Storm houdt huis onder lepelaars op de Schorren mm Toeristisch fonds Texel in de maak Straat- en lokaalverbod voor herrieschoppers Cjrocn "Zwarts Jexels in het harL, Nieuwe maatregelen in De Koog Herman Ridderinkhof adjunct-directeur NIOZ Werkstraf geëist voor veroorzaken ongeval Nieuws van de provincie Meisje gewond na brommerrit Noord-Holland NU in teken van water VRIJDAG 29 JUNI 2007 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12186 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag L- Tijdens het hoge water zijn dins dag op de Schorren naar schat ting 15 van de 35 lepelaarnesten verloren gegaan door het hoge water. Beheerder Eckard Boot legde de strijd van de vogels foto grafisch vast. Daarbij viel op dat de lepelaars zo lang mogelijk op hun nest bleven staan, ook nog toen het water al in het nest stond en de jongen waren verdronken. De vogels bleven probeerden het nest met takken op te hogen, in veel gevallen tevergeefs. Ook zilvermeeuwen werden door het water belaagd. Op de Hors spoel den nesten van de noordse sterns weg. In het hele Waddengebied heeft de storm ongeveer honderd nesten van lepelaars weggespoeld. Ook kostte het water vele duizenden nog niet vliegvlugge grote sterns, vis- dieven, strandplevieren, dwergsters en scholeksters het leven en leden ook verschillende meeuwensoorten grote schade. Natuurmonumenten wijst erop dat de natuur in de Wad denzee de laatste decennia zoda nig is teruggedrongen dat vogels zich genoodzaakt zien op twee derangs plaatsen te broeden. En juist op deze plaatsen hebben zich nu ongelukken voorgedaan. Omdat dat in voorgaande jaren vaker is gebeurd, dreigen de vogelpopula ties te vergrijzen, wat op den duur een nadelig effect heeft. Het probleem zou volgens Natuur monumenten kunnen worden opge lost door de natuur meer ruimte te geven en de natuurgebieden beter te spreiden. De natuur moet 'robuuster' worden gemaakt, door broedgebieden in te richten die bestand zijn tegen natuurgeweld als afgelopen dinsdag. Met de aankoop van binnendijkse gebieden hopen Natuurmonumenten, Staatsbosbe heer en de provinciale landschap pen hieraan een bijdrage te leveren. Samenwerkende natuurorganisaties en onderzoeksinstellingen hebben een herstel- en onderzoeksprogram ma, Het tij gekeerd, geschreven. De gezamenlijke natuurbeheerders hebben de kennis van de terreinen, de onderzoeksinstellingen hebben de mogelijkheid verder onderzoek e gemeente wil volgend jaar een nieuw fonds voor toeristische esteringen in het leven roepen. Het is bedoeld om met geld van eid en particulieren extra ven in de toeristische kwali- fct van Texel mogelijk te maken. fends moet een steun in de rug 1 m voor ondernemers die veel- [fefcvende plannen hebben, maar in kans zien voldoende geld te 'Het kan zijn dat een 'k niet wil meewerken', aldus "uder Rikus Kieft. 'Als je dan zeer interessante ideeën hebt, imjebij het fonds terecht.' Belang- I r^e voorwaarde is dat de plannen «i 'maatschappelijke meerwaar de'voor het eiland hebben. Op die ranier moeten extra investeringen, raast de reguliere, in de toeristische kwaliteit van Texel beter mogelijk worden. Bureau Noordtij uit Leeuwarden presenteerde deze week voorstel ten om het fonds (het Meerjarig Investenngsfonds Texel) handen en Wen te geven. De voorstellen een bundeling van ideeën in april tijdens een workshop in "huis De Wielewaal naar voren ren gebracht. Verhoging van de ""stenbelasting, invoering van oerismebelasting en verhoging T de Onroerend Zaakbelasting ZB) zijn volgens Noordtij kans- e bronnen van inkomsten. Iedere ra cent toeristenbelasting kan 40.000,- per jaar opleveren, een "~t extra OZB is goed voor i|ks €13.000,-. Dagtoerismebe- ng kan €850.000,- opbrengen. is nog met gezegd hoeveel geld in het fonds moet worden gesto ken. Kieft wil met TESO in gesprek om de inning van de dagtoerismebe- lasting alsnog via het bootkaartje te laten verlopen. De veerdienst heeft tot nu toe gezegd daar niets in te zien, maar volgens de wethouder ziet de toeristische sector de heffing graag komen. Volgens Kieft is het essentieel voor de doorgang