5 Alsnog onderzoek personeelskosten Luilak: hou het leuk (jrocn rwartsjexels in het hart Ongekende vraag naar koks en keukenhulpen Proef met inzamelen vuil bij strandslagen Motorrijder gewond na botsing Texelse Media KfiBELTEX m -luk OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12177 VRIJDAG 25 MEI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag lokale rekenkamercommis- doet alsnog onderzoek naar de personeelsbegroting van de gemeente. Een onderzoek dat het college had laten uitvoeren, heeft niet opgeleverd wat de raad had willen hebben. politieke partijen gaven de rekenkamer bijna een jaar geleden opdracht onderzoek te doen naar de personeelsbegroting. Dat kwam voort uit de forse stijging van de personeelskosten. Die stegen in 2006 met bijna vijf ton naar €8,7 triljoen. Het onderzoek bl9ef echter iggen, omdat het college tegelij- een eigen onderzoek door u Berenschot liet uitvoeren, en rekenkamer besloten dat eerst af te wachten. In het onderzoek van Berenschot worden de hoeveelheid arbeids plaatsen op Texel en soortgelijke gemeenten met elkaar vergeleken en daar had de raad niet om gevraagd. Öie wilde een mogelijkheid krijgen meer op de begroting te kunnen "sturen', zodat 'onvoorziene kosten stijgingen' tot het verleden zouden behoren. De raad wilde daarvoor nader onderzoek naar het zogehe ten loongebouw (opbouw salaris- komende nacht is het Luilak. Het gemeentebestuur heeft alle res pect voor deze traditie, zolang aezeniet ontaardt in vernielingen. Net als in voorgaande jaren wor den voor dag en dauw vervan gende en aanvullende activiteiten aangeboden waarmee de jeugd ach kan vermaken. Veel lawaai en plezier maken mag tussen 4.00 en 8.00 uur. Ook het betrekkelijk onschuldige besmeuren van ruiten met zeep is geen groot probleem, maar als daarbij eieren, boter en andere vette levensmid delen worden gebruikt en ais ook metselwerk, brievenbussen en der gelijke het te verduren krijgen, kan dat forse schade betekenen. B en w maakten woensdag bekend dat der gelijk gesmeer en vernielingen niet worden geaccepteerd. De politie patrouilleert intensief en zal zonodig proces verbaal opmaken met als gevolg strafvervolging waarbij de schade op daders of ouders wordt verhaald. In jongerencentrum Time Out in Den Bug is tussen.4,00 en 8.00 uur van alles te beleven, zoals poo len, darten, tafelvoetbal, chillen, internet, jumpen en een wedstrijd het hardst kan schreeuwen, waarbij een MP3-speler als eerste pn]S wordt uitgeloofd. Tegelijkertijd kunnen de jongeren in zwempark Een motorrijder (48) uit Oosterend 'iep donderdag tegen de avond onbekend letsel op toen hij op de Oosterenderweg tegen een auto botste. De auto werd bestuurd door een vrouw, die vanuit Spang linksaf be voorrangsweg op reed. Op dat moment naderde de motorrijder uit be nchting van Den Burg. Hoe- wel zijn snelheid volgens getuigen beperkt was, kon hij haar niet meer ontwijken. Nadat hij tegen de ach terzijde van de auto was gebotst, schampte hij een verkeersbord, waarna hij met motorfiets en al ancemedewerkers verlenen in het weiland waarin het slachtoffer terecht is eerste hulp v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg sen) en de huidige opbouw van de gemeentelijke organisatie. De rekenkamercommissie onder zoekt nu alsnog welke begrotings systematiek de gemeente op het gebied van personeelskosten han teert en hoe daarin wordt gestuurd. Er wordt bekeken of dat op andere manieren mogelijk is en er wordt nader gekeken naar de zogehe ten beïnvloedbare kosten en niet- beïnvloedbare kosten. Van de kostenstijging