w Vlag in top voor nieuw strandseizoen Cjrocn \/ujarLrJ~exels in het hart Zorgen in De Waal om Sommeltjespop Texelaars te laat op de hoogte gebracht 1 T k Koeienkeuringen terug op 23ste Landbouwdag OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12182 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg VRIJDAG 15 JUNI 2007 Nieuwbouw OSG Leerlingen van de OSG hoeven na de verbouw niet naar een 'Oost duits' gebouw waarvoor begin dit jaar nog werd gevreesd. Ze krijgen in 2009 aan de Haffelderweg een fraaie scholengemeenschap met een volledig vernieuwde binnen kant en een aangenaam binnenkli maat. Een Texelse uitstraling voert de boventoon. Pagina 5 Fruitbedrijf 'Zelf lust ik alleen appeltaart, ander fruit eet ik nooit. Vrienden waren daarom nogal verbaasd toen ze van onze plannen hoorden', grijnst Ab- jan Witte. Samen met echtgenote Corina en toekomstig buurvrouw Mary Wetenkamp heeft hij fruitbe drijf De Veen van Leendert Huis man overgenomen en omgedoopt in Fruithof De Veen Pagina 1 Nieuwe weg Het idee zong al enige tijd rond en staat sinds kort ook op papier. Het CDA en Edzard van Abs uit Den Burg hebben een visie uitge werkt voor een nieuwe weg langs de zuid- en oostkant van Den Burg. Die moet de Emmalaan, Bernhard- laan en Beatrixlaan ontlasten. Pagina 7 Geslaagden OSG De Hogeberg telt een groot aantal geslaagden. Van de 221 eind examenleerlingen hadden er deze week 190 reden hun tas in de vlag genmast te hangen, 25 kandidaten slaagden nog niet. 6 trokken zich al voor het examen terug. Pagina 9 Incidenten voetbal moeten over zijn Burgemeester Joke Geldorp vindt dat deelnemers aan de Vetera nen- en Pinkstertoernooien van Texel'94 volgend jaar niet meer de kans moeten krijgen rotzooi te trappen in De Koog. Dat zei ze gisteravond in de raadscommis sie Middelen. De burgemeester is in gesprek met de voetbalvereniging in Den Burg over wat te doen. Tijdens het Vete- ranentoernooi waren in De Koog zes incidenten die volgens Geldorp allemaal 'voetbalgerelateerd' waren. 'Dit kan niet zo doorgaan.' Een team uit Maassluis, dat voor het eerst meedeed, moest worden verwijderd, nadat enkele spelers een Texelaar ernstig hadden mishandeld. De burgemeester benadrukte dat met Texel'94 goed afspraken te maken zijn en dat de club ook haar best doet overlast te voorkomen door deelnemers te halen en te brengen naar De Koog. 'Maar het gaat buiten het veld toch geregeld mis en dat wil ik niet meer.' Ze wil de toernooien, die de ver eniging houdt om de bootkosten van uitwedstrijden te betalen, niet verbieden. 'We kunnen bekijken of het mogelijk is meer activiteiten bij het veld te houden, zodat de deel nemers daar blijven.' (Advertentie) TEXELSE-'COLRANÏ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Zwitserlcven Ronde om Texel 2007 1 1 k i 1 l.'.UHIM.'lkbill Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. "oordvoerder. Plannen van de organisatie om Sommeltjespop een groot festival met steeds bekendere groepen te maken, zijn niet bij iedereen in De Waal in goede aar de gevallen. Aan parkeerproble men valt niet te ontkomen, terwijl ook de openbare orde zaterdag juli in het geding is, menen sommige inwoners. Raadslid Eric Hercules (PvdA) vroeg wethouder Marian Merkelbach woensdag of de vergunning wel op juiste gron den is verstrekt. straks inderdaad 3000 «zoekers komen, is het veldje voor iet dorpshuis dan niet te klein voor o'n menigte?', vroeg Hercules de «ethouder in de rondvraag van de ommissie Welzijn. Hij sloot niet uit dat de vergunning