Witte zette in zes weken nieuw schildersbedrijf op 'Duiken naar wrakstukken voelt als tijdcapsule' Texel Anders laat eiland op andere manier zien TEXELSE g CouRANT Mogelijk een opgedoken scheepswrak op feest TESO Tr Kerkdiensten Med'sche zorg Hulpverlening Radio Texel 1Q6.1 oud Papier Als alles doorgaat, wil Eelman pro beren medewerkers van RACM naar Texel te halen. 'Zij hebben de ken nis en kunnen er iets over vertellen. Laat ons het wrak maar naar boven halen.' Hij heeft alvast een plek voor het wrak gereserveerd. 'Het gaat gigantisch stinken. Daarom heb ik aan de havenmeester gevraagd of het op het puntje van de havenin gang van Oudeschild mag liggen. Het moet natuurlijk niet zo zijn dat het hele terrein naar het wrak gaat ruiken.' Het duiken naar wrakstukken voelt voor de Oudeschilder als dui ken in een tijdcapsule. 'In gezonken schepen liggen zo veel voorwerpen. Je kunt echt zien dat er leven aan boord was. Zoiets ervaar je nergens op het land.' Hij heeft inmiddels een behoorlijke collectie van alles wat hij onder water heeft gevonden. Veel daarvan ligt in het Mantiem en Juttersmuseum. Eelman hecht er veel waarde aan om kennis over de geschiedenis te hebben. 'Je moet weten wat er in het verleden goed en verkeerd ging. Als je de geschiedenis niet hebt bestudeerd, mag je je ook niet met de toekomst bemoeien.' De vierde editie van Texel Culinair, die van vrijdag 7 tot en met zondag 9 september wordt gehouden, lijkt nu al een succes te worden. Bijna vier maanden voor aanvang heb ben zich al 26 restaurants, cafés en ambachtelijke bedrijven aangemeld, waarmee het aantal beschikbare plaatsen is volgeboekt. Het eetfes tijn op straat heeft inmiddels flink naam gemaakt. Niet alleen bezoekers hebben de datum al vastgelegd, er is ook veel belangstelling van (culinaire) media. Net als bij voorgaande edities beta len de bezoekers hun hapjes en drankjes met Kögertjes. Die zijn voor €1,30 per stuk verkrijgbaar aan de vaste en mobiele kassa's op het Dorpsplein en in de straat. Verder kunnen voor €30,- pakket ten worden aangekocht met tien Kögertjes, informatiemateriaal, een poloshirt en een voucher voor een welkomstdrankje in de VIP-room. Het evenement wordt mede moge lijk gemaakt door een aantal vaste sponsors, maar nieuwe sponsors zijn zeer welkom. zelfs al stroppen aanbrengen. Dat is een lastige klus, want je moet met lijnen onder het schip door. Eerst breng je onder het schip roestvrijsta len buizen aan. Die plaats je onder het schip door er water door te blazen. Vervolgens blaas je er lucht in zodat je kunt zien waar de buis aan de andere kant van het schip uitkomt. Dan kunnen er touwen door de buizen waardoor het schip wordt opgetakeld.' Eelman verwacht dat de hele operatie €500,- gaat kosten. 'We hebben dat bedrag aan TESO gevraagd voor brandstof. TESO heeft ons dat al toegezegd.' Het zijn aanzienlijk lagere kosten dan die van het opduiken van het Scheur- rakwrak tussen 1989 en 1997. Het was één van de schepen van reder en dichter Roemer Visscher dat zonk tijdens een zware storm op kerst nacht in 1593. Visscher verloor die nacht veel van zijn schepen. Kort daarna werd zijn dochter geboren, die hij Maria Tesselschade noemde. Eelman schat dat het optakelen van het Scheurrakwrak destijds één mil joen gulden per jaar kostte. 'Zij heb ben alles bestudeerd wat ze uit het schip haalden. Zodra de voorwerpen boven water kwamen, werden ze direct geconserveerd. Dat doen wij met, tenzij RACM dat wil betalen.' Eelman noemt het schandalig dat de overblijfselen van het Scheurrakwrak in kisten bij het RACM in Lelystad worden bewaard. 'De belastingbe taler heeft eraan meebetaald, maar ziet er niets van terug. Het was echt iets geweest voor het Maritiem en Juttersmuseum.' 