Veilig zwemmen in Noord-Holland Inschrijving Cees Korver Prijs geopend Biologische schoolcatering voor 80.000 leerlingen Provinciale wegen sneller vrij na ongeval Provinciale Staten mei 2007 www.noord-holland.nl N oord olland TEXELSE J2 COURANT Win kaarten voor opera Don Chisciotte! Noord-Holland NU WOENSDAG 16 MEI 2007 Vanaf begin mei controleert de provincie op 67 buitenlocaties de kwaliteit van het zwemwater. De provincie zorgt voor actuele informatie via www.noord-holland.nl en ook dit jaar is de gratis zwemwatertelefoon (0800-9986734) weer bereikbaar. Zodat u altijd weet waar u in de provincie veilig kunt zwemmen! Tijdens het zwemseizoen (1 mei - 1 oktober) worden 67 zwemlocaties in Noord-Holland twee wekelijks gecontroleerd op waterkwaliteit en vei ligheid. Het gaat om de officiële zwemplekken, variërend van de stranden langs de Noordzee tot De Westbroekplas in Spaarnwoude, éi aan zwemgelegenheden in recreatiegebieden zoals het Twiske en Geestmerambacht. Er wordt onder meer gekeken naar de aanwezigheid van parasieten en bacteriën. Cya no bacteriën bijvoor beeld (afkomstig van blauwalgen), die met name in de zomermaanden in het oppervlaktewater, kunnen voorkomen, zorgen bij mensen regel matig voor huidirritaties of maag- en darmstoor nissen. Op het gebied van veiligheid controleert de pro vincie onder andere of er drijflijnen zijn aan gebracht en of er kuilen of obstakels onder water aanwezig zijn. Een veilige gedachte! r de vele zwemlocaties die door de provincie wordt gecontroleerd Actuele informatie Op www.noord-holland.nl kunt u snel en een voudig actuele informatie over de kwaliteit en veiligheid van zwemlocaties in Noord-Holland vinden. Zo is er een overzichtskaart met alle gecontroleerde zwemlocaties. Met één klik op de kaart vindt u informatie over de voorzieningen van de betreffende zwemlocatie, zoals de aan wezigheid van douches of horecagelegenheden. Ook de gratis zwemwatertelefoon (0800) 998 67 34 van de provincie en NOS teletekstpagina 725 bieden actuele informatie over de kwaliteit "van het zwemwater. Verbetering en vernieuwing in de zorgsector worden door de provincie beloond. Projecten die daaraan bijdragen en waar bovendien een voorbeeldwerking van uitgaat, maken kans op de Cees Korver Prijs. De winnaar krijgt een geldbedrag van maximaal 15.000 euro en een bronzen sculptuur. De inschrijving is geopend! Kent u een kansrijk project? Heeft u zelf of iemand in uw omgeving een vernieuwend initia tief ontwikkeld op het gebied van zorg? Laat het de provincie weten! We denken met name aan projecten waarin dwarsverbanden worden gelegd tussen (jeugd)zorg en overige (provinciale) beleidsvelden zoals arbeidsmarkt, verkeer en vervoer, welzijn, ruimtelijke ordening, volkshuis vesting of onderwijs. De jury zal dit jaar nog meer dan anders letten op initiatieven die bur gers en zorgvragers zélf nemen om de zorg te verbeteren. Eind 2007 wordt de Cees Korverprijs voor de achtste keer uitgereikt. De prijs is ver noemd naar oud-gedeputeerde Cees Korver, die zich tijdens zijn ambtsperiodes bijzonder heeft ingezet voor de zorgvernieuwing. De jury buigt zich dit najaar over de voorgedragen projecten. De Cees Korver Prijs 2007 wordt aan het eind van dit jaar uitgereikt. Doe mee! U kunt een project voordragen door een formu lier te downloaden van www.noord-holland.nl of aan te vragen bij het secretariaat van de Cees Korverprijs (zie hieronder). Op dit formulier geeft u enkele relevante gegevens over het project en een korte motivatie waarom het project wordt genomineerd. Het ingevulde formulier dient u vóór 15 augustus 2007 te richten aan: Secretariaat Jury Cees Korver