ruwe nam de fotografie en vormgeving voor haar rekening. De ene keer maakte De Ruwe een foto en bedacht Van Rui tenburg er een recept bij, de ande re keer werkte het andersom. Van Ruitenburg: 'Ruth had een mooie foto gemaakt van een konijn. Toen dacht ik, welk gerecht kan ik daarbij bedenken? Iets met konijn lag een beetje gevoelig. Mensen waarde ren het niet als je een vleesrecept samen met de foto van het dier plaatst. Vandaar een recept voor worteltjescake.' Het boek is ingedeeld in vier sei zoenen. 'Elk seizoen heeft zijn eigen smaak. Daarnaast hebben we dit ook gedaan uit respect voor de natuur. Het is een beetje een natuur- boek.' Naast de recepten bevat het boek veel extra informatie met betrekking tot de ingrediënten. Zo wordt er wat uitgelegd over asper ges, maar komt ook kaasboerderij Wezenspyk aan bod. Van Ruitenburg woont twaalf jaar op Texel, in De Waal. Daarvoor woonde ze in Amsterdam. 'Daar zijn producten uit alle werelddelen beschikbaar.' Samen met buurman Rob Lutke Schipholt sloeg ze aan het koken en raakte ze thuis in de Texelse keuken. Ook legde ze een moestuin aan. 'Daarvan heb ben we veel gebruik gemaakt voor het boek.' Het uitgangspunt is volgens Van Ruitenburg om de ambachtelijke Texelse keuken te integreren met de wereldkeuken. 'Het is mijn verzame ling van twintig jaar aan recepten.' Het mooiste gerecht vindt Van Rui tenburg een linzensalade met gei tenkaas gerold in gedroogde bloe men. 'Ik at ooit eens in een berghut een salade waar bloemen overheen waren gesprenkeld. Zó kwam ik op dit idee.' De meeste recepten bedenkt ze als ze aan het hardlo pen is. 'Dan breng ik de smaken bij elkaar.' Om de gerechten goed op de foto te krijgen, ging er veel voorbereiding aan vooraf. Ook werd alles door een proefpanel getest. 'Ze voelden zich soms bezwaard omdat we een heel diner voor ze kookten. Maar we zijn ze alleen maar dankbaar omdat ze eigenlijk aan het boek hebben meegewerkt. Ze waren kritisch en met hun commentaar konden we weer aan de slag om het gerecht verder te perfectioneren', aldus Van Ruitenburg De samenwerking tussen de twee is nog met afgelopen. Op 1 januari zijn ze het bedrijf Van lamsoor tot oorlam gestart. Ze gaan nog meer kookboeken uitbrengen. 'Niet zo maar kookboekên, maar recepten met een toevoeging. Achtergrond informatie zoals we dat ook bij dit boek hebben gedaan.' Het boek wordt, met behulp van uitgever Fontaine, ook uitgebracht Peuters van de peuterspeelzalen van Pharos die naar de basis school gaan, krijgen binnenkort een 'peuterestafette' mee, waarin te lezen is hoe het kind zich op de peuterspeelzaal heeft ontwikkeld op sociaal en motorisch gebied en hoe het staat met de ontwik keling op het gebied van speel- leergedrag, taalontwikkeling en zelfredzaamheid. Vlak voordat een kind de peuter speelzaal verlaat, worden de ouders uitgenodigd samen met de peu- terleidster de peuterestafette door te nemen. Wanneer ouders com mentaar of aanvullingen hebben, kan dat worden opgenomen. Vaak hebben de peuterleidsters wel een globaal beeld van de ontwikkeling van de kinderen, maar de peute restafette dwingt hen heel precies naar alle ontwikkelingsgebieden te kijken. Voor de leerkrachten van de basisschool is het prettig te weten wat een kind leuk vindt en op welke gebieden het wellicht extra aan dacht nodig heeft. De ouders krij gen daarom twee estafetteboekjes: één om te bewaren en één om door te geven aan de basisschool. Daar bij mogen zij zelf beslissen of ze de peuterestafette doorgeven of niet. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met de leidsters van de speelzalen of met coordina tor Fia Joustra, tel. 06-20740538. De KNRM in De Koog beschikt sinds donderdag over een nieuwe wippertruck. De nieuwe hulpver leningswagen is voorzien van meer communicatieapparatuur I en er kan meer reddingsmateri- J eel mee over het strand worden I vervoerd. 