'Wanneer droeg u dat broekpak voor het laatst?' Oorlog is een gruwel met alleen maar slachtoffers' Meer aandacht voor woningaanpassing TEXELSE yy COURANT Kossen en Rab over 25 jaar kledinginzameling V Kerkdiensten Kfcdische zorg Hulpverlening oud Papier JL Werk aan de WCg Radio Texel jQ6.1 bij het Hussisch-orthodoxe kruis bij de Mok tijdens de herdenking DONDERDAG 12 APRIL 2007 de tien geëxecuteerde Mariniers van de Joost Dour- leinkazerne, oud-mariniers en nabestaanden hebben vrijdag de tien Texelaars herdacht die 62 jaar geleden aan het begin van de Georgische Opstand door de Duitse bezetter op de Mok wer den gefusilleerd. De herdenking had plaats bij het betonnen Russisch-orthodoxe kruis dat in 2004 van het defensieterrein naar een openbaar toegankelijke plek naast de entree is verplaatst. Er werden diverse bloemstukken gelegd, oe Last Post geblazen en een moment van stilte in acht geno men. Aad van Gils, commandant van de Joost Dourleinkazerne, blikte terug op de tragedie en herinnerde eraan dat de Texelaars destijds op net 'verkeerde tijdstip op de ver keerde plaats' waren geweest. De tien werden in de ochtend van 6 april samen met nog vier andere Texelaars in Den Burg opgepakt en afgevoerd naar de Mok waar ze als vergelding voor de 's nachts begon nen muiterij werden doodgescho ten. De andere vier konden onder weg ontsnappen. Een van hen, Cor Kievits, was vrijdag bij de herden king aanwezig. Van Gils beschreef de koelbloedige executie als een 'gruwelijk verhaal dat doorverteld moet worden, zodat we ons blijven herinneren dat oorlog een gruwel is en uiteindelijk alleen maar slacht offers maakt.' Hij kreeg bijval van Wout Stam van het 4/5 Mei Comité. 'Elk jaar wordt de afstand tussen toen en nu groter. Het ging en gaat er echter om dat wij in vrijheid kun nen leven. Daarom is het goed te blijven herdenken, opdat we nooit vergeten.' Volgens Tragedie op Texel van Jan van der Vlis liepen de Texelaars in ochtend van 6 april 1945 in de val bij de toenmalige Fahrbereit- schaft in de Molenstraat in Den Burg. Kort na het middaguur wer den ze met een legertruck naar Den Hoorn gebracht. Kievits, de onlangs overleden Theo van Heerwaarden, Wim Mulder en W.L. Bakker waren de mannen die kans zagen van de wagen te springen. De tien slachtoffers waren de gebroeders Andries Pen (28) en Herman Pen (23) van het toenmalige hotel De Oranjeboom, schoenmaker Jan Witte (27), uitgever Johan Duin- ker (40), de kantoorbedienden Gerrit Broekman (23) en Jos Oremus (26), monteur Cornelis Witte (18), boe renknecht Willem Keijzer (23), zijn broer en metselaar Piet Keijzer (19)) en Petrus Ruimers (60), een gepen sioneerd ambtenaar. Net als bij de vorige nabestaan- dendag in 2005 wees majoor Van Gils de aanwezige mariniers op de gevolgen die zij tijdens oorlogssitu aties kunnen veroorzaken. 'U kunt onverwachts met beslissingen over leven en dood worden geconfron teerd. Bedenk altijd dat een beslis sing in zeer korte tijd genomen kan zijn, maar dat de gevolgen jarenlange ellende en verdriet bij nabestaanden en uzelf kunnen ver oorzaken.' Stam: 'In Tragedie op Texel konden we via portretten en brieven die op het slagveld waren gevonden lezen dat de Georgiërs en de Duitsers ook gewone mensen waren die van hun vrouw en kinderen hielden en temidden van de strijd naar hun eigen huis verlangden.' Van Gils bracht in herinnering dat de Rus senoorlog, die iets meer dan zes weken duurde, 117 Texelaars, 570 Georgiërs en honderden Duitsers het leven kostte. De gemeente en de Stichting Wonen Texel gaan bij de bouw van nieuwe woningen van te voren meer aandacht schenken aan de toegankelijkheid en aan pasbaarheid voor gehandicap ten. De nieuwe woningen die de woningstichting bij de Weikoop aan de Waalderstraat in Den Burg wil bouwen, zijn als eerste aan de beurt. De gemeente en de SWT beke ken dergelijke zaken in het verle den ook al, maar door de invoering van de nieuwe Wet Maatschappe lijke Ondersteuning is meer nadruk op de aanpasbaarheid van huizen gekomen. Volgens de nieuwe wet moeten gemeenten vanaf dit jaar alle kosten betalen als een woning voor meer dan €20.000,- moet wor den aangepast. Tot vorig jaar nam het rijk kosten boven de twintig mille nog voor haar rekening. Grote aanpassingen kosten gemiddeld zestig- tot honderdduizend euro. Dat betekent in de praktijk dat de gemeente goedkoper uit is als woningen al bij de bouw voor even tuele aanpassingen geschikt worden gemaakt. De gemeente ontvangt gemiddeld één tot twee verzoe ken per jaar. Dat moet nu worden betaald uit hetzelfde budget voor onder meer de huishoudelijke zorg die sinds dit jaar eveneens onder de vleugels van de gemeente is geko men. Volgens directeur Jan van Andel van de SWT en wethouder Marian Merkelbach (welzijn) wordt nader onderzocht op welke wijze beter aanpasbaar aan de Waalder straat kan worden gebouwd. 