'Mensen slapen vlakbij hun paard' Cfr oen TuJarLr Jexeh in het harL, Duizenden eieren grauwe gans geprikt Stevig optreden tegen verkoopstai langs weg ËSfe Groepsaccommodatie voor paardenvakanties Huurder kan nieuwe woning ook kopen visser bezorgt dok grootste schip ül texel Nieuw project woningstichting AMERICAN 1ÏASE OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12165 VRIJDAG 6 APRIL 2007 TEXELSE1^ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg In natuurgebieden van Staats bosbeheer (SBB) en Natuurmo numenten (NM) zijn de laatste weken naar schatting negen- tot tienduizend eieren van grauwe ganzen geprikt. Vrijwel direct nadat hiervoor de ontheffing op de Flora- en Faunawet op 20 maart was verleend, zijn medewerkers van beide natuurorganisaties met landbouwers (LTO) en de vrijwil ligers van de Wildbeheereenheid (WBE) en de vogelwerkgroep op pad gegaan. De ganzeneieren worden geprikt om de populatie grauwe ganzen, die de laatste jaren hard is gegroeid, in te dammen. Met name landbouwers ervaren veel overlast. In vergelij king met 2005, toen de eieren ook op grote schaal werden bestreden (in 2006 mocht na een succesvol bezwaar niet worden geprikt), betrof het volgens een eerste schatting van Bart Witte van Staatsbosbeheer ongeveer net zoveel eieren. Daarbij zijn er per gebied wel verschillen. Eckard Boot van NM: 'In Dijkmans huizen werden in 2005 226 nesten geprikt, dit jaar 133. Dat scheelt behoorlijk. In Waalenburg in 2005 255 en dit jaar 205, bijna 50 nesten minder. Naar de oorzaak is het gis sen.' In het veelbesproken natuur gebied De Petten werden slechts vier nesten aangetroffen.' Bij SBB zijn in totaal 5813 eieren geprikt, 824 meer dan in 2005. Wat zowel Boot als Witte opviel was dat bij de tweede prikactie, die deze week werd gehouden, de ganzen nog op de nesten met doorgeprikte eie ren zaten te broeden. Witte: 'Dat betekent dat ze geen nieuwe eieren zijn gaan leggen en dat prikken ten opzichte van andere opties een goede beheersmaatregel is. Lees verder op pagina 5 Verkoopstalletjes en andere objecten in de bermen in het bui tengebied kunnen dit jaar reke nen op stevig optreden van de gemeentelijke handhavers. Eige naren lopen vanaf augustus het risico zonder pardon op de bon te worden geslingerd als stalle tjes of objecten onveilige situa ties opleveren. Texelaars die in de fout blijven gaan, worden moge lijk strafrechtelijk vervolgd. blijkt uit het draaiboek 2007 voor de gemeentelijke handha vers Het letten op detailhandel in het buitengebied en objecten in de berm heeft een hoge prioriteit gekregen. Gemeentelijke handha vers besteedden er in 2005 en 2006 ook al aandacht aan, maar vol gens de gemeente zijn veel mensen 'weer in hun oude gebruik terugge vallen, waardoor opnieuw gevaar- ijke situaties zijn ontstaan'. Volgens e gemeente is de tijd van 'veel vaarschuwen en overleg' inmiddels oorbij en wordt het tijd strafrechte- jk op te treden en 'een lik-op-stuk- •eleid te hanteren voor die gevallen raar het echt nodig blijkt te zijn.' Volgens de gemeente krijgen men sen tot en met juli de tijd gevaar lijke situaties in de berm zelfstandig ongedaan te maken. Daarna worden zonder voorafgaande waarschu wingen processen-verbaal uitge schreven. De boetes worden geïnd door het Centraal Justitieel Incasso Bureau in Leeuwarden. 'Als er niet wordt betaald of de overtreding zich vaker voordoet, wordt de zaak voor de strafrechter voorgeleid', aldus de gemeente. De politieke partijen konden zich tijdens de raadscom missie Grondgebied vinden in de stevige aanpak. 'Je ziet de verkoop stalletjes soms oprukken naar de openbare weg', aldus Frans Visman (D66). Verblijven voor seizoenspersoneel staan eveneens in het draaiboek voor 2007. De gemeente wil onaan gekondigd en steekproefsgewijs controles houden in de horeca en de agrarische sector. Daarbij wordt met name op de veiligheid gelet, omdat die bij eerdere controles vaak niet aan de regels voldeed. De politieke partijen konden zich daarin vinden. Lees verder op pagina 5 Piet Blom willen paardenvakanties groepen aanbieden Een groepsaccommodatie waar toeristen hun eigen paard kun nen stallen. Dat bestaat volgens Hetty Kooger uit De Waal en Piet Blom uit Den Hoorn nog niet op Texel. Samen hebben ze een plan bedacht en binnenkort die nen ze de bouwtekeningen bij de gemeente in. Kooger verhuurt al tien jaar een zomerhuisje bij haar boerderij. Hof stede Bargen. Doordat ze zelf drie jaar geleden weer met paardrijden begon, ontstond het idee om voor toeristen de mogelijkheid aan te bie den hun paard mee te nemen. Ze adverteerde ermee op de website van de vereniging Paardrijden in Neder land. Van hen kreeg ze de vraag of er met meer bedrijven op Texel waren die groepsvakanties wilden aanbie den. 