Breemhoeve nu bij de betere groepsverblijven TEXELSE Speld voor Henk van Wijk Struiken op rotonde gegooid 5 COURANT Mogelijk gezondheidskliniek '/-/gf eenvoudige /S er nu Wel af' in nieuw hotel Roompot DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Nel Eelman voorzitter van Statencommissie Golfcheque voor Tesselhuus Uitbreiding onderzoek naar samenwerking TIME OUT DINSDAG 17 APRIL 2007 Oud-directeur Henk van Wijk van Langeveld de Rooy is bij zijn afscheid onderscheiden met de zil veren speld van de Koninklijke Ver eniging van Grafische Ondernemin gen. Hij kreeg hem omdat hij meer dan vijfentwintig jaar in het grafisch vak heeft gezeten. Fons Meester van het district Groot Noord-Hol land van het KVGO speldde de onderscheiding op. Van Wijk maak- Op de rotonde Bernhardstraat/ Waalderstraat zijn in de nacht van zaterdag op zondag struiken op de weg gegooid. Het gaat om zo'n twintig struiken afkomstig uit een plantsoen vlakbij. Een man die 's ochtends zijn hond uitliet, heeft ze aan de kant van de weg gelegd. Medewerkers van De Bolder heb- In da nacht van zaterdag op zondag zijn er struiken op de rotonde Bernhardstraat/ Waalderstraat gegooid. (Foto Piet Druit) TX19 vist anker op I De bemanning van de van de TX19 I van de firma Krijnen zette vrijdag avond een enorm opgevist anker aan de wal. De Elisabeth Christina uit Oudeschild deed deze bijzon dere vangst (van circa 3200 kilo) op zo'n zestien mijl ten zuidwesten van Texel. Het anker werd opgevist in de nabijheid van het op 28 februari 1988 gezonken Zweedse roro-schip Vinca Gorthon. Dit 166 meter lange schip zonk indertijd door een schui vende lading. Een reddingscapsule van hetzelfde verongelukte schip is al in het bezit van Schipbreuk Museum Flora. Ondanks het grote anker liep het vistuig van de TX19 nagenoeg geen schade op. (Foto Bert Koning) I Brandje op skatebaan Buurtbewoners zagen zondag tegen het middaguur rook opstijgen vanaf de skatebaan aan de Elemert in Ben Burg. Er bleek daar een zitbank "fi brand te staan. Op dat moment hevond zich niemand op het terrein, maar kort tevoren waren er nog jongelui gesignaleerd. Niet duidelijk is of het vuur is aangestoken of dat sprake was van een ongeluk. De brandweer was snel ter plekke en te tijdens zijn afscheid bekend dat het in 1887 opgerichte L&R zich het op twee na oudste bedrijf van Texel mag noemen. Het oudste is het schildersbedrijf van Bremer dat in 1877 werd opgericht. Op de tweede plaats staat het meubelbedrijf van Oosterhof dat in 1878 begon. Dat is naar voren gekomen uit gegevens van de Kamer van Koophandel. Er komt mogelijk een gezond heidskliniek in het nieuw te bou wen hotel van Roompot Holidays aan de Schumakersweg in de Koog. Het plan staat nog in de kin derschoenen, want de gemeente moet nog vergunning verlenen. Het is volgens parkmanager Theo Vera nog niet bekend welke behan delingen in de kliniek worden uit gevoerd. 'Binnen Roompot is een aparte tak op medisch gebied: Care. Op het park in Zeeland zijn daarin al de nodige ontwikkelingen. Texel leent zich daar ook voor.' Roompot Care biedt mogelijkheden voor nier dialyse, plastische chirurgie, oog- lasering en stoppen met roken. Als alles doorgaat, staat het hotel er in 2008 en telt het 170 bedden. 'Die bedden hebben we nog van hotel Kogerhoop.' Medisch toerisme zit in de lift. Oud- Texelse Miriam Cnossen ging vorige week donderdag officieel van start met haar bedrijf Treat Travel in Utrecht. 'Wij bieden reizen naar het buitenland aan voor mensen die een medische, cosmetische of wellness- behandeling willen ondergaan. Bij voorbeeld een facelift, heupoperatie of gebitsimplantaten.' Op dit moment worden de meeste behandelingen uitgevoerd in Turkije, Thailand en Zuid-Afrika. 'In Istan bul zit het grootste oogziekenhuis ter wereld. Zij zijn verder met hun ontwikkelingen dan Nederlandse ziekenhuizen.' Andere redenen om een behandeling in het buitenland te overwegen, zijn de kortere wacht lijsten en de kosten. 'Het laseren van ogen in Istanbul met een ver blijf van vier dagen kost €1450,-. Dat bedrag ben je hier al voor één oog kwijt.' Ook de privacy kan een motief zijn om naar het buitenland te gaan. 'Als je een ooglid laat liften, krijg je blauwe plekken en vraagt de buurman waar dat van komt. Ga je naar het buitenland, dan merkt niemand het.'De voor- en nazorg is wel in Nederland. 