van €488.000,- was €321.000,- niet-beïnvloedbaar en €167.000,- wel. Onder niet-beïn- vloedbare kosten vallen onder meer loonstijgingen die uit de CAO voort komen. De rekenkamer bekijkt ook waar door de personeelskosten vorig jaar waren gestegen. Daarvoor wordt onder meer onderzocht of de gemeentelijke reorganisatie (de overgang van sectoren- naar direc tiemodel) van invloed is geweest. Een andere onderzoeksvraag is of de overgang naar het directiemo del voor de gemeentelijke organi satie van toegevoegde waarde is geweest. De politieke partijen kun nen dinsdag tijdens de raadsver gadering zeggen of zij nog aanvul lende vragen hebben. Roelof van der Geest uit Hillegom en Texelaar Andries Amout in de keuken van vakantiepark De Krim. Molenkoog terecht voor zwemmen, voetbal, tafeltennis, speedminton, springen en karaoke. Een en ander wordt gecoördineerd door Pharos, zwembad Molerikoog en Sportser vice Texel. In De Waal is het alsnog ontsteken van de op 30 april ver boden Meierblis onderdeel van het luilakprogramma. Op verzoek van de kinderen van De Waal en met goedkeuring van de officier van jus titie gaat de boel om 7.00 uur in de hens op het erf van Flip Breman aan de Spangerweg. De oorspronkelijke brandstapel die naar De Hamster was afgevoerd, wordt daartoe terug gebracht naar genoemde plek. 'In 2009 spelen op 18 holes golfbaan' Er zit schot in de uitbreiding van golfbaan De Texelse naar 18 holes. Deze week voerde vakantiepark De Krim besprekingen met onder meer Staatsbosbeheer over de inrichting van het terrein. Dit jaar zullen de procedures die nodig zijn voor de planologische aanpassing en de aanpassing van het bestemmings plan worden gestart. 'We verwach ten de aanvraag vóór de zomer te kunnen voltooien', vertelt Krim- directeur Iwan Groothuis, die hoopt er in 2009 te kunnen spelen. Goeie koks hoeven niet lang naar een baan te zoeken. De vraag naar goed keukenpersoneel is nog nooit zo groot geweest. Er heerst een ongekend tekort. Volleerde koks zijn naar verluidt helemaal niet meer te krijgen en ook keu kenhulpen zijn schaars. Onder nemers en arbeidsbemiddelaars doen er alles aan het probleem op te lossen. Bij vakantiepark De Krim is onlangs een Poolse kok aan de slag gegaan. Koken kan zijn Poolse medewerker als de beste, maar bij de communi catie geeft het wel wat problemen. 'Daarom heeft elk gerecht, net als bij de Chinees, een nummer gekregen', lacht Krim-directeur Iwan Groothuis. Hij kan er met mee zitten. Dankzij de Pool, maar ook medewerkers uit andere delen van Nederland, heeft Groothuis de keukenbezetting aar dig op sterkte. 'Dat lukt ook doordat we onze medewerkers huisvesting kunnen bieden.' Niet elke onder- Poolse koks in Texelse keukens nemer is daartoe in staat. Uitzend bureau Randstad speelt daar op in. Intercedente Immetje Duin: 'We hadden al een Randstadhuis in De Koog en hebben nu twee huizen op Oost. Daarmee maken we het flexwerkers van de overkant aan trekkelijk om hier te beginnen. Mijn collega Alice (Reijnders, red.) pro beert via bureaus in Friesland en Groningen medewerkers naar Texel te krijgen, zelf ben ik onze regio in geweest en we timmeren ook lan delijk aan de weg.' Het Centrum voor Werk en Inkomen heeft meer dan zestig vacatures voor keukenpersoneel open staan. 'Van afwasser tot chefkok', vertelt Petra Brouwer. 