7# k Twee scholen predikaat zeer zwak Werk noorderhaven over bouwvak getild Witpaard presenteert ideeën aan scholieren Nieuw hoofdstuk in conflict Visspecialist Minister lovend over inspanningen Texel TEXELSE j COURANT 'Tweede idee lijkt het meeste op dat van ons' DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl VRIJDAG 20 APRIL 2007 De Fontein en de Vrije School in Den Burg staan als zeer zwak ke basisscholen op de lijst van de onderwijsinspectie. Deze verscheen op 1 april. De twee scholen scoren onvoldoende op leeropbrengstendat wat kinde- geleerd hebben met rekenen, lezen en taal. Protestants-christelijke basisschool De Fontein stond al onder geïnten siveerd toezicht van de inspectie. Op basis van een bezoek aan de school op 24 april 2006 en ver schillende documenten (onder meer plannen van aanpak, ouder- en leer krachtenquête) besloot de inspectie de school als zeer zwak te typeren. Dit heeft vooral betrek king op de leeropbrengsten. Inte- nm-directeur Peter Poortman: 'Het was niet inzichtelijk hoeveel kennis de kinderen werkelijk opnamen. Na mijn aanstelling op 1 september heeft de school verdere actie onder nomen. In iedere klas worden sinds dit schooljaar voor rekenen, lezen en taal Cito-toetsen afgenomen. Voorheen waren daar verschillende toetsen voor. Als er bij een leerling problemen ontstaan, kunnen we daar nu sneller op inspringen.' De Fontein werkt met teamonder- f/jjs. Dat betekent volgens Poort man dat de kwaliteiten van de leer krachten zo goed mogelijk worden benut. 'Onderwijsassistenten bie den ondersteuning.' In het rapport van de inspectie was te lezen dat het teamonderwijs nog niet volledig werd benut op de Fontein. Volgens de interim-directeur moet voorop staan dat zowel ouders, leerkrachten als de inspectie wil len dat de kinderen het allerbeste onderwijs krijgen. 'Ouders geven aan dat ze deze school waarderen en dat ze er trots op zijn. Naast goed onderwijs moet onze school ook een veilige plek zijn waar leer lingen graag komen. We hebben een ruim toelatingsbeleid, iedereen is welkom.' De school blijft onder geïntensi veerd toezicht staan en zal begin opnieuw door de inspectie worden bezocht. Poortman: 'Dan worden de ontwikkelingen en resul taten zichtbaar. We bouwen rustig verder aan de school.' Net als op De Fontein, zijn ook op de Vrije School in alle klassen Cito-toetsen ingevoerd. Directeur Keympe van der Gronde: 'De Vrije School maakt van oudsher weinig gebruik van toetsen. Wij vragen ons ook af of het pedagogisch verant woord is om kleuters op die leeftijd al met toetsen te confronteren. Aan de andere kant wordt je er keihard op afgerekend als je het niet doet. Daarom zijn we er toch mee begon nen. Dit is het derde jaar. De resul taten daarvan, dus de ontwikkeling van leerlingen, zie je echter pas na drie jaar. Daarom worden we nu nog als zeer zwak getypeerd.' Een andere klacht van de inspectie was dat er de afgelopen twee jaar veel zittenblijvers op de Vrije School waren. 'De school is ongeveer zes jaar geleden een andere richting ingeslagen, namelijk die van het lederwijs. Dat ging niet goed en drie jaar geleden hebben we gezegd dat het echt anders moest. Kinderen uit de zesde klas moeten bij ons net zo ver zijn als leerlingen uit groep acht van andere basisscholen. Het zwak ke begin van onze leerlingen heeft geresulteerd in veel zittenblijvers. Die kinderen zijn nu bijna van school af dus dan daalt het aantal zitten blijvers sterk.' Een andere oorzaak van het hoge aantal zittenblijvers is de overgang van de kleuter- naar de basisschool. 