"HOE-HE! TOERisrfw TERRQS ËcoMfl«e BEZoEkl (RWU .irpKEvQKW doKTe^ MÜE6UELD - Leuk festival Texel Live matig bezocht 1Hij ademde niet meer en werd helemaal blauw' Koger hartpatiënt in nieuw tv-programma TEXELSE J COURANT Texelse verdachte toch op zoek naar advocaat Laura Fygi ster op Lindeboom Texel Jazz ■- Qjüi-tO BR'Zoe.k POST B£20tk SE20E.U: &B"2JE-k üura Fygi trok als hoofdact van Lindeboom Texel Jazz zaterdagavond een volle zaal. Lindeboom Texel Jazz mag zich in een toenemende belangstel ling verheugen. Tijdens de derde editie, die zaterdagavond werd gehouden, trok zangeres Laura Fygi met haar band in Question Plaza een volle zaal. De Neder landse jazzdiva bracht de liefheb bers in vervoering. Veel bewon dering was er ook voor Wouter Hamel, die het voor- en na-pro gramma verzorgde. De frêle zangeres was de eerste om haar publiek eraan te herinneren dat ze twintig jaar geleden ook al eens op Texel had opgetreden. 'Toen ging het heel anders.' In de jaren tach tig maakte ze namelijk furore met het damestrio Centerfold, waarbij met name een pikante fotosessie in Playboy de dames een stoeipoes- imago bezorgde. Dat Fygi dat ruim schoots van zich heeft afgeschud bleek zaterdagavond, toen ze bij haar Texelse bewoneraars respect afdwong met een zeer professioneel vertolkt Amerikaans en Frans jazz repertoire, waarbij ze een kwinkslag niet uit de weg ging. Bewondering was er ook voor de jonge Wou ter Hamel, wiens frisse verschij ning met name de dames aansprak, maar door zijn aanstekelijke jazz muziek ook zeker de belangstelling had van de mannelijke jazzliefheb bers. Terug van weggeweest was de Grand Abroad Jazz Band met opgewekte dixielandmuziek en er waren in de Lindeboom optredens van Hussel, Anna's Jazz Band en zangeres Mirre Valkenburg. Thema-avond over opvoeden Waarom hebben kinderen regels en grenzen nodig? En waarom zoeken ze die in sommige fases, zoals de zogenoemde peuterpuberteit, juist heel sterk op? Die vragen komen aan de orde tijdens een thema-avond met de titel 'Liefdevol begrenzen en omgaan met koppigheid', die dinsdag 17 april in de Vrije School in Den Burg wordt gehouden. De toehoorders krijgen praktische tips, zodat ze met uit hun slof hoeven te schieten en ze niet hoeven hande len vanuit irritatie, schuldgevoelens of machteloosheid. De avond wordt ingeluid door Hanne Looij. Zij was onder meer werkzaam op een Vrije School en specialiseerde zich in de pedagogie voor het jonge kind. geïnspireerd vanuit de antroposofie. Zij schreef het boek Caleidoscoop van een levende pedagogie en heeft sinds 2004 een bureau dat ouders en peuterleidsters ondersteunt met cursussen, workshops, lezingen en publicaties. De avond begint om 20.00 uur en is gratis te bezoeken. f-CjZslaagd Geld voor meldpunt huiselijk geweld De gemeente trekt €2.891,- uit om meer bekendheid te geven aan het in Den Helder gevestigde Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland. De bedoe ling is dat daders, omstanders en slachtoffers via diverse media worden aangespoord bij dit steun punt hulp te vragen. Huiselijk geweld komt meer voor dan algemeen wordt gedacht, maar blijft vaak verborgen. Volgens b en w is het aannemelijk dat dit ook geldt voor Texel, al zijn er geen exacte cijfers bekend. In elk geval was een deel van de 87 informatie- en hulp vragen die vorig jaar bij het centrum binnenkwamen afkomstig van Texel. Pieter de Ridder is geslaagd voor de opleiding tot assurantiebemid delaar Assurantie B. Hij behaalde afgelopen maand het deelcertificaat Particulieren, in december verwierf hij dat al voor Midden- en Kleinbe drijf. De Ridder is werkzaam bij Jos Kager Assurantiën. Huiselijk geweld betreft niet alleen geweld tussen partners, ouders jegens kinderen, maar bijvoorbeeld ook mishandeling van ouderen door hun kinderen