'Leven als een topsporter, anders beland je in rolstoel' Nieuwe dans jumpstyle verovert ook Texel in snel tempo 'Mijn moeder kan er niets van!' Marathonlopers vragen aandacht voor astma TEXELSE 7 COURANT Joost (Dourlein) mag het weten VRIJDAG 29 JUNI 2007 onde Petisdegrootste rage onder Neder- bndse jongeren op dit moment: imipstyle. Ook Texel jumpt zich i ze - momenteel een ongeluk. 'Ik jump- ieie rtt op het strand bij Rondje Texel. Jawt federeen had mij gezien op het k we-: loteschemi.' )UQeo-7 het veldje aan de Bernhardlaan g^t de Sluyscoog staan drie mei- at gr fen van een jaar of tien als een gek te jrd is" pnngen en draaien op de muziek die henr'r it hun mobieltje komt. Het lijkt alsof iq we,j e zomaar wat doen, maar het sprin- en en draaien gaat gelijk. Ze 'jum- en', de dans die op dit moment de Beirö |W,s,e ra9e is onder Nederlandse roeren. jaipstyle is een muziekstijl die aristig is van de gabbermuziek uit jaren '90, de dans woei vorig jaar Frankrijk over naar Nederland. Eerst op het platteland, later ook in de Randstad. Het wordt vaak op de raar ste plaatsen gedaan: de winkelstraat, het strand, bij oma thuis. De jongeren maken filmpjes van hun jumps en zet ten die op websites als youtube.com. Langzamerhand werd jumpen steeds had iedereen mij op het grote scherm gezien.' Ook het broertje van Nikki jumpt: 'Hij deed het in een schoenen winkel en het filmpje daarvan heeft hij op youtube.com gezet.' Esmee van Loon (11) en de zusjes Bntt en Iris van Heeringen (12 en 13) Volgens danslerares Whitney moet je vooral de basispasjes goed kennen. 'Als je die kent, kun je zelf de volgorde bepalen. Maar de draai blijft moei lijk. Je gaat een andere richting op en raakt daardoor je oriëntatie kwijt. Dat is heel lastig.' Dat bevestigen de populairder en nu jumpt bijna elke Nederlandse jongere onder de 16. Zo ook op de Thijsseschool in Den Burg. Op een willekeurige woens dagochtend is het niet moeilijk om 40 kinderen voor een foto aan het jumpen te krijgen. Dim Dros (10) en Nikki Joseph (12) jumpen heel vaak. Dim:'lk deed het zelfs op het strand bij Rondje Texel. Dat was gefilmd en toen Me kun je ook leren met uit Oosterend jumpen ook. Zij zitten zelfs op een jumpstylecursus van de Muziek- en Dansschool. 'We jumpen elke dag wel eventjes, vaak met vrien dinnetjes', vertelt Britt. 'Op het school plein gebruiken we onze mobieltjes voor de muziek, maar soms is er een cd-speler.' Volgens de meiden wor den hun ouders soms wel gek van het gejump de hele dag. 'Vooral als de muziek te hard staat', vertelt Esmee. 'Mijn moeder vindt het er wel grappig uitzien. Soms doet ze met mij mee, maar ze kan er mets van!' Whitney Valk (16) van Dansschool Cor- ma uit Den Helder geeft de jumpstyle cursus. Zo'n 70 mensen doen er aan mee. 'Het is een enorme rage, alle kinderen jumpen nu. Ik heb de dans speciaal geleerd om deze lessen te geven, er is een enorme vraag naar. Er zitten zelfs twee volwassen vrouwen in mijn groep!' Eén van die vrouwen is Cocky Penha uit De Koog. 'Ik zag die advertentie in de krant en dacht dat wil ik leren. Het gaat nu hartstikke goed. maar je moet het wel even leren. Alles dat je niet kunt is in het begin moeilijk.' broers Herman en Jan-Jelle van de Vis (12 en 14): 'Die draai is het moeilijkst en daar willen we ook meer soorten van leren', vertelt Herman. 'Wij ken den de basis wel al, maar leren er nu nieuwe draaien bij.' 