'Aan het einde van de kleuterperiode wordt bekeken of een kind schoolrijp is. In sommige gevallen is het beter om een kind nog een jaar te laten kleuteren en uitrijpen. Dat is een positief besluit in samenspraak met de ouders, maar de inspectie beoordeelt dat als zittenblijven' De inhoud van de taal- en wis kundelessen zouden volgens de inspectie niet dekkend zijn voor de kerndoelen. Dat probleem bestaat volgens Van der Gronde niet, maar heeft te maken met het vastleggen van de inhoud van een les. 'Een voorbeeld is het differentiëren. Als je in de eerste klas veel aandacht aan differentiëren besteedt, maar het staat niet beschreven op welke wijze, dan gebeurt het niet volgens de inspectie. Het heeft veel extra werk gekost, maar nu noteren we het wel allemaal. Deze informatie wordt opgenomen in kwaliteitsmo dules.' Van der Gronde zou graag willen dat de inspectie ook op andere school vakken beoordeelt, zoals muziek, kunstzinnig onderwijs en handvaar digheid. 'Wij hechten veel waarde aan die lessen. De inspectie zegt ook dat kinderen op onze school daar veel verder mee zijn dan op andere scholen. Alleen is het voor de inspectie heel moeilijk om daar op te beoordelen. Dat begrijp ik ook wel.' De directeur denkt niet dat de naam van de Vrije School volgend jaar opnieuw op de lijst zeer zwakke scholen prijkt. 'We hebben als team hard gewerkt en er is veel veran derd. De controle van januari was zeer positief en de verwachting is, zowel van de inspectie als van ons, dat eind september we weer in de normale procedure komen van een controle om de twee of vier jaar.' Boetes Pontweg De politie heeft maandag zes bekeu ringen uitgedeeld voor overtredin gen op de Pontweg. Drie bestuur ders droegen geen autogordel, één reed te hard, een ander had geen verlichting op een aanhangwagen en de zesde automobilist had een kind zonder veiligheidszitje voorin zitten. Oe werkzaamheden aan de noor derhaven in Oudeschild zijn uitge- it na de bouwvakvakantie. De aannemer zou het anders niet i dat gedeelte van haven vóór Pinksteren van nieuwe dam- wanden te voorzien. Volgens een woordvoerder van opdrachtgever en haveneigenaar Rijkswaterstaat is het niet de bedoe ling dat er tijdens het toeristisch seizoen in de noorderhaven wordt gewerkt. De haven is de opstapplek en ligplaats voor meerdere rond- vaartschepen. Aannemerscombi- e De Klerk/Ooms komt er niet meer aan toe, omdat de huidige werkzaamheden zijn uitgelopen. In 3 van de noorderhaven wor den tot de Pinksterdagen (27 en 28 juni) nu de loswal bij de voormalige asfaltcentrale en de kade bij de haveningang onder handen geno men. Voor dat laatste ligt vanaf volgende week een heischip in de havenin gang, waardoor er tot 11 mei een doorvaart van maximaal 17,5 meter is. Dat geldt van maan- "3 tot en met donderdag. RWS -ft scheepvaartverkeer verzocht de periode geen hinderlijke golf- 3 te veroorzaken. Wanneer het nsaag werden de laatste stukken oude damwand de zuiderhaven verwilderd. weLKori iih Hex tsy WURZOMÊ ftNTooN Q Z.o-oq-ioo7 Oosterend present? werk in de noorderhaven begint, is volgens de woordvoerder nog niet zeggen. De bouwvak is half augus tus ten einde. De noorderhaven beschikt voor meer dan de helft over damwanden uit 1964, 1971 en 1974 die allemaal moeten worden vervangen door nieuwe exemplaren die weer mini maal veertig jaar mee moeten. De resterende damwanden van halver wege de jaren tachtig blijven zitten. Dergelijke stukken worden of zijn al van blokken zink voorzien. Die moeten ervoor zorgen de aantasting van het staal door het zoute water minder snel verloopt. Afgelopen woensdag zijn langs de vernieuwde kade van zuiderhaven alsnog een stel oude stukken