u Lekker voor een geslaagd feest... Eelman Van Heerwaarden Schuilende ooievaac Scootmobielexcursie Michiel de Ruyter fOfO se' f\\|\C£ II TE HUUR OP TEXEL VRIJDAG 29 JUNI 2007 TEXELSE COURANT De scootmobiels bij de Hoge Berg waar vroeger de galgen stonden. (Folo SlelZB Vermeulen/Beeldbank Texel) Tien mensen in een scootmobiel op de fiets. Degene die achteraan kregen woensdag een rondlei- rijdt, bepaalt het tempo. Zo reed er ding over Michiel de Ruyter door nu iemand achteraan die niet zo'n Gelein Jansen. Dit in verband met snelle scootmobiel had, dus dan het Michiel de Ruyter-jaar. moet je wel eens wachten.' Jansen had deze rondleiding over Michiel de Ruyter al eens eerder gedaan voor fietsers, maar hij vond het ook geschikt voor scootmo biels. 'Ik heb de excursie een beetje ingekort want het gaat met scoot mobiels een stuk langzamer dan Jansen zit zelf sinds enkele jaren ook in een scootmobiel, waardoor hij op het idee van de scootmo- bielrondleiding kwam. 'Die mensen hebben vaak meer tijd omdat ze niet werken, toch is meegaan met excursies moeilijk voor hen. Niet alle routes zijn. Daar ben ik nu een beetje op ingesprongen.' De rondleiding begon bij Hotel de Lindeboom in Den Burg waarna de groep naar de oude Jeugdherberg Panorama reed, van daar uit naar de dijk en de kerk van Oudschild, via het Skillepaadje naar Brakestein en weer terug naar Den Burg. 'Het was een lange tocht, maar erg leuk. Ik ben al gebeld of ik het nog een keer wil doen', aldus Jansen. Koperbrand Maandagavond. We zitten tegen tienen vredig in onze huiskamer aan het Schilderend, als plots een deel van de lampen ermee ophoudt. En nog terwijl we elkaar aankijken, horen we de afwasmachine in de keuken de pijp aan Maarten geven. Doodse stilte. Tot we vreemde, knet terende geluiden horen. We schrik ken ons lam. Wat kan dat nou zijn? Een snelle blik in de meterkast leert dat alle stroom er mee opgehouden is, maar het geknetter houdt aan. Terwijl Toon naar boven rent om de CV-ketel te controleren, loop ik naar het voorraam. Aan de overkant van de straat brandt nog licht. Toon loopt speurend naar buiten, terwijl ik inventariseer waar onze hond en katten zich in huis bevinden. Leven de have moet bij brand het eerst het huis uit, houd ik me voor. Toon komt geagiteerd de gang weer ingerend. 'De geluiden komen uit het trottoir', roept hij. Ik kijk hem aan. Is hij gek geworden? Geluiden uit het trottoir? Dat verwacht je niet. Maar hij staat al met z'n mobiel in zijn hand Nuon te bellen. Dan ruiken we een penetrante geur, vlak voor onze inrit het ergst. 'Een rasechte rubberlucht', stelt buurman René vast. Hij staat in z'n schilderstenue - snel aangetrokken omdat hij al op bed lag - als een speurhond in het rond te snuffen. Vreemd is ook dat er in het natte trottoir drie stoepte gels kurkdroog zijn. Toon wordt op de korrel genomen. 'Je was toch niet toevallig aan het klussen?' Maar hij zat geheel onschuldig achter de computer, niets aan de hand. Na een kwartiertje rusteloos heen en weer lopen (het zal toch niet zo zijn dat na een jaar lang verbouwen ons huis in de fik gaat?) arriveert een werknemer van het Nuon. Hij pakt z'n mobiel, vraagt om verster king en rijdt weer weg om spullen te halen. Intussen hebben zich meer dere buren verzameld. Vanaf garage Grisnigt tot de Reijer Keijserstraat blijkt het hele Schilderend zon der stroom te zitten. De man van het Nuon komt weer voorrijden en steekt onvervaard zijn schop in de grond. De rubberlucht wordt door dringender. De buren deinzen ach teruit als er rookwolkjes uit de grond komen. Intussen heeft zich ook een werknemer van De Vries en Van der Wiel gemeld. Met schep. Omzichtig wordt om buizen en kabels heen gegraven. 