Irenezaal van eetzaal naar seniorenrestaurant Deur straks voor iedereen wijd open TEXELSE 7 COURANT Opnames beginnen half mei 'Zomerhitte' Wolkers op Texel verfilmd Sardine maakt opmars in warme Waddenzee Jeugd gratis lid zweefvliegclub dankzij Fortis Motorrijders Harley Davidsonclub bezoeken Texel Logeerhuis Texel Texelse geïnstalleerd als gedeputeerde DINSDAG 17 APRIL 2007 De nieuwe Irenezaal wordt met zeventig vierkante meter uitgebreid. De ronde aanbouw loopt door tot aan het trottoir. Geen eet- en koffiezaal meer waarin bewoners van Verzor gingshuis Gollards een paar keer per dag komen voor hun nat je en hun droogje, de Irenezaal moet veranderen in een centrum waarin het niet alleen voor bewo ners, maar ook voor senioren uit de omgeving goed toeven is. Na de verbouwing die deze week is gestart, is er ruimte voor een "j groot scala aan activiteiten. Het vaste loopje naar de zaal waar 's morgens en 's middags koffie en onder de middag de warme maaltijd wordt geserveerd, zit er bij veel ouderen nog in. Maar voorlopig moeten ze daarvoor in de verderop gelegen Carrousel zijn, waar het bil- lart tijdelijk heeft plaatsgemaakt voor tafels en stoelen. Als een verrassing komt het niet, de verbouwing van de Irenezaal is al lang gesprekson derwerp. Als aannemer Duin en de interieurbouwer Agora BV hun werk straks hebben gedaan, ziet hij er heel anders uit. De zaal wordt met zeventig vierkante meter uitgebreid en doorgetrokken tot aan het trot toir. Het gebouw wordt, net als de Carrousel aan de achterzijde rond, met veel glas zodat het centrum een open uitstraling krijgt. Om de drempel voor ouderen uit de omge ving te verlagen, krijgt de Irenezaal een eigen toegang en om over dag drankjes en hapjes te serveren komt er een royaal buffet, waar ook snacks en andere hapjes kunnen worden bereid of een biefstukje kan worden geserveerd. Het winkeltje wordt verplaatst en het assortiment wordt uitgebreid. Zodat mensen die slecht ter been zijn en voor wie het centrum van het dorp te ver is, er bijvoorbeeld ook een brood kunnen kopen. Om de sfeer te verhogen komt er een open haard en ook het vernieuwde interieur moet bijdragen aan de gewenste gezelligheid. Er komen internethoekjes en omdat senioren net als iedereen bij mooi weer graag buiten zitten en de reu ring op straat gadeslaan, komt er aan de voorzijde een terras en bij de vijver een royale vlonder. Kloppend hart Met de verbouwing gaat een lang gekoesterde wens van de bewoners en de leiding in vervulling. Jacque line van Rossum (Hoofd Services): 'De tijd dat men in deze zaal alleen komt voor een natje en een droogje is voorbij. Eten en drinken worden steeds meer als hoogtepunten van de dag gezien. Dat doe je gezellig met elkaar. Wat ons betreft zal het in de toekomst ook niet meer zo zijn dat de warme maaltijd alleen om 12.00 uur wordt geserveerd, want de generatie die er aan zit te komen is gewend om 's avonds warm te eten. Dat kan straks. We veranderen van een eetzaal in een seniorenres taurant. Waar de bewoners, die op hun kamer niet zoveel ruimte heb ben, ook met hun familie gezellig een hapje kunnen nuttigen. Maar ook de bewoners uit Jan Dirksoord en andere seniorencomplexen zijn welkom. Zeg maar het zorgcentrum als het kloppend hart van de buurt.' Sleutelwoord daarbij is multifunc tionaliteit. Van Rossum: 'Behalve voor eten en koffie drinken, is hier straks ook meer ruimte voor activi teiten zoals sjoelen, kaart- en bingo avondjes, jeu de boules, gym, een optreden van het visserskoor of een bijvoorbeeld een gitarist. Maar we willen ook een paar keer per maand een themabuffet serveren, zoals een Indisch maaltijd. oud-Hollands of mosselen. Daarbij staat de deur voor iedereen wijd open.' Achter de schermen krijgt ook de keuken een opknapbeurt, zodat deze weer aan de eisen van de tijd voldoet. Welzijn Een ingrijpende verandering, die voortvloeit uit eèn andere kijk op het werk in het zorgcentrum. Direc teur Geertje van Lingen: 'De nadruk is van zorg rpeer op welzijn komen te liggen. Als mensen afleiding hebben, een beter sociaal contact en lekkerder