'Zo is het balletje gaan rollen en ben ik met Piet in contact gekomen.' tandzuiger Zeezand van Spaansen past Blom had in zijn paardenpension Vrij en Blij al paardenboxen waar toeristen hun paard konden stallen. 'Ik adverteerde ermee en regelmatig kreeg ik van groepen de vraag of ze met hun eigen paarden konden komen. Zo kwam ik op het idee om meer paardenboxen met overnach tingsmogelijkheden voor de vakan tiegangers te bouwen.' Probleem is dat er op Texel geen slaapplaatsen meer bij mogen komen. Blom: 'De deur staat alleen op een kier voor ondernemers die met iets nieuws komen. We zijn alle politieke partijen langs gegaan en niemand reageerde negatief.' Kooger heeft nu vier paar denboxen. Ze is van plan er nog vijftien bij te bouwen met zo'n veertig slaapplaatsen, ook in de stal. 'Men sen slapen dus vlakbij hun paard. Je kunt ze ruiken en horen.' De bedoeling is dat er bij Blom zo'n 25 boxen en 35 slaapplaatsen worden gebouwd. 'Als het om paardenva kanties voor kinderen gaat. dan is er vaak veel begeleiding bij. Daar moet je extra bedden voor hebben.' Ze zijn van plan straks veel samen te wer ken. 'Vakantiegangers kunnen een deel van hun verblijf op Texel op de ene boerderij doorbrengen en na een paar dagen naar de andere gaan. Dan zien ze weer een ander gebied', aldus Blom. Als één van de twee pensions vol zit, willen ze bezoekers doorverwijzen naar de andere. Texel is volgens Blom zeer geschikt voor paardenvakanties. 'De overtocht met de boot is niet zo lang en duur als naar dc andere eilanden.' Boven dien zitten de twee in het bestuur Gegadigden voor een huis van de Stichting Wonen Texel kunnen binnenkort aangeven of zij een woning willen huren of kopen. De SWT wil dat aanbod doen bij hui zen die nieuw worden opgeleverd. Dat maakte directeur Jan van Andei bekend tijdens de raads commissie Grondgebied. - r— "W. io«oi. (Foto Getart Timmerman) pswerf Visser die het dok Oudeschild vorige week heeft genomen, laat er geen gras ^groeien. De zandzuiger die "*"1 in het dok werd droog is volgens medewerkers grootste schip dat ooit is ont ken. De MNV Zeezand van firma Spaansen past met een 9'e van tachtig meter net in p dok. tet moment dat wij schepen kunnen zetten, levert ons dat °P', zei directeur Jelle Loos van Visser vorige week. Geen kreet. Toen er voor de Zeezand, zand uit de Noordzee op zuigt, dat vervolgens naar Noord-Hol land wordt verscheept, in de nabije omgeving niet zo snel capaciteit was om het schip droog te zetten, week de zandzuiger uit naar Texel. Zulke grote schepen (ongeladen 1100 a 1200 ton, geladen circa 2500 ton) waren ze in Oudeschild niet meer gewend, al kwam de Pelagia van het NIOZ wel aardig in de buurt. De Zeezand moest droog worden gezet omdat het schip een balk in de boegschroef had gekregen, waar door deze was gebroken. Dinsdag werd de schroef verwijderd en naar de fabriek gestuurd, waarna het de bedoeling was dat de nieuwe schroef donderdag kon worden gemonteerd en het schip het werk weer kon hervatten. In het dok was de sfeer goed. Met name het feit dat er een grote organisatie (Damen Groep) achter Visser zit, geeft vertrouwen. Er moet worden gebaggerd onder het dok, de vloer van het gevaarte is toe aan een grondige opknapbeurt en er moet worden uitgekeken naar een andere werkplaats, omdat het huurcontract van de huidige over een jaar afloopt. De toezegging dat het dok op Texel blijft, is in goede aarde gevallen bij reders en eige naars van grotere plezierjachten. Ze kunnen ook in de toekomst hun kotters en andere schepen op Texel laten droogzetten. De SWT denkt eraan te beginnen bij vier nieuwe woningen in de Cor Bremerstraat in Oosterend. 