Goed rapport voor SBB m Nieuwbouw Cocksdorp heeft totaalplan nodig m TEXELSE j COURANT Licht gewond na botsing 'Mensen hebben behoefte aan gewone producten' Bedrijvig/; <?/c? DAGELI/KS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Gekmp$<T Nieuwe woonvisie voor Noordkop 'Texel is voor mij het paradijs' Behoefte Eierland aan beperkte bouw huizen DINSDAG 24 APRIL 2007 Staatsbosbeheer kreeg van bezoekers aan het nationaal park een gemiddelde waardering van 83 voor de recreatieve voorzie ningen in het nationaal park Dui nen van Texel. Dat blijkt uit een onderzoek dat SBB gedurende 2006 uitvoerde door het uitde len van enquêteformulieren. De bezoekers geven een ruime vol doende voor de aantrekkelijkheid van het gebied, de kwaliteit en het aantal voorzieningen. Kriti scher was men over overlast van honden, fietspaden en zitbanken. Van de 2000 formulieren die wer den uitgedeeld, werden er 1021 ingevuld, waarvan tien procent door Texelaars. De belangrijkste redenen voor een bezoek aan het nationaal park waren toerfietsen (54 procent) en het maken van een lange wande ling (34 procent). Ook joggers en ter- remfietsers (3 procent) en ruiters (2 procent) waren vertegenwoordigd. De helft van de mensen combineert een bezoek aan het nationaal park met een strandbezoek. Informa tiepanelen en folderbakjes worden veel gebruikt, zeker wanneer men er rekening mee houdt dat slechts een derde van de mensen het gebied voor de eerste keer bezocht. Slechts 1 procent van de respon denten geeft Staatsbosbeheer een onvoldoende voor het beheer van het terrein. 35 procent geeft een negen of tien, 50 procent een acht. De hoeveelheid en kwaliteit van voorzieningen als wandel- en fiets paden en de aantrekkelijkheid van het gebied scoren het hoogst. Vol doende tevreden waren de bezoe kers over veiligheid, het ontbreken van omgevingslawaai, parkeerge legenheid en informatiepanelen. Minder tevreden was men over de overlast van honden en het aantal en de kwaliteit van de zitbanken. Van de driehonderd mensen die suggesties deden over de infor matieverstrekking gaf 13 procent aan tevreden te zijn. Enkelen wilden meer informatie over onderwerpen als natuur, historie of ruiterpaden. In de aanvullende, opmerkingen werd meer aandacht gevraagd voor het handhaven van de aanlijnplicht voor honden en de overlast door hon denpoep. Ook werd gevraagd om bredere of beter onderhouden fiets paden en meer fietspaden door de duinen. Ook waren er mensen die behoefte hadden aan meer zitban ken of beter onderhoud van ruiter paden. Er waren net zoveel mensen die meer terreinfietspad wilden, als er aangaven last te hebben van fiet sers op de wandelpaden. Daarnaast gaven mensen aan last te hebben van ruiters en paardenpoep, van wandelaars op ruiterpaden en werd er gevraagd om meer voorzieningen voor mindervaliden, wandelwagens en educatieve voorzieningen voor kinderen. Staatsbosbeheer is blij met het grote aantal reacties en zal de uitkomsten gebruiken om verbeteringen te reali seren. Voor de gewenste verbetering van de fietspaden, zijn voorstellen opgenomen in het concept-verbe terplan Recreatieve Infrastructuur van het nationaal park Duinen van Texel dat dit jaar verder wordt uit gewerkt. Tegengaan van overlast door (loslopende) honden heeft al een paar jaar extra aandacht, maar laat zich lastig op een vriendelijke manier terugdringen. ANCE Gor Khatchikyan in Nieuwe Lagerhuis Twee Texelse jongeren hebben vrijdagavond lichte verwondingen opgelopen bij een ongeluk op de Bernhardlaan in Den Burg. Een 16- jarige bromfietster botste met een 11 -jarige fietser. Dat gebeurde toen hij ter hoogte van het uitvaartcen trum linksaf wilde slaan. Op dat moment haalde de bromfietster hem net in. Volgens de politie gaf de jon gen aan dat hij wilde afslaan, maar kwam dat voor het meisje toch nog onverwacht. De jongen, net als het meisje afkomstig uit Den Burg, liep een schaafwond aan zijn hoofd op. Het meisje, dat ten val kwam, werd voor de zekerheid met de ambu lance naar het ziekenhuis gebracht, maar kwam er verder goed vanaf. Cadeau Intertoys voor CliniClowns Kees-Jaap van der Kooi heeft woensdag op het hoofdkantoor van Intertoys Holland BV in Waddinxveen een cheque van €14.500,- over handigd aan een vertegenwoordig stervan de CliniClowns. De Texelse ondernemer deed dat als voorzitter van het bestuur van de landelijke franchiseveremging Intertoys, die vong jaar dertig jaar bestond. 