'Stimuleer sparen energiegebruik' De gemeente zou besparingen op energiegebruik in dorpshuizen moeten stimuleren. Dat stelde Henk Jan Klok (Texels Belang) woensdagavond tijdens de raads commissie Welzijn. Klok refereerde aan de prestatie van Siep Eldenng uit Oosterend die met het tegengaan van energieverspil ling het gas- en elektriciteitsgebruik in dorpshuis De Bijenkorf in een jaar tijd met bijna de helft min derde. Overheidsgebouwen zouden volgens Klok ook voor besparingen in aanmerking moeten komen. Het raadslid had niet direct concrete ideeën. Hij opperde wel de sug gestie dat de gemeente de dorps commissie die het meest bespaart beloont. Wethouder Marian Merkelbach (wel zijn) liet weten dat er wordt gewerkt aan diverse voorstellen om energie gebruik te minderen. 'Rikus Kieft heeft nu het onderwerp energie in zijn wethoudersportefeuille en hij beschouwt dat als een belangrijk onderdeel.' De andere dorpscom missies hebben volgens de wet houder de resultaten van Eldering met 'verwondering en ook enige jaloezie' waargenomen. Zij noemde zijn prestaties een mooi voorbeeld voor de wijze waarop energie kan worden bespaard. Belangstelling voor Texel Culinair scheepswrak uit 1750 boven halen. Het gebeurt vol- Hans Eelman uit Oudeschild nooit omdat het te kost- Hij zit in de organisatie van M) jaar TESO en op zijn advies heeft TESO een aanvraag voor het optakelen van een scheepsrestant ingediend bij de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM). In juni of juli wordt bekend of de operatie Tijdens een vergadering van 700 jaar JES0 kwam het idee op tafel om in defeestweek ook de tijd te belichten voordat de veerdienst van TESO bestond. Eelman: 'Waarschijnlijk ar.g men toen met postbootjes naar de overkant. Zo ontstond het plan omzo'n scheepsrestant boven water te halen.' Eelman heeft dertig jaar ping met maritiem archeologisch onderzoek op de Rede van Texel. heeft in dat gebied ongeveer zestig eeuwenoude wrakken in kaart gebracht, met een totale oppervlakte enzo'n anderhalf voetbalveld, lede revondst meldde hij bij de overheid. 'De maritieme afdeling van RACM selecteerde twee wrakken uit 1750 die in aanmerking zouden kunnen komen om opgetakeld te worden. Ik loof alleen niet dat het om post ten gaat. Daar zijn ze te grof en te groot voor. Postboten waren twintig meter, deze wrakken hebben een lengte van 35 meter.' Het ene wrak ligt drie kilometer ten oosten van Oudeschild en het andere een halve kilometer verder, beide op een diepte van zeven meter. Volgens Peter Stassen, mantiem beleidsme dewerker bij RACM, is er inmiddels één wrak geselecteerd dat mogelijk naar boven wordt gehaald. Het is de antwoordelijkheden. Wij willen Texel daar graag bij helpen. Het cultu rele erfgoed dat voor de kust ligt, is enorm. Texel zou toenadering kun nen zoeken met andere Waddenei landen om een gezamenlijke aanpak te ontwikkelen Zo vergroot je de levenskansen van het erfgoed.' Eelman vindt het niet zonde dat hét wrak vergaat als het naar boven wordt gehesen. 'Alle wrakken op eerste keer dat RACM een dergelijke aanvraag in behandeling neemt. 'We gaan hier zeer zorgvuldig mee om. De onderzoeksresultaten zijn uitge werkt en bestudeerd. De archeologi sche monumentencommissic neemt in juni of juli een beslissing.' Volgens Stassen wordt niet het hele schip boven water gehaald. 'Dat kan niet, want dat is te groot. Alleen het deel wat het publiek aanspreekt, wordt naar boven getakeld RACM stimuleert de gemeente een maritiem beleid te ontwikkelen. Daar toe werd op 7 maart in het gemeente huis een mini-symposium gehouden. 'Door nieuwe wet- en regelgeving krijgen gemeenten steeds meer ver- de zeebodem verdwijnen na vijftien jaar. Dan zijn ze aangevreten door paalworm die zelfs tot twintig centi meter in de bodem werkt. Nu kan het publiek het in ieder geval bekijken.' Door onder meer de aanleg van de Afsluitdijk zijn de zeestromingen ver andert. Steeds meer wrakken steken boven de zeebodem uit. 'Bij iedere eerste duik in een nieuw jaar. zie ik dat bepaalde schepen verder boven de bodem uitkomen in vergelijking met het jaar daarvoor. Ze zullen voor de tweede keer vergaan.' Mocht RACM groen licht geven, dan wil de uit vijf man bestaande Oudeschilder duikgroep gelijk het water in om het schip te inspecteren. 