'Je kunt zelf heel makkelijk pasjes verzinnen, je kunt alle kanten op', vult Whitney aan. Vermoeiend Tijdens de les doen de kids eerst een warming-up waarna de basis pasjes worden herhaald. Twee keer Tom Winkel (11) en Daniël Eelman (12) en hun schoolgenootjes van de Thijssechool jumpen ook. Texelse jumps op internet Op internet zijn verschillende filmpjes van jumpstyle op Texel te vinden. Zo laat een filmpje op youtube.com zien hoe twee jongens, op vakantie op Texel, jumpen op het strand, het bos en in hun bungalow. Ook zijn er filmpjes te zien van de jumpnight in Time Out. springen op de grond, kick voor met links, kick achter met links, wissel van been, tap met rechter voet achter en dan hetzelfde met rechts hetzelfde als eerst met links. De stappen gaan snel en zijn onnavolgbaar. 'Gewoon lekker stampen', roept Whitney tegen de groep van 30 kinderen, waann zelfs meer jongens dan meisje zitten. Een jongen draait steeds rechtsom terwijl hij linksom moet. 'Draai maar naar de piano', maar de jongen draait weer rechtsom. Regelmatig vallen er kinderen om als er een moeilijke draai wordt geoefend. 'Hij kan er niets van', roept een jongetje terwijl hij naar zijn vriendje wijst. Nog voor de pauze slaat de vermoeidheid toe. Af en toe gaan er kinderen aan de kant zit ten en beide nooduitgangen moeten open voor frisse lucht. Jumpen is hard werken. 'Het lijkt alsof jumpstyle alleen maar wat gespring is', zegt Whitney. 'Maar het is eigenlijk hartstikke zwaar. Voor dat springen heb je een goede con ditie nodig. Tien minuten streetdance is geen probleem, maar tien minuten jumpstyle is een ander verhaal.' De muziek van jumpstyle, een vrolijke variant op hardstyle, telt 140 beats per minuut. Een lekker hoog tempo om op te jumpen dus. De broers Herman en Jan-Jelle kunnen ook niet zo heel lang achter elkaar jumpen. 'Een heel nummer jumpen is echt heel lang. Je moet een topconditie hebben om dat vol te houden.' Er wordt dus altijd en overal gejumpt. "Ook in de klas. ook als ze naar de wc lopen', zegt juf Rianne Malschaert van de Thijsseschool. Vervelend vindt ze dat niet: 'Ach, het zijn de laatste weekjes van het jaar, dan mag het. En we zeggen altijd dat kinderen meer moeten bewegen, dat doen ze nu.' Tekst en foto's Sietze Vermeulen Beeldbank Texel Soordwest 7 tot 8, buien en 15 graden, ideale omstandigheden om «nseen middagje lekker te surfen, fteen er is een probleem: geen col lega-surfers in de buurt. Dus dan *05l je verstandig zijn en kiezen cor een veilige plek. Zo gezegd e gedaan, en dus vertrok ik naar parkeerplaats van TESO. De is al jaren een vaste plek is de omstandigheden op Noord- Waddenzee te heftig zijn. Als stapper van de KNRM voorkom '.oste wat kost dat je ooit door je egen manschappen moet worden Dus naar een veilige plek: eeropstahoogte, stroom en wind Mn elkaar in; wat kan er dan nog .Keuren? '«een uur of anderhalf heerlijk ootö water verschijnt ineens een •rubberboten vol fluitende en net peddels zwaaiende mariniers. Totale paniek bij de heren in het groen Nu had ik me al een aantal niet geschoren, maar zoveel tek ik toch ook weer niet op Bin boen? En ik droeg al helemaal witte jurk op het water... '•'ear de heren van de Joost Dour- ertazerne hadden blijkbaar hun target in het vizier, gelockt en kwa- irsn met de boten in linie mijn kant rit. 'Ze zullen mij wel moeten heb ben', dacht ik nog; anderen waren mmers niet in de buurt, k braaf erheen gevaren en het gesprek aangegaan. Wie ik was, \\Tat ik zeggen Jongerenzeilrace hoogtepunt van Michiel De Ruyterjaar wat ik in 's hemelsnaam deed en of ik wel wist wat voor gevaar ik was. Ik nog mijn materiaal nagekeken op verborgen militaire wapens, maar echt niets gevonden. Eigenlijk was het niet eens een gesprek, het was eerder een militaire voordracht, afge sloten door een parmantig 'Roger?'