'We wil len op die manier meer keuzevrijheid bieden', aldus Van Andel. Gegadig den die voor kopen kiezen, kunnen een aangeboden huurwoning via de zogeheten koopgarantregeling aan schaffen. Met die regeling kunnen ze van de woningstichting een kortings percentage van 20 tot 33 procent krijgen. Bij verkoop moet de woning worden terug verkocht aan de SWT. Winst of verlies wordt gedeeld. Volgens Van Andel snijdt met het keuzemodel het mes aan twee kan ten. 'Als iemand huurt en er in salaris op vooruit gaat, kan hij alsnog tot kopen overgaan. Wordt het satans minder of doet zich een echtschei ding voor. dan is het mogelijk van koop naar huur terug te gaan zonder dat je het huis moet verlaten.' De SWT wil de keuzemogelijkheid voor alsnog alleen op nieuwe woningen toepassen. 'We willen er voorzichtig mee aan de slag om de effecten ervan te kunnen meten.' De SWT past de koopgarantregeling al een tijdje toe, maar dat was tot nu toe alleen voor sociale koopwoningen. De keuzemogelijkheid staat los van de verkoop van honderd al bestaan de woningen waar de SWT vorig jaar mee is begonnen. De opbrengst van die verkoop is bestemd voor de exploitatie van de nieuwbouw in de Volmolen. De SWT- investeert daarin extra geld zodat de huren en de kosten van de sociale woningen laag kunnen blijven. Volgens Van Andel komen sociale woningen in de tweede fase van de Volmolen en op 't Zouteland in Den Hoorn voor het keuzemodel in aanmerking. f texel Wijziging 2e paasdag zie pagina 8 Gemeentehuis [De gemeenteraad trekt €11,9 miljoen uit voor de realisering van een nieuw gemeentehuis. De oppositiepartijen stelden zich gisteravond in de raads commissie Middelen uiterst kritisch op, maar het collegevoorstel kan waarschijnlijk toch op een meerder heid rekenen. Pagina 5 Gedeputeerde Sascha Baggerman uit Den Burg wordt definitief gedeputeerde van de provincie Noord-Holland. De beoog de coalitiepartijen CDA, PvdA, WD en GroenLinks hebben met elkaar overeenstemming bereikt. Pagina 5 Henk van Wijk weg bij L&R Henk van Wijk neemt morgen officieel afscheid als directeur van Langeveld de Rooy en de Texelse Courant. Daarmee komt na zestig jaar een einde aan de betrokkenheid van de familie Van Wijk bij de Texelse uitgeverij, drukkerij en krant. Die periode begon toen Jan van Wijk in 1947 door Jan van der Vlis naar Texel werd gehaald en in 1950 directeur van Lan geveld de Rooy werd. Deze krant bevat een bijlage waarin uitgebreid op het tijdperk Van Wijk wordt teruggeblikt. van de Stichting Paardenroutes, een vereniging die paardenroutes uitzet op Texel. Kooger- 'Er zijn acht rou tes. Daar bestaat behoefte aan. Met een fiets sla je soms op de gok nog wel eens een weg in, maar met een paard doe je dat minder snel. Boven dien kennen wij alle mooie plekjes op Texel. Voor de toerist is het relaxed dat ze gewoon kunnen gaan zitten en rijden.' Het is volgens de twee een goede tijd om iets nieuws op te zetten. 'Paardrijden zit momenteel in de lift. Toen ik met mijn pension startte, maakte ik me helemaal geen zorgen of ik wel of niet vol zou zitten. Ik wist dat het goed zou gaan', aldus Blom. Bovendien liggen de twee boerderijen afgelegen 'Dit moet je met in een dorpskern opstarten. Als er hier poep op de weg ligt, klaagt niemand erover.' Dat niet iedereen even enthousiast is over de plannen van Kooger en Blom blijkt uit een ingezonden brief verderop in deze krant. Politie houdt inbrekers aan De politie heeft de inbraak in de Jan Drijverschool van vonge maand opgelost. Dat vertelde groepschef Jan Kamperman gisteravond in een vergadering van de raadscommissie Middelen. Volgens hem zijn er twee verdachten aangehouden, van wie er één nog maar dertien jaar oud is. De oudste van de twee zit nog vast. Bij de inbraak werd een bankpasje ontvreemd waarmee later geld werd opgenomen. De twee worden ook in verband gebracht met de diefstal van kratten bier elders op het eiland. TEXELSE ^COURANT ^nraZmjrt/J'mlilmhdkjr^. Gecombineerde krant na Pasen In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 9 april, 2e paasdag, zal er op donderdag 12 april een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 10 april tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy Stuur uw ingevulde enquête in voor zaterdag 14 april! TEXELSE ^COURANT h hsn- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1)1 Ml» A OUTDOORSTORE Slagerij Moormann de Boer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1