van het fonds. De politieke partijen wil len dagtoeristen €0,80 per persoon vragen. Dat is hetzelfde bedrag als de reguliere toeristenbelasting. Volgens Noordtij is het vragen van bijdragen aan het bedrijfsleven een inkomstenbron ook die perspectief biedt. Er wordt gedacht aan een heffing op de OZB voor onderne mers, maar dat zou eerst nader moeten worden onderzocht. Ande re opties die volgens het bureau perspectief bieden, zijn het vragen van bijdragen aan landelijke bedrij ven die inkomsten via de Texelse economie verwerven, de verkoop van symbolische aandelen in Texel en de financiële opbrengsten van duurzame energiebronnen als die door een Texelse Duurzame Ener giemaatschappij worden geëxploi teerd. Daar bestaan ook al een tijdje plannen voor. Onder de verkoop van aandelen wordt verstaan dat mensen 'vriend van het eiland' kunnen worden. Het is ook een idee dat nog nader moet worden onderzocht. Volgens Noord tij kan als tegenprestatie worden gedacht aan kortingen op entree gelden of toegang tot een website. Lees verder op pagina 5 Htm,an Ridderinkhof. Dr Ir. Herman Ridderinkhof wordt met ingang van 1 juli adjunct- jcteur van het NIOZ. Hij vormt een tweehoofdige directie met prof- dr- Carlo Heip. Vorig jaar was Ridderinkhof al enige tijd waarnemend directeur. De in 1959 in Zwartsluis geboren Ridderinkhof studeerde voor civiel ingenieur aan de Technische Uni versiteit Delft en is sinds 1985 in dienst van het NIOZ. Hij promo veerde in 1990 op het proefschrift Reststromen en watermenging in de Waddenzee aan de Universiteit Utrecht. Sinds 1997 is hij hoofd van de afdeling Fysische Oceanografie. Ridderinkhof is nog steeds nauw betrokken bij het fysische onderzoek in de Waddenzee, dat tegenwoordig voornamelijk vanaf de beide TESO- veerboten tussen Den Helder en Texel wordt uitgevoerd. Maar ook is hij zeer actief in het internatio nale onderzoek naar grote oceaan stromingen. In dat kader leidt hij onderzoek naar de zeestromen rond de zuidpunt van Afrika, die de wate ren van de Indische Oceaan en de Atlantische Oceaan met elkaar ver binden. Ridderinkhof woont met zijn gezin in Den Hoorn, waar hij voorzit ter is van de dorpscommissie. Ingaand dit seizoen zullen ver oorzakers van overlast in het Koger uitgaansleven worden gestraft met een straat- en/of een lokaalverbod voor de duur van vier weken. Dit nieuwe wapen in de strijd tegen geweldpleging, vernieling en andere misdragin gen maakt deel uit van een pak ket van op elkaar afgestemde maatregelen ter voorkoming en bestrijding van overlast, waar bij gemeente, politie en horeca gezamenlijk optreden. Doelwit is de betrekkelijk kleine kern van vooral Texelse jongeren die door herhaald wangedrag een nega tieve sfeer veroorzaken. 'Uitgaan op Texel moet gezellig en veilig zijn', vindt teamchef Jan Kam perman van de Texelse politie, die de nieuwe maatregelen gisteroch tend samen met de Koger horeca- vertegenwoordiger Paul van Dijk en Marc Oosterdijk van de gemeente in het raadhuis voor de pers toe lichtte. De Stichting Horeca en Evenemen ten De Koog, waarin de 'natte' hore ca van de badplaats is verenigd, gaat werken met gele en rode kaar ten. Wie in een van de bedrijven overlast veroorzaakt, krijgt een gele kaart. Dat is een waarschuwing die inhoudt dat een lokaalverbod (rode kaart) wordt opgelegd zodra die persoon opnieuw problemen ver oorzaakt. Dat is ingrijpend, want het betekent dat de dader vier weken lang niet naar binnen mag. Dat geldt niet alleen voor de disco of het café waar hij zijn wandaden heeft begaan, maar voor alle andere aangesloten horecabedrijven. Het stadium van de gele kaart wordt door de horecavertegenwoordigers gebruikt om de persoon uit de ano nimiteit te halen en persoonlijk aan te spreken op de consequenties van zijn gedrag. De eerste ervarin gen hiermee zijn intussen opgedaan en de horecamensen zijn daarover 'uitermate positief'. In De Koog zijn nu vijf gele kaarten uitgereikt. In drie gevallen hangt de betrokken jongere een straatverbod boven het hoofd. Burgemeester Een ingrijpende sanctie is ook het straat- of gebiedsverbod dat perso