hun 'Puzzelstukjes op hun plaats gevallen' TEXELSE J CouranT Ulteam BV nieuwe exploitant van het Vliegveldrestaurant Bedrijvig heid CIV Texel vestigt zeilmakerij op nettenzolder aan de haven Bedrijvig heid Plan om laatste 'gat' Burgwal te dichten Bezoekers gaan zelf dieren en planten inventariseren Geknipt DINSDAG 8 MEI 2007 Vig .ó'Ageröd Klosterlund t Vv Mullerup ^Holmegaard SvaérdborgV' Hohen ■j, 'oDuvensee t Viecheln harpoen Texel "de Waal' dijbeen' Broxbourne j gewei Zee Land verdeling in Noordwest-Europa gedurende het Preboreaal en Boreaal. (10.000 -8.000 jaar geleden). Archeologische vindplaatsen met botmateriaal van de Maglemose cultuur gedurende het Preboreaal en Boreaal. jGei/onrfen kernbijlen Het bedrijf Ulteam BV, gevestigd in Schoorl, is de nieuwe exploitant van het vliegveldrestaurant. De onderneming wordt geleid door Pierre Fenijn en Rob Bijl. Ulteam BV is een horecagroothandel in bier, wijn, koffie en kerstpakket ten. Daarnaast is het een partyca teringbedrijf en runnen Fenijn en Bijl vijf horecalocaties in Alkmaar. Ze zijn bekend op het eiland, want ze verzorgen al een aan tal jaren de catering tijdens de Ronde om Texel. Door een relatie uit Callantsoog die wel eens op Airport Texel vloog, kwamen Fenijn en Bijl vorig jaar in contact met de eigenaar van het vliegveldrestaurant. Het ging op dat moment niet goed met het restau rant en de eigenaar was op zoek naar een nieuwe exploitant. Fenijn: 'We hebben kenbaar gemaakt hoe we de exploitatie wilden neerzetten. De keuze viel toen op een ander bedrijf. Dat ging niet goed en toen kwamen we alsnog in beeld. Nu is het eindelijk zo ver.' Fenijn denkt dat zijn bedrijf de juiste bagage heeft om het restaurant te runnen. 'In het vliegveldrestaurant is het heel druk of heel rustig. Daar zijn wij, vanuit onze ervaring met evenementen, op ingesteld. We kunnen terugvallen op parttime personeel, cateringma terialen en transportmiddelen.' Ulteam BV gaat in eerste instantie op dezelfde voet verder. 'Laten we er eerst maar eens voor zorgen dat het loopt. Daarna kunnen we dingen gaan veranderen.' Het bedrijf neemt het restaurant midden in het sei zoen over. 'Op uitdrukkelijk verzoek van de vliegvelddirectie blijven we gewoon open. Normaal gesproken gaan we twee weken dicht om alles op de rit te zetten. Gevolg is wel dat gasten er wat last van kun nen hebben dat we hier schoonma ken, opruimen en herinrichten.' Het menu in het restaurant houden ze zo simpel mogelijk. 'We kijken waar behoefte aan is. De meeste bezoe kers willen het liefste snel en goed worden geholpen. Liever hebben we een klein aantal kwalitatief goe de gerechten, dan veel van matige kwaliteit.' In de komende weken gaat Fenijn op zoek naar nieuw per soneel. Eén nieuwe werkneemster heeft hij al: Heidy Koolhof uit De Koog. 'Zij zal één van de leidingge venden worden. We willen het graag met de Texelaars doen. Pas als dat met lukt, zoeken we naar personeel aan de overkant.' I jaar heeft Annelies Bak- de zeilmakerij in Oudeschild SJerund. Nu vindt ze het mooi jl Heweest en gaat ze met haar part- 'er in Lopik wonen. De zeilmake- "I wordt overgenomen door de ^operatieve Inkoopvereniging Visserijbenodigdheden Texel w» Texel) en verhuist naar de net- f Whd'der 3an de haven van 0ude" ij® begon allemaal met het maken een zeil voor haar eigen boot. De fjnmeester zag dat en benaderde er om een zeil te repareren. Zo v n ^et ba"et)e aan het rollen en fonze een zeilmakerij. Eerst vanuit [eigen huiskamer en schuur, later - Br6 Winke' ,s,and Store en twintig i^eteden kwam ze in het huidige bovenin de zeilmakerij, onderin watersportwinkel 'Ik heb echt .r1 Seweidige tijd gehad. Elke dag e 'e ar>dere dingen mee. Vooral «mensen waren leuk.' Toch hakte ne jaar geleden de knoop door dat ze ermee wilde stoppen. 