'Met deze wagen hebben we voort aan meteen het wippertoestel bij ons', vertelt chauffeur Jacob Bak ker, terwijl hij een aan de zijkant ingebouwde katrol met een paar honderd meter lijn toont. 'Dan hoe ven we met meer terug te rijden naar het boothuis om het toestel alsnog op te halen als we het nodig hebben.' Met de wipperapparatuur kan de KNRM een lijnverbinding met gestrande schepen tot stand brengen Het grootste verschil tussen de oude en nieuwe wagen is dat vrij wel al het materieel is opgeborgen m vakken aan de zijkanten die van buitenaf bereikbaar zijn. 'In de oude wagen lagen veel spullen onder de banken, nu kunnen we er een stuk beter bij.' De nieuwe wagen bevat beduidend meer communicatieap paratuur. Bakker: 'Er is een inter com gekomen, zodat je voortaan achter in de bak met de chauffeur kunt praten en mee kunt luisteren naar de verschillende kanalen.' De nieuwe wagen heeft ook een nieu we rechtstreekse verbinding met de reddingsbrigade gekregen. 'Dan hoeft bij een gezamenlijke reddings actie niet meer speciaal iemand van de reddingsbrigade mee met een portofoon om de verbindingen te onderhouden.' Slachtoffers die van het strand wor den gehaald, kunnen beter wor den vervoerd doordat de banken achterin zijn voorzien van banden waarmee brancards kunnen wor den vastgesnoerd. 'Eerder moesten we een brancard wel eens op de grond tussen de banken inleggen.' De wagen beschikt over materiaal voor eerste hulp (onder meer nek- kragen), onderkoelingbrancards en een drijfbrancard om slachtoffers veilig uit het water te halen. De wip pertruck wordt vooral in de zomer geregeld ingezet om ambulance personeel over het strand te vervoe ren. De ambulances rijden niet over het strand. De nieuwe wagen is een voormalige Unimog 1300 van Defensie. Hij werd bij de KNRM in IJmuiden tot wip pertruck omgebouwd. Een opmer kelijk snufje is een kantelbeugel op het dak waarmee alle antennes plat kunnen worden gelegd. 'Dat was nodig, omdat we anders het boothuis niet in konden.' De voor malige wippertruck, die zo'n acht tot tien jaar in De Koog dienst heeft gedaan, is reservetruck geworden. Hij is al naar de overkant. De nieuwe wagen is net als de vorige naar orgelman Peter Kaan vernoemd. Texelse Courant gaat op locatie 'Het nieuws ligt op straat', zegt men wel eens. De Texelse Cou rant neemt dit advies ter harte. Woensdag strijkt een verslaggever van de krant ergens op het eiland neer waar iets te beleven valt en waar veel mensen zijn. Dat kan de Groeneplaats zijn, maar ook een bouwmarkt of het zwembad. Doel is om aanwezigen aan het woord te laten en te horen wat er leeft. Een verslag hiervan vindt u vrijdag in de krant. VERVOLG VAN PAGINA 1 Rechtzaak Een kliniek daar heeft hem al geac cepteerd, maar de zorgverzeke raar moet nog beslissen of deze de behandeling willen vergoeden. 'Daarover hopen we nog deze week duidelijkheid te krijgen', liet advo caat M. Berbee weten. 'Als het antwoord positief is, gaat hij zo snel mogelijk de kliniek in. Dan volgt een behandeling van ruim vier maanden.' Die behandeling is vol gens de verdachte nodig, omdat zijn huidige behandeling bij Jellinek tekortschiet. De man kampt naast een drugsprobleem ook met een persoonlijkheidsstoornis. De laatste onduidelijkheid in het proces was de vraag of een eerdere veroordeling nu wel of met ten uit voer moet worden gelegd, mocht het eindoordeel zijn dat de inwoner van De Koog schuldig en strafbaar is De man heeft twee voorwaardelijke celstraffen op zijn naam staan: één van dertig dagen, opgelegd door de Alkmaarse politierechter, en een straf