3. Is Sint Donatus verder als Novalishoeve chagen grijpt naast extra vergunningen Texel boekt overschot anderhalf miljoen euro SCHEIKUNDE IS NET POËZIE Cjrocn ^warLv Jexels in het hart Boerderij als therapie voor een goed ritme Visspecialist moet stoelen verwijderen Kieft wil intimidatie parkeerwacht stoppen IJexelaar uit kritiek bij Kamer Handhavers huid volgescholden 1 M Timmer NaltA i&iceJi OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12179 DINSDAG 5 JUNI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag □Ie dt: re (okkelvisser Albert Schagen leeft naast de extra handkokkel- inningen gegrepen die het iriisterie van Landbouw, Natuur n Voedselkwaliteit (LNV) vorig iar had toegezegd. De Texelaar seft vorige week bij de Vaste amercommissie van LNV in Den aag zijn kritiek geuit over de rijze waarop de vergunningen ijn verdeeld. jlgens Schagen heeft het minis- r.e veel te ruime criteria gehan- erd, waardoor ook mensen die enig met de kokkelsector heb- en in aanmerking konden komen, j is bijvoorbeeld een jongen die «leen vergunning heeft gekregen, erwijl hij slechts een week op een okkelschip heeft meegevaren. En lij met twintig jaar ervaring grijpen maast.' i-meldden zich de afgelopen maan- kL c-i bij LNV dertig mensen voor k tien extra beschikbaar gestelde ^V| fëxlkokkelvergunningen. Na schif- 1 trg bleven twintig kandidaten over. Dat waren volgens Schagen en een okkelvisser uit Yerseke (met wie de Vaste Kamercommis- ietoesprak) niet alleen voormalige ^varenden van de mechanische tokkelsector, voor wie de extra ver- nngen in eerste instantie waren S: de loting trokken uiteindelijk ■aast Schagen ook vier andere Wkelvissers aan het kortste eind. "fö gelukkigen behoorden naast de dienaren jongen ook een 65-jarige volgens Schagen niet eens Ingaand dit seizoen zorgt de Recreatiestichting Texel (RST) «oor de noodopvang van kam peerders die bij grote drukte niet terecht kunnen op de campings. 3e zoekende kampeerders moeten tontact opnemen met de recep- ie van camping Kogerstrand, waar ivordt getracht ze te plaatsen op een ®n de reguliere kampeerterreinen, üs deze vol zijn worden ze verwe er naar camping Loodsmansduin ik Den Hoorn. Dat kan tot gevolg ebben dat hier meer tenten staan Kr de vergunning toelaat, maar b hebben besloten dit te gedo- en, voorlopig voor een jaar. If systeem is praktischer en vooral (oedkoper dan- het exploiteren van het wad op kan. Voor hem is de uit loting een extra domper, omdat hij samen met zijn broer Willem Anton en de kokkelvisser uit Yerseke één van de voorvechters voor de extra vergunningen is geweest. De opva renden van de mechanische kokkel sector hoopten daarmee te worden gecompenseerd voor het verbod op mechanisch kokkelvisserij in de Waddenzee. Het rijk heeft 120 mil joen euro voor de compensatie van de sector uitgetrokken, maar dat geld is alleen voor de eigenaren van de schepen en niet voor de opvarenden. Willem Anton Schagen komt wel voor een extra handkok- keivergunning in aanmerking, mits de toetsing aan onder meer de Natuurbeschermingswet met suc ces wordt voltooid. Schagen zegt het fijn te vinden dat hij en zijn collega uit Yerseke bij de Vaste Kamercommissie terecht kon den. 'Van bijna alle partijen was wel iemand aanwezig. Ze mochten alle maal twee vragen stellen en daarna was er nog een gesprek.' Morgen (woensdag) willen de Kamerleden het probleem met minister Gerda Verburg (landbouw) bespreken. De tien extra vergunningen komen bovenop de twintig al bestaande vergunningen voor handkokkela- rij op de Waddenzee. Volgens het nieuwe schelpdierenbeleid mogen de handkokkelaars maximaal vijf procent van de oogstbare kokkel bestanden rapen. Volgens onder zoek raapten de twintig tussen 1995 en 2004 gemiddeld 0,64 procent van de kokkels van het wad. Noodopvang kampeerders naar RST een speciale noodcamping zoals de afgelopen decennia is gebeurd. Als bezuinigingsmaatregel besloot de gemeenteraad dat de noodcarnping moest worden opgeheven en dat er een andere opvang voor gestrande kampeerders moest komen. Wat dat laatste betreft heeft