TEXELSE J COURANT Drie lammeren verdwenen Bestuurders Wadden bespreken nominatie Kees Vlaming neemt afscheid van SAT Hoorzitting café biedt initiatiefnemers hoop Nationaal park boordevol VIP's DINSDAG 5 JUNI 2007 Drie lammeren van Sieme en Nel Ran uit Eierland zijn verdwenen. De twee vermoeden dat er een lammerendief actief is geweest. Ze deden, naar nu blijkt, al op 9 mei aangifte. Ze misten de lammeren toen hande laren ze kwamen ophalen. Nel Ran: 'De handelaren waren vrijdag komen kijken. Die woensdag daarna zou den de dieren worden opgehaald. Toen waren er ineens drie verdwe nen.' Het echtpaar doorzocht het hele terrein, gelegen in de buurt van kampeer- en logeerboerderij Madura bij De Cocksdorp. 'We heb ben ook in de sloten gezocht, maar konden niets vinden. Ik vermoed dat ze zijn gestolen.' Ran denkt achteraf te weten wan neer mogelijke dieven hebben toe geslagen. 'Óp zondagavond zagen we vreemde sporen in het zand. Maar ja, er rijden zo veel auto's naar het damhek.' De eventuele daders moeten bekend zijn geweest in het gebied. 'Het terrein waar de lamme ren lopen, ligt aan het einde van een duinpad en dan nog een stuk naar achteren. Je moet de omgeving kennen, anders weet je het niet.' Ran vermoedt dat de lammeren illegaal zijn geslacht. 'Ze kunnen niet mee op de boot. Dat maakt te veel lawaai.' Bij de politie is nog niets bekend over mogelijke daders. I Ut tonden van burgemeester Geldorp kreeg Kees Vlaming (links) als afscheidscadeau e fad met omgeving. In het midden medebestuurder Flip Breman. n ingelijste herdruk van een oude kaart v< to Harry dm Graaft Kees Vlaming uit Eierland heeft :heid genomen als voorzitter de Stichting Agrarisch Texel, zijn langdurige inzet door de agrarische bedrijfstak en door het jemeentebestuur op hoge prijs is jesteld, bleek vrijdagavond tij dens een speciale bestuursverga dering in café De Slufter. Kees Vlaming is vooral vermaard geworden door de manier waarop [iij op Texel niet minder dan acht- keer een grote of kleine kavel- tuil tot stand bracht. Hij deed dat samen met medebestuurder Flip Breman. Burgemeester en tevens algemeen bestuurslid Joke Geldorp sprak vrijdag van een 'koningskop- pel' waarvoor de boeren veel res pect hadden. 'Ruilen draait vaak uit op huilen omdat er altijd kans is dat een der partijen zich terecht of onterecht benadeeld voelt. Alleen bemiddelaars die uitblinken door eerlijkheid, objectiviteit, tact en mensenkennis, kunnen dat voorko men. Vlaming en Breman hebben dat allemaal in ruime mate kunnen bieden. Ze opereerden succesvol, mede dank zij de kleinschaligheid van hun organisatie met korte lijnen naar gemeente, provincie andere instanties.' Vlaming vertelde vrijdag dat hij er meer dan 21 jaar lang gemiddeld zeven uur per week mee bezig is geweest. Als voorzitter wordt hij voorlopig opgevolgd door Anton Witte van Wezenspyk. Die sprak vrijdag van 'het tijdperk Vlaming' dat nu voorbij is. 'We zullen de ken nis van Kees missen, maar Flip blijft gelukkig nog en we gaan door op de ingeslagen weg'. VERVOLG VAN PAGINA 1 Overschot Mensen kregen toen onder meer het advies het traject van principe-ver zoeken (een soort toetsing om te bekijken of het zin heeft een bouw vergunning aan te vragen) over te slaan en direct een bouwaanvraag in te dienen, omdat de gemeente dan aan wettelijke termijnen is gebonden. Daarnaast telde de gemeente diverse andere meevallers. Een van de opval lendste daarvan is dat het betaald par keren (en de boetes) €126.000,- meer dan aanvankelijk geraamd opleverde. Tegelijkertijd werd €40.000,- extra uit gegeven aan lichtmasten (onderhoud, aanschaf en energiekosten) en wacht een naheffing van €218.000,- van de belastingdienst. Die komt voort het zogeheten BTW-Compensatiefonds dat een paar jaar geleden werd inge voerd en de gemeente nieuwe spelre gels voor de BTW oplegde. De samenwerking