Noord-Holland en water n Vlotte doorstroming op alle vaarwegen TEXELSE JQ COURANT 1 Noord-Rolland juni 2007 www.noord-holland.nl Veilig zwemmen dankzij de provincie SlMl «fr Geen zin in files? Reach the Beach biedt u alternatieven! Onderzoek naar functioneren OVTaxi Noord-Holland koploper Blauwe Vlaggen Provinciale Staten VRIJDAG 29 JUNI 2007 Noord-Holland NU PROVINCIE Noord-Holland en water zijn al vele eeuwen onlosmakelijk met elkaar verbonden. Noord- Holland is dan ook de meest waterrijke pro vincie van Nederland. Water was lange tijd een vijand waartegen gestreden moest wor den, maar staat tegenwoordig vooral symbool voor plezier, ontspanning en recreatie - zeker in deze tijd van het jaar. De provincie zet zich in voor een breed én veilig aanbod van water- recreatiemogelijkheden. Omdat de zomer is begonnen, staat Noord-Holland NU deze keer (bijna) helemaal in het teken van allerlei taken die de provincie heeft als het gaat om water: van het onderhoud aan vaarwegen tot het controleren van zwemlocaties. De provincie Noord-Holland controleert de hele zomer zwemgelegenheden. Tijdens het zwemseizoen (tot 1 oktober) kan iedereen snel en eenvoudig controleren hoe het is gesteld met de waterkwaliteit. Een van de taken van de provincie is het contro leren van de recreatiepiassen, zwembaden, sau na's en kinderspeelvijvers in Noord-Holland. Er wordt met name gelet op hygiëne en veiligheid. In zwembaden en sauna's houdt de provincie zelfs het hele jaar door toezicht. Zwemmen? Eerst even bellen! De gratis Zwemwatertelefoon (0800-998 6734) voorziet u op werkdagen van 8.00 tot 17.00 uur van actuele informatie. Maar ook via de website www.noord-holland.nl houden we u op de hoog te van het laatste nieuws. Daar vindt u ook een interactieve overzichtskaart met alle zwemloca ties, waar u in een oogopslag kunt bekijken welke voorzieningen er allemaal zijn. Tot slot kunt u ook altijd terecht op NOS-teletekst pagina 725. De provincie geeft ook nog de informatiebrochure 'Veilig zwemmen' uit met nog veel meer informa tie. Deze brochure kunt u gratis bestellen door te bellen met de Zwemwatertelefoon. 1 Wist u dat er meer dan genoeg mogelijkhe den zijn om de lange files naar het strand te vermijden? Op de website www.reachthe- beach.nl vindt u alternatieve manieren om naar bijna alle Noord-Hollandse kustplaatsen te reizen. Het is een bekend tafereel, dat zich bijna elke zomer herhaalt. Op een mooie zomerdag met z'n allen de auto in voor een gezellig dagje strand, om er al snel achter te komen dat het eerste deel van deze dag zich vooral afspeelt in de file. En eenmaal aangekomen bij de kust is het vaak nog een hele toer om een parkeer plaats te vinden. En aan het einde van de dag weer naar huis? Dan is het vaak opnieuw eerst een stuk filerijden. Los van de ergernis over de verloren tijd zijn deze kustfiles ook nog eens slecht voor het milieu. Alternatieven Gelukkig zijn er alternatieven. Zo rijden er op druk ke dagen extra bussen langs de kust en zijn er uit breidingen op de reguliere bus- en treindiensten. Zo rijden er dankzij de provincie Noord-Holland op verschillende plekken in Noord-Holland al strand- bussen van het dichtstbijzijnde NS-station naar het strand. Op station Zandvoort zijn er zelfs tuk-tuks (kleine open taxi's) om het laatste stukje op origi nele wijze mee te overbruggen. Hulpmaatregelen voor autoverkeer En omdat er natuurlijk altijd mensen met de auto naar het strand zullen blijven komen, probeert de provincie daar ook maatregelen voor te nemen. Het gaat dan bijvoorbeeld om de inzet van verkeersregelaars op cruciale punten voor een betere doorstroming van het verkeer en begeleiding bij sneller en efficiënter parkeren. Of om het openstellen van extra parkeerterreinen en bijbehorende pendelbussen naar het strand. Op www.reachthebeach.nl ziet u alle reismogelijk heden en maatregelen voor het autoverkeer gerangschikt per kustplaats. De provincie zorgt voor het onderhoud van een groot deel van de vaarwegen. Maar ook de vele ophaalbruggen vallen onder de ver antwoordelijkheid van de provincie. Op die manier zorgt de provincie ervoor dat de door stroming vlot is. Zeker in de drukke zomer maanden komt daar veel bij kijken. Een groot deel van alle waterwegen (ongeveer 275 km) wordt beheerd en onderhouden door de provin cie, zodat er vlot en veilig gevaren kan worden. Op sommige plaatsen mag dat alleen in kano's en fluis- terbootjes, terwijl er op andere plaatsen weer drukke vaarwegen liggen waar dagelijks beroepsvaarders gebruik van maken. In de zomermaanden is het extra druk door de vele pleziervaartuigen. Als beheerder van de provinciale vaarwegen heeft de provincie de taak een goede doorstroming van al het scheepvaart verkeer te waarborgen. Naast het regelmatig bedie nen van bruggen en sluizen voert zij daarom ook diverse onderhoudswerkzaamheden uit. Verontreiniging Schoon oppervlaktewater blijft natuurlijk onmis baar voor de waterrecreatie. De provincie probeert waterverontreiniging vanuit de