Boy*p' Arubanen blijven zitten om Nederlandse taal SM m Vuil ondergronds in Volmolen TEXELSE j COURANT Cultuurbeleid vraagt nu om daadkracht Achter de schermen Wielrenners op ruiterpad DAGELIJKS TEXELS NIEUWS u7wu;.texelsecourant.nl VRIJDAG 08 JUNI 2007 (oeenf Nadme Kirindongo voerde op de Arubaanse school direct het kringgesprek ir ludal ze terugkv/am uit Nederland. (Foto Mmeke s» Voor je werk een week naar Aru ba, Wie wil dat niet? Marieke Bol en Laura Willems, leerkrach ten op basisschool Luberti in De Koog, kregen vorige week de kans. De school doet mee aan een uitwisselingsproject met het Sint Fransiscus College in Oran- op Aruba. Keken het hoofd en een leerkracht de Arubaaanse school een naand geleden raar op van de ver arming in Nederland, Bol en Wil lems moesten wennen aan dé airco ie in de huizen op Aruba hing. Door de hitte speelt het leven op het eiland zich vooral buiten af. Wil lems: 'Buiten is eigenlijk een extra kamer. Met een mooie veranda voor de huizen. Vergelijk het maar met de koloniale huizen die vroeger in j Indonesië stonden.' Hel duo vertrok zaterdag 25 mei er kwam afgelopen zaterdag weer tenjg. Konden ze de eerste twee dagen naar het strand en paardrij- oen langs de noordkust, op maan dag werd het toch echt tijd om het van de reis te bezoeken: de school. In verband met de warmte beginnen de lessen om 8.00 uur en an de kinderen om 13.00 uur vrij. 'Net als hier maken ze daar ook vij! uur, alleen is het anders inge deeld.' Ze vielen gelijk met hun neus rite boter want die maandag werd denaandopenmg gehouden. 'Je weet niet wat je ziet. De Arubaanse vlag wordt gehesen, kinderen zin gen hartstochtelijk het volkslied met hun hand op de borst en iedereen is in schooluniform gekleed', vertelt Bol. Wat de twee opviel, was de hoge leeftijd van een aantal kinderen. Leerlingen van veertien jaar waren geen uitzondering. De twee Neder landse docenten verklaren dat door de Nederlandse taal waarin wordt les gegeven. 'De taal die in de klas wordt gesproken en waarin het lesmatenaal is geschreven, is Nederlands. Terwijl veel kinderen Papiaments spreken. Op de kleuter school wordt nog in het Papiaments les gegeven, maar vanaf de basis school Nederlands. Veel kinderen blijven zitten door taalproblemen', aldus Willems. Omdat scholieren de lessen niet kunnen volgen, raken ze verveeld en vertonen ze gedrags problemen. Bol: 'Ze gaan echt met veel plezier naar school want thuis hebben ze helemaal niets. Maar ik kan me voorstellen dat je opstandig wordt als je niet weet wat er wordt verteld.' Gevolg van het vele zit tenblijven kan zijp dat middelbare scholen leerlingen weigeren omdat ze te oud zijn. Willems: 'Die kinde ren komen zonder diploma op de arbeidsmarkt.' Ook de inhoud van het lesmatenaal is erg op Neder land gencht. Bol: 'De kinderen leren rekenen met euro's. Daar wordt op Aruba helemaal niet mee betaald dus die kinderen hebben nog nooit euro's in handen gehad.' Een instan tie op Aruba is bezig het lesmateri aal in het Arubaans om te zetten. Volgens het tweetal is dat hard nodig en moet er extra geld bij om het zo snel mogelijk in te voeren. Nadine Kirindongo is docent op de Arubaanse school. Zij mocht een maand geleden mee naar Neder land. Bol en Willems zagen in haar lessen al iets terug van wat ze op de Texelse school had gezien. 