HEMA Kennisinstituut wil cafés eerder dicht Stempel drukken Toename in aantal op nieuw centrum aangiften geweld Cjrocn r£wartjJexeh in het hartL, texel Clown Bimo voorop bij optocht door Den Burg Meningspeiling in Koninghal texelseÜcourant l.'.MH! inwin DB WAAL Besparing van negen mille Verbruik gas en elektra in Bijenkorf gehalveerd OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12169 DINSDAG 24 APRIL 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Volgens het Toeristisch Kennis Instituut Texel (TKT) is het zeer onlogisch de openingstijden van de horeca te verlengen naar 4.00 zoals de raad wil. Een ver vroeging zou meer op zijn plaats zijn. Het instituut dringt in een open brief naar het college aan op een her overweging. De Texelse Vereniging i/an Logiesverstrekkers (TVL) bepleit brief aan de gemeenteraad behoud van de huidige regelingen. Bij het TKT staat voorop dat de ipenbare orde dient te verbete en. maar het vraagt zich wel af of verruiming van de openingstijden daarvoor het juiste middel is. Daar naast moet het unieke karakter van tiet eiland, waar de meeste mensen i voor rust, ruimte en natuur, jehouden blijven. Het is volgens iet instituut onjuist dat de grootste jroep bezoekers moet 'lijden' onder Nieuwe huizen Volmolen klaar Bouwcombinatie De Volmolen, waarin diverse Texelse aanne mers zitten, heeft vorige week de 5 van de 34 nieuwe huizen aan de Distelvlinder opgeleverd. De woningen, waarvan een jaar geleden de funderingen zijn gestort, zi,rt oinnen de afgesproken termijn gebouwd. De bouwers zijn momen- tet'. bezig met de bouw van de drie woonblokken van elk tien apparte menten aan de Distelvlinder. Aan de Vuurvlinder -wordt gewerkt aan het bouwrijp maken van de grond voor gebouwen met 24 en 10wooneenheden. Bedoeling is dat vóór de bouwvak aan de Vuurvlin der ook de grond voor de eerste 10 de 18 twee-onder-éénkappers bouwrijp wordt gemaakt. de kleinste groep, 'die maar margi naal bijdraagt aan de inkomsten van het eiland'. Dit geldt tevens voor de bedrijven die 'faciliteren' (de uit gaansgelegenheden) tegenover de logiesverstrekkers en restaurants, 'waarvan de totale inkomsten vele malen meer bedragen.' Het TKT stelt dan ook dat heroverweging op zijn plaats is, zeker nu blijkt dat veel inwoners en een grote groep toeristen juist tégen verruiming van de openingstijden zijn. Vergelijkingen met de rest van Nederland gaan daarbij volgens het TKT niet op, omdat de gasten na het cafébezoek niet naar huis terugkeren, maar naar hun vakan tieadres. Daarbij hoeft Texel geen rekening te houden met de 'aan zuigende' werking van gemeenten met andere sluitingstijden. Met het verlengen van de openingstijden bestaat de kans zelfs dat het tot het vertrek van de eerste boot onrustig blijft en dat Texel daarmee aantrek kelijk wordt voor een doelgroep 'die het eiland juist liever met zou moe ten willen ontvangen.' De overlast door Texelse jongeren zal met het verruimen van de sluitingstijd ook eerder toe- dan afnemen, omdat de periode van overlast langer zal worden. Daarnaast werken langere openingstijden alcoholmisbruik in de hand. Verder vreest het TKT dat de kleinere horecabedrijven zullen lijden onder de verruiming, omdat ze gedwongen worden mee te doen, 'met alle bedrijfseconomi sche en persoonlijke gevolgen van dien'. Dat de huidige regeling niet voldoet omdat er onvoldoende ver voerscapaciteit is om de piek na het sluitingsuur op te vangen, is volgens het TKT op te vangen met andere maatregelen dan een verschuiving van 3.00 naar 4.00 uur. 