We mochten over de rode loper' Scholieren winnen ontwerpwedstrijd Gasolie op straat Parkeerplaatsen bij kantoor ter discussie TEXELSE j COURANT! EcoTex gaat muizen tellen H&6.3U OOK E&K 5TROQT~V6RBQO rtWTOON Goes QtP-06 -o? Nieuwe maatregelen in De Koog VERVOLG VAN PAGINA 1 Herrieschoppers Een jongere die voor een HALT-straf in aanmerking komt, moet zich al de volgende dag melden voor een gesptrek, zo mogelijk in het bijzijn van de ouders. Dagelijks is daarvoor een HALT-medewerker op Texel beschik baar. Er wordt dan een leerstraf of taakstraf opgelegd of een combinatie van beide. Als het delict te maken heeft met misbruik van alcohol of drugs wordt die leerstraf gegeven door de Brijderstichting. Vast onder deel van elke straf is het aanbieden van excuses aan de benadeelde(n). Als een jongere geen HALT-straf wil of deze niet behoorlijk uitvoert, wordt het gewone strafrechtelijke traject vervolgd. Er zijn afspraken gemaakt over welke vergnjpen voor een HALT- straf in aanmerking komen. Alle bij de openbare orde betrokken partijen houden elkaar op de hoogte en wis selen namen uit van jongeren die problemen veroorzaken. De bedoeling is volgend jaar ook iets te doen in de preventieve sfeer, bij voorbeeld door het geven van voor lichting aan leerlingen van de OSG. De meeste problemen in het uit gaansleven hebben te maken met alcohol of drugs. Vooral overmatig drankgebruik neemt steeds ernstiger vormen aan. Nevendoel van de HALT- benadering is de jongeren bewust te maken van de gevaren van extreem alcohol- en drugsgebruik, ook op de lange termijn. De Koger horeca heeft beloofd- geen jongeren beneden Stroomstoring Enkele huishoudens bij de roton de Emmalaan in Den Burg hebben dinsdagavond door een storing een kleine anderhalve uur zonder stroom gezeten. Hoeveel huishoudens kon een woordvoerder van NUON niet zeggen. De energieleverancier ont ving drie klachten. De storing, die in een laagspanningskabel zat. duurde van 22.05 tot 23.25 uur. De oorzaak was bij NUON onbekend. Nieuwjaarsfeest in Vooronder Het klinkt wat bijzonder in de zomer, maar 'duizenddichter' Berend Willem Hietbrink heeft voor komende zondag in café Het Vooronder in Oudeschild een nieuwjaarsreceptie aangekondigd om het 4200-jarige bestaan van Texel te vieren. Hietbrink is de man met wie begin dit jaar een opmerkelijk interview in deze krant stond. Hij is er door eigen onderzoek van overtuigd geraakt dat het Texels de oudste nog bestaande taal ter wereld is. Zijn theorie is gebaseerd op het Oera Linda Boek dat door aanhangers wordt gezien als het bewijs dat alle talen ter wereld naar Nederland zijn te herleiden. Een van de dne in het boek opge voerde oermoeders voor alle men senrassen (Frya) zou èen burcht in Den Burg hebben gehad en op de wanden daarvan was een grondwet gebeiteld. Die burcht bleef volgens Hietbrink na het vergaan van Atlantis overeind, waardoor ook de teksten van Frya bewaard bleven. Volgens Hietbrink is de naam Texel daar het bewijs van, omdat die naam een samenstelling van de woorden tekst en hal (tekst-hal) zou zijn. Volgens hem blijkt op verschillende manie ren uit het Oera Linda Boek dat Texel deze maand precies 4200 jaar bestaat Hietbrink, die de afgelopen tijd regelmatig in het televisiepro gramma Man bijt hond te zien is geweest, wordt algemeen omschre ven als een morosoof. Dat is iemand die te boek staat als waanweten- schapper en zijn theorieën ondanks verwerpingen blijft verdedigen. De receptie in het Vooronder staat gepland van 15.00 tot 18.00 uur 16 jaar binnen te laten. Belangnjk is dat de mensen die werkzaam zijn