Rust op camping Loodsmansduin nog steeds ver te zoeken ül 'Directie RST heeft ons de mond gesnoerd' 'Communicatie is niet altijd even gelukkig geweest' TEXELSE g COURANT RST kondigt 'flinke kwaliteitsimpuls' aan WOENSDAG 16 MEI 2007 'Ik zou heel graag met je praten. Maar ik durf niet. De direc- heeft ons de mond gesnoerd en gedreigd iedereen die Loodsmansduin in een verkeerd daglicht stelt van het terrein te zetten. Dat is geen loos dreigement, want Joop Quint en Theo den IJzerman hebben een brief gekregen dat ze per direct niet meer op de camping worden toegelaten. Hun elek triciteit is afgesloten. De schnitzels lagen in het vriesvak van hun caravans te bederven.' Tweeeneenhalf jaar nadat de RST aankondigde dat alle stacaravans moesten verdwijnen, is de rust op Loodsmansduin nog steeds ver te zoeken. Boze gasten hebben bij tientallen hun standplaats opge- en lege plekken worden niet opgevuld. Maar wie kritiek heeft, houdt deze angstvallig voor zich. Een enkeling biedt aan anoniem zijn verhaal te vertellen. De reactie hierboven is van één van hen. Joop Gumt, oud-voorzitter van de belan genvereniging van kampeerders van Loodsmansduin, maakt van zijn doorgaans geen moordkuil. In isblad De Hoornder heeft hij een vaste rubriek, Van de buren, waarin hij allerlei wetenswaardighe den over het leven op Loodsmans- cjm schreef. Maar ook hij heeft de bt tot praten kennelijk verloren. Quint bevestigt dat het contract per drect is opgezegd en dat zijn sta caravan vóór 26 mei van het terrein moet zijn gehaald. Maar verdere mededelingen doet hij niet. Andere i vertellen dat zijn opslag- schuurtje volgens de directie op de verkeerde plaats stond, terwijl de beheerder eerder wél akkoord was gegaan met de locatie. Dat Quint zijn katten wel eens los liet lopen, zou een andere grief van de directie Vf\. Bovendien was hem gewaar schuwd Loodsmansduin met meer m een verkeerd daglicht te stellen. Zijn caravan mag Quint nog maar één keer bezoeken en onder bege leiding van het terrein halen. Een kopie van die mededeling stuurde de RST naar de politie. Gevraagd om een reactie, zegt Quint: 'Ik houd me maar even op de vlakte. Ik heb mijn nek al genoeg uitgestoken. Maar ik beraad me op stappen.' Harde klap Het valt niet mee een compleet beeld te krijgen, maar dat de situ atie op Loodsmansduin te wensen overlaat, is een understatement. Eind 2004 sloeg de vlam in de pan. De RST stuurde de vaste stand plaatshouders vlak voor kerst een brief met de mededeling dat alle contracten zouden worden ontbon den en de caravans voor het einde van 2006 weg moesten zijn. Een harde klap voor de kampeerders. Velen van hen kwamen al tiental len jaren lang iedere zomer met de hele familie naar Loodsmansduin en vormden een hechte vrienden kring. Een storm van protest was het gevolg, ook van Texelaars, die stelden dat je zo niet met je trou we gasten omgaat. Ondanks haar harde opstelling, toonde de directie van de RST zich niet ongevoelig voor de kritiek, want drie maanden later werd het besluit teruggedraaid. Ook de vervangende maatregelen stuitten echter op veel weerstand. Zo moesten alle schuurtjes worden afgebroken (met uitzondering van de exemplaren op de kop van de caravan) en vervangen door een standaardmodel en was ook voor vlonders, houten schuttingen en terrassen metingang van 2007 geen plaats meer. 'Veel gasten had den duizenden euro's geïnvesteerd om het terrein rond hun caravan op te knappen. Het is waar dat er uitwassen waren, maar daar is nooit iets van gezegd. Als je dan nu plotseling hard gaat optreden, vraag je om moeilijkheden', vertelt een kampeerder die graag anoniem wil blijven. 