Een voetbalclub met Koninklijke Goedkeuring SV De Koog zestig jaar bindende factor in dorp I 8 Veel belangstelling mini-motoren MÉ Dieren en plant waren VIP op symposium Nationaal Park ID TEXELSE 7 COURANT Jubileumviering Hondenclub houdt behendigheidsdag Pupillen Texel'94 kampioen Spooknota's m Wie zijn dit? DINSDAG 8 MEI 2007 1987, genomen tijdens de wedstrijd De Koog-Apollo '68. De thuisploeg De Koog en voetbal, een combinatie die op de kop af zestig jaar samengaat. Een periode waarin de voetbalclub hoogte- en dieptepunten heeft gekend, kampioenschappen heeft gevierd, maar weer net zo snel degradeerde. Het plezier in het voetbal is er in al die jaren niet minder op geworden en de inzet van de vele bestuurders en andere vrijwilligers rond de club dwingt respect af. Alle reden dus voor een feestelijk weekend, dat vrij dagavond met een receptie reünie wordt ingeluid. Zeventien leden schreven zich op de avond van 23 april 1947 in, toen C. Akkerman, W. Stam en F. van Hintum in Het Witte Huis de oprichtings vergadering belegden van de club die in 1960 Koninklijke Goedkeuring iou krijgen. Maar na de aftrap had let nog heel wat voeten in de aarde voor de eerste officiële wedstrijd kon worden gespeeld. Oefenpartij- tjes waren er wel. de eerste tegen ZDH, urt. De Kogers gingen op de fiets naar hun opponenten, maar als i|g van een valpartij onderweg het team licht gehavend aan. Ze bonden met 12-0 het onderspit. Er waren verzachtende omstandig heden. Schoenen waren toen nog op de bon en er werd naar ver- üdt zelfs op klompen gespeeld. En er competitie worden gespeeld. Een Texelse weliswaar, waarbij de clubs uit de verschillende dorpen aan elkaar gewaagd waren. In het seizoen '48/'49 eindigde De Koog op een eervolle tweede plaats en in 1951 werd de vereniging Texels kampioen. De vereniging zou ook in de strijd tegen overkantse clubs succes boeken. Gedenkwaardig was het kampioenschap in het sei zoen '88-'89, waarin het toenmalige eerste bovenaan eindigde zonder één keer te verliezen. De foto van het sterrenteam, inclusief een her denkingsplaat in kantine De Stam- hut memoreert het seizoen dat veel oudgedienden zich als mooiste her inneren. Verser in het geheugen ligt de bekerfinale die SV De Koog vorig met bruine ballen, die tijdens trai- jaar winnend afsloot, waarna de nngsavonden wel eens zoek wilden raken. Uit het notulenboek blijkt dat er meerdere malen werd verzocht een witte bal. nog prille club boekte snel [Vooruitgang. In november '47 kon club naar de vijfde klasse promo veerde en bij Texel'94 in de poule kwam. Dat De Koog na drie glori euze promoties in het seizoen erop telkens degradeerde, werd met als een grote teleurstelling ervaren. De badplaats beschikte vaak over een smalle selectie en als basisspelers door ziekte of werk ontbraken, dan was dat wegens gebrek aan goede vervanging al snel een aderlating. Er waren ook seizoenen dat het spelersaanbod dusdanig karig was, dat men er moedeloos van werd. 'Het gebeurde wel dat we de elfde en de twaalfde man de avond er voor in de kroeg moesten ronselen', vertelt bestuurder, oud-speler (ook wel 'Mister De Koog' genoemd) Jan van Beek. Dat is niet altijd zo geweest, want in de hoogtijdagen beschikte de club over drie senio renelftallen en een bloeiende junio ren- en pupillenafdeling. Die laatste is er overigens niet altijd geweest. Aad Eelman, tegenwoordig bestuur der. vertelt hoe hij in 1955 pas op zijn twaalfde lid mocht worden. 