'Ik ben ondertussen 55 jaar en het is tijd een nieuw leven te beginnen en achter de geraniums te gaan zitten', vertelt ze gekscherend. Zes jaar geleden kwam zeilmaakster Ineke Witte bij het bedrijf. Zij verhuist mee naar de haven. 'Ik zat op een boot met mijn zoon. Annelies voer voorbij en complimenteerde hem met zijn jas. Toen ze hoorde dat ik die had gemaakt, vroeg ze of ik bij haar wilde komen werken.' In het begin was het wennen voor Witte. 'Ik ben kledingcoupeuse. In de zeilmakerij is het allemaal grover werk.' Vooral de Eduard Bos, Ineke Witte en Annelies Bakker in de nieuwe zeilmakerij v< (Foto Stnna SltK afwisseling vindt Witte leuk. 'Ik heb een keer een tas voor een rolstoel ontworpen en gemaakt. We overleg gen dan altijd hoe we dat aanpak ken.' In de zeilmakenj worden geen nieuwe zeilen gemaakt. Bakker: 'We repareren zeilen. Eigenlijk doen we alles, behalve het maken van nieuwe zeilen.' De overname van de zeilmakenj is voor CIV een goede aanvulling op de huidige werkzaamheden. Bedrijfslei der Eduard Bos: 'We hebben nu alles in eigen huis. Regelmatig kwamen we elkaar tegen. Wij deden bij speciale netten voor bijvoorbeeld het NIOZ en Alterra het grovere deel van het net en zij het fijnere.' Op de nettenzolder is een hoek ingeruimd voor de zeilma kerij, met twee naaimachines. Witte heeft zin op haar nieuwe plek aan de slag te gaan. 'Ik vind het prettig dat het hierheen verhuist. Dan is het voor mij ook een nieuwe start.' De bedoe ling is dat één of twee werknemers van CIV met Witte mee gaan draaien zodat zij ook het klappen van de zweep leren. Bos: 'Mensen moeten weten dat we dezelfde service blijven verlenen.' De schutting tegenover Architectenburo Texel, u willen bouwen (zie inzet). ir Jook Nauta en Martin Tromp twee geschakelde woningen in karakteristieke stijl Jook Nauta en Martin Tromp heb ben een bouwplan om het laat ste 'gat' in de Burgwal, tegenover Architectenburo Texel, op te vullen. Ze willen twee geschakelde wonin gen in karakteristiek stijl bouwen. Hiervoor moet het bestemmings plan worden gewijzigd. Het zouden voor Nauta niet de eer ste panden worden aan de Burgwal. Tot dusver heeft hij er, al dan met samen met Tromp, zeven gerestau reerd, gebouwd of herbouwd. De plek die Tromp en Nauta nu op het oog hebben, ligt verscholen achter een schutting, die volgens Nauta niet erg bijdraagt aan de 'belevingswaar de'. De ondernemer zegt met het plan in te spelen op de historie van de Burgwal, waar ter plekke sprake is van een groot hoogteverschil, stijl aflopend naar de Weverstraat. 'Daar door werd het mogelijk een aantrek kelijk souterrain te ontwerpen.' Extra berg- en hobbyruimten moeten de gebruikskwaliteiten verhogen en zor gen voor een stijlvolle achtergevel. Nauta spreekt van een 'bijzonder en uniek' karakter, passend in het straat beeld. Het plan voorziet in een geza menlijke ontsluiting met een voetpad naar de Weverstraat en de Burgwal. Om het te kunnen realiseren moeten twee bouwblokken die nu ondoelma tig zijn en gesitueerd op drie kadas trale percelen, tot één bouwblok worden samengevoegd. De artikel 19-procedure die hiervoor moet wor den gevoerd, is een bevoegdheid waarvoor de raad het mandaat aan b en w heeft gegeven. Het ontwerp is getekend door Architectenburo Texel. Nauta en Tromp, die de bouwgrond onder voorbehoud hebben gekocht van Giel de Boer en Lida van Wijk, zeggen al belangstelling te hebben voor de woningen. Hoewel geen Hoornder, noemen ze Govert van Noort, in het dagelijks leven zoölogisch analist op het NIOZ, wel de Stienenpikker. 