'Ja, het is wat we verwachtten', melden de spitters. Wat dat mag zijn, vertellen ze er niet bij. Ze grij pen naar de telefoon. Er wordt meer versterking verlangd. 'Denk om het explosiegevaar,' roepen ze monter als iemand te dicht bij de afgraving komt. Is dat serieus? Ze spitten ver der, maar vinden niets. 'Ja, hier zit een mof,' roepen ze. De hulptroe pen arriveren, er buigen zich nog twee mannen over het steeds bre der wordende gat. De busjes rijden af en aan om materiaal ter plaatse te krijgen. Na middernacht zijn de gravers het zat. Ze hebben er al een werkdag opzitten en besluiten een happer in te zetten om de bergen zand te verzetten. Het apparaat is uitgerust met een zwaailicht, wat de straat een spookachtig aanzien geeft. De buren zijn geleidelijk aan afgenokt en in bed gedoken. Tegen half één horen we dat er een brand onder het trottoir heeft gewoed. Alle koperen stroomdraden zijn over een lengte van meer dan een meter door kortsluiting compleet weggebrand. We mogen van geluk spreken, ver tellen de mannen. Nog geen drie centimeter eronder ligt de gaslei ding. De zaak had door de hitte zomaar kunnen exploderen. 'Maar we hebben het nu onder controle', verzekeren ze ons. Over de oorzaak tasten ze in het duister. 'Dit is vrij uitzonderlijk', zegt één van hen. 'Ik maak dit nu voor de derde keer in mijn carrière mee.' Na een kop koffie van overbuur vrouw Ruby die nog wél stroom heeft, gaan ze aan de slag om de zaak te herstellen. Tegen twee uur 's nachts poetsen we onze tanden bij het licht van een zaklantaarn en duiken we erin. Waar zijn we aan ontsnapt? We kunnen de slaap niet goed vatten. De volgende ochtend komt er alweer vrij vroeg een lij busje voorrijden. Het is Ger van de mannen van gister»] Hij vertelt dat ze tot half vie nachts bezig zijn geweest. 'Daa- ben ik eerst maar eens onde )et douche gedoken, want ik stonk: een beer,' vertelt hij. En dan nil111 weer ter plaatse? Krijgen zeP01 compensatie als ze de hele rijB( in de weer zijn geweest? 'Jawe hebben slaapuren. Maar ik we- F de gewone tijd wakker. Dus b? maar weer aan het werk gec-i; Cc Echte bikkels, die mannen. Een uur later ligt de straat er strak bij. Of er niets gebeurd isi P" enige wat aan het voorval hennm ut is de stank. En dat zal nog web paar dagen duren. Margreet Bemd F°; Plankton beweegt op ritme van maan Onderzoekers van het NIOZ hebben ontdekt dat het dierlijk plankton ook in de donkere diep zee beweegt op het ritme van de maan. Waarnemingen hierover zijn gedaan in het Canary Basin in de Atlantische Oceaan. Een artikel over deze materie door dr. Hans van Haren staat in Geophysi cal Research Letters. Vanaf onderzoeksschip Pelagia zet ten de onderzoekers een diepzee verankering uit in het Canary Basin. Hieraan werden oceanografische meetinstrumenten opgehangen, die gedurende anderhalf jaar metingen verrichtten. Onderzoeksleider Van Haren zag tot zijn grote verrassing dat er tussen 800 en 1400 meter diepte een heel regelmatig patroon van verticale bewegingen werd gemeten, met een sterk periodiek karakter van eenmaal per dag, een maal per seizoen en, meest opmer kelijk, eenmaal per maansperiode van 29 dagen. De verticale bewe gingen waren het sterkst bij volle maan, vergelijkbaar met waarnemin gen dichtbij het zeeoppervlak. Daar