in de uitgaanssector enige kennis van zaken hebben bij het signaleren van problemen, zoals het herkennen van symptomen die zich voordoen als iemand pillen of andere (hard)drugs gebruikt. Binnenkort kan de sector meedoen aan een workshop van een dagdeel, waarbij een deskundige de nodige tips en informatie zal ver schaffen. Aan de sterkte van de politie zal het in elk geval met mankeren. De plaat selijke ordehandhavers krijgen de komende week versterking van niet minder dan 65 gedetacheerden uit de regio Noord-Holland die negen weken zullen blijven. Ze knjgen betere facili teiten dan vroeger. Ze worden onder gebracht in hotels, de autokosten bij het komen en gaan worden vergoed en het dienstrooster voorziet in een redelijke hoeveelheid vrije tijd, zodat ze naast hun werk ook nog vakantie hebben op Texel. Bij de selectie is de voorkeur gegeven aan vrijwilligers die graag naar Texel komen en er al vaker zijn geweest. Verwacht wordt dat dit extra motivatie oplevert. De hulp van het gewone publiek kan echter niet worden gemist bij het signaleren van problemen. Meldingen van overlast, vernieling, geweld, bedreiging etc. kunnen op elk moment worden door gegeven, in spoedgevallen via 112 en anders via 0900 8844. Strafbare feiten kunnen ook worden gemeld opwww.politie.nl. VERVOLG VAN PAGINA 1 Werkstraf Nadat de verdachte in het Gemini was bijgekomen, schrok hij toen hij vernam dat het slachtoffer een goe de kennis van hem was. Volgens de officier van justitie kan de Texelaar worden veroordeeld voor roekeloos njgedrag, waarbij onder invloed was van cannabis en XTC Ook werd volgens haar het ongeluk veroorzaakt doordat de dimverlich- ting van de brommer niet werkte en hij daarom niet gezien had dat de Californiewegé was afgesloten. Toch bracht ze in haar requisitoir een nuance aan. 'Nee, het was niet extreem, dus geen wegpiraterij, roe keloos rijgedrag. Het was gewoon erg dom en het was een grove ver- keersfout, mede door uw middelen gebruik. Maar het slachtoffer is door uw schuld wel lang uit de running geweest.' Volgens de officier van justitie heb ben de verzekeringsmaatschappijen de afhandeling van de schade gere geld. De eis van het slachtoffer dat de verdachte moet opdraaien voor de schade moest daarom worden afgewezen, vond zij. Zij zei het jam mer te vinden dat de verdachte de zaak niet echt met het slachtoffer heeft uitgepraat. Ook had de officier begrepen dat een broertje van het slachtoffer de verdachte meerdere malen onheus heeft bejegend. Later is dit wel weer uitgepraat. De advocaat van de verdachte vroeg vrijspraak. De Helderse raadsman Teunisse meldde de rechtbank dat het middelengebruik niet bewe zen kan worden. 'De bloedproef is onrechtmatig geweest en veel te laat VERVOLG VAN PAGINA 1 Toeristisch fonds Toeslagen op sportieve evenementen, heffingen op grondverkoop, het stor ten van gemeentelijke overschotten en het houden van lotenjen worden ook als mogelijke inkomstenbronnen voor het fonds gezien, maar Noordtij heeft er bij voorbaat een hard hoofd in of dat succesvol is. Het bureau adviseert het fonds onder te brengen bij de gemeente en een breed samengestelde adviescommis sie drie keer per jaar de aanvragen te laten beoordelen. Een andere optie is het fonds onder te brengen in een ontwikkelingsmaatschappij. Volgens Noordtij is het bij de gemeente echter het meest democratisch, efficiënt en brengt dat de minste organisatori sche werkzaamheden met zich mee. Gelden zouden beschikbaar moet worden gesteld als éénmalige bijdra gen (om andere subsidieverstrekkers over de streep te trekken), leningen