met de andere Waddeneilanden kostte €60.000,- meer dan begroot. Volgens Kieft is dat voor een deel toe te schrijven 9 De hoorzitting over hun plannen voor een dorpscafé is voor initia tiefnemers Irene Penha en Janien de Bruijn hoopgevend verlopen. De meeste aanwezigen waren enthousiast en betuigden hun sSun, terwijl tegenstanders zich net lieten horen. De bijeenkomst *ss door de gemeente uitge schreven om het draagvlak in Den Hoorn te peilen. De uitkomst telt mee bij de beslissing al dan niet aan het initiatief mee te werken. We tientallen Hoornders, veel meer danverwacht, woonden donderdag avond de hoorzitting in dorpshuis De Waldhoorn bij. Ze kregen eerst een presentatie voorgeschoteld door Jamen de Bruijn, die benadrukte geen 'zuipcafé'" van het voormalige kantoor van de Rabobank te willen maken. Plan is een 'koffie-caféetje' te openen, dat van negen uur 's ochtends tot negen uur 's avonds is geopend en zich onderscheidt van de bestaande horecazaken in Den Hoorn. 'We zien onszelf dan ook met als een concurrent, maar als een versterking.' Ze kreeg steun van Herman Ridder- •nkhof, voorzitter van de dorpscom- mssie, die erop wees dat er in Den Hoorn behoefte bestaat aan een dorpscafé. Dat blijkt volgens hem fit de uitkomsten van het Loods- project, waaraan de Hoornders onder leiding van een extern bureau de afgelopen jaren hebben gewerkt. Rdderinkhof waarschuwde wel de tegenstanders in hun waarde te laten. 'De gemoederen kunnen soms aardig verhit raken, maar ik zou graag zien dat we elkaar blijven mspecteren. ledereen heeft recht opeen eigen mening.' Welke bezwaren er tegen het café leven, werd niet helemaal duidelijk. De naaste buren hebben De Bruijn en Penha al laten weten bezwaar te zullen maken, maar andere omwo nenden verklaarden zich van harte vóór. 'Vooral 's avonds is er nu niets te beleven. Het plein kan er alleen maar van opknappen', betoogde Wannes Feij. Wat de horecaon dernemers vinden, moet nog even worden afgewacht. Jef Schuur ver klaarde mede namens zijn collega's dat ze te weinig tijd hadden gehad zich over het plan te buigen. Hij nodigde wethouder Nico Kikkert uit op 14 juni met hen van gedachten te wisselen. Dat riep enige ergernis op in de zaal. Sommige toehoorders bleken bang dat de ondernemers in een onderonsje met de wethouder zullen proberen hem ertoe te bewe gen af te zien van medewerking aan het plan. Volgens Kikkert zal hij ech ter niet meer doen dan 'toehoren'. De bijeenkomst duurde ruim ander half uur. Daarin kregen de wethouder en de drie ambtenaren een spervuur aan vragen te beantwoorden. De meeste hadden betrekking op de procedure. Veel bezoekers vroegen zich af waarom het allemaal zo lang moet duren. Bij herhaling legden Kikkert en Mimi Eelman, hoofd van de afdeling Grondgebied, uit dat het niet zomaar mogelijk is een woning te veranderen in een café. Essen tieel is dat de rechten van burgers goed beschermd moeten zijn en dat ook tegenstanders dus het recht hebben zich te laten horen. Eel man: 'We wegen alles af, collectieve tegen individuele belangen.' Kikkert concludeerde: 'We staan er positief tegenover, maar we moeten wel de regels volgen.' Al snel werd duidelijk dat veruit de meeste aanwezigen het plan een warm hart toedragen. Als steun betuiging voor Penha en De Bruijn overhandigde Souwie Duinker de wethouder een lijst met ruim 250 handtekeningen. Enige zorgen waren er wel over de toekomst, in geval het pand in handen komt van nieuwe eigenaren, die er een disco theek of nachtcafé willen beginnen. Eelman legde uit dat die vrees voor barig is, omdat een nieuwe eigenaar eerst zelf een exploitatievergunning moet aanvragen, waartegen critici dan bezwaar kunnen aantekenen. Hoopgevend voor de initiatiefne mers was de mededeling dat het niet per se noodzakelijk is dat ze voor een andere woning zorgen of een schadevergoeding van €226,89 per kubieke meter betalen. 