Kunstenaar schildert requiems voor doden TEXELSE 2 COURANT Papierkunst Marian Smit is grillig en sierlijk mform^Semïrkt 'Ik hoop dat mijn een werk functie krijgt' Trio Melange in kerk De Cocksdorp Stemmen van steracteurs in derde deel Shrek Vrouwenkoor biedt veel variatie Film E Agenda teso VRIJDAG 22 JUNI 2007 Ze reageerde wat sceptisch toen bekenden bij haar verhuizing naar Texel dertien jaar geleden voor spelden dat ze er wel 'geïnspi reerd' zou worden. 'Flauwekul, dacht ik. Ik doe wat ik leuk vind. Maar het werkt echt. Ik word door de natuur, maar ook door wat ik op het strand vind, op ideeën gebracht.' Het resultaat is te zien op de tentoonstelling Papierob jecten, die Marian Smit tot half juli bij Galerie Melk in Den Hoorn heeft. Het is haar eerste solo-tentoon stelling op Texel. Opvallend, want eerder werd wel de volle aandacht aan haar werk geschonken in onder meer Japan en Zwitserland. Daar naast werkte ze mee aan groeps tentoonstellingen in Italië, Frankrijk, Polen, België, Zwitserland, Enge land en Indonesië. De in 1944 in Wassenaar geboren Smit, die de Rietveld Academie studeerde en de lerarenopleiding Textiele Werk vormen afrondde, is één van de toonaangevende kunstenaars in haar vakgebied. Ze won in 1999 de eerste prijs op de triënnale in Zwitserland. Grillig en sierlijk zijn slecht enke le trefwoorden die op Smits werk van toepassing zijn. De aandacht in de voormalige melkwinkel van de families Pool en Wijngaarden wordt direct getrokken door de bijzon dere vormen die her en der staan opgesteld of aan de muur hangen. Inspiratie kreeg ze bijvoorbeeld na het zien van honderden jonge spin netjes die samen een sprieterige en draderige hoop vormden. Het strand, dat op twee minuten wan delen van haar woning bij de Eier- landsche vuurtoren ligt, inspireerde eveneens tot diverse werken. Maar ze zoekt het niet alleen dichtbij huis. Eén werk is ontstaan na het zien van de mangrovebossen op Java, waar ze enige tijd geleden een tentoonstelling had in het Eras- mushuis, het culturele onderkomen van de Nederlandse ambassade in Indonesië. 'Die wortels die in de lucht steken en zich door elkaar heen slingeren, dat is echt een fan tastisch gezicht. Niet altijd kun je herkomst direct herleiden, maar dit werk is een rechtstreekse vertaling van die bomen op Java.' Heel bijzonder is een werk met papierrolletjes waar een katoenen draad doorheen is geregen. 'Het leuke is dat het heel flexibel is. De eigenaar kan zelf bepalen waar hij de spelden waaraan het wordt bevestigd in de muur steekt. Ver plaats je een speld, dan verandert het werk van vorm. En door met langere spelden te werken, zorg je voor een grotere afstand tot de muur, waardoor de schaduw meer meespeelt.' Het werk is kenmerkend voor haar oeuvre, dat vooral bestaat uit losse elementen die op wisselende manier met elkaar zijn verbonden. Ze werkt in principe met papier, maar maakt graag uitstapjes met ander mate riaal. Boven de bar van restaurant Bij Jef, schuin tegenover het atelier, hangen gedurende de tentoonstel ling 24 nylondraden bij elkaar, met rond elke draad tien buisjes met fel Het ROC Kop van Noord-Holland houdt zaterdag 23 juni van 11.00 tot 14.00 uur een informatiemarkt in het gebouw aan de Kievitstraat in Den Helder. Bezoekers maken kans op een gratis cursus. De informatiemarkt is breed opge zet. Volwassenen kunnen er terecht met vragen over het aanbod aan volwasseneneducatie, cursussen en trainingen en er is informatie beschikbaar voor VMBO'ers die nog geen keuze voor een vervolg opleiding hebben gemaakt. Behalve cursussen en trainingen biedt het ROC een groot aantal