dam wand uit de bodem gehaald. De oude stukken in dat havengedeel te, ongeveer dertien meter lang, dateerden nog uit 1971 en 1974. Verhalen dat die stukken eigenlijk niet meer zouden worden wegge haald, worden door Rijkswaterstaat naar het land der fabelen verwezen. De damwanden bij de loswal en de haveningang zijn eveneens van begin jaren zeventig. De nieuwe kade in de zuiderhaven moet nog van nieuwe houten palen worden voorzien. Behalve een mobiele telefoon die afging, was het muisstil tijdens de presentatie van Cees Grit van bureau Witpaard. Scholieren uit 5 VWO van OSG De Hogeberg waren woensdag in het raadhuis om aan te horen wat er van hun ideeën voor de Groeneplaats terecht was gekomen. Het twee de meedenkidee kwam het beste overeen met de plannen van de jongeren. 'Er was éen idee dat alleen door jullie is geopperd. Namelijk om het openbare toilet, of pishok zoals jullie zeggen, te verwijderen. Daar hebben we gehoor aan gegeven', aldus Grit tijdens de presentatie. De scholieren hadden 29 maart meegedaan aan een schetsmiddag waarbij ze hun visie op de Groeneplaats konden geven. Voor Leonie Kiewiet was het de eerste keer dat ze in het raadhuis kwam. 'Ik vind de lampen wel mooi, maar de vloerbedekking is lelijk.' Volgens haar lijkt het tweede idee Groeneplaats laat overlopen in het te zien. Het enthousiasme over dit idee lijkt getemperd. Ook Tom van Bommel ziet het meeste van zijn ideeën terug in het tweede plan. 'We willen dat het park bij de Groeneplaats komt en speel toestellen in het park zodat er geen junks meer komen.' Hij vindt de bijeenkomst wel leuk. 'Het is beter dan een normale les.' Er werden veel vragen gesteld. Zo wilde een scholier weten of het kunstwerk bleef staan Grit: 'Ik heb een brief ontvangen van de dorps commissie van De Koog dat zij het beeld wilden overnemen.' Een vlaag van ongeloof steeg op uit de zaal. 'Ze krijgen het met. We zoeken er een nieuwe plek voor in de buurt van de oude plek, maar misschien ook wel in de duinen. Net welke plek er het beste bij past.' Een andere scholier wilde weten wat het streepje op de plattegrond tussen de Groeneplaats en de Vis markt was. 'Dat is me heel erg kwa lijk genomen op de avond dat het ideeënboek werd gepresenteerd. Een meerderheid wil dat de bult uit de Groeneplaats verdwijnt. Dat streepje staat er om aan te geven dat er dan een hoogteverschil ont staat. Dat is ook het geval als je de Veteranen bij herdenking Texelse oorlogsveteranen zullen ook dit jaar als herkenbare delegatie deelnemen aan de herdenkingsbij eenkomst op 4 mei (18.45 uur) in de hervormde kerk en aansluitend bij het monument op de begraafplaats aan de Kogerstraat. De bedoeling is dat de veteranen een dezer dagen een persoonlijke uitnodiging van het gemeentelijke 4/5 mei comité krij gen, maar niet alle namen en adres sen zijn bekend. Ook deze 'onbe kenden' zijn welkom, maar worden verzocht zich voor 1 mei aan te melden via telefoon 362260 met het oog op het aantal plaatsen dat voor hen moet worden gereserveerd. Met oorlogsveteranen worden de Nederlanders bedoeld die betrok ken zijn geweest bij militaire activi teiten in de Tweede Wereldoorlog, Korea, voormalig Nederlands Indië en Nieuw-Guinea en de diverse latere vredesmissies in onder ande re Libanon. De veteranen hebben donderdag avond 26 april in De Buureton aan de Beatnxlaan een korte bijeen komst ter voorbereiding van de herdenking, aanvang 19.30 uur. Bij die gelegenheid kunnen ook andere veteranenbelangen en -wensen ter sprake worden gebracht. het meeste op dat van haar groepje, namelijk om de Groeneplaats en het park bij elkaar te trekken. Wesley Bosma mist het sportveld in het park. 