'Als het maatschappelijk belang voldoende is aangetoond, kan de gemeente ontheffing op de onttrekkingsver gunning verlenen.' VERVOLG VAN PAGINA 1 Novalishoeve De ervaring is dat in een omge ving van een boerderij waar als in een serieus productiebedrijf wordt gewerkt, de jongelui op de goe de weg worden geholpen. Aan de ene kant het leven door regels en discipline weer op de rails krijgen en anderzijds door behandeling, denk maar aan gesprekstherapie of anderszins. Dit staat los van het werk op de boerderij. Daar gebeu ren weer heel andere dingen, zijn andere werkleiders en is de bena dering anders. Er is een duidelijk scheiding tussen wonen en werken. De verblijfsduur varieert van een jaar tot net zo lang als nodig is. Ritme Op de boerderij komt ook plaats voor mensen die hier niet wonen, maar er alleen voor de dagbeste ding komen. 'Daarbij staan we open voor zorgvragen van Texel zelf.' Piet Monster: 'Op Texel heb je een groep jongeren die de hele dag maar rondhangen en geen ritme meer hebben.' Joop: 'Om te bege leiden hebben we medewerkers die in de eerste plaats boer zijn, kaas maken of een andere taak hebben, maar die ook pedagogische ken nis en ervaring hebben, zoals Piet bijvoorbeeld. Ze weten wat ze doen en wanneer ze moeten ingrijpen, maar zijn geen werktherapeuten. Met deze jongeren bereik je het hoogste effect als ze mee kunnen gaan in het dagelijks werk.' Het werk bestaat uit het twee keer per dag melken van 150 geiten en kaas maken van de melk. Met name dat laatste is het werkter rein van Meine Koopmans. Hij een uit Brummen afkomstige Fries met ervaring in het bieden van zorg op de boerderij én verstand van kaas maken. Daarnaast zijn er schapen en twintig zoogkoeien, die moe ten worden verzorgd. Monster: 'De jongeren worden hier voorbereid op een plaats in de maatschappij. Er komen hier veel bezoekers, die een kijkje nemen op de boerderij en wellicht iets kopen in de winkel. De zorgvragers komen met de bezoe kers in aanraking en leren hoe ze daar mee om moeten gaan. Hoe ze bijvoorbeeld een vraag kunnen aan het besluit van de Eilander Raad om Bureau Berenschot een extra onderzoek naar de mogelijke vor men van intensievere gemeentelijke samenwerking te laten verrichten. Ook moest €45.000,- extra aan het strand worden uitgegeven. Ruim de helft daarvan bestond uit extra kosten voor de strandbewaking. Daarvoor is structureel te weinig geld op de begroting vrijgemaakt. Het college heeft de raad voorge steld de anderhalf miljoen euro in de algemene reserve onder te brengen. Daarin zit momenteel €1.680.000,- terwijl €1.815.000,- de ondergrens is. Volgens Kieft kan het ook geen kwaad als de raad het geld voor nieuw beleid gebruikt. Dat er nu een overschot is, betekent overigens niet dat de gemeente vorig jaar voor niets een hele operatie op touw zette om voor tonnen te bezuinigen. Kieft: Toen ging het om structurele bijdra gen die moesten worden gedekt. Dit overschot is een éénmalig bedrag.' €1110,- voor Kankerbestrijding Op het verjaardagsfeest van Henk (69), Jan (65) en Cathy Prins (60) op 26 mei is €1110,- opgehaald voor het KWF Kanker Bestrijding. Het trio had als cadeau om een donatie voor het fonds gevraagd omdat ze alle maal zelf met kanker te maken heb ben gehad. Het feest was volgens Jan geweldig. 