'Wellicht dat we nan met een aantal van zijn opgedoken vondsten; een bruidelblok uit 1800, e uit 1650 en in zijn handen een tinnen bord uit 1640. gevulde fles wijn uit 1640, een mosterdpot (Foto Stiana Slbon/BeeldDank Texel) schilriersherlriif Na tien jaar voor een baas te heb ben gewerkt, begint Tijs Witte zijn eigen schildersbedrijf: Tijs Wit te Schilderwerk. Over een week trekt hij in het pand aan de Mari- eg 37b in Den Burg, maar s woensdag is hij al aan het jaar geleden liet Witte zich cholen tot schilder. Daarvoor hij werkzaam'in de bouw en stratenmaker. Op Texel werkte r verschillende schildersbe- n: Verenigde Schilders Texel, erwijk en bij de Rijkswerf in Helder. De afgelopen twee jaar hij in dienst bij Vandergracht rs. Witte ervoer tijdens zijn werk en bij rondvraag onder andere éénmansbedrijven dat er markt was voor een extra schilder op Texel. 'Het aantal woningen groeit, maar het aantal schilders niet. Daarom hakte ik zes weken geleden de knoop door om voor mezelf te begin nen.' Zijn eerste opdracht kreeg hij aangereikt door schilder Cees Daalder. 'Hij heeft ook een eigen zaak en heeft me veel geholpen bij het opstarten van mijn bedrijf.' Zijn zaak richt zich op (binnen en buiten) schilderwerk, behangen en glaswerk. Hij gaat geen produc ten verkopen in zijn pand. 'Het is puur schilderen, geen detailhandel.' De afgelopen zes weken waren vrij hectisch voor Witte. 'Het is een heel 3edrijvig/!d'/f/ geregel. Zo ben ik nu nog bezig met de aanschaf van een hoogwerker. Maar ik heb er wel vertrouwen in dat alles goed komt.' Ook het ontwerpen van een logo hoort bij het opzetten van een eigen bedrijf. 'Gertha Wessels heeft het ontworpen. Aan de W zit een kwast en een verfroller. Ik vind het erg mooi geworden.' Witte heeft zin in deze nieuwe uitdaging. 'Ik heb tien jaar geleden gekozen om schilder te worden omdat je het geschilderde altijd ziet opknappen. Dat is het mooie van het vak.' VRIJDAG 11 MEI 2007 Texel heeft meer te bieden dan strand, bos en duinen. Althans, dat is de mening van Froukje Blaauw en Ellie Mast uit De Koog. Met hun bedrijf Texel Anders wil len ze dat bewijzen. Geïnteres seerden kunnen arrangementen en workshops boeken om op een andere manier kennis te maken met het eiland. De twee vrouwen zijn buren aan de Pijpersdijk. Blaauw verhuisde tien jaar geleden van Monnicken- dam naar Texel. Mast woonde er al langer. Blaauw: 'We hadden niet eens heel veel contact. We zeiden elkaar gedag en we gaven de plan ten water als één van de twee op vakantie was.' Vorig jaar kregen ze meer contact doordat Blaauw het zomerhuisje ging verhuren dat bij Mast op het terrein staat. 'Het was erg grappig want ik zei tegen Ellie dat ik graag iets wilde organiseren op Texel wat er nog niet was. Ellie vertelde dat ze al jarenlang op aan vraag een tuinroute voor overkantse tuinclubs samensteld. Zo kwamen we op het idee om samen iets te beginnen.' Mast had de contacten en wierp bij een aantal toeristische bedrijven een balletje op. De reacties waren enthousiast en het duo ging aan de slag. Er werd een website aehouwd en folderc herin ikt Hip hil logiesverstrekkers komen te liggen. Het resultaat is zes workshops en arrangementen die geboekt kunnen worden bij Texel Anders. Zo is er een arrangement met een bezoek aan de Zelfpluktuin. aan de cottage garden bij boerderij De Tempel en ter afslui ting een cream tea bij The Saddler's Cottage van Ellie Mast. Een andere mogelijkheid is om een workshop zadel- en tuigreparatie te volgen bij Rien Mast Zadelmakerij. 'Wij hebben de bedrijven bij elkaar gebracht. Samen sta je een stuk sterker', aldus Blaauw. Het bedrijf richt zich op verschillende doel groepen. 'Toeristen, tuinliefhebbers, plattelandsvrouwen, partners van zakenlieden die hier een congres bezoeken, maar ook Texelaars zijn van harte welkom.' De activiteiten zijn geschikt voor groepen tussen de zes en zestien personen. Alleen de Jutterspleziertocht met Jutter- slunch is voor 15 tot 25 mensen. 'We hebben de groepen bewust klein gehouden. Bijvoorbeeld bij de schil derworkshop van Door Dogger in de Zelfpluktuin is een grote groep niet handig.' Er kan van juni tot oktober worden geboekt. 