'Ze begint nu iedere morgen met een kringgesprek. Als het in haar klas goed gaat, dan wordt het misschien ook in de andere klassen doorge voerd. Daarnaast schrijft ze de dag planning op het bord', zegt Willems. Ook is er deze week overleg tussen het Sint Fransiscus College en een kleuterschool om meer met elkaar te integreren. Op Aruba zijn dat nog twee verschillende werelden. Zelf hebben ze niets op de Aru baanse school gezien wat ze op de Lubertischool willen toepassen. Willems: 'Het is vooral dat wij hun kunnen helpen met didactische veranderingen. Zo zijn de lessen daar nog erg klassikaal en wordt er weinig aandacht aan niveauver schillen besteed.' Buiten de school zagen ze wel iets wat ze graag op Texel willen hebben ingevoerd. Willems: 'De Arubaanse bevolking krijgt vijftig procent korting op uit gaansgelegenheden. Dat willen wij hier ook wel. Het leven op Texel is duurder door het toerisme en door Texelaars voor de helft van het geld naar binnen te laten, worden ze niet uitgesloten.' De volgende stap is dat de Arubaan se en Nederlandse kinderen contact met elkaar leggen via internet. 'Op Aruba hebben ze net computers gekregen en het is de bedoeling dat de leerlingen informatie uitwisselen over zichzelf en beide eilanden', vertelt Bol. Het is nog niet bekend of er weer een uitwisseling komt. Wil lems: 'De kleuterschool wilde ook wel graag, maar ik denk niet dat onze school daarvoor in aanmer king komt. Zelf gaan we sowieso nog een keer terug naar Aruba!' Wethouder Rikus Kieft (milieu) gisteren het nieuwe onder grondse afvalsysteem in de Vol molen in gebruik genomen. Op «jfplekken zijn grote roestvrijsta len bakken in de grond geplaatst, waarvan alleen het topje boven de grond uitsteekt. lel nieuwe systeem vervangt de jhjze en groene containers. De afvalpunten zijn afgesloten zodat in de bewoners, die een sleutel tebben gekregen, er hun vuilniszak- lanen GFT-afval in kwijt kunnen. De containers voor het vuil hebben een ïitoud van vijf kuub. die voor het •FT meten drie kuub. fe worden gemiddeld één keer in fe twee weken geleegd door een Mniswagen met zijlader, waardoor «n persoon het werk kan doen. Als een container uit de'grond is, klapt ptomatisch een luik dicht, zodat er geen mensen in de metersdiepe gaten kunnen vallen. Volgens Peter van Ree, hoofd gemeentewerken, is de kans dat het vuil gaat ruiken miniem, omdat het door de grond wordt gekoeld en er geen lucht bij kan komen. De containers kost ten vierduizend euro per stuk. Ze werden door Westerlaken geïnstal leerd. De gehele Volmolen wordt van de ondergrondse containers voorzien. Kieft denkt eraan ze ook in de dor pen te realiseren. Als eerste heeft hij daarvoor de omgevingen van de bejaardencomplexen op het oog. Het streven is dat op lange ter mijn alle grijze en groene contai ners uit het straatbeeld verdwijnen. Gemeentewerken wil op korte ter mijn gaan werken met een systeem waarbij de containers van chips worden voorzien. Kieft: 'Dat is niet bedoeld om tariefdifferentiatie in te voeren, maar om te voorkomen dat er bedrijfsafval via het gewone huis houdelijk afval wordt ingeleverd.' Bedoeling is dat de veranderingen in 2008 plaatsvinden. Wat dat voor gevolgen voor de reinigingsrechten heeft, is volgens Kieft en Van Ree nog moeilijk te zeggen. Het streven is dat de kosten uiteindelijk worden verminderd. De wethouder wees erop dat uit het ingezamelde afval bij de Huisvuilcentrale in Alkmaar groene stroom wordt opgewekt die de gemeente met korting afneemt. 'Dan doe je ook nog wat met je afval.' Bij de toegang van de Volmolen komt nog een ondergronds systeem voor glas en oud papier. Volgens Kieft moet nog worden bekeken hoe daarbij rekening kan worden gehouden met verenigingen die oud papier ophalen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Kunst en Cultuur Voor het opstellen werd het cultu rele aanbod in zes categorieën inge deeld. kunsten; monumenten, arche ologie en natuurlandschap; musea en geschiedbeoefening; festivals en evenementen; cultuureducatie en de adviescommissie Kunst en Cultuur. Deze laatste leed de afgelopen jaren aan onzekerheid over het eigen