mp Landschap inspirerend voor nieuwbouw OSG 'Nooit meer terug naar krijtbord' AAV/7Ï TEXELSE J COURANT Cultuurnota krijgt instemmende reacties Kabaal in De Waal? "la macaroni gehakt thee .appeL Jchip^ brood jam margarine r- j 1 57/6 Loves you yey 7e/ n ij t'ff i 8 UK op i ,/jRcKrnji ^A0Oi^-1A roiLerreHfa t, \O^WT>„ #A PóCunZ PiiwB/ c RHTOOK GOBi(c) /r-06-100-} De nieuwbouw verrijst tussen de fietsenstalling en het bestaande schoolgebouw aan de Haffelderweg. Door het compact bouwen Wat ik zeggen wou... VIP's Dinsdagmorgen 5 juni. Wakker geworden door grutto's in paniek. Kijk door het dakraam en zie wat er gebeurt: een blauwe kiekendief valt uil de lucht en pakt een jonge grutto. Zeven grutto's waren niet bij machte de kiekendief te verdrijven. En zo gaat dat dag in, dag uit. 's Middags komt de Texelse Cou rant. Op pagina 5 lees ik Nationaal park boordevol VIP's. Zaterdag 2 juni was een bus vol Texelaars in het jubilerende park te gast. Vol trots wordt gemeld dat er in het park wel twintig paartje blauwe kiekendief broeden. 'Een geweldige score, als je weet dat er in totaal nog maar 50 paartjes van deze soort in Nederland broeden.' VIP nummer 1de kieken dief. Nu snap ik helemaal waarom er hier geen grutto's overblijven: alleen al 20 paar blauwe kiekendieven. En dan nog de bruine kiekendieven, de buizerds enzovoorts. Ik begrijp niet waar we nu mee bezig zijn. De grutto is een bedreigde diersoort, die op de rode lijst staat, maar hier worden ze door roofvogels (VIP's) uit het nationaal park letterlijk achter elkaar opgegeten. Conclusie: het beleid van het nationaal park staat volledig haaks op het weidevogel beheer (late maaidata, nestbescher ming door vrijwilligers die zich het vuur uit de sloffen lopen) en niet te vergeten de beheersvergoeding voor het late maaien, wat uiteindelijk belastinggeld is. Op deze manier is dat weggegooid geld. Veertig pro cent van alle blauwe kiekendieven in Nederland zit hier. Er zijn er gewoon teveel. Maar dat mag natuurlijk niet gezegd worden. Zalm wordt tegen woordig gekweekt. Misschien moet er wel een noordse-woelmuiskwe- kerij komen (VIP nummer 3) 'om de kiekendieven nog meer bestaans mogelijkheden te geven.' Tenslotte is er wel meer uitgezet. Op 7 juni 1998 heb ik waargenomen dat 24 grutto's kans zagen een kiekendief te verja gen (een prachtig gezicht). Nu, 9 jaar later, op 5 juni, trachten zeven grut to's het kunststukje te herhalen, ech ter (uiteraard) zonder resultaat. De grutto is het stadium van 'ongunsti ge staat van instandhouding' allang voorbij (nieuw taalgebruik, vandaag voor het eerst gelezen). Wat te den ken van scholeksters en kieviten? Hetzelfde verhaal, alleen hebben zij de ongunstige staat van instandhou ding gelukkig (nog) niet bereikt. De grutto staat al op de rode lijst. Zou er misschien toch iets moeten gebeuren? Het is vijf voor twaalf. W. Bakker, Spyk, Den Hoorn. e OSG wordt zo'n 95 meter lang, 35 meter en bijna 12 meter hoog. (Ontmp Ham* Hówtteo Vanaf woensdag 15 augustus viert Texel een week lang dat het dit jaar honderd jaar geleden is dat Texels Eigen Stoomboot Onderneming is opgericht. De Texelse Courant laat jubileum niet ongemerkt passeren en pakt in de week voorafgaande aan de festiviteiten uit met een speciale TESO jubileumkrant. De redactie roept daarvoor de hulp in van de lezers. We zijn op zoek naar leuke en bijzondere anekdotes over TESO. Over gebeurtenissen aan boord, tijdens het wachten, bij zondere overtochten, verhalen van ouders of grootouders over de eer ste overtocht in 1907, een bijzonde re TESO-vergadering of iets anders. Daarnaast zoeken we verhalen en anekdotes over het TESO-aandeel. Hoe is men in het bezit hiervan gekomen (erfenis, schenking of via een aankoop) en welke (emotio nele) waarde wordt eraan gehecht of andere bijzonderheden Stuur ze op naar de