of garantiesommen voor innovatieve projecten met een financienngsnsico. De gemeente wil de komende maan den verder werken aan het creëren van steun voor de ideeën. In septem ber en oktober worden de plannen besproken door het college en de politieke partijen. Bedoeling is dat tij dens de raadsvergadering in novem ber besluiten worden genomen. uitgevoerd. In het proces-verbaal van de politie staat dat mijn cliënt op de plek van het ongeval hiervoor toestemming zou hebben verleend. Dit klopt niet, want hij was bewus teloos. Pas 's morgens om half acht is de politie in het Gemini aangeko men voor een bloedproef. Mijn cliënt heeft wel verlichting gevoerd. Dat zeggen de twee andere meisjes ook en ze hoorden hem aankomen'. Volgens Teunissse wist 'lang niet iedereen' dat de Californiëweg was afgesloten voor het verkeer. 'Zelfs de politie heeft verklaard dat het die nacht ter plaatse erg donker was. Nergens staat dat de verbodsborden goed zichtbaar waren.' Als de recht bank de officier volgt in haar ziens wijze, dan vindt Teunisse de straf elk geval veel te hoog. 'Het gebeurde meer dan twee jaar geleden. Mijn cliënt heeft toen gelijk een rijontzeg ging gekregen van twee jaar. Die zijn inmiddels om. Hij heeft niet meer op zijn brommer gereden, maar zijn brommercertificaat is nooit ingeno men. Ook is hij nu pas met autorijles gestart. Volgt u de officier, dan mag hij straks nogmaals anderhalf jaar met rijden.' Ook vond de advocaat de werkstraf veel te hoog voor iets dat twee jaar geleden is gebeurd. Dat daar inmiddels twee veroorde lingen wegens bezit van en handel in drugs bij de politierechter in Den Helder tussen zitten, staat volgens de raadsman los van dit incident. De officier van justitie kon niets terugvinden van een rijontzegging die gelijk was opgelegd. Zij geloof de evenmin dat de verdachte een dergelijke bnef had gehad en ook niet gereden zou hebben tot 12 juni 2007. De verdachte zegt de bnef met meer te hebben. De rechtbank in Alkmaar doet woensdag 11 juli uitspraak. Feest opvang valt samen met uitbraak virus Ecomare bekijkt op welke wijze het 55-jarig bestaan van de zee hondenopvang het beste kan wor den gevierd als dat samenvalt met een uitbraak van de zeehonden ziekte. 'Het is niet leuk om feest te vieren als er dode zeehonden aanspoelen', aldus een woord voerder. Het centrum voor wadden en Noord zee viert volgende maand het feit dat Gemt en Annie de Haan zich in 1952 voor het eerst over een huiler ont fermden. Op 25 juli staat een fees telijk zeehondenevenement gepland en waarschijnlijk bereikt tegen die tijd ook het in Denemarken opgedo ken virus het Nederlandse deel van de Waddenzee. De woordvoerder kan nog niet zeg gen of er geplande festiviteiten wor den geschrapt. De rondleidingen achter de schermen en educatieve programma's die voor volgende maand op het programma staan, gaan gewoon door. De vaste groep zeehonden in de bassins van Eco mare en vier huilers worden binnen kort voor de zekerheid ingeënt. VRIJDAG 29 JUNI 2007 Waar een omgeslagen boot bij paal 9 al niet toe kan leiden. Desirée Boon (12) hielp vorig jaar zomer de aangespoelde spullen van de boot te verzamelen. De naam van het schip, Carpe Diem, vergat ze nooit meer. Samen met Annet ten Hoor (13), Denise van Leeuwen (13) en Esmée Zoer (13), deed ze onlangs mee aan een landelijke scholierenwedstrijd waarbij ze de naam en het logo moesten verzin nen van een buikligfiets waarmee «ordt getracht het werelduurre cord te verbeteren. De naam werd Carpe Diem. Daarmee wonnen ze maandagavond de eerste prijs. Ongeveer acht weken geleden kwam