'Wij hebben contracten met tandartspraktijken in Nederland. Zij kunnen van te voren bekijken wat behandeld moet worden en patiën ten kunnen er ook na de behan deling terecht.' Cnossen heeft alle klinieken in het buitenland die zijn aangesloten bij haar bednjf bezocht. 'Het ziet er allemaal tip-top uit. Ook vallen we onder de ANVR, SGR en Calamiteitenfonds.' ben gisteren zo veel mogelijk strui ken teruggeplaatst in het plantsoen. De gemeente heeft nog geen idee wie de struiken uit de grond heeft getrokken. De rotonde ligt op een looproute van mensen die uit zijn geweest in Den Burg. Op die route gaat het vaker mis. Nel Eelman is benoemd tot voor zitter van de Statencommis sie Wegen, Verkeer en Vervoer in Noord-Holland. Ze kan de komende jaren een vinger aan de pols houden bij het proces dat doorlopen moet worden om de veerhaven van Den Helder te verplaatsen. Eelman werd donderdagochtend door commissaris van de koningin Harry Borghouts in Haarlem als Sta tenlid voor het CDA geïnstalleerd, 's Middags werd zij door haar partij voorgedragen als voorzitter voor de commissie. In die rol heeft ze onder meer invloed op het samenstellen van de agenda en kan ze er mede voor zorgen dat de verplaatsing onder de aandacht blijft. 'Er moet nog een heel traject worden gelopen, maar Gedeputeer de Staten hebben in ieder geval al in hun nieuwe collegeprogramma opgenomen dat zij er een prioriteit van willen maken.' Zelf wil ze de aanleg, gepland in 2015, 'op het netvlies' houden. De commissie Wegen, Verkeer en Vervoer houdt zich ook bezig met het busvervoer in de provincie (moet in 2008 opnieuw worden aanbesteed), de verbetering van de Westfrisia- weg (tussen Heerhugowaard, Hoorn en Enkhuizen), nieuwe fietspaden en een onderzoek om het vliegveld van Lelystad meer bij Schiphol te betrekken. De verplaatsing van de veerhaven is niet alleen een aangelegenheid van de provincie, maar ook van het rijk dat met geld over de brug moet komen. In het verleden is een bedrag van zo'n honderd mil joen euro genoemd. Rijkswaterstaat heeft dat vooralsnog niet op de begroting staan. Eelman: 'De lobbyende rol naar het rijk zal van Gedeputeerde Staten moeten komen en ook Den Helder zal met het onderwerp aan de slag moeten, want het is belangrijk dat de omliggende infrastructuur wordt aangepakt.' Bedoeling is dat de nieuwe veerhaven ten oosten van Den Helder komt en daar moet onder meer een nieuwe weg voor worden aangelegd. Gemeenten en enkele ministeries hebben recent het eerste overleg over de verplaat sing gehad. doofde het vuur binnen een minuut. Toch ging de bank geheel verloren. Zondagmiddag kwam de brandweer in actie na een melding dat er brand was uitgebroken op het strand bij paal 7. Brandweerlieden, die met de truck van de KNRM waren gebracht, doofden het nog nasmeulende vuur door er zand over te scheppen. Een politiepatrouille die op weg was naar de brand, markeerde onder weg een gevonden granaat, die door de opruimingsdienst onscha delijk zal worden gemaakt. (Foto Harry de Graaf/Beeldbank Texel) Piet Schuijl uit De Koog heeft afgelopen weekend namens golf club Par 6 een cheque van €500,- overhandigd aan Leo Timmers van het Tesselhuus. Het geld werd bijeengespeeld door de golfers tijdens wedstrijden op het eiland en aan de overkant. Golfclub Par 6 bestaat uit Piet Schuijl uit De Koog, Piet Schuijl uit Den Burg, Jos Kager, Wim Eel man, Hans de Beer en Mare Schuijl, wiens plaats kortelings is ingeno men door Kees Boks. Als de golfers hun handicap niet halen, kost het hen geld. De opbrengst is voor het Tesselhuus. 'Hoe slechter wij spelen, hoe hoger de opbrengst', lacht Piet Schuijl uit De Koog. Hij weet niet hoe vaak hij de jaarlijkse cheque al heeft uitgereikt, maar het enthousiasme is er niet minder om. 'Wij spelen één keer op Texel en zes keer elders in het land of zelfs in het buitenland.' De fervente golfers dragen het Tesselhuus een goed hart toe. 