Texelse Courant, postbus 11, 1790 AA in Den Burg, e-mail redactie@texelsecourant.nl. Afgeven mag natuurlijk ook. Wie zich niet geroepen voelt er zelf iets over te schrijven, maar wel iets leuks heeft te vertellen, mag ook contact opnemen met de redactie, tel. 362620. Texelaars wacht straatverbod Drie Texelaars, waarvan twee minderjarigen, staan op de nomi natie een straatverbod van een maand voor de Dorpsstraat in De Koog te krijgen. De drie hebben van de burgemees ter een schriftelijke waarschuwing gehad. Ook de ouders van de twee minderjarigen zijn op de hoogte gebracht. De drie negeerden vol gens burgemeester Joke Geldorp meerdere malen aanwijzingen van de politie. Ze uitte gisteravond tij dens de raadscommissie Midde len haar zorgen over een recent opstootje tussen een stel Kogers en een groep Duitse toeristen. 'Dat heeft uiteindelijk niet tot aangiften geleid, maar zo tonen we geen goede gastvrijheid.' Leerlingen van de OSG hoeven na de verbouw niet naar een 'Oost duits' gebouw waarvoor begin dit jaar nog werd gevreesd. Ze krij gen in 2009 aan de Haffelderweg een fraaie scholengemeenschap met een volledig vernieuwde bin nenkant en een aangenaam bin nenklimaat. Een Texelse uitstra ling voert de boventoon. Dat valt op te maken uit het jong ste voorlopig ontwerp dat architect Hannek Höweler van architectenbu reau AGS Schwencke-Rosbach uit Amsterdam heeft gemaakt. Hij was afgelopen week op het eiland om verschillende geledingen binnen de OSG bij te praten. In het nieuwste voorlopig ontwerp is de 1,3 miljoen euro verwerkt die de raad extra heeft uitgetrokken Vóórdat dat geld er was. lagen nog sobere varianten op tafel en sprak de OSG-directie de vrees uit dat door tekort aan geld een soort Oostduits gebouw zou ontstaan. Daar is nu geen sprake meer van. Er kunnen meer vierkante meters wor den gerealiseerd, de bestaande bin nenruimte kan toch volledig worden opgeknapt en verbetering van het binnenklimaat is mogelijk. De totale vloeroppervlakte komt op zo'n 8200 vierkante meter, ruim achthonderd vierkante meter meer dan in de sobere varianten. Het gebouw, dat in de richting van de Haffelderweg wordt uitgebreid, wordt 95 meter lang, 35 meter breed en circa 12 meter hoog (drie verdiepingen). Een paar honderd vierkante meter nieuwbouw wordt op het dak van het bestaande gebouw gereali seerd. zodat er sprake is van een Vuilnis omkiepen Onbekenden in De Koog hebben een nieuwe sport ontdekt: 's nachts vuilnisbakken omkieperen op straat. Volgens burgemeester Joke Gel dorp is de politie begonnen daar paal en perk aan te stellen. Mensen die door de politie worden betrapt, kunnen volgens de burgemeester meteen op een boete rekenen. Ze heeft Kogers geadviseerd vuil niet 's avonds, maar pas 's morgens in de containers te doen, zodat de kans wat kleiner is dat het 's nachts op straat wordt verspreid. Kerkdienst In de Maartenskerk in Oosterend wordt zondag vanaf 19.00 uur een dienst gehouden waarin uitsluitend Johannes de Heerliederen worden gezongen. De Evangelieboodschap wordt verpakt in de titel van een hit van Frans Bauer Heb je even voor mij. Voorganger is Rinus Kuiper en de blazersgroep van Excelsior ver leent medewerking. 'compacte school.' De extra vierkante meters komen onder meer ten goede aan de gan gen. De OSG zag zich aanvan kelijk gedwongen die zogeheten verkeersruimten te combineren met de ruimten voor zelfstudie. Höweler heeft nu gangzones kunnen creë ren waarin voor de leerlingen meer bewegingsruimte is. Die zones, die centraal door de oude en nieuwe gedeelten lopen, bevatten onder meer de trappen, toiletten, vergader- en spreekka mers, personeelsruimten en een nieuwe lift. Aan de kopeinden wor den de zes domeinen van de onder en de bouwbouw gerealiseerd. Daar komen studiepleinen waar de leer lingen aan zelfstudie kunnen doen. De lokalen en andere lesruimten langs de gangzones worden slim ingencht zodat ze voor meerdere zaken kunnen worden gebruikt. 