lechniekdocent Rob Soeverein klas 1-VMB0 binnen met het wedstrijd- oakket Bike-a-Licious. De wedstrijd draait om Frangois Geuskens. Hij is student aan de Technische Universi teit Delft. Als afstudeeropdracht ont werp hij een buikligfiets waarmee hij het werelduurrecord wil verbeteren. u Top bedacht daaromheen een wedstrijd en nodigde scholieren uit de laatste twee klassen van het s- en de eerste twee klassen het voortgezet onderwijs uit om mee te doen. De leerlingen konden 'wezen uit zes lesopdrachten: het maken van een energiefiets, fiets bel. fietshelm of schaalmodel van een buikligfiets, het stroomlijnen van een fiets of het ontwerpen van een en naam voor de fiets van Geuskens. Desirée, Annet, Denise en Esmée kozen voor het laatste. Esmée: 'Aan het begin deden meer klasgenoten mee. maar alleen wij bleven over.' Hel eerste wat de meiden deden nas het bedenken van een naam. Desirée moest direct terugdenken aan de naam van de boot die was omgeslagen: Carpe Diem. Volgens de vader van de scholiere was er aen golf water in de boot gekomen waardoor die kantelde. Aan boord was een gezin waarvan de vader éérst zijn twee kinderen naar de kant bracht en vervolgens zijn vrouw, ïtesiree en haar vader waren op het "pand en hielpen de aangespoelde 'sullen te verzamelen. Desirée: 'Die {gen helemaal verspreid over het snnd. Bij paal 5 vond ik zelfs nog wlHet maakte veel indruk op me.' m ze voorstelde om de naam Carpe Diem voor de wedstrijd te gebruiken, waren de andere mei den direct enthousiast. Esmée: 'Het betekent pluk de dag en klinkt lek ker vrolijk.' Daarna moesten ze met het logo aan de slag. 'In verband met de kleuren vonden we het mooi om een regenboog te gebruiken', vertelt Desiree. Ook kwam er een klavertje vier in. Denise: 'Dat brengt geluk en dat heeft Frangois nodig.' Er werd nog wat geschoven met de verschil lende onderdelen. 'Eerst hadden we de naam Carpe Diem in de regen boog gezet. Maar daar werd het heel saai van. Dus hebben we de naam apart gezet, met een groene achtergrond', verklaart Esmée. De opdracht van de wedstrijd was daarmee voltooid, maar de mei den wilden meer. Annet: 'We wilden graag wat extra's doen. Het leek ons leuk een sticker met het logo te maken en die mee te sturen.' Ze gingen naar ABS Graaf Spuiterij voor sponsoring. Het bedrijf wilde de stickers wel maken. Om tijdens de prijsuitreiking op het testcentrum van de Rijksdienst voor het Weg verkeer in Lelystad goed voor de dag te komen, wilden de meiden graag T-shirts met het logo dat ze hadden bedacht en de namen van hun sponsors. Ze benaderden daar voor L en R Kantoorvakhandel en kregen toestemming. Van Garage Rentenaar kregen ze een auto te leen om mee naar Lelystad te rijden. Ook de OSG droeg een steentje bij en betaalde de overnachting in het hotel. Op de prijsuitreiking waren alle 44 deelnemende scholen aanwezig. Desirée: 'We mochten over de rode loper en kregen champagne. Daar na gingen we naar een tafel waar de naam van onze school op stond.' De scholieren kregen een show voorgeschoteld. Ook gaf Geuskens nog een demonstratie, maar die was van korte duur. Desirée: 'Hij was nog geen anderhalve meter op weg en toen viel hij. Zijn ketting lag eraf.' Tijdens de prijsuitreiking werd al snel duidelijk dat de meiden hadden gewonnen. 'Ze vertelden eerst wie tweede was geworden. Vervolgens zei de presentator dat het zo'n goed team was dat had gewonnen. Die andere was alleen dus we moesten het wel zijn. Toen ze zeiden dat wij eerste waren geworden, lag ik dub bel van het lachen', vertelt Esmée. De meiden wonnen ieder een iPod en kregen een certificaat. Na de prijsuitreiking zagen ze kans om Geuskens om een handtekening te vragen. 