te gemak- telijk is verstrekt. Mogelijk is de gemeente uitgegaan van een fes- ival van de grootte van Strender- »p, terwijl de organisatie gezien iet contracteren van bands die al co Pinkpop en Lowlands hebben opgetreden duidelijk op een groter «oliek mikt. Hercules vertelde te jjngebeid door 'Waalders', die niet waren op de goede afloop. H;; wees Merkelbach er op dat het college verantwoordelijk is voor de openbare orde. De wethouder had zosnel geen antwoord op zijn vra gen en beloofde nog eens naar de vergunningverlening 'te zullen k«en'. (Desgevraagd vertelt ook Edo Kooi- "zn, voorzitter van de dorpscom- rssie, zich zorgen te maken. 'Er is een kans dat er 3000 bezoekers komen. Dat is ongeveer net zoveel bij de autocross. Je kunt daar zien hoeveel auto's er dan komen. onherroepelijk parkeer problemen, want in De Waal zijn ifi daar niet op berekend.' De dorpscommissie heeft haar zorgen in een gesprek aan de festival organisatie voorgelegd, maar veel concreets heeft dat niet opgeleverd, volgens Kooiman, die bevestigt dat de dorpscommissie geen bezwaar tegen de vergunning heeft inge diend. 'We vinden dat het gewoon moet doorgaan en zelf vind ik het ook een mooi festival. Maar het zou wel goed zijn nog eens naar de openbare orde te kijken. Misschien is het goed als het festival volgend jaar naar een andere locatie zou gaan. Want als het een festival met een landelijk karakter wordt, wat is dan nog de connectie met De Waal, behalve dat de organisatoren er vandaan komen?' De organisatoren zijn niet bang voor problemen, vertelt Jeroen Schoo, voorzitter van de Stichting Sommel tjespop. 'We hebben ons uitstekend voorbereid en mochten er 2500 of 3000 bezoekers komen, dan zijn we daar op ingesteld. Er lopen men sen rond die het verkeer regelen, security, vrijwilligers van het Rode Kruis, er zijn contacten geweest met de politie, de aanvoerroutes voor de hulpverlening zijn bekend bij de meldkamer. Als er veel auto's komen, kan er wel een parkeerpro bleem ontstaan. Daarom zijn we nog bezig een veldje te regelen. 'We hebben dat de dorpscommissie al een tijd geleden in een gesprek verteld. En eigenlijk waren we ervan overtuigd dat we hun zorgen had den weggenomen. Helaas was dat kennelijk niet zo, want vorige week werden we uitgenodigd voor een toelichting bij burgemeester Gel dorp.' Het resultaat was bemoedi gend, volgens Schoo. 'We hebben er een goed gesprek gehad en zelfs nog wat tips gekregen om ons voor deel mee te doen.' De gemeente heeft de afgelopen meerdere mensen vrij laat op hoogte gebracht van beno digde aanpassingen in hun bouw aanvragen. Het duurde soms ook enkele weken voordat ze hoorden i' een aanvraag volledig was. )at waren volgens de gemeente enkele redenen voor het beeld dat het lang duurt voordat bouw vergunningen worden afgegeven. Op enkele uitzonderingen na zijn Kfiter geen wettelijke termijnen terschreden. Dat stelde wethou der Nico Kikkert maandag tijdens de raadscommissie Grondgebied. hij inging op kritiek die meer- ere politieke partijen tijdens de aadsvergadering hadden geuit. Die ntvingen geregeld klachten van talaars die lang op hun vergun- Ïn|ngen moesten wachten. Akkert erkende dat vertragingen ontstaan. Dat is volgens hem aan onvolledig ingediende ^vragen te wijten. De gemeente ernaar mensen binnen tien fesen van ontbrekende gegevens w de hoogte te stellen, maar dat soms op naar vier weken. Dat tae maximale wettelijke termijn, «n de 38 aanvragen die in april Jsrden ingediend, waren volgens «gemeente 18 onvolledig. 