bestaan. Er was wrijving en onvrede over het functioneren van de com missie. die voornamelijk voortkwam uit onduidelijkheid. Met het aan de muziekschool toekennen van het beheer van Tusse de Banke zou een last van de commissie afvallen. Daardoor zou meer tijd overblijven voor het adviseren van de gemeente over cultuurbeleid en het toekennen van subsidies. De commissie zou een nieuwe samenstelling moeten knjgen, zodat meer deskundigheid in huis wordt gehaald en de pro cedures rond het toekennen van subsidie moeten duidelijker worden. Mensen die zitting hebben in de commissie zouden hiervoor een ver goeding moeten krijgen, aldus de gemeentelijke nota. De concept-nota wordt besproken in de raadscommissie Welzijn van woensdag 13 juni. Insprekers kun nen in maximaal vijf minuten hun mening geven. Er is geen ruimte voor dicussie, al kunnen commissie leden wel vragen ter verduidelijking stellen. Mensen die het woord willen voeren, kunnen dit tot 12 juni mel den via Riekie van Dijk, tel. 362262, e-mail rvandijk@texel.nl. Visies kun nen ook schriftelijk worden inge diend. De opmerkingen die in deze verga dering naar voren komen, worden verwerkt in de definitieve versie, die in juli zal wordt vastgesteld. Via de raadscommissie Welzijn in augustus zal de gemeenteraad de nota op 18 september definitief bekrachtigen. Projectgroep denkt na over huisvesting De OSG wil uiterlijk september helderheid hebben over de vraag hoe de vervangende huisvesting moet worden geregeld. De school heeft daarvoor een projectgroep ingesteld. Die bestaat uit Erwin van der Linde, Paul Krugers, Peter Jan Kuip en rector Henk de Vries. Zij proberen de leerlingen in eerste instantie op het eiland te houden, maar De Vnes wil het uitwijken naar het leegstaan de Molenplein Den Helder nog niet helemaal uitsluiten. Dat plan staan momenteel op een laag pitje. 'Het is de vraag of het wel kan. De ene ambtenaar bij de gemeente Den Helder zegt van niet en volgens een ander zou het wel kunnen.' Als er toch leerlingen naar de mari- nestad gaan, komt volgens De Vries alleen de bovenbouw van HAVO en VWO in aanmerking. Brugklassers gaan per definitie niet naar Den Helder. Er moet in totaal voor zo'n zeshonderd leerlingen iets vervan- gends worden gevonden. De oproep van De Vries aan Texe laars om mee te denken over leeg staande gebouwen op het eiland heeft tientallen reacties opgeleverd. 'Daar ben ik erg blij mee. Er zijn veel opties genoemd, tot en met het gebruik van de Molengat.' Met de projectgroep worden bekeken in hoeverre de genoemde gebou wen voor onderwijs kunnen worden gebruikt. De Vries wil het gebruik Jeh weetje I DflTDlEBEMfiRBE!"' jzeiF HUN -BOOT I? new «,URf [nQETErtwacmj' PE" ..SW/T?, [Ö4-H3 ftrirooh GofcS Q oQ-cq.lc*>+ Gelijke monniken gelijke kappen? Eigenlijk is het nog snel gegaan met die gemeentelijke cultuurnota. Er zijn heel wat zaken - en gerust niet alleen bij de gemeente - die langer blijven liggen. Maar we hebben nu een wethouder die er bovenop zit, dat scheelt. Wanneer het precies was, is niet meer te achterhalen, maar de eer ste keer dat volgens mij een eigen Texelse cultuurnota ter sprake kwam, was tijdens de commotie rond de nota van Rick van der Ploeg, de bedenker van het 'cul tureel ondernemerschap'. Het zal dus ergens tussen 2001 en 2004 geweest zijn dat toenmalig col lega Bart Bosch voorstelde dat er ook maar zoiets voor Texel moest komen. 