'Het is alleen al in een laat stadium', aldus Merkelbach. De SWT zit inmiddels in de voorlopige ontwerpfase. Prestatie Het van te voren intensiever over leggen over nieuwe woningen overleggen vormt ook de opmaat naar zogeheten prestatie-afspra ken tussen de gemeente en de SWT. Rijk en provincie vinden dat gemeenten en woningcoöperaties daar meer aan moeten doen, zodat nieuwbouw beter op de wensen van toekomstige bewoners wordt afgestemd. In de praktijk zijn die afspraken het best te maken als een gemeente een lokale woonvi- sie heeft, maar zo ver is Texel nog niet. Bedoeling is dat een dergelijke visie wordt opgesteld op basis van het woonbehoefte-onderzoek dat de gemeente en Bureau Companen hebben verspreid. Merkelbach ver- Het lijkt een seizoensverschijnsel. Als de blaadjes aan de bomen komen, gaat de Texelse rotary- club op pad om op heel Texel afgedankte kleding en schoenen in te zamelen. Als de blaadjes val len gebeurt dat oppieuw. Het twee keer per jaar ophalen van de zak ken, het sorteren, overslaan en transporteren is telkens een grote klus, maar geeft veel voldoening. Cor Kossen en Jan Jacob Rab weten ervan mee te praten, want zij spelen al 25 jaar lang een rol bij de actie, de laatste jaren als organisators. 'Het is iedere keer weer hartstikke leuk. Met zijn allen een paar uur flink de han den uit de mouwen steken is niet alleen mooi voor het Tesselhuus en de andere goede doelen die met de actie worden gesteund, maar ook voor de teamgeest bin nen de club'. Maar er is ook een probleem. Enke le laren geleden zijn de prijzen op de tweedehands kledingmarkt ingestort en herstel laat op zich wachten. In de gouden jaren kregen de Texelse rotarians rond een gulden per kilo voor de kleding. Vorig jaar was dat teruggelopen tot 20 (euro)cent en momenteel is het 22 cent. Daaruit volgt dat de voorjaarsactie van vorig jaar waarbij bijna 20 ton werd opge naaid -- totaal anders. 'Het moet knap spul zijn', zegt Kossen. 'We kunnen dat met vaak genoeg zeggen. Als onze opkoper bij steekproeven vodden of andere rommel zou aantreffen, hebben we een groot probleem.' Rab: 'Het hangt dus helemaal af van de medewerking en welwillend heid van de Texelaars. Die moeten steeds weer bereid zijn veel goede spullen aan de weg te zetten. Ik vind het niet vanzelfsprekend dat het telkens weer lukt, want veel men sen vinden het moeilijk om kleding en schoenen waar niets aan man keert, zomaar weg te doen. Alleen al daarom stellen ze het uitzoeken van kleding voor de zakactie vaak uit tot het te laat is. Als je dat in aanmer king neemt, valt het me iedere keer weer mee hoeveel zakken telkens weer aan de weg worden gezet. Toch weten we dat het er nog meer zouden kunnen zijn. Er worden nog altijd spullen weggegooid of lang durig zinloos bewaard.' Cor Kos sen: 'Weggegeven van kleding en schoenen, dat moet je leren, want het strookt niet met onze Hollandse mentaliteit. Ons advies is: op tijd beginnen met het inspecteren van kasten en garderobes en je bij elk kledingstuk afvragen: wanneer heb ik dit voor het laatst gedragen? Als dat een jaar of langer is kun je rustig aannemen dat het overtol lig is en dat je het dus best kunt weggeven. Dat ruimt lekker op.' Rab: 'Het is ook een kwestie van vertrouwen. Het komt bij ons in goede handen. De kleding wordt via commerciële kanalen verkocht en vindt in binnen- en buitenland nieuwe kopers. Er wordt echt geen poetskatoen van gemaakt, zoals wel eens wordt beweerd. De schoe nen zijn een verhaal apart. Die gaan - afhankelijk van het soort - naar Suriname of Roemenië en komen daar gratis beschikbaar van straat arme mensen die ze hard nodig hebben. We werken samen met de stichting Texel Helpt die ervoor zorgt dat de 'winterschoenen' bij de geen groot kapitaal oplever de. namelijk €2.300,-. Samen met de najaarsactie was de totale netto opbrengst vorig jaar €2.687,-. Rab: Aan die prijs kunnen we natuurlijk weinig doen. Om toch een behoor- resultaat te krijgen, streven we naar twee dingen: zoveel moge- V ophalen en daarbij letten op de kwaliteit, want alleen nog goed draagbare kleding levert behoorlijk wat op'. Vooral op dat laatste wordt tegenwoordig gehamerd. Maakte net vroeger weinig uit wat de men sen in de zakken deden en werden zelfs vodden en gordijnen graag geaccepteerdtegenwoordig is dat n Cor Kossen hopen dat ze dinsdagmiddag weer veel kleding en schoenen wacht daarvan tegen de zomer de eerste resultaten. Bedoeling is dat gemeente en woningbouwvereniging bij eventu ele prestatie-afspraken ook afspra ken maken over de duurzaamheid van nieuwe woningen en soorten woningen voor doelgroepen. 