Wandelend archief neemt afscheid van Eeuwige matroos' Dirk Kuiter blijft voortaan aan de wal Oppositie bezorgd over samenwerken m TEXELSE J COURANT F amilieberichten 90 jaar 'olgemj 3, 18.4; 19.01 uur) De Kt Piras uur); IA nmef DOlZWi a, CU) anny lan. Ni d. ter Ms ;ar RienS iel, arinde' .ars R ■I r- anenÈ ;rs, >r oor?-' art -ie' cafe e graK' lildS»1 ar# DINSDAG 19 JUNI 2007 Zo'n 38 jaar lang stond zijn leven in het teken van TESO. Hij wérk te niet alleen bij de veerdienst, hij lééfde ervoor. Hoewel dat in bepaalde periodes een zware wis sel trok op zijn privéleven, ging TESO voor alles. En toch is nu het moment nabij dat hij afscheid neemt van 'zijn' bootdienst. De eeuwige matroos Dirk Kuiter (60) gaat op 1 juli met VUT. Het wandelend archief van TESO zal per die datum zijn dagen anders invullen. Wat achterblijft, zijn de verhalen. Druk, goedlachs en in voor een Zo kennen veel Texelaars Dirk kuiter. Eigenwijs, eigenzinnig, soms een beetje onnozel, maar goed met iedereen. Zo omschrijft hij zichzelf. Hoewel TESO altijd het belangrijkst in zijn leven is geweest, schuwde de Oosterender kritiek niet wanneer hij vond dat het beter kon of moest. Kuiter behoort tot de groep babyboomers die dit jaar afscheid neemt van de bootdienst. Daarmee zwaait bijna een hele generatie af, veelal mannen die onder meerdere directeuren hebben gewerkt en de nodige veranderingen in de dienst verlening hebben meegemaakt. 'Er s veel veranderd. Vroeger hadden de klanten nog wel eens wat ontzag voor ons. Toen kon je nog boos wor den op iemand, maar nu stappen ze meteen naar kantoor als je wat zegt en word je op het matje geroepen. De tolerantie is de laatste vijf jaar hard achteruit gegaan', vindt Kuiter. Met enige weemoed kijkt hij terug op jaren zeventig, toen de mensen ondanks urenlange wachttijden flui tend aan boord stapten. 'Nu zijn ze na éen uur wachten al gestresst en mopperig. Natuurlijk had je vroeger ook lastige klanten en schermutse lingen, maar er was meer respect voor ons. In de jaren tachtig is dat veranderd. Klanten accepteerden ons gedrag niet meer. En ik moet zeggen: het is ook niet altijd je van hel geweest. Er moesten wel dingen Oder directeur De Gorter, die van '363 tot 1974 aan het roer stond, •s TESO volgens Kuiter vooral gsncht op het vervoer van Texe- aars. 'Onder Hoogerheide veran derde dat. De klant was niet heilig, maar het bedrijf werd klantgerich ter. Wortel heeft die lijn nog verder doorgevoerd. Nu gaat het niet meer alleen het vervoer van A naar B. Alles draait om de klanten. Wat daarvan vind? Persoonlijk zit ik meer op de lijn van Hoogerheide. Het vervoer moet centraal staan. Natuurlijk moet je klantvriendelijk qn, maar ik vind het nu wel eens een beetje overdreven. TESO is door en voor Texelaars opgericht. Natuurlijk worden toeristen ook ver voerd, maar je hoeft ze niet teveel in de watten te leggen.' Als jonge knaap had Kuiter, geboren en getogen in Den Helder maar met een Texelse vader, al een fascinatie voor de Texelse bootdienst. Tijdens logeerpartijen bij zijn oma op Texel en ook in de Helderse haven was hi| met grote regelmaat te vinden in de buurt van de TESO-schepen. 'Ik wilde eerst wat van de wereld zien, maar daarna als' matroos bij TESO werken. Dat is altijd mijn droom geweest.' Zijn plan om na de lagere school de visserij in te gaan, werd door vader Kuiter tegengehouden. Ik was een klein, licht ventje en mijn vader vond het niks dat ik tussen al die uit de kluiten gewassen vissers zou moeten werken. Hij regelde een plaats op de Pollux voor me. Dat was een opleidingsschip waar veel jonge jongens terechtkwamen als overbrugging naar bijvoorbeeld de zeevaartschool.' Op 24 april 1963 maakte Kuiter zijn eerste zeereis, als lichtmatroos op een koopvaar dijschip. Na twee jaar hield hij het voor gezien en monsterde hij als matroos aan op Lichtschip Texel. 