'De meeste vaste gasten komen hier al heel lang. Loods mansduin is een belangrijk deel van hun leven geworden. Dat een nieuweling, zoals de directeur werd gezien, daaraan durfde te komen, heeft een diepe wond geslagen. En die woekert nog steeds.' Lege plaatsen Zo'n veertig vaste gasten zegden afgelopen winter hun vaste staan plaats op. Hoewel de RST altijd heeft geschermd met een lange lijst van gegadigden, zijn een maand nadat de camping open ging nog steeds 25 plaatsen onbezet. Dat is relatief veel, op een totaal van 195, terwijl het totale aantal overnachtin gen op Loodsmansduin al een paar jaar flink terugloopf. Uit cijfers van de gemeente blijkt dat Loodsmans duin in 2003 133.413 overnachtin gen registreerde, in 2004 117.455 en in 2005 107.634. Mogelijk dat weersinvloeden het beeld wat ver troebelen, maar de teruggang lijkt structureel. Met ruim tien procent van het aantal slaapplaatsen is de RST de grootste logiesverstrekker op Texel. Loodsmansduin telt ruim 2600 slaapplaatsen. Dat is onge veer 65 procent van het totaal in Den Hoorn en omgeving. Naast Loodsmansduin is de RST eige naar van drie terreinen in De Koog: Kogerstrand, Om de Noord en De Shelter. Oud-bestuurder Eén van de kampeerders die niet meer terugkeren, is Cor de Wit uit Den Burg. Tot zijn spijt, zegt hij. 'Ik heb er vanaf het begin van de jaren tachtig met veel plezier gekam peerd. Niet hele zomers lang, hoor. We hadden ook wel andere bestem mingen. Maar met de kleinkinderen hebben we er toch behoorlijk wat 'Graag willen wij benadrukken dat de RST haar gasten en de pro blemen serieus neemt. We heb ben er begrip voor dat sommige maatregelen als vervelend wor den en/aren en dat men bezorgd is over de toekomst van camping Loodsmansduin. Onze communi catie hierover is niet altijd even gelukkig geweest. Het is jammer dat mede hierdoor een negatieve sfeer is ontstaan. Loodsmans duin is nu juist aan de beurt om een flinke kwaliteitsimpuls te krij gen. De RST wil dat graag doen in overleg met andere partijen, zodat het nieuwe terrein perfect zal aansluiten bij het Hoornder Loodsproject.' Dat schrijven directie en commissarissen van de RST in een schriftelijke reactie op de kritiek van kampeerders, oud-bestuurders en dorpscom- missie en ondernemers van Den Hoorn. De volledige tekst druk ken we hierbij in z'n geheel af. 'Helaas is het artikel mede tot stand gekomen via anonieme verklarin gen. Ook in het verleden heeft de RST wel eens meegemaakt dat er "eel weerstand was bij een bepaal de groep teleurgestelde kampeer- cas tegen de aangekondigde ver telde i ^beringen. Enerzijds willen we ^mg zijn op onze vaste gasten die zich vaak zeer betrokken voelen di; "hun" camping. Anderzijds is dot noodzakelijk om kwaliteitsver beteringen door te voeren waarvan «dereen kan profiteren en die de camping aantrekkelijk houden voor anbes een brede doelgroep. Op de RST- jen vc campings in De Koog is deze aan- Pek succesvol geweest. Grens tydeze plaats willen we niet ingaan °P individuele kwesties. In het alge- meen is het zo dat alle maatre- mneiffl gelen ruim tevoren zijn aangekon- te doqdigd (voor het eerst al m 1999) en toegelicht. Dit betrof maatregelen ten aanzien van schuttingen, vlon ders, schuurtjes en kwaliteitseisen caravans. De termijnen om tot «nering over te gaan waren niet - maar op advies van de RECRON. de landelijke vereni- «j"9 van recreatieondernemers. *°°r mensen met een medische erklaring zijn op sommige punten Sonderingen gemaakt. Op een gegeven moment is het nodig