'En als ik de krant lees en de personeelsadvertenties zie. dan denk ik dat er nog heel wat meer vacatures zijn. Maar een kok hebben wij momenteel niet in het bestand. Hoe een ondernemer er dan aan moet komen? Dat is een goede vraag. Bijvoorbeeld door zelf te werven of via een uitzendbureau. Je ziet steeds meer mensen uit Gro ningen deze kant op komen. Ook uit Polen. En ik denk dat we hier in de toekomst wel meer nationaliteiten in de sloot belandde. Brokstukken van de motorfiets en de auto lagen her en der verspreid. Hulpverleners waren snel ter plaatse. Ambulan ces bereikten het slachtoffer via het naastgelegen weiland en verleenden op de rand van de sloot eerste hulp. De Oosterender is met inwendig letsel naar het ziekenhuis in Amster dam overgebracht. De vrouw, wier leeftijd en woonplaats nog niet kon den worden achterhaald, kwam met de schrik vrij. De politie sloot de Oosterenderweg enige tijd af voor verkeer. inwilBe&dtjank Texel) De gemeente start deze zomer een experiment met halfonder- grondse afvalcontainers bij de negen strandslagen. Bedoeling is het zwerfvuil verder terug te dringen. De containers hebben een inhoud van vijfduizend liter. Dat is meer dan de inhoud van de huidige afvalbak ken. De gemeente verwacht dat daardoor de kans dat met mensen op volle containers stuitten en hun troep naast een container gooien afneemt. De nieuwe containers, die zo'n drie meter diep zijn, worden ongeveer twee meter diep in de grond gegra ven. Ze hebben een diameter van 1,7 meter. 'Ze worden van kunststof met hout eromheen zodat ze pas sen in de omgeving', aldus een woordvoerder. Wanneer ze worden geplaatst, is nog niet bekend. 'Dat is afhankelijk van de leverancier, maar het zal waarschijnlijk met voor de opening van het strandseizoen zijn.' Die is woensdag 13 juni. Bij elke strandslag komt minimaal één container te staan. Het experiment moet volgens een woordvoerder van de gemeente uitwijzen hoe vaak het nodig is de nieuwe containers te legen. Daarvoor wordt een gemeentelijke wagen aangepast waarmee norma liter onderhoud aan de lichtmasten wordt verricht. 'Daar komen drie haken op waarmee een container boven de wagen kan worden getild. We kunnen een haak laten vie ren, zodat de bodem openklapt.' Het afval wordt gescheiden inge zameld. De gemeente wil komend strand seizoen eveneens bekijken in hoe verre het mogelijk is dat de Bolder de afvalbakken op het strand gaat legen. Dat moet in de toekomst mogelijk tot blijvende veranderin gen in de vuilophaling leiden. 'Vorig jaar hadden we bijna de schoon ste stranden van Nederland en het zou mooi zijn als het ook lukt de schoonste te krijgen.' Het werken met halfondergrondse afvalcontainers hangt samen met de plannen van de gemeente om in de dorpen meer met ondergrond se containers te werken. Voor de Volmolen zijn die inmiddels aan besteed. Volgens de woordvoerder is het echter nog lastig geschikte 'Texelse zuilen' voor boven de grond te maken. Dat moeten herkenbare punten worden waar mensen hun vuil kunnen lozen. De ondergrondse containers krijgen een inhoud van 1100 liter. Reiniging De Vereniging van Strandexploitan- ten Texel vraagt zich af wanneer de gemeente begint met het reinigen van de stranden met een strandrei- nigingsmachine. 'Daar merken we nog niets van', aldus voorzitter Jur Schuiringa. Het schoonhouden van de strand- gedeeltes tussen de waterlijn en de duinvoet is nu nog een verantwoor delijkheid van de strandexploitan- ten. Tijdens een commissieverga dering in februari zeiden meerdere politieke partijen er echter wel wat voor te voelen de schoonmaak van het strand tussen de waterlijn en vijftien meter vóór de bebouwing over te hevelen naar de gemeente. Dat zou dan met een strandreini- gingsmachine moeten gebeuren. Volgens een woordvoerder van de gemeente kan daar echter pas spra ke van zijn als de nieuwe strandnota door de raad wordt vastgesteld. 