'Dat was in ieder plan gete kend, maar zien we nu nergens terug.' Leonie: 'Jij basketbalt, dus jij vindt dat belangrijk, maar dat betekent niet dat ik dat ook wil.' Henk van der Horst van Witpaard legde uit dat de ideeën nog slechts een nchting zijn en dat de invulling op een later moment komt. Toen hij daarna vroeg wie er een sportveld wilde, waren er slechts twee vingers Het conflict tussen de gemeente, Peter Bongaards (Texelse Visspe cialist) en Piet van der Star (Vis- paleis) kreeg gisteren een nieuw hoofdstuk. Ze troffen elkaar tij dens een hoorzitting van de com missie Bezwaarschriften. Bon gaards vocht het besluit van het college van B en W aan om op last van een dwangsom terug te gaan van 80 naar 36 zitplaatsen. Van der Star diende een bezwaar schrift in omdat hij de dwangsom van €250,- met een maximum van €7500,- te laag vond. Belangrijkste argument van advo caat T. Lam van Bongaards voor de tachtig stoelen was dat de gemeente een bouwvergunning had afgege ven voor de verbouwing in 2006 en daarmee een vergunning verleende om er een detailhandel- en horeca- onderneming te runnen. 'Het aantal stoelen is niet aan de gemeente om te bepalen, maar is afhankelijk van andere zaken, zoals brandveiligheid.' Advocate E Wentink-Quelle wees namens Van der Star op het besluit van de voorzieningrechter dat Bon gaards zitplaatsen moest verwijde ren. Daarnaast had de vishandelaar op het bouwplan aangegeven 36 stoelen in zijn verbouwde zaak te willen plaatsen 'Hij wist dat hij niet meer zitplaatsen mocht hebben. Als hij het er niet mee eens was, dan had hij toen al bezwaar moeten maken bij de gemeente en het er met op aan moeten laten komen.' Naast de discussie over het aantal stoelen, was er onduidelijkheid over wat Bongaards wel en niet in zijn zaak mag verkopen. Dat zijn geringe etenswaren en dat is volgens Lam alles wat met onder maaltijd valt. Vol gens Wentink-Quelle verkoopt Bon gaards menu's en dat zijn maaltijden. 'Het is anders als klanten zelf een menu kunnen samenstellen, maar Bongaards biedt het aan.' De dwangsom was volgens Wentink- Quelle te laag. 'De Visspecialist heeft een zodanige omzet dat het voor hem op korte termijn interessant kan zijn de stoelen te laten staan. Laat de gemeente direct duidelijkheid scheppen en een hogere dwangsom opleggen.' Volgens Lam is het niet waar dat Bongaards genoeg geld heeft om de dwangsom te nege ren. 'Tegenover de omzet staan de kosten die hij kwijt was met de verbouwing. Geloof me, Bongaards kan ieder dubbeltje goed gebruiken.' Ook Cees Witte, woordvoerder van het college, vindt het niet nodig de dwangsom te verhogen. 'We zijn zes of zeven keer bij Bongaards geweest om te controleren hoeveel stoelen hij er had staan en dat waren er iedere keer 36. De dwangsom is hoog genoeg.' Uitspraak over de twee bezwaar schriften volgt over vijf tot zes weken. park. Op de plek van het gemeente huis moet dan ook iets van een trap komen', aldus Grit. Grit riep de scholieren aan het einde van de bijeenkomst op woensdag naar de presentatie van de drie modellen te komen en hun mening te laten horen. De meerderheid van de scholieren stak de vinger op toen Grit vroeg wie er van plan waren te komen. Na afloop gaven de jonge ren een applaus. Plattegrondszuil mag blijven staan De plattegrondszuil in de Koger straat mag blijven staan. Het gevaarte moet worden aange merkt als 'straatmeubilair' en daar is geen vergunning voor nodig. Aldus oordeelt de bestuursrech ter in Alkmaar. Bewoners van de straat hadden geëist dat de zuil wordt weggehaald. Hun beroep richtte zich tegen de