om een grens te trekken en op de con sequenties te wijzen. Wellicht dat zoiets hard overkomt. Wij hebben echter de indruk dat de meeste mensen begrip hebben voor de maatregelen; we hebben ook posi tieve reacties gekregen. Het aantal opzeggingen van vaste standplaat sen is trouwens geen 40, maar 25. Overigens horen wij goede geluiden over de klantvriendelijkheid op de RST-campings. Wij beschikken over deskundig en gastvrij personeel, dat er alles aan doet om het de gasten naar de zin te maken. Verleden De huidige commotie is mogelijk een gevolg van het verleden. De RST is ooit opgericht als Stichting Sociaal Toerisme Texel, met een brede sociale doelstelling. Op aan wijzing van de gemeente werd ook geparticipeerd in andere voorzie ningen op het eiland. De RST was een rijke organisatie, die zorgde voor de exploitatie van onder meer hotel De Lindeboom, Tubantia en zwembad Molenkoog. Tijdig inves teren in de eigen kampeerbedrijven schoot er destijds bij in. Tegen woordig beschikken we niet meer over enorme reserves en moet elke investering goed doordacht worden gedaan. De RST is nu bezig met een inhaalslag om de campings aan de moderne eisen van instanties en vakantiegangers te laten voldoen. Helaas is niet iedere trouwe gast even gelukkig met deze noodzake lijke vernieuwingen. Communicatie Een terecht kritiekpunt is - zoals in de inleiding al gesteld - de com municatie, die nu en dan beter had gekund. Zo was er bijvoorbeeld vanuit de RST-directie wel formeel overleg met het bestuur van kam- peerdersvereniging Loodsmans duin, maar zagen we over het hoofd dat niet iedere vaste kampeerder lid was en dat er niet altijd sprake was van een collectief belang. Inmid dels hebben we hiervan geleerd en worden alle gasten met een vaste standplaats persoonlijk aan geschreven. Daarnaast hebben we de fout gemaakt door soms (te) lang te wachten met naar buiten treden. Dat kan de ongerustheid verklaren van Hoornder ondernemers en andere betrokkenen over het uitblijven van investeringen op camping Loods mansduin. Het is onze gewoonte om pas naar buiten te treden als er inhoudelijk iets goed en duidelijk te vertellen is. Regelmatiger contact had de ongerustheid wellicht kun nen voorkomen. Stap voor stap De RST is een gezond bedrijf, dat de benodigde (grote) investeringen kan doen, maar dat moet wel stap voor stap gebeuren. Eerst waren de verouderde kampeerterreinen De Shelter en Om de Noord in De Koog aan de beurt. Nu dat - overigens in goede samenspraak - is gere aliseerd, kunnen we aan Loods mansduin beginnen. Het is tijd om vernieuwing door te voeren op het gebied van sanitair, afhankelijk van de uitkomsten van een onderzoek hiertoe. Een en ander moet gebeu ren in overleg met instanties als Staatsbosbeheer (eigenaar van de ondergrond) en de gemeente (afgif te kampeerexploitatievergunning). Jaarrond Wat er precies moet gebeuren, wordt momenteel onderzocht. De kampeerdersvereniging heeft de wens om te komen tot een jaar- rond-exploitatie, wij laten onder zoeken of dat financieel haalbaar is. Bij De Shelter (70 jaarplaatsen) is deze stap ook gezet en de ont wikkeling daarvan is bevredigend. Of dat voor de grotere camping Loodsmansduin ook opgaat, moet worden bestudeerd. Daarnaast wil len we de nieuwe camping Loods mansduin laten aansluiten op het rapport van het Loodsproject. Zeer recent hebben wij de onderzoeks opdracht gegeven aan het advies bureau Route IV. dat nauw samen werkt met Parklaan, het bureau dat het Loodsproject heeft begeleid. Route IV heeft de afgelopen jaren geadviseerd over de herinrichting van