Gevonden granaat stamde uit 1873 Cjrocn ^wartsjexeh in het harL. Oosterend proefterrein energie- en grondstoffenbesparing ^annSe?*3 Nieuws van de provincie il Familie Mantje koopt huis van 'Cees van Corrie' woensdagavond 25 april 2007 19.30 uur, Bgm. De Koninghal uuoonHuvs Texelse Media VRIJDAG 20 APRIL 2007 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12168 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Zwakke scholen De Fontein en de Vrije School in Den Burg staan als zeer zwakke basis scholen op de lijst van de onderwijs inspectie. Pagina 5 Droogte De wintertarwe is door de recordhitte plaatselijk tot kniehoogte gegroeid, maar een paar percelen verder wil len de pas gezaaide graankorrels door de droogte maar geen wortel schieten. Met name op de zwaar dere gronden brengen droogte in combinatie met een slechte struc tuur van de bodem akkerbouwers in problemen. Pagina 7 Oosterend. Straks het voorproefje van een echt duurzame samenleving? (Foto Harry de Graat/Beeldbank Texel) Als de provincie over de brug komt met een subsidie van €203.000,- gaat in Oosterend een project van start dat volgens het gemeentebestuur wel eens een wereldprimeur zou kunnen zijn. Het dorp wordt proefterrein op het gebied van energie- en grondstoffenbesparing, waarbij de diverse technieken op elkaar worden afgestemd met grote betrokkenheid van de bevolking. Als uit het project blijkt dat een dergelijke aanpak technisch en organisatorisch mogelijk is, wordt het een prikkelend voorbeeld voor andere gebieden. Wat de toe te passen technieken en maatiegelen betreft, valt te denken aan kleinschalige lokale energieop wekking met warmtekrachtkoppe ling. windenergie, zonne-energie, getijdenenergie, energie uit biomas sa (vergisting), gebruik aardwarm te, energie- en grondstoffenbespa- rende maatregelen in bestaande en nieuwe woningen, terugdringen van afval in de bouw, overschake ling naar producten, gewassen en voedingsmiddelen die met weinig energie geproduceerd kunnen wor den, recycling van afval/warmte, gezamenlijk gebruik van auto's die eventueel op biogas rijden, gebruik van voedsel uit de nabije omgeving zodat energievragend transport wordt vermeden en het bewust maken van de mensen om er bij het consumereh op te letten welke milieueffecten het gevolg zijn van het maken, vervoeren en afdanken van producten. Er zijn nog tal van andere besparende maatregelen en methoden denkbaar met gebruik van nieuwe technieken. Het is bij voorbeeld mogelijk om veel zuini ger te zijn met kunstmest dank zij metingen vanuit satellieten die de benodigde dosering aangeven. Genoemde maatregelen worden nu ook al min of meer toegepast. Texel loopt daarbij zeker niet achterop. De afgelopen tien jaar zijn tal van projecten uitgevoerd op het gebied van onder andere mobiliteit, bio massa, water, energie, landbouw en transport. Het eiland kwam in het nieuws door het gemeentelijke streven om in 2030 tot een even wichtige energiebalans te komen, waarbij de behoefte uit eigen duur zame bronnen wordt gedekt. De diverse maatregelen gingen en gaan echter uit van individuele personen, bedrijven en overheden, die geen rekening met elkaar hou den. Het unieke van de Texelse proef is dat alles op elkaar wordt afgestemd waardoor het resultaat enorm veel groter is, vooral op termijn. Wat velen al dachten en wat de gemeente nu ook erkent, is dat van het streven om de Texelse energiebehoefte uit eigen bronnen te dekken weinig terecht zal komen zonder veel verstrekkender maat regelen, zoals het plaatsen van ettelijke zeer grote windturbines en toepassing van nieuwe, nog niet ontwikkelde technieken. Gehoopt wordt dat de op handen zijnde proef zal aangeven dat de doelstel ling toch haalbaar is. Oosterend is als proefterrein geko zen omdat het een hechte, aan spreekbare gemeenschap is met saamhorigheidsgevoel Daarnaast is gebleken dat de bevolking de spreekwoordelijke Texelse suunig- heid hoog in het vaandel heeft en de afgelopen tien jaar veel draagvlak heeft getoond voor duurzaamheid