'Bij jubilea en andere festiviteiten wordt vaak een schilderij of ander kunst werk gegeven. Misschien wel door mijn minder ontwikkelde artistieke belevingswereld zijn wij als bestuur op zoek gegaan naar een, andere geschenk', vertelt Van der Kooi, die al zijn collega's zover kreeg mee te doen. De directie van Intertoys Holland BV toonde zich eveneens enthousiast en besloot het bedrag te verdubbelen. Van der Kooi: 'Het geeft een goed gevoel als je iets voor anderen kunt betekenen. Zeker als dit kinderen betreft die heel ziek zijn. Wij hopen dat deze bijdrage de stichting CliniClowns weer een stapje verder helpt om al deze kin deren even een moment te laten vergeten in welke situatie zij ver keren. Een lach van een kind is het mooiste cadeau.' Als er aan de braakliggende west kant van De Cocksdorp nieuwe huizen worden gebouwd, moet er van te voren goed naar het totaalbeeld van de nieuwe wonin gen en de directe omgeving wor den gekeken. Dat stelt een groep inwoners van De Cocksdorp en Eierland in een nieuwe woonvisie die het behoud van de leefbaar heid boven de Ruigedijk moet garanderen. Volgens de woonvisie zou het zon de zijn als elke grondeigenaar die bouwplannen heeft zijn plannen individueel zou uitvoeren. Meerde re grondbezitters hebben plannen. Door naar het totaalbeeld te kijken, zou volgens de woonvisie een nieu we wijk kunnen ontstaan die één geheel met het huidige Cocksdorp vormt. 'We moeten voorkomen dat er een inwisselbare nieuwbouwwijk ontstaat die als een puist aan het dorp is geplakt', aldus de werk groep die de visie samenstelde. Groenvoorzieningen, waterhuishou ding en infrastructuur zouden even eens onderdeel van zo'n totaalplan moeten zijn. Gerrit Koorn, voorzitter van de dorpscommissie en één van de samenstellers van het rapport, wijst als voorbeeld op het vervallen parkje achter de Klimpstraat. 'Er zijn mensen die niet eens weten dat daar nog een parkje ligt, maar als je dat opknapt, zou het een mooie groenvoorziening voor zo n nieuwe wijk kunnen zijn.' Als de Stichting Wonen Texel (SWT) in 2010 het verouderde senioren complex Poolster onderhanden neemt, zou volgens de woonvisie en passant de Schipper Boonstraat in een rechte lijn op de Klimpstraat en de Joan Hodsonstraat kunnen worden aangesloten. Dat is mogelijk als de Poolster iets wordt verlegd. De wegcorrectie zou latere nieuw bouw aan de westkant beter bij de bestaande bebouwing van het dorp kunnen laten aansluiten. De samenstellers van het rapport benadrukken dal De Cocksdorp momenteel, op één bouwkavel na, planologisch geen mogelijkheden meer heeft nieuwe huizen bij te bou wen. Aan de westkant is weliswaar ruimte, maar dat gebied staat in het provinciaal streekplan te boek als uitsluitingsgebied waardoor er niet mag worden gebouwd. De nieuwe woonvisie en het woningbehoefte onderzoek van de gemeente en de SWT zouden nieuwbouw op die plek alsnog mogelijk kunnen maken als het woningbehoefteonderzoek aan toont dat er behoefte aan nieuwe huizen in De Cocksdorp is. Koorn: 'We hopen dan ook dat vóór 28 apnl nog veel mensen de enquête van de gemeente en de woningstichting invullen en opsturen.' In de woonvisie wordt opgemerkt dat er vraag naar nieuwe huizen is. Al zo'n dertig jaar wordt er natuurvoeding op Texel verkocht. Eerst door Sjaan en Frank Tim mer. Tien jaar geleden namen Hannie van Blaaderen en Peter Koster de winkel aan de Hoger- straat in Den Burg over. Reden voor een feestje. Toen het echtpaar Timmer op Texel kwam wonen, misten ze de natuur voeding. Sjaan Timmer: 'Super markt Centra bood wat aan maar geen groente en brood.' Daarom gingen ze één keer per week naar Den Helder om boodschappen te doen. Er waren meer Texelaars geïnteresseerd in reformproducten en zo ontstond in 1976 een consu mentenkring. 