iFruitbedrijf De Veen in andere handen Pleidooi nieuwe weg om Den Burg 7 COURANT &L C Bedrijvig/terV TEXELSE Keijser en Bloem clubkampioen Verkeer tijdens Ronde om Texel DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl JJedrijvig/te/V (oj tvat onwennig 'Zelf lust ik alleen appeltaart, ander fruit eet ik nooit. Vrienden waren daarom nogal verbaasd toen ze plannen hoorden', grijnst Witte. Samen met echtge- Corina en toekomstig buur- Mary Wetenkamp heeft hij luitbedrijf De Veen van Leendert luisman overgenomen en omge- in Fruithof De Veen En Witt Corine i Marj naar de oogst toewerken.' Het telen van fruit is wel arbeidsin tensief, hebben ze ontdekt. Ze ver bouwen vooral rode bessen, ker sen en pruimen en in mindere mate ook appels, peren, stoofperen en zelfs aardappelen. 'We hebben net een perceel dertig jaar oude bomen gerooid. Op sommige plekken moe ten we nog dunnen. Als je al het gras maait, ben je in één dag niet klaar. En door het mooie weer is alles vroeg dit jaar. Ik had nog netten voor de kersen besteld, maar voor een deel komen ze te laat. Het is hier en daar al aardig kaal gevreten. Over een paar dagen beginnen we bes sen te plukken en vlak daarna ook de kersen. Het loopt wat in elkaar over. Gelukkig worden we geholpen door onze ouders en hebben we in het weekend ook wat jeugd aan het werk.' De drie hebben volop plannen. Zo willen ze de winkel aan huis (met fruit en cadeaubonnen) beter benut ten, zo mogelijk de boerencarrtping Zijm en Rutten naar NK boogschieten was minder duidelijk. Gaandeweg ontstond het idee om het fruitbedrijf van de naar Bovenkarspel verhuisde Huisman voort te zetten, waarbij de Wetenkamps eigenaar zijn van de grond en gebouwen en deze verhu ren aan de drie firmanten. 'Je kunt in de horeca. Mary Wetenkamp doet daarnaast schoonmaakwerk in het transportbedrijf van haar echtgenoot. De afgelopen maanden hebben ze hard gewerkt aan het vergaren van kennis. Belangrijk daarbij waren vooral de contacten met Agrifirm, terwijl ook collega-teler Kees Keyser vier maanden onbetaald verlof opge- behulpzaam was. 'Het is vooral een nomen. Door op de classificatiewedstnjden in Tienray als 19de en 20ste te ein digen, hebben boogschutters Edo Rutten en Kees Zijm van handboog vereniging De Eilandschutters zich wat uitbreiden en misschien zelfs geplaatst voor deelname aan het activiteiten voor toeristen organise ren. Witte: 'Je moet het wat breder te trekken, anders red je het niet.' Ze doen het echter stap voor stap. 'Eerst maar eens kijken hoe het allemaal gaat en of we aan het eind van het jaar iets overhouden. Ik heb schieten. Dit tweedaags toernooi wordt op 23 en 24 juni gehouden in IJsselstein. Zijm en Rutten, die beiden recur ve schieten, hebben zich als 13de en 15de geplaatst. In Tienray behaalde Zijm 216 en Rut- Nederlands kampioenschap veld- ten 202 van de 300 punten. Rolstoelers wandelen met leerlingen kwestie van doen', meent Witte. 'Als Ie overname kwam tamelijk onver tot stand, nadat de Wittes jn vrienden Dennis en Mary Weten- emp hadden getipt dat de bezittin- n van hun buurman Huisman aan Kadijksweg te koop kwamen. De «enkamps toonden direct interes maar die was vooral gebaseerd de fraaie locatie. Wat ze met de (behorende bedrijfsschuur en circa even hectare boomgaard moesten, alles wel rooien en er landbouw- je met twee bomen is voorgedaan grond van maken om te verhuren, maar dat is zonde. Dit fruitbedrijf is ruim honderd jaar en daarmee uniek voor Texel', vertelt Ab-jan Witte. Het telen van fruit is voor alledrie een geheel nieuwe activiteit. Witte werkt al jaren bij Woninginnchting Bosma en had daarvoor samen met zijn vader een bloembollenbedrijf. De twee vrouwen bestieren het huishou den en werken beiden twee dagen hoe je pruimen moet krenten, weet je ook hoe de volgende twaalfhonderd moeten. Ik snuffel ook vaak op het internet. Daar is heel veel te vinden. En ach, het leert snel. Ik heb jaren in de bollen gewerkt. En een appel en een bol zijn wel niet hetzelfde, maar het werk zelf is niet vreemd. Boven dien heeft Leen het keurig opgele verd. Alle bomen waren gesnoeid. Het is nu vooral een kwestie van De laatste drie maanden van het jaar werk ik weer bij Bosma. We hebben afgesproken dat we daarna verder kijken.' Of ze er net als Huisman per auto op uit trekken om het fruit aan de man te brengen, durven ze nog niet te zeggen. 