recreatievaart daar om terug te dringen. Bezitters van een pleziervaar tuig kunnen onnodige vervuiling voorkomen door het afvalwater aan boord op te vangen in een vuil- watertank en af te geven bij een inzamelstation in de haven. Vanaf 2009 is het zelfs verboden om vuilwater overboord te pompen; dan moeten alle schepen een vuilwatertank hebben. Heeft u klachten, vragen of opmerkingen over de Noord-Hollandse vaarwegen? Neem dan gratis contact op met het Servicepunt Wegen en Vaarwegen (tel. 0800 - 0200 600). Colofon Noord-Holland NU is een uitgave van de provincie Noord-Holland en verschijnt acht keer per jaar in e aantal huis-aan-huisbladen in de provincie. Eindredactie: provincie Noord-Holland, sector Communicatie, Postbus 3007, 2001 DA Haarlem, tel. (023) 514 35 94, e-mailnhnu@noord-holland.nl. Staat de OVTaxi altijd op tijd bij u voor de deur? Verliep de rit comfortabel en veilig? Deze en andere zaken wil de commissie Verkeer en Vervoer van de provincie Noord-Holland weten om te kijken wat er allemaal beter kan. Het gaat om een gebruikersonderzoek dat wordt gehouden in het vervoersgebied van de OVTaxi. Noord-Holland Noord, Haarlem/IJmond en Gooi en Vechtstreek. Vanaf eind augustus tot half september kunnen de vaste gebruikers en incidentele reizigers telefonisch en met een enquêteformulier hun erva ringen kwijt. De start van het onderzoek wordt medio augustus aangekondigd in de huis-aan-hi» bladen en in een radiospot op RTV Noord-Holland. Meer informatie bij Marjo Spoor, provincie Noord-Holland, tel. (023) 514 53 08, e-mail spoorm@noord-holland.nl. Noord-Holland heeft er dit jaar twee Blauwe Vlaggen bijgekregen: op zeventien stranden en in achttien jachthavens wappert in Noord- Holland de Blauwe Vlag. Van de 91 Blauwe Vlaggen in Nederland bevinden zich er 35 in Noord-Holland. Dat maakt deze provincie landelijk koploper! De Blauwe Vlag is een internationaal keurmerk voor schone stranden met goede voorzieninger en een goede bereikbaarheid. Het kwaliteits keurmerk Blauwe Vlag wordt in Nederland sinds 1987 uitgereikt door de ANWB, namens de Foundation for Environmental Education (FEE) en is een jaar lang geldig. De 55 leden van Provinciale Staten zijn de gekozen volksvertegenwoordigers van de provincie Noord-Holland. Op deze pagina elke keer ee'n gesprek tussen twee Statenleden over een ander onderwerp. Deze keer hebben Comelis van Diest (CDA, linkerfoto) en Peter van Poelgeest (PvdD) het over waterbeheer. Bij waterbeheer gaat het om alle maatregelen om het grond- en oppervlaktewater zo goed mogelijk te beheren. Het kan dan bijvoorbeeld gaan om het tegengaan van verontreiniging, of de hoogte van het waterpeil in kanalen en sloten. Het Rijk bepaalt het waterbeleid op hoofdlijnen en daarbinnen formuleert de provincie het beleid voor de niet-Rijkswateren. De waterschappen (soms ook hoogheemraadschappen) en de gemeenten zijn op hun beurt weer verantwoordelijk voor de uitvoering van het beleid. Van Diest is naast Statenlid ook melkveehouder, en heeft op zijn weilanden met sloten in de praktiik dus veel met waterbeheer te maken. "De provincie ziet gelukkig in dat het vaak gaat om maatwerk. Het is dus goed om veel overleg te blijven voeren met de mensen in de praktijk, en dat gebeurt ook." Van Poelgeest vindt dat er nog veel schort aan de hygiëne. "Er zijn anno 2007 nog steeds huizen die niet op het riool zijn aangesloten. De vervuiling die daaruit voortvloeit heeft niet alleen gevolgen voor alles wat er leeft in de sloot; verontreiniging kan ook voor mensen risico's hebben. Kijk maar naar de E-coli bacterie, die onlangs werd aangetroffen in de waterleiding in Haarlemen Uitgeest. Wat mij betreft zijn we nog steeds niet streng genoeg." Een belangrijke taak van waterschappen is het bepalen van de hoogte van het waterpeil in bijvoorbeeld sloten. Een van de maatregelen om het waterpeil te laten zakken is het aanleggen van natuurvriendelijke oevers. Van Diest: "Dat betekent dat we de kanten van de sloot minder steil maken. Zo krijg je meer ruimte1 voor het water, maar daarnaast is het ook zo dat de natuur vrij spel krijgt in drassige zones. Omdat het wel ten koste gaat van je landoppervlakte, staat er een vergoeding tegenover." Dat kan op de steun van Van Poelgeest rekenen. "Wij vinden natuurvriendelijke oevers natuurlijk erg belangrijke Maar dat geldt natuurlijk voor veel meer manieren waarop boeren natuurvriendelijker bezig zijn." Ondanks het feit dat waterbeheer op provinciale schaal erg belangrijk is, vindt Van Poelgeest tob slot nog dat de échte uitdagingen op dit gebied buiten de provincie liggen. "De toenemende v raag naar schoon water wordt waarschijnlijk wereldwijd een van de grootste problemen van de 235 eeuw. De provincie kan daar best duidelijker stelling in nemen." Comelis van Diest (CDA), tel. (0294) 263 442, e-mail diestvee@hetnet.nl Peter van Poelgeest (PvdD), tel. (0299) 642 250, e-mail p.vanpoelgeest@partijvoordedieren.nl

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 10