het college zich laten adviseren door het Toeris tisch Kennisinstituut. Daarbij werd bepaald dat er voor de kampeer ders slechts één aanspreekpunt komt en dat geen sprake is van een blijvende uitbreiding van kam peerplaatsen of kampeerlocaties. Er werd voor Loodsmansduin gekozen als overloopterrein, omdat verreweg de meeste kampeerders de afgelo pen jaren daar via de noodcamping toch al terecht kwamen. De gemeente heeft het jaar 2006 "iet een overschot van anderhalf rofjoen euro afgesloten. Dat blijkt uit de gemeentelijke jaarrekening, ■iet positief saldo is het resultaat wn een aantal financiële meeval- lers. k grootste daarvan is de vrijval van terse bedragen die de gemeente uitgaven in 2005 en 2006 had geserveerd. Doordat de uitgaven Airn tfene een zuur, AIE/V £>oer pjRibT e&i D/1n KR%r HEW HzSr' niet of aangepast plaatsvonden, kwam een bedrag van €480.000,- beschikbaar. Het ging onder meer om niet uitgevoerde werkzaamhe den en niet uitgekeerde subsidies. Door nieuwe regelgeving mag een gemeente dergelijke gereserveerde bedragen niet langer dan twee jaar laten staan. 'Het is de afschaf van de potjescultuur', aldus wethouder Rikus Kieft (financiën). Op het gebied van bouwleges boekte de gemeente een meevaller van €355.000,-. Daartegen over stond tegelijkertijd een tegenval ler van €187.000,- op het gebied van principe-verzoeken. Volgens de gemeente betekent de meevaller niet dat er winst op het afgeven van bouwvergunningen is gemaakt. 'Er is ooit afgesproken dat de leges kos tendekkend moeten zijn', aldus Kieft. Volgens hem is in de beschikbaar gestelde uren meer aan vergunningen verstrekt dan aanvankelijk geraamd. Bij het verstrekken van bouwvergun ningen rekent de gemeente als tarief een percentage van de bouwsom. Op het gebied van principe-ver zoeken, waarvoor een tanef per uur wordt gerekend, ging het mis. De gemeente staakte de behandeling daarvan in oktober 2006, omdat ze er naar eigen zeggen niet meer aan toe kwam principe-verzoeken binnen een redelijke termijn van zes tot tien weken af te handelen. Lees verder op pagina 5 v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Algemeen coördinator Wouter Joop en Piet Monster van Novalishoeve tussen de melkgeiten. 'Eigenlijk is het een heel sim pel verhaal', vertelt Wouter Joop, algemeen coördinator van woon zorgboerderij Novalishoeve, voor heen Sint Donatus. 'Mensen die om wat voor reden dan ook het spoor bijster zijn geraakt, kunnen door het werken op de boerderij weer in het goede ritme komen. De boerderij als therapie.' Hij hoopt dat in september de eerste mensen voor wie de boerderij bedoeld is, er aan te slag gaan en dat begin volgend jaar de eerste bewoners er hun intrek nemen. Nadat de stallen in verband met de verkoop een tijdje leeg hadden gestaan, loopt er sinds de Rapha- elstichting het bedrijf heeft over genomen al weer geruime tijd vee op de boerderij. Een koppel melk geiten komt enthousiast aanrennen zodra Piet Monster, bedrijfsleider veehouderij, zijn hoofd laat zien. In de schuren volop schapen, lam metjes en zoogkoeien en in de win kel wordt weer kaas verkocht, zelf gemaakt van geitenmelk. Bezoekers zijn weer welkom op het bedrijf. De eerste stappen op weg naar een volledige woonzorgboerderij zijn gezet. Joop: 'Er is in Noord-Hol land een dringend behoefte aan zorg voor een groep over het alge meen jonge mensen psychiatrische problematiek, en soms ook met een lichte verstandelijke beperking. Deze jongens en meisjes, die vaak door een combinatie van factoren in de problemen zijn gekomen, zijn moeilijk te behandelen als een inte grale benadering ontbreekt Een van de weinige manieren om ze echt wat te bieden, is door ze 24 uur per dag op één plek te hebben, waar alle facetten van het leven min of meer samen komen. Wonen, werk, sociale begeleiding en dat soort zaken kunnen we hier bieden. Alleen school niet, maar dat stukje hopen we in samenwerking met de OSG vorm te geven. Lees verder op pagina 5 De Visspecialist in Oudeschild moet het aantal zitplaatsen terug brengen van 80 naar 36. Dat heeft het college van b en w besloten op advies van de commissie bezwaar schriften. Het bezwaarschrift dat eigenaar Peter Bongaards indien de, is ongegrond verklaard. Volgens Bongaards is het misver stand ontstaan dat hij pas na de verbouwing in 2006 meer stoelen heeft geplaatst. 