in hun vel zitten, dan doen ze minder vaak een beroep op de zorg. Meer jeu, gezelligheid en flexibiliteit dragen er aan bij dat men zich hier goed voelt. Met deze nieuwe service geven we bewoners en mensen uit de buurt ook de mogelijkheid hun eigen ritme aan te houden. Vaste structuren worden losgelaten, de klant is koning.' De verbouwing en inrichting zal naar verwachting in september zijn afgerond, waarna het vernieuwde centrum in oktober kan worden geopend. -LIiJ FORTIS Een pelser. Als het dier nog jong is, mag het een sardine worden genoemd, daarna niet uit voedselgebrek naar het noorden getrokken. Volgens Witte is het wel mogelijk dat ze door dolfijnen wor den opgejaagd. 'Maar dat is nu ook niet het geval.' De pelser leeft van dierlijk plankton. De vis kan daardoor een concurrent voor nbkwallen en haring worden, die hetzelfde voedsel eten. Naar verwachting wordt de pelser geen bedreiging voor andere diersoorten. De zeebaars, die in het verleden van bezoeker in een vaste bewoner van de Waddenzee veranderde, ziet de pelser graag komen. Witte: 'Zij eten die vissoort, maar tot nu toe vinden we in magen van gevangen zeebaarsen nog vooral zachte krab ben Of de pelser het daadwerkelijk redt, is volgens Witte afhankelijk van de paartijd. 'Het dier moet in alle omstandigheden in de Waddenzee kunnen leven, dus we zullen zien of hij het redt Maar ik verwacht dat hij wel een plek verwerft.' De pelser zwemt momenteel paairiip de Wad denzee in. Volgens woordvoerder Jan Boon van het NIOZ past zijn komst in het algemeen verwachtte beeld dat veel soorten naar het noorden zul len trekken door de opwarming van het klimaat. 'We moeten ons erop voorbereiden dat het systeem de komende decennia behoorlijk kan veranderen en dit is een illustratie daarvan.' De Waddenzee wordt mogelijk een nieuwe verblijfplaats voor pelser (volwassen sardines). De vissoort, een haringachtige, is dit voorjaar met een stevige opmars bezig. Of het een blijvertje wordt, moet over een maand blijken. 'Dan wordt er gepaaid', aldus NlOZ-onderzoeker Hans Witte. 'Dat moet goed gaan, wil de vis kunnen blijven.' Onderzoekers van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ) zien de aantal len pelsers (Sardma pilchardus) let terlijk toenemen. Sinds begin deze maand worden er gemiddeld twintig per dag in de NlOZ-fuik bij de Mok- baai gevangen. Op Eerste Paasdag werden zelfs 150 exemplaren boven water gehaald. Tussen 1960 en 2000 werden er nog hooguit één of twee per jaar gevangen. De afgelopen zes jaar haalden de onderzoekers al gemiddeld twintig pelsers per jaar uit het water. De Waddenzee wordt aantrekkelij ker voor pelsers, omdat het water warmer wordt. Gisteren maten NlOZ-onderzoekers een tempera tuur van iets meer dan twaalf gra den Celsius, drie graden meer dan gebruikelijk voor de tijd van het jaar. De pelser leeft normaal ten zuiden van de Noordzee in de Atlan tische Oceaan, Golf van Biskaye en Het Kanaal. De vissen zijn niet Gert Beens, die de Texelse vestiging van Fortis leidt, directeur B brengen een toost uit op het gesponsorde zweefvliegtuig. k Hofstra, voorzitter van zweefvliegclub Texel, Jeugdleden van Zweefvliegclub Texel hoeven geen contributie meer te betalen nu de zweefvlie gers Fortis als sponsor hebben binnengehaald. De bank heeft een contract van drie jaar gete kend, met een uitloop naar vijf jaar. Zaterdag werd de vernieuw de PH 1073 Scheibe Falcke 25 C gepresenteerd, gespoten in de opvallende roodwitte kleuren van de bank. 'Met het sponsoren van de Texelse zweefvliegclub willen we een finan ciële bijdrage leveren aan de moge lijkheden voor de jeugd om op Texel en in Den Helder om vlieglessen Ie nemen', vertelde Bas Zuurbier, directeur van de bankkantoren op T' en in Den Helder. Clubvoor zitter Sjaak Hofstra vertelde bij de ^ondertekening 'ontzettend blij' te zijn met de sponsor. 'Jeugdleden die vliegles willen nemen, kunnen de €350,- aan contributie nu in hun zak houden.' Van april tot oktober is er iedere zondag en in de zomer vakantie vier weken elke dag een instructeur die gratis vliegles geeft. De jeugd betaalt alleen de werke lijke kosten van het vliegen. 