of anderen. Ij Ti/dens het optreden van de Psycho's was het nog behoorlijk druk in De Toekomst. Ondanks de gedrevenheid van bands en organisatie j werd het daarna snel minder. (Jao>> Rommets) I Gedreven muzikanten, gevari- eerde en kwalitatief goede muziek j en enthousiaste reacties van de bezoekers. Texel Live, dat zater- I en zondag z'n vierde editie eefde, smaakte naar meer. Een ^teleurstelling vormde echter de rPublieke belangstelling. Zaterdag jj9ln9 het nog wel en was het tij- ■dens het optreden van de Texel Street Dancers vlak voor midder nacht zelfs druk te noemen. Daarna liep discotheek De Toekomst echter langzaam leeg. Even voor half twee was het zelfs zo rustig geworden, dat de organisatie de muzikanten van Lomp. die de slotact zouden verzorgen, voorstelde niet meer op te treden en de dag erop terug te komen. Een wijs besluit, zo leek het, maar de dag erop was de belang stelling nauwelijks groter. 'Jammer voor de organisatie, want die had het uitstekend voor het elkaar. Licht en geluid waren pnma verzorgd', complimenteerde muzikant Jeroen Schoo van Sinner, de band die zondag halverwege avond voor niet meer dan een handvol belangstel lenden optrad. Ü0N6<JÊS Q iZ-OV-Xoo} Welkom op Texel? Waddenhaven uit race NET-Trofee Waddenhaven Texel is uit de race voor de landelijke NET-Tro- fee 2007. De passantenhaven in Oudeschild behoort niet tot de drie finalisten die de jury uit de tien genomineerden heeft gese lecteerd. Het Wereld Natuur Fonds in Zeist, Kanters Bouw uit Barendrecht en Seinen Projectontwikkeling uit Leeuwarden strijden op 24 april tijdens de duurzame beurs Kans- Rijk in Nieuwegein om de prijs van het ministerie van VROM. Volgens SenterNovem, een duurzame orga nisatie die de NET-Trofee regelt, leveren de drie finalisten op langere termijn het meeste effect op duur zaam gebied. De NET-Trofee is een prijs om 'excel lente projecten op het gebied van energiebewust wonen en werken' in het zonnetje te zetten. De Wad denhaven was de tweede Texelse organisatie in een paar jaar tijd die voor de prijs in aanmerking kwam. Eerder was de gemeente genomi neerd. VVD vreest overlast De WD-fractie laat bij monde van een open brief aan het college weten zich zorgen te maken over Vliegveld: geen belasting voor dagtoeristen In navolging van TESO ziet vlieg velddirecteur Ed de Bruijn niets in het heffen van belasting voor dagtoerisme. 'Dat is moeilijk te verkopen en bovendien kost het meer dan dat het opbrengt.' De Bruijn: 'Vorig jaar zijn er 8800 mensen via het vliegveld naar Texel gekomen. De meeste mensen drin ken een kopje koffie op het vlieg veld en vertrekken dan weer. Veel vliegscholen, voor wie Texel een vaste landingsplek is. Zij betalen wél landingsrechten. Het is aan die mensen moeilijk te verkopen dat ze ook moeten meebetalen aan de infrastructuur op het eiland, zoals fietspaden, die ze niet gebruiken. 'We betalen toch al voor die lan dingsbaan', zullen ze dan zeggen. Ik schat dat slechts vijftien procent van onze bezoekers het eiland op gaat en wel gebruik maakt van de infrastructuur. Als wij er voor die kleine groep een administratiesy steem op moeten nahouden, dan kost ons dat veel meer dan dat het de verkeersdrukte op de kruising Schilderweg/Middellandseweg. Met name op momenten dat er rond leidingen worden gegeven door de Texelse Bierbrouwerij, is er volgens de fractie sprake van een onveilige situatie. 