'Een expressielokaal kan bijvoor beeld gebruik maken van een pre sentatieruimte en zo'n ruimte kan weer aan een beschut deel van de aula worden gekoppeld', aldus Höweler 'Het muzieklokaal heeft de mogelijkheid de deuren te openen naar een terras voor een open luchtconcert. En het restaurant (van de afdeling consumptief van het VMBO, red.) wordt tijdens de pau ze als brassene voor de leerlingen gebruikt.' Er komen in totaal zo'n veertig les lokalen, net zoveel als de schoolge bouwen aan de Haffelderweg en de Emmalaan nu samen hebben, 'Je kunt straks geen verschillen meer zien tussen de oude en nieuwe lokalen, behalve dat in de oude waarschijnlijk de radiatoren blijven hangen.' Zit-tribune-trap De leerlingen hoeven straks tijdens pauzes en tussenuren niet alleen in de aula te zitten, maar kunnen ook plaatsnemen op een grote 'zit-tribu ne-trap' die tussen de nieuwe aula op de eerste verdieping en het VMBO- plein bij de nieuwe hoofdingang wordt aangelegd. De huidige aula maakt plaats voor extra ruimte op het buitenterrem. Het gebouw knjgt een open en fris aandoende inrichting die aan Texel moet doen denken. Höweler kreeg daarvoor inspiratie tijdens een fietstocht door de Den nen en het duinlandschap. 'Ik zat met de vraag hoe ik structuur moest aanbrengen tussen het bestaande en het nieuwe gedeelte, maar na de fietstocht wist ik het.' De buitenkant krijgt eveneens een Texelse uitstra ling in de vorm van bakstenen met schelpen, hout, veel glas, mogelijk een vegetatiedak en ronde lijnen in de dakvlakken. Die lijnen moeten volgens de architect associaties met fnsse lucht, meeuwen, het strand, de zee of walvissen oproepen 'Het gebouw als geheel moet als zonnig, duurzaam en een soort eiland over komen.' Voor de verbetenng van het binnenklimaat wordt gewerkt aan een warmte-/koudeopslag Daar door moet een beter binnenklimaat ontstaan, waarbij leerlingen minder snel gaan suffen. Eind deze maand is het voorlopig ontwerp klaar. Naar verwachting wijkt het definitieve ont werp niet veel meer af van wat er nu op papier staat. De OSG wil in april 2008 met bouwen beginnen. bli/tt meer buitenterrem voor de leerlingen over. Blues Stoneridge in De Worsteltent Restaurant De Worsteltent vormt zondag het podium voor Stoner idge. Deze band heeft een breed repertoire, variërend van blues tot rock en pop en op z'n tijd wat coun try, voornamelijk geschreven door leden Ridge Ashmead en Menno Berkhout. De arrangementen, van de hand van alle bandleden samen, zijn nu eens gecompliceerd, dan weer simpel en rechttoe rechtaan. De meest opmerkelijke figuur is de Amerikaanse gitarist en zan ger Ashmead. die werd geboren in Lafayette, opgroeide in New Orleans en zich wegens 'de liefde' in Neder land vestigde Ashmead wordt ook wel 'mister Swamp' genoemd, zijn stemgeluid 'zeer karakteristiek'. De andere leden zijn Menno Berkhout (gitaar, harmonica, sax en zang). Martin van Troost (drums) en Erik Horns (basgitaar, contrabas en zang). Het optreden in De Wor steltent begint om 14.00 uur en is gratis toegankelijk. Bij mooi weer wordt in de tuin van het restaurant gemusiceerd. VRIJDAG 15 JUNI 2007 Enthousiaste reacties op de Cul tuurnota, die woensdag in de raadscommissie Welzijn voor het eerst in het openbaar werd besproken. Sprekers gebruikten termen als 'erg blij' en 'uiterst positief' om hun waardering uit te spreken. Enige onduidelijkheid bestond alleen over de termijn omte mogen reageren, maar vol gens wethouder Marian Merkel- bach is hiervoor nog voldoende gelegenheid. j Zeven belanghebbenden deden in de vergadering het woord. Hans Eelman prees de coördinerende rol oe de gemeente in het stuk wordt toegedicht waar het gaat om het versterken van het