beroepsop leidingen in Den Helder, Schagen en op Texel. Speciaal voor VMBO'ers zijn alle MBO-afdelingen én cur sistbegeleiders vertegenwoordigd. Mensen die zich voor 31 augus tus inschrijven voor een cursus of training uit de nieuwe cursusgids Bedrijfsopleidingen, maken kans op een gratis cursus. Rondleiding schapenboerderij Schapenscheren, praktijkwerk met bordercolli's en doeactiviteiten. Op schapenboerderij Klein Zeeland kunnen geïnterneerden een rond leiding krijgen en zich met al deze dingen bezighouden. De rondleiding wordt iedere woensdag en zater dag om 15.00 uur gegeven. Vooraf bespreken via 0222-311623 tussen 18.00 en 20.00 uur. €5,00,- per persoon. rood papier eromheen. Het werkt springt niet alleen in het oog, maar maakt zelfs een overweldigende indruk. Smits objecten zijn nog tot half juli te zien in Galerie Melk, Herenstraat 25A in Den Hoorn. De galerie is van donderdag tot en met zondag geopend van 15.00 tot 18.00 uur. In verband met de Open Atelier Route in Den Hoorn kunnen bezoekers er zaterdag en zondag a.s. al vanaf 11.00 uur terecht. Requiem heet de serie schilderij en die Wouter Weerman de afge lopen maanden heeft gemaakt. Net als de muziekstukken van die naam zijn ze bedoeld voor de doden, al vermoedt hij dat ze bij rouwende nabestaanden ook op hun plaats zijn. 'Ik hoop dat mijn werk een functie krijgt.' Het is morgen en zondag tijdens de Open Atelier Route in Den Hoorn te zien in de tuin van Galerie Klif ART. Weerman maakte naam met Texelse landschappen, die bij een breed publiek gretig aftrek vonden. Inmid dels heeft hij de realistische schil derkunst ver achter zich gelaten. 'Ik heb er veel plezier aan beleefd, maar nu ben ik een andere levens fase beland. Dat is gebeurd nadat ik vorig jaar bezorger van medicijnen voor de apotheek ben geworden. Ik kom over heel Texel en rijd daar bij eigenlijk door mijn eigen land schap heen. Ik voel nu met langer de behoefte dat landschap vast te leggen.' Zijn contact met soms doodzieke mensen heeft bijgedragen aan het betreden van die nieuwe levens fase. 'Ik ben één van de laatsten die nog bij hen komen, vaak tot vlak voor het moment dat ze ster ven Daardoor ben ik in aanraking gekomen met een nieuw gebied- de dood. Ik schilder nu de hemel, zoals Ik die beleef, met verschil lende kleurlagen. Dat klinkt mis schien vreemd, maar componisten beschrijven met hun muziek ook de hemel. Als beeldend kunstenaar probeer ik hetzelfde te bereiken.' Weerman heeft enige twijfel over het publiek waarvoor zijn schilde rijen bestemd zijn. 'Requiems, van Mozart bijvoorbeeld, helpen mensen bij een uitvaart om in een bepaalde stemming te komen. Maar ze kun nen ook nabestaanden helpen bij het rouwproces.' Later herroept hij die stelling. 'Mijn schilderijen zijn alleen voor de doden.' Geconfron teerd met die tegenspraak, zegt hij: 'Ik hoop in ieder geval dat mijn werk een functie krijgt. Bij de gedachte daaraan krijg ik een warm gevoel. Dat is belangrijker dan roem of status.' Weerman wil de schilderijen uitlenen aan mensen die er in geval van over lijden baat bij denken te hebben. Hij heeft speciale kisten getimmerd om het werk naar elke plek in het land te kunnen vervoeren. De kunstenaar is niet van plan daar veel geld voor te vragen, een gebaar dat hij zich volgens eigen zeggen kan permit teren omdat hij door de verkoop van zijn landschappen 'veel geld' heeft verdiend. 'Ik ben financieel onafhankelijk geworden. Binnenkort verhuis ik naar een ander atelier, waar ik voor mets kan zitten. Ik geef weinig geld uit. En ik heb een stijl ontwikkeld waarmee ik weinig verf gebruik. Ik heb nog voor jaren genoeg.' Ook in andere opzichten voelt hij zich 'onafhankelijk'. 