'Het grote probleem is daar het gebrek aan parkeerruimte in de nabijheid van deze brouwerij en de ergernis hierover neemt bij de omwonenden toe', stelt de WD, die verder voorstelt de situatie op korte termijn 'met alle betrokkenen' te bespreken. oplevert. Bovendien is het gaston- vriendelijk.' Op Ameland moeten de gasten die per vliegtuig komen wel toeristenbelasting betalen. De Bruijn: 'Daar is de situatie het anders. Op dat vliegveld is verder niets. Als ze iets willen, dan moeten ze het eiland op.' Doirean heeft gebeld en dat ik naar waardoor de pompwerking uitviel. Peter Boorsma uit De Koog is één van de patiënten die op de voet worden gevolgd in het nieuwe televisieprogramma Hartstich ting, dat vanavond voor het eerst wordt uitgezonden. Hij werd op 14 januari dit jaar getroffen door een acute hartstilstand. Dat hij deze overleefde, heeft hij vooral te danken aan de eerste hulp van zijn dochter en de Texelse politie. Zelf weet Boorsma er zich niets meer van te herinneren, maar doch ter Doirean staat het moment van onheil in het geheugen gegrift. Haar vader hielp haar de 'schutting bij haar woning aan het Wintergroen te repareren die de dag ervoor door de storm beschadigd was geraakt. Om andere schroeven te pakken. der dat apparaat was mijn vader er nu niet meer geweest', vertelt Doirean. Het slachtoffer zelf deelt haar mening. 'In het AMC kwam ik in contact met professor Kos ter. Hij vertelde er voor te hebben gepleit alle politiewagens een AED te geven, zodat ze meteen hulp kunnen bieden.' Ook nadat het ambulanceperso neel zich over hem had ontfermd, duurde het nog lang voordat Boor sma weer in het land der levenden terugkeerde. 'Hij kwam drie keer bij, maar viel steeds weer weg. Pas na een uur was hij eindelijk stabiel genoeg om hem op de brancard en in de ambulance te leggen.' Zelf kan Boorsma zich er mets meer van her inneren. 'Ik ben alles kwijt wat er die liep hij even naar de auto. Toen hij dag is gebeurd. Ik weet alleen nog terugkwam, gebeurde het. 'Ik zag vaag dat ik eerder die middag naar hem over het hekje stappen en even zoeken waar hij moest gaan staan. Toen hij met zijn voet bleef zoeken, vroeg ik: Pap, voel je je niet zo lek ker? Op hetzelfde moment valt hij zo dood neer.' Ze twijfelt er niet aan dat haar vader inderdaad dood was. 'Hij ademde niet meer en werd helemaal blauw.' Na een korte aarzeling belde ze 1- 1-2 en kreeg het dringende advies direct met reanimeren te beginnen. Ze ontving daarbij instructies van de andere kant van de lijn. Bovendien had ze dankzij een toevalligheid een aardig idee wat te doen. 'Mijn vriend had een dag eerder zijn EHBO- diploma gehaald. We hadden er een paar keer over gepraat en ik had in zijn lesboeken gezien hoe je hartmassage en mond-op-mond beademing toepast.' Welkome hulp kwam er een paar minuten later van een toerist, die met zijn vriendin een rondje op de fiets maakte en zon der aarzelen assistentie verleende. Opnieuw een gelukkig toeval, vol gens Doirean. 'Middenin de winter zijn er met zoveel fietsende toeristen en zeker niet in zo'n woonwijk.' Even later arriveerde de politie, die Boorsma weer tot leven probeer de te brengen met behulp van de automatische externe defibnllator (AED), waarmee de politieauto's sinds enkele jaren zijn uitgerust. De Boorsma's zijn ervan overtuigd dat die hulp cruciaal is geweest. 'Zon- schaatsen heb zitten kijken. Dat haar toe ben gegaan, weet ik niet meer.' Echtgenote Elly vult aan: 'De eerste paar dagen in het ziekenhuis klaagde hij maar over pijn. Die was veroorzaakt door die defibrillator. Dan legde ik uit wat er was gebeurd, maar een paar minuten later begon hij opnieuw. Hij wist helemaal niets meer.' Dat zijn herinneringen zijn wegge vaagd, heeft ook positieve kanten. 'Ik heb er geestelijk niets aan over gehouden'. vertelt Boorsma, terwijl hij bijna vrolijk kijkt. Voor zijn doch ter ligt dat anders. 'Ik gebruik nog steeds kalmeringspilletjes. Je kunt jezelf wel vertellen dat het nu goed is, maar ik heb daar geen controle over. Dat komt toch doordat ik heb hem zien vallen.' Het was niet de eerste keer dat Boorsma, die in november 65 is geworden, last van zijn hart had. In 1989 werd hij getroffen door een hartinfarct, een jaar later werd hij geopereerd om een by-pass aan te leggen. Het ongeluk dat hem ditmaal trof, was een hartfibnlla- tie. waarbij het hart op hol sloeg. 