'En', merkte hij daarbij op, 'die moet jij dan maar schrijven. Niet zo'n gek idee, want we waren met enkele vrienden toch al dag na dag tot diep in de nacht bezig de wereld te verbeteren - waarbij een kunstenaarsvereniging, het profes sionaliseren van de Texelse kunst beleving en concerten hoog op ons verlanglijstje stonden. Een cultuur nota paste daar nog wel tussen. En er gebeurde van alles, we hadden Kunst in Zee met de bijbehoren de onmin en dito literatuurfestival, de Meimaand Natuurmaand ging gepaard met culturele uitingen, de muziekschool zou de beste van de wereld worden en stortte zich in folkweekends en op De Krim werd goede muziek gecombineerd met van units ook nog niet uitsluiten. 'Maar dan zou ik ze niet op de ijs baan. maar vlakbij het gebouw aan de Emmalaan willen plaatsen, zodat alles bij elkaar staat. Maar het moet worden betaald uit het budget dat we voor de nieuwbouw hebben en we besteden liever elke euro daar aan.' "•"louder Rikus Kieft gooit, geflankeerd door Peter van Ree en Wamer Schreurs van gemeentewerken, als eerste een vuilniszak in de nieuwe ondergrondse afvalcontainer. Afstemming boot en treintijden De afstemming tussen vertrek en aankomsttijden van de TESO- boot, bus en trein in Den Helder blijft een punt van aandacht voor de WD. De partij stuurde dinsdag een brief naar gedeputeerde Cornelis Mooij, hij heeft onder meer verkeer in zijn portefeuille. Ondanks dat de treinen in Den Helder sinds begin dit jaar een minuut later vertrekken, is het volgens de WD nog altijd rennen geblazen om met de bus op tijd op het station te zijn om de trein te halen. De oplossing is volgens de WD om de marge tussen aankomst van de boot en vertrek van de trein te verruimen van tien naar vijftien minuten. Opleiding SIGMA Het SIGMA (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) start in het najaar met een nieuwe opleiding voor hulp bij ongevallen en calami teiten. Deelnemers worden opgeleid om ambulancepersoneel te assiste ren bij calamiteiten met veel slacht offers. De opleiding wordt verzorgd door het GHOR (de overkoepelende organisatie van het SIGMA) en heeft plaats in Den Helder. Een geldig EHBO-diploma is een vereiste. Mensen die interesse hebben, kun nen voor 25 juli contact opnemen met Jan Wiering, tel. 315456. lekker eten. In het Cabaret-café had ik het ontbreken van andere kunstenaars dan schilders op de gemeentelijke lijst van professio nele kunstenaars al eens op de hak genomen en iedereen was vol van de plannen van Van de Bunt en de Structuurvisie 2020. Wel rezen er een paar probleem pjes. Zo zagen de meeste kun stenaars geen enkel heil m een gemeentelijk cultuurbeleid. En zeker niet in een vereniging. En de gemeente zat ook niet op beleid te wachten dat door buitenstaan ders was uitgezet. In mijn archief bevindt zich nog een vriendelijk briefje van het hoofd van de afde ling Welzijn dat er 'momenteel geen plannen voor een dergelijke nota bestaan'. Ook zag de toenmalige wethouder geen heil in overleg met een kunstenaarsvereniging. Maar het idee had vaste grond gevonden en te pas, te onpas en in het Caba ret-café kwam het missend cultuur beleid ter sprake. Zelfs maakten we voor een select publiek een apart programma over cultuur op Texel. En op een dag - na gesprekken met mensen uit alle geledingen - had den we zomaar een kladversie voor een gemeentelijk cultuurbeleid. In samenspraak met de advies commissie voor Kunst en Cultuur vormden we een groepje - door één van ons 'Cultuurgenootschap' genoemd - en in samenspraak met de raadsgriffier kwamen we op het idee de nota als burgerinitiatief door de raad te laten bespreken. Om het draagvlak nog te verbreden, hielden we een enquête onder kun stenaars en culturele instellingen en in november 2005 stond 'onze' nota op de agenda van de raads commissie Welzijn. Samen met de kort daarvoor ten doop gehouden 'cultuurnotitie' van Groen Links en de PvdA. Daarna bleef het heel lang stil. Natuurlijk waren er partijen die de noodzaak van een cultuurnota noemden in hun verkiezingspro gramma