'We willen iedereen bedanken voor de donatie.' Bestuurders uit het Waddenge bied hebben zich gisteren over de nominatie van de Waddenzee tot Werelderfgoed gebogen. De bestuurders namen in het Regio naal College Waddengebied ken nis van een concept-versie van het nominatiedossier waaraan een lan delijke werkgroep heeft gewerkt. Dat dossier moet voor de Unesco de basis vormen om te bepalen of de Waddenzee voldoet aan de eisen om op de Werelderfgoedlijst te worden geplaatst. De bijzondere natuurwaar den van de Waddenzee worden erin beschreven, de wijze waarop die worden beschermd en welke wet geving in het gebied van toepassing is. De werkgroep, aangevoerd door burgemeester Jumt Visser van Ter schelling, startte vorig jaar met het opstellen van het stuk. Het Regionaal College Waddenge bied (RCW) nam gisteren kennis van een Engelstalige versie. Er moet vol gens burgemeester Joke Geldorp, één van de leden van het RCW, nog een Nederlandse vertaling worden gemaakt. Die moet volgende maand klaar zijn, zodat het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwali teit (LNV) in het nagaar met de stuk ken de boer op kan. Tijdens regio nale consultatieronden kan iedereen zijn licht over het nominatiedossier laten schijnen. Naar alle verwachting heeft ook op Texel zo'n bijeenkomst plaats. Een woordvoerder van LNV kon desgevraagd nog niet zeggen wan neer. 'We houden de rondes over het Werelderfgoed wel bewust geschei den van de consultatierondes die nu plaatsvinden over Natura 2000, omdat het anders een beetje verwar rend kan worden.' Natura 2000 is de nieuwe verzamelnaam voor de gebie den die onder de de bescherming van de Vogel- en Habitatrichtlijnen vallen. Daarover werd gisteravond op het raadhuis een drukbezochte bijeenkomst gehouden. Volgens LNV wordt het nominatie dossier aan de hand van de con sultatieronden 'zonodig' bijgesteld. Dat gebeurt in overleg met Duits land dat eveneens met de nomina tie bezig is. Denemarken is tijdelijk, afgehaakt, maar de kans is aanwezig dat het binnenkort weer aansluit. De gemeenteraden van de Waddenei landen krijgen het nominatiedossier ook nog voorgelegd. Bedoeling is dat het kabinet in december of januari over het onder werp praten. Volgens LNV wordt daarbij rekening gehouden met de standpunten van gemeenteraden, provinciale staten en andere belang hebbende partijen. Uiterlijk 1 februari 2008 moet minister Gerda Verburg het dossier bij de Unesco hebben aangeleverd. Dat heeft daarna nog zo'n anderhalf jaar nodig om te bepa len of een plaats op de erfgoedlijst mogelijk is. Verburg handhaaft het convenant dat haar voorganger Cees Veerman de Waddeneilanden een paar jaar geleden heeft aangeboden. In dat convenant, dat nog niet is getekend, garandeert de minister dat de erf- goedtitel niet tot extra regelgeving of beperkingen leidt. Veerman vroeg de raad van Texel vong jaar zijn 'nee' tegen de nomina tie te herzien en het convenant als nog te tekenen, maar daar is de raad niet op ingegaan. Die wil eerst op het nominatiedossier wachten. Het predikaat Werelderfgoed heeft op het gebied van ruimtelijke ordening ove rigens geen rechtsgeldig karakter, Natura 2000 wel. Marijke Eelman trouwambtenaar Texel heeft er een nieuwe trouw ambtenaar bij. Marijke Eelman uit Oudeschild is door de rechter in Alkmaar beëdigd als buitengewoon ambtenaar van de burgelijke stand. Zij is daardoor gemachtigd huwe lijken op het eiland te voltrekken. Eelman meldde zich aan, omdat ze als raadslid de mogelijkheid had buitengewoon ambtenaar van de burgelijke stand te worden. Ze heeft nog geen te voltrekken huwelijken op de planning staan. 'Maar er zit ten er wel een paar van dichtbij in de familie aan te komen.' LANGE A Iermijn A§enda Vrijdag 8 juni Om 16.00 uur opent Han Lindeboom Wagenmgen Imares in Tusse jje Banke de thematentoonstelling Klimaatveranderingen, met werk van Texelse kunstenaars dié zich hebben 'alen inspireren door klimaatsveran dering. j" eetcafé de Rog in De Cocksdorp om 22.00 uur de band 'Rub ber soul' op. Een Groningse band e "ummers van the Beatles speelt. Jj Cinema Texel draaien de volgende PK Pirates; At world's End (15.30, T8.30,20.45 uur); Mr. Bean's Holiday (16.00, 18.45 uur); Next (19.00 uur); Wild Hogs (21.45 uur). Zaterdag 9 juni Op de Groeneplaats geven Big Band Texel en bigband 2 Swing 4 U uit Breda van 16.00 tot 18.00 uur een gezamenlijk concert. Muziekvereniging Excelsior verzorgt samen met muziekvereniging De Eendracht uit Den lip een optreden op het terreintje bij de muzieknis aan de Oranjestraat in Oosterend. Aan vang 19.30 uur. Model Racing Texel houdt een com petitiewedstrijd op de kartingbaan bij Akenbuurt (nabij Den Burg). Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien de volgende films: Haaibaai (13.30 uur); Teenage Mutant Ninja Turtles (13 45 uur); Pira tes; At world's End (15.30, 18.30, 20.45 uur); Mr. Bean's Holiday (16.00, 18.45 uur); Wild Hogs (21.45 uur); Next (22.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draait Spiderman 3 (15.00 uur). Zondag 10 juni Bij de Worsteltent aan de Smitsweg begint om 14.00 uur een optreden van de Texelse groep Jug Bros. De toegang is gratis.. Big Band Texel speelt samen met bigband 2Swing4U bij strandpavil joen paal 9. Het optreden begint om 1400 uur, de toegang is gratis. beantwoorden. Dat hoort er alle maal bij.' Joop: 'Het is even voor de hand liggend als bijzonder. Vroeger nam een werkmeester met gezag zo'n jongen onder z'n hoede, maar tegenwoordig ontbreekt het vaak aan een sociale omgeving waarin mensen worden gevormd. Als je dan kwetsbaar bent. kan het mis gaan. Het blijkt nu best moeilijk zo'n plek in te richten voor jongeren die dat nodig hebben. De uitdaging waar we nu voor staan is om op een bestaand boerenbedrijf, op een bestaande plek met de mensen die hier werken de woonzorgboerderij vorm te geven. Je kunt er alle kan ten mee op. We beginnen met een groep van zes mensen (er komen in totaal drie groepen). Behalve dat zij zorg krijgen spelen ze ook een rol bij de opbouw van de boerderij.' Samenwerking Samenwerking met Texelaars is essentieel. Voor de dagopvang wil len we namelijk inspelen op de spe cifieke zorgvraag op het eiland. We moeten kijken om welke jongeren of andere categorieën het gaat. Er zijn contacten met de gemeente, de scholen en diverse zorgaanbieders. Monster: 'Het kan best zijn dat doordat de situatie hier zó anders is, dat de mensen die tot dusver niet in slaagden uit de negatieve spiraal te komen, het in deze omgeving wél redden.' Joop: 'Het werk, of het werkt niet. Maar dan heb je het in ieder geval geprobeerd. Ervaring bij vergelijkbare boerderijen elders in het land leert dat jongeren blij zijn dat ze eindelijk een plek heb ben waar ze mogen blijven, waar ze veilig zijn en uit hun oude omge ving weg zijn. De mensen die hier komen, komen hier omdat ze dat zelf willen. Motivatie is een absolute voorwaarde' Werkgelegenheid Als de plannen worden gereali seerd, dan wordt Novalishoeve een behoorlijke bron van werkgelegen heid. In voltijdbanen uitgedrukt is het de bedoeling dat er achttien professionele krachten aan de slag gaan. Joop benadrukt dat de melk en kaasproductie én de bezoekers belangrijke financiële pijlers van de boerderij zijn. Maar vooral vraagt de inpassing van de zorg in de landbouw een specifieke blik op een goede bedrijfsvoering. 'Bij de aanschaf van vee kijken we zeker naar de productie. Echter, een geit die veel melk geeft, maar die tijdens het melken niet te hanteren is, is voor ons minder waard dan een dier dat wat minder melk geeft, maar makkelijker is in de omgang.' Novalishoeve (de naam is veran derd om de kentering te markeren en omdat de oude na de overdracht niet meer kan worden gevoerd) wil geen eiland op een eiland zijn. maar onderdeel zijn van de Texelse maat schappij. 