'Per uur dat de motor draait is dat €45,-, maar als zweefvlieger kun je bij goe de thermiek de motor ook nog wel eens uitzetten. Zo duur is vliegen dus niet.' Bij de club mag gevlogen worden vanaf vijftien jaar. Hofstra: 'Bij de jeugd is veel enthousiasme voor de vliegsport. En de zweef vliegclub kan een springplank vor men naar de beroepsmatige lucht vaart', noemt hij twee Texelaars die via de vereniging hun werk van het vliegen hebben gemaakt. Via de club kunnen theorie- en praktijkles sen worden gevolgd, waarmee uit eindelijk het vliegbrevet kan worden gehaald. Gegadigden kunnen zich aanmelden bij Adrie van der Vliet, tel. 314510. De zweefvliegclub beschikt over drie motorzwevers (de twee anderen worden gesponsord door vakan tiepark De Krim en grand hotel Opduin). Aardige bijkomstigheid van het sponsorcontract is dat de pen ningmeester €250,- incasseert voor elke nieuwe klant van enig formaat die door toedoen van clubleden bij de bank wordt aangebracht. Zuur bier stelde met tevredenheid vast dat de klantvriendelijkheid van de Texelse vestiging gunstig afsteekt ten opzichte van het landelijk gemiddelde bij Fortis. De bank gaat klanten onder meer zweefvliegar- rangementen bieden. Maar zelden zal het tijdens de ope- seizoen op Texel te laten plaatsvin- rondrit over het eiland, waarbij werd mngsrit van de Nederlandse Harley den. Zondag kwamen zo'n tachtig gestopt bij ijsboerderij Labora in Davidson Club zulk mooi weer zijn motoren naar het eiland. Samen Eierland en strandpaviljoen Beach geweest. Dit jaar had de organisatie met een stuk of tien Texelse Har- Inn. ervoor gekozen de eerste rit van het ley Davidsonrijders maakten ze een (Foto oewd vmnmmaniBooiabmik Texel wordt het decor voor de verfilming van het boek Zomer hitte van ereburger Jan Wolkers. Een filmploeg strijkt in mei en juni anderhalve maand op het eiland neer om opnames te maken. Bedoeling is dat Zomerhitte, in 2005 het boekenweekgeschenk, in het voorjaar van 2008 in de bios coop draait. Op welke plekken wordt gefilmd, is volgens producent Ate de Jong van Mulholland Pictures nog niet exact te zeggen. 'We zijn ze nog aan het bekijken, maar het wordt in ieder geval aan het strand en in de duinen, bij een paar huisjes en we hebben ook wat dorpsstraten nodig.' De film wordt grotendeels op Texel opgenomen. Er strijkt een filmcrew van zo'n dertig tot veertig mensen op het eiland neer. De eerste opna mes beginnen op 14 mei en er wordt tot eind juni gedraaid. De filmploeg wil met Texelse figuranten werken, maar daarvoor moeten nog profielen worden opgesteld. Aris van Zeijlen en Imme Dros nemen, net als bij de film Johan, de casting in handen. 'Een Texelse figurant hoeft niet ver te reizen', aldus De Jong. Zomerhitte wordt geregisseerd door actrice Monique van de Ven. Zij werd gevraagd door Wolkers met wie ze een band heeft sinds ze begin jaren zeventig als Olga haar debuut maak te in de verfilming van Turks Fruit. Daarvoor werd toen onder meer in de Slufter gefilmd. Van der Ven koos nu voor Texel omdat het boek zich daar al grotendeels afspeelt en omdat ze de 'schoonheid van de Waddeneilanden' naar voren wil laten komen. 'Zomerhitte moet zich afspelen tijdens de zomer van onze dromen met de prachtige Hollandse stranden, de blauwe luchten en de kleuren van helmgras en zand.' Het scenario is geschreven door haar partner Edwin de Vries. De hoofdrol len worden gespeeld door Sophie Hilbrand (bekend als presentatnce van BNN) en haar partner Waldemar Torenstra. Zomerhitte verhaalt over een man (Jan) die na een traumati sche ervaring zijn leven als oorlogs fotograaf inruilt voor een leven als natuurfotograaf. Op een dag komt hij in contact met de geschiedenis studente Kathleen en er ontstaat tussen de twee een sterke aantrek kingskracht. De ontluikende liefde wordt danig op de proef gesteld, als zij blijkt te werken voor een louche oude man die bij de smokkel van drugs is betrokken. Het gaat mis als Jan een partij aan land gebrachte drugs in de duinen verstopt, in gevecht raakt met een bodyguard van de oude man en deze per ongeluk doodt. Jan en Kathleen komen tegenover elkaar te staan, maar de liefde brengt ze terug naar elkaar. Als de verborgen drugs door een derde worden mee genomen. weten Jan en Kathleen de gehele drugsbende tegen zich in het harnas en moeten ze in rap tempo het eiland ontvluchten. Van de Ven omschnjft de film als een ultiem liefdesverhaal. 