van 2006, maar het begon voor mij pas weer te leven toen ik enkele weken geleden aan mijn vaste tafeltje in De Lindeboom bezoek kreeg van Claartje Bun- nik van Bunnik Beleid en Advies. Natuurlijk had ik in de krant gelezen dat er iets gaande was, maar daar verder niets achter gezocht. Maar tegen de tijd dat zij, als 'extern adviesbureau', al veel mensen had gesproken en veel onderzoek had gedaan, herinnerde de wethouder zich ineens dat er ergens in een la al een nota moest liggen. Enfin, om een verhaal niet langer te maken dan strikt noodzakelijk, de nota van het Cultuurgenootschap viel in goede aarde en hoewel de nieuwe nota een veel breder terrein beslaat - en het bijvoorbeeld ook over monumenten en musea heeft - komen veel dingen in de tekst erg bekend voor. We deden nog het voorstel een mm of meer open bare avond te beleggen, waarvoor we iedereen zouden uitnodigen die zich eerder geïnteresseerd had getoond, maar dat werd door de wethouder niet nodig gevonden Mede daardoor kon het komende woensdag wel eens een lange ver gadering worden. Juist omdat de nota een breed gebied behandelt, zijn er veel mensen die menen iets te moeten zeggen. Het is met voor niets dat de maximumspreektijd op vijf minuten is gesteld. En we lopen de kans dat ook de kunstenaars (die immers van geen vereniging wilden weten), ieder voor zich het woord willen voeren. Maar goed, na deze herhaling van zetten te hebben aangehoord en vele malen de loftrompet hebben horen steken 'over tekst en vorm van het con cept, ligt het er dan maar mooi. En na de zomer kan nieuwe cultuur beleid dan door de gemeenteraad worden bekrachtigd. Maar dan komt het er op aan. Je kunt alles nog zo mooi opschrijven, maar zonder de inzet van degenen die het moeten uitvoeren, komt er niets van terecht. De wethouder is vol goede moed en vastberaden, maar wethouders komen en gaan, wat van kunst niet gezegd kan worden. Uit de enquête van het Cultuurgenootschap bleek indertijd dat veel kunstenaars graag in de watten worden gelegd en vooral veel initiatief bij de gemeente willen leggen. Maar kunst heeft te maken met betrokken zijn en verder te kij ken dan het eigen atelier. Niemand kan op zijn lauweren rusten zonder dat ze gaan kreuken. Pip Barnard Bij wijze van proef mogen ook terreinfietsers gebruik maken van het nieuwe ruiterpad naar het Krimbos. Dat heeft Staatsbosbe heer besloten na overleg met de fiets- en de paardensportver enigingen. Op deze manier kan tegemoet worden gekomen aan de vraag naar meer fietpad voor terreinfietsers, zonder dat daar voor extra ruimte nodig is. Elders in het land is al ervaring opgedaan met het gezamenlijk gebruik van ruiterpaden door rui ters, aanspanningen en terreinfiet sers. De ervaringen zijn over het algemen positief, zodat Staatsbos beheer meent dat dit een verant woorde beslissing is. Paarden hebben op het ruiterpad uiteraard voorrang, de afspraak is dat fietsers stoppen om ruimte te maken. Fietsen op de ruiterpaden in de Dennen blijft verboden. Het ruiterpad naar het Krimbos, dat ook geschikt is voor aanspannin gen, begint tegenover de Maaike- dumweg en voert over een lengte van 5Vz kilometer langs de fiets paden langs Ruigedijk en Zand dijk naar de Oorsprongweg. Wan neer de uitbreiding van de golfbaan wordt gerealiseerd, wordt het pad langs de Hanenplasduinen doorge trokken naar de ruiterpaden in het Knmbos, zodat een aaneengeslo ten verbinding ontstaat van het Jan Ayeslag tot het strand bij paal 30. Het ruiterpad is onderdeel van de wensen uit het Verbeterplan Recre atieve Infrastructuur van het nati onaal park Duinen van Texel en is mede mogelijk dankzij een subsidie van de provincie Noord-Holland.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5