HEMA Lichte toename in vernieling auto's Licht Gollards op oranje Studie naar toekomst Zorgcentrum Texel STEVIG OPTREDEN TE6EN ■MILES «ES Cjrocn ^warLr Jexels in het hart Ultralopers strijden tegen Texelse elementen Nieuwe troep op blis Skil texel - jje Wije Bliek w<ii zijn uw woonwensen r DONDERDAG 12 APRIL 2007 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12166 Verschijnt dinsdag en vrijdag Renovatie, nieuwbouw, welke plek krijgt de zogeheten intramurale ouderenzorg, of moet er buiten de deur meer zorg worden ver leend? Vragen die centraal staan in een diepgaande studie naar de toekomst van Zorgcentrum Texel die momenteel gaande is. De veranderingen gaan snel in de ouderenzorg, ook op Texel. Nieuwe bewoners stellen andere eisen, niet elke senior neemt meer genoegen met een kamer, waarin ook een bed staat. Daarnaast veranderen de eisen aan het sanitair, waarin bijvoorbeeld aanpassingen voor mindere validen nodig zijn. Ook Zorgcentrum Texel moet met z'n tijd mee. Naast de grootscheepse renovatie en nieuwbouw van de Irenezaal waarmee deze week een begin is gemaakt, leefde ook de wens om de keuken, waarin behalve I voor de bewoners ook voor Tafeltje zaal, komt doordat het zorgcentrum Dekje wordt gekookt, ingrijpend te moderniseren. Maar een besluit van het zogeheten College Bouw Zor- voor gestoken. Het College Bouw heeft in 2005 een onderzoek gedaan naar de kwaliteit van de gebouwen van zorginstel lingen in Nederland. Alle verpleeg- Het aantal vernielingen aan auto's op Texel is weer licht stijgende. Uit cijfers van de politieregio Noord- Holland Noord blijkt dat in 2006 78 keer aangifte van vernieling is gedaan, bijna zes procent meer dan in 2005. Ook dit jaar lijkt het aantal vernielin gen aan de hoge kant uit te pakken. Van januari tot en met maart is inmid dels 23 keer melding van autovernie lingen gedaan. Om wat voor soort vernielingen het gaat, vermelden de cijfers niet. In 2005 werd 73 keer aangifte van vernielingen aan auto's gedaan, in 2004 stond de teller op 80 keer. Het aantal andersoortige vernielingen zit eveneens in de lift. Op dat gebied ontving de politie over heel 2006 91 aangiften, een stijging van 0,2 procent. Over de eerste drie maanden van dit jaar staat de teller inmiddels op 54 meldingen. Dat is overigens vergelijkbaar met dezelfde penoden in 2004 en 2005. De eer ste drie maanden van 2006 daalde het aantal meldingen even naar 34 stuks. De politie zag de totale hoeveelheid aangiften in 2006 met drie procent stijgen naar 653 keer. Omgerekend waren dat bijna vijftig aangiften per duizend inwoners. Texel bezet daar mee de elfde plaats op de ranglijst van de 29 gemeenten die onder de regio Noord-Holland Noord vallen. Alkmaar staat bovenaan het lijstje (7964 aangiften) en Harenkarspel onderaan met relatief het minste aantal aangiften per duizend inwo ners (419 in totaal). De Helderse poli tie ontving in 2006 4851 aangiften. De Texelse cijfers tonen over het algemeen weinig schommelingen. Er werd zestig keer aangifte van mishandeling gedaan en dertig keer van bedreiging. Dat is iets meer dan in 2005. Het aantal aangiften van inbraken in woningen (20 stuks) en bedrijven (37 keer) daalde licht. Het aantal diefstallen uit schuren, lood sen en andere objecten die volgens de politie noch woning noch bedrijf zijn, steeg licht. Op dat gebied werd 29 keer aangifte van inbraak gedaan. De hoeveelheid aangiften van fiet sendiefstal daalde met 0,2 procent naar 90 stuks. v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg huizen en verzorgingshuizen kregen een kleur mee. Rood betekende dat zo snel mogelijk verbouw nodig is, oranje op termijn renovatie of nieuwbouw en groen staat voor een toekomstbestendig gebouw. Directeur Geertje van Lingen: 'De Gollards kreeg oranje. Dat komt met name omdat we hier bijvoorbeeld per persoon één kamer hebben en het sanitair niet over bepaalde voor zieningen beschikt. Dat