'Dan het bijvoorbeeld om ontbrekend kernonderzoek gaan', aldus een oordvoerder, ander knelpunt deed zich voor 0nvragen die tijdens behande- - het bouwberaad (gezamenlijk "keg van verschillende gemeen de afdelingen) niet geheel in 5; werden bevonden. 'Dat zijn dragen waarvoor nog een klei- "P aanpassing nodig is', aldus de "oordvoerder. 'Daarvan proberen rnensen zo snel mogelijk op hoogte te stellen, zodat een «"vraag na twee weken opnieuw "fit bouwberaad kan worden De afgelopen tijd heeft vier tot vijf weken geduurd mensen over een uit te aanpassing werden geïnfor- De vertraging werd veroor zaakt doordat de gemeente sinds april meer bouwaanvragen dan gemiddeld ontving. Volgens de woordvoerder wordt eraan gewerkt de knelpunten op te lossen. 'Het scheelt al dat de wel standscommissie straks wekelijks gaat vergaderen en we krijgen een nieuw systeem waarbij de aanvra gen digitaal naar de verschillende afdelingen worden verstuurd. Dan hoeft niet alles meer te worden gekopieerd. Daar zijn we nu ook nog veel tijd mee kwijt.' Van de circa 600 bouwaanvragen die in 2006 werden ingediend, werd bij 6 de wettelijke termijn overschreden, waardoor ze automatisch moesten worden verleend. Voor 2007 staat de teller tot nu toe op 3 stuks. 'Dat is ook nog een gemiddelde van 1 procent.' Voor reguliere bouwaanvragen geldt een wettelijke termijn van twaalf weken. Bij vergunningen die in eer ste en tweede fase worden aange vraagd, geldt een termijn van twee keer zes weken. Als vrijstellingspro cedures moeten worden gevoerd, zijn de wettelijke termijnen niet van toepassing. Een termijn begint te lopen zodra een vergunning is inge diend. 'Eventueel overleg met een ambtenaar dat eraan vooraf gaat, telt niet mee.' Hengelaars op Texel actief Burgemeester Joke Geldorp heeft gisteravond 'gewaarschuwd voor inbrekers die via hengelen door de brievenbus proberen binnen te komen. Ze gaf het advies voordeu ren op het nachtslot te doen, zodat het niet mogelijk is van buitenaf via de brievenbus een deur te openen. Ze liet bij de raadscommissie Mid delen weten dat de politie aanwij zingen heeft dat de groep henge laars vermoedelijk ook degenen zijn die recent bij de drogisterij van Mets en het vliegveldrestaurant hebben ingebroken. René Jager en Nico Kikkert hesen gezamenlijk een jubileumbanier van de Blauwe Vlag. Het strandseizoen is woensdag middag bij paviljoen Paal 9 offi cieel geopend. Wethouder Nico Kikkert en René Jager, eigenaar van het strandpaviljoen, hesen gezamenlijk een jubileumbanier van de Blauwe Vlag. Negen strandlocaties en de Wad denhaven Texel ontvingen deze internationale onderscheiding voor schone en veilige stranden en jacht havens, die twintig jaar bestaat. Het eiland is hiermee landelijk de gemeente met de meeste vlaggen. Texel doet dit jaar opnieuw mee aan de actie Schoonste strand van Nederland. Vorig jaar was het eiland genomineerd en eindigde uiteinde lijk als derde. Kikkert: 'We stonden daardoor veel in de belangstelling. Ik zou blij zijn als we dit jaar opnieuw worden genomineerd, maar Peter van Ree, hoofd Gemeentewerken, heeft meer ambities. Hij wil als eer ste eindigen en heeft daarvoor een speciale werkgroep opgezet met onder meer strandpaviljoenexploi- tanten.' De wethouder denkt dat de jaar- rondpaviljqens niet voor 2009 wor den gerealiseerd. 