'Dat kan iedereen overkomen, mijn geval is het veroorzaakt door een tekort aan kalium. Per week worden driehonderd mensen erdoor getroffen. Maar vijf tot tien procent overleeft het. In het AMC ben ik geopereerd en heb ik een interne cardio defibrillator gekregen. Bij haperingen geeft die je een schok, zodat je hart weer in het juiste ritme gaat slaan.' Angst dat hij nogmaals last van zijn hart krijgt, heeft hij - mede dankzij dat apparaat - met. 'Ik ben met bang. Ik zit hier en ben er erg gelukkig mee.' In het programma Hartstichting wordt het onderwerp in brede zin belicht. Aan het woord komen zowel cardiologen als patiënten. Ook is er aandacht voor de rol van toevallige omstanders die eerste hulp verle nen. Het programma wordt door de AVRO uitgezonden via Nederland 1 en begint om 19.25 uur. Of Boorsma al vanavond of volgende week te zien is, is niet bekend. 'Ik zit hier en ben er erg gelukkig n vertelt Peter Boorsma. Naast hem dochter Doirean, die eerste hulp verleende. DONDERDAG 12 APRIL 2007 De rechtbank in Alkmaar heeft woensdag de zaak tegen een 22- jarige inwoner van Den Burg aan gehouden. De man staat terecht voor het veroorzaken van een ernstig ongeval op 12 juni 2005 in De Koog. Hij reed op de Cali- forniëweg met zijn auto tegen de richting in een vrouw aan en had bovendien teveel alcohol genut tigd om nog te mogen rijden. In de rechtszaal bleek hij geen advocaat te hebben. Het slachtoffer, een bekende van de verdachte, liep bij het onge val onder meer een gebroken kuit op. Ook brak ze haar sleutelbeen, ilïj De Texelaar zei woensdag niet aan een advocaat te hebben gedacht, omdat het een oude zaak betreft en hij eigenlijk liever geen oude koeien uit de sloot wil halen. Ook zei hij geen geld te hebben voor een advo caat. Rechter Y. Greuter probeerde de verdachte woensdag op andere gedachten te brengen. Toen officier van justitie L. van Zwieten de Texe laar vertelde wat de strafeis kan zijn, bedacht de man zich echter en koos hij eieren voor zijn geld. De man kan een onvoorwaardelijke celstraf en een langdurige rijontzeg ging krijgen. 'Ik heb mijn leven weer helemaal op de rit en vind het nu beter dat ik eerst maar een advo caat ga zoeken', liet hij de recht bank weten. De officier van justi tie verklaarde daarop met spoed op zoek te gaan naar een nieuwe datum voor de zitting. Raadscommissie Na overleg met de leden is besloten de extra vergadering van de com missie Middelen van vanavond (don derdag) te schrappen. De nog niet besproken agendapunten komen nu (rechtstreeks) aan de orde in de gemeenteraadsvergadering van dinsdag 24 april. Steunpunten in meeste dorpen Met uitzondering van De Waal zullen in alle Texelse buitendorpen dorps steunpunten van de grond kunnen komen. Dat is de conclusie van b en w na de evaluatie van het twee jaar geleden in Oosterend geopende steunpunt. Het gaat zelfs harder dan verwacht. In Den Hoorn, Oosterend en De Cocksdorp zijn inmiddels steunpunten opgericht en mogelijk zullen De Koog en Oudeschild zich daarbij aansluiten. In laatstgenoemd dorp wordt binnenkort een voorlich tingsavond gegeven. Pharos besteedt €40.000,- per jaar aan de uitvoering van de steunpun ten, die een breed scala van wel zijnsvoorzieningen bieden aan jong en oud, in het belang van leefbaar heid en zelfredzaamheid met inzet van vrijwilligers. Niet overal is de toeloop naar de inmiddels geves tigde punten even groot. De indruk bestaat dat dit een kwestie van tijd is. De nieuwe voorziening moet nog worden ontdekt als profijtelijk onder deel van de dorpsgemeenschap.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5