en energiebesparing. De dorps commissie zal een belangrijke rol spelen bij de voorbereiding en uit voering (naast de Stichting Duur zaam Texel en de gemeente) en krijgt daarvoor de beschikking over een deel van het subsidiegeld. Over de proef is de gemeente al anderhalf jaar in gesprek met twee deskundigen die hun spo ren op dit terrein hebben verdiend: de ingenieurs Hilmar Schurink van het adviesbureau Quintessens en Meino Smit van DUON, adviesbu reau voor duurzame ontwikkeling. Zij voeren bij de proef de regie en hebben inmiddels een plan van aan pak gemaakt. Daaruit blijkt dat het proces in fasen wordt uitgevoerd. De eerste fase bestaat uit het inven tariseren van mogelijkheden en het maken van plannen in overleg met de bevolking die zich tenslotte moet uitspreken over drie 'ideaalbeelden'. Burgemeester Joke Geldorp gaat binnenkort naar Haarlem om van gedeputeerde Moens de subsidie van €203.000,- voor de eerste fase los te krijgen. Het college heeft uitgesproken dat pas aan volgende fasen - waarin het tot daadwerkelijke uitvoering komt - wordt begonnen als ook daarvoor subsidiegeld beschikbaar is. OSG'ers bij grote oefening mariniers Texel Een groep leerlingen van de OSG doet begin mei mee aan een grote oefening van het Korps Mariniers. De leerlingen spelen evacués die veilig naar het transportschip Hr. Ms. Rotterdam moeten worden gebracht. De oefening heeft plaats op het I vliegveld, bij het schietsportcentrum in Den Burg en het woonhuis van commandant Aad van Gils van de Joost Dourleinkazerne. Op de dne plekken worden in totaal zo'n dertig Texelaars ondergebracht. Ongeveer de helft daarvan zijn leerlingen die begin mei een weekje vakantie heb ben. De andere deelnemers zijn onder andere leden van het Contact Oud-Mariniers op Texel. Van Gils: 'We hadden mariniers voor evacué kunnen laten spelen, maar dit maakt het echter.' De evacués moeten volgens het oefenscenario door vijandelijk gebied naar het voor de kust liggen de transportschip van de Koninklij ke Marine worden gebracht. Zowel mariniers van het op Texel gelegerde "81 'huis Come' aan de Stenenplaats dat door de familie Mantje gekocht Amfibische Ondersteuningsbataljon als eenheden van het Korps Mari niers aan de overkant zijn daarbij betrokken. Volgens Van Gils wordt er geoefend op het uitvoeren van de procedures die de Rotterdam moet volgen bij evacuatie en opvang. Woningenquête: respijt tot 28 april De gemeente heeft de datum waar op de ingevulde formulieren van het woningbehoeftenonderzoek binnen moeten zijn, verschoven tot 28 april. Gehoopt wordt dat hier door alsnog voldoende reacties zullen binnenkomen. Op dit moment zijn niet meer dan 700 formulieren ingevuld teruggekomen, 12 procent van het aantal dat door de gemeente is verzonden en veel te weinig voor een representatief resul taat. Gevreesd wordt dat de papieren bij veel mensen intussen in ongerede zijn geraakt of niet zijn herkend als belangrijke enquête. Dat zou in de hand gewerkt kunnen zijn door de blanco envelop. Mogelijk heerst ook het misverstand dat het voor mensen die momenteel geen woonwensen hebben niet zinvol is de enquête in te vullen, terwijl dat wel het geval is. College passeerde raad bij subsidie peuterspeelgroep Het college van b en w had een verzoek om subsidie van de Stich ting Vrije Peuterspeelgroep niet mogen weigeren. Aldus oordeelt de commissie Bezwaarschriften, die aangeeft dat in de subsidiever ordening van de gemeente staat dat de gemeente het verzoek aan de raad had moeten voorleggen. Terwijl peuterspeelgroep Spelemaer onder de paraplu van stichting Pha ros wel gemeentesubsidie incasseert, moet peuterspeelgroep 't Sterrekind aan de Gasthuisstraat het zonder subsidie stellen. Deze weigering baseerde het college van b en w op het besluit van de raad in 2004 dat er slechts aan één peuterspeelzaal sub sidie wordt verleend. Het advies van b en w om de twee peuterspeelgroe- pen samen te voegen, gaat volgens 't Sterrekind ten koste van de identiteit Wie de papieren met meer heeft, kan ze in het raadhuis afhalen. Meedoen aan de enquête via de gemeentelijke website is ook mogelijk. De familie Mantje heeft het 'huis -H van Cees van Corrie' aan de Ste- 1 nenplaats in Den Burg gekocht. n Mantje wil er een huis in authen tieke stijl bouwen waar mogelijk winkeltjes in worden gevestigd. Adri Mantje zegt op korte termijn al aan de slag te willen gaan. Het huidige huis, dat van begin jaren twintig dateert, moet naar verwach- tin9 worden gesloopt. 