. Aangehoord: ja, begrepen: nee. En nu mag je van de heren ver wachten dat ze weten hoe ze met een rubberboot moeten varen en op welke positie je moet gaan liggen als je met iemand in gesprek gaat of langszij gaat liggen. Maar niets bleek minder waar. Zo gaan liggen dat de persoon (en in dit geval dus ook het materiaal) door wind en golven worden overspoeld, is bij het Korps Mariniers blijkbaar protocol. En dat met drie boten... toch zonde van al die surfspullen. En het duurde wel even voor ze ervan waren overtuigd dat een benedenwindse positie toch makkelijker praat. Nu schijnt het zo te zijn dat de Mokbaai verboden gebied is. Ik heb in mijn jeugd misschien iets te veel naar The A-team en MacGyver gekeken, maar ik kan me toch niet voorstellen dat ik, met mijn surfspul len, een serieuze bedreiging voor de veiligheid van ons land ben. Dat zou zelfs BA niet lukken. Begrijpen doe ik deze (ongezonde) vasthoudend heid niet. Je maakt een verstan dige keuze, doet niemand kwaad, verstoort de natuur niet en toch zijn er mensen of instanties die te beperkt zijn in hun doen en denken om hier op een Texelse manier mee om te gaan. Volgens mij hoef je als Defensie niet altijd meteen aan te vallen. Soms is een verrekijker al voldoende. Volgende keer toch maar het hokje ongeschikt aankruisen? Joost Albers, Den Burg. Tennisvereniging houdt open huis Tennis Vereniging Oosterend (TVO) houdt morgen (zaterdag) open dag. Het evenement begint om 11.00 uur met tennisspelen voor kinderen. Vanaf 12.00 uur kunnen volwasse nen kennismaken met de sport en om 14.30 uur gaan de banen open voor iedereen die het leuk vindt om eens een wedstrijd te spelen. Aan melden is niet nodig, deelname is geheel vrijblijvend. Wie geen racket heeft, kan er één lenen. De deel nemers moeten zelf zorgen voor sportschoenen (geen hardloop schoenen). Vanaf 12.00 uur wordt gerookte en gebakken vis verkocht. De opbrengst wordt gebruikt om de jeugdtrainingen mee te bekostigen. De banen van TVO liggen aan de Bijenkorfweg, achter het dorpshuis. Kampioenschappen atletiekvereniging Atletiekvereniging Texel houdt zaterdag op de baan aan de Haffel- derweg in Den Burg clubkampioen schappen. De wedstrijden begin nen met een sprint, daarna volgen speerwerpen en verspnngen en tot slot wordt een langere afstand (600 of 1000 meter) gelopen. De wed strijden beginnen om 13.00 uur, om ongeveer 16.00 uur worden de kampioenschappen afgesloten met wedstrijden over vijf kilometer. Publiek heeft gratis toegang. Jongeren tussen de 15 en de 25 ir maken kans mee te varen in de Race2sail de Ruyter, een zeil race met historische zeilschepen Ier ere van het- 400ste geboor tejaar van Michiel de Ruyter. De bemanning van de schepen moet *°°r minimaal de helft uit jonge- ran bestaan, die hun plaats aan boord kunnen verdienen door het schrijven van een motivatie. De race duurt van 17 tot 25 augustus, begint in Den Helder en eindigt in Gissingen op Sail De Ruyter. tece2saiL is een bijzondere race, töarbij niet volgens een vast par cours wordt gevaren. Tussen Den leider en Vlissingen zijn waypo- rs opgegeven (boeien en andere parkeerde punten). De schepen roe!en daartussen heen en weer teren, maar mogen de volgorde zelf bepalen. Zo kan elk schip zijn eigen snelste koers kiezen. Het schip dat na afloop de meeste mijlen heeft afgelegd, wint. De jongerenrace moet het hoogtepunt vormen van het Michiel de Ruyterjaar. Meer dan 150 jongeren zullen op elf schepen de strijd met elkaar aangaan. Deel name staat