'Te denken valt aan gratis bussen, betaald door zowel de gemeenschap als door de uitgaansbedrijven.' Lees verder op pagina 5 Verkleed als circusartiesten liepen rend werd gehouden. De muzikale leerlingen van de Muziek- en Dans- circusoptocht werd aangevoerd school zaterdag muziekmakend door clown Bimo. De open dag door het centrum van Den Burg. Dat werd druk bezocht. Volgens Lida gebeurde in aanloop naar de open Wels waren er vooral veel kinderen, dag die 's middags aan het Schilde- Er was, in verband met de belang stelling, een extra voorstelling inge last van het muziekstuk Juanito. Het Danslaboratorium van Ericka Voortman, dat afgelopen weekend eveneens open dag hield, kon ook Het aantal aangiften van mishan deling en bedreiging op Texel is vorig jaar toegenomen. Dat blijkt uil cijfers van de politie in de nieu we Misdaadmeter van het Alge meen Dagblad. Er werd 72 keer aangifte van mishandeling en 34 (eer van bedreiging gedaan. )at laatste was 16 keer meer dan in f05, de hoeveelheid gemelde mis- «andelingen steeg met 20 stuks. In •oeverre zich veranderingen in het laadwerkelijke aantal mishandelin- pn en bedreigingen hebben voor baan, is niet te zeggen. Er zijn illeen cijfers van delicten waarvan angifte bij de politie is gedaan, te helft van de mishandelingsaan- jilten kwam uit De Koog. Den Burg ras goed voor het merendeel van k andere helft. De Cocksdorp telde aangiften van mishandelingen, ran Burg en De Koog namen ook merendeel van de aangiften op et gebied van bedreigingen voor jun rekening (respectievelijk 12 en Het aantal gevallen van wapen- 5TMT5 BOSBEHEER IS 0NVE&wrWCö?DayK DUINEN TKjkpUN bezit steeg in 2006 van één naar vier. Een stijgende lijn is ook waar te nemen bij het aantal inbraken in schuurtjes, tuinhuizen en gara ges. Daarvan werd in 2006 22 keer aangifte gedaan, 15 keer meer dan in 2005. Den Burg was liefst twin tig keer aan de beurt. Op andere fronten deed zich een verlaging in het aantal inbraken en diefstallen uit gebouwen voor. Hetzelfde gold voor winkeldiefstallen en zakken rollerij. De aangiften van woningin braken daalden van 24 naar 21. Uit de Misdaadmeter blijkt eveneens de toename in het aantal vernie lingen aan auto's. De hoeveelheid aangiften van aanrandingen, een paar jaar geleden nog relatief hoog, daalde van 2 naar 1. Er was drie keer sprake van ontucht met een minderjarige en in zowel De Cock sdorp als De Koog werd één keer aangifte van verkrachting gedaan Op het gebied van drugshandel daalde de handel in softdrugs (geen meldingen in de cijfers), terwijl de handel in harddrugs steeg. Zowel in De Koog als Den Burg werd er twee keer aangifte van gedaan. Texelaars hebben morgenavond een historische gelegenheid hun stempel op het toekomstig hart van Den Burg te drukken, leder een kan zich in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg via een meningspeiling uitspreken over drie modellen die stedebouwkun dig adviesbureau Witpaard-part ners heeft opgesteld. De modellen geven een idee van de wijzen waarop het centrum van Den Burg kan worden heringericht. Witpaard heeft ze gemaakt op basis van de ideeën die Texelaars de afge lopen maanden hebben aangedra gen. De modellen worden aan het begin van de avond gepresenteerd. Daarna kan iedereen in de zaal via formulieren zijn voorkeur geven. De uitslag wordt dezelfde avond nog bekendgemaakt. De modellen bestaan uit drie teke ningen waarop het toekomstig cen trum is geschetst. De afbeeldingen zijn elders in deze krant in een adver tentie van de gemeente te bekijken. In het eerste model is weer bebou wing aan het Raaksje getekend. Op de begane grond komen winkels en daarboven woningen. Achter het nieuwe gebouw is een tweede gebouw getekend, met uitzicht op het park, eveneens