betekent niet dat mensen zich meteen zor gen moeten gaan maken. Zeker de komende vijf jaar kunnen we hier nog prima wonen, maar we zijn wel een onderzoek gestart naar hoe we in de toekomst verder willen met dit centrum. Daarin komen elementaire vragen aan de orde, over welke zorg er nodig is en hoe en waar we die willen geven. Dat bijvoorbeeld wél budget beschikbaar wordt gesteld voor de aanpassing van de Irene- wel aan de huidige welzijnseisen moet kunnen voldoen en de investe ring veel minder hoog is dan voor de gmstellingen heeft daar een stokje verbouw van een instellingskeuken. Volop Texelse elementen tijdens de Zestig van Texel die maandag twee de paasdag werd gehouden. Zoals hier op de Mokweg, waar Edward de Ruiter, snelste op de 120 kilo meter, en zijn bijrijder zich een weg zoeken tussen de schapen. Gemak kelijk hadden de ulralopers het niet. Hoog water dwong ze op het strand door het mulle zand te lopen en door de slijmalg Phaeocystis moes ten ze ook nog eens door hopen met kleverig schuim. Maar wat voor de één een nadeel is, pakte voor de ander als voordeel uit. Jaap Vis, die al voor de negende keer de Zestig liep, was zo slim een zwin over te steken en zijn tocht te vervolgen over een honderden meters lange zandbank. Op de harde bank wist hij zo de nodige lopers die over het mulle strand bleven lopen in te halen. De ervaren Texel-ganger wist tot zijn eigen verrassing uiteindelijk als tweede te eindigden. Meer over het sportieve evenement elders in deze krant. (Foto Arco De Graaf) De kosten voor een nieuwe keuken zouden in verhouding tot de duur zaamheid van het gebouw te groot zijn. Wel wordt de keuken aange past aan de eisen van deze tijd. Woningenquête: te weinig respons Nog te weinig Texelaars doen mee aan het door de gemeente en de woningstichting georgani seerde onderzoek naar de (toe komstige) woningbehoefte. Van de enquêteformulieren die twee weken geleden naar de Texelse huishoudens zijn gestuurd zijn er niet genoeg teruggestuurd om een representatief beeld te krij gen. B en w roepen de 'nalatigen' op alsnog te reageren. Dat kan tot en met zaterdag. De gemeente heeft van de provincie ruime mogelijkheden gekregen in en bij de dorpen te bouwen, maar dan moet wel de behoefte worden aan getoond. Er moet antwoord komen op vragen als: voor wie zijn welk type woningen nu en in de toe komst nodig en op welke locaties? Om welke aantallen gaat het en in welke prijsklasse? Invullers van de schoon afval hangt Oudeschild al op U <UNT VOLGENDS WEEK AflKG'FTE DOEN Van iNbKAAK TgJA hEvKOUv/ SOhhitë ZAlcW Z'JN BÊWA/6KJKE5 ANDERE Het verzoek bij de meierblis in Oudeschild kan bijna niet duide lijker. Alleen schoon afvalhout, snoeiafval en ruigte mag op de stapel langs de Redoute worden gegooid. Het verzoek hangt er niet zomaar; Oudeschild kreeg vorig jaar van de gemeente een gele kaart omdat er verboden materialen in het vuur lagen. Bij nieuwe overtredingen wordt de blis door de gemeente met meer toegestaan. Ondanks het verzoek en het dreigende einde zijn er volgens de dorpscommissie van Oudeschild de afgelopen tijd toch opnieuw ver boden spullen op de brandstapel gegooid. De dorpscommissie zit er behoorlijk mee in de maag. 'Het is zo jammer dat dit toch weer gebeurt', aldus Gré Zegers. 'We hopen dit jaar geen rode kaart te krijgen, want dan is het echt afgelo pen. En dan is het vooral de jeugd die getroffen Wordt, terwijl het vol wassenen zijn die de troep storten.' De verboden materialen werden gevonden door controleurs die de dorpscommissie heeft ingezet om een oogje in het zeil te houden. 