'Omdat ze me in het land zo vaak naar stenen zagen zoeken.Om het resultaat van al die speurtochten kun je in huize Van Noort niet heen. In een vitrine allerlei botten, stenen, een deel van een gewei en andere overblijfselen uit een grijs verleden. En op zolder nog veel meer. Vanwaar die interesse? 'We waren in 1979 eens in Drenthe op vakan tie, toen we het museum in Assen bezochten. Daar lagen allerlei bot ten, vuurstenen bijlen en andere restanten. Toen de gids vertelde dat die afkomstig waren van keileem- hoogten, dacht ik: die moeten ook op Texel te vinden zijn. Dat bleek inderdaad zo te zijn. Rond De Waal heb ik al heel wat gevonden.' Het materiaal dat hem het meest inte resseert dateert uit de periode van ruwweg tussen de acht- en tiendui zend jaar geleden (Vroeg-Mesolithi- cum ofwel Midden-Steentijd). De grootste vindplaats bleek in het dorp zelf te liggen, vermoedelijk op het Hogereind. 'Bij rioleringswerkzaam heden zijn de originele bodemlagen in de ondergrond verstoord geraakt en door elkaar gemengd. Alleen nabij de fabriek van Keijser en Co. was de ondergrond over enige afstand niet verstoord en heeft hij -een benenwerktuig in de originele Verspreiding van de vroegmesolithische"Maglemose cultuur" in Noordwest-Europa Slachtplaats "Wim van Leersum, die vroeger bij het waterleidingbedrijf werkte, moest in een schuur een water leiding aanleggen, waar hij op de eerste twee stenen bijlen en bot materiaal stuitte. Hij gaf mij het materiaal. Toen ik al die spullen dacht ik: Wim kon wel eens op wat leuks zitten.' Van Noort haalde kisten vol materiaal naar boven. Veel botten, afkomstig van oeros, l, ree, wildzwijn, bever of otter en misschien eland. 'Het moet een slachtplaats zijn geweest aan een meertje. Het materiaal komt uit een kleilaag, met daar overheen een laagbosveen. Het moet het diepste punt van De Waal zijn geweest.' Nadere bestudering leerde dat de betresten op een bepaalde manier waren bewerkt. Waar het voor een leek als de verslaggever een stel oude botten betreft, wijst Van Noort ïierlei kenmerken aan waaruit hij een veelheid aan gegevens weet af te leiden. Uit verschillende delen weet hij bijvoorbeeld vrijwel een complete onderkaak te reconstru eren. 'Van een oeros.' Hij wijst op de scherpe rand die aan een bot is geslepen. Van dit soort bot ten maakten ze werktuigen waar mee de huid kon worden schoon geschraapt. De Engelsen noemen het een bonescraping tooi.' Ook werden er van steen en bot werktui gen gemaakt die als rasp dienden om vlees van botten te schrapen. Al pratend komt overdreven gesteld de gereedschapskist van de Vroeg- mesolitische mens voorbij. Overeenkomsten Intrigerend is dat vrijwel identieke i of resten daarvan, die op dezelfde manier zijn afgebroken en bewerkt, ook aan de oppervlakte kwamen in Star Carr, een vind- aan de Engelse oostkust. Van Noort: 'Het is echt opvallend overeenkomsten er zijn. Niet alleen met die uit Star Carr, maar ook met botten die zijn gevonden in het Noordduitse Hohen Viecheln, net als De Waal winterverblijfplaat sen. En hierdoor is De Waal, een tamelijk unieke vindplaats. Het is fascinerend te zien hoe botten uit verschillende streken, van Engeland en Duitsland tot in Denemarken, op dezelfde manier werden bewerkt en dat daarbij dezelfde slachttech- niek werd gebruikt.' Ter illustratie haalt hij een wetenschappelijk werk uit 1989 tevoorschijn, waarin de Deense mevrouw N. Noe-Nygaard gevonden botresten heeft opgete kend. Als Van Noort er vervolgens een door hem gevonden bot naast houdt, blijkt de gelijkenis. 'Verbluf fend toch.' Hetzelfde verhaal gaat op voor een vuurstenen bijl. 