meer dan tien campings. Volgens planning zal het concept plan in het derde kwartaal aan de RST worden gepresenteerd. Hope lijk resulteren alle inspanningen in een prachtig nieuw Loodsmansduin, waar het in de toekomst voor vele Texel-liefhebbers fantastisch toeven is en waarop de inwoners van Den Hoorn trots kunnen zijn!' tijd doorgebracht. En het was over een paar jaar, als we wat minder mobiel zouden zijn, ook weer erg leuk geweest.' De Wit heeft zich erg gestoord aan de bepaling dat elke stacaravan van tien jaar of ouder moet wor den vervangen door een nieuwe. 'Dat is gewoon willekeur. De ene caravan ligt na tien jaren aan bar rels, de andere is na twintig jaar nog als nieuw. Het is maar hoe je ermee omgaat. Ik wilde mijn cara van verkopen aan mijn opvolger, maar dat mocht niet, terwijl hij nog maar vier jaar oud was.' De kri tiek van de gepensioneerde slijter geldt vooral RST-directeur Harry Mathijsen. 'Ik heb 'm een keer mee gemaakt tijdens een avond van de kampeerdersvereniging in dorps huis De Waldhoorn in Den Hoorn. Hij probeerde over te komen als een aardige vader, maar zijn onder toon deugde niet. Zijn optreden was werkelijk tenenkrommend. Zijn wil is wet, een ander heeft niets te vertellen.' Saillant detail is dat De Wit van 1965 tot 1989 zelf deel uit maakte van het bestuur van de RST. 'Ik heb de eerste directeur, Faber, nog meegemaakt. Onze bestuurders kwamen uit allerlei geledingen van de samenleving. Er zaten vertegen woordigers in van Den Hoorn en De Koog, een geestelijke, een vak bondsman, een vertegenwoordiger van de gemeente. Samen garan deerden ze het sociale karakter van de onderneming. Bovendien moest de begroting worden goedgekeurd door de gemeenteraad.' De Wit geeft toe dat ook vroeger niet alles koek en ei was bij de RST. 'De kam peerdersvereniging stelde wel eens onredelijke eisen. Alsof zij de baas waren. Daar gingen we echt niet altijd op in. Maar problemen losten we op.' Daadkracht Ook oud-bestuurder Daan Welbo- ren zit met de situatie op Loods mansduin in zijn maag. Net als De Wit is hij het reilen en zeilen van de RST altijd belangstellend blijven volgen, al was het maar omdat hij als zoon van oud-beheerder Arie Welboren een belangrijk deel van zijn jeugd op Loodsmansduin heefl gewoond en zijn schoonmoeder Thea Roelofs er tientallen jaren een stacaravan had. 'Het besturen van de RST is per definitie iets moei zaams. Vroeger, tgen alle lagen van de samenleving waren vertegen woordigd, hadden misschien wel teveel mensen iets te zeggen en dat kwam de daadkracht niet ten goede. Als oud-bestuurder moet ik ook de hand in eigen boezem ste ken. Het was goed geweest eerder op te treden tegen die schuurtjes en schuttingen die twintig jaren geleden al overal in de duinen ver rezen Maar nu is de directie naar de andere kant aan het doorslaan. Met die dreigbrieven, waarin je als gast eerst een gelukkig nieuwjaar werd gewenst en daarna een reeks aan harde voorwaarden kreeg voor geschoteld, zijn veel mensen op hun ziel getrapt. Bovendien is de directie niet consequent, want in sommige gevallen bleek zomaar dispensatie mogelijk. Je mag het verleden niet idealiseren en mijn vader kon ook wél eens hard zijn, maar hij en mijn moeder stelden gastvrijheid boven alles. Ik heb de indruk dat het nu ontbreekt aan gastheerschap en dat veel kam peerders zich niet welkom voelen.' Niet consequent Ook volgens anderen is de direc tie met altijd even consequent in het handhaven van de regels. Mik punt van kritiek is steeds Mathij sen. 