Prijs, t.a.v. Marjolijn Geirnaert, Sector Jeugd, Zorg en Welzijn, postbus 3007, 2001 DA in Haarlem, e-mail: geirnaertm(a)noord- holland.nl. Voor nadere inlichtingen kunt u ook bellen: tel. (023) 514 34 70. Sinds 18 april vinden maar liefst 80.000 leer lingen op 26 scholen in Noord-Holland in hun kantines uitsluitend broodjes, zuivelproduc ten, vleeswaren en sappen die 100% biologisch zijn. Deze overstap - onder de naam Biobites - is een primeur in Nederland. De actie om bij leerlingen van 14 tot 21 jaar op school gezonde biologische producten te intro duceren is het resultaat van de unieke samenwer king tussen schoolcateraar Cormet uit Noord- Holland, groothandel New Organic World en de provinciale campagne voor biologische landbouw noordhollandsegrond. Het ministerie van LNV steunt de actie met sub sidie en de landelijke Taskforce Marktontwikkeling Biologische Landbouw is betrokken geweest bij de opzet. Mede door die brede samenwerking is een ruim aanbod tegen een verantwoorde prijs gegarandeerd. En dat stelt jonge consumenten in staat om dagelijks te genieten van gezonde, bio logische producten. De scholen die deelnemen aan het project zijn verspreid over de hele pro vincie Noord-Holland en de actie wordt onder steund met informatiemateriaal over biologische landbouw. Op woensdag 18 april was de officiële aftrap van Biobites op het ROC Horizon College in Heerhugo waard, onder andere meteen optre den van de rapper Yes-R. Meer weten? Meer informatie over Biobites staat op www.bio- bites.nl. Op www.noordhollandsegrond.nl vindt u alles over de provinciale campagne voor biolo gische producten uit Noord-Holland. Yes-R trad op tijdens de introductie van Biobites Colofon Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in een groot aantal huis-aan-huisbladen in de provincie. Eindredactie: provincie Noord-Holland, sector Communicatie, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 35 94, e-mail: nhnu@noord-holland.nl. De weg na een ongeval zo snel mogelijk weer vrij maken voor het verkeer, zodat de door stroming weer op gang komt. Het pakket aan maatregelen om dit te verbeteren heet Incident Management, en wegens het gunsti ge effect ervan gaat de provincie het aantal wegen waarop dit middel wordt ingezet fors uitbreiden. Incident Management is een samenwerkingsver band tussen Rijkswaterstaat en de verschillende hulpdiensten (politie, brandweer en ambulance) die betrokken zijn bij ongevallen. Uit proefresul- taten in de regio Alkmaar bleek een tijdwinst behaald te worden van 15 tot 26 minuten bij de afhandeling van incidenten. Daarom breidt de provincie vanaf 1 juni 2007 het aantal provinciale wegen waarop Incident Management wordt toe gepast fors uit. Afspraken Om de doorstroom na een incident op wegen zo snel mogelijk weer op gang te helpen, heeft Rijkswaterstaat afspraken gemaakt met de politie, waar de provincie mede gebruik van maakt. De berger wordt via de politiemeldkamer direct inge schakeld na bijvoorbeeld een ongeval. In 2007 wordt Incident Management op ongeveer 400 km provinciale weg ingevoerd. In de periode 2008- 2011 wordt dit mogelijk nog verder uitgebreid op een aantal gemeentelijke wegen. Voor de invoe ring wil de provincie in totaal een bedrag van 1,5 miljoen euro vrijmaken voor de periode 2007- 2011. Rock Herrie - zo heette de eerste editie van Bevrijdingspop in Haarlem, waar we de laatste keer naar vroegen. De gelukkige winnaars hebben op 5 mei kunnen genieten van hun backstagekaarten. Deze keer gaat onze prijsvraag niet over rock maar over opera. De provincie Noord-Holland sponsort de opera 'Don Chisciotte in Sierra Morena' op het binnenplein van het