'Het probleem is dat je op die plek snel wat uit de auto kunt gooien en met een kunt wegrijden.' Het is volgens Zegers moeilijk te zeggen wie de daders zijn. Texelaars die hun afval kwijt willen, kunnen daarvoor op zaterdag 28 april gratis bij de Hamster terecht. Het overslagstation aan De Vang in Oudeschild is die dag op verzoek van de gemeente extra geopend. Burgemeester en wethouders hopen op die manier nieuwe overtredingen enquête moeten proberen ongeveer vijftien jaar vooruit te kijken. Wil men dan nog in hetzelfde huis zitten, wil men 'aanleunen' bij de kinderen, wil men in het eigen dorp blijven, zijn er kinderen die dan een woning op Texel zoeken? Het onderzoek wordt uitgevoerd door het bureau Com- panen uit Arnhem. Wie vragen heeft kan bellen met Eveline Lindenbergh van de gemeente Texel, tel. 362169. Deelnemers dingen mee naar een volgens b en w 'leuke prijs'. Partex denkt na over Panorama Partex BV is zich aan het beraden op de toekomst van Panorama. De maatschappij, die onder meer hotels de Lindeboom en Green- side exploiteert, nam in februari de voormalige jeugdherberg van Harry Wuis over. Volgens Paul Krugers, één van de eigenaren van Partex, is het een optie dat de twintig slaapplaatsen die nog op Panorama rustten naar de Lindeboom gaan. 'Maar dat zou dan voor een vierde fase zijn. Voor de huidige uitbreiding (derde fase) hebben we die bedden niet nodig, maar regeren is vooruitzien.' Het is ook mogelijk dat de slaap plaatsen op Panorama blijven rusten. Dat is volgens Krugers afhankelijk van plannen waar geïn teresseerden mee komen. Hij ver wacht dat er over een paar weken meer duidelijkheid komt over de toekomst van de voormalige jeugd herberg aan de Schansweg. Wuis had daar aanvankelijk een kunst zinnig centrum in willen realiseren, maar zag daar vanaf in verband met de planologische procedures die hij had moeten voeren. Vrouw gewond bij fietsongeval Een 48-jarige vrouw uit Duitsland is woensdagmiddag gewond geraakt bij een ongeluk op het fietspad langs de dijk tussen Nieuweschild en Dijkmanshuizen. Het stuur van haar fiets raakte verstrengeld met het stuur van een 10-jarige Duits meisje dat naast haar fietste. De vrouw viel en een liep een snijwond aan haar voorhoofd op. Ze werd met de ambulance naar een huis arts gebracht. Of het meisje nog gevallen is, is niet bekend. De twee fietsten in zuidelijke richting. te voorkomen. Behalve Oudeschild kreeg ook De Koog vorig jaar een gele kaart, waardoor nieuwe over tredingen daar eveneens een einde van de meierblis betekenen. Justitie in Alkmaar houdt de vreugdevu ren al een paar jaar scherp in de gaten, maar blijft ze toestaan zolang er alleen schoon afval wordt ver brand. Over het algemeen houden de meeste Texelaars zich aan dat verzoek. Scapino opent zaak op Texel Scapino komt naar Texel. De schoenenzaak opent in juni een vestiging in het voormalige pand van Moerbeek aan de Hogerstraat in Den Burg. Volgens Paul Krugers, één van de eigenaren van het pand, betrekt Scapino een ruimte van zevenhon derd vierkante meter. Bedoeling is dat Texelaars voor de koop van schoenen straks minder op de overkant zijn aangewezen. 'We hopen dat er minder koop krachtafvloeiing naar Den Helder plaatsvindt.' Scapino verkoopt onder meer schoenen in het goed kopere segment. Den Burg had geen volwaardige schoenenzaak meer sinds Ina en Gerrit Moens in oktober 2003 schoenenzaak Hoogerheide aan de Weverstraat beëindigden. Wat voor zaken er nog meer in het voorma lige pand van Moerbeek komen, is volgens Krugers nog niet te zeggen Er lopen nog onderhandelingen met gegadigden. Straling In de kantine van Gemeentewerken aan de Reijer Keyserstraat in Den Burg wordt woensdag 18 april een voorlichtingsavond gehouden over de effecten van stralingsenergie. Er wordt gesproken over de effecten van diverse vormen van straling op de gezondheid. De avond wordt gehouden door de gemeente Texel op verzoek van de Bewonersver eniging Texel en is vrij toegankelijk. Adele Dummer van het Antenne bureau spreekt over het gebruik van UMTS, Gerrit Jansen van de werkgroep elektrische overgevoe ligheid spreekt over de effecten van elektromagnetisme op mensen en Jacobje Visser van de overkoepe lende GGD over gezondheidsrisi co's met betrekking tot straling. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Het Antennebureau beant woordt vragen over wet- en regel geving, techniek en gezondheid en beheert het Antenneregister, met de locaties en gegevens van alle antennes in Nederland. De bijeenkomst begint om 20.00 Wethouder Bakker in ziekenhuis Wethouder Peter Bakker is voor nog onbekende tijd uit de roulatie. Hij is donderdag 5 april opgenomen in het Gemini Ziekenhuis in Den Helder, waar uitvalsverschijnselen aan één zijde van zijn lichaam zijn gecon stateerd. Het is nog onduidelijk hoe lang Bakker in het ziekenhuis moet blijven. Zijn taken als wethouder zijn inmiddels binnen het college van b en w verdeeld en zullen zo lang als nodig worden waargenomen door de andere collegeleden. de zak! Dinsdag haférvwq op heel Texel afgedankte, maar nog bruikba re kleding éi schpenen op ten bate van liét 'TësseJhuus" en andere goede doelen. Zet u de goed ^dichtgebonden 'zakken (schoenen en kleren apart) uiterlijk 13.00 uur aan de straat? Bij voorbaat dank! Hartpatiënt Peter Boorsma uit De Koog is één van de patiënten die op de voet worden gevolgd in het nieuwe tele visieprogramma Hartstichting, dat vanavond voor het eerst wordt uit gezonden. Hij werd op 14 januari dit jaar getroffen door een acute hart stilstand. Dat hij deze overleefde, heeft hij vooral te danken aan de eerste hulp van zijn dochter en de Texelse politie. Pagina 5 Playbackfinale Inwoners van De Koog komen zater dag misschien met een bus naar de playback-finale. Althans, dat hoorde organisatrice Caroline Eelman. Ze verwacht veel publiek in de gymzaal van dorpshuis 't Skiltje in Oude schild. 'Ik weet niet of het allemaal past Vol is vol.' Pagina 8 a Herdenking Mariniers van de Joost Dourleinka- zerne, oud-mariniers en nabestaan den hebben vrijdag de tien Texe laars herdacht die 62 jaar geleden aan het begin van de Georgische Opstand door de Duitse bezetter op de Mok werden gefusilleerd. Pagina 11 Wel kijkers, geen koper Molengat Wel belangstelling, maar nog geen koper voor veerboot Molen gat. Sinds het in 1980 in de vaart gekomen schip te koop is gezet, is er al menig kijker op de haven gesignaleerd. Maar er is nog geen bod uitgebracht, laat TESO weten. Volgens Mare Bakker van TESO verkeert de verkoop in een infor matieve periode, waarin potenti ële kopers een kijkje nemen op het schip. Maar tot een bod heeft dat nog niet geleid. Bakker: 'We hebben natuurlijk wel een idee wat het schip moet opbrengen, maar geen vraag prijs vastgesteld Het hangt ook samen met de sloopprijs, liefst wat meer. Maar we laten het over aan de markt.' Bakker begrijpt wel waar het gerucht dat een Italiaans bedrijf het schip heeft gekocht, vandaan komt. 'Er is vanuit Italië belang- stellig getoond en er varen ook Zeeuwse schepen op lijntjes naar Sicilië. De Molengat is een dub beldekker en het probleem is dat ze daar geen steiger voor hebben. Daar moet zo'n reder dus zelfs iets voor maken. Er wordt wel geopperd een soort schuine plaat voor het oprijden te maken, maar dat stelt nogal wat eisen aan de construc tie.' Andere beperkende factor is dat het schip een aantekening heeft voor gebruik in de kustwateren. 'De Molengat moet binnen zes uur een haven kunnen aandoen Omdat de Schulpengat nog wat aanpassingen vergt, doet de Molen gat dit weekend dienst als tweede boot, daarna is. het schip definitief overbodig. Schapenboerin in radioprogramma Renske van den Tempel is zaterdag tussen 12.00 en 14.00 uur te beluis teren in het VARA-radioprogramma Spijkers met koppen. De boerin van De Noordkroon vertelt over haar nieuwste activiteiten: het Schapen theater en het programma Wolvet. Ook is ze gevraagd de Wolvetblues te zingen. T E X E LS F. TfcoU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Stuur uw ingevulde enquête in voor zaterdag 14 april!

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1