Dochter dolblij met gewonnen Suzuki Revalidatie voor (ex)kankerpatiënten en ik neer pur DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Vertrek slecht voor Texel Ontnuchterende zaak? 'Probleem wordt zo erger' Shoarmatenten eerder dicht dan kroegen TEXELSE J coURANT SnelStart in Oosterend breidt uit Mig Midzomer Muziek Festival W4A>tt. f) NT OOH 6ok Het Centrum voor Fysiotherapie heeft een nieuw revalidatiepro- grammavoor(ex)kankerpatiënten. Het heet oncotherapie en is gericht op lichamelijk en psy chisch herstel tijdens of na behandeling. Gedurende tien tot zestien weken kunnen patiënten één of twee keer per week in het centrum lichamelijke oefeningen doen en als daar behoefte aan is psychische steun van psychologe Evelyn van Wijk krijgen. Het aantal mensen met kanker nsmt volgens Freerk Broekstra, sede-eigenaar van het centrum, teen daarmee ook de kwalen die «saan door behandeling. 'Men sen krijgen een terugval, een slech- iere conditie of kunnen chronisch vermoeid raken. Binnen de fysiothe rapie is veel onderzoek gedaan om daar iets aan te doen. Het program ma Herstel Balans is erg bekend, maar gericht op groepstherapie. Op kiel gaat het per jaar om zo'n twin- lotot dertig patiënten. Niet genoeg om een licentie te krijgen. Het zie kenhuis in Blaricum heeft een the- rape ontwikkeld die wel individueel kan worden gevolgd. Daar hebben we aansluiting bij gezocht.' Per per soon wordt bekeken wat de beste manier van revalideren is. Zo zijn de klachten van iemand met borst kanker anders dan die van iemand met longkanker. Het programma loopt sinds maart en de ervaringen zijn tot nu toe goed. 'De patiënten zijn minder vermoeid. Hun kwaliteit van leven is verbeterd.' De therapie wordt volledig vergoed door de ver zekering. Texels rijbewijs niet het duurste Onderzoek van de ANWB heeft uit gewezen dat de legeskosten voor een rijbewijs op Texel relatief laag zijn. Een steekproef onder 100 van de 443 gemeente leert dat de gehanteerde prijzen variëren van €21,90 tot €60,-. De gemeente Texel rekent €30,70. Twee jaar na de aankondiging van öe fusie is er duidelijkheid voor Imares. Het is echter niet de dui delijkheid waarop werd gehoopt. Niet Texel, maar Den Helder wordt uiterlijk 2012 de nieuwe locatie. Het eiland is voor het overkoepelende bestuur van Ima ges in Wageningen net een stukje te ver. Argumenten dat twintig minuten varen absoluut niet als een belemmering moet worden gezien, hebben geen resultaat gehad. De combinatie van Ima ms en het NIOZ wordt verras senderwijs ook als een minpunt gezien. Als Imares op het eiland zou blijven, zou het teveel met de grote wetenschappelijke broer worden geassocieerd en geen eigen gezicht kunnen krijgen. Dat het Den Helder wordt, kan ondanks de slechte boodschap in eerste instantie toch als een klei ne overwinning worden gezien. Wageningen wilde het gehele instituut aanvankelijk op één plek m Nederland vestigen, waarbij IJmuiden de beste papieren leek te hebben. Dat plan riep echter zoveel weerstand op dat Wage ningen vorig jaar besloot drie locaties in te richten: IJmuiden, Yerseke en een plek in de Noord- k°P- Het instituut verdwijnt dus met volledig uit het zicht. Voor Imares zal de keuze voor Den Helder ongetwijfeld veel voordelen bieden. Het Marsdiep vormt straks geen fysieke schei- d|ng meer en Den Helder biedt net instituut zeker goede kansen Groen het marien ecologisch instituut verder te laten groeien. Voor Texel zijn de druiven zuur. Het ver liest één van haar wetenschap pelijke instituten (sinds 1979 op het eiland gevestigd), waardoor twintig tot dertig hoogwaardige arbeidsplaatsen verdwijnen. Dat is slecht voor een