'Dat hebben we een jaar volgehouden. Toen hebben we een klein winkeltje, 15 vierkante meter, aan de Burgwal gekocht. We waren twee dagen per week geopend en draaiden met behulp van vrijwilligers', aldus Timmer. Het ging er destijds anders aan toe dan in de huidige winkel. 'We moesten alles zelf afwegen. Zo kwam de pindakaas in emmers binnen. Ook moesten we prijzen op etiketten schrijven. Het was heel idealistisch', aldus Timmer. Het ging goed. De Vlier opende op alle dagen de deuren. De ruimte was al snel te klein. Daarom verhuisden ze in 1980 naar de Waalderstraat. Haar man was inmiddels in de buurt van Leiden een groothandel in biologische producten gestart. 'Rond 1985 ben ik ook van het eiland afgegaan en in Leiden een winkel begonnen.' In 1993 komt het stel weer op Texel en kochten ze de winkel terug. De Vlier verhuisde opnieuw, naar de huidige locatie aan de Hoger- straat. In 1997 vonden ze het mooi geweest en verkochten ze de win kel aan Hannie van Blaaderen en Peter Koster. Van Blaaderen: 'Peter «as-y 'x-a en ik hadden in natuurvoedingswin kels gewerkt. Het overnemen van de winkel zagen we als een goede manier om ons brood te verdienen.' Sjaan is tot op de dag van vandaag mee blijven werken in de winkel. De nieuwe eigenaars sloten zich aan bij de natuurvoedingsketen Gimsel. 'De man van Sjaan nam de naam van de winkel over in zijn timmer bedrijf. Gimsel zag er wel fris uit', verklaart Van Blaaderen. In 2000 onderging de winkel een grondige verbouwing en werd het uitgebreid. Zo kwam er een klein magazijn bij. Ook het assortiment van de winkel is in de loop der jaren uitgebreid. 'Er komt steeds meer keuze. Ver kochten we vroeger maar één soort brood, nu zijn het er meer.' Het succes van natuurwinkels verklaart Van Blaaderen door de behoefte van consumenten aan gewone pro ducten. 'Ik vind het niet normaal dat er zo veel wordt geknutseld aan etenswaren. Jam is jam en niets anders. Dat kun je merken aan het soort klanten. Vroeger waren het vooral idealisten, gezondheids freaks of mensen die ziek waren. Nu komt eigenlijk iedereen.' Dat Van Blaaderen en Koster de winkel tien jaar geleden overna men, wordt vrijdag en zaterdag gevierd door op alle producten tien procent korting te geven. Ook is er zaterdag een kookshow. 'Een aan tal klanten komt één keer per week in de winkel koken.. Dat doen we zaterdag ook. Bezoekers kunnen het eten proeven.' Personeel van Natuurwinkel viert vrijdag en zaterdag dat de winkel tien jaar geleden werd overgenomen. Een van de debaters in het tele visieprogramma VARA's Nieuwe Lagerhuis is Gor Khatchikyan uit Schagen. Khatchikyan is geen onbekende op het eiland, waar hij vier jaar woonde en aan OSG De Hogeberg cum laude slaagde voor zijn VWO-diploma. Dat hij het debat niet schuwt, blijkt uit het feit dat hij in 2005 bij de beste zes ein digde in de BBC Public Speaking Awards voor scholieren. Het weekblad Folia van de Uni versiteit van Amsterdam besteedde vorige maand uitgebreid aandacht aan Khatchikyan, wiens familie viel onder de eenmalige pardonregeling van het nieuwe kabinet. In het ver haal laat hij zich lovend uit over zijn Texelse tijd. 'Texelaars kijken eerst de kat uit de boom, maar omdat ik als een van de weinige allochtonen naar het VWO ging, viel ik al snel op. Inmiddels woon ik met meer op Texel, maar dat eiland blijft het para dijs voor mij.' Momenteel studeert Khatchikyan (20) medicijnen aan de UvA en is hij actief in de Studentenraad en bij de christelijke studentenvereniging Ichthus Amsterdam. 'Ik wilde altijd al arts worden. Vroeger droomde ik van een grote touringcar met daarin een operatiekamer, waarmee ik door de hele wereld zou reizen.' Als bewo ner van het AZC in Schagen zit dat reizen er op het moment echter niet in. Zelfs buitenlandse stages gaan aan hem voorbij, omdat hij zich elke week bij het AZC moet melden. Dat doet met af aan zijn ambities. 