voor woningen. Op de plek van de huidige raad zaal staat een nieuw gebouw dat een duidelijke scheiding tussen de Groenepiaats en de Vismarkt moet bewerkstelligen. in het tweede model wordt de Park straat verlengd met nieuwe gebou wen op de Groenepiaats tegenover het gedeelte tussen Winnubst en Chi nees restaurant Azië. Volgens wet houder Nico Kikkert zijn die bedoeld voor winkel- en horecaruimte met daarboven woningen. Het huidige raadhuis maakt, net als in het eerste model, plaats voor andere gebou wen. In model twee staan nieuwe gebouwen gepland op de hoek van de Groenepiaats en de Parkstraat en één tussen de Vismarkt en de Groenepiaats. Over de invulling van de nieuwe bebouwing wilde Kikkert gisteren nog niet al te veel uitweiden. 'Het kan voor verschillende functies zijn.' De Groenepiaats en het park lopen in het tweede model in elkaar over. Met een brede trap op de plek van het raadhuis worden ze aan elkaar verbonden In het derde model blijft bebouwing aanwezig op de plek van het raad huis. Volgens de wethouder kan dat nieuwe bebouwing worden, maar kunnen er ook 'elementen van het raadhuis' in worden verwerkt. Rond om die bebouwing zijn dne nieuwe gebouwen getekend, zodat ook de Groenepiaats en de Vismarkt meer van elkaar worden gescheiden. De Parkstraat is smaller afgebeeld door dat de gebouwen van meubelhandel Oosterhof en het postkantoor een stukje naar voren worden getrokken. 'Maar dat is iets dat op de langere termijn zou kunnen plaatsvinden', aldus Kikkert. De drie modellen hebben gemeen dat het park intact blijft (met een voorziening voor spel en muziek). Ook bevatten ze alle drie nieuwe patiowoningen aan de Burgwal. In tekening één en twee kunnen bewo ners daar voor de deur parkeren en in tekening drie wordt een stukje van het park gebruikt om te parkeren. 'Maar dat kunnen we compenseren als de bebouwing aan de Parkstraat meer naar voren zou gaan', aldus Kikkert. In plan drie is ook parkeer ruimte ingetekend achter de bebou wing op de plek van het raadhuis, in plan twee wordt ervan uitgegaan dat mensen buiten het centrum parkeren en in plan eén is tussen de nieuwe gebouwen aan het Raaksje en tegen het park parkeerruimte voor bewo ners ingetekend. Een ondergrondse parkeergarage staat in geen van drie modellen. Tijdens de presentatie in De Koninghal wordt de argumentatie voor de keuzes uitgelegd. Tijdens de meningspeiling kan iedereen volgens wethouder Kikkert niet alleen zijn voorkeur uitspreken, maar ook aangeven dat bepaalde delen van het ene model misschien beter in een ander passen. Lees verder op pagina 3 grm TwjruJnth a bé kilt. Krant na koninginnedag Omdat ons bedrijf op koninginnedag gesloten is kunt u advertenties voor de krant van dinsdag 1 mei inleveren tot vrijdagmiddag 12.00 uur a.s. Langeveld de Rooy Spinbaan 6, T 36 26 00 E info@lenr.nl op veel belangstelling rekenen. Het Dansiaboratorium is sinds afgelopen week in de al een tijd leegstaande kapel van het voormalige Sint Jan aan de Molenstraat gevestigd (Foto Jemen van HattumlBeeldbank Texel) m Gemeentehuis Hoe gaat het nieuwe gemeentehuis eruit zien? Een vraag die de gemoe deren al lang bezighoudt. Een aan gepast ontwerp laat echter op zich wachten. Pagina 3 m Lancaster Een originele Lancaster bommen werper uit de Tweede Wereldoorlog maakt zaterdag 28 april een vlucht boven Texel. Volgens de planning zal dat om 13.25 uur het geval zijn Pagina 5 Feestje verstoord Hugo Boys kwam zondag naar het eiland om kampioen te worden, maar Texel'94 was niet van plan aan de festiviteiten mee te werken. Pagina 7 Dief steelt kluis Bruintje Beer Bi] een inbraak in de nacht van vrijdag op