'Het lijkt er van een afstand nog aardig uit te zien, maar het is niet veel meer.' Mantje wil er een huis laten komen 'authentieke stijl' dat past bij de andere gebouwen aan de Ste nenplaats. Er moet nog met de 9emeente worden overlegd. Het wordt de tweede keer in korte jjld dat de familie een gebouw in Jet centrum opknapt. In 2005 lieten Adn en Sandor Mantje het voorma re ABN/AMRO-gebouw aan de Binnenburg slopen om daarna een nieuw pand te bouwen (voor de lifestyle-store) in de stijl van de Rot- ■Bl|terdamsche Bank die tot 1968 aan lp de Binnenburg had gestaan. van de vnje peuterspeelgroep. 't Ster rekind verkeert niet in acute financiële problemen, maar wenst de leidsters die nu op vnjwillige basis werken 'fatsoenlijk te betalen'. Er is een sub sidie van €15.750,- aangevraagd. De stichting Vrije Peuterspeelgroep tekende bezwaar aan tegen de wei gering. Volgens de bezwaarschrif tencommissie is het college met de weigering 'buiten de grenzen van de verordening getreden', en had het verzoek voorgelegd moeten worden aan de gemeenteraad Stroomstoring De Cocksdorp en omgeving heb ben gisteravond een uurtje zonder stroom gezeten. Bij 781 huishou dens verdween om 20.54 uur de spanning van het net. Om 21.53 uur was de stroom volgens een woordvoerder van NUON terug. De oorzaak lag vermoedelijk in graaf werkzaamheden. Gaslekkage Een bewoner van de Willem van Beierenstraat is vanochtend bij het spitten in zijn voortuin door de gas leiding gegaan. De brandweer moest uitrukken om de lekkage te dichten. Het viel allemaal mee, de man had zelf al grond op de kapotte leiding gegooid. De brandweer zette een klem op de leiding en de NUON werd gealarmeerd voor verdere reparatie. Geen ruzie over bewakingsposten Tussen de gemeente en Staatsbos beheer (SBB) bestaat geen verschil van mening over de meest wenselij ke plaats van de strandbewakings- posten. Wethouder Nico Kikkert laat dat weten omdat publicaties een andere indruk hebben gewekt. Kik kert: 'Staatsbosbeheer wil de pos ten alleen op het duin toelaten als dat voor de veiligheid noodzakelijk is en zo denken wij er ook over.' Vorig jaar stelde de gemeente Staatsbosbeheer voor een voldon gen feit door de bewakingspost van paal 15 (Westerslag) van het strand naar het duin te verplaatsen. Aan leiding was het feit dat het toen net opgespoten strand vanuit de lage positie niet meer was te overzien. De badgasten aan de verre waterlijn gingen schuil achter een rug zand. Intussen heeft de afslag zijn werk gedaan. De rug zand is afgevlakt zodat er dit jaar geen reden is om de post opnieuw op het duin te zetten. Wegens achterstallige betalingen heeft de belastingdienst Holland- Noord beslag laten leggen op een groot deel van de bezittingen van een aannemer uit Den Hoorn. Het betrof naast meubilair en diverse huishou delijke zaken ook een bedrijfsbus, drie personenauto's, een caravan, een motor en een scooter. Sommige artikelen stonden opgeslagen bij een familielid elders in het dorp, zodat bij veel voorbijgangers de indruk bestond dat de politieagenten die de deur waarder dinsdag assisteerden voor deze persoon kwamen. De in beslag genomen goederen zijn volgens een woordvoerder van de belastingdienst gisterochtend tijdens een executie verkoop van eigenaar verwisseld. Suppletie tussen paal 9 en 13,5 Voor de kust tussen paal 9 en paal 13,5 wordt dit jaar twee miljoen kubieke meter zand aangebracht. Dat staat in het suppletiepro gramma voor 2007 dat staatsse cretaris Huizinga van Verkeer en Waterstaat heeft vastgesteld. Het zand wordt in de vorm van een vooroeversuppletie voor de kust in zee gespoten. Bedoeling is dat het zand onder water voortijdig de ener gie uit de aanrollende golven haalt zodat de basiskustlijn van de Texel se kust intact blijft. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat komen er geen extra suppleties op het strand, ondanks de afslag die eerder dit jaar door stormen bij paal 9 en paal 12 heeft plaatsgevonden. Wanneer de twee miljoen kuub in zee wordt gespoten, is nog niet bekend. In totaal suppleert RWS ruim twaalf miljoen kubieke meter zand langs de Nederlandse kust. Meer dan de helft daarvan komt voor de Texelse (twee miljoen) en Helderse kust (vijf miljoen kuub). Collegeprogramma Gedeputeerde Staten 2007-2011 Win backslagekaarten voor Bevrijdingspop Haarlem' Noordiltolland Kijk in deze krant! Het 'huis van Cees van Corrie' dankt zijn naam aan Cees Keijser die er tot zijn overlijden in 1970 tien tallen jaren heeft gewoond. Keijser was een zoon van Corrie Keijser en omdat er meerdere naamgenoten waren, had hij de bijnaam 'Cees van Corrie'. Zijn vrouw Jacobje Keijser- Van Kampen woonde tot een paar jaar geleden nog in de woning op de hoek van de Waalderstraat en de Kogerstraat. Keijser was eigenaar van onder meer de boerderijen Sarasani en Buitenlust. Hij stond bekend om zijn enorme kracht. 'Hij kon twee gewichten van elk 25 kilo in de lucht gooien en ze met zijn pinken weer opvangen', vertelt zoon Harry Keij ser die in Zandvoort woont en het voormalig ouderlijk huis aan Mantje overdeed. Volgens hem was het een moeilijk besluit 'Maar ik heb er ver trouwen in dat het wel goed komt. Adri is een oude buurjongen en hij heeft laten zien dat hij de sfeer van Den Burg goed aanvoelt om er wat moois neer te zetten.' De granaat die donderdag 15 maart in de Geul tot ontploffing is gebracht, is rond 1873 gefabri ceerd. Dat beweert Mare Drogt uit Den Helder. Verondersteld werd dat het projectiel uit de Eerste Wereldoorlog afkomstig was. Het gaat volgens Drogt om een granaat met een loden mantel. Deze werd rond 1878 vervangen door een koperen mantel omdat er te veel lood in de loop van het kanon achterbleef. Drogt kan in een boek over de ontwikkeling van de Neder landse artillerie een granaat uit 1873 aanwijzen, waarmee het gevonden exemplaar kan worden vergeleken. Ook uit de rookwolk die tijdens de ontploffing ontstond, kan volgens Drogt worden afgeleid dat de gra naat uit de negentiende eeuw komt. 'De rookwolk was helder wit. Dat betekent dat er zwart buskruit in de granaat zat. Vanaf 1890 is dat veranderd in TNT springstof. TNT geeft kleinere scherven, maar ook meer, waardoor de rookwolken grijs werden in plaats van wit.' Drogt denkt dat het projectiel door een marinekanon is afgevuurd. 'Gra naten voor mannekanonnen hadden veel groeven voor de stabiliteit, dat had deze ook.' Drogt is van kinds af aan geïnteres seerd in granaten. In 1994 spoorde hij er in de duinen van Den Helder met een metaaldetector veertien op. Eén kwam uit 1861, elf uit 1878 en twee uit 1921. Deze liggen bij een verzamelaar die een vergunning heeft om ze te bewaren. Drogt vindt het zonde dat het gevonden exem plaar tot ontploffing is gebracht 'Deze granaten kom je bijna nooit tegen. De meeste liggen in zee of zijn ontploft.' De granaat die op 15 maart in de Geul tot ontploffing is gebracht, stamde uit 1873. (Foto Enk van der Spek) De gemeenteraad nodigt u uit: Texelaars, maak gebruik van deze unieke kans om het toekomstige hart van Den Burg mede te bepalen! U kunt op deze avond uw voorkeur uitspreken voor één van de drie gepresenteerde modellen. Zorg dus dat u aanwezig bent. Wij hopen op een grote opkomst! Programma: 19.00 uur zaal open en koffie klaar 19.30 uur - welkom wethouder Kikkert - presentatie bureau Witpaard - vragenronde - nadere informatie in de zaal 21.30 uur schriftelijk aangeven voorkeur 22.00 uur uitkomst meningspeiling TE XF.I.SE COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ftypi gemeentetexel Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1