'Vurenhouten schuurtjes zijn volgens de nieuwe regels verbo den. Toch zijn er kampeerders die toestemming hebben het te laten staan. Het hangt er vanaf wie het vraagt. Mathijsen is gevoelig voor de charme van vrouwen', vertelt een kampeerder. Zijn lezing wordt bevestigd door een andere gast. 'Ook bescheiden mannen met een zachte stem krijgen soms dingen voor elkaar.' Hoongelach wekte de beslissing dat schuttingen moesten worden weggehaald, maar dat de palen mochten blijven staan. 'Nu zie je overal dat landbouwplastic in allerlei kleuren tussen die palen wordt gespannen. Daarmee is de opzet om de verrommeling tegen te gaan helemaal mislukt.' De invloed die Mathijsen wordt toe gedicht, is niet overdreven, vin den ook anderen. 'Beheerder Paul Zadeits speelt geen enkele rol. Er is een raad van commissarissen die in theorie het beleid uitzet. Maar in de praktijk bepaalt Mathijsen alles zelf en dansen de commissarissen naar zijn pijpen. Het is in dat verband met vreemd dat er maar drie commis sarissen zijn: Bart Bos, Jan-Jacob Rab en Joke Kuiper. Een paar jaar geleden waren er nog vijf, maar Jaap Honingh en Cor van Poelje hebben nooit opvolgers gekregen. Daardoor heeft Mathijsen het nog gemakkelijker alles naar zijn hand te zetten.' In hoeverre de directeur de dienst uitmaakt, is door buitenstaanders moeilijk te beoordelen. Feit is wel dat de commissarissen een ver zoek van de verslaggever om een persoonlijk onderhoud afwezen. Nadat Rab eerst naar voorzitter Bos had verwezen, vertelde Bos dat de bestuurders de afspraak hebben alleen 'als team' naar buiten te treden, inclusief de directeur. Ove rigens is in de statuten vastgelegd dat commissarissen niet kunnen worden benoemd zonder dat de directeur advies heeft uitgebracht. Bovendien heeft de directeur het recht iemand voor te dragen. Sanitair Volgens ingewijden laat de kwali teit van het sanitair veel te wensen over. 'In tegenstelling tot de terrei nen in De Koog is op Loodsmans duin is de laatste jaren niets van enige betekenis geïnvesteerd. Er zijn drie redelijk moderne toiletge bouwen, van ongeveer vijf jaar oud. De andere zeven zijn twintig jaar of ouder', vertelt een kampeerder. 'Die oude gebouwen zijn echt een drama', meent een ander. 'Of de douche óf het afwaswater is koud. Maar je betaalt er wel voor. Een jaarplaats voor een stacaravan kost ongeveer €1600.-. Dat is een hoop geld. We willen het best betalen, maar dan moeten de voorzieningen wel in orde zijn.' Benieuwd naar andere beoordelin gen ging de verslaggever op zoek op het internet. Ook na lang surfen bleek het moeilijk een eenduidige conclusie te "trekken. Op de gezag hebbende site van ANWB krijgt Loodsmansduin op het trefwoord 'algemeen' een 7,9 en op 'sanitair' een 7,7. Dat lijkt hoog, maar de col lega's van Landal Sluftervallei sco ren 8,8 en 8,9 en die van De Krim zelfs 8,8 en 9,1. Ook veel andere kampeerterreinen in Noord-Holland worden beoordeeld met gemiddeld een 9,0. De andere terreinen van de RST krijgen zeer uiteenlopen de rapportcijfers: 7,6 en 7,4 voor Kogerstrand, 8,2 en 8,0 voor Om de Noord en 9.3 en 9.8 voor De Shel ter. Doordat de ANWB tot voor kort een systeem met sterren hanteer de, is het maken van vergelijkingen met andere jaren niet goed moge lijk. Op de website www.zoover.nl wisselen kampeerders ervaringen uit. Op basis van twaalf beoorde lingen krijgt Loodsmansduin een 6.5. Het is een gemiddeld cijfer, dat wordt gedrukt door de cijfers voor 'sanitair' (5,1) en 'eetgelegenheden' (4,2). Voor 'kindvriendelijkheid' (8,0) en 'ligging' (8,6) zijn de beoordelin gen heel wat positiever. Opvallend zijn de opmerkingen die sommige gasten plaatsen. 