cultuurtoeris me Eelman doet al tientallen jaren onderzoek naar de scheepswrakken rond Texel en ziet met lede ogen aan dat de opgedoken voorwerpen inmiddels al zo'n dertigduizend naar depots aan de overkant ver dwijnen. Hij brak opnieuw een lans voor het mogen tentoonstellen van het erfgoed, dat volgens hem 'van ons'is. Nettie van den Brake, bestuurslid van de Muziek- en Dansschool, was nauwelijks minder enthousiast. Haar '■as vooral de brede aanpak en de betrokkenheid van vele organisaties opgevallen. Ze waarschuwde wel voor een 'Poolse Landdag', die zou kunnen ontstaanwanneer te veel Partijen willen meepraten over het vormgeven van kunst en cultuur op Texel. Het is volgens haar aan de gemeente regels vast te stellen en grenzen aan te geven, te Schrama van de Stichting The- «ler Activiteiten Texel stelde vast dat amateurtoneelverenigingen geen structurele subsidie krijgen, in tegenstelling tot instellingen die zich roet andere kunstvormen bezighou den. Vreemd, volgens haar, ook al omdat toneel veel wordt beoefend op Texel. Volgens Merkelbach heeft zich als wethouder te houden «an de subsidieverordening. 'Die is vastgesteld door de gemeenteraad 01 dat beleid moet ik nu eenmaal uitvoeren', verweerde ze zich tegen kdtiek van raadslid Eric Hercules. Ze stelde Schrama en Hercules gerust Teams gezocht voor zeskamp kvt>et kader van de feestweek rond het honderdjarig bestaan van TESO wordt ?idag 17 augustus op de haven van Oudeschild een zeskamp gehouden JW leerlingen van de OSG. Veer- teams, twee uit ieder dorp, gaan roet elkaar de strijd aan. leder team i^at uit zes deelnemers en een coac^- Het liefst komen alle leden van 601 team uit hetzelfde dorp, maar in geval moeten alle deelnemers °P de OSG zitten. Met medewerking V3n Zandbank wordt een sportief spel 9esPeeld, met veel plezier en veel *ater Opgeven voor de zeskamp kan 1 juli bij osgzeskamp@live.nl, of via 314165 en 312800. met de mededeling dat het college er binnenkort opnieuw over spreekt. Mogelijk dat de' raad daarna wordt voorgesteld alsnog subsidie aan toneelverenigingen te verstrekken. Marie-Louise Wiesman van de Hoornder dorpscommissie had waarderende woorden voor de betrokkenheid van de gemeente, die volgens haar een rol kan spe len in het versterken van kunst en cultuur in Den Hoorn, één van de uitgangspunten van het Loodspro- ject. Herman Hagenouw (namens de Hoornder galeriehouders en het kunstproject Klif-hangers) en Pip Barnard (van onder meer het Caba ret-café) waren niet minder blij met het stuk, maar waarschuwden wel voor het 'doodknuffelen' van de kunst. Beiden pleitten ervoor niet te veel onder te brengen bij de grote organisaties, maar vooral ruimte te laten voor particulier initiatief. The atermaker Wil de Leeuw liet in een schriftelijke reactie iets soortgelijks weten. 'Kunst heeft alles te maken met vrijheid.' Nora Steen, mede-organisator van de groepstentoonstellingen van de amateurkunstenaars, maakte zich boos over twee recente brieven die ze onlangs van de gemeente had gekregen. Ze had daaruit de conclusie getrokken dat het col lege niet langer wil meewerken aan de tentoonstellingen. Ten onrechte, volgens de wethouder, die zei te streven naar andere manieren van ondersteuning. Dat een ambtenaar namens de kunstenaars de uitno digingen voor de opening verstuurt, zoals al jaren gebeurt, vond ze geen goede manier. 'Maar we laten de amateurkunstenaars niet vallen.' De vergadering van woensdag was niet de enige mogelijkheid voor betrokkenen zich te laten horen. Volgens de wethouder kunnen ze deze week nog schriftelijk reac ties indienen en hebben ze ook in de commissievergadering van 28 augustus de kans hun standpunt uit te dragen. Om voor provinciale subsidie in aanmerking te komen, moet de nota uiterlijk in septem ber door de gemeenteraad worden goedgekeurd. 