'En een meerderheid van de politieke partijen moet het eens zijn met de nieuwe wijze van schoonmaken. Het kan waarschijnlijk pas op z'n vroegst volgend seizoen zijn.' Wanneer de nieuwe strandnota, die inmiddels een historie heeft opge bouwd, wordt vastgesteld, is niet bekend. Hij staat nog niet op de agenda voor de komende raads vergadering van dinsdag. Volgens Schuiringa zou het prettig zijn als de gemeentetexel Wijziging huisvuilroute zie pagina 4 TEXELTOERIS^nl Advertenties voor de Vakantiekrant van 8 juni kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 31 mei a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 krijgen. Wie uit een lidstaat van de EU komt (niet Roemenië en Bulga rije), heeft hier alleen maar een sofi- nummer nodig, geen tewerkstelling vergunning. Overigens speelt het tekort niet alleen op Texel, ook op andere Waddeneilanden.' Ondanks de verhoogde vraag naar keuken personeel, heeft Brouwer niet het idee dat de lonen navenant zijn gestegen. 'De CAO's in ieder geval niet. Niet dat het in de horeca slecht verdient, zeker niet met de fooien erbij. Maar doordat het werk vaak 's avonds moet gebeuren en de arbeidsomstandigheden niet altijd optimaal zijn, is er wat minder inte resse. Zeker jongeren zijn op dat punt erg kritisch.' Meer over de personeelsproblemen in de horeca op pagina 5. Novelle Als lezer was Frank Polling al een veelvraat, als schrijver bewijst hij evenmin snel tevreden te zijn. Nadat hij met zijn dochter al een boek over de omgang met paar den had geschreven, voltooide hij twee maanden geleden een novelle, komt hij binnenkort met een roman en heeft hij de opzet van een nieuwe roman al in zijn hoofd. Pagina 2 Teken 22 teken waren donderdag de vangst op een stuk van honderd meter langs de bosrand bij de Rovershut. Kees Verschoor van EcoTex doet in opdracht van de Universiteit van Wageningen maandelijks onderzoek naar teken op Texel. Pagina 6 Consul Henk Spigt Dertig jaar lang bewaakte Henk Spigt de kwaliteit van de voet balvelden in Den Burg. Een ver antwoordelijke baan, waarbij hij niet alleen de belangen van de clubs diende, maar ook die van de gemeente en de KNVB. Pagina 7 Borrelbus rijdt weer Ingaand het komende weekend wordt de nachtbus (borrelbus) weer ingezet om het uitgaanspubliek in De Kooq veilig thuis te brengen. De bus rijdt tot en met september ieder weekend in de nacht van zaterdag op zondag en vertrekt om 3.45 uur vanaf de Nikadel. De halteplaats is naast de Lidl supermarkt en is aan gegeven met een geel bord. Vanaf De Koog rijdt de bus naar Den Burg en vervolgens naar De Waal, Ooste rend en Oudeschild. De kosten zijn €3,- per persoon, te betalen in de bus. Net als vorig jaar wordt de bus geëxploiteerd door Texeltours. gemeente op een gegeven moment op de reinigingsmachines over gaat. 'De strandexpioitanten zetten momenteel graag een extra tandje bij om het strand zo schoon moge lijk te houden, maar dat kunnen we met altijd blijven doen.' TEXELSE ^COURANT Tjnxa'ZmBltJixAl mkj kjrt- Gecombineerde krant i.v.m. Pinksteren In verband met het als werkdag uitvallen van maandag 28 mei, 2e Pinksterdag, zal er op donderdag 31 mei een gecombineerde krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 29 mei tot 17.00 uur worden ingeleverd. directie Langeveld de Rooy T E X E LS E - 'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant TV - RADIO - OtGdAAl - INTtRNCT - B£UiN I TlXlLTOtltlSli'nl W Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1