'Hij vond ons logo mooi. Het komt waarschijnlijk niet helemaal op zijn fiets, maar wel gedeeltelijk', aldus Esmée. Toen ze weer bui ten stonden, gebeurde er nog iets opmerkelijks. Soeverein: 'Er stond een regenboog in de lucht. Dat is toch bijzonder? Die meiden hadden een regenboog in hun logo.' Annet vond het zo leuk dat ze vol gend jaar wel weer mee wil doen. Soeverein: 'Bureau Top organiseert ieder jaar dit soort projecten. Ik hoop dat er volgend jaar meer animo voor is op onze school door het succes van deze scholieren.' De meiden zijn door deze wedstrijd niet geprikkeld geraakt om in de techniek aan het werk te gaan. Desirée: 'Ik vond het heel leuk, maar wil later iets in de verzorging.' Vier OSG-scholieren wonnen de eerste prijs in een wedstrijd voor het bedenken getracht wordt het werelduurrecord te verbeteren. Achterste rij: Annet ten Hoor, docent rij: Esmée Zoer en Desirée Boon. logo voor een buikligfiets waarmee Rob Soeverein, Denise van Leeuwen. Voorste (Foto Stiana Sh Sterrekind moet fuseren met Pharos de gemeente bij de tweede fase van een bouwvergunning als nog om meer parkeerplaatsen bij een nieuw kantoorpand mogen vragen? Dat is een vraag waar de commissie Bezwaarschriften zich over kan buigen. De vraag doet zich voor bij een rauw kantoor dat Jaap Drijver van <abeltex aan de Abbewaal in Den 3urg wil bouwen. In de verstrekte Jouwvergunning eerste fase staat 'dat hij zeven parkeerplaatsen moet realiseren. Bij de bespreking van de tweede fase kwam de gemeente tot de conclusie dat dat te weinig is, waarna het naar 17 werd verhoogd. Cees Witte, woordvoerder namens Ihet college, stelde woensdagmiddag oat die conclusie te laat kwam, maar de gemeente het in de tweede fese alsnog kon rechtzetten.Drijver daar niet mee eens en stelde dat de gemeente het aantal parkeer- meteen bij de eerste fase moeten reguleren. Hij zei dat hij niet goed was ingelicht door een ambtenaar. Complicerende factor in de zaak waren een tekening en een brief die hij. eerder dit jaar aan de gemeente had gestuurd. Daarin had hij geschetst hoe 17 par keerplaatsen mogelijk konden wor den gecreëerd en dat hij het niet met de gang van zaken eens was. Op de brief is volgens Drijver nooit gerea geerd. De tekening bleek als gewij zigd bouwplan te zijn behandeld, terwijl dat niet de bedoeling was. Hij zei niet bij voorbaat aan het getal van 17 vast te willen zitten, omdat hij nog niet weet hoe de ruimte aan het achterste deel van de Abbewaal, dat deels aan het water grenst, in te richten. 'Misschien kan ik er straks niet meer dan zestien parkeerplaat sen kwijt en dan voldoe ik niet aan de vergunning als het er zeventien moeten zijn.' De gemeente heeft het aantal volgens hem ook onterecht bepaald op basis van de spelregels voor detailhandel, terwijl er sprake is van een kantoor. Peuterspeelzaal 't Sterrekind uit Den Burg moet fuseren of nauw samenwerken met Pharos om in aanmerking te komen voor subsi die, aldus is door b en w besloten. Als de peuterspeelzaal daarbij de eigen identiteit wil bewaren, leidt dit voor Pharos tot hogere kosten die door een aanvullende gemeentelijke subsidie zouden kunnen worden vergoed, maar het college laat alvast weten dat een dergelijk verzoek zeer kri tisch zal worden beoordeeld. 