'De bal ligt op dit moment bij de provincie. De gemeente wil wel en daarom oefe nen we druk uit "om het nog in 2008 uit te kunnen voeren, maar ik ben bang dat het pas 2009 wordt. Woensdagmiddag werd ook de nieu we strandbewakingspost bij paal 9 in gebruik genomen door twee strand- wachten van het Utrechts Studen ten Werkkamp. Bij paal 12 komt nog een nieuwe, waarmee het totaal op acht komt. De Utrechtse studenten Steijn Hellebrekers en Erik Schou ten hadden de eer om de sleutel om te draaien. Ze waren tevreden over hun nieuwe onderkomen. Schouten: 'De indeling is hetzelfde, alleen ziet het er net wat mooier uit. Zo kun nen de ramen makkelijker open.' De jongens beginnen 23 juni aan hun vakantiebaan, die tien weken duurt. Met de terugkeer van de koei enkeuringen is de Landbouwdag voor het eerst sinds drie jaar weer verzekerd van een belangrijke publiekstrekker. Vijftien veehou ders hebben hun medewerking toegezegd aan het evenement, dat donderdag 26 juli in Den Hoorn wordt gehouden. Samen bieden zij naar verwachting zo'n vijftig dieren ter keuring aan. De koeienkeuringen zorgen al jaren voor veel gespreksstof. Strenge veterinaire eisen vormen steevast een belangrijke hindernis en waren er de oorzaak van dat het onder deel vaker niet dan wel op het programma van de Landbouwdag stond. De laatste keer was in 2004, toen zestien veehouders meede den. Daarna was er te weinig animo om er tijd en geld in te investeren en leek het evenement tot het verleden te behoren. Op verzoek van de organiserende stichting Hoornder Donderdagen toonden agrariërs René Boogaard, Hans Kikkert, Astrid Eelman, Den nis Kuiper en Bastiaan-Willem Wit te zich bereid toch nog eens te onderzoeken of een grote keuring mogelijk bleek. Met succes, hoewel de organisatie niet eenvoudig was. Dat werd mede veroorzaakt door dat niet alle agrarische bedrijven gecertificeerd vrij zijn van ziekten als IBR, BVD en salmonella. Willen de eigenaren tóch meedoen aan de keuringen, dan moeten zij dure en tijdrovende onderzoeken laten uitvoeren. In de praktijk betekent dit dat zij twee keer bezoek krijgen van de veearts. 'We moeten nu eenmaal de garantie hebben dat er op de keuring geen besmetting plaats vindt', aldus Boogaard. De kosten, enkele honderden euro's per vee houder, zijn voor rekening van de organisatie van de Landbouwdag, die daarvoor financiële steun krijgt van sponsors. Aan het enthousiasme van de veehouders lag het niet. 'Het leek gemakkelijker dan anders om de koeien bij elkaar te krijgen. Belang rijk, want de keuring moet breed worden gedragen, anders wordt het niks. Verschillende boeren zeiden dat ze wel wilden, maar niet als er maar een paar meededen', vertelt Boogaard. Hij noemt de keuring 'een goede zaak'. 'Het is leuk voor de bezoekers, maar ook de sector zelf heeft er baat bij. We presente ren ons en laten zien dat we hier goed voor de koeien zorgen.' Hoornder Donderdagen De Landbouwdag, die dit jaar voor de 23ste keer wordt gehouden, is volgens traditie het hoogtepunt in de zomerse serie Hoornder Don derdagen. Deze bestaat dit jaar uit negen markten. De eerste wordt op 5 juli gehouden, de laatste op 30 augustus. Het programma is nog met helemaal rond. Wel staat vast dat het evenement op 19 juli in het teken staat van het Texels kampi oenschap schapenmelken en -sche ren. Op 2 augustus is er ringsteken, 9 augustus touwtrekken en op 16 augustus rijden er solexen door Den Hoorn. Voor de laatste dag wordt een groot feestmaal voorbereid, waarbij zowel Hoornders als toe risten en andere belangstellenden welkom zijn. De markten (met zo'n 40 kramen) duren steeds van 12.00 tot 18.00 uur, rond 19.00 uur begint het evenement van de dag. Dansvoorstelling uitverkocht