'Het hele verhaal is een metafoor voor dat ene goddelijke moment waarop de echte liefde toeslaat. Het levert ook de per fecte ingrediënten voor een romanti sche lovestory en een bloedstollende thriller.' Wolkers schreef Zomerhitte in de jaren zeventig toen hij net op Texel was komen wonen. Het is zijn vijfde boek dat wordt verfilmd. Eerder gebeurde dat met Terug naar Oegstgeest, Kort Amerikaans. Turks Fruit en Brandende Liefde De laatste film werd in 1983 geregisseerd door Ate de Jong. Monique van de Ven speelde toen ook een hoofdrol. Jan Wolkers zegt het 'bijzonder aardig' te vinden dat Zomerhitte op Texel wordt verfilmd. Hij zegt zich niet al te veel met de opnames te willen bemoeien. 'Dpn zou het misschien lijken of ik hun werk wil controleren en dat wil ik niet. De creativiteit van de filmer is anders dan de creativiteit van de schrijver.' Inzamelingsactie Mensen die thuis nog een matras, bed of dekens hebben waarmee ze niets doen, kunnen deze inleveren bij Paula Brouwer aan de Haffeldei- weg 18 in Den Burg. Zij zamelt ze in voor kinderen in een kindertehuis in Tadzjikistan, een land dat grenst aan Afghanistan. De kinderen slapen op gammele bedden zonder matras sen en met dunne dekens. Wind en Reumavereniging De knutselmiddag van de reuma vereniging wordt door omstandig heden verplaatst van donderdag 19 naar woensdag 25 april. De mid dag wordt gehouden in De Schakel, aanvang 14.30 uur. regen hebben door de gebroken rui ten vrij spel. Ook andere goederen als schoolmaterialen, elektrische naaimachines en muziekinstrumen ten zijn welkom. De stichting ORA brengt de vracht naar het tehuis. 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360 Sascha Baggerman uit Den Burg heeft donderdag haar plaats als gedeputeerde van de provincie Noord-Holland ingenomen. De Texelse kreeg de steun van 42 van de 50 aanwezige Statenleden. De verkiezing van het nieuwe col lege van Gedeputeerde Staten (GS) verliep redelijk soepel, ondanks bezwaren van oppositiepartijen SP, ChristenUnie-SGP en de Ouderen partij. Zij hadden er moeite mee dat GS van zes naar zeven pro vinciebestuurders groeit, terwijl het aantal Statenleden van 83 naar 55 is gedaald en het provinciaal ambte lijke apparaat de afgelopen vier jaar van 1600 naar 1100 arbeidsplaat sen is teruggedrongen. 'Hoe leg je die groei uit aan de kiezer', aldus Johan Kardol (CU-SGP). Dago Wel link (SP) vond vijf gedeputeerden wel het maximum. Zij kregen weinig steun van de andere partijen. Gedeputeerde Ton Hooijmaijers (WD), formateur van de nieuwe coalitie, stelde dat Noord-Holland zeven bestuurders goed kan gebmiken. 'We krijgen genoeg te doen met alle extra taken die het rijk nog naar de provincies wil verschuiven. En we vinden ook dat we minder door ambtenaren en meer door de politieke bestuurders moeten laten doen.' Het nieuwe collegeprogramma van de coalitie partijen WD, PvdA, CDA en Groen- Links werd eveneens zonder kleer scheuren door een meerderheid van Provinciale Staten aanvaard. Het nieuwe college van Gedepu teerde Staten bestaat1- naast Bag german uit Jaap Bond (economie, landbouw, toerisme en nationale parken). Ton Hooijmaijers (ruimte lijke ordening, volkshuisvesting en stedelijke vernieuwingen). Cornelis Mooij (wegen, vervoer en zeeha vens). Rinske Kruisinga (water en Waddenzee), Albert Moens (milieu en duurzame energie), Peter Visser (landelijk gebied, flora- en fauna- beleid en Waddenfonds) en com missaris van de koningin Harry Borghouts Baggerman heeft de onderwerpen zorg, welzijn, sport, onderwijs, volkhuisvesting, emanci patiezaken en mediabeleid in haar portefeuille. n Noord-Holland. Naast haar Albert

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7