't Sterrekind werkt volgens de antro posofische beginselen, net als de Vrije School die op hetzelfde terrein aan de Gasthuisstraat is gehuisvest. De bedoeling is dat de peuters (thans 30 per week) te zijner tijd doorstro men naar de school. De zaal wordt gerund door gekwalificeerde maar vrijwillige medewerkers. Omdat het steeds moeilijker wordt daarvoor mensen te vinden, wil de zaal met betaalde krachten gaan werken en heeft daarvoor €15.750,- subsidie per jaar gevraagd. De gemeente wil die steun echter alleen verle nen via de stichting Pharos Texel, de welzijnsorganisatie die over alle peuterspeelzalen gaat, omdat de b beschikbare middelen dan het meest efficiënt worden benut, 't Sterrekind wijst dat niet bij voor baat af en is in onderhandeling met Pharos in de hoop de antroposo fische identiteit in stand te kunnen houden. ,Een vrachtwagen botste op de Abbewaal tegen een stoeprand waardoor gasolie op de Pi lekte. (Foto Texelphoto.nl) Op de Abbewaal in Den Burg is zandzakken om te voorkomen dat dinsdagavond een vrachtwagen van de brandstof in het riool liep. Ver- BS Huisman Steenhandel uit Zuid- volgens werd vierhonderd liter olie •wolde tegen de stoeprand gere- overgepompt in olievaten. De straat :den Daardoor liep de olietank leeg werd schoongemaakt met absorp- f"kwam er gasolie op straat. De tiekorrels. Na twee-en-een-half uur ■brandweer heeft eerst de straat- was alles opgeruimd, tolken afgestopt met kunstoffen Het bureau EcoTexel uit De Waal gaat jaarlijks bepalen hoeveel Noordse woelmuizen zich ophou den in het gebied Den Burg West. Met de eerste drie tellingen is €7.770,- gemoeid, wat wordt omgeslagen over de prijs van de bouwkavels. De telling is nodig om ontheffing te krijgen van de Flora en Fauna wet, die is gericht op het behoud van bedreigde soorten. Hoewel de Noordse woelmuis op Texel alge meen voorkomt, geldt hij lande lijk als bedreigd en zeldzaam. Bij ingrepen in het landschap zoals het bebouwen van Den Burg West, moet Nieuwe vrachtwagen De gemeente trekt €205.000 uit voor het vervangen van een grote vrachtwagen met de daarbij beho rende hoogwerker. De oude wagen met hoogwerker dateert uit 1998 en is dringend aan vervanging toe. Bij de keus van een nieuwe is rekening gehouden met toekomstige milieueisen, mede in verband met de voorbeeldfunctie die de gemeente in deze heeft. De wagen (van het merk MAN) is voorzien van de nu nog niet verplichte Euro 5-motor. Naast de laagste prijs in vergelijking met andere vrachtwagens was ook de ruime cabine doorslaggevend. worden vastgesteld welke gevolgen dat heeft voor de muizen. Zono dig kunnen dan maatregelen wor den genomen, zoals het geschikt maken van andere terreinen zodat het beschikbare leefgebied van de muizen per saldo niet wordt aan getast. Soortgelijke problematiek speelde ook in Oudeschild. waar uitbreiding van het bedrijventerrein pas mogelijk werd na het aanwijzen en geschikt maken van vervangend muizenterrein. Voor de telling had de gemeente offerte gekregen van vier bureaus. Twee daarvan werden al direct afge wezen omdat ze te duur waren, zodat werd gekozen tussen EcoTexel en de Zoogdierenvereniging VZZ uit Arnhem. EcoTex kreeg de opdracht omdat dit bureau meer dan de helft goedkoper was dan VZZ. Tatenhove krijgt onderhoud straten Aannemingsbedrijf Tatenhove uit Oudeschild heeft van de gemeente opdracht gekregen dit keer het jaar lijks onderhoud aan straten uit te voe ren. Het bedrijf was met €384.735,- de laagste van de drie inschrijvers. Het werk bestaat uit onderhoud aan veertien verschillende woonstraten en voetpaden in de diverse dorpen. Bij inspecties is gebleken dat deze dnngend aan een opknapbeurt toe zijn om ze veilig en functioneel te houden. Het werk sterkt zich uit over dit en volgend jaar.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5