van zes maanden, uitgespro ken door de Meervoudige Kamer in Amsterdam. Van beide straffen was tenuitvoerlegging gevraagd, maar van de Amsterdamse straf ontbrak het papierwerk in het dossier. Het uitstel van de zaak wordt dus ook gebruikt om op dit punt duidelijk heid te verkrijgen Mocht de verdachte op 18 juni voor behandeling in Schotland zijn, dan wordt de behandeling van de zaak mogelijk uitgesteld, liet rechter H. de Klerk doorschemeren. verzameling voorwerpen t op de landelijke markt. Op 7 april houden de schrijfsters een signeer sessie in kookwinkel Duikelman in Amsterdam. Volgens Daan Welbo ren is niet eerder een boek van Nauta op de landelijke markt ver schenen. 'Misschien wel nooit een Texels boek.' Hij weet zeker dat het een groot succes wordt. 'Het is een schitterend en speciaal boek.' Nauta Boek bestaat op 2 april pre cies twintig jaar. Toen verhuisde de winkel naar de huidige locatie. 'De grootste verandering in de afgelo pen jaren is dat je met minder titels een grotere verkoop haalt. Verkocht je er van een bepaald boek vroeger 10.000, nu zijn dat er wel 300.000.' Als boekverkoper moet je volgens Welboren nieuwsgierig zijn. 'Ik lees veel kranten en uiteraard boeken. Je moet iedereen kunnen helpen. Daarom is het belangrijk overal iets van af weten.' Om het jubileum te vieren, gaat Welboren met iedereen die iets met Nauta te maken heeft, uit eten bij De Twaalf Balcken. 'Zowel met het personeel als met degene die al twintig jaar de tijdschriften komt brengen.' Welboren heeft grootse plannen voor de toekomst 'We gaan de komende drie jaar uitbrei den naar hiernaast.' Een tentoonstelling over een Texel se Zoeaaf die vocht in het leger van de paus, historische brand weerwagens en een collectie oude radio's en grammofoons. Ze zijn te zien in het Cultuurhistorisch Muse um Texel en geven aan dat het niet alleen bij een naamsverandering is gebleven, maar dat het voormalige Agrarisch- en Wagenmuseum in De Waal zich duidelijk heeft ver breed. Het museum mag dan deze week wel zijn geopend, het werk is nog in volle gang. In bijna elke hoek van het museum waarvoor zo'n veer tig vrijwilligers in touw zijn, wordt de laatste hand gelegd aan aller lei museumstukken. En er is al veel gebeurd. Zo is de werkplaats ach terin het museum verplaatst naar het nieuwe gebouw, zodat er druk heen en weer wordt gependeld. Vooral rond koffietijd, want juist het praatje maakt het werk in het museum voor de vele gepensioneerde vrijwilligers zo leuk. De voormalige werkplaats is de afgelopen winter flink onder han den genomen. Zo is er een gladde laag beton gestort, die zelfs voorzien is van vloerverwarming. De zaal biedt nu plek voor de jaarlijkse thematen toonstelling, die dit keer in het thema van weidebouw staat. Oude maaima- chines, mestrijders en ander rollend mateneel staan er te pronken. Ver derop in het museum wordt ook aan dacht besteed aan de weidebouw, met als bijzonderheid een verplaats bare weeginstallatie voor vee. die nog in het Kl-gebouw aan de Pontweg heeft gestaan. In een andere vleugel twee oude brandweerwagens Op de minst oudste staat het jaartal 1921. bij beide moet het bluswater met de hand worden gepompt. Museum voorzitter Klaas Eelman. 'De brand weer is er jaloers op, maar ze mogen ze best eens lenen.' Voor wat hoort wat, want de brandweer stond foto's af van legendarische boerderijbran den, zoals die van Ons Genoegen. In dezelfde ruimte een paspop die is aangekleed als Zoeaaf, dat ooit door een Texelaar werd gedragen toen deze in het leger van de paus vocht. Het uniform werd samen met brieven en een gedenkboek door kleinzoon Henk (Henkie Piets) Witte in bruikleen afgestaan aan het museum, dat er een expositie mee heeft ingencht. Bijzonder is ook de collectie oude radio's en grammofoons, erfstukken van (Oebele) Jan Agter, wiens elek tronicazaak op de hoek van de Ste nenplaats op een oude foto is te zien. Veel werk hebben de vrijwilligers ver zet in de smederij, waar de rookafvoer onder meer is voorzien van verplichte roetvangers. Piet (De Woeste) Witte, die enige tijd geleden als vrijwilliger is aangetreden, is druk doende met de revisie van een roerpan, die werd gebruikt voor het maken van veevoer. 