'Sylvana Simons in echt kleiner Televisieopnames Ex Wives club Ultraloper van inzinking naar inzinking Bijna 62 en toch de 120 kilometer lopen Mul zand en slijmalg teisteren ultralopers Texel in Vaarbewijsspel Ï7 Qeslaagd Wat ik TEXELSE g COURANt Oud-Texelaar Jaap Duin (23) is aan de Universiteit van Amsterdam afge- studeerd in de Sociale Psychologie. Voor zijn eindscriptie onderzocht hij, samenwerking met TNO, welke ['groepsprocessen tussen moslims en met-moslims een rol spelen 'in •'discussies op internetforums. Hij behaalde tevens een aantekening sportpsychologie en mag zich nu sportpsycholoog noemen. Stemwerk voor tieners Klarina Combé verzorgt in mei een cursus stemwerk en communicatie voor tieners. Deelnemers leren dat veel problemen in het dagelijks leven te maken hebben met (een gebrek aan) communicatie. Daarbij wordt al snel naar de ander gewezen als bron van misverstanden, maar vaak is de oorzaak ook in de eigen communica tie te vinden. Een gebrek aan com municatie kan leiden tot onbegrip, waardoor het individu los van de groep komt te staan, wat pestge drag tot gevolg kan hebben. Door een betere wederzijdse communica tie kunnen veel problemen worden voorkomen. Aan de hand van impro visaties en creativiteit wordt de deel nemers geleerd de stem te gebruiken als basis van bewustzijn en commu nicatie. De cursus wordt gegeven op 11 en 18 mei, van 17.00 tot 20.00 uur. Deelname kost €50,-. Voor aanmel den en inlichtingen: Klarina Combé, tel. 06-12765670 of 318617, e-mail klarina.combe@texel.com. Peter Witte en Colinda van der Vis, lopend in polder De Zandkes. ifoio Gerard Timmerman) Paashaas in Waalderstraat Op Texel werd dit paasweekend met volle teugen van het mooie weer genoten. Vrijdag werd het eiland overspoeld met weekendgangers, vrijwel geen bed bleef onbeslapen. Zaterdag heerste met name in Den Burg, 'waar in de Waalderstraat een paasmarkt werd gehouden volop drukte. Er werden kinderen geschminkt en zelfs de gezichten van enkele paashazen waren ver sierd. Lammetjes verhoogden de voorjaarssfeer. fFoto e Jan van der Marei is maandag tweede paasdag winnaar gewor den van de Zestig van Texel. De 'man van de lange adem' uit Aarlanderveen die tot voor kort vooral bekendheid genoot van zijn succes in de triatlon, deed 4.09.49 uur over de zestig kilo meter. Bij de 120 kilometer kwam Edward de Ruiter in 10.05.43 uur als eerste over de finish. Snelste vrouw op de 120 was Ida Verduin (11.34.50), op de 60 km Annette Voets (5.07.10). De 26 deelnemers aan de '120', 260 aan de '60' en de 85 estafetteteams hadden het vooral op het strand zwaar. Niet alle lopers haalden de finish. Op de '120' verontschuldigde Ron Teunisse uit Heemskerk zich na een kleine anderhalve ronde bij zijn begeleider Jos Wessels en stapte wegens uitputting uit de race. Van de 26 ultralopers wisten uiteindelijk 21 de twee rondes te volbrengen. Winnaar De Ruiter keek zo'n 95 Kilometer de kat uit de boom en liet onder meer favoriet Wouter Hame- linck en Veron Lust voor zich. 25 Kilometer voorde finish bij StayOkay demarreerde de Groninger en stelde de overwinning veilig. Tweede werd Veron Lust, voor wie het de eerste 120 kilometer was. Hij volbracht de tocht met een hielspoorblessure. Wim Epskamp eindigde als derde. De Belg Mare Papanikitas, vooraf als favoriet bij de wedstrijd over zestig kilometer getipt, kwam op het strand in de problemen. Zijn meefietsende begeleider, die voe ding en drankjes aanreikte, kon op het strand als gevolg van het mulle zand het tempo niet bijbenen. Daar door zat de Belgische ultraloper meer dan een uur zonder voeding, wat later zijn tol eiste. Ter hoogte van monument De Schicht bij De Cocksdorp liep hij nog voorop, maar bij de Krassekeet werd hij ingehaald door Van der Marei, waarna de Belg het opgaf. Tweede werd Jaap Vis, derde Elbert Voogt. Erik van der Velden (4.39.04) liep met