'Veel Texelaars zullen met onze zorgvragers te maken krijgen. Een goede relatie met je eilandge noten is dan essentieel. De winkel en de boerderij zijn maandag tot en met zaterdag geopend van 14.00 tot 17.30 uur Tï/dens de excursie voor Texelaars door het nationaal park wordt VIP nummer twee. de groenknolorchis, na enig zoeken onder grote Tekst en foto Gerard Timmerman belangstelling gefotografeerd door Aad van Gils, commandant van de Joost Dourleinkazeme 'Kijk! Ik zie een schokje.' De wens was waarschijnlijk de vader van de gedachte. Ook kan het zijn dat één van de andere deelnemers net een meter verder op de lange rietsliert trapte. Maar hoe dan ook, na de uitleg van natuurgids Arthur Oosterbaan, dat riet met schokjes groeit, en wel zo snel dat je er bijna op kon wachten, zag een enthousiaste deelnemer aan de excursie het met eigen ogen gebeuren. Ter gelegenheid van de nationale start van het biodiversiteitsjaar en ter viering van het vijfjarig jubi leum van nationaal park Duinen van Texel, was zaterdag een bus vol Texelaars in het jubilerende park te gast. Op zoek naar de vijf VIP's, de Very Important Plants and Animals in het park, die dit jaar extra in het zoeklicht staan. Voor de rugstreep- pad spoedde de groep zich naar het Amfibisch Oefenkamp De Mok, waar majoor Aad van Gils en Arthur Oosterbaan alles wat groeide en bloeide van een naam voorzagen. De rugstreeppad liet zich echter niet zien. 'Waarschijnlijk op oefening', grapte één van de deelnemers. Niet op oefening waren de blauwe kie kendieven, waarvan vier paartjes op het terrein van de kazerne broeden. Het overgeven van voedsel van het mannetje aan het vrouwtje was een prachtig staaltje luchtacrobatiek. In het nationaal park, dat grofweg het hele duingebied, inclusief de Hors, de Dennen en de Slufter beslaat, broeden twintig paartjes blauwe kiekendief. Een geweldige score, als je weet dat er in totaal nog maar vijftig paartjes van deze soort in Nederland broeden. VIP nummer twee, de groene knol orchis, liet zich ook niet direct ontdekken. Des te groter was de opwinding in de groep toen de plant zich eindelijk in al zijn eenvoud liet zien. Want echt spectaculair is hij niet. wel bijzonder. Soortge noten als de vleeskleurige orchis, de breedbladige en de moeras- wespenorchis waren ruimschoots aanwezig. Sinds een kleine vier jaar is ook het rode mosbloempje in de Texelse duinen verschenen. Ver volgens bewonderde de groep de kleine witte bloempjes van de ogen troost, de zandzegge (bijgenaamd 'Gods eigen stopgaren', wegens de consequente lijn met ondergrond se verbindingen waarmee het zich taai door de vegetatie wurmt en deze verdedigt tegen oprukkend zand), de krielparnassia, de zee- bies, de waternavel en tientallen andere opmerkelijke planten. Tellin gen hebben uitgewezen dat 75 tot 80 procent van de plantennjkdom van Nederland in de duinen is terug te vinden. Reden om zuinig op deze biotoop te zijn. 's Middags gaf Bart Witte, opzichter bij Staatsbosbeheer, uitleg over het natuurontwikkelingsproject in De Nederlanden, dat in het najaar van 2008 van start gaat met als doel de vernatting van de bodem door het grondwaterpeil te verhogen en het oppervlaktewater beter vast te hou den. 'Goed voor de natuurgebieden én voor de boeren', aldus Witte. Door afplaggen van een gedeelte van het gebied hoopt men daar naast op vergroting van de biodi versiteit en op het terugkonen van traditionele planten als orchidee enfamilies. Tevens hoopt men het gebied interessanter te maken voor de noordse woelmuis, VIP num mer 3, en daarmee tegelijkertijd de kiekendief meer bestaansmoge lijkheden (lees: voedsel! te geven. De verwijderde plaggen worden gebruikt voor de versterking van de Zanddijk, de beschermingsdijk voor de Eierlandse polder. Voor VIP 4 en 5 moest de groep naar de onlangs vernieuwde vogeluitkijk post bij de Slufter, aan het eind van de Oorsprongweg. De in Nederland zeldzaam wordende velduil liet zich echter op het heetst van de dag niet zien en voor de schorzijdebij was het nog te vroeg in het jaar. Deze komt pas tevoorschijn als de zee aster bloeit, ongeveer half juli. Zo heeft het nationaal park in alle jaar getijden zijn bijzondere aandachts punten. Corrie Timmer

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5