v HEMA Cjroen ^wartsjexels in het hart 'Wachttijd van maanden' PvdA wil opheldering over bouwvergunning Waalder luilakmeierblis smaakt naar meer College onderzoekt draagvlak bevolking Hoorzitting over café Hoornder dorpsplein BUITENLANDSE KOKS 1 TEXELSE KEUKENS ZECEL AH BffiffTm VIEIZC OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12178 DONDERDAG 31 MEI 2007 I Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De PvdA heeft het college om opheldering gevraagd over bouw vergunningen. Fractievoorzitter Alfred Schaatsenberg zei dins dag tijdens de raadsvergadering meerdere signalen te hebben ïad dat Texelaars lang op hun 'gunningen moeten wachten, j&gaan soms maanden overheen lordat een eenvoudige vergun- ling wordt verstrekt.' jemeester Joke Geldorp vond et een onderwerp waarover de politieke partijen tijdens een com missievergadering nader met elkaar zouden moeten praten. Schaatsen- berg kaartte de bouwvergunningen aan tijdens de rondvraag, maar dat vond Geldorp geen geschikte plek. Ze wees erop dat alles in cijfers wordt bijgehouden en dat die bij latere behandeling in commissie verband bij de hand kunnen worden gehouden. De burgemeester verzekerde dat het met het verstrekken van bouw vergunningen beter gaat dan in het verteden. Wethouder Nico Kikkert (Grondgebied) stelde dat 99 procent de aanvragen binnen de gestel de termijnen wordt afgehandeld. De gemeente startte in augustus 2005 met een wekelijks bouwberaad waarin diverse gemeentelijke afde lingen gezamenlijk over bouwaan- vraen spreken. Bedoeling daarvan siatbehandelingen korter duren, towns Kikkert is er soms wel sprake van piekbelasting. 'En dan Ion de organisatie het even niet meer aan Het college legt de raad volgens hem binnenkort nog een voorstel voor om, als zich een piek- lelijkheï ikpuni, belasting voordoet, tijdelijk externe krachten in te huren. De piekbe lasting doet zich volgens Kikkert vooral voor als Texelaars vlak voor de vakantie nog een vergunning willen hebben. Hij zei van TVO ook signalen over problemen met de afgiftetermijn te hebben ontvangen. 'Ik heb ze gevraagd te komen met voorbeelden waar een vergunning te laat is afgegeven en ik wacht op antwoord.' Burgemeester Geldorp merkte op dat mensen bij het indienen van een aanvraag goed moeten opletten of die van alle benodigde stukken is voorzien. 'Daar zit vaak de pijn.' Henny Festen (GroenLinks) vond dat de gemeente mensen eerder moet informeren als aanvragen onvolledig zijn ingediend. 'Nu kan het soms drie maanden duren voordat dat opvalt en dan denkt de indiener allang dat het allemaal wel goed zit, terwijl dat niet zo is. Als iemand wat indient, kan dat beter meteen even worden gescand, zodat het direct kan worden gezegd als er iets ontbreekt.' Rijbewijs kwijt Een 21-jarige man uit Den Helder moest zaterdag in alle vroegte zijn rijbewijs inleveren, nadat hij op de Emmalaan in Den Burg was aange houden op verdenking van het rijden met drank op. Uit de ademanalyse bleek dat hij bijna vier keer teveel had gedronken. De man kreeg een proces-verbaal en moest zijn pas verworven rijbewijs inleveren. Terwijl Waalders zich het ontbijt goed laten smaken brandt op de achtergrond de alternatieve meierblis. (FMo Gemrd Timmerman/Beeldbank Texel) Ook Waalders gingen met Luilak steken. Klokslag 7.00 uur werd de door de officier van justitie toege- vroeg uit de veren en wel om de hoop takken die vanuit de vuilover- stane uitzondering aan om er wat meierblis die op 30 april wegens slag terug naar het land van Flip bijzonders van de maken. Initiatief- de droogte en de windrichting niet Breman was gebracht, alsnog in de rijke dames uit het dorp serveerden door mocht gaan, alsnog aan te hens gestoken. Waalders grepen de een Luilakontbijt, zodat al snel de gedachte opgang deed om er maar een jaarlijkse traditie van te maken. 'De Luilakblis smaakt naar meer', aldus een enthousiaste Waalder. Klachten over wegen rond Verpleeghuis De straten en stoepen in de buurt van het Verpleeghuis in Den Burg bevinden zich in slechte staat. De cliëntenraad heeft bij de politiek aan de bel getrokken. Zowel in de Weststraat als Gasthuis straat is de bestrating van stoep en niet in orde. De cliëntenraad zegt regelmatig klachten van bewo ners, vrijwilligers en familieleden van bewoners van het verpleeghuis Ie ontvangen 'Er zijn bewoners die in nun rolstoel niet meer Den Burg in willen, omdat daarvoor de barrière Van de Gasthuisstraat moet worden genomen. De omweg door de West- öraat is al niet veel beter. Vnjwilligers die over de Hollewal achter een rolstoel lopen, wijken >t naar de straat omdat de tegels P de stoep scheef liggen. Ver- top langs de Keesomlaan (naar de Pontweg) moeten ze op straat lopen, omdat daar helemaal geen s. 