'Nu mogen ze als mini's al op hun vijfde voetballen, maar toen bestonden de pupillen nog niet. Je begon bij de aspiranten en we speelden eerst een Texelse competitie. Hoogtepunt van het seizoen was de aspiranten dag in Alkmaar, hét jaarlijkse uitje. Met de bus erheen, we speelden drie of vier wedstrijden en werden na afloop beloond met een lintje.' Asielzoekers Het was de tijd dat er in De Koog alleen Kogers speelden, net zoals dat in andere dorpen het geval was. De meest talentvolle voetballer moet Geri Eelman zijn geweest, de razendsnelle voorhoedespeler die in zijn hoogtijdagen een contract bij Alkmaar '54 had kunnen tekenen. Maar hij deed het niet, omdat hij het in De Koog meer naar zijn zin had. Wellicht wat minder getalenteerd, maar wel achternamen waarvan er heel wat rondliepen in De Koog, waren Van Beek, List, Douma en andere bekende Koger namen. Die tijd is achter de rug, al is het niet meer zo extreem als een paar jaar geleden, toen De Koog het in grote mate van het asielzoekerscentrum en de shoarmazaken moest heb ben. Nog niet zo lang geleden is er zelfs met SV Oosterend over een fusie gesproken, maar nu beide clubs de wind weer in de zeilen hebben, zijn ze maar wat gelukkig dat destijds voor zelfstandigheid is gekozen. Opvoeden Vooral de jeugdafdeling zit er erg warmpjes bij. Ondanks de toegeno men populariteit van andere sporten omvat die, inclusief de voetballen de meiden, zeker honderd spelers. Een gemêleerd gezelschap, vertelt André Schoo. 'Jongens en meiden uit De Koog, maar ook uit Den Burg, Den Hoorn en zelfs Oudeschild. Ze vinden elkaar op de OSG. Ondanks dat veel jongeren gaan studeren en de club weer verlaten, is er vanuit de jeugd aansluiting bij het eerste. Het ziet er in dat opzicht rooskleurig uit.' Het runnen van een jeugdafde ling in een dorp waar verschillende nationaliteiten en culturen op het voetbalveld samenkomen, vergt inlevingsvermogen van de bege leiders. Schoo: 'Het is niet alleen voetballen, maar we hebben ook te maken met de problemen die de kinderen vanuit hun gezin of afkomst meenemen. Soms moet je niet alleen het kind, maar ook de ouders opvoeden. Ze uitleggen waarom ze een jongetje van zeven niet zomaar kunnen schorsen. Taal kan ook een probleem zijn. Twee jaar geleden kwam hier een Brazi liaans jongetje voetballen dat geen woord Nederlands sprak. Overigens wel tweebenig, des te meer reden om hem hier te houden. Er speelt hier ook een jochie wiens moeder voor zijn ogen is doodgeschoten. Die roept rare dingen op het veld. Hoe ga je daar als begeleider mee om? Dat moeten we zelf maar een beetje zien uit te vogelen. We praten zo goed en zo kwaad als het kan met de ouders, met de school en praten er in clubverband regelmatig over. Maar het zou geen kwaad kunnen als de gemeente over het maatschappelijke aspect voorlich tingsavonden houdt. Ik denk dat de politiek zich vergist in wat voetbal betekent voor de kleine dorpen. Het is meer dan alleen een goeie accommodatie, als club zorgen wij voor binding. En voetbal biedt aflei ding van alledaagse problemen. We verzorgen uitjes voor de jeugd en doen veel andere dingen buiten het voetbal om.' Geld SV De Koog als bindende factor, voor jong, maar ook voor een vete raan als Aad Eelman: 'Je raakt ver weven met zo'n club. Ik woon al jaren in Den Burg en er wordt daar best wel aan me getrokken. Maar ik wil erbij blijven.' Een kwart eeuw als speler, daarna als scheidsrechter, grensrechter en al een hele tijd als penningmeester. 'Ik zou een half jaartje waarnemen, maar beheer de kas nu al meer dan 35 jaar Van mijn voorganger kreeg ik een sigaren doos. Daarin zaten rekeningen, een klein beetje geld en achterop stond de boekhouding. Maar de rekenin gen waren hoger dan het saldo. We zijn toen op allerlei manieren aan de slag gegaan om geld binnen te halen. Met reclameborden, cros slopen, met een schietbord op de braderie en bingoavonden. Dat laat ste doen we nog steeds, maar toen we de vijftien vrijwilligers die nodig zijn voor een crossloop niet meer bij elkaar kregen, zijn we daarmee gestopt.' Schoo: 'Overigens hebben we momenteel niet te klagen over vrijwilligers, maar bestuurders vind je zomaar niet. We zijn met z'n vij ven, maar het moesten er eigenlijk negen zijn.' Gerard Timmerman Voetbalprogramma Zaterdag 12 mei: Texel'94 B1 -Zeevogels B1 13.00 Texel'94 C2-ZDH C1 13.00 Oosterend C1-Schagen C2 13.45 Texel'94 D1 -Dirkshorn D1 11.30 SRC D3-Texel'94 D4 11.00 Texel'94 MB1-Dindua MB1 13.00 Texel'94 MB2-Vitesse'22 MB1 11.30 Texel'94 MB3-Egmondia MB1 11.30 Zondag 13 mei: Vesdo 3-Texel'94 5 10.00 Oosterend 3-Schagen 6 12.00 Programma zaalvoetbal Woensdag 9 mei: 19.20 Klif dames 2-Zeemacht 3 Klif Donderdag 10 mei: Bekertoernooi C-jeugd (poule 1) 18.15 Koog C1-Krim C1 18.30 Sportshop C1-Krim C2 18 45 Sportshop C1-Krim C1 19.00 Koog C1-Krim C2 19.15 Krim C1-Krim C2 19.30 Koog C1-Sportshop C1 Vrijdag 11 mei: 18.00 Mantje 2-Krim 3 Douma 18.50 RAB 2-Sportshop 1 vBeek 19 40 Krim 2-SVO 2 Kikkert 20.30 Klif 1-Krim 1 Arnout 21.20 Texel 2-RAB 1 Bakker 22.10 SVO 1-Mantje 1 Vonk Zaaldienst: De Krim Uitslagen: Hoofdklasse: Mantje 2-SV01 3-5 (restant van 29-12). Sportshop 1-SVO 2 3-4. Mamie 2- Texel 2 3-0, Klif 1-Mantje 1 2-12, RAB 1-SVO 1 7-4. Beker Texel 2-RAB 1 1-11. De viering van het 60-jarig jubile um van SV De Koog begint vrijdag 11 mei, wanneer in de kantine aan de Boodtlaan van 17.30 tot 20.30 uur een receptie wordt gehouden. Aansluitend is er een gezellige reünie voor leden en oud-leden. Zaterdag begint om 14.00 uur een zeskamp voor de jeugd van 5 tot 14 jaar. Om 16.00 uur spelen combinaties van de recreanten, de B-junioren en De Koog 2 een partijtjes. Het huidige meidenteam speelt om 17.00 uur een wedstrijd tegen het vroegere damesteam. Het sportieve klapstuk voltrekt zich vanaf 18.00 uur, wanneer het huidige eerste aantreedt tegen het kampioensteam van '88-'89 (met aanvulling). De oudgedienden, net als toen onder leiding van hun toenmalige coach Nico Erwich, zijn al geruime tijd in training. Aan sluitend is er een feestavond. Ze reiken niet verder dan knie hoogte, gaan verrassend hard en stonden afgelopen weekend volop in de belangstelling op het kartcir- euitaan de Akenbuurt. jZo'n honderdveertig mensen van de overkant reden daar zondag hun rondjes op pocketbikes voor de der de ronde om het Nederlands Kampi oenschap. Er deden geen Texelaars mee. Het was de elfde keer dat de orga- iiserende Race Assocation for Poc- letbikes Holland en de Koninklijke lededandse Motorrijders Vereniging lp het eiland waren. De races trokken toeschouwers. "De belangstelling W'pocketbikes is gegroeid sinds er legatieve publiciteit is geweest over Chinese pocketbikes van slechte kwaliteit', aldus organisator Theo van Hemmen. Dergelijke mini-motoren waren zondag overigens niet op de kartingbaan aanwezig. De regen zorgde in de loop van de middag voor meerdere valpartijen, doordat de baan glad werd. Een 16-jarige meisje uit Almelo kwam zo ongelukkig ten val dat ze voor onderzoek naar het ziekenhuis in Den Helder moest. Over het alge meen verliepen de wedstrijden vol gens Van Hemmen goed. Diverse deelnemers vertoefden de hele week op het eiland. 'Dat doen we al meer dere jaren en dat is altijd erg gezellig.' Er werd geraced door kinderen van zes tot volwassen mannen van in de vijftig. Voetbaluitslagen Zaterdag 5 mei: Texel'94 B1-Berdos B2 7-0 DEK B1-Texel'94 B2 uitgesteld ASV'55 MB1-Texel'94 MB1 2-1 Texel'94 MB2-Vitesse'22 MB1 1-1 DZS MB1-Texel'94 MB3 12-1 Texel'94 C1-Koedijk C3 2-0 Texel'94 C2-BKC C2 10-2 Texel'94 D1-Kaagvogels D1 7-1 Flevo D1-Texel'94 D2 1-12 De Koog D1-Geel Zwart D1 Oosterend D1-Den Helder D2 0-4 Spirit'30 MD1-Oosterend MD1 1-5; Oosterend kampioen Zondag 6 mei: DWOW 5-Texel'94 5 4-2 Oosterend 2-Hollandia T. 4 1-0 Oosterend 3-Con Zelo 4 afgelast Always F. MA1-Texel'94 MA1 1-0 Op het trainingsveld van Hondenclub Texel werd zondag voor de tiende keer de Behendigheidsdag gehou den. Zowel bij de beginners als bij de gevorderden was de opkomst groot Er werd begonnen met gambling, waarbij naar eigen inzicht een par cours moet worden afgelegd. Ook kan de deelnemer hier zelf zijn hin dernissen kiezen. Dit werd gevolgd Uitslagen: door een vast parcours, waarbii de Be9'nners - 1 Anneke witte met ïarzan. hindernissen in een voorgeschn, ven volgorde moeten worden geno- i .Dirk de Reus met Juma. 2 Duwie Rutten met men, en jumping. Uiteindelijk gingen Joska, 3.Marit Dijker met Siba. Grote honden Anneke Witte, Dirk de Reus en Resie 1 Res' pompier met Poiie; 2 Ruud Beers met Kompier met de prijzen naar huis. Barrow: 3 Mar'an van Aken met Jost' De voetballers van de D2 van Texel'94 zijn kampioen geworden. De pupillen van coach Gerrit Booy en trainer Biem Trap sleepten het kampioenschap in de wacht door zaterdag met 1-12 van Flevo uit Middenmeer te winnen. De compe titie kende een spannend slot; door dat directe concurrent Vios gelijk had gespeeld, moest Texel winnen om kampioen te worden. Een van de vaders had voor de zekerheid een kampioensvlag laten maken en meegenomen, maar dat maakte hij pas bekend toen het kampioen schap zeker was. De D2 wordt gevormd door Brian Booy, Luc van Zoolingen, Myren Helleman, Bart de Vries, Toon Boersen, Sven Backer, David van Lochem, Mike de Haas, Wim Zuidewind, Ben van Dee, Max van Benthem, Duco Trap, Martijn de Vries, Dennis van Heerwaarden en Willem Lakeman. De overwinning werd met friet, bloemen en chips gevierd. tob°uuriSnelf'eden r''den de coureurs °P hun pocketbikes c •r de kartbaan aan de worden betaald voor registratie in een telefoongids op internet. In wer kelijkheid gaat het om een aan- Het advertentiebureau TG-Online bieding om te adverteren. Op de heeft spooknota's naar Texelse acceptgiro is vermeld dat bedrijven ondernemers verstuurd. Het gaat binnen 14 dagen zouden moeten om acceptgiro's van €284,41. De betalen, nota wekt de indruk dat er moet Anneke Wi Dirk de Reus tijdens de behendigheidsdag Hondenclub Texel de eerste prijs in hun (Foto Martin Laan) 'at hebben de rugstreeppad, Jordse woelmuis, groenknolor- Js' velduil en schorzijdebij met «ar te maken? Ze waren vrij- *9 VIP's op het symposium in Wmare ter ere van het vijfjarig Weum van het nationaal park «men van Texel. Vijf experts «en de laatste stand van zaken «efde dieren en plant. jj'ig nationale parken telt Neder- P 'h totaal. Het gaat volgens "ugstreeppad. voorzitter Evert Vermeer goed met het park op Texel. 'We hebben de vruchtbare eerste jaren achter ons. Nu moeten we hernieuwend aan de gang en tegelijkertijd scherp blijven. Er is in ieder geval genoeg werk voor de volgende generatie VIP's om de volgende generatie bezoekers te charmeren en te ver wonderen.' De middag werd opgehangen aan bovenstaande flora en fauna omdat ze in het Park op Texel voorkomen De Noordse Woelmuis. en in verschillende soortgroepen vallen. Klaas de Jong, voorlichter Duinen van Texel: 'We wilden een plant, insect, zoogdier, vogel en amfibie. Ook hebben we gekeken welke soorten speciaal voor Texel zijn. De velduil bijvoorbeeld broedt graag op Texel, maar komt in de rest van Nederland vrij weinig voor. Texel wordt een steeds belangrijker bolwerk.' Gerard Oostermeijer van het Institu te voor Biodiversity and Ecosystem De Groenknolorchis. Dynamics nam de groenknolorchis voor zijn rekening. 'Het plantje ziet er weinig spectaculair uit en lijkt onooglijk, maar met een loep beke ken. is het prachtig.' Het plantje wordt met uitsterven bedreigd en staat op veel lijsten van bescherm de plantensoorten. 'De groenk nolorchis verdwijnt als het gebied dichtbegroeid raakt en bij een te zure grond. Aan de verzuring kun je niets doen. Je kunt moeilijk kalk in de grond stoppen. Dat willen we ook niet. Wel kun je ervoor zorgen dat het gebied open blijft, We ver wachten dat het voortbestaan van deze VIP op een termijn van 75 jaar hier is gewaarborgd.' nationaal park Duinen van Texel had een beheer- en inrichtings plan tot 2010, maar komt in 2009 met een nieuw plan. De Vries: 'Het gebied heeft zo veel mogelijkheden dat we alweer aan een nieuw plan toe zijn; We hebben vanmiddag veel ideeën gehoord.' De Schorzijdebij. (Tekeningen Henk J. SlIJperJ Deze groepsfoto komt uit het archief van de Histonsche Vereni ging, Achterop staat geschreven: 'Midden vooraan zittend Aaltje Kuij- per. Op foto rechts van haar Cor- nelie Timmer, beiden later wonend naast elkaar Vrolikstraat 453 en 455 in Amsterdam. Daarnaast zit tend tante Oor haar tweelinn Marrie Links (middelste rij) staand Jan netje Kuijper.' Aan tafel zitten de gezusters Vlaming, links op de foto de leidster van het naaikransje en haar zuster. Meer is niet bekend. Wie weet wie er op de foto staan of waar en bij welke gelegenheid hij gemaakt is. kan contact opne men met Hanna van Heerwaarden (tel. 312458) of Simon Dros (e-mail <5imnn®)nr iHoc/^hilH nl\

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7