'Deze heb ik gevonden in De Waal. Maar dergelijke, zogeheten kernbijlen, zijn ook gevonden in Engeland, Duits land en Denemarken.' Curiositeit zijn twee middenvoet beentjes van een oeros, met een groot gat in het midden. Ze zijn doorboord en lijken als twee drup pels water op tekeningen van mate riaal uit Hohen Viecheln in Duitsland 'Een collega die eens in China een tijd heeft gewerkt zei me. Ze zitten er daar volgens hem mee in het riet en gebruiken ze als lokfluitjes voor ganzen.' Maar hoe we ook ons best doen, wij krijgen er geen geluid uit. Puzzelstukjes Van Noort toont de ene vondst na de andere. Een werveltje van een bever, een kies, voor- en slagtand van een wild zwijn en zelfs een doosje met reebotjes. In meerdere botten zitten nog restanten vuur steen. Bij één aan het einde van een groef, waaruit Van Noort afleidt, dat er met een scherpe vuursteen vlees van het bot is geschraapt. Bij een ander in een kapspoor om het bot doormidden te slaan om het merg er uit te peuteren. Hij toont ook een bijzonder steentje. 'Het is een slijpsteen om harpoenen mee aan te punten. Kijk, de groeven zitten er nog in. Vrij uniek. De harpoen heb ik helaas niet gevonden.' Maar wel de punt van een vuurstenen pijl. Het stak nog in een oerosbot. 'Dat beest is geschoten met pijl en boog. Aan al deze vondsten kun je zien dat de vuurstenen bijlen en de botten bij elkaar behoren en dat deze mensen leefden van de jacht en rondtrekken de volken waren. In de zomer trok ken ze naar wat nu de Noordzee is, wat toen een duinachtig landschap moet zijn geweest. In de winter naar de hogere delen, onder meer naar het oude land van Texel zoals rond De Waal, die waren bebost, met hier en daar open plekken. Dat is weer af te leiden uit pollen, zaden en andere plantaardige resten. De oeros leefde deels op open plekken en verschool zich in het bos om te herkauwen. Edelhert en zwijn geven de voorkeur aan bebost gebied en reeën hebben liever een rivierach tig landschap, dat met wilgen is begroeid. Al die restanten zijn voor mij puzzelstukjes, die nu precies in elkaar passen.' Gewei Eén van de laatste, maar een niet onbelangrijk puzzelstuk, vormde de datering. 'De botten en werktuigen die ik in De Waal heb gevonden, komen uit een kleilaag onder het bosveen. Van bosveen weten we dat het na 8000 jaar geleden begint te ontstaan. Daar de klei eronder Kaart die de situatie van ruim 8000 jaar geleden toont. Te zien is hoe het vasteland via e met Engeland. Door de stijging van de zeespiegel ontstond de Noordzee en scheidden d ligt moet dit klei waarin de bones craping tool lag ouder zijn dan 8000 jaar. Van een harpoen die in 1931 in de Noordzee is opgevist, weten we aan de hand van ouderdomsbepa- ling van het veen waar hij in stak, dat deze 8400 jaar oud is.' Het grootste puzzelstuk vormt wellicht een deel van een gewei van een edelhert, waarin versieringen zijn gegraveerd, wat duidt op menselijk gebruik. 'Twee jaar geleden kreeg de TX1 van Adrie Vonk het ten noorden van de Bruine Bank in zijn net. Een uniek stuk.' Maar tevens kreeg Vonk een zwaar gefossi liseerd menselijk dijbeen aan de Engelse kant van de Noordzee in zijn net. Dankzij een bijdrage van de gemeente (€1.680,-) kon Van Noort zogeheten C14 dateringen laten uitvoeren, om de ouderdom te Detailfoto van het bot van een oeros, waarop de pijlpunt is geschoten. Het bot is gevonden in De Waal. en landbrug (nu de Noordzee) verbonden is s culturen (Engels en het continent) zich. kunnen bepalen. 'Het gewei bleek 8600 jaar oud te zijn en het dijbeen.' 9600 jaar oud. Het bevestigt de theorie van Van Noort dat zich van af Denemarken via Duitsland naar Nederland een laagvlakte uitstrekte die tot aan Engeland doorliep. 