Scheepvaartmuseum in Amsterdam op vrijdag 29 juni. Op die bijzondere locatie beleven de 'Ridder van de Droevige Figuur' en zijn knecht Sancio hun tragikomische misver standen. De komische opera van de Italiaanse com ponist Francesco Conti was tijdens de première in 1719 een groot succes, maar werd sindsdien zelden uitgevoerd. Deze productie van Opera aan het IJ, in samenwerking met het Utrechts Barok Consort, is de allereerste geënsceneerde uitvoering ooit in Nederland. Onze vraag luidt: op welk beroemd verhaal is deze opera gebaseerd? a Macbeth b Don Quichotte de la Mancha c Romeo en Julia Onder de inzenders van het juiste antwoord ver loten wij eersterangs kaarten voor deze opera op vrijdagavond 29 juni. Stuur uw antwoord voor 1 juni naar: Redactie Noord-Holland NU, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem of per e-mail naar nhnu@noord-holland nl. Winnaars ontvangen uiterlijk op vrijdag 8 juni bericht. De 55 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegenwoordigers van de provincie Noord-Holland. Op deze pagina elke keer een gesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Deze keer hebben Anna van Heijst (GroenLinks) en Alwin Oortgiesen (PvdA) het over de overstap naar biologisch eten op 27 scholen in Noord-Holland (zie het artikel 'Biologische schoolcatering voor 80.000 leerlingen'). Anna van Heijst is fervent voorstander van biologi sche producten. Van Heijst: "Als lid van GroenLinks stond ik hier al veel langer positief tegenover. Ik koop biologisch eten omdat het veel gezonder is, maar daarnaast ook omdat de manier waarop biologische producten tot stand komen beter is voor zowel het milieu als voor het dierenwelzijn." Ook Oortgiesen koopt om dezelfde redenen al enkele jaren zoveel mogelijk biologische producten. "Biologische produc ten smaken lekkerder en zijn beter voor jc. Zeker toen mijn vrouw en ik kinderen kregen, wilden we geen bespoten groente en fruit meer." Beide Statenleden zijn dan ook tevreden met het feit dat de provincie Noord-Holland zoveel doet - bijvoorbeeld de campagne noordhollandsegrond - om biologische producten onder de aandacht van het publiek te brengen. Van Heijst: "Daar sta ik natuurlijk helemaal achter. Je ziet ook dat steeds meer mensen voor biologisch kiezen." Oortgiesen sluit zich daarbij aan, maar vindt dat de provincie de realiteit niet uit het oog moet verliezen. "Ik sta er natuurlijk wel achter, maar je moet wel oog houden voor wat leeft bij de mensen. Als het niet aan zou slaan bij het publiek, moet je als overheid niet blijven doordraven met promotiecampagnes." Over de provinciale bijdrage aan Biobites - de overgang naar biologische producten in Noord-Hollandse schoolkantines - zijn beide Statenleden zeer te spreken. Van Heijst "Echt een geweldig project, en de eerste reacties zijn positief. Nu we zo goed bezig zijn, moeten we eigenlijk kijken of we niet nog verder kunnen gaan. Want eigenlijk moet er iets structureels verande- ren aan het voedingspatroon van jongeren." Oortgiesen: "Het goede aan Biobites is in de eerste plaats het feit dat jongeren er weer gezonder door gaan eten. Maar wat ik ook erg belangrijk vind, is j het opvoedkundige aspect wat erin zit. Jongeren worden zich bewuster van wat ze eten. Dat maakt de introductie van Biobites een hele positieve ontwikkeling." Meer informatie over Biobites: mimbiobites.nl Meer informatie over noordhollandsegrond: www.noordhollandsegrond.nl Anna van Heijst (GroenLinks), tel. (0251) 235 398, e-mail annavanheijst@planet.nl Alwin Oortgiesen (PvdA), tel. (0229) 202 943, e-mail oortgiesen-vdmunnik@zonnet.nl

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 12