De dansvoorstelling Impressies van de Muziek- en Dansschool is komende zaterdag geheel uitver kocht. Voor de voorstelling van zondag zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Kaarten zijn voor €4,- te verkrijgen bij Nauta Boek en aan Gestrande gast ook op boerencamping Boerencampings kunnen ook in aanmerking komen om gestrande toeristen op te vangen. Ze moe ten het de RST laten weten als ze plek beschikbaar hebben. Dat zei wethouder Nico Kikkert maan dag tijdens de raadscommissie Grondgebied. Hij reageerde daarmee op kritiek van de WD dat niet Loodsman duin maar kampeerboeren voor de noodopvang in aanmerking moeten komen. Hij vond het 'ondoordacht' met de RST in zee te gaan. Volgens Kikkert is met de kampeerboeren gesproken over het verzorgen van de noodcamping, rriaar zou dat ver snipperend werken. 'We wilden één aanspreekpunt hebben en dat kan Kikkert niet blij met caravans Wethouder Nico Kikkert (grond gebied) is niet gelukkig met de caravans die bij Camp Silver op boerderij 't Riemke aan de Een denkooiweg zijn verschenen. Dat liet hij blijken nadat Alfred Schaatsenberg (PvdA) om ophel dering had gevraagd. Hij vroeg zich tijdens de commissie Grondgebied af of de acht aluminium Airstream- caravans wel de bedoeling zijn van het kamperen bij de boer. Volgens de wethouder voldoet de familie Wiglema-De Leeuw aan de ver gunning voor kampeerboeren, maar 'hebben ze de ruimte daarbinnen opgezocht'. Hij gaf aan het een onwenselijke situatie te vinden. 'Bij het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied moeten we nog eens kijken naar het kamperen bij de boer Het moet zo zijn dat het bij de praktiserende boeren komt.' de zaal. De voorstelling van zondag begint om 13.30 uur en vindt plaats in de Burgemeester De Koninghal. beter bij de RST. Maar kampeer boeren kunnen zich daar melden als ze plek over hebben.' Volgens Kik kert gaat het deze zomer net zoals het bij de beëindigde noodcamping aan de Westerweg het geval was De politieke partijen stemden ermee in dat Loodsmanduin wordt aan gewezen als overloopterrein voor zoekende kampeerders. Zij moeten contact opnemen met de receptie van camping Kogerstrand in De Koog. Die probeert hen in eerste instantie bij reguliere campings onder te brengen. Als nergens plek is, komt Loodsmanduin in beeld. Marijke Eelman (CDA) plaatste kant tekening bij noodopvang op boeren campings. 'Het zijn vooral jongeren die geen plek weten te vinden en ik vraag me of in hoeverre kampeer boeren op hen zitten te wachten.' Wezenland valt buiten project Het Wezenland komt niet in aan merking voor het provinciaal project Task Force Ruimtewinst waarbij wordt onderzocht op wel ke wijze bedrijventerreinen effi ciënt kunnen worden gebruikt. Dat liet wethouder Nico Kikkert weten tijdens de raadscommissie Grondgebied. Het is een tegen valler voor Jeanette van Abs van de Witte Engel die voor opname van het Wezenland in het project had gepleit. Volgens haar leent het verouderde bedrijventerrein in Den Burg zich goed voor herinrichting en zouden veel panden efficiënter kunnen worden gebruikt. Volgens Kikkert was er geen tijd meer het Wezenland alsnog toe te voegen. De onderzoeken van de Task Force nchten zich op Ooste rend en De Cocksdorp waar al jaren over uitbreiding van de bedrijven terreinen wordt gesproken. Door terreinen efficiënter in te richten, kan mogelijk met minder vierkante meters aan de ruimtebehoefte van Texelse ondernemers worden vol daan.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1