'Het is daar echt onveilig terwijl een rondje langs de 'ontweg voor de bewoners veelal te enige echte buitenervaring is.' De cliëntenraad kreeg tijdens de aadsvergadering bijval van Ger- vand Poster (WD) en Henny Fes- -'■MGroenUnks). Wethouder Rikus (Verkeer) zei na te moeten Stean of actie nodig is. Je kookt MwwnscH /UriR HEr VBRLOOp iN jg KEUKEN lS hRAnflriscH Hoe groot is het draagvlak voor een café aan het dorpsplein in Den Hoorn? Die vraag staat cen traal in een hoorzitting, die van avond (donderdag) in dorpshuis De Waldhoorn wordt gehouden en om 20.00 uur begint. Burge meester en wethouders hebben 'de intentie' mee te werken, maar willen wel eerst weten hoe er tegen de plannen van initiatief nemers Irene Penha en Janien de Bruijn wordt aangekeken. Geen 'zuipkroeg', maar een 'kof- fie-cafeetje. laagdrempelig, open, toegankelijk voor Texelaar en toe rist, jong en oud'. Irene Penha en Janien de Bruijn zouden 'dolgraag' zo'n bedrijfje willen vestigen op het adres De Naai 2, het voormalige kantoor van de Rabobank. Bedoe ling is het café van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds te openen, van mei tot en met sep tember, zeven dagen per week. De initiatiefnemers hebben naar eigen zeggen iets 'unieks' voor ogen 'Naast ontbijt en verschillende kof- fies en theetjes zijn we van plan eenvoudig maar bijzonder eten te serveren, zowel binnen als buiten. Taarten, broodjes, soep, salades en een enkel warm gerecht.' Idee is eveneens er 'van alles' te koop aan te bieden: 'ook de stoel waar je op zit, de tafel waar je aan eet, de schilderijen aan de muur en de lampen aan het plafond'. Een kleine kapsalon behoort ook tot de plan nen, schrijven de initiatiefnemers in dorpsblad De Hoornder. De ideeën passen volgens De Bruijn en Penha goed in de uitkomsten van het Loodsproject, dat tot doel heeft Den Hoorn en omgeving aan trekkelijker te maken voor inwoners en toeristen. Het helpt mee De Naai, dat nu vooral als parkeer plaats dienst doet. om te vormen tot een echt dorpsplein. Bpvendien kunnen projecten als excursies, fiets- en wandeltochten en een informatiepunt tot uitvoer komen 'in en met het koffiecafé'. Ook voor workshops, dartsavonden, verga deringen en kinderfeestjes is er plaats in het nieuwe bedrijfje. Gerard Bakker, één van de initia tiefnemers van het Loodsproject, wil zelf geen standpunt innemen. 'Het gaat er om wat de bevolking wil, wij zijn daar geen partij in.' Wél bevestigt hij dat er veel animo voor een dorpscafé bestaat. 'Een café is heel veel genoemd in de enquête die we bij de start van het Loods project hebben gehouden, mis schien wel in bijna alle enquêtes. En ook uit de gesprekken die later door Hoornders met de onderzoe kers zijn gevoerd, kwam naar voren dat een café welkom is.' Bakker wijst ook op de handtekeningen actie die een paar weken geleden onder de dorpelingen is gehou den. 'Zij vonden dat het niet snel genoeg ging en wilden de dames een hart onder de riem steken. Aan de andere kant heb ik begrepen dat er ook kritiek leeft. Sommige horeca-ondernemers zetten kriti sche kanttekeningen. Een hoorzit ting lijkt me een goede manier om de meningen te peilen.' Dat vinden ook burgemeester en wethouders, die volgens woord voerder Mimi Eelman weliswaar positief tegenover het plan staan en de intentie hebben mee te werken, maar geen overhaaste beslissingen willen nemen. 'De vraag is hoe groot het draagvlak is. Dat wil het college graag weten.' Eenvoudig is dat niet, geeft Eelman toe. Even tuele criticasters kunnen zich niet bij voorbaat rijk rekenen wanneer vanavond blijkt dat ze niet de enige met bezwaren zijn. 'Draagvlak is moeilijk objectief te meten. Het is een kwestie van belangen afwegen en dat transparant maken.' Ze benadrukt dat de gemeente gebonden is aan landelijke regels. 'Ik kan me wel voorstellen dat er ergernis ontstaat. Mensen die een goed plan hebben, willen daar zo snel mogelijk mee aan de gang. Maar we leven nu eenmaal in een land van regels. Het is niet zomaar mogelijk een café te beginnen in een pand dat nu nog een woning is.' Daarvoor is niet alleen een bestem mingswijziging noodzakelijk, maar ook een onttrekkingsvergunning. Deze kan worden verleend wan neer er wordt 'gecompenseerd', door een huis aan het woning bestand terug te geven. Wanneer dat niet mogelijk is, kan ook een soort schadevergoeding worden gevraagd. De hoogte daarvan is afhankelijk van de grootte van het pand: zo'n €250,- per kubieke meter. De vraag of het mogelijk is onder deze regeling uit te komen, is volgens Eelman niet zomaar te beantwoorden. 