'Als het druk is, is het sanitair niet altijd even schoon. Het gaat hier vooral om de "oude" gebouwen', meldt ene Henk. Maai ke heeft zich verbaasd over de we's zonder bril. 'Volgens de receptie vanwege de hygiëne.' L. van Breu- gel merkt op: 'Het sanitair is zeker in het hoogseizoen, als het een beetje druk wordt, ontoereikend. Gevolg is dat het snel smerig is. Het schoonmaken begint ook pas rond 8.30 uur 's ochtends, als er gebruik van wordt gemaakt.' Erik Dulfer schrijft: 'Het sanitair is echt superslecht. Niet van deze tijd. Mis schien ook omdat de mensen er zelf een zooitje van maken.' Posi tief is daarentegen het oordeel van Jacco Hooftman. 'Een erg leuke camping met goed sanitair. Warm water en warme douche gratis, wat lekker is.' Verbeteringen Ook Welboren heeft de klach ten over de staat van het sanitair gehoord, maar onthoudt zich voor lopig van een oordeel. 'Misschien zijn ze wel van plan verbeteringen door te voeren. Probleem is alleen dat ze daar geen mededelingen over doen. Laten ze wat meer open zijn.' Zijn oproep wordt gesteund door Herman Ridderinkhof. voor zitter van de dorpscommissie van Den Hoorn. 'Het is jammer dat niet duidelijk is wat de RST wil en waar om. En dat de directie kennelijk ook niet de behoefte voelt ons op de hoogte te houden. Commerciële bedrijven hebben jaarvergaderin gen waarop ze de aandeelhouders vertellen over hun plannen. De RST is een stichting en hoeft dat niet. Ik zou het toejuichen als ze een jaar lijkse bijeenkomst beleggen waarop ze uitleg geven.' Ook anderen zien de geslotenheid van de logiesver strekker als probleem. 'Behalve de accountant en de bankier is er niemand die enige invloed op de RST heeft', aldus een anonieme kampeerder. Ondernemers In kringen van ondernemers in Den Hoorn klinkt eveneens kritiek op de RST. Niet al te luid. want de angst om tegen zere schenen te schoppen is groot. Niettemin leven er de nodige wensen. 'De RST is de belangrijkste motor van onze economie. De directie heeft een belangrijke verantwoordelijkheid en zou zich moeten realiseren dat als ze een klant wegjaagt ze ook een klant van ons wegjaagt. Want de kampeerder van Loodsmansduin doet zijn boodschappen bij Goën- ga, huurt een fiets bij Eddy Ver meulen en gaat uit eten bij één van de restaurants in het dorp', zeggen Minne Goënga en René Jager in een gezamenlijke verklaring. Beiden betreuren het gebrek aan investeringen in Loodsmansduin. 'De Koog is al helemaal op de schop geweest. Het is gigantisch wat daar gebeurd is. We willen natuurlijk met op de stoel van RST-directie gaan zitten, maar zouden graag zien dat ook Den Hoorn zijn portie krijgt Nu wordt Loodsmansduin vooral gebruikt als noodcamping. Er is al een paar jaar geen kampwinkel meer, omdat je in zes weken hoog seizoen je investeringen niet kunt terugverdienen. De RST moet wel haar best doen de slaapplaatsen die ze van de gemeente heeft gekregen vol te krijgen. Zo niet, geef ze dan terug. Er is in de jaren tachtig al zo veel verdwenen met het opheffen van de jeugdcamping.' Suggesties voor goedkope verbe teringen hebben Goënga en Jager genoeg. 'Het kan zo simpel. Neem bijvoorbeeld de openstelling. Het terrein is nu de helft van het jaar gesloten. Bied de vaste gasten de mogelijkheid het hele jaar te kam peren. Geef ze de sleutel van één toiletgebouw, dat ze desnoods zelf schoonhouden. Maar wees in ieder geval wat soepeler.' Ook zou de RST er volgens Goënga en Jager goed aan doen het zwembad lan ger open te houden. 