'Matrassen zijn broeinest vuil' Sp°rt Met bus naar playback-finale Videoclip thuis bestudeerd Stofzuigen niet genoeg Voorjaarsexpositie in Tusse de Banke 'Door Hanneke smaak schilderen te pakken' oPIENie Cowboy Joe met lassc Bar Sportief wint eigen cup TEXELSE g COURAN1 Vrouwelijke Bennie Jolink DONDERDAG 12 APRIL 2007 Inwoners van De Koog komen zaterdag misschien met een bus naar de playback-finale. Althans, dat hoorde organisatrice Caroline Eelman. Ze verwacht veel publiek in de gymzaal van dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild. 'Ik weet niet of het allemaal past. Vol is vol.' Namens de Stichting gemeenschap Oudeschild zijn Eelman en Anne- marie Zuidewind afgevaardigd de avond in goede banen te leiden. Dit deden ze in Oudeschild ook al tijdens de voorronde. 'Het is het eerste jaar dat we het in de gymzaal houden. We beginnen zaterdagoch tend om tien uur met het leggen van een beschermende vloer.' Na de voorronde kreeg het duo kritiek dat het basketbalnet precies boven het podium hing. 'Met de finale zorgen we ervoor dat het net mooi is ver sierd'. aldus Eelman. De finale begint om zeven uur. Er wordt gestreden in vier leeftijdca tegorieën (jeugd t/m groep 5, jeugd groep 6 t/m 8, OSG-jeugd en vol wassenen). De deelnemers hebben de voorronde in hun eigen dorp (De Cocksdorp, Den Hoorn, Oudeschild, De Koog en Oosterend) gewonnen en staan daarom in de eindstrijd. Ze worden beoordeeld door vijf juryle den, afkomstig uit de verschillende dorpen. Volgens Eelman zijn er veel deelne mers die ieder jaar opnieuw mee doen. 'De dochters van de familie Wetsteen zijn heel goed. De jongste is vijf jaar. Ze ging met de voor ronde op het podium staan en stal de show.' De Texelse Courant blikt vooruit met een portret van drie deelnemers. Dat die uit Oudeschild komen, zegt niets over de voorkeur van de redactie. Colinda Visser (35) doet voor de zesde keer mee aan de play- backshow, waarvan vier keer in de finale. Samen met vijf andere vrouwen playbackt ze het num mer Oerend hard van Normaal. Ze vertolkt de rol van Bennie Jolink. De strijd om de beste playbacker van Oudeschild begon voor Visser al thuis. Haar partner deed met vrienden mee aan de voorronde. Zij eindigden als tweede. 'Ze von den het wel terecht dat we hadden gewonnen. Het zag er volgens hen goed uit.' De vrouwen twijfelden of ze dit jaar weer mee zouden doen. 'Vorig jaar waren wij in de voorronde de enige act bij de volwassenen. Daardoor stonden we automatisch in de finale. Dat was niet leuk. Daar om zijn we zelf gaan lobbyen en hebben we aan mensen gevraagd of ze mee wilden doen.' Ook is het moeilijk om ieder jaar iets nieuws te verzinnen. 'We zijn met z'n zessen en we hadden eerst wel iets voor vijf personen, maar dan staat er éên aan de kant. Dat is niet leuk. Toen kwamen we op het idee Normaal na te doen. Twee beelden de tekst uit.' De vijf dames maken er zaterdag een hele show van. Er komen twee solexen op het podium en ook een drumstel en gitaren zijn aanwezig. 'We proberen het zo goed mogelijk na te doen. Daar komt ook bier aan te pas. Alleen gooien we er niet mee. Dat mag niet.' Visser verwacht dat zaterdag de zenuwen door haar lijf gieren. 'Ik was met de voorronde ook erg zenuwachtig. Pas toen ik mijn pak aan had, ging dat over.' Natasja en Lynn oefenen voor hun optreden als de Spice Girls. (Foto si ana sax»; ze veel geoefend. 