is aangetoond dat dierlijk plankton 's nachts naar het zeeoppervlak komt om de algen te eten die daar onder invloed van zonlicht groeien. Dit fenomeen is het sterkst bij volle maan en al eeuwen bekend. Niet eerder werden de ritmische bewegingen op grote diepte zonder enig zon- of maanlicht beschreven. Omdat geochemische processen en interne golfbewegingen kon den worden uitgesloten als oor zaak, moet het wel dierlijk plankton zijn geweest dat 's nachts naar boven komt. Het lijkt..erop dat der gelijke organismen zeer precieze biochemische klokken hebben die, eenmaal gezet tijdens een eerdere levensfase nabij het zeeoppervlak, langdurig een vast ritme van verti- kale migratie aansturen. Het onderzoek werd verricht binnen het project Long-term Ocean Cli mate Observations en werd mede gefinancierd door de Nederlandse Terwijl elders op het eiland de lepe- Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). laars probeerden het hoofd boven water te houden, zocht tijdens de storm van dinsdag een ooievaar? E goed heenkomen op een wesj aan het Oude Dijkje. bank Heeft u een leuke of boeiende foto gezien in de Texelse Courant, Texeltoerist of Vakantiekrant? Dan is het misschien goed te weten dat u foto's die door onze redacteuren zijn gemaakt, eenvoudig via www.beeldbanktexel.nl kunt bestellen en betalen. De bestelde foto's worden dan naar u opgestuurd. Heeft u of iemand anders in uw omgeving geen internet? Dan kunt u de gewenste foto door middel van de ingevulde bestelbon en tegen contante betaling uitsluitend bestellen bij: Uitgeverij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6 te Den Burg. In dat geval brengen wij 3,- administratiekosten in rekening Naam: Adres' PC/Woonplaats:2 Tel:O 03 Bestelt hierbij de volgende foto: m (f) M~( Datum krant-H ®i- Pagina/onderwerp:p- 00 x Foto print 10x15 a €6,00 O .x Foto print 13x18 a €7,00 u x Foto print 20x24 a €7,50 O I 3,- administratiekosten W ummu t Alle andere formaten op aanvraag. ft .r.-ra Fresita Olifant De Kuyper mousserende wijn met Isolabella sambuea 0.7 liter AlNNEKf; Dropshot likeur 0.7 liter VMaalderstraat 27 Tel 0222-313185 9 Wenneker *3 Oude Proever J oude jenever 1 O 95 I liter IA* www.gildeslijter.nl I Gallia wit/rood C451 2e fles halve prijs Slijterij Wijnhandel /V Witte Kruislaan 7 CrJSW tU'C- 1 (vt€ Tel 0222 -322165 Den Burg ^chipknip Woonhuis met garage in Den Burg MHuis verkopen? Alleen NVM makelaars zetten uw Huls op www funda grootste huizenbank van Nederland met ca. 2S0 000 potentiële kopers per Meer foto s en informatie vindt u op wwwdetexelsemakeiaars nl Hallerweg 9 aan de rand van Den Burg (bouwjaar 1992). Vraagprijs 347.500 kosten koper L 1A :M. Lka I :w 1 4 L ■L.'-j.n Hallerweg 9 aan de rand van Den Burg: de helft van een dubbel woonhuis met garage en 266 m' eigen grond. Indeling: entree in hal met plavuizenvioer, L-vormige woonkamer met open haard, houten vloer en erker, eetkamer met nette keuken (voorzien van dubbele spoelbak, keramische kookplaat, oven en koelvriescomblnatie) portaal met wasmachineaanslui ting, lichtkoepel en toilet met fonteintje. Bijkeuken met cv- installatie en deur naar achtertuin. Op de verdieping een overloop, slaapkamer met dakraam, slaap kamer met dakkapel, achterslaapkamer en badkamer met ligbad, douche, toilet en wastafelmeubel. Vaste trap naar zolder met overloop met werkplek, laagwand- bergkasten en vierde slaapkamer. Aangebouwde garage met loopdeur. elektra, water, verwarming, lichtkoepel en toegang