'Eén groot gebied waar de Vroegmeso- lithische mens heeft gewoond en gejaagd. Verschillende volken, maar wel met dezelfde cultuur en identie ke gebruiksvoorwerpen. Die waren op één of andere manier met elkaar verbonden. Toen het zeewater door smeltend ijs begon te stijgen en de Noordzee vanaf 9000 jaar geleden vol liep en rond 8000 Engeland van de vaste wal werd gescheiden, ontwikkelde de cultuur ten oosten en westen van de Noordzee zich op ieder zijn eigen wijze.' Van Noort koestert een matelo ze interesse voor dit deel van de geschiedenis, en dan specifiek over Texel. 'Ik ben er bijna dagelijks mee bezig. Ik schrijf er een boek over, waarmee ik nu ongeveer halver wege ben.' Het voltooien zal nog wel enige tijd vergen. 'Ik ben werk zaam in de wetenschap en wil elke bewering, vergelijking en parallel die ik trek met bewijzen onderbouwen. Zo ben ik nu eenmaal opgevoed op het NIOZ.' Tekst Gerard Timmerman Bezoekers van Ecomare en het duinpark kunnen binnenkort zelf dieren en planten inventariseren. Voor het project 'spotting natu re' wordt software ontwikkeld waarmee het mogelijk is met een handcomputer (PDA) de positie van bepaalde planten en dieren vast te leggen. Ook ongeoefen de waarnemers kunnen met dit systeem uit de voeten. Bezoekers kunnen nu al bij de balie van Ecomare een PDA met GPS-plaatsbepaling huren. Met de nieuwe software kunnen aan de hand van een lijst planten en die ren worden herkend en benoemd (gedetermineerd). Om het systeem eenvoudig te houden, worden in het begin niet meer dan een tien tal soorten in de determinatielijst opgenomen. Herkent de bezoeker plant of dier, dan kan met een druk op de knop de positie ervan wor den vastgelegd. Aan het eind van de wandeling worden de gegevens uit de PDA ingelezen en worden de posities van de waargenomen soor ten ingetekend op een kaart op een scherm in de hal van Ecomare. De gegevens zijn later ook via internet te raadplegen. Het project moet in oktober zijn afgerond. De software zal ook wor den aangeboden aan andere nati onale parken en geïnteresseerde gebruikers. De bedoeling is Spot ting Nature uit te breiden tot een systeem dat zowel geschikt is voor particulieren als voor professionele natuurbeheerders en andere geïnte resseerden. Klaas Barendregt, indertijd wethou der voor de WD, later burgemeester van Liemeer, is onlangs benoemd tot directeur van VW Nieuwkoop. In die functie hoopt hij 'recreatie en toerisme beter op de kaart te zet ten.' In een artikel van Caroline San- der op de website van het AD doet Barendregt enkele verrassende uit spraken over het recreatiebeleid op Texel. 'Want als Barendregt één ding heeft geleerd van zijn jarenlange wethou derschap op Texel, is het dat een gebied niet mooier wordt van té veel recreatie. In de jaren dat hij op het eiland woonde, veranderde het gebied drastisch, legt hij uit. Tachtig procent van de eilandbewoners leeft tegenwoordig van de toerist. „De WV daar is bij wijze van spreken een miljoenenbedrijf. De Koog op Texel is inmiddels volgebouwd met hotels, restaurants en bungalowpar ken. Het moet allemaal wel blijven passen in het landschap." Dus geen grote hotels met meerdaagse arran gementen in Nieuwkoop, Woerden of Bergambacht, maar fietspaden, ruiterpaden en kleinschalige horeca. 'Barendregt ziet wel iets in de ver breding van agrarische boerdenjen. ..Steeds meer boeren willen iets doen naast het werken op het land. Voor sommige agrariërs is het bittere noodzaak iets anders te gaan doen. Ik ben een liefhebber van inpandige overnachtingsmogelijkheden." Weintjeanarkt Bevolking mag best trots zijn op wok**™ gebied

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5