nen kunnen oplopen die zich in de openbare ruimte stelselmatig mis dragen. Over een dergelijk verbod beslist de burgemeester die daartoe gebruik maakt van een bevoegd heid die in de Gemeentewet is neergelegd. Ook hieraan gaat een waarschuwingsfase vooraf. Bij een eerste aanhouding door de politie zal proces verbaal worden opge maakt, wat het begin is van een gewoon strafrechtelijk traject met eventuele strafoplegging. Daarnaast krijgt de dader een brief van de burgemeester waarin staat dat een straat- of gebiedsverbod zal worden opgelegd bij de eerstvolgende keer dat hij opnieuw in de fout gaat. Het verbod geldt in beginsel voor vier weken. Als het een minderjange betreft, krijgen ook de ouders een brief. Het komt voor dat iemand zich zowel op straat als in een uit gaansgelegenheid misdraagt; in een dergelijk geval kan de dader zowel een straat- als een lokaalverbod krijgen. HALT Tot het pakket van op elkaar afge stemde maatregelen hoort ook de inschakeling van het Bureau HALT Noord-Holland Noord, gericht op jongeren tussen 12 en 18 jaar die in de zomermaanden strafbare feiten plegen. HALT staat voor Het ALTer- natief en is een initiatief van Justitie om in samenwerking met gemeen ten en politie snel te kunnen optre den tegen kleine vergrijpen volgens het lik-op-stukphncipe. Aanleiding was onvrede over de oude situatie waarin het vervolgen van eenvou dige delicten vaak op niets uitliep en een enorm beroep deed op de juridische bureaucratie. Bovendien was het opvoedkundig gezien niet goed dat de dader pas na een half jaar of nog langer met de gevol gen van zijn daad werd geconfron teerd. Een HALT-strafje is inmiddels een begrip. Het karakter van de straf heeft bijna altijd te maken met de aard van het vergrijp. Wie zich bijvoorbeeld schuldig maakt aan het het bekladden van gevels met graffiti, wordt veroordeeld tot het verwijderen daarvan. En wie straks in De Koog wordt betrapt op het omgooien van vuilniscontainers zou als straf kunnen krijgen dat hij in de badplaats een of meer dagen zwerfvuil opruimt. Ook moeten de daders eventuele schade vergoe den. Voordeel voor de gestrafte jon geren is dat geen strafblad wordt opgemaakt. Lees verder op pagina 5 PvdA vraagt opheldering De PvdA heeft burgemeester en wethouders opheldering gevraagd over het vertrek van Wagenin- gen IMARES naar Den Helder. De sociaaldemocraten vinden dat het college heeft gefaald in het beleid de kennissector op Texel te behouden en uit te breiden. Volgens de oppositiepartij is er sprake van afbrokkeling in plaats van behoud van dat beleid. 'En in plaats van uitbreiding is er sprake van een gemiste kans voor Texel', wordt gesteld in schriftelijke vragen. De PvdA wil onder meer weten wel ke inspanningen het college heeft verricht de vestiging te behouden. Burgemeester en wethouders wor den indirect aangespoord alsnog pogingen te ondernemen als zich nog kansen voordoen dat IMARES toch op Texel kan blijven. De PvdA wil weten of het college zich ver diept heeft in de effecten, onder meer economisch, op het eiland die een vertrek teweeg brengen. De sociaaldemocraten vrezen dat op termijn ook het NIOZ naar de over kant verdwijnt. Volgens het instituut is daar geen sprake van. Officier van justitie Nienhuis heeft woensdag in de Alkmaarse recht bank tegen een 22-jarige inwo ner van Den Burg een werkstraf geëist van 180 uur, waarvan 100 uur voorwaardelijk en een onvoor waardelijke rijontzegging van 18 maanden. Volgens justitie heeft de man op 12 juni 2005 tijdens de nacht van de Ronde om Texel een ernstig verkeersongeval veroor zaakt. Hierbij raakte een meisje gewond. Paraffine op Texels strand Langs de Texelse stranden is woensdagavond laat volgens Rijkswaterstaat ongeveer twee kuub paraffine aangespoeld. Een aannemer heeft gisteren een ron de langs de stranden om de brok ken handmatig op te ruimen. Volgens een woordvoerder spoelde het spul verspreid langs de gehele 35 kilometer lange Texelse Noord zeekust aan Waar het spul precies moest liggen, was de vraag. Enkele strandexploitanten en een hulp strandvonder hadden gisteren nog niets