'Die tachtig zitplaat sen staan er al negen jaar. Het enige wat ik tijdens de verbouwing heb gedaan, is de krukken binnen ver vangen door stoelen. Maar krukken zijn ook zitplaatsen.' De commissie beriep zich op het bestemmings plan Oudeschild bedrijventerrein uit 1989 waarin een vergunning voor maximaal 36 zitplaatsen is verleend. Bongaards: 'Het wordt me niet mak kelijk gemaakt. Die stoelen staan er al zo lang en nu moeten ze ineens weg.' Bongaards weet niet wat het verwijderen van de zitplaatsen voor de toekomst betekent. 'Dat is iets wat op langere termijn zal blijken. Misschien heeft het wel helemaal geen gevolgen, maar ik denk dat het vooral voor ouderen en kinderen nadelig zal zijn. Als het druk is en ze kunnen nergens zitten, dan kan het best zijn dat ze de volgende keer niet terugkomen.' Ook Vispaleis en palingrokenj Van der Star had een bezwaarschrift ingediend. Het Vispaleis wilde een hogere dwangsom dan maximaal €7500,- per dag die Bongaards nu riskeert als hij de stoelen toch laat staan. Daar zou volgens Van der Star onvoldoende prikkel vanuit gaan om de extra zitplaatsen te verwijderen. De commissie was het daar niet mee eens omdat uit controles bleek dat Bongaards de zitplaatsen had verwijderd. Naast het bezwaar over de hoogte van de dwangsom, tekende Van der Star ook bezwaar aan tegen de ver kochte etenswaren. De Visspecialist mag geringe etenswaren verkopen, dat is alles wat niet onder een maal tijd valt. Volgens Van der Star zijn de menu's die de Visspecialist aanbiedt maaltijden. Volgens de commissie zijn de plateservices geen maaltijden, maar geringe etenswaren die worden aangeboden naast natte of gebakken vis. Bongaards: 'Er is gepoogd de verkochte etenswaren aan te pakken, maar zelfs op Google is te vinden dat een maaltijd uit drie componenten bestaat. Dat is bij mij niet zo.' Jan van der Star wilde liever geen reactie geven. 'Ik heb de adviezen van de commissie nog niet eens ontvangen. Ik weet niet precies wat er in staat en kan er moeilijk iets over zeggen. Het is een besluit van de gemeente en ik ga ervan uit dat het een eerlijke uitspraak is.' Bongaards weet nog niet of hij verder in beroep gaat. 'Ik ga eerst overleggen met mijn raadsman.' Nouwen weg bij gemeente Na bijna acht jaar gaat Bernadette Nouwen de gemeentelijke organi satie verlaten. Op dit moment is zij waarnemend gemeentesecre taris en algemeen directeur. Nouwen treedt per 1 september in dienst van de Purmerendse Scho lengemeenschap (PSG), een grote school voor voortgezet onderwijs, met in totaal zo'n 5.000 leerlingen. Ze wordt directeur van de VMBO- campus, waar zij 'bovenschools' leiding gaat geven. Haar belangrijk ste opdracht wordt het vormgeven van de intensieve samenwerking op een campus waar vier VMBO-scho- len worden gebouwd, samen met het MBO-onderwijs, maatschappe lijke instellingen, bedrijfsleven en gemeente. Kees Vlaming Kees Vlaming uit Eierland heeft afscheid genomen als voorzitter van de Stichting Agrarisch Texel. Dat zijn langdurige inzet door de agrarische bedrijfstak en door het gemeentebestuur op hoge prijs is gesteld, bleek vrijdagavond tijdens een speciale bestuursvergadering in café De Slufter. Pagina 5 Parkeerregeling Thijsselaan Parkeren in de Thijsselaan en omgeving is met ingang van deze week tijdens de openingstijden van de winkels voorbehouden aan de bewoners. De gemeente heeft tot deze regeling besloten om de par keeroverlast in deze straten tegen te gaan. Het betreft een proef, die een heel jaar duurt. De bewoners knjgen een speciale pas waarmee ze kunnen aantonen dat ze er ook daadwerkelijk wonen. Elfde Oosterend Present in 2008 Oosterend kan zich opmaken voor een nieuwe Oosterend Pre sent. Donderdag 31 juli, vrijdag 1 en zaterdag 2 augustus 2008 wordt de elfde editie gehouden. Het dorp heeft vrijdagavond tij dens de instemmingsvergadering zijn goedkeuring verleend. De bij eenkomst werd door 72 mensen bezocht. 