'Dat heb ik een jaar gedaan. Ik vond het helemaal niks. Veertien dagen op en af en alleen maar uit kijken naar schepen, tijden noteren van passerende schepen en elk uur een weerbericht doorseinen. Het was saai en eentonig en ik was daar niet te handhaven. Ik werd weggeschopt. Mijn vader was dol.' Een lobbypoging van vader Kuiter, politieagent in Den Helder, om zijn zoon bij TESO te krijgen, mislukte door de jonge leeftijd van Dirk. Hij trad in dienst van Weismuller en voer op een sleepboot. 'Tijdens mijn verlof had ik veel contact met Klaas Schagen, toen kapitein bij TESO. In die tijd hadden kapiteins nog een flinke vinger in de pap en hij zei Dirk, het komt dik in orde. Jij komt bij TESO. Schrijf maar een brief. Dat heb ik toen gedaan, waarna ik bij De Gorter op gesprek moest komen en werd aangenomen.' Kuiter begon als matroos op de reserveboot, die toen nog niet vol gens een vaste dienstregeling voer. 'In het begin gingen we soms met de Texelstroom naar buiten, voor anker, even een uurtje eten en weer terug. Met warm weer werd er ook wel gezwommen rond de boot. We hadden acht man aan boord en gin gen pas varen als het druk werd.' Al snel werd binnen TESO op grote schaal geautomatiseerd en kwam er een officiële dienstregeling voor de reserveboot. Halverwege de jaren zeventig liepen de wachttijden op tot wel acht uur. Om de grote drukte te verwerken, werd in de bouwvak de dienstregeling losgelaten en zo snel mogelijk heen en weer gepen deld, met inzet van drie motoren. 'Daarmee konden we per dag een paar overtochten meer maken. Dat scheelde weer in de wachttijd.' De jaren tachtig herinnert Kuiter zich als een roerige tijd. 'Het ging financieel slecht en het was maar de vraag of de Molengat, die in juni 1980 in de vaart was gekomen, ooit als dubbeldekker zou gaan varen. In november 1984 kwam de mede deling dat TESO er financieel zo slecht voor stond, dat er 21 men sen uit moesten. Het hele land zat in een economische recessie en ook TESO had daar last van. De directie beweerde bovendien dat er met de nieuwe dubbeldekker veel minder mensen nodig zouden zijn. Dat maakte de weerstand tegen die nieuwe boot natuurlijk alleen maar groter. Persoonlijk ben ik altijd een openlijk voorstander geweest van de dubbeldekkers, ik kon ook heel goed met Hoogerheide, alleen kneep ik hem wel toen die 21 man er uit moesten.' De onrust onder de medewerkers was groot en op 19 december 1984 startte de actie Boot Boos. 'Daarmee wilden we De oppositie maakt zich zorgen over de kosten van de samenwer king tussen de Waddeneilanden. Volgens hen moet ervoor worden gewaakt dat dat niet teveel gaat kosten. Texel moest vorig jaar €60.000,- neer dan begroot aan de samen werking betalen. Gerbrand Poster (VVD) zei tijdens de raadscommis sie Middelen een kosten/batenana- tyse te willen zien om te weten wat 06 samenwerking tot nu toe heeft opgebracht. Ook Frans Visman (D66) en Gerard Weijers (Fractie Weijers) waren kri tisch. 'De samenwerking kost veel geld, maar we moeten ervoor oppas sen dat we niet veel geld gaan weg gooien', aldus Weijers. Willem Vlas (Texels Belang) had geen moeite net de kosten, maar kaartte aan dat jfe begroting voor dit jaar geen visie bevat, omdat er nauwelijks kosten posten waren ingevuld. 'Vethouder Marian Merkelbach (lid van het Eilander College) beaamde oat. In afwachting van een extra ooderzoek van Bureau Berenschot ain vooralsnog alle kosten van pro leten geschrapt. Alleen de kosten bewijzen dat die 21 man wel nodig waren. We hebben niet gestaakt, maar er waren wel plannen om gratis heen en weer te varen. Dat is er uiteindelijk niet van gekomen.' In 1985 komen vakbonden, onder nemingsraad en directie tot een akkoord: er vallen geen gedwongen ontslagen, maar er moet wel sala- vroeger wel eens aan gedacht voor stuurman te leren, maar dan heb je minder contact met de mensen. Als matroos spreek je iedereen en dat vind ik prachtig. Bovendien ben ik niet zo'n hoogvlieger. Ik ben meer een man van de praktijk en tevreden met wat ik ben.' Wel ergert het Kui ter dat veel mensen het idee heb ben dat de TESO-matrozen weinig uitvoeren op een dag. 'Achter de schermen gebeurt een hoop. Dat zien de mensen niet. Veiligheid is het belangrijkste aan boord en wij hebben een belangrijke taak bij de brandpreventie. Je maakt van alles ris worden ingeleverd. Kort daarna mee. Mensen gaan achteloos om ging het weer beter. De economie trok weer wat aan en de nieuwe dubbeldeksbrug ging door. Voor Kuiter een gedenkwaardig moment. 'Ik was de eerste matroos die het bovendek mocht beladen. Dat was geweldig. De belangstelling van de landelijke media was enorm.' Door zijn fascinatie voor TESO ver zamelde Kuiter alles wat over de bootdienst werd geschreven. Dat hield hij bij in plakboeken. Toen Hoogerheide dat hoorde, vroeg hij de Oosterender om het TESO- archief te reorganiseren. 'Het was een grote bende. /\lles zat in dozen en moest worden uitgezocht. Door de jaren heen heb ik alles net jes gearchiveerd en vanaf 1907 tot 2005 heb ik alles vastgelegd. Ik heb heel wat uurtjes in het archief van de Texelse Courant doorge bracht om alle krantenkoppen over TESO door te spitten. Alles ligt op chronologische volgorde en ook het fotomateriaal is goed geordend. Dat komt nu goed van pas bij het nieuwe boek van Willem Boot over TESO. Ik assisteer hem met het verzamelen van het benodigde fotomateriaal. Met Wortel heb ik afgesproken dat ik het archief blijf bijhouden, zolang hij directeur is. Daarna moet iemand anders het maar doen.' Bij zijn afscheid na 38 jaar is Kuiter nog steeds matroos. 'Dat is een bewuste keus geweest. Ik heb er met afval en brandende sigaretten. Verder zorgen wij ervoor dat de dekken en trappen schoon blijven, plegen wij onderhoud en houden we een oogje in het zeil.' Zijn favoriete schip is nog steeds de Molengat. De komst van de Dokter Wagemaker heeft dat niet veran derd. 'Ik heb niks met die nieuwe boot. Alles is zo groot dat ik snel het overzicht kwijt ben. Daarom sta ik alleen nog op het bovendek. Daar komen alleen personenauto's waardoor het daar een stuk over zichtelijker is.' Hij bekent dat de veranderingen bij TESO hem best hebben opgebroken. De hele werk wijze én het veranderde uiterlijk van de boten. 'De boten zijn nu hele maal wit. Dat vind ik afschuwelijk. De schoorstenen hebben altijd een groen/zwarte band gehad, 'verwij zend naar de oprichting van de bootdienst, van en voor Texelaars. Dat is nu losgelaten. Het hart is eruit gehaald.' Hoewel TESO hem naar eigen zeg gen veel heeft gebracht, heeft het hem ook veel gekost. 'Mijn werk was mijn leven, maar dat ging wel ten koste van mijn gezin. Het heeft me twee keer mijn huwelijk gekost. Het werk kwam altijd op de eerste plaats. Zo ben ik ook opgevoed. Bij ons thuis was dat ook zo: het werk is het belangrijkst, dan pas de liefde. Daar ben ik conservatief in. Achteraf kun je je afvragen of dat altijd goed is geweest, maar het is nu eenmaal zo gelopen. Na mijn uittreden ben ik van plan veel tijd door te brengen in Polen. Ik heb nu een Poolse vriendin en dat klikt erg goed. Polen is een beetje te verge lijken met het Nederland van 20 jaar terug. En daar voel ik me erg thuis. Ik blijf een TESO-freak, maar stap er op tijd uit. Vier jaar geleden had ik dat niet geloofd, maar nu voelt het goed. Het is mooi geweest.' Tekst: Louise van der Sluis Foto: Jeroen van Hattum /Beeldbank Texel van het secretariaat en de bijeen komsten van de Eilander Raad en het Eilander College in de begro ting. Het onderzoek, dat naar verwach ting binnenkort klaar is, moet eerst duidelijk maken op welke manier de eilanden het beste de samen werking kunnen intensiveren. Het Eilander College wil daarvoor een gemeenschappelijk kantoor in het leven roepen, maar dat ging de Eilander Raadsleden iets te ver. Zij gelastte eind vorig jaar het extra onderzoek om alternatieven tegen elkaar af te wegen. Poster sprak een voorkeur uit om eventueel meer met Wieringen te gaan samenwerken. Volgens hem is samenwerking tussen de eilanden lastig omdat die over twee provin cies zijn verspreid. Op het voormali ge Zuiderzee-eiland klonken eerder deze maand ook al geluiden om meer met Texel en Den Helder te gaan doen. Wieringen voelt er wei nig voor meer met Wieringermeer in zee te gaan. De Waddeneilanden zoeken intensievere samenwerking om de autonomie van de vijf eilan den te behouden. Een hand die zwaaide als we gingen en nog vele mooie dingen zijn herinneringen aan ons mam die voor altijd afscheid van ons nam. Na een gelukkig leven is rustig in haar slaap overleden onze lieve moeder, oma en over grootmoeder Anna Barendina Stutterheim-Labrie weduwe van Drs. W.F. Stutterheim Amsterdam, 19 februari 1914 Texel, 14 juni 2007 Düren (D): Joseline Stiller-Stutterheim Siegfned Stiller Bonn (D): Sabine en.Holger Fabian, Anja, David, Eva Texel: Mania-Ruut Hartmann-Stutterheim Hans Hartmann I Utrecht: Floris Werkhoven: Wouter en Fleur Zoë, Aïdan Onze speciale dank gaat uit naar het personeel van „Verpleeghuis Texel" voor de liefdevolle verzorging van onze moeder en oma. De crematieplechtigheid heeft in besloten kring plaatsgevonden. Correspondentie-adres: Mienterglop 9, 1796 MR De Koog. Na een ziekbed van enkele weken is rustig ingeslapen, mijn lieve man, onze vader en opa Jan Bruijn op de leeftijd van 76 jaar. Coba Bruijn-Kooiman Marian en Cor Barends-Bruijn Ina en Walter Oskam-Bruijn Marinka Bngit Piet Bruijn 17 juni 2007 Wilsterstraat 14 1791 XS Den Burg Jan is overgebracht naar de Doopsgezinde kerk, Kogerstraat 18 te Den Burg, waar gele genheid is tot condoleren op .voensdag 20 juni van 19.30 tot 20.30 uur. Donderdag 21 juni vindt om 10.30 uur de af- scheidsplechtigheid plaats. Aansluitend bege leiden we Jan naar de Oudeschilder begraaf plaats aan de Zuid Haffel. Na een leven genietend van z'n kinderen en kleinkinderen en vele hobby's, moeten we nu afscheid nemen van onze broer en zwager Jan Bruijn Als je op je laatste reis thuiskomt doe dan de groeten aan Vader en Moeder. Jan, bedankt voor alles. Piet en Dia Annie en Cor Een boom is geveld We zullen onze goede buurman Jan Bruijn De naaste buren van de Wilsterstraat Wij zijn bedroefd door het veel te vroeg overlij den van Arjen Schaap Bijna 15 jaar heeft hij zich ten volle ingezet voor de Ronde om Texel. Wij wensen Ingrid, Kirsten en Marco veel sterkte om dit grote verlies te dragen. Bestuur en medewerkers Ronde om Texel. De mensen van voorbij zij worden niet vergeten De mensen van voorbij zijn in een ander weten. Bij God mogen ze wonen daar waar geen pijn kan komen. De mensen van voorbij zijn in het licht, zijn vrij. Bron: "Met andere woorden" Vrijdagmorgen 15 juni kregen wij het verdrietige bericht dat de vader van onze leerlingen Marco en Kirsten Schaap is overleden. Zo'n bericht komt toch nog onverwacht ook al wisten wij dat hij heel erg ziek was. We wensen Marco, Kirsten, hun moeder en ver dere familie veel sterkte toe in de komende tijd. Kinderen, leerkrachten, Medezeggenschapsraad en de Schoolraad van basisschool "De Fontein" Terima Kasih Banyak Heel veel dank voor alle belangstelling, in welke vorm dan ook, tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man, onze pa en oop Het is een grote steun voor ons geweest. Vera Witte-Schaap Kinderen en kleinkinderen Ursem, juni 2007 Zondag 1 juli a.s. wordt tante Gertrud (Mw. Maas Drach) Zij viert dit van 14.00 -17.00 uur j in Strandpaviljoen paal 17 'De Zeester' Hartelijk dank aan eenieder die er aan heeft bijgedragen dat ons 65-jarig huwelijksfeest een onvergetelijke dag is geweest. Daarvoor, ook namens onze kinderen, klein- en achterkleinkinderen, heel veel dank. Gerard en Annie Witte-Kuip

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3