'Ik wil graag minister worden van Volksge zondheid, dat zou echt gaaf zijn.' Voor het Nieuwe Lagerhuis, dat een debat wil tussen verschillende groepen, was vooral zijn Armeense afkomst van belang. 'In het nieuwe programma wordt gedebatteerd door twee groepen met een ver schillende maatschappelijke achter grond. In de huidige reeks zijn dat autochtoon versus allochtoon en jong versus oud', staat op de web site van de omroep. De eerste twee programma's van de nieuwe reeks zijn inmiddels uitgezonden. Tot de zomer volgen nog zes uitzendingen, elke zaterdagavond vanaf 21.10 uur. Het dorp heeft behoefte aan senio renwoningen, huizen voor jongeren en starterswoningen. 'En we moe ten de doorstroming niet vergeten', aldus Koorn. 'Een appartement van een ton kopen gaat nog wel, maar als je als starter een gezin krijgt en je wilt groter gaan wonen, dan is de stap naar een huis van twee ton toch wel erg groot.' Er wordt gepleit voor betaalbare woningen. 'Sub sidies zouden niet alleen aan de eerste bewoner ten goede moeten komen.' Door de groei van werk gelegenheid in het toerisme en de horeca is eveneens behoefte aan meer huisvesting voor seizoenper- soneel. Accommodatie Om voor nieuwe huizen met alleen van de westkant afhankelijk te zijn. heeft de werkgroep het oog ook op het dorp zelf laten vallen. Geopperd wordt enkele verouderde toeristi sche accommodatie in het dorp te laten verdwijnen en op de vrijkomen de plekken (inbreidlocaties) nieuwe woningen te bouwen. De eigenaren van de verouderde accommoda tie zouden de mogelijkheid moeten knjgen om, met behoud van slaap plaatsen, elders in de omgeving van De Cocksdorp nieuw te bouwen. 'Dat verhoogt de levendigheid en de leefbaarheid van het dorp en het kan ook een positieve impuls voor het toerisme zijn.' Dat wordt, samen met de agrarische sector, als de belangrijkste economische pijler omschreven. De werkgroep merkt op dat het een complex proces wordt nieuwe hui zen voor het dorp te realiseren. 'Het kan waarschijnlijk ook niet zonder professionele ondersteuning en zal veel tijd en inspanningen van het dorp vergen. Maar we hopen dat de handschoen wordt opgepakt.' De werkgroep heeft de woonvisie aan de dorpscommissie overhandigd, zodat die er verder mee aan de slag kan. De visie is een vervolg op een toekomstvisie die in 2005 voor De Cocksdorp en Eierland werd opge steld. Hulp bij invullen woningenquête Om het onderzoek naar de behoef te aan woningen tot een succes te maken, gaan de initiatiefnemers helpen bij het invullen van het enquêteformulier. Medewerkers van de Stichting Wonen Texel, die het onderzoek samen met de gemeente verricht, bieden zonodig de helpen de hand. Dat gebeurt op werkdagen tussen 8.30 en 12.30 uur en 's mid dags op afspraak in het kantoor van de stichting, op de hoek van de Thijsselaan en de Drijverstraat in Den Burg. Ook wie geen formulier (meer) heeft, kan voor een exem plaar terecht op dit adres, evenals bij de balie van het gemeentehuis. De initiatiefnemers willen met het onderzoek een goed beeld krijgen van de toekomstige woningbehoef te op het eiland. Ook wie geen con crete verhuisplannen heeft, wordt verzocht mee te werken. Zowel in Midden-Eierland als Zuid-Eierland moeten de komen de jaren op beperkte schaal nieu we huizen kunnen worden bijge bouwd. Dat wordt gesteld in de woonvisie voor De Cocksdorp en Eierland. Voor Midden-Eierland blijft, wat de opstellers betreft, het aloude plan van een rondweg in beeld. Die zou aan de noordwestzijde moeten komen, zodat daar aan de binnen kant van de nieuwe weg nieuwe huizen kunnen worden gebouwd. 'Die kunnen een tegenwicht vormen voor de ontvolking die dreigt te ontstaan door de beëindiging van agrarische bednjven in Eierland. De afgelopen 35 jaar zijn er nauwe lijks huizen bijgebouwd in de klein'; woonkern. Het gebouw van de vorig jaar geslo ten J.P. Strijbosschool zou volgens de woonvisie mogelijk een op 'sport en gezondheid georiënteerde accommodatie' kunnen worden. Woningbouw in Zuid-Eierland zou volgens de woonvisie het beste aan de westzijde van de Muyweg als de noordwestzijde van de Postweg kunnen plaatsvinden. 