'Daarvoor is onder zoek nodig. We hebben dit maar zelden aan de hand.' Het voormalige kantoor van de Rabobank: beoogd dorpscafé. Foto Joop RowmelslBeeldbank Texel) Man stal van baas en moet op cursus Een verplichte cursus budgette ring, contact onderhouden met de reclassering en de Brijder en een voorwaardelijke taakstraf. Dat is de straf die een 31-jarige man uit Den Burg vrijdag kreeg opgelegd van de Helderse politierechter. De man stal in februari geld van zijn werkgever. De man was destijds werkzaam bij een horecabednjf in Den Burg, Met de sleutel ging hij buiten openings tijden het pand binnen en opende de kassa en de kluis. In totaal pakte hij €1200,- en een fles whisky, waar na hij zijn vriendin een SMS-bencht stuurde met de tekst 'Ik heb domme dingen gedaan'. En dat vond hij vrij dag tegenover de rechter nog altijd: 'Dit had niet moeten gebeuren.' Drank en drugs waren mede de oor zaak van de diefstal. Vrijdag liet hij echter weten dat hij onder behande ling is van de Brijder. Hij gebruikt geen drugs meer en heeft sinds 27 februan geen druppel alcohol meer gedron ken. Volgens de man kan zijn ex- werkgever inmiddels leven met wat er os gebeurd en is het ontvreemde geld keurig terugbetaald. Zijn werk is hij wel kwijt, maar er is weer zicht op een baan 'Na mijn behandeling kan ik weer aan het werk De rechter maakte de man duidelijk dat hij van geluk mag spreken dat zijn ex-werkgever blijkbaar zo ver gevingsgezind is, 'ondanks dat u toch een vertrouwenspositie heeft misbruikt'. Ook voor het feit dat zijn vriendin nog altijd aan zijn zijde staat, mag hij volgens de rechter zijn han den dichtknijpen. 'Uit het dossier blijkt dat u af en toe aardig uw best doet de relatie de vernieling in te helpen. Wees maar blij dat ze nog bij u is', aldus de rechter. De verdachte bevestigde dat hij daar erg gelukkig mee is. Hoewel de officier van justitie alleen een taakstraf van 120 uur eiste, ging de rechter mee in het voorstel van advocaat Jorna. Die vond het ver standiger een deel van de taakstraf te gebruiken om zijn cliënt verplicht een cursus budgettenng te laten vol gen en de contacten met de Brijder en de reclassenng aan te houden. 'Wat er aan uren overblijft, moet als voorwaardelijke taakstraf worden opgelegd, als zogenoemde stok ach ter de deur', aldus Jorna. De rechter nam dit voorstel integraal over. Dag van de Bouw Jongeren interesseren voor een baan als metselaar, stukadoor, tim merman, installateur of schilder. Dat is de bedoeling van de Dag van de Bouw Pagina 2 Afpersing De politierechter in Alkmaar heeft woensdag vijf Texelaars in de leeftijd van 19 tot 39 jaar veroordeeld tot onvoorwaardelijke werkstraffen tot 120 uur. Het kwintet perste eerder dit jaar de baas van een café in Den Burg af door geweld te gebruiken en te dreigen met geweld. Pagina 5 m TESO-machinist 33 jaar was Hans van den Broek (60) verantwoordelijk voor de gehele technische installatie van de TESO- boten. Pagina 9 Inbraak als grap Twee mannen die zaterdagmor gen in alle vroegte ogenschijnlijk plannen hadden om in een woning in De Koog in te breken, hebben nog voordat ze hun kraak hadden gezet het hazenpad gekozen. Een inwoonster van de badplaats zag in het donker hoe een van de mannen, die hun auto op een parkeerterrein achter de RK kerk hadden gezet, een bivakmuts over zijn hoofd trok en sloeg alarm. Ze heeft de man nen in donker niet herkend, maar één van hen had een groot pos tuur. Daarop dook het tweetal het struikgewas in en blies de aftocht. De politie is op de hoogte gesteld. Later werd bekend dat het om een grap zou gaan. Geen vergunning kansspelautomaten Eetcafé Parkstraat in Den Burg is geen hoogdrempelige inrichting en daarom mogen er geen kansspel automaten staan. Dat is de mening van het college van B&W die een aanvraag van eigenaar Jan Stolk voor kansspelautomaten heeft afgewezen. Stolk diende tegen die afwijzing een bezwaarschrift in bij de commissie Bezwaarschriften dat donderdag werd behandeld. Zelf was hij niet aanwezig, maar in een brief gaf hij aan dat het achterste deel van de zaak wel degelijk hoog drempelig is. B&W was het daar niet mee eens omdat dat deel niet is afgescheiden van de rest van het café. De commissie buigt zich over de zaak en geeft advies aan de gemeente. Horecagelegenheden mogen alleen over kansspelauto maten beschikken als die in een hoogdrempelig deel kunnen worden geplaatst. TEXELSE COURANI Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: iUUOODHUYS Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1