'Het is een mooi doel. We zien de gasten van het Tesselhuus regelmatig langskomen en zien én horen hoeveel plezier zij hebben. Zij krijgen een machtig mooie vakantie en daar dragen wij graag aan bij.' Het bestuur van het Tesselhuus is blij met de gift. Penningmeester Leo Timmers con stateerde dat het bestuur in 2007 harder aan de fondsenwerving moet werken dan voorheen, maar is des alniettemin optimistisch. Voor de realisering van de vakantieweken 2007 is weer ruim €80.000,- nodig. Het Tesselhuus bestaat dit jaar 25 jaar. Van buiten een boerderij, van binnen een moderne groepsac- commodatie. De Breemhoeve nabij Den Hoorn mag zich na de jongste verbouwing tot de betere Texelse groepsverblijven reke nen. 'Het eenvoudige is er nu wel af', zeggen eigenaars André en Lia Bakker. Het aantal slaapplaat sen mochten ze uitbreiden van 32 naar 52. 'Dit is fantastisch.' Lovende woorden van een leerkracht die met zijn pupil len de week doorbrengt in de Breem hoeve. 'We komen hier al jaren, maar dit is bijna teveel luxe.' Wellicht voor een groepsaccommodatie, maar sinds de ouders en schoonouders van eigenaars Andre en Lia Bakker in 1976 in hun boerdenj de eerste groe pen ontvingen, zijn de eisen wel wat veranderd. Om daaraan tegemoet te komen hadden ze het bedrijf na de moderne groepsaccommodatie. slijtvast en makkelijk in onderhoud zijn en de indeling praktisch. Want overname in 2002 intern al behoorlijk we draaien al een tijdje mee in dit verbouwd. Maar in de voormalige koeienstal, waarin werd gegeten, gekookt en afgewassen, bleef het behelpen. André: 'In elke hoekje en gaatje gebeurde wel wat. Bovendien was het in de winter alleen warm te stoken als de kachel voluit stond te loeien. De indeling kon beter, net als de brandveiligheid.' De eer ste gedachte om op de plek van de huidige groepsruimte een nieuw vak en dan heb je een aardig idee hoe het er uit moet zien.' De keuken is daarom geheel van roestvrij staal, maar er is ook een apart buffet, waar koffie kan worden gezet. En om praktische redenen is er ook een aparte afdeling in de keuken waar de afwas kan worden gedaan In de nieuwbouw ook een sanitaire ruimte, zodat de gasten bij aankomst met meer het hele gebouw door hoeven optrekje van gelijke grootte neer te voor hun kleine of grote boodschap. zetten, maakte al snel plaats voor die van een gebouw van 200 vierkante meter, ongeveer vier keer zo groot als het oude. 'Als we toch gaan bou wen, laten we het dan meteen maar goed doen.' Daarvoor werd aanne mer René Commandeur in de arm genomen. Lia: 'Nieuwbouw in de stijl van de bestaande boerderij, maar aan de binnenkant heel anders.' Het mag de gasten aan luxe niet ontbre ken. 'Maar het interieur moet ook gebouw heeft geen drempels en aangepast voor minder validen. Stapelbedden Het moet een kapitale investering zijn geweest, wat niet wil zeggen dat de exploitanten het geld over de balk hebben gegooid. Het roestvrij stalen aanrecht komt bijvoorbeeld uit het oude Sint Jan en via inter net en andere kanalen hebben ze voor een zacht prijsje tal van andere interieurstukken op de kop getikt. Allemaal niet van nieuw te onder scheiden. Hoewel er ook 'gewone' bedden staan, zijn de kenmerken de stapelbedden in ere gehouden. 'Veel gasten doet het denken aan schoolreisjes van vroeger. Ze vin den het hartstikke leuk. We hebben ook meerdere keren per jaar groe pen die hier een bruiloft of ander feest vieren. Texelaars hebben dan meteen slaapplaats voor overkantse het energiegebruik laat te houden familie en vnenden.' Ook groepen die één of meerdere paarden willen meenemen, kunnen er terecht. In de stal zijn meerdere paardenboxen beschikbaar en ook de drie hec tare land rond de kampeerboerderij biedt mogelijkheden. Om de boe- rensfeer te verhogen loopt er onder meer enkele makke schapen, een sog, paarden, geiten en kleinvee. Ondanks de fraaie en luxe nieuw bouw. zijn de Bakkers met helemaal zonder zorgen. 