'Leen had nogal wat oude en vaste klanten. Wij hebben nog geen oude én nog geen vaste (op de fiets) en de achttien deel- In het kader van het 140-jarig bestaan van het Rode Kruis hield de afdeling Texel maandag een wandeling voor mensen in een rolstoel. Daarbij werd assistentie verleend door de derdejaarsleer lingen Zorg en Welzijn van De Hogeberg. Na een korte instructie van Wil Bonne en een oefenrondje rond de school, vertrokken de leerlingen klanten. Misschien dat het werkt, maar als je voor vijf kilo de hele dag aan het rijden bent, doe je het ook niet goed.' nemers (per bus) naar Ecomare. Elke rolstoel kreeg twee scholie ren toegewezen. Ook waren er bestuursleden, vrijwilligers van de EHBO en leerkrachten aanwezig. De wandeling ging via de Ruyslaan en Pelikaanweg naar de vlinder tuin van het Maartenhuis Daarna werd in het bos gepauzeerd en was er tijd voor een drankje en door de leerlingen gebakken cake. Wiskundeleraar Cor van der Knaap zorgde daarbij voor de muzikale omlijsting. Jong en oud zong mee met zijn (oud)hollandse liedjes. Veel rolstoelers verklaarden na afloop van de wandeling te hebben geno ten. De meesten waren al lange tijd met meer in het bos geweest. De leerlingen noemden het een leuke en leerzame dag. Zij hadden niet gedacht dat het contact met men sen in een rolstoel zo leuk zou zijn. VRIJDAG 15 JUNI 2007 Zomertrainingen Atletiekvereniging Atletiekvereniging Texel voegt vanaf 18 juni alle looptrainingen voor seni oren samen in één training. Deze gaat iedere maandag om 19.00 uur van start op het Turfveld in de Dennen. De training is voor atleten van elk niveau. Zij hoeven geen lid van de vereniging zijn om mee te trainen. Deelname is gratis. Voor meer informatie is Cees Timmer bereikbaar via tel. 318512. Op don derdag wordt er nog wel op de baan getraind voor de Texel Halve Marathon. Badmintonclub Badmintonclub Texel heeft maan dag de laatste trainingsavond van het seizoen. Met ingang van sep tember zijn er iedere maandag van 19.00 tot 22.00 uur weer bijeenkom sten in sporthal Ons Genoegen. Texelaars naar de schouwburg Windkracht 7 verzorgt komend theaterseizoen negen schouwbur- greizen. Het gaat om de voorstel lingen van Carel Kraayenhof, Tineke Schouten. Marc-Marie Huijbregts, Celtic Rhythms, De Lama's on Tour, Groot Niet te Vermijden, Hair, Slage rij van Kampen en Fame. Voor deze voorstellingen is gekozen.op basis van voorinschrijvingen. De schouw- burgreizen houden in dat Wind kracht 7 na de voorstelling voor vervoer van schouwburg De Kam panje naar de boot en een extra overtocht zorgt. Dat geldt niet voor De Lama's on Tour, die al om 19.00 uur begint, zodat na afloop nog met het openbaar vervoer kan worden gereisd. De andere voorstellingen beginnen allemaal om 20.15 uur. De kaarten kunnen in september wor den afgehaald. kaanweg en Randweg geldt van vrijdag 22 tot en met zondag 24 juni eenrichtingverkeer. Dat is op zaterdag ook het geval op Vuurto- renweg, Stengweg en Volharding. In verband met de beschikbare parkeerruimte wordt aangera den de start van het evenement niet per auto te bezoeken. Er zijn alleen beperkte parkeermo- gelijkheden langs Ruyslaan en Pelikaanweg. Bij de vuurtoren is ruimte voor ongeveer driehonderd auto's. In de berm parkeren mag slechts op aanwijzing van de aan wezige politieambtenaren. De gemeente wijst er met nadruk op dat het verboden is over het strand te rijden. Dit niet alleen tijdens de Ronde om Texel, maar gedurende het hele jaar. Petra Keijser en Jan Bloem heb ben afgelopen weekend het club kampioenschap voor senioren van de Texelse golfclub behaald. Zowel zaterdag als zondag werd over achttien holes gespeeld. Ondanks het dreigende onweer werd zaterdag de eerste ronde met mooi weer gespeeld. Na de eerste dag had Margreet de Graaff met drie slagen voorsprong op Petra Keijser de leiding bij de dames. Keij ser