een vierde plaats de door hem begeerde podi umplaats net mis, maar bereikte wel de hoogste plaats die een Texelaar ooit had behaald, tilandgenoot Jan van der Star (5.53.07) eindigde op plek nummer 102. Van de ongeveer 260 deelnemers aan de Zestig haal den er 202 de finish binnen de limiet van 7 uur. De laatste (dol)gelukkige was Annemarie Malschaert (Dor drecht) die door broer Hans (Den Burg) op de fiets begeleid werd. Bij de estafette ging de hoogste eer bij de mannen naar Atletiekvereniging Veluwe (3.52.22) en bij de vrouwen naar het team AV Phoenix (4.27.24), dat een parcoursrecord vestigde. Het snelste Texelse team was dat van Ecomare (4.22.50) dat in de laatste spannende etappe afstand nam van een NlOZ/lmares team (4.25,14). Er zijn geen lopers uit de race gehaald, de organisatie spreekt over een geslaagd evenement, waarbij zo'n 160 vrijwilligers betrok ken waren. Uitslagen: 120 km mannen: 1. Edward de Ruiter, 10.05.43, 2. Veron Lust, 10.20.20, 3. Wim Epskamp, 10.24.49. 120 km vrouwen: 1. Ida Verduin-Boone, 11.34.50. 60 km man nen: 1. Jan van der Marei. 4.09.49 1e M35, 2. Jaap Vis, 4.33.06 1e M50, 3. Elbert Voogt, 4.36.58, 4, Erik van der Velden, 4.39.04, 102. Jan van der Star, 5.33.07. 60 km vrouwen: 1 Annette Voets, 5.07.10. 2. Majet Spoelder, 5.13.13. 3. Janet de Jonge. 5 33 52 Estafette 4 x 15 km mannen: 1. AV Veluwe, 3.52.22, 2. Stichts Langlauf Team. 4.09.13. 3. Noordkop Atletiek 50+, 4.12.23. Estafette 4 x 15 km vrouwen. 1. AV Phoenix, 4.27.24 (nieuw Parcoursrecord), 2. Loopgroep Hoorn 2, 4.46.43, 3. Loopgroep Hoorn 14.49.46. Snelste Texelse team: Eco mare, 4.22.50. zeggen wou... Dagbelasting Naar aanleiding van de discussie over dagtoerismebelasting blijf ik met een paar vragen zitten die ik toch graag door de mensen in de gemeenteraad beantwoord zou wil len zien. Reeds eerder schreef ik hierover, maar zoals gebruikelijk kreeg ik geen respons van de men sen die het beleid maken en bleef ik met mijn vragen zitten. Invoering van de nieuwe belasting zou kunnen, zonder het gelijkheids beginsel uit onze Grondwet geweld aan te doen, waarin wordt gesteld dat iedereen gelijk behandeld dient te worden, er wordt dus van uit gegaan dat alle toeristen gelijk zijn omdat er op andere plaatsen elders in het land zo'n heffing is, zou het hier ook kunnen. Dat het meren deel van de Nederlandse gemeenten deze heffing niet heeft, is niet van belang. Daar zou ook naar gekeken kunnen worden, waarop het besluit zou kunnen-volgen de heffing niet in te voeren. Het is net als bij de hondenbelas ting. Je kunt de wet uitleggen zoals die op dat moment het meest gun stig uitpakt voor de beleidsmakers. En dan het liefst onder de noemer gelijkheid. Als het daar echt om gaat, en niet om de inkomsten, kun je natuurlijk ook besluiten over de eerste verblijfdag van langer ver blijvende toeristen geen belasting te heffen. Dan is het hele probleem uit de wereld, want dan is er ook gelijkheid. De belangrijkste vraag is wiens belang met weer een nieuwe hef fing wordt gediend. Hebben wij er Texel speelt een klein rolletje in een nieuw bordspel over varen. Een van de zes 'havens' in het zogeheten Vaarbewijsspel is naar het eiland vernoemd. Het spel, dat in augustus op de markt kwam, is sinds kort op het eiland verkrijgbaar. Jan Moens uit Den Burg heeft het geïntroduceerd, nadat hij de maker van het spel, Bas Kesting, op het vliegveld van Malta had ontmoet. Spelers moeten met boten langs de zes havens varen en onderweg vragen beantwoorden. Moens: 'De vragen en de antwoorden komen overeen met de theorie die je moet leren als je examen doet voor het Klein Vaarbewijs 1 en het Klein Vaarbewijs 2. Je kunt daar dus spe- vaar- lenderwijs voor oefenen.' Hatiumi Het spel heeft Moens op het idee Texelfomls Samen werken aan rlc Texelse samenleving Bijna 62 jaar en toch 120 kilometer hardlopen. Koos Radema ker uit