'Het zijn allemaal buitenactiviteiten. We zouden het leuk vinden om ook iets in de winter te organiseren, maar dat is moeilijker om te bedenken. Laten we eerst maar ppna kiikpn hnp Hit Innnt Zondag 13 mei 2007 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.45 u. ds. P.A. den Braanker Gereformeerde kerk Den Burg: 9 45 u. ds. F.J. Daane. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. C F. Klaassen De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. PC. Barnard, Heilig Avondmaal. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. C. der Nederlanden. Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst: donderdag 17 mei (Hemelvaartsdag) 10.00 u. leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. br. G Iwema. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor, don derdag 17 mei (Hemelvaartsdag): 10.45 u. Gospeltrain Oudeschild: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg: Openbare lezing. 10.30 u God verheerlijken met alles wat wij hebben: Wachttorenstu die, 11.20 u.: Loyaal aan Christus en zijn getrouwe slaaf Moederschap is de enige parttime baan van 24 uur. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post. tel. 321143 Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9,00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel 321461. - Jeugdgezondheidszorg Schoon oordsingel 44, Den Burg. tel 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. Uitleenmagazijn/servicepunt. Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist. AL Jj/erk aan de weg Van 14 tot en met 20 mei zijn de vol gende straten en wegen afgesloten in verband met werkzaamheden: Den Burg: Thijsselaan, tussen innt Starkenburg (nabij nr. 14) en de Brou werstraat; Brouwerstraat; Thijsselaan tussen Bernhardlaan en Binsbergen- straat en Bmsbergenstraat eennch- tingsverkeer in de nchting van de Wilhemmalaan voor alle verkeer uit gezonderd fietsers. Oost: Oosterweg tussen Zwmweg en de komgrens van Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel 311477. www dierenpensiontexel nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19 00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Bnjder Versla vingszorg Texel. Tubantia. Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211; peter molenaar@brijder nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaitijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14 00 tot 16 00 u De Buureton, Beatrixlaan 43. Den Burg. Tel 312696 Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van afvalcontainers, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak) Gelieve er op toe te zien dat het papier met gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten 4. Thijs selaan, Binsbergenstraat, Brouwer straat, Drijverstraat, Wilsterstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Lieuwstraat, Tjakkerstraat. TEXELSE-COU R\NT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail mfo@ienr nl Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 36,45 34,85 (automaton) Per jaar €71,10 €68,95 (amoral®*) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) I 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit doopsgezin de gemeente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlandstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.45 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphomca (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21 00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van.. 20.00 u Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18 00 u Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Cabaret café, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Bar nard en Janien de Bruijn. Vandaag: Her denking. Over vieren en herdenken, over Koninginnedag en de Groeneplaats. het Danslaboratorium en vrijheid. Met de Sommettjes. feuilleton Mosselweg 14 en veel muziek Uitzending vanuit de studio van Radio Texel. Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden Froukje Blaauw bij The Saddler's Cottage tea kan worden geboekt. het bedrijf Texel Anders

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9