'Belangrijk is tussen de bebouwing genoeg open ruimte te' laten en dat er niet aan beide zijden van de weg wordt gebouwd.' Om werkgelegenheid (en daarmee ook de leefbaarheid) in de polder te behouden, moet er volgens de woonvisie ruimte blijven voor land bouwmechanisatie- en loonwerk- bedrijven. De samenstellers wijzen erop dat het 2500 hectare grote landbouwgebied aantrekkelijk is voor schaalvergrotingen, maar dat dat ten koste kan gaan van de bedrijven die nu aan verschillende agrarische bednjven hun diensten leveren. Zij mogen niet de dupe worden van schaalvergrotingen. Er moet voor worden gewaakt dat door schaalvergrotingen en bedrijfs beëindiging 'vervallen spookboer- derijen' in het landschap ontstaan. Volgens de woonvisie zou het goed zijn als lege agrarische bedrijfswo ningen verplaatst kunnen worden. Dat zou ook ten goede kunnen komen aan de bedrijfsvoering van agrarische bedrijven die doorgaan. Net als in de in 2005 verschenen toekomstvisie wordt verder een lans gebroken voor de aanleg van his- tonsche fietspaden door Eierland en een toename van excursies aan bedrijven, het vliegveld, de KNRM of andere bijzondere voorzieningen. Het maken van lokale producten moet in de toekomst ook mogelijk blijven. Lancaster vliegt rondje boven Texel Een originele Lancaster bommen werper uit de Tweede Wereldoor log maakt zaterdag 28 april een vlucht boven Texel. Volgens de planning zal dat om 13.25 uur het geval zijn. Eerst vliegt de Lancaster over de algemene begraafplaats in Den Burg, waar vele verongelukte geallieerde oorlogsvliegers hun laatste rustplaats hebben. Daarna zet het toestel koers richting het Luchtvaart- en Oorlogsmuseum op vliegveld Texel. Het uit Engeland afkomstige vliegtuig is even in Nederland te gast wegens een herdenkingsvlucht boven Rot terdam. Dankzij de goede con necties van directeur Ed de Bruijn van het Texelse vliegveld binnen de luchtvaartwereld, maakt het toestel een klein uitstapje in het Texelse luchtruim. Het overvliegen van een Lancaster is een bijzonderheid, want van de vele ooit gefabriceerde toe stellen zijn er nog maar twee lucht waardig. Beide verkeren in topcon ditie en maken slechts een beperkt aantal vlieguren. Ze worden liefdevol en deskundig onderhouden, eentje in Canada, de andere in Engeland, door de afdeling Battle of Britain Memorial Flight van de Royal Airfor- ce. Deze afdeling beheert naast de Lancasters nog verschillende andere historische vliegtuigen. De Lancaster bommenwerper voer de tijdens de oorlog menig bom- bardementsvlucht boven Duitsland uit. Verschillende toestellen zijn op de heen- of terugreis in de buurt Texel verongelukt Aan het eind van de oorlog werden de Lancasters ook ingezet voor de brooddroppings boven de hongerende Randstad. VERVOLG VAN PAGINA 1 Cafés eerder dicht TVL brengt in een brief aan de gemeenteraad het beroep in herin nering dat de dorpscommissie De Koog. Koninklijke Horeca Neder land en TVL op de raadscommissie Middelen heeft gedaan voor behoud van de huidige situatie. Volgens de standorganisatie 'kan het toch niet zo zijn dat een bestuur een aanzien lijk deel van de samenleving en haar vertegenwoordigers negeert bij het betrekken van haar standpunt over de horeca, wat zoveel impact heeft op het toeristisch imago van Texel.' Binnenkort beslist de gemeenteraad over de sluitingstijden. Overigens staan vroegere sluitings tijden ook landelijk in de belang stelling. Hannie Gorter en Myriam Lonen uit het Friese Siegerwoude startten via internet de actie 'Vroeg op stap'. Opgezet als burgerinitia tief voor de noordelijke provincies, kreeg de actie landelijke aandacht. Meer informatie over de actie is te vinden op www.vroegopstap.nl.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5