open voor jongeren uit de voormalige Admiraliteitsgewesten. Zij moeten ingeschreven staan als inwo ner van Middelburg, Rotterdam, Dok- kum, Harlingen, Hoorn, Enkhuizen, Amsterdam, Texel of Den Helder. Een week lang leren zij gezamen lijk een zeilschip te bemannen. Van het zetten van de zeilen, het stu ren en houden van de uitkijk tot en met koken en het dek schrobben. De deelnemers zullen bij alle taken betrokken worden en aan het einde van de reis blijken de bij aanvang voor elkaar onbekende opvarenden goede vrienden te zijn geworden. De professionele bemanning leert de deelnemers de fijne kneepjes van het vak. Enkele schepen die mee varen zijn de Shtandart, een 16de- eeuwse replica uit Rusland; de Tecla en de Gallant, oude haringloggers uit 1900; de Thermopylae, een voorma lig America's Cup racer; de Excelsior, een oude visserssmack uit Engeland en de Urama, het zeil- en trainings schip van de Nederlandse Marine. Jongeren die kans willen maken op een plek aan boord, kunnen op www. race2sail in maximaal 150 woor den beschrijven wie hun held is. Op de website zijn ook de overige voorwaarden voor deelname te'vin den. Zeilervaring is niet vereist. De inschrijving staat open tot 10 juli. Een jury maakt een voorselectie uit de inzendingen, waaruit de winnaars worden getrokken. Els de Jager blijft nieuwe uitda gingen zoeken. Na haar avonturen op 's werelds hoogste bergtoppen heeft de 59-jarige Hoornder zich nu opgegeven voor de marathon van New York. In gezelschap van zestien teamgenoten probeert ze op 4 november voor het eerst van haar leven de loop over 42,195 kilometer te volbrengen. Hun over eenkomst: ze hebben allemaal last van astma. Bovendien lopen ze voor een goed doel. Ze doet al bijna veertig jaar aan atle tiek. Ze liep vele crosslopen, een paar keer de halve marathon en in estafetteverband ook de Zestig van Texel. Maar van een marathon was het nooit gekomen. Dat daar nu verandering in komt, is zowel te danken aan het toeval als een oude wens. In november kreeg ze het ver zoek mee te denken over een motto voor mensen met astma die in 2007 in New York de marathon wilden lopen. Het verzoek was afkomstig van Dave Brill, voorzitter van De-lce, organisator van de expeditie naar de noordcol van de Mount Everest, waaraan De Jager twee jaar geleden meedeed. Op haar suggestie - 'Breathe-Run-Inspire' - kwam een bedankje terug, met daarin het zinnetje 'Jij schrijft je toch ook in?' Ze kreeg nauwelijks de tijd daarover na te denken, want al snel volgde een nieuw berichtje, waarin Brill zich uitputte in excuses, aan gezien de leeftijdsgrens voor deze speciale groep 45 jaar zou zijn. 'Dat prikkelde mij. Ik schreef me toch in en liet in mijn motivatiebrief weten dat het mij geweldig leek om juist op 4 november de New York Marathon te lopen. Vijf dagen daarvoor word ik 60 jaar, een fantastische manier om die leeftijd te vieren.' Als inspiratie bron noemde ze haar vader, die rond zijn zestigste zijn eerste marathon liep. Haar bnef had succes, want in febru ari kreeg ze bencht dat ze was doorgedrongen tot de eerste selec tie van honderd mannen en vrou wen. Tijdens een trainmgsdag op 15 maart in het Olympisch stadion in Amsterdam viel de beslissing. Na een lange dag, met een motivatie- gesprek, groepsgesprekken, diverse loopoefeningen en een duurloop van 3000 meter, kreeg ze te horen dat ze 'heel zuinig' liep en één van de zeventien atleten met astma was die in New York mogen meedoen. Ze is de oudste. Voor een atlete van 52 werd eveneens een uitzondenng gemaakt, de anderen zijn (veel) jon ger dan 45 jaