Wandelpromenade De Koog maakt kans op forse subsidie Geregeld huiselijk geweld op Texel Pleidooi voor herinrichting bedrijventerrein Wezenland Loslopende schildpad in vijver De Koog TEXELSE J COURANT Meisje aangereden op zebrapad T LANGE A TERMIJN /\ëenda Donderdag 17 mei: Op het terrein van Calluna aan de Schumakersweg nabij De Koog wordt van 9.00 tot 13.00 uur kof- ferbakmarkt gehouden. Een stand plaats kost €7,-. Iwan de Vries van Zuidhaffel expo seert in het kader van de Week van de Zee vanaf vandaag kunst werken in De Buren bij paal 17. De schilderijen bevatten allemaal afbeeldingen van zee of strand. De expositie loopt tot Tweede Pink sterdag (28 mei). Bij dorpshuis De Hof aan de Nika- del in De Koog kan vanaf 10.00 uur worden gestart voor de Vogel wandeltocht van Het Gouden Bol- tje. Deelnemers die 30 kilometer lopen kunnen tot 11.30 uur van start, deelnemers die 25 kikomters lopen tot 12.30 uur. Deelnemers aan de kortere afstanden (5, 10 en 15 km) mogen tot 14.00 uur vertrekken. De tocht voert de wan delaars door een keur aan land schappen in de omgeving van De Koog. Deelname kost €3,60 met en €2,30 zonder herinnering. Meer informatie is te vinden op www. hetgoudenboltje.nl en te verkrijgen via tel. 313087 De winkels in Den Burg zijn van 11.00 tot 16.00 uur geopend. Op de Groeneplaats in Den Burg wordt van 14.00 uur tot 23.00 uur een culinaire proeverij gehouden. Op boerderij De Noordkroon aan de Nieuwlanderweg begint om 14.15 uur de voorstelling Wolvet, met één boerin en vijftig schapen. Entree €5,-. Om 14.30 uur begint op de ijsbaan in Den Burg een concert van het orkest en de jeugdband van het Leger des Heils. Vrijdag 18 mei: In de Zelfpluktuin aan de Middell- landseweg nabij Oudeschild wordt van 10.00 tot 16.00 uur een tuinfair gehouden. In jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg wordt van 18.30 tot 22.00 uur een cursus rappen gegeven. Vanaf 22.00 uur laten de cursisten zien wat ze geleerd hebben. Dit wordt gevolgd door een optreden van de docenten. Zaterdag 19 mei: Op het strand bij paal 17 wordt de Week van de Zee geopend. Van 13.00 tot 16.00 uur worden tal van activeiten ontwikkeld en demon straties gegeven en is ruimschoots informatie te verkrijgen. In de Texelse Bierbrouwerij aan de Schilderweg 214 B (tussen Den Burg en Oudeschild) starten om 14.00, 15.00 en 16.00 uur rondlei dingen. Informatie tel. 313229. Op boerderij De Noordkroon aan de Nieuwlanderweg begint om 14.15 uur de voorstelling Wolvet, met één boerin en vijftig schapen. Entree €5.-. Model Racing Texel houdt een competitiewedstrijd op de kar- tingbaan bij Akenbuurt (nabij Den Burg). Aanvang 20.00 uur. Zondag 20 mei: In De Goede Verwachting aan de Genteweg nabij Oosterend wordt van 11.00 tot 12.30 uur een work shop boerderijdieren tekenen gegeven voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Deelname kost €8,50 incl. materialen. Aanmelden via tel. 06- 52447817. VRIJDAG 11 MEI 2007 Op Texel doet zich vermoedelijk gemiddeld drie keer per dag hui selijk geweld voor. Dat blijkt uit een rapport van het advies- en steunpunt Huiselijk Geweld Kop mNoord-Holland in Den Helder. Slechts een klein deel van de voorvallen is bekend. Het steunpunt spreekt van vermoe delijk 962 gevallen op jaarbasis. Dat is geschat aan de hand van landelijke gegevens die met een bevolking van 13.710 Texelaars zijn verrekend. Exacte cijfers voor Texel zijn er niet. Het steunpunt schat dat gemid deld één op de drie gevallen van tóndermishandeling wordt gemeld. Van huiselijk geweld tussen volwas- komt slechts één op de acht 'Hen bij politie of hulpverlening :ht. 'In elke straat wonen wel paar mensen die er dagelijks onder lijden', aldus het steunpunt. 'Je kunt het je bijna met voorstel len.' ki 2006 werd op Texel zeventien keer aangifte van huiselijk geweld Ti Twee keer daarvan was er sprake van kindermishandeling. Bij elkaar werden 26 incidenten gemeld. Dertien mensen werden aangehou den, waarvan één voor kindermis handeling. Het maatschappelijk werk en Bureau Jeugdzorg werden meerdere keren ingeschakeld voor oplossingen. Het steunpunt vermoedt dat de bekende opvallen het topje van de ijsberg zijr Statistisch gezien zou zich ondei Texelaars onder de 21 jaar (3.373 vorig jaar 54 keer hui selijk gewdd moeten hebben voor gedaan. Ej de volwassen (6.214) wordt gesiroken van mogelijk 684 voorvallen en van 227 incidenten op een antal van 4.123 oude ren. Het Seunpunt heeft voor alle gemeentel in de Kop van Noord- Holland am de hand van landelijke gegevens jen dergelijke berekening gemaakt. Het steuniunt wil de komende tijd campagnt voeren om het onder werp mer onder de aandacht te brengen a het bestaan van het in 2005 opierichte steunpunt meer bekendhed te geven. De politieke partijen ii de commissie Welzijn steundenwoensdagavond een col- legevoorsel om daarvoor €2891,- beschikbiar te stellen. Wethoucfcr Marian Merkelbach (welzijn) nerkte op dat Texel op het gebied van huiselijk geweld 'ook gewoon een stukje Nederland is dat om olossingen vraagt.' Ze kon zich vincfcn in een voorstel van Eric Hercules(PvdA) om ook op scholen meer baendheid aan het advies- en steuipunt te geven. Dat geeft informaté en advies en helpt men sen om jroblemen op te lossen. Het is 24 uuiper dag bereikbaar op tel. 0900-23f5566 en www.huiselijkge- weldkopannoordholland.nl. 'Bedrijventerrein Wezenland is ingehaald door de tijd. Het ruim tebeslag is enorm en veel pan den kunnen een stuk efficiën ter worden gebruikt.' Dat zegt Jeannet van Abs van De Witte Engel, die een pleidooi houdt om het bedrijventerrein opnieuw in te richten. 'Een mooie overgang naar het terrein van het nieuwe gemeentehuis.' Bedrijventerreinen staan in de belangstelling. Er is een Regio nale visie bedrijfsterreinen in de maak en het project Task Force Ruimtewinst is van start gegaan, waarbij door intensief ruimtege bruik mogelijk ruimtewinst is te boeken. Er wordt gesproken over behoefte aan extra bedrijfsterrei nen in Oudeschild, Oosterend, De Koog en De Cocksdorp. Maar over het Wezenland, vond Van Abs in de stukken niets terug. 'Vooral aan de oost- en zuidzijde is veel te verbe teren. Maar ook aan de westzijde staat een serie barakken er maar triest bij.' De panden van De Witte Engel, waarin vroeger de Bolder zat, omschrijft ze als 'een typisch voorbeeld van ouderwets plakken en aan elkaar breien'. 'Het pand is beeldbepalend voor de ingang van het terrein en heeft nou met bepaald een frisse moderne uit straling. Hier zou een bedrijfsver zamelgebouw of een combinatie van wonen/werken een aanzienlijke besparing opleveren Niet alleen ruimtewinst door verdichting, maar ook een besparing in de exploita tie.' Ze is van plan de gebouwen aan te pakken. 'Wil een overname partner het bedrijf voortzetten en voor Texel behouden, dan moeten we eerst de huisvesting op orde brengen.' Ze pleit ervoor de plan nen op te nemen in een visie op het hele bedrijventerrein. 'Dan zou een ideale combinatie kunnen ont staan die ten goede zou komen aan het hele gebied.' Ze bracht haar plannen maandagavond naar buiten tijdens de raadscommissie Grondgebied, waar de Regionale Visie Bedrijfsterreinen werd behan deld. 