zaterdag in café Bruintje Beer aan de Stenenplaats in Den Burg is een kluis gestolen en geld weggenomen uit de geldla. De inbre ker kwam binnen door het forceren van een slot. De buit bedroeg een hoeveelheid kleingeld. De techni sche recherche heeft sporenonder zoek verricht. De inbraak moet zijn gepleegd tussen 23.30 en 8.00 uur. Volgens de politie is er een getuige die 's morgens vroeg iemand in het park heeft zien lopen met een win kelwagentje met daarin een kluis, maar een duidelijk signalement zou ontbreken. De politie roept mensen die iets verdachts hebben gezien op contact op te nemen met het bureau, tel, 0900-8844 Inbraak Paracentrum Door een pui te forceren, hebben dieven in de nacht van zondag op maandag ingebroken bij Paracen trum Texel. Volgens directeur Jan Boyen Rienks waren ze op zoek naar geld, maar konden dat niet vinden omdat er geen geld wordt bewaard in het Paracentrum. De inbrekers gingen er met wat kleingeld en twee laptops vandoor. Ook haalden ze alles overhoop en werden binnen drie deuren gefor ceerd. De verzekering dekt de scha de. TEXELS E^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer 1 1 i 1 1 i i TfbtopIilS. Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. De dorpscommissie van Oos terend kan een mindering van negenduizend euro op de ener gierekening tegemoet zien. Het is Siep Eldering uit Oosterend gelukt in een jaar tijd het verbruik van gas en elektriciteit in dorps huis De Bijenkorf met bijna de helft terug te dringen. Dat maakte hij bekend tijdens de jaarverga dering van de dorpscommissie. Eldering heeft zich sinds juni vorig jaar nauwgezet en consequent met het energieverbruik in het dorpshuis beziggehouden. De dorpscommis sie had in 2006 een energierekening van zo'n twintig mille en dat kon in de ogen van Eldering beduidend lager. Met toestemming van het bestuur bracht hij het verbruik in kaart, stelde diverse schema's op en berekende aan de hand van zogeheten graaddagen hoe het energieverbruik binnen het beste op de buitentemperatuur kon worden afgestemd. Daarna werkte Eldering consequent aan het terugdnngen van verspilling van gas en elektrici teit. 'Want daar gaat het om. Als er mensen in het dorpshuis zijn, moet het gewoon lekker warm zijn en de lichten normaal branden. Maar je moet voorkomen dat er onno dig energie wordt verbruikt op de momenten dat er niemand is.' Dat leidde ertoe dat het gasverbruik mei 45 procent daalde van 19.328 kubieke meter naar iets minder dan tienduizend kuub. Het elektriciteits verbruik daalde met 40 procent van 39.000 kiloWatt naar 24.000 kilo- Watt. 'En dat moet nog 20.000 tot 22.000 kunnen worden.' Eldering dwong het af met diverse maatregelen. De ventilatie in de sporthal werd aan de verlichting gekoppeld, zodat hij niet meer over bodig draaide als er niemand was. De CV-ketel werd op een lagere stand gezet en op verschillende plekken werden tijdschakelaars geïnstalleerd. De belangnjkste winst zat echter in de consequentie van Eldering. Hij liep als energiebeheer der dagelijks twee tot drie keer even het dorpshuis binnen om te peilen of nergens energie werd verspild. Elke ochtend hield hij de gasstand bij om te meten of er niet teveel werd gebruikt en hij had doorlopend een schema op zak waarin per dag de activiteiten stonden vermeld. Op die manier wist hij precies wanneer welke apparatuur moest worden ingeschakeld. Lees verder op pagina 2 Inlevertermijn Texels woononderzoek nu verlengd Met uw hulp willen we per dorp weten waar woningbouw gewenst is. Formulier kwijt? In het gemeentehuis kunt u een exemplaar afhalen!

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1