'Ik ben door de antroposofie beïnvloed. Maar ik wil met bij het Maartenhuis, de Vrije School of een ander instituut horen. Ik heb me overal van vrijge maakt. Na een lange zoektocht heb ik eindelijk gevonden wat ik écht wil. Binnenkort trek ik me terug en dan heb ik alle tijd me te verdiepen in de werking van kleuren. Want ook daar heb ik me in losgemaakt. Voor stellingen doen er niet meer toe, ik schilder vanuit de kleuren. Die heb ben elk hun eigen karakter.' Meer over zijn werk staat op de website www.wouterweerman.nl. Joop Rommets In de rooms-katholieke kerk van De Cocksdorp vindt dinsdag en concert plaats van het trio Melange: Claudia Bartz (hobo), Marlies Klumpenaar (klarinet) en Ruth Krabbe (fagot). Op het pro gramma staan werken van Corelli, Mozart, Sauguet en Milhaud. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Claudia Bartz studeerde hobo bij Helmut Hucke aan de Hochschule für Musik in Keulen en volgde mas- terclasses bij onder meer Günther Passin. In 1992 was zij lid van het Beethovenorchester in Bonn en sinds jaren speelt zij in het Aachener Kammerorchester. Zij doceert hobo in Bergisch Gladbach en Mönchen- gladbach en treedt op in verschil lende ensembles. Marlies Klumpenaar studeerde kla rinet bij Herman Braune en George Pieterson aan het conservatorium van Amsterdam. In 1993 behaalde zij een eerste prijs op het nationaal concours stichting Jong Muziekta lent in Nederland en na haar eind examen ontving zij een beurs van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Zij vervolgde haar studie bij Ral ph Manno aan de Hochschule für Musik in Keulen en volgde verschil lende masterclasses. Zij is solokla rinettist bij de Bergische Symfoniker in Solingen. Fagottiste Ruth Krabbe studeerde bij Hans-Joachim Leetz aan de Musikhochschuke in Wuppertal en bij Rainer Schottstadt aan de Hoch schule für Musik in Keulen. Tijdens haar studie werkte zij bij het Gürze- nichorchester in Keulen, thans is ze fagottiste bij de Bergische Symfo niker in Solingen. Daarnaast speelt zij in diverse ensembles en verleent ze medewerking aan radio-, CD- en televisieopnamen van het Würt- tembergische Kammerorchester uit Heilbron. Van klassiek tot close hamony, van Mozart tot Gershwin. Dat is het thema van het tiende zomer- concert dat het Texels Vrouwen koor vrijdag 29 juni in de her vormde kerk in Den Burg geeft. Het saxofoonkwartet Saxy-Q, bestaand uit vier jonge, ambiti euze muzikanten, verzorgt een gastoptreden. Onder leiding van dirigent Arie Groen is een bijzonder en zeer gevarieerd programma samengesteld. Voor de pauze is het repertoire overwegend klassiek, met muziek van compo nisten als Mozart, Tsjaikowski, Ros sini en Mendelssohn. Na de koffie is er veel ruimte voor lichtere genres. Zo wordt samen met Saxy-Q werk van Berlin en Gershwin ten gehore gebracht Dat het Texels Vrouwen koor met vijftig stemmen ook close harmony beheerst, wil het laten horen in de bekende en swingende nummer Java Jive en On the sunny geboren en groeit op in een ongure Cinema Texel heeft een groot deel van het programma geprolongeerd. Eén van de grote publiekstrekkers is het derde deel van Shrek. Deze animatiefilm draait in een onderti telde en een Nederlandstalige ver sie. In de Engelse versie zijn de stemmen te horen van steracteurs Eddy Murphy, Antonio Banderas en Cameron Diaz. Het verhaal begint wanneer de reus Shrek en prin ses Fiona waarnemend koning en koningin zijn. Ze vinden er niets aan en gaan daarom samen met Donkey en Puss In Boots op zoek naar de ware troonopvolger. Dat blijkt een