'Bij steeds meer schoolreisjes krijgen we de klacht dat Texel zo duur wordt. Ze willen op excursie, wadlopen en een rondvaart en als je dat allemaal optelt, dan zijn ze best veel geld kwijt. We moeten met z'n allen wel zorgen dat Texel betaalbaar blijft. We zouden het van de gemeente een mooi gebaar vin den als ze voor scholen die naar Texel komen, de toeristenbelasting afschaffen. Per slot van rekening zijn ze hier niet op vakantie, maar op werkweek.' Nieuw is ook een apart slaapvertrek en ook op de bovenverdieping zullen een aantal slaapkamertjes worden gemaakt. André: 'We ontvangen hier groepen, maar het is wel zo com fortabel als de grootouders niet in dezelfde ruimte hoeven te slapen als kun kleinkinderen.' De zaal is voorzien van vloerverwarming en om is een systeem geïnstalleerd voor het terugwinnen van warmte. Het hun kampeerboerderij Breemhoeve. (Foto Gerard Timmerman/BeeldDank Texel) Het onderzoek naar de intensie vere gemeentelijke samenwer king tussen de vijf Waddeneilan den wordt uitgebreid. Dat hebben de Eilander Raadsleden besloten tijdens een Waddensymposium dat donderdag in Leeuwarden werd gehouden. Bureau Berenschot zou aanvankelijk alleen kijken naar de wijze waarop de afdelingen automatisering van de vijf gemeenten op elkaar kun nen worden afgestemd. Nu worden alle ondersteunende gemeentelijke afdelingen onder de loep geno men. Het onderzoek wordt daar door ongeveer twintigduizend euro duurder. Door de afdelingen zoveel mogelijk aan elkaar gelijk te maken, moet een basis voor het gezamenlijk uitvoeren van gemeentelijke taken ontstaan. Het onderzoek, dat in juli klaar moet zijn, moet duidelijk maken of de Waddeneilanden- hun amb telijke krachten het beste kunnen bundelen in één gemeenschappelijk kantoor op één van de eilanden of dat de krachten beter over de vijf huidige raadhuizen kunnen worden verspreid. De Eilander Raadsleden besloten in december op Schier monnikoog tot het onderzoek, omdat ze toen nog geen keuze voor één van de varianten wilden maken. Bedoeling is dat de Eilander Raad later dit jaar op basis van het onder zoek wel een voorkeur uitspreekt. De Eilander Raad wil aan de hand daarvan eveneens bekijken op wel ke wijze in de toekomst bevoegd heden van de vijf gemeenteraden aan de Eilander Raad kunnen wor den gemandateerd. Het samenwer kingsverband zou daardoor volgens Eilander Raadslid Piet Standaart slagvaardiger moeten kunnen ope reren. 'Nu kunnen we in de Eilander Raad geen besluiten nemen, maar moet dat in elke raad afzonderlijk gebeuren. Als zaken gemandateerd worden, kunnen we als Waddenei landen krachtiger een vuist maken bij bijvoorbeeld zaken die spelen in het Waddengebied of het Wadden fonds. Maar we praten hier over een proces waarbij we niets overhaast moeten doen.' Als de gemeentera den bepaalde beleidsterreinen aan de Eilander Raad zouden manda teren, krijgt die bevoegdheid om 'in naam van' de gemeenteraden besluiten te nemen. Er werden dan geen bevoegdheden overgedragen, die blijven in handen van de raden. Danslaboratorium naar kapel Sint Jan Het Danslaboratorium van Encka Voortman heeft van de gemeente tijdelijk het gebruik gekregen van de kapel in het voormalige Sint Jan aan de Molenstraat in Den Burg. Om iedereen de kans te geven met de nieuwe ruimte kennis te maken, wordt op 20. 21 en 22 april open huis gehouden. Bezoekers kunnen bladeren in danstheaterboeken, foto's bekijken van voorstellingen van Encka Voortman en het verhaal ontdekken achter de naam Dansla boratorium. De studio is gedurende het week end open van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 17.00 uur. En op vrijdag avond van 19.30 tot 21.00 uur. Meer informatie is te vinden op website www.danslaboratorium.nl en te ver krijgen via tel. 06-13614046. jongeren centrum VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 VERVOLG VAN PAGINA 1 Drugsbezit 'En u bracht het in een discotheek. Dat is juist waar ouders zo angstig over zijn, dat hun kinderen tijdens het uitgaan met verdovende mid delen in aanraking komen', aldus de officier. Zij eiste een hogere straf dan de vorige keer en vroeg de rechter een boete op te leggen van €340,- De rechter deed daar nog een week voorwaardelijke gevangenisstraf bij. 'Omdat ik zo mijn twijfels heb of bij u een geldboete wel voldoende is.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Strandbewaking Als die ons duidelijk kan maken dat er geen andere oplossing is, dan mag de post op het duin.' Poster heeft geen goed woord over voor het besluit. 'Door deze houding van Staatsbosbeheer dreigt de veilig heid van de badgasten in gevaar te komen', schrijft de politicus in een open brief Wij vinden dat SBB op haar verantwoordelijkheid moet worden gewezen en dat ook bij hen de veiligheid op de eerste plaats dient te komen.' De posten worden met ingang van de zomervakantie bemand.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5