bouwver gunning die door burgemeester en wethouders was verleend. B en w gaven het bedrijf Texelse Media BV in mei 2005 een zogehe ten lichte bouwvergunning voor het plaatsen van een verlichte stads plattegrond met reclame-opschrif ten in de Kogerstraat. Omwonen den uitten bezwaren,- waarna de lichtsterkte van de zuil drastisch werd verminderd en de locatie aan gepast. De bezwaarmakers waren daar niet tevreden mee en tekenden beroep aan. De rechtbank stelde bij de eerste behandeling van het beroep mediation voor, maar de gesprekken hadden geen succes. Nu oordeelt de rechtbank dus dat een bouwvergunning niet nodig was en dat het beroep gegrond was De gemeente draait daarom op voor de kosten van de rechtszaak. Aan een bespreking van de beroepsgronden waagde de rechter zich niet. Het college concludeert nu dat het bezwaar tegen de plattegrondszuil weliswaar gegrond is verklaard, maar dat de plattegrondszuil gewoon kan blijven staan. Het beraadt zich nog of hoger beroep nodig is tegen de conclusie van de rechter dat er geen bouwvergunning nodig is voor een stadsplattegrond. Minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) heeft woens dagavond de Texelse inspanningen op het gebied van duurzaamheid en energiebesparing geprezen. Dat gebeurde bij de uitreiking van de prestigieuze prijs Innovatief Team- speler EnergieTransitie. De minister reikte de onderscheiding uit op een landelijk congres in Den Haag over creatief omgaan met ener gie. Ten overstaan van de top van het Nederlands bedrijfsleven werden acht organisaties en instellingen in het zonnetje gezet. Burgemeester Joke Geldorp nam namens Texel de prijs in ontvangst. Zowel de jury als Van der Hoeven was lovend over de wijze waarop het Texelse bedrijfsleven en Texelaars zich inzetten om bewuster en duur zamer. met energie ie om te gaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente mag de onderscheiding als een prijs voor geheel Texel worden gezien. De gemeente schat dat de afgelopen tien jaar zo'n tweehonderd duurzame projecten zijn uitgevoerd op het gebied van mobiliteit, bio massa. water, energie, landbouw en transport Als voorbeelden worden het reali seren van duurzame woningen en bedrijfsgebouwen genoemd, de inkoop van groene energie, de mas sale deelname aan de Energiebon vorig jaar en de gezamenlijke instal latie van elektrische zonnepanelen. De Stichting Wonen Texel liet een groot deel van haar woningen van een Energie Prestatie Advies voor zien (bedoeld om het energieverbruik te verminderen), agrarische bednjven kopen duurzaam goederen in, er is een milieubarometer voor recreatie- bedrijven in het leven geroepen, de Stichting Duurzaam Texel hield een serie lezingen over duurzaamheid en sinds 2006 wordt een verkiezing van het duurzaamste bednjf op Texel gehouden. 'Er is een brede betrok kenheid van bevolking, bednjven en organisaties.' Volgens de woordvoerder was het jammer dat wethouder Peter Bak ker verstek moest laten gaan. Hij was zowel in zijn vorige wethouder speriode (1998-2002) als zijn huidige een aanjager van diverse duurzame projecten. De gemeente mag de titel innovatief Teamspeler EnergieTransi tie het komend jaar in haar commu nicatie voeren. 'Dat kan bijvoorbeeld met een logo op de website of in het bnefpapier. Maar we moeten nog bekijken hoe we dat handen en voe ten geven.' Minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) overhandigde burgemeester Joke Geldorp woensdagavond de prestigieuze prijs voor alle Texelse duurzame en energiebewuste initiatieven. (Foto Roei sirwck/gomeenie Teren

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5