'Ondernemers participeren al vóórdat we de aftrap hebben geno men', constateerde Joop Groes- kamp (TB), die inhoudelijk met op het plan van Van Abs reageerde Marijke Eelman (CDA) deed een beroep het college om serieus naar het plan te kijken. (Foto Ton Zagers/ 15-jarig meisje uit De Cocksdorp gebeude voor de tennisbanen aan msdagmiddag om drie uur door de Ermalaan in Den Burg. De scho- auto aangereden bij het overste- liere ismet nekklachten naar het zie- van een zebrapad. Het ongeluk kenhis in Den Helder gebracht. p moet het volgens deze tekening van Frits Jan Maas volgend jaar worden. Het duurt nog even voordat met de aanleg mag worden begonnen, maar de plannen voor een 300 meter lang voetgangerspad over de buitenste duinenrij ter hoogte van De Koog staan er goed voor. Hoewel de formele vergunning van de diverse betrokken instan ties nog moet komen, zijn tijdens het overleg van de afgelopen maanden geen onoverkomelijke bezwaren gebleken. De initiatief nemers hebben inmiddels een verzoek om een aanlegvergun- ning bij de gemeente ingediend en zijn bij de provincie geweest om subsidie los te krijgen. Zowel het een als het ander ziet er hoopgevend uit. De wandelpro- menade past in het gemeentelijke bestemmingsplan, zodat in elk geval geen langdurige procedure nodig is, en sluit aan tj het provinciale beleid om projecter te steunen die bijdra gen aan df aantrekkelijkheid en kwaliteit var toeristische en recre atieve openlichtvoorzieningen. Het ziet ernaar rit dat de provincie de helft van de totale investering van ongeveer €38.000,- voor zijn reke ning zal nerren. Voor de re;t zullen de initiatief nemers eer beroep doen op de gemeente, naar vooral op parti culiere spoisors waarvan wordt verwacht d<t zij door hun belang, betrokkenhdd en motivatie met een substaitieel bedrag over de brug zullen comen. Zelf hebben ze intussen helgoede voorbeeld gege ven. Harry Vuis stelt via de Texelse Vereniging /an Logiesverstrekkers €24.000,- leschikbaar en Gerard Zoetelief €2.000,-. Binnenkort valt bij mogelijte andere sponsors een brief in de bus. Men is nog doende met het samenstellen van een comi té van aanbeveling waaruit moet blijken dat het plan een breed draag vlak heeft. Diverse mensen hebben al toegezegd op deze wijze adhesie te willen betuigen, ónder wie bur gemeester Joke Geldorp, gedepu teerde Sascha Baggerman, aanko mend TVL-voorzitter Bart Robbers, oud-Krimdirecteur en VW-voorzit- ter Martin Warnaar, voorzitter Evert Vermeer van het nationaal park Dui nen van Texel, TVO-voorzitter Ries Swanink, dorpscommissievoorzitter Frits Agter, voorzitter Rein Stam van de Koger ondernemersvereniging en voorzitter Jur Schuiringa van de Vereniging van Strandexploitanten Texel. De initiatiefnemers hadden voor deze gelegenheid de Actiegroep Zeedistel gevormd, maar voor de juridische duidelijkheid was het nodig een rechtspersoon in het leven te roepen. Dat zou een nieu we stichting kunnen zijn, maar het was praktischer de verantwoorde lijkheid in handen te leggen van de bestaande stichting Coeghe, waarvan Harry Wuis voorzitter is. De wandelpromenade past in de doelstelling van deze stichting en door de leden van de actiegroep aan het bestuur toe te voegen is er voldoende betrokkenheid. Stichting Coeghe zal niet alleen de aanleg van het pad bewerkstelligen, maar stelt zich ook verantwoordelijk voor het onderhoud nadien. Het zou kun nen dat het pad een paar keer per jaar onbegaanbaar wordt omdat er bij storm zand overheen stuift. In zo'n geval moeten direct een shovel en een veegwagen worden ingezet om het weer vrij te maken. Het wan delpad dat over ongeveer hetzelfde tracé in het begin van de jaren zeventig door de Recreatiestichting werd aangelegd, was maar een kort leven beschoren omdat het onder houd een