Amersfoort wil bewijzen dat het kan. Hij is maandag tweede paasdag één van de ultralopers die om half vijf 's morgens aan de start verschijnen. Ook verslaggever Gerard Timmerman is vroeg uit de veren en fietst als begeleider een ronde met hem mee. als gewone burgers baat bij als toe risten of dagjesmensen wegblijven? Of dat ze nooit meer terugkomen omdat ze zo 'aardig' worden ont vangen dat ze direct moeten beta len? Of hebben de horeca en de ondernemers er baat bij? Naar mijn idee wordt er door ieder een geïnvesteerd om uiteindelijk geld te verdienen en vooral om toe risten nog eens terug te krijgen. Het plan dat nu bedacht is om de kas te vullen, zal er deels voor worgen dat het tegenovergestelde gebeurt. Texel staat al bekend als duur en dan is zo'n druppel extra genoeg om de emmer te doen overlopen. Een andere vraag is waarom wij als inwoners eigenlijk helemaal niet worden gehoord. Wij vormen toch echt met z'n allen de gemeente en de desbetreffende raadsleden zijn onze vertegenwoordigers. Mis schien dat er dan ook bij ingrijpende beslissingen eens aan de burgers gevraagd kan worden hoe zij hier over denken, en, nog belangrijker, dat er dan ook naar de gemiddelde mening wordt geluisterd. Frans van der Reyken, Den Burg. Vooraf wordt het doel gesteld: 'Dezelfde tijd lopen als vier jaar geleden. De eerste helft binnen de zes uur.' Met dat voornemen stop pen we de flesjes met voedings drank in mijn linker fietstas, in de rechter een thermoskan hete koffie, want cafeïne kan op dit vroege uur geen kwaad. Wanneer de groep van 26 lopers en net zoveel bijrijders vertrekt, verkeert Texel nog in diepe rust. Als we via de Hogeberg, de Schansweg en de Redoute in rustig tempo Oudeschild passeren is het vrijwel windstil en de gevoelstem peratuur nog redelijk aangenaam. In het licht van maan en sterren een bijzondere ervaring. Waarom doe ik dit niet vaker? De lopers hebben zich luchtig aangekleed, maar ik heb voor de zekerheid mijn ski-jack en handschoenen aangetrokken en een wollen muts opgezet. Dat blijkt geen overbodige luxe. Als we ons met een gangetje van amper tien kilometer per uur over de IJsdijk in noordelijke richting verplaatsen, steekt een kille wind op. Ik moet denken aan Frans Hopman, die in tamelijk dunne fietskleding aan de tocht is begonnen. Van trappen in dit tempo word je niet warm. Ook Carla Roeper, die de Duitse Heike Pawzik begeleidt die zeven keer de beruchte Spartatlon van 245 kilometer heeft volbracht, rilt van de kou. Gelukkig weet ze onderweg een jack te bemachtigen, waarmee ze zich warm kan houden. Bij de Krassekeet stapt begeleider Willem Keijzer van de fiets. 'Kouwe handen, eerst effe beuken', slaat hij zijn handen warm en haakt weer aan. Zelf gun ik me nadat ik mijn loper voor de tweede keer de fles heb aangereikt de tijd om de ther moskan aan te spreken en giet een beker hete koffie naar binnen. Wie denkt dat ultralopers hun presta tie in opperste concentratie leveren, heeft het mis. Koos praat aan een stuk door. Is het niet met Heike dan wel met zijn bijrijder. 'Bij deze sport is het de kunst om zacht te lopen. Daar word je niet vermoeid van, je kunt er prima bij praten.' Gelegen heid dus om de vraag te stellen wat iemand met een ogenschijnlijk gezond verstand bezielt om vrijwillig zóveel te lijden. 