'Het leuke van het werken hier is dat je niet meer moet, maar mag.' Elders herleeft de oude wagenmakenj van de firma Schoenmaker. Op de bovenverdieping de tentoon stelling over de Bleekenj en in ande re vitnnes onder meer vlaggen en andere attributen die herinneren aan een bezoek van de bisschop. Het is slechts een deel uit de omvangnjke collectie van het museum, waar van 11 april tot 23 mei een tentoonstel ling van het creatieve naaiwerk van Quitters Home van Ineke Vaillant is te zien. VERVOLG VAN PAGINA 1 Toeristenbelasting In dat geval zou het bootkaartje zowel als vervoersbewijs als aan slagbiljet moeten gelden. Het kaart je zou dan moeten worden voor zien van een dagtekening en de mogelijkheid om bezwaar aan te tekenen. Beide varianten hebben volgens het college haken en ogen omdat het lastig is toeristen, Texelaars en mensen die voor familiebezoek of zakelijke bezoeken naar het eiland komen uit elkaar te houden. De nieuwe heffing zou ook nadelig kunnen uitpakken voor sportclubs die voor wedstrijdbezoek naar het eiland komen. TESO voelt er niets voor de dagtoerismebelasting te heffen. Tijdens de laatste aandeel houdersvergadering noemde pre sident-commissaris Kees Dros het een 'slechte ontwikkeling'. Direc teur Rob Wortel zei gisteren desge vraagd dat aan dat standpunt mets is gewijzigd. De gemeente heeft op basis van cijfërs van TESO bere kend dat er €850.000,- kan worden geïnd. De veerdienst zet jaarlijks 1,6 miljoen mensen over, van wie ongeveer eenderde Texelaars, men sen die op familiebezoek komen of zakelijke bezoeken. Zij komen in de berekeningen met aan bod, de overige tweederde wel. 'Dat bete kent een te verwachten opbrengst van tweederde van 1,6 miljoen is 1.067.000 bezoekers maal €0,80 is €853.600,- per jaar', aldus het voor stel van b en w. Volgens Wortel telt het eiland hooguit honderdduizend dagjesmensen per jaar. Hij sprak tijdens de aandeelhoudersvergade ring de verwachting uit dat de netto opbrengst beperkt zal zijn door de extra kosten die voor de inning moeten worden gemaakt. De politieke partijen hebben zich voor het plan laten inspireren door Vlieland, Terschelling en Ameland waar al dagtoerismebelasting wordt geheven. Volgens de gemeente komt het gelijkheidsbeginsel in het gedrang als mensen die slechts één dag blijven niet worden belast, terwijl zij, net als mensen die over nachten, van dezelfde toeristische voorzieningen gebruik maken. Als dagtoerismebelastiqg wordt inge voerd wil de gemeente ook afspra ken maken met het vliegveld en de haven over de belasting van dag toeristen die daar arriveren Het collegevoorstel wordt donder dag- en woensdagavond tijdens de commissievergadering Middelen besproken. Een 30-jarige man uit Amsterdam is uittesten op het strand bij paal 17. van het strand. Hij is met een gebro- zaterdag gewond geraakt bij vliege- Hij viel vanaf twee-en-een-halve ken linkerenkel en rugklachten met ren Hij had die dag net een nieuwe meter hoogte op de grond. De Wip- de ambulance naar het ziekenhuis megavlieger gekocht en wilde deze perploeg uit De Koog haalde hem vervoerd. Een Amsterdammer viel zaterdag bi/ het vliegeren op de grond. TEXELSE J COURANT Peuters krijgen 'peuterestafette'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5