neef van koningin Lilian te zijn, die op kostschool zit en geen enkele interesse in het koningschap heeft. Ondertussen zet Prince Charming een staatsgreep op om de macht in Far Far Away over te nemen. In de serie De Volkskrant-filmavon den draait dinsdag voor het laatst La Vie en Rose, over het bewogen leven van Edith Piaf. Zij wordt in 1915 als Edith Giovanna Gassion door in New York. Ze krijgt echter ook veel ellende te verduren. Ze verliest haar enig kind op jonge leeftijd en ook haar grote liefde Marcel Cerdan sterf kort na hun ontmoeting. Ze vlucht in drank en drugs, maar overwint ook veel leed door het te verwerken in haar vlijm scherpe teksten. Ocean's Thirteen speelt in Las Vegas en gaat over het bejaarde Ocean's-lid Reuben Tishkoff (Elliott Gould), die slachtoffer is geworden van de gewetenloze hoteleigenaar Willy Bank (Al Pacino). Terwijl hij herstellende is, zetten Danny en de rest van de bende een plan in werking waarmee ze Bank en zijn hanglanger Abigail (Ellen Barkin) ten gronde willen richten. Ocean's Thirteen, waarin ook Brad Pitt en George Clooney ten tonele verschij nen, wordt door critici 'een echte mannenfilm' genoemd, over vrien den die elkaar door dik en dun steu nen. Af world's end is het vervolg van Pirates of the Caribbean: Dead man's chest, de meest bezochte film van 2006. Iedere maandag vertoont Cinema Texel een sneak preview, een film die officieel nog niet uit is en waarvan de titel tot het laatste moment geheim blijft. Ook bioscoop De Kiekendief op vakantiepark De Krim is de komen de weekgeregeld open. Naast Af world's end draaien er de Neder lands gesproken animatiefilm Haai baai en Mr. Bean's Holiday. Het volledige programma staat in de agenda van deze krant en op de website www.texelsecourant.nl. side of street. De leden hebben het zich daardoor niet gemakkelijk buurt in Parijs. Haar moeder werkt in een bordeel en ook van haar gemaakt, maar volgens voorzitter vader valt weinig goeds te verwach- Ina Platte is 'met veel discipline en inzet' naar de uitvoering toegewerkt. Ze werden daarbij begeleid door vaste pianiste Annemiek Jasper. Saxy-Q geeft vooral een jazzy klank aan het concert. Het kwartet bestaat uit vier ambitieuze muzikanten, die weliswaar amateurs zijn, maar een hoog niveau hebben bereikt. Om zich zoveel mogelijk te ontwikkelen, zoeken ze de muzikale grenzen op. Het kwartet bestaat uit Tina Buis (sopraan- en altsax), Wemke van der Weij (altsax), Nick Hoogland (tenorsax) en Marco Jurrjens (bari tonsax). De entree bedraagt €8,- en zijn in de ten. Edith brengt haar jeugd daarom grotendeels door bij haar drinkende oma. Wanneer ze een jonge vrouw is geworden, ontdekt Louis Leplee (een rol van Gerard Depardieu) haar bijzondere stem. Vanaf het eerste moment dat Edith (Marion Cotillard) in zijn nachtclub heeft opgetreden, is haar naam gemaakt. De Franse zangeres leeft groots en meesle pend en breekt na de oorlog zelfs voorverkoop verkrijgbaar bij Nauta Boek in Den Burg en voor aanvang aan de deur van de kerk. Het con cert begint om 20.00 uur. Vrijdag 22 juni: In de grote feesttent op het strand bij paal 17 treedt vanaf 20.00 uur Van Dikhout op en vanaf 21.00 uur Krezip. Om 22.00 begint een optreden van DJ Rose. Zanger/entertainer Kees Tesselaar treedt vanaf 22.00 uur op in café SamSam in De Koog. In Cinema Texel draaien de volgende films: Shrek de Derde (16.00, 18.45 uur); Shrek The Third (16.15, 19.00, 21.00 uur); Ocean's 13 (21.15 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Haaibaai (13.30 uur); Pirates: At world's End (15.30, 21.15 uur); Mr. Bean's Holiday (19.00 uur). Zaterdag 23 juni: Historicus Gelein Jansen verzorgt een anderhalf uur durende rondleiding in en rond Oudeschild, met zeeheld Michiel de Ruyter als thema. Deel name aan de (fiets)tocht, inclusief kof fie en appelgebak, kost €6,50. Start 10.00 uur. Voor de plek van vertrek moet worden gebeld met Jansen. Hij is dagelijks tussen 13.00 en 15.00 uur te bereiken op 365972. Hoornder kunstenaars presenteren zichzelf vandaag en morgen tijdens de Open Atelier Route. Er zijn expo sities op vijftien locaties (dertien in Den Hoorn en twee op 't Horntje), herkenbaar aan een speciale wimpel. Het evenement wordt om 10.30 uur in dorpshuis De Waldhoorn geopend. De ateliers zijn beide dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. Op het strand bij paal 17 gaat tussen 12.00 en 13.00 uur voor de dertigste keer de Ronde om Texel van start. Radio Texel doet vanaf 9.00 uur live verslag van het evenement. In de grote feesttent treden diverse artiesten op. Tussen 10.00 en 15.00 uur betreden Ellen ten Damme, Van Velzen, Room Eleven en Sharon Kips het podium. Van 16.00 tot 18.00 uur treden Kre zip, XYP, Bastiaan Ragas en opnieuw Ellen ten Damme op. Om 20.00 start DJ Sven met een feestavond, gevolgd door de Burning Piano's tussen 22.00 en 02.00 uur. Tien verhalenvertellers uit heel Neder land zijn vandaag in De Waal om er in huiskamers oude legenden, sagen en fabels te vertellen. Dat gebeurt in het kader van het festival 'Verha len in de wind'. Een passe-partout kost €15,- en geeft toegang tot vier voorstellingen en een gezamenlijke maaltijd. Kaarten zijn verknjgbaar bij Windkracht 7, Beatrixlaan 43, Den Burg, tel. 312696, e-mail swot@texel. com. Het verhalenfestival begint om 16.00 uur. Model Racing Texel houdt een club avond op de kartingbaan bij Aken- buurt (nabij Den Burg). Aanvang 19.00 In restaurant Bosch en Zee nabij De Koog begint om 20.00 uur een dart- toernooi. Deelname is gratis. In Cinema Texel draaien de volgende films: Shrek de Derde (13.45, 16.00, 18.45 uur): Shrek The Third (14.00, 16.15, 19.00 uur); Pirates; At world's End (21.00 uur); Ocean's 13 (21.15 uur). Zondag 24 juni: Vakantiepark De Krim bij De Cocks- Hoogwater te Oudeschild Vr. 22 01.27 en 14.10 u. Za. 23 02.10 en 14.44 u. Zo. 24 03.00" en 15.25 u. Ma. 25 04.00 en 16.30 u. Di. 26 05.00 en 17.36 u. Wo. 27 06.10 en 18.35 u. Do. 28 07.15 en 19.30 u. Vr. 29 08.26 en 20.35 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt zondag 24 juni op om 05.15 en gaat onder om 22.11 uur. Vrijdag 30 juni volle maan. dorp hout vandaag open dag. Op De Goede Verwachting aan Genteweg nabij Oosterend gee' Daan van Loenhout van 11.00 t« 12.30 uur een cursus boerdenjde tekenen voor kinderen van 7 tot jaar. Deelname kost €8,50, opgeve- kan via 06-52447817. Bij de Worsteltent aan de Smitswej begint om 14.00 uur een optreden var de Nederlandse groep Villa Zeezich: met de Texelse Claudia Rey. De toe gang is gratis, bij goed weer vindt hei optreden buiten plaats. In Cinema Texel draaien de volgende films: Shrek de Derde (13.45, 16.1X1 18.45 uur); Shrek The Third (14.03. 16.15, 19.00 uur); Pirates; At wortos End (21.00 uur); Ocean's 13 (21.15 uur). Maandag 25 juni: Op De Goede Verwachting aan de Genteweg nabij Oosterend Daan van Loenhout van 11 12.30 uur een cursus boerderijdier tekenen Deelname kost €10,- met 12 jaar en €12,50 voor deelne mers vanaf 13 jaar. Opgeven kan ra 06-52447817. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt vai 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van het Hoornder kerkje. In de hervormde kerk in De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Texel. Entree €1,50. In café De Twaalf Balcken in Den Burg wordt een schaaktoemooitje gehoc den. Deelname staat open voor ieder een. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien de volgende films: Shrek de Derde (18.45 uur); Shrek The Third (19.00 uur); Ocean's 13 (21.15 uur); sneak preview (21.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Haaibaai (13.30 uur); Pirates; At world's End (15.30, 21.15 uur);M- Bean's Holiday (19.00 uur). Dinsdag 26 juni: Daan van Loenhout geeft van 10 K tot 12.30 uur bij paal 28 een work shop strand en zee-schilderen en var 14.00 tot 16.30 uur in de Slufter eer workshop aquarelleren. Deelname kost €30,-, opgeven kan via tel. 06- 52447817. Op boerderij De Noordkroon aan ft Nieuwlanderweg begint om 14.15ui de voorstelling 'Wolvet', met één t» rin en vijftig schapen. Entree €5,-. In De Buureton aan de Beatrixls in Den Burg begint om 19.00 uj het Alzheimer Café. Neuropsychotoo; Patrica Rijs spreekt over mogelijk! oorzaken van gedragsveranderingen1 De muziek wordt verzorgd door Ne! Bruin en Jan Beijert. In de rooms-katholieke kerk m De Cocksdorp begint om 20.15 uur een concert van Trio Melange, bestaard uit Marlies Klumpenaar (klarinet Claudia Bartz (hobo) Ruth Krabbe (fagot). De toegang is gratis, na afkxx wordt een inzameling gehouden. In Cinema Texel draaien de volgende films: Shrek de Derde (18.45 uur); Shrek The Third (19.00 uur); La Vie en Rose (21.00 uur); Ocean's 13 (21.15 uur). Om de drukte de baas te kunnen zet TESO in en rond het weekeinde gere geld een extra boot in. Dat gebeur vandaag (vrijdag), zondag en maan dag van 9.30 tot 16.00 uur. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel, Er worden geen wachttijden verwacht Meer informatie over de veerdienst s te verkrijgen via tel. 369600 of websle www.teso.nl. Villa Zeezicht in Worsteltent In de Worsteltent aan de Smits- weg in de Dennen vindt zondag een optreden plaats van Villa Zee zicht. Villa Zeezicht bestaat uit de Texelse Claudia Rey (zang), Jean Documentaire over Oudeschild Michiel Beishuizen uit Den Burg is bezig met het maken van een docu mentaire over Oudeschild. De film geeft in een half uur aan de hand van gesprekken met bewoners, foto's, archiefbeelden en nieuw materiaal een 'poëtische impressie' van het dagelijks leven in het vissersdorp. Tijdens het onderzoek dat aan het maken van de documentaire vooraf ging, bleek dat in het dorp het gevoel leeft dat Oudeschild sterk aan het veranderen is. Dit leidde tot de titel De andere tijden van Skil. De film moet in het najaar van 2008 gereed zijn. Beishuizen maakte eer der een documentaire over strand paviljoen paal 12. Kooien (gitaar en zang) en P?e Arends (gitaar, accordeon, zang)? brengt Nederlandstalige chansons, 'Soms theatraal en bombastisch soms vrolijk en poppy, soms lynsdi chansonnesk, en soms klem schrijnend, als een onbehagen gedachte in je achterhoofd', zegt® band over de eigen nummers. Hs optreden in de Worsteltent be;' om 14.00 uur, de toegang is gra& Als het weer het toelaat, vindt r? optreden buiten plaats. Frans en Lies in Tumbleweeds Frans en Lies Pieterse spelen var.' 30 juni elke zaterdagavond in TiT' bleweeds in De Koog. Samen H het publiek, dat uitgenodigd vvo® mee te zingen, maken zij er van! 21.00 uur een gezellige avond Voor mensen die mee willen zing? zijn boeken met teksten aanwezg Het duo speelt ook op de folkiorr woensdag in Den Burg. Dan zijn® van 10.00 tot 16.00 uur te vinden® de Stenenplaats. Ook hierbij de gezelligheid voorop. Boven de bar van restaurant Bij Jef hangt i kunstwerk met de titel Meidoorn.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2