'Nieuwsgierigheid. Ik wil weten waar mijn grenzen lig gen, wat het lichaam aan kan. Dat doe je stapje voor stapje. Ik ben begonnen met kortere afstanden, daarna de eerste marathon, dan de vijftig kilometer, toen zes uur hardlopen. Zolang alles goed gaat kun je er relatief makkelijk een paar kilometer bij pakken. Wat gebeurt er met je lichaam, hoe moet je dat voe den? Als ultraloper moet je inzinkin gen te boven kunnen komen. Want op deze afstanden kom je momen ten tegen dat je lichaam zegt: het is genoeg geweest, nu maar wan delen. Daar leer je mee omgaan. Je rust moet je nemen bij drinkposten Dan is wandelen functioneel.' Maar kramen komen we deze eer- rust. Dan komt een auto in zicht. Met daarin een onderkoelde Frans Hopman, die zich warmt aan de thee die vriendin Tineke vanaf paal 33 heeft ingevlogen. In een warme jas vervolgt hij zijn tocht, want zijn loper gunt zich geen pauze. Later vertelt de geoefende fietser hoe hij flink heeft moeten pedalen om zijn loper in te halen en dat hij er hevig zwetend nog net in slaagde zijn maat bij paviljoen Beach Inn een fles toe te stoppen. Fietsend over het onverharde pad in de Nederlanden, staat ook mij het zweet op de rug. Koos zegt weinig. Hij moppert over hoe de kou aan de oostkant van het eiland vat op zijn spieren heeft gekregen, de eerste inzinking komt tientallen kilometers eerder dan hij had gehoopt. Op het strand moet ik hem laten gaan. Fietsen door het mulle suppletiezand is geen doen, met een fles in de hand wacht ik moeten de gefolterde lopers over geleverd aan hoog water, mul zand en hinderlijke slijmalg zichzelf moed inspreken. Zittend op een duintop zie ik Koos geruime tijd later nade ren. Het vermoeide gelaat spreekt boekdelen. 'Ontzettend zwaar. Dit is mijn laatste 120, mijn motor is te klein geworden voor dit werk. Ik had gehoopt binnen zes uur op 't Horn- tje te zijn, om vóór de lopers van de 'Zestig' uit te kunnen gaan.' Dat gaat niét lukken. Op de Mokweg rennen honderden fris ogende ren ners ons tegemoet. Koos leeft op bij de heroïsche toejuichingen aan zijn adres, 't Horntje komt in zicht, waar echtgenote Anneke na ongeveer zes uur en een kwartier klaar staat om haar zwoegende man tijdens de tweede ronde te begeleiden. Zelfs op de fiets moet ik daar nu even niet aan denken. Na wat slaap te hebben ingehaald. Ultraloper Koos Rademaker (61), lopend over het buitendijkse fietspad ter hoogte van De Schorren. ste ronde niet tegen. Terwijl wij kilometers maken, liggen de vrijwil ligers die straks de stands beman nen nog heerlijk op één oor. Ze zijn niet de enigen. Op afgelegen par keerplaatsen passeren we onder weg een paar campers waar de dichte gordijnen niets te raden over laten. Kennelijk zuinige kampeer ders, want het mag met Pasen dan druk zijn, op de camping zijn nog voldoende plekjes over. Niet alleen wildkampeerders, ook -plassers en -poepers, want als ultraloper moet je toch wat. Er zijn er ook die stug doorlopen. Koos: 'Je kunt je plas onderweg laten lopen. Het zijn maar kleine hoeveelheden en het droogt snel weer op.' Veel kan het inder daad niet zijn, als ter hoogte van de vuurtoren het bordje dertig kilome ter is gepasseerd (een kwart) heeft hij nog maar één van de zes flessen van een halve liter opgedronken. Kennelijk weer uitgezweet. Tegen die tijd is de zon opgegaan en wordt de temperatuur aangenamer. Echte kampeerders passeren we bij de camping van Sluftervallei, waar hier en daar een tent staat. Nog in diepe hem op bij het Pachapaadje. Hij heeft op het strand moeten afzien, maar op de harde Randweg trekt hij weer bij. We rijden verder richting Jan Ayeslag. Is dit nog wel een gezonde sport? Koos: 'Ik meet het af aan mijn her stel. Soms heb ik wel eens een paar dagen spierpijn, maar dat gaat vrij snel over. Ik knap snel weer op en daaraan merk ik dat het goed is te doen. We lopen in hetzelfde tem po als de boodschappers vroeger. Jan Knippenberg schreef er al over. Die historische gedachte spreekt me aan, ik voel we wel verbonden met die boodschappers.' Geniet hij onderweg wel van het lopen? 