werkgelegen heid die toch al grotendeels op het toerisme is gebaseerd. Het staat ook haaks op het begrip 'kenniseiland' dat meermalen is gebezigd in discussies over de toekomst van Texel. Daarnaast wordt hoe en dan ook een druk op de samenwerking tussen het NIOZ en Imares gelegd. De contacten zullen ongetwijfeld blijven, maar het zal anders wor den, ondanks de goede bedoe ling convenanten te tekenen en kamers te blijven huren. Grote vraag is welke uitwerking het besluit van Wageningen krijgt op de langetermijnpolitiek van het NIOZ. Dat is vooralsnog absoluut niet van plan Texel te verlaten, heeft daarvoor de afgelopen jaren ook miljoenen in de bebouwing geïnvesteerd, maar mets is voor eeuwig. Het zou voor Texel funest zijn als door het vertrek Alterra toch de gedachte postvat dat het voor het NIOZ misschien ook beter is aan te schuiven bij alle andere wetenschappelijke institu ten aan de vastewal. VRIJDAG 22 JUNI 2007 Wim Ploeg jr. en Wim Ploeg sr. wet op de achtergrond diverse werkeilanden in de nieuwe vleugel van SnelStart. (Foto Jetoen van Hattum/Beeiótenk Teeel) SnelStart van de familie Ploeg in Oosterend houdt woensdag 27 juni voor het eerst in het bestaan een open dag. Bezoekers kun nen niet alleen de nieuwbouw bekijken, maar ook nader met het bedrijf kennismaken. Wim Ploeg sr. windt er geen doekjes om. Door een toename aan klanten heeft de leverancier en ontwikke laar van administratieve software voor het midden- en kleinbedrijf sterk behoefte aan extra werkne mers. Ploeg hoopt die via de open dag te bereiken en interesseren. Ruimte voor nieuwe mensen is er al; het bedrijf aan de Harkebuurt is recent met driehonderd vierkante uitgebreid waardoor er 55 mensen kunnen werken. Op het moment werken er 33 mensen, vrijwel alle maal Texelaars. 'We zijn vooral op zoek naar men sen voor het middenkader', aldus Ploeg. 'Je ziet nu geregeld men sen met expertise naar de overkant vertrekken. Die komen sporadisch terug en dat is jammer. We mer ken ook dat er onbekendheid met het bedrijf is. waardoor het vaak lastig is mensen te vinden.' Klan ten weten de weg goed te vinden. Het aantal is volgens Ploeg inmid dels naar 42.000 gegroeid. Een dezer dagen verwacht SnelStart het 30.000ste bedrijf met een service overeenkomst te verwelkomen. Het 25.000ste werd vorig jaar februari bijgeschreven. 'We zien al een paar een groei van gemiddeld zesdui zend bedrijven per jaar', aldus Wim Ploeg jr. Op het eiland zijn 170 bedrijven en 8 accountantskantoren Fietstocht Per abuis heeft Gelein Jansen het verkeerde telefoonnummer doorge geven voor de fietstocht op 23 juni en de scootmobieltocht op 27 juni over Michiel de Ruyter. Het juiste nummer waarop mensen zich dage lijks tussen 13.00 - 15.00 uur kun nen aanmelden moet zijn: 365972. Vertrek is beide dagen om 10.00 uur bij De Lindeboom. abonnee van SnelStart. Twee weken geleden werd het Strender bedrijf door Microsoft nog tot Gold Partner benoemd. Dat is een predikaat dat de softwaregi gant tot nu toe aan 250 bedrijven in Nederland heeft gegeven. Het is een garantie voor de kwaliteit. Van die 250 hebben er 39, onder wie SnelStart, ook een ISV-status. Dat is eveneens een kwaliteitslabel'Wij kunnen ermee aantonen dat hier de nodige vakkennis in de ICT aanwe zig is', aldus Ploeg jr. Nieuwbouw De nieuwe werkruimte is gekomen op de plek waar eerst een vergader ruimte en de voormalige drukkerij zaten. De drukkerij is ontmanteld en het drukwerk (voor intern gebruik) is uitbesteed. De vergaderruimte is naar een nieuw gedeelte op de eerste verdieping verhuisd. Op de begane grond zijn daardoor nieuwe werkplekken ontstaan. De ruimte 'Wij winnen echt nooit