tot achtertuin. wonen op Texel: www.detexelsemakelaars.nl Vismarkt 7 1791 CD Den Burg telefoon (0222) 313 555 fax (0222) 313 946 telefoon in het weekend: 06 -53 16 71 56 info@detexelsemakelaars.nl De woningzoekende moet voldoen aan de criteria van de Huisvestingsverordening Texel 1994 voor het krijgen van een Huisvestingsvergunning. De woningen worden toegewezen op registratiedatum. WONEN TBB| 1 Verlengen: De kosten voor de jaarlijkse verlenging van uw inschrijving als woningzoekende bedragen €7.00 Dit bedrag kunt u overmaken op rekeningnummer 36.25.04.881. U kunt ook betalen op ons kan toor. Zorgt u er ook voor dat wij uw meest recente inkomensgegevens krijgen. Voor informatie kunt u ons bellen: 0222 - 36 33 33 Toewijzingen reacties Jan Dirksoord 55 Emmalaan 42 15 Dorpsstraat 190 4 inschrijfdatum Toewijzingen reacties inschrijfdatum via urgentie Wagemakerstraat 14 38 05-06-2003 22-12-2005 Bernhardlaan 143 38 05-11-2002 02-12-2004 Starkenburgh 76 8 27-07-2004 Vierkamerwoning Schoonoordsingel 28 te Den Burg Begane grond 1e verdieping 2e verdieping Kale huurprijs Totale huurprijs Beschikbaar per Uiterste inleverdatum woonkamer, hal en keuken 2 slaapkamers en badkamei 3e slaapkamer en zolder €451,25 €453,05 direct 04-07-2007 Vijfkamerwoning Trompstraat 19 te Oudeschild De woning wordt alleen voor verhuur aangebodei minste twee jaar zijn geregistreerd als woningzoekenden. Aantal kamers Kale huurprijs Totale huurprijs Beschikbaar per Uiterste inleverdatum woonkamer, 4 slaapkamer. €425,66 €427,46 01-09-2007 04-07-2007 t gezin net 3 of meer kinderen, die ten- Sen ioren woning Botterstraat 17 te Oosterend (benedenwoning) Criteria: 1. Inschrijvers ouder dan 50 jaar 2. Inschrijvers jonger dan 50 jaar 3. Maximaal 2 personen Aantal kamers Kale huurprijs Totale huurprijs Beschikbaar per Uiterste inleverdatum woonkamer, 1 slaapkamer €364,35 €404,33 01-08-2007 04-07-2007 Om onze woningzoekenden duidelijk te laten zien welk aanbod wij hebben, zal Stichting Wonen Texel vanaf nu niet alleen haar huurwoningen, maar ook haar verkoopwoningen in eén en dezelfde advertentie en op onze internetsite aanbieden. Indien u geïnteresseerd bent kunt u zich inschrijven bij ons kantoor op Thijsselaan 2 of via dè website: www.wonentexel.nl STICHTING WONEN TEXEL BIEDT TE KOOP AAN Mulderstraat 25 te Oosterend Rustig gelegen hoekwoning (twee-orider-één-kap) De woning heeft een woonkamer (type doorzon) met gesloten keuken. Tussen de keuken en ber ging bevindt zich een overkapping met aanslui ting voor de wasmachine en deur naar de tuin en berging. Op de verdieping zijn drie slaapkamers en een badkamer. Hierboven een bergvliering. De woning heeft aan drie zijden tuin. Perceelgrootte ca. 245m2. De woning is een "koopgarant-woning". Dit houdt in dat u met een korting van maxi maal 25% kunt kopen. Meer informatie kunt u krijgen bij ons kantoor of bij Makelaardij Texel Vastgoed. Verkoopwoningen worden bij voorrang aangeboden aan ingeschreven woningzoekenden die een huurwoning van SWT achterlaten en vervolgens aan overige ingeschreven woningzoekenden Uiterste inleverdatum: 4 juli 2007, Vrije verkoopwaarde: 170.000,-, Met 25% korting: 127.500, Stichting Wonen Texel Thijsselaan 2 1791 VH Den Burg telefoon 0222 - 36 33 33. J&j Geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 12.30 uur. Telefonisch de hele dag, behalve vrijdag- 9 middag. Kijkt u op www.wonentexel.nl voor info en online inschrijven.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6