'Er was niemand tegen', aldus secretaris Corina Bakker. 'Er waren ook mensen die schrifte lijk hun voorkeur uitspraken en er kwamen nog drie mensen naar het dorpshuis die niet bij de vergade ring konden zijn, maar wel wilden zeggen dat ze voor waren.' Het bestuur van Oosterend Present gaat de komende tijd de commis sies indelen en nadenken over het programma. 'De gezamenlijke maal tijd en het historisch spel houden we er zeker in, maar de rest staat nog open', aldus Bakker. Het bestuur heeft het dorp gevraagd mee te denken over een thema. Een idee was vrijdag al binnen: energie. Het bestuur van de nieuwe Oosterend Present bestaat uit Hans Daalder (voorzitter), Frans Visman (penning meester), Corina Bakker (secretaris). Esther Hin en Arjan Trap. Namens de dorpscommissie zitten Marijke Stark, Ankie de Klerk en Witse van Sijp erin. De raad zou eens moeten naden ken over de mogelijkheid om par keerwachters van de overkant op het eiland te laten werken. Die suggestie deed wethouder Rikus Kieft (verkeer) gisteren naar aan leiding van de kortstondige inzet van Helderse parkeerwachters vorig jaar op Texel. De inzet, nodig in verband met langdurige ziekte bij de Texelse par keerwachters, heeft de gemeente één ding duidelijk gemaakt. Het is voor een parkeerwachter van de overkant eenvoudiger parkeerbon nen uit te schrijven dan voor een parkeerwachter die op Texel woont. Uit het jaaroverzicht van 2006 dat de gemeente gisteren presenteer de, blijkt dat tijdens de Helderse invalbeurt beduidend meer werd gehandhaafd. 'Vreemde ogen dwingen', aldus Kieft. Hij kaartte aan dat de Texelse parkeerwachters geregeld gebukt gaan onder verbaal geweld van eilandgenoten, waardoor het voor hen soms lastiger is handhavend op te treden. 'Voor mensen van de overkant is het minder intimiderend.' Burgemeester Joke Geldorp bracht Vreemde logees in konijnenhok De bewoners van een huis aan de Slotskolk in Oosterend keken zon dagochtend vreemd op toen ze in hun konijnenhok twee logees ont waarden. Het ging om een konijn en een zwart lammetje met een witte bef. Het konijn bleek elders in de buurt thuis te horen en kon al snel aan de rechtmatige eige naar worden overgedragen. Waar het lammetje vandaan kwam, bleef een raadsel. het probleem kortgeleden ook al eens onder de aandacht, nadat ze een rondje met een Texelse par keerwachter had gemaakt. Volgens haar was het 'niet normaal' wat de parkeerwachters aan opmerkingen over zich heen kregen. Ook worden ze soms thuis gebeld en de huid vol gescholden. Geldorp stelde toen dat de gemeente niet als doel heeft zoveel mogelijk bonnen uit te schrij ven, maar handhavend optreedt om parkeeroverlast zoveel mogelijk te voorkomen. Kieft wil het onderwerp op de politieke agenda zetten. Hij zei niet met concrete voorstellen voor de inzet van parkeerwachters van de overkant te willen komen. De Helderse parkeerwachters wer den overigens maar kort ingescha keld. Dat kostte extra geld. omdat het gemeentelijk budget voor ver vanging van zieke personeelsleden in 2006 voortijdig op was en een meerderheid van politieke partijen wilde geen extra geld voor vervan ging uittrekken. Uit het jaaroverzicht blijkt dat de gemeente in 2006 aan parkeerop- brengsten en boetes €126.000.- meer heeft opgehaald dan aanvan kelijk was begroot. Voor hoeveel euro de Helderse parkeerwachters aan boetes hebben uitgeschreven, is niet bekend. De meeropbrengst is grotendeels het gevolg van meer parkeren op betaalde parkeerplaat sen. Volgens een woordvoerder van de gemeente keerden veel automo bilisten een paar jaar geleden de betaalde parkeerplaatsen de rug toe nadat de parkeergeiden fors waren verhoogd, maar zetten ze toch weer de auto op de betaalde plekken Het betaald parkeren leverde de gemeente vorig jaar tegen de vijf ton op. TEXELSE0COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: *2SBEEE£8&^^ Super deBoer "De Echte Bakker Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1