'Badplaats' draagt bij aan pad Ondernemersvereniging De Koog Badplaats heeft besloten €4.800,- bij te dragen aan de wandelpromenade op de zeereep. De initiatiefnemers hebben nu €73.200,- bij elkaar. De totale aanlegkosten bedragen rond €250.000,-. Gehoopt wordt dat de helft daarvan kan worden verkregen in de vorm van een subsidie van de provincie Noord-Holland. Medio augustus komt daarover zekerheid. De initiatiefnemers hebben inmid dels ook de gemeenteraad om financiële steun gevraagd. De sug gestie is gedaan daarvoor het over schot van de jaarrekening 2006 aan te spreken. Jijffrouw Eloise de Jong-Smit van groep 7/8 is blij met het n, e digitale schoolbord. Eloise de Jong-Smit, juffrouw van groep 7/8 van de Jan Drijver- school, wil nooit meer terug naar het oude krijtbord. Sinds dinsdag hangt er in haar klas een digitaal schoolbord. De bijbehorende lap top en beamer zijn door ouders bij elkaar gespaard bij de Spar- winkels in Den Hoorn, Oosterend en Oudeschild. Het had dinsdag wat voeten in de aarde om het schoolbord op te hangen. Zo stak de muur uit op de plek van het bord en hing er op de plek van de beamer een tl-buis. Uiteindelijk is alles goed gekomen en is De Jong-Smit er blij mee. 'Als ik voorheen een rekenles wilde houden, moest ik alle sommen op het bord schrijven. Nu typ ik het op de laptop, sla het op en kan ik het volgend jaar weer gebruiken.' De videorecorder is niet langer nodig, want films kunnen op het bord wor den vertoond. 'Vroeger moest ik de videorecorder erbij pakken en de band spoelen om op het juiste punt van start te gaan. Nu pak ik het filmpje er gewoon op de laptop (Foto Slana Sbon/Seetoton* Texel) bij.' Het bord bespaart de lerares veel tijd. Eén van de kinderen: 'Ze kan nu langer uitslapen.' Een ander voordeel is dat het bord nooit vol raakt zoals bij een krijtbord. 'De kinderen kunnen er zelf ook infor matie afhalen die we eerder hebben behandeld.' Aan de zijkant van de klas staat een opgerolde landkaart. 'Die kan weg. Ik zoek het zo met Google Earth op.' Een cursus heeft de docent nog niet gehad. 'Die krijg ik in september. Het was de bedoeling dat het bord er dan zou komen, maar omdat er bij de leverancier een school uitviel, waren we eerder aan de beurt. Dins dagavond heb ik zelf wat gepro beerd. Het is niet moeilijk, ledereen met verstand van computers kan hiermee omgaan.' Een jaar geleden vroeg ze aan de directeur om een beamer. Hij besloot om een digitaal bord aan te schaffen. Het hangt nu alleen nog maar in groep 7/8, maar volgens De Jong-Smit is het de bedoeling dat het in iedere klas komt. 'Het wordt van oud naar jong ingevoerd.' Niet alleen de docent, ook de kin deren zijn blij met het digibord. De schoolkampfoto's zijn al voorbij gekomen en ook is er al les op gegeven. Dat moet wel, want het krijtbord hangt er met meer. Volgens Saar Groot uit groep 8 vindt ieder een het bord erg interessant. 'Gis teren hebben we les gehad en dan is iedereen bezig met het bord. Nie mand weet meer waar de les over ging. Daarom heeft de juf er de tekst niet laten afleiden op getypt.' Jesse Bakker (groep 7) heeft al geëxperi menteerd. 'Je kunt er heel veel mee doen. Bijvoorbeeld tabellen maken. Ik vind het heel leuk.' Voor Liselotte Zijm (groep 7) was het woensdag een spannende dag. Zij hield een spreekbeurt over schildpadden en dat moest op het digibord omdat het krijtbord al weg was. Met behulp van het compu terprogramma Power Point had ze een presentatie gemaakt die op het bord werd vertoond. In de presen tatie waren allemaal plaatjes van schildpadden te zien en bij iedere nieuwe dia riep ze 'volgende' naar haar juf. Die moest daar wel om lachen. 'Een spreekbeurt houden is altijd spannend. En dan moet ze het ook nog op zo'n nieuw bord doen. Ze heeft het goed gedaan.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5