'Maar we willen nu eerst per bouwproject bekijken wat mogelijk is', aldus Van Andel. 'De ervaringen die we bij de Weikoop opdoen, moeten leiden tot een model dat we later ook bij andere projecten kunnen toepas sen.' Merkelbach spreekt over een 'vingeroefening' voor toekomstige nieuwbouw. De SWT wil aan de Waalderstraat circa veertig nieuwe woningen bou wen. Ze hoopt in mei te kunnen beginnen met een nieuwe winkel ruimte van de Weikoop en daarbo ven veertien levensloopbestendige appartementen die toegankelijk zijn voor mensen in een rolstoel. De tweede fase van het project bestaat uit de bouw van veertien starterswo- ningen en twee zogeheten dorpsvil la's met circa tien appartementen. Van Andel: 'Het kunnen in totaal nog 38 of 42 woningen worden.' Het worden allemaal sociale koop woningen waarbij huur eventueel ook mogelijk is. Bedoeling is dat de veertien appartementen in 2008 worden opgeleverd en de overige huizen in 2009. Coopertest Op de atletiekbaan in Den Burg wordt dinsdag 17 april wederom een coopertest gehouden. Daarbij lopen de deelnemers twaalf minu ten achtereen. Aan de hand van het gelopen aantal meters ontstaat een beeld van hun fysieke conditie. Deelname is gratis en staat open voor iedereen, lid van een sport vereniging of niet. Deelnemers wor den om 19.00 uur verwacht. Eerst wordt een gezamenlijke warming- up gehouden. De test staat onder begeleiding van trainers van Atle tiekvereniging Texel. Meer informa tie is verkrijgbaar bij de organisato ren: Sportservice Texel (tel. 322815) en Jan Zijm van Atletiekvereniging Texel (tel. 314205). Coutinhotrofee Met zeventig slagen netto mocht golfer Arnold Wesselman zon dag de Coutinhotrofee in ont vangst nemen. Ruim vijftig spe lers namen deel aan deze eerste wedstrijd van het seizoen. Het was de eerste wedstrijd waar volgens de nieuwe regels van de Nederlandse Golf Federatie een cor rectie op de uiteindelijke scores van toepassing was. De omstandighe den waren dusdanig dat het gemid delde resultaat van de dag reden was alle deelnemers twee extra punten toe te kennen. Dit had geen wijzigingen in de uitslag tot gevolg, maar was een mooie meevaller voor de speelsterkte. Wesselman (70 sla gen) werd op de voet gevolgd door Robbert Jan Kleingeld (71) en Rik van Hattem (74). In de categorie met handicaps tussen 18,1 en 26,4 werd Thomas Wassenaar winnaar met 35 punten (na correctie). Hij werd gevolgd door Kevin van Zuile- kom (33) en Lot van Schelt (32). In de laatste categorie (handicap van af 26,5) was de eerste prijs voor Piet Bolier (36). Use van Zuilekom (35) werd tweede, Jan Bloem derde (35). De longest drives werden geslagen door Janneke Kampstra en Robbert Jan Kleingeld. De neary was voor Margreet de Graaff. In totaal werden slechts zes birdies geslagen. juiste mensen in Roemenie terecht komen en met Nel Bakker van het sociaal project Tori Oso in Suriname die hetzelfde doet met de andere schoenen. Nel is op het ogenblik op Texel en helpt dinsdag mee met sorteren.' Zonder de medewerking van vnjwiligers zou het financiële resultaat van de ophaalactie niet de moeite waard zijn. Kossen. 'Dat de clubleden met veertien bestelauto's zonder vergoeding op pad gaan vin den ze vanzelfsprekend, maar er zijn ook anderen die zich telkens belan geloos inzetten. Zoals Jacco Vinke van Tex-lin die met zijn vrachtauto met laadklep de grote route rond De Koog voor zijn rekening neemt, Slegtenhorst die de voor Suriname bestemde schoenen naar de ver scheper in Alkmaar transporteert en horecagroothandel Hanos die zelfs twee auto's in de strijd werpt. Dat soort medewerking is hartverwar mend.' De voorjaarseditie van de actie 'Geef ons de zak' gaat dins dag om 13.00 uur van start. Op dat tijdstip moeten kleding en schoe nen in aparte, goed dichtgebonden zakken aan de straat staan op een goed zichtbare plek Als een zak om 17.00 uur nog met is afgehaald, is er iets mis en wordt een telefoontje (06-22450680) op prijs gesteld. Zondag 15 april 2007 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.45 u. ds. PA. den Braanker Gereformeerde kerk Den Burg: 9.45 u. ds. J. Glazema Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. dhr M.D Kuiper De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal PROTESTANTSE WADDEN- GEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. PC. Barnard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. PC. Bar nard. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16 00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. dhr M. Mastenmaker, extra collecte voor Duurzame Ontwikkeling. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg 10.45 u. The Gospeltrain Oudeschild 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u. Speciale lezing - U kunt u veilig voelen in deze wereld vol problemen' Wachttorenstudie, 11.20 u.: Laten we met elkaar Jehovah's naam verhogen. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur Centrale Huisart sen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de vol gende telefoonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zater dagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer vermeld 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872, GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en ver zorgende hulp: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44. Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsïngel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur. tel 0223-650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en ver zorgingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0229-206955 Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95. Den Burg: tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00-17.30 u; zaterdag 10 00-13.00 en 15 00-17.00 u., zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a. Den Burg Het bureau is op maandag en vnjdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel. Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, Tubantia. Pontweg 133, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 315602 of 06-30215211; steunpunt Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring. klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14 00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatnxlaan 43 Den Burg. Tel 312696. Alzheimer café: elke laatste dins dag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Tussen 16 en 22 apnl zijn de volgende straten en wegen afgesloten in ver band met werkzaamheden: Den Burg: Thijsselaan, tussen Brouwerstraat en Binsbergenstraat; Binsbergenstraat. De Cocksdorp: Langeveldstraat, tus sen Ploosterstraat en de Klimpstraat, afgesloten voor alle verkeer Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10 00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat- sen voor vuilcontainers, in met te grote 1 bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak) Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: Thijs selaan, Binsbergenstraat, Brouwer straat, Drijverstraat, Wilsterstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Lieuwstraat, Tjakkerstraat. TEXELSE- 'COU RANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Hany de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02'75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16 00 u Wegdromen met een boek 17.00 u Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit doops gezinde kerk Den Burg 11.00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 36,45 34,85 Per jaar €71.10 68,95 Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspen ode 14.00 u Wilde vaart (shanty's) 15.00 u Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9,45 u. Gereformeerde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u Symphonica (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20 00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van 20.00 u. Radio Noordhollarid Woensdag: 17.00 u Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19 00u Cabaret-café. Waarin het lokale nieuws wordt bespro ken door Pip Barnard en Janien de Bruijn 20 00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie o andere eilandzaken zie wwi er medische zorg, hulpverlening, kerk en .texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 11