probleem was. Hoewel de initiatiefnemers met enig pathos spreken van 'eerherstel van het historische pad' zal de nu geplande promenade er veel fraaier uitzien dan het oorspronkelijke pad, dat weinig meer was dan een trot toir van grijze stoeptegels. Het zal worden gemaakt van betonnen pla ten die door hun kleur en patroon lijken op traditionele klinkerbe strating. Langs het pad komt een mooie, in het landschap passende afrastering om inloop in de duinen te voorkomen. Op enkele plaatsen komen rustpunten met bankjes en het pad krijgt een educatief karak ter door panelen met informatie, bijvoorbeeld over kustbehoud en de biologische en historische bijzon derheden van de omgeving, in overleg met instanties als de gemeente, Staatbosbeheer, Rijkswa terstaat, het Hoogheemraadschap, de Stichting Integratie Gehandicap ten Texel, Recreatiestichting Texel en mensen die belangen hebben in deze omgeving is intussen het tracé voor het pad vastgesteld. Knelpunt was daarbij dat op de plekken waar het pad aansluit op de Badweg en het slag van Opdufn sprake is van forse hoogteverschillen. Er moet nogal wat grond worden verzet om hellingen te krijgen die voor rol stoelers 'te nemen' zijn. Verder was van belang dat ruime afstand wordt gehouden van de recreatieapparte menten en de horecavoorzienmgen bij het eindpunt van de Badweg, zodat daar geen overlast wordt ondervonden van de wandelaars die van het pad gebruik maken. Bij datzelfde overleg werd besloten het pad niet vier. maar drie meter breed te maken, zodat de aanslag op de omgeving beperkt blijft, ter wijl de shovel die misschien af en toe nodig is om het pad zandvrij te maken er nog net over kan. Door de aanleg van het pad ont staat een rondwandeling Badweg- zeereep-slag Opduin-Ruijslaan die attractief belooft te worden, zeker als ook de Badweg en het slag van Opdum worden opgeknapt. Harry Wuis beschouwt dat laatste als een logisch en zelfs noodzakelijk ver volg op het huidige plan. 'De hele route moet er straks prachtig uitzien en zal dan enorm bijdragen aan de allure van De Koog als badplaats.' Een schildpad van zo'n twintig centimeter in je achtertuin. Geen alledaags gezicht in Nederland. Toch zit er sinds vorig jaar zomer een schildpad in de vijver naast het huis van Kristian Kragt (23) aan de Zeekraal in De Koog. Het dier heeft de winter overleefd. De vader van Kragt was de eerste die de pad ontdekte. Het gezin had niet verwacht het dier na de winter weer te zien. 'We dachten dat hij de winter niet zou overleven door de kou, maar ik denk dat hij er door de zachte winter nu nog is.' De schild pad zit veel op de rioleringsbuis die onder de weg doorloopt naar een andere vijver. Vooral na de middag toont het beest zich. 'Dan is het warmer', aldus Kragt. Hij vermoedt dat het om een rood- wangschildpad gaat. 'Een kenmerk van deze padden is de rode vlek net achter het oog. Dat heeft deze ook.' Hij heeft geen idee waar de schild pad vandaan komt. 'Ik denk dat mensen hem hebben losgelaten. Maar misschien komt hij wel echt uit het riool', vertelt Kragt geksche rend. Hij heeft het dier vernoemd naar één van de vier Turtels (van de gelijknamige kinderfilm): Michelan gelo. 'Zijn buik is oranje, net als de Turtel Michelangelo.' Het favoriete eten van de Turtels is pizza. Daar lust de schildpad in De Koog ook wel pap van. 'We hebben he.n één keer pizza gevoerd. Hij liet alles lig gen behalve de ananas en papnka.' Kragt voelt zich met verantwoor delijk voor de schildpad. 'Ik val het dier met lastig en laat het lekker zitten.' Zeekraal i De Koog. Schildpad Michelangelo zit nu een jaar

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7