'Het gaat eind augustus, aan het eind van de zomervakantie, dicht. Maar in september, wanneer er veel gasten met kleine kinderen kamperen, is het vaak ook nog mooi weer.' Speculaties Het gebrek aan investeringen en openheid heeft al tot wilde spe culaties geleid. 'De verouderde toiletgebouwen vervangen, kost ongeveer een miljoen. De RST heeft geen geld om te investeren en kan het waarschijnlijk ook met lenen. Omdat de grond waarop de camping is gevestigd eigendom is van Staatsbosbeheer is geen bank bereid bij te springen', menen sommigen. Anderen denken dat de RST doelbewust weigert geld aan Loodsmansduin uit te geven. 'Het kampeerterrein wordt afgestoten of gedeeltelijk gesloten. Het kan lang duren, het kan kort duren, maar het gaat gebeuren.' In een brief aan de vaste gasten meldde directeur Mathijsen op 14 december vorig jaar 'de intentie' te hebben de exploitatie van Loods mansduin ook na 2010 voort te zet ten en zich ervan bewust te zijn 'dat het huidige voorzieningenniveau daartoe niet toereikend is'. 'Echter wij hebben te maken met een aantal partijen die ieder hun eisen kunnen stellen en hun invloed kunnen uitoe fenen op ons beleid en daarmee de exploitatie.' Genoemd werden het nationaal park Duinen van Texel, grondeigenaar Staatsbosbeheer, de gemeente, de dorpgemeenschap van Den Hoorn en 'last but not least' de vaste standplaatshouders. Om 'het merendeel van de wensen en eisen' te kunnen invullen, was de RST volgens de directeur bezig een 'visie' te ontwikkelen. Ook op basis van het rapport van het Hoorn der Loodsproject waren 'bepaalde gedachten en ideeën' geformuleerd en besproken met 'één van onze belangrijkste gesprekspartners'. Een 'positief antwoord' had Mathij sen op dat moment echter nog met gekregen. 'Vervolgens zullen wij een extern bureau opdracht geven een en ander nader uit te werken en tevens marktonderzoek te doen naar de haalbaarheid en het reali teitsgehalte van onze plannen. Pas daarna achten wij het zinvol om opening van zaken te geven. De afgelopen twee jaar is we! gebleken dat onjuiste berichtgeving in de media en bewust verspreiden van onjuiste informatie tot veel onrust leiden. Belangenvereniging Bij de belangenvereniging van kam peerders is voorzichtigheid onder tussen troef. 'Het feit dat de directie met ons wil praten, bewijst haar welwillendheid', zeggen bestuurs leden Bets Schermer en Jan Kar stens. Beiden logeren al bijna hun hele leven op Loodsmansduin en voelen geen enkele behoefte hun plaats op het spel te zetten 'Wij zoeken naar harmonie en willen graag in gesprek blijven. Dat is lastig, want aan de ene kant willen we met de indruk wekken op de stoel van de directie te willen zitten. Aan de andere kant moeten we de wensen van de kampeerders goed naar voren brengen en mogen we dus niet slap zijn. We hopen in ieder geval duidelijk te maken dat we allemaal hetzelfde belang hebben: het voortbestaan van de camping.' In Den Hoorn zijn vorig jaar al stem men opgegaan de ontwikkelingen in eigen hand te nemen. Een coö peratie of ontwikkelingsmaatschap pij, bestaand uit ondernemers en bewoners, zou het kampeerterrein moeten overnemen. Ook tijdens vergaderingen van het Loodspro ject is die mogelijkheid bespro ken. maar dorpscommissievoorzit ter Ridderinkhof houdt zich op de vlakte. 'Ik geef toe, het is een inte ressante gedachte, maar de RST heeft al laten weten die optie niet bespreekbaar te vinden. Dan houdt het voorlopig dus op. Maar we blij ven alert.' Joop Rommets hun schuttingen weghalen mochten de palen laten weer worden de palen gebruikt om er landbouwplastic als

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9