wist deze achterstand zondag om te buigen naar een voorsprong van twee slagen en werd met een netto resultaat van 146 slagen kam pioen. Margreet de Graaff en Jan- neke Kampstra deelden met 148 slagen de tweede plaats. Bij de heren had Jan Bloem na de eerste dag een voorsprong van elf slagen op de nummer twee, Jan Peetoom. Piet Schuijl volgde op één slag. Bloem speelde zondag min der, maar hij wist zijn voorsprong te handhaven en won met 140 slagen. Jan Peetoom en Piet Schuijl deel den met zes slagen achterstand de tweede plaats. De longest drive werd bij de dames beide dagen geslagen door Janne- ke Kampstra. bij de heren zaterdag door Abe Keijser, zondag door Jan Bloem. De neary's waren zaterdag voor Petra Keijser en Ton Janus en zondag voor Irene Schuijl en Wim Snellen sr. verband met de Ronde om iielzijn zaterdag 23 juni tijde- jke verkeersmaatregelen van racht bij paal 17 (Ruyslaan) en Je vuurtoren. De maatregelen worden met borden aangegeven •nvervallen zodra dit mogelijk worden de borden ver wijderd. De toegangsweg naar paal 17 is «donderdag 21 tot en met zon es 24 juni afgesloten voor alle «keer en uitsluitend toeganke- |voor mensen met een parkeer- bart. Er zijn wel parkeerplaatsen «schikbaar voor invaliden. ^pCaliforniëweg, Ruyslaan, Peli- zuidzijde en de oostzijde van Den Burg moet volgens het CDA en Bdzard v« "t op de huidige rondwegen te ontlasten. Mee zong al enige tijd rond en sinds kort ook op papier. Het 'A en Edzard van Abs uit Den *8 hebben een visie uitgewerkt ®r een nieuwe weg langs de en oostkant van Den Burg. *moetdeEmmalaan, Bernhard- ^enBeatrixlaan ontlasten. nieuwe weg moet ook Stayo- "et nieuwe raadhuis, de nieuwe het Wezenland en de Volmo- J ontsluiten. Van Abs en het CDA J®n de weg laten beginnen bij de ®nde van de Pontweg met de J7a'aan. Daar zou een nieuwe moeten komen die langs ■J*9e Kruuskeweg en het sport- "mdenchting van de Haffelder- voert. Het buurtweggetje tussen JO-onde en de Haffelderweg blijft en er wordt volgens de ^nemers rekening gehouden onbreiding van het sportpark, ^'ng is dat verkeer van en naar Stayokay, de school en het nieuwe raadhuis zoveel mogelijk via de nieuwe route gaat rijden en de Emmalaan links laat liggen, zodat daar de verkeersdruk afneemt. Die zou verkeersluw moeten worden door vrachtverkeer te weren. Bussen blijven welkom. Het gedeelte van de Haffelderweg tussen de nieuwe weg en de Leemkuil kan volgens de visie worden opgeheven. Op die manier kunnen de natuurlijke waar den van het Hogeberggebied, dat zoveel mogelijk wordt ontzien, wor den gecompenseerd. e weg worden aangelegd oi Tussen het terrein van Connexxion en zwembad Molenkoog is een ont sluiting voor het Wezenland gepland. Volgens de initiatiefnemers beschikt het bedrijventerrein nu niet over een veilige entree. Voor een deel van de nabijgelegen volkstuintjes zou elders plek moet worden gevonden. Op de kruising van de nieuwe weg en het Schilderend (net buiten de bebouw de kom) is een rotonde getekend. Vervolgens voert de weg naar de Hallerweg waar volgens het CDA en Van Abs op de kruising een vlucht heuvel en voorsorteerstroken moe- ten komen om de Volmolen van een volwaardige ontsluiting te voorzien. Daarna doorkruist de weg de Kadijks- weg en vindt ter hoogte van de boer derij van de familie Smit aansluiting op de Marsweg. De aansluiting daar van op de Waalderweg zou even eens een rotonde moeten worden. CDA-raadslid Martijn Eelman, die de visie maandag tijdens de raadscom missie Grondgebied presenteerde, stelde dat er moet worden gestreefd bij de aanleg zoveel mogelijk langs bestaande erfgrenzen te gaan. Het is eveneens nog een vraag of er een voetpad of fietspad langs de nieuwe route moet komen en wat er met de overgangen bij de schelpenpaadjes moet gebeuren. De ideeën zijn in opmars sinds Leen Noordzij, directeur van de Bolder, in 2005 tijdens een informatieavond over de verkeersituatie aan de Emmalaan een pleidooi voor een nieuwe weg had gehouden. Het CDA en Van Abs stellen in navolging van Noordzij dat dat beter is dan met lapmiddelen op de bestaande rondwegen van Den Burg bezig te blijven. Volgens Eelman moet de vei ligheid van schoolgaande kinderen voorop staan. De politieke partijen namen de visie voor kennisgeving aan. Er werd inhoudelijk verder niet op ingegaan, omdat het niet op de agenda stond. Emmalaan Eelman presenteerde het op het moment dat de politieke partijen zich moesten uitspreken over het opknappen van Emmalaan ter hoog te van de OSG en de kruising met de Haffelderweg. De partijen wil den nog geen standpunt innemen, omdat er onduidelijkheid over het precieze gedeelte was. Tijdens de raadsvergadering van juli wordt er verder over gesproken. De WD zei de Emmalaan liever na de bouw van de OSG en het raadhuis op te knap pen, omdat de weg anders meteen door bouwverkeer aan gort zou wor den gereden. Wethouder Nico Kik kert verwachtte dat dat wel mee zou vallen. De aanpak van Emmalaan en omgeving kost €440.000,-, waarvan €249.000,- door de provincie wordt betaald, tenzij het werk niet voor 1 november is aanbesteed. John Betsema uit Oudeschild de De Houtmanstraat fietsherstelzaak. Betsema begint fietsherstelzaak Hij is al jaren vrijwillig met fietsen in de weer en vanaf morgen ook beroepsmatig. John Betsema uit Oudeschild opent in de De Hout manstraat de fietsherstelzaak Bets. Conditietrainingen voor de bedrijfs brandweer van het NIOZ brachten Betsema ooit met het fietsen in con tact. Een passie was geboren. Ook zijn vrouw Simone en drie dochters namen daarna plaats op de peda len. Niet onverdienstelijk, dochter Denise werd vorig jaar Nederlands kampioen op de mountamebike en dit jaar derde op het NK. Vanuit de wielerliefhebberij was het voor Betsema een kleine stap een eigen herstelzaak te beginnen. 'Ik repareerde toch al vaak fietsen van anderen.' De zaak is voor de voor malige kottermachimst een manier om vaker thuis te zijn. De afgelopen jaren voer hij voor het NIOZ op de Pelagia, maar dat betekende vaak zeven weken weg en zeven weken thuis. 'Dan krijg je minder van je opgroeiende kinderen mee en dat vond ik jammer.' De Oudeschilder heeft het komend half jaar onbe taald verlof, zodat hij zich volledig op de herstelzaak kan richten 'Dat kunnen we zien of het haalbaar is. Zeven weken open zijn en dan weer zeven weken dicht was geen optie, dan kun je geen dealer zijn Betsema wil zich richten op repa raties, de verkoop van losse onder delen en het leveren van bijzondere fietsen. 'Bijvoorbeeld bakfietsen, fietskarretjes en revalidatiefietsen. Daaraan is op Texel nu nog lastig te komen.' Verhuur is volgens hem vooralsnog toekomstmuziek. 'Er zijn Spreekuur voor ouderen Thuiszorg Kop van Noord-Hol land (TKN) begint eind juli een maandelijks spreekuur voor ouderen. Elke laatste maandag van de maand kunnen zij de hele dag terecht in De Koploper in Den Helder voor een 'periodieke gezondheidscontrole voor seni oren'. Bij het spreekuur wordt aan de hand van een vragenlijst onder zoek gedaan naar de behoefte aan informatie over gezonde voeding, hulpmiddelen en andere zaken en worden lengte, gewicht, bloeddruk, bloedsuiker, gezichtsvermogen en gehoor gecontroleerd. Na een jaar, of zonodig eerder, wordt contact opgenomen voor een volgende con trole. Aan de periodieke gezond heidscontroles zijn geen kosten ver bonden. TKN wil met het spreekuur gezondheidsrisico's signaleren en indien nodig maatregelen treffen. Gebleken is dat door vroegtijdige, regelmatige gezondheidscontroles problemen kunnen worden voor komen ledereen van zestig jaar en ouder kan een afspraak maken. Dat kan via het steunpunt van TKN. tel. 0223-650222. een paar bednjven die duizenden fietsen verhuren.' Volgens hem kan de zaak een aanwinst voor het dorp zijn. 'Dan hoef je niet meer naar Den Burg als je bijvoorbeeld met een paar kapotte spaken zit.' De zaak is morgen open voor belangstellenden en vanaf maandag in bedrijf. Bets is zes dagen per week geopend. Net een eigen bedrijf gestart of 03 je een eigen bedrijf starten Kom naar de Rabobank Startersdag op zaterdag 16 juni van 1000 tot 16 00 uut in liet DS8 Stadion In Alkmaar Ki»k op www/atxsbankstartersdagnl voor net prog rabobank.nl

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7