'Er zijn momenten van wel, dat ik alles vergeet. Eén of twee keer is het me overkomen dat het voelde alsof ik zweefde, de wereld onder mij door draaide. Heel wonderlijk, maar je kunt het niet oproepen.' Terug naar de werkelijkheid en wel op het Jan Ayeslag, waar ik Koos zijn gordel met energiedrankjes aanreik en hem sterkte wens. Terwijl wij fiet sers ontspannen over de verharde weg naar de Horsmeertjes trappen. rijd ik hem rond een uur of vier 's middags op de motorfiets tege moet. Onderweg kom ik ultra- (60 en 120) en estafettelopers tegen, aanzienlijk minder fris ogend dan vanmorgen. Bij een enkeling kun je het geen lopen meer noemen, meer zwalken. Maar opgeven is er met nog een kilometer of twaalf te gaan kennelijk niet bij. Een heel eind ver der kom ik. buitendijks ter hoogte van De Schorren, Koos en Anneke tegen. Voor de schoonheid van Texel heeft hij al tientallen kilometers geen oog meer, maar met nog minstens een paar uur te gaan wil hij van geen opgeven weten. 'Je loopt er nog kwiek bij', spreek ik hem moed in. Uiteindelijk bereikt hij rond zeven uur 's avonds, veertieneneenhalf uur na de start, het eindpunt bij StayOkay. Ruimschoots boven de limiet, maar met gepaste trots. 'Ik was niet de laatste.' Dat klopt, rode lantaarndrager Heike Pawzik finisht zo'n vijftig minuten na hem. Tekst en foto Gerard Timmerman Het overkomt je niet iedere dag dat er een cameraploeg op je erf staat. Henk Zoetelief en Dani elle Kaczor van de Eagles Ranch vonden het dan ook leuk om een keer mee te maken. Dinsdag wer den er op hun boerderij opnames gemaakt voor het programma Ex Wives club van RTL 5. De cameraploeg liet een half uur op zich wachten, maar nam vervolgens ruimschoots de tijd om opnames te maken. Ook presentatrices Sylvana Simons en Esther Blinker waren aanwezig. Blinker: 'Ik ben één keer op Texel geweest, maar dat was lang geleden. Daar weet ik niet meer zo veel van.' Simons had Texel vaker bezocht voor vakantie. 'Het is een mooi eiland. Vandaag zijn we helaas alleen maar aan het werk. We hebben geen tijd om meer van het eiland te bekijken.' In het programma komen de pre sentatrices in actie voor geschei den vrouwen. Monique Jorritsma uit het Duitse Gangelt (vlak over de grens bij Sittard) ligt in echt- schelding. Haar man betaalt geen alimentatie voor hun twee kinderen. 'Ik ben vijftien kilo afgevallen door de scheiding. Veel merjsen vinden De makers dat veel, maar ik vind het wel mee- opnames. gebracht weer eens over de ontwik keling van een nieuw bordspel over Texel na te denken. 'Binnenkort ga ik eens bij de VW praten. Er is ooit een Texels ganzenbord geweest, maar het is aardig weer eens met iets nieuws te komen.' Het Vaar bewijsspel is verkrijgbaar bij Nauta Boek in Den Burg en de winkel van Roel Veldman in De Cocksdorp. Monique Jomtsma maakte een tandemsprong boven Texel. vallen.' Simons en Blinker probeer den Jorritsma ervan te overtuigen dat ze meer moet eten. Blinker: 'Deze lammeren worden verzorgd door hun moeder. Daarom is het belangrijk dat zij goed eet. Dat moet jij ook doen.' Na het bezoek aan de lammetjes, was het de beurt aan de paarden stal. Het doel van het bezoek aan de boerderij was dat Jorritsma tot rust kwam door de dieren te aaien Dat kwam ze volgens eigen zeg gen ook, alleen waren de paarden minder kalm. Tijdens de opnames begon een paard in het achterste hok te bokken. Dit dier werd naar buiten gebracht zodat de opnames ongestoord verder konden gaan. iFoto T/aiia oan ouden) Kaczor vond alle commotie 'wel grappig'. 'Het zijn allemaal gewone mensen die hun werk doen Ze zijn heel aardig.' Volgens haar man was Simons in het echt kleiner dan op televisie. Kaczor- 'Als ze naast Ron Brandsteder staat in het program ma Dancing with the Stars, draagt ze vast hoge hakken.' De camera ploeg zou in eerste instantie naar De Noordkroon gaan. 'Daar hebben ze niet zo veel kleine beesten Daar om stuurde Renske van den Tempel ze door naar ons', aldus Kaczor. Na het bezoek aan de boerderij toog het productieteam naar Para centrum Texel waar Jomtsma een tandemsprong maakte. Of ze uit eindelijk tot rust is gekomen, is maandagavond om half tien te zien op RTL 5. DONDERDAG 12 APRIL 2007

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9