van de paraffine gemerkt. Ook op de stranden tussen Den Helder en Egmond aan Zee en op Vlieland spoelde het goedje volgens RWS aan. Paraffine is materiaal dat wordt gebruikt voor het maken van kaarsen. Het is volgens RWS niet schadelijk voor mens en milieu. Vogels die het in de veren krijgen, kunnen verdrinken. Strandbezoekers is geadviseerd honden uit de buurt van de brokken te houden. Zij kunnen ziek worden als ze het eten. Onderzoek moet uitwijzen of de paraffine vermengd is met schoonmaakmiddelen. RWS vermoedt dat een schip het heeft geloosd tijdens het schoonmaken van de laadruimten. Als de dader wordt achterhaald, wordt het een zaak van de KLPD. RWS verwacht dat het schoonmaken een paar dagen duurt. De man had vlak voor het ongeval ongeveer zeven biertjes genuttigd en vroeg in de avond een XTC-pil geslikt. Op de Calitormeweg reed hij met zijn opgevoerde brpmmer een Texels meisje aan dat hij goed ken de. Zij wandelde daar op de rijbaan met twee vriendinnen. De verdachte reed er met een kapot dimlicht, maar vermoedelijk wel met zijn knipper lichten aan en een vriend en meisje achterop. Zijn helm zat niet goed vast. zijn beide passagiers hadden geen helm op. In verband met de Ronde om Texel had de gemeente de Californiëweg afgesloten voor alle verkeer, ook voor brommers. De verdachte stelde tijdens de zitting niet van deze verkeersmaatregel te hebben geweten en de verbodsbor den niet te hebben gezien. In het politierapport staat te lezen dat het rond het tijdstip van het ongeval. 3.05 uur, aardedonker was op de Californiëweg, mede door slechte verlichting. Tijdens de zitting bleek dat het slachtoffer nooit zou zijn aangere den als zij op het voetpad aan de andere kant van de weg had gelo pen. De twee vriendinnen van het slachtoffer hebben verklaard dat zij de brommer hoorden aankomen en toen zij achterom keken ook 'iets van licht' zagen. Zij spongen naar rechts. Het slachtoffer week vermoedelijk niet van haar route of is naar links gesprongen. Het slachtoffer liep bij het ongeval een kuitbeenbreuk op en een zwaar gekneusd sleutelbeen. Haar vriendinnen en de passagiers op de brommer mankeerden mets. De verdachte viel ongelukkig van zijn brommer en omdat zijn helm afvloog, raakte hij gelijk buiten bewustzijn. Lees verder op pagina 5 Noord-JTloffand Kijk in deze krant! te doen. Het rapport is dan vooral ook bedoeld om de politiek bewust te maken. Op die manier kan er geld beschikbaar komen om de herstel projecten te realiseren. TexelSun Anderhalf jaar geleden begon Texel Sun officieel als bedrijf. Acht boe renbedrijven werden één, om door samenwerking kosten uit te sparen. Er zijn nieuwe stallen en loodsen geko men en het bedrijf heeft één kantoor en kantine gekregen. Morgen houdt Texel Sun open dag. Pagina 2 Jumpstyle Het is de grootste rage onder Neder landse jongeren op dit moment: jumpstyle. Ook Texel jumpt zich momenteel een ongeluk. 'Ik jumpte op het strand bij Rondje Texel, ledereen had mij gezien op het grote scherm Pagina 7 Strijdbaar De zaterdag op 88-jarige leeftijd over leden Piet van Heerwaarden, die vlak na de oorlog voor de Communisti sche Partij Nederland in de Texelse gemeenteraad zat, was strijdbaar tot het eind. Pagina 9 Spookfacturen namens gemeente De gemeente waarschuwt voor spookfacturen die int hun naam naar Texelse bedrijven worden gestuurd. Het gaat om het bedrijf SnG-consultancy dat zegt in opdracht van de gemeente Texel bedrijven op de website www. gemeenteregister.biz te plaatsen. Volgens de telefonist van dit bedrijf was deze vermelding eerder gratis, maar nu moeten bedrijven daar €99,- per maand voor betalen. Als bedrij ven aangeven dat ze dit met willen, krijgen ze een fax die ze moeten ondertekenen. Dit blijkt geen uitschrij ving te zijn. maar een factuur voor een driejang contract.De gemeente zegt het bedrijf SnG-consultancy niet te kennen en ook nooit opdracht te hebben gegeven om bedrijven op de website te plaatsen. (Advertentie) TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: JJUOOnHUYS TEXELTOERIST.r Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1