wat en dan nu een auto.' Martina Plaatsman uit Den Burg was woensdagavond blij verrast. Ze deed mee aan een actie van de Rabobank en won een rode Suzuki Swift Shogun ter waarde van €15.000,-. Klanten met een hypotheek bij Rabobank Noord-Holland Noord konden een poster voor het raam hangen en zich via internet voor de wedstrijd aanmelden. Op sokken kwam dochter Marjo- lijn naar buiten gerend toen ze het nieuws hoorde. Ze was door het dolle heen want haar vader had gezegd dat als ze de auto zouden winnen, hij voor haar zou zijn. Snel belde ze haar beste vriendin die gil lend door de telefoon klonk. Marjo- lijn: 'Dit komt echt goed uit. Ik werk in het weekend bij een slager in De Koog en nu hoeven mijn ouders mij niet meer de hele tijd te bren gen.' Johan Plaatsman was nog is op exact dezelfde wijze als de rest van het bedrijf ingericht. 'Het is ook geluidsabsorberend geworden, zodat er rustig telefoongesprekken kunnen worden gevoerd.' De nieuwbouw had enige voeten in de aarde door het bestemmingsplan Buitengebied. Dat betekende dat SnelStart ondanks een hoeveelheid beschikbare grond niet in de breed te. maar in de hoogte moest uitbrei den. Aan de buitenkant moest het bedrijf het uiterlijk van een schuur blijven houden. De werkzaamheden werden uitgevoerd door Duin Bouw bedrijf dat hoofdaannemer was. Diverse Texelse onderaannemers leverde aanvullende diensten. Om de helpdesk niet al te veel te storen, werd volgens hem vaak voor acht uur en aan het eind van de middag gebouwd. 'Dat heeft gewerkt, want we hebben tijdens de bouw geen dag stil hoeven te liggen.' De open dag heeft aanstaande woensdag plaats van 15.00 tot 20.00 uur. Het is een bekend tafereel voor alle jongeren die in De Koog gaan stappen. Eerst de kroeg in en na sluitingstijd wat eten bij de shoar mazaken Mamma Mia of Napoli. Even de alcohol weg eten en iets nuchterder naar huis. Maar dat is vanaf deze zomer afgelopen. De zaken moeten nu vóór de kroe gen dicht. Tot dit jaar sloten de kroegen om twee uur en op zaterdag om drie uur. De shoarmatenten bleven open tot half drie, op zaterdag tot half vier. 'Mensen komen de kroeg uit en hebben honger van de drank', ver telt Mohamed Hauari van Mamma Mia. 'Bij ons halen ze wat eten, shoarma of pitta kaas. Daarna gaat iedereen naar huis.' Maar vanaf deze zomer zijn de sluitingstijden van de kroegen in De Koog ver ruimd. Doordeweeks sluiten ze om drie uur, in het weekend om vier uur. De vergunning voor de shoarmaten ten is echter niet verruimd. 'Wij moeten nog steeds om half 4 dicht, terwijl de kroegen om die tijd pas stoppen mef tappen. Alle dronken mensen die naar buiten komen als de kroeg sluit willen eten en staan voor een dichte deur', vertelt Hauari. 'Onze zaken spelen een belangrijke rol na het stappen. Mensen komen bij ons eten, vullen hun maag, worden weer een beetje nuchter en gaan naar huis.' Volgens Hauari zorgen de 'ontnuchteringza ken' ervoor dat de Dorpstraat een beetje rustig blijft. 'Als mensen wat eten, worden ze weer rustig en gaan ze lekker slapen. Ze gaan dan niet vervelend doen, vechten of dingen slopen.' De verruimde sluitingstijd lost vol gens Hauan op deze manier niets op: 'De kroegen gaan nu later dicht, maar iedereen staat dronken op straat zonder eten. Dus iedereen gaat dan tegelijk naar de taxistand plaats. Door ons spreiden mensen zich meer. Er staan mensen hier te eten, er staan mensen bij de kroegen en er staan mensen op de taxistandplaats. Nu gaat het alleen maar erger worden omdat ze niet meer kunnen eten en meteen naar huis willen.' Hauari kijkt niet echt uit naar de nieuwe situatie: 'Texelaars en met- Texelaars weten dat wij altijd open zijn tot na sluitingstijd van de kroe gen. Dat is nu met meer zo. Mensen gaan bij ons op de deuren slaan tot ze worden binnengelaten. We moeten nu met het licht uit tot half 5 wachten tot we kunnen schoonma ken Als de lichten branden komen ze gewoon naar binnen.' Dat de shoarmatenten nu eerder sluiten dan de kroegen heeft nog een probleem tot gevolg. 'Er is geen openbaar toilet in de koog, dat werd altijd gesloopt. Meisjes kunnen bij ons altijd naar de WC als ze uit de kroeg komen. Waar moeten ze nu dan naartoe?' Hauari's overbuurman Taher Bor- ham van Napoli vind het ook ver velend dat hij mensen geen eten meer mag geven. 'Gisteren stond er een jongen voor de deur en hij had heel erg honger. Hij had gewoon geen energie meer. Maar ik mag hem niets verkopen, dan krijg ik een bekeuring. Toen heb ik hem een banaan gegeven. Hij moet toch wat eten?'Hauari: 'We plakken ook pleisters en geven aspirientjes. Het gaat ons niet alleen om dè winst, we zorgen voor iedereen op straat.' De gemeente heeft het nieuwe beleid ingesteld in overleg met de Texelse Horeca, maar Hauari en Borham is niets gevraagd. 'Als ont nuchteringszaken hebben wij een belangrijke rol bij een goede afloop van de avond. Waarom hebben ze dan niet ook met ons gepraat?' Hauari hoopt dat de gemeente hun vergunning deze zomer als proef wil verlengen. 'Laat ons ook om vier uur dicht gaan. tegelijk met de kroegen. Dan hebben mensen een half uur de tijd om te eten, nadat de tap dicht is gegaan om half vier. Na de zomer kunnen we dan kijken hoe het is gegaan.' wat beduusd van alle commotie. 'Ik denk dat de auto inderdaad maar voor de dames is. We waren al een tijdje op zoek naar een goedkope auto voor onze dochter. Als we er één tegen waren gekomen, hadden we hem al gekocht.' Het gezin had al een acht jaar oude Opel Vectra stationwagen. Martina werd maandagavond met een smoes van haar werk bij Duin Bouwbedrijf naar huis gelokt door Joke Lagerveld, adviseuse hypo theken en vermogen bij Rabobank. Martina: 'Ik moest met haar mee naar huis om nog iets te onderteke nen voor de hypotheek. Ik geloofde het wel. Pas toen ik hier kwam en de pers zag, begon ik wat te vermoe den.' Uit de groep klanten die zich via internet had aangemeld voor de wedstrijd, selecteerde de bank een aantal waarbij werd gecontroleerd of de poster voor het raam hing. Lagerveld: 'Bij enkele was dat niet het geval, maar hier wel.' De Suzu- Garage Westend in Oosterend en ki werd beschikbaar gesteld door Autobedrijf J&S in Den Helder. rnband van KTF gaf een mooie show weg. Het was een gezellige drukte op de Groeneplaats afgelopen dins dag. Het jaarlijkse Midzomer Muziek Festival, ook wel bekend ais de Taptoe, trok honderden Texelaars en toeristen naar Den Burg. Zo'n 250 muzikanten en majorettes van Excelsior, KTF en OEK werkten samen om een fan tastische show neer te zetten. Het weer werkte zeker mee. Er waren twaalf programmaonder delen waarbij de orkesten van de drie verenigingen samen speelden als een groot orkest. Spectacu lair was 'Muziek uit het schuurtje', waarbij de KTF-drumband muziek maakte met kliko's en boomstam men. De gezamenlijke orkesten speelden onder andere een hitmix van de Belgische meidengroep K3. Daarbij werd er zelfs gedanst door de jongste kijkers. Majorettegroe- pen van de drie verenigingen gaven elk een mooie show weg. Hier en daar viel er nog een stok op de grond, maar dat stond de dans pasjes niet in de weg. Het publiek stond rijen dik om de Groeneplaats en stond op bankjes om mets te missen. Na het programma op de Groeneplaats marcheerden Excel sior en DEK door Den Burg.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5