'Natasja en ik oefenen nog wel, maar de anderen willen niet meer. Als je een liedje duizend keer hebt gehoord, dan is het niet leuk meer', aldus Lynn. Ze hadden niet verwacht in de voor ronde te winnen. Het ging niet hele maal vlekkeloos, want één van de meiden viel van haar kruk voordat het liedje begon. Lynn: 'De jury zei dat ze de tweede stem heel goed vonden. Op de achtergrond werd er geplaybackt als één van ons op de voorgrond moest zingen.' De andere kandidaten in de finale kennen ze niet. Ze weten daarom met hoeveel kans ze maken om te winnen. Natasja: 'Dat maakt ook niet uit. We doen mee voor de lol.' In december begonnen Natasja Eelman (10) en Lynn Buijsman (10) al met oefenen voor hun act. Samen met drie andere meiden treden ze op als de Spice Girls met het nummer Mama. Het verdelen van de rollen ging niet van een leien dakje. Lynn: 'Twee wil den Baby Spice zijn. Daar is wel een beetje ruzie over geweest.' Natasja is Ginger Spice (Geri Halliwell) en Lynn is Sporty Spice (Melanie C.). 'We hebben gekeken wie er op wie leek. Dan hoef je het haar ook niet te verven', aldus Lynn. Het vijftal bestudeerde de videoclip om de Spice Girls zo goed mogelijk na te kunnen doen. Daarna hebben Maurice Schrijer slaapt niet in een hotelbed zonder het in te spuiten met biologische anti-bacteriële, allergie neutraliserende spray. 'Een matras is een broeinest voor bacte riën en huismijt. Het is er vochtig en warm.' Op 1 maart startte hij met zijn zwager het bedrijf VIMA-Clea- ning, dealer van MatrasCleaner. Het duo reinigt matrassen bij particulie ren en bedrijven, zoals hotels. Matrassen zijn volgens Schrijer in de loop der jaren steeds vuiler gewor den. 'Vroeger had je sneeuwbloemen op de ramen staan en werd er goed geventileerd. Dat gebeurt nu niet meer. Mensen leggen gelijk het dek bed over het matras, want het moet er allemaal mooi uitzien.' Matrassen konden voorheen nooit schoon wor den gemaakt. 'Stofzuigen alleen is niet goed genoeg. Daar dood je geen bacteriën en huismijt mee. En je kunt het niet nat maken.' De MatrasClea ner is een Duits product dat eind 2005 in Nederland is geïntroduceerd. Het apparaat produceert trillingen waardoor huisstofmijtuitwerpselen van het matras worden los getrild en verpulverd. Vervolgens worden deze uitwerpselen opgezogen. De huisstof mijten en bacteriën zelf worden met UV stralen gedood. De laatste stap is dat het matras met een biologische spray wordt ingespoten waarmee de vermenigvuldiging van huisstofmijt wordt tegen gegaan. Bij de reiniging worden geen chemicaliën gebruikt. 'Na de behandeling is het matras voor 99,7 procent vrij van vuil.' Schnjer toont een doekje waarop vuil is te bedrijvigheid zien van een klein stukje matras. Ver volgens laat hij een proefmonster van een vervuild matras ruiken. Het stinkt naar riolering. 'Zo ruikt een matras als deze helemaal niet wordt geven tileerd. In de meeste slaapkamers wordt wel geventileerd dus zo erg zal het nergens zijn, maar de huismijt zit wel degelijk in het matras.' Samen met zijn vrouw Patncia is Schrijer vanuit het Limburgse Stein naar de Westerweg bij Den Hoorn verhuisd. Zijn vrouw werkte als dierenartsassi stente en hij was verkoper bij Gamma. 'We waren toe aan iets nieuws. Mijn zwager vertelde dat hij op Texel wilde gaan wonen en dat leek ons ook wel wat. Het is hier lekker rustig en de natuur is erg mooi.' Sommige ken nissen verklaarden het echtpaar voor gek om naar Texel te gaan. 'Ze begre pen niet dat we ons huis en werk opgaven. Wij hebben liever spijt van iets wat we wel hebben gedaan dan van iets wat we niet hebben gedaan.' Zijn vrouw wees hem op de website van MatrasCleaner waarop stond dat ze dealers zochten. 'Dat leek ons wel wat. Ik ben twee dagen op cursus geweest en toen kon ik beginnen.' Het werkgebied van Schrijer is de kop van Noord-Holland. 'Ik kijk hoe het loopt. Patncia werkt sinds maan dag als receptioniste in Grand hotel Opduin. Het is met de bedoeling dat ik er nog een baan naast zoek.' Hij wil zich in eerste instantie vooral nchten op de zakelijke markt. 'Als hotels of vakantieparken hun matrassen laten Wat ik zeggen Maurice Schrijer gaat matrassen reinigen op Texel. Foto stuw Siboy reinigen, is dat iets extra's wat ze de allergisch voor zijn.' Naast het reinigen klant kunnen aanbièden.' Ook denkt van matrassen verkoopt hij ook lucht- hij dat mensen met allergieën er baat zuiveraars. Geïnteresseerden kunnen bij hebben. 'Huisstofmijt produceert een deel van hun matras gratis laten guanine. Een stof waar veel mensen testen op vuil. Zevenblad Het voorjaar is mijn tuin binnen gehuppeld. Ik sta iedere dag in de tuin planten naar boven te kijken en het helpt. Met een reuzenvaart vliegt alles omhoog. Narcissen, blauwe druifjes, violen, speen kruid, akeleien en ander spul waar van ik de naam niet weet. Prachtig allemaal. Wat echter ook in ruime mate opkomt, is het kleefkruid en nog overvloediger het zevenblad. Een nachtmerrieachtig gewas. In het Latijn plechtig 'Aegopodium Podagraria' genaamd. Maar het kan dan nog zo'n chique naam hebben, het blijft een ellendeling. Geniepig schuift het ondergronds zijn wortelstelsel onder al mijn andere planten en is niet te venwij- deren zonder de andere schade te berokkenen. 'De natuur kent geen onkruid', kopte een landelijk dag blad dit weekend. 'Onkruid roe pen is discriminatie van de plant', zei de schrijfster ook nog. Oei, dat kwam wel even aan. Maar ze bleef doorgaan. Begon lynsch te doen over allerlei geneeskrachtigs in zichzelf uitzaaiende gewassen. Zevenblad schijnt zo goed te zijn tegen jicht. Maar ik héb geen jicht, niemand uit mijn kennissenkring heeft het en ik ga er niet op zitten wachten ook. Weg dus met het zevenblad! 't Is slecht voor mijn humeur. De Engelsen zeggen: 'If you can't beat them, eat them.' Kijk, dat is iets dat hout snijdt. Met zulke mensen kan ik praten. Bladerend m Lekker Landschap, een kook- en smulboek uit bos en veld, aangeschaft in een zwak, maar achteraf vooruitziend moment, kom ik een aantal hints tegen om zevenblad nuttig in te zetten. Soep kun je ervan koken. Stoofschotels. En rauw in de sala de moet ook erg lekker zijn. Nou, ik lust ze rauw en ga het proberen. De tuin in, stekertje mee en ha! we zullen ervan lusten, het zevenblad en ik. Ik hoop jullie nog een keer mee te kunnen delen dat de tuin en ik het overleefd hebben Vol gende week geen oPIENie? Dan was het zevenblad giftig. Nu ben alleen ik het nog. Pien Verberg 'Door Hanneke heb ik de smaak van het schilderen te pakken gekregen.' Aan het woord is Judith Majoor, één van de cursisten van Hanneke Peetoom die hun werk tot en met 25 april exposeren in Tusse de Banke. Het is de laatste tentoonstelling onder leiding van Peetoom. Ze verhuist binnenkort naar Schagen. Majoor ging twee jaar geleden op les. Peetoom: 'Ze heeft zich ontzet tend snel en goed ontwikkeld. Echt een uitschieter. Ik heb wel cursisten bij wie ik soms een penseelstreek moet zetten om ze verder te helpen, maar Judith heeft dat al lang niet meer nodig. Haar kan ik niets meer leren. Het zijn dan ook de beginners aan wie ik les geef.' Majoor is niet de enige uit de school van Peetoom die boven het maaiveld uitsteekt. Cecile de Boer heeft de beginselen van haar geleerd, evenals Thea van Heerwaarden. 'Zij maakt prachtig werk, maar zou meer tijd moeten hebben.' Ook Janny Hin is zo'n Texelaar die het in de vingers heeft. Peetoom: 'Ze schildert amper een jaar en maakt nu al de mooiste din gen.' Onder meer enkele schilde rijen van bloemen, waarop de bloe men tot in detail zijn nageschilderd. Mandy en Imme zijn zaterdag indiaan en cowboy. 'Mandy zong het liedje over Cow boy Joe heel vaak in de klas. Zo kwamen we op het idee om dat te gaan doen', aldus Imme Zui dewind (8). Samen met Mandy Barhorst (7) doet ze in de jongste leeftijdscategorie mee met het liedje Cowboy Joe van Volume 2. Mandy als indiaan en Imme als cowboy. Ze zingen het liedje uit het hoofd. Eigenlijk is het helemaal niet nodig dat ze playbacken. De twee zijn al in januari begonnen met oefenen. Eerst bepaalden ze wie cowboy en wie indiaan werd. Mandy: 'Ik heb zwart haar en daarom ben ik de indiaan.' In het liedje wordt Cowboy Joe met een lasso vastgebonden door indianen. 'Ik doe alsof ik Imme keihard van haar paard op de grond trek, maar dat is niet echt', aldus Mandy. Imme heeft nog een bef: moeite met dit deel van het niir mer. 'Ik ga een beetje te snel. ben ik al klaar terwijl het liedje r« niet is afgelopen.' Ze hadden rd verwacht dat ze de voorronde Oudeschild zouden winnen. Ms dy: 'Ik dacht we maken dus ec geen kans.' Imme denkt dat huns ervoor heeft gezorgd dat ze hs ben gewonnen. 'Het was niet maar meidengedoe.' De cowb:. en indianenkleren zijn gemaakt öj hun moeders. Zij zijn trots op dochters. Annemarie Zuidewinc had het niet verwacht, maar nau lijk wel gehoopt. Ze hebben he veel geoefend. Van één naar Ui keer in de week en tegen het em: zelfs drie keer.' Het liedje over Cc» boy Joe kan Zuidewind wel droms Lachend: 'Na zaterdag wil ik 3 nummer nooit meer horen.' TESO Het is natuurlijk een samenloop van omstandigheden. Vrijdag kocht ik een voorrangskaart voor de boot om links langs allerlei vakantiegan gers te geraken. Nou, dat kwam goed uit. Op eerste paasdag viel het zoontje van mijn vriendin uit de schommel en brak zijn pols. Mijn zoon kwam ons waarschuwen. En inderdaad, het zag er uit als de arm van Harry Potter nadat hij was behandeld door Gladianus Smal- hart. Dus de huisartsenpost gebeld die ons vertelde dat we het beste met de auto naar Den Helder konden gaan. Eerst de patiënt in huis gebracht en om half tien voorzichtig in de auto gemanoeuvreerd. Bij de boot aan gekomen namen we het voorrangs rijtje. Ik had de tegenwoordigheid van geest het personeel van TESO te vertellen dat ik een gewonde aan boord had. Zij parkeerden me in een rijtje waardoor ik snel de boot afkon. En wie schetst mijn verbazing dat ze vlak voor de ontscheping op mijn ruitje klopten om zich ervan te vergewissen dat dit de ambulance- a-l'improviste was. We konden er dus voorzichtig, maar snel af. In de gauwigheid zag mijn vriendin nog dat de man achter mij, die mij met de toeter tol haast meende te moeten bewegen, vergast werd op vermanende blikken en gete van de bemanning. Op de terug*1, kon ik één van hen opsporen 1 bedanken voor de goede zorg? 'Hij verzekerde me ervan datdiio gewoonste zaak van de werelc Vandaar. Goed gedaan, mannen var TESO. Ruurdf- DenBu Janny Hin: 'Ik ben heel precies. Hanny heeft me aangemoedigd om ook wat grover te gaan schilderen', toont ze een landschap met bloem bollen. 'Met perspectief heb ik nog wat moeite, daar moet Hanneke me bij helpen.' Composities, kleuren, verfsoorten en kennis over andere aspecten van het schilderen zijn zaken die Peetoom de cursisten al vele jaren bijbrengt. 'Maar ik wil vooral dat ze plezier in het schilde ren hebben. Dat het gezellig is en dat ze na afloop iets leuks mee naar huis nemen. Ze moeten er trots op zijn.' Op de voorjaarstentoonstelling zijn schilderijen te zien van bloemen en landschappen en een aantal kera mische werken, gemaakt door acht cursisten en door Hanneke Peet oom zelf. Dames Tevoko nemen revanche Het eerste damesteam van vol leybalvereniging Tevoko speelde zaterdag tegen een zeer hecht, goed aanvallend en nog beter verdedigend Prima Donna Hui zen een sterke wedstrijd. Na vier gelijk op gaande sets trok Tevoko in de vijfde set de zege naar zich toe (3-2). Na een nederlaag van 4-0 in de uitwedstrijd hadden de Texelse spe lers iets goed te maken tegen Prima Donna Huizen. Met de complete selectie aangetreden, waren de speelsters gebrand op een goede prestatie tegen de nummer zeven van de ranglijst. De eerste set gin gen de teams, beide sterk in de ver dediging, gelijk op naar het einde. In een zinderende finale trok Huizen met 26-28 aan het langste eind. Tevoko rook echter kansen en Ivette de Ruyer, met snelle setups bediend door Connie Joling. scoorde veel punten met keiharde smashes, wat ze de gehele wedstrijd wist vol te houden. Een scherpe opslagserie van Monique Leijstra zorgde voor een voorsprong die Tevoko tot het einde behield (25-18). In de derde set trok Tevoko goed door. Cér- de Graaf onderscheidde zich*! sterke bloks van de gevaarlijke» denspeelsters van Huizen, dat: met een sterke defensie allen liet wegspelen. Anderzijds bleef: de Texelse veldverdediging mei snelle Eline Feldbrugge voor goede aanvalsopbouw zorgen, publiek genoot van prachtig leybal, waarbij Tevoko de ce: set naar zich toe trok (27-25). k vierde set raakte de Texelse door opslagfouten op achtersö Met de slim spelende Biancai der Berg op links kwam het Text? collectief nog sterk terug, maar: toch Huizen via 21-25 gelijk/- ken. Overtuigd van eigen sten: behaalde Tevoko in de vijfde se! winst, juichend begroet door selspeelsters Joannie Schaapn Gertha Wessels en Gea van Gjs (15-10). Met drie winstpunten blijft Tevc in de race voor de veilige neg# plaats. Forza (11) heeft nog wedstrijden tegoed tegen Hui! en koploper Abcoude. Crooneit treedt nog aan tegen het sterke; (3) en Martinus (5), terwijl Te« nog de wedstrijden tegen Cf world (12), volgende week thus Ons Genoegen, US (3) en Sta' ovoco (7) te goed heeft. In Bar Sportief werd zondag darts gespeeld op de Bar Sportief Cup. Door in de finale van Slock 0 te winnen, wist Bar Sportief 3 tegen de verwachting in beslag op de beker te leggen. Loting bepaalde dat in de halve finale de twee sterkste teams van de competitie. Pelikaan 1 en Slock 0, tegen ejkaar speelden. Het werd een spannende partij met scores van 180 voor Jelle Visser en Berry Ortse. Marcel Verhagen gooide een finish van 128, Berry Ortse een van 112. Uiteindelijk wist Slock 0 zich te plaatsten voor de finale. De andere finaleplaats werd verassend bezet door Bar Sportief 3, dat in de halve finale De Zwaan wist te verslaan. Roel de Zwart gooide daarbij een mooie finish vanaf 89 (triple 19, dubbel 8, dubbel 8), Patricia Keijzer gooide een finish van 105. In de finale was Slock 0 duidelijk favoriet, maar Bar Sportief 3 was met van plan zich zonder meer gewonnen te geven. Door sterk spel van Wouter eens en Berry Ortse van Slock keek Bar Sportief al snel tegen een achterstand van 2-03 maar het team kwam sterk door goede worpen van Ron der Slikke en Bianca van der S: De beslissing moest uiteind? in de tac-tics vallen. Ed TolW teamcaptain van Slock 0, zag® heel sterk spel van Bar Sportë de winst door zijn vingers glfP Jan Jacob Keijzer forceerde uö| delijk de beslissing. Bar Sport? bestaat uit Jan Jacob Keijzer, cia Keijzer, Geeske Bakker, 83 van der Star, Ron van der Slikke Marjolein Schoo. Na afloop vond tevens de pij reiking van de competitie pk De A-poule werd gewonnen Pelikaan, gevolgd door Slock# Pilaar 1In de B-poule eindig* Bar Sportief 1 als eerste, Bar S tief 3 als tweede en Kuip 2 derde. In de C-poule werd Le Sc Sportief eerste, Sjans 2 twee en Slock 2 derde. Het dartseiSj wordt op 28 april afgesloten een groot feest, met medewer - van Bobby George. Meer inform I en alle uitslagen zijn te vindc www.texeldarts.nl. ge< Colinda Visser gaat er zaterdag als Bennie Jolink oerend hard tegenaan. (Fo Heerwaarden, Deet In willekeurige volgorde: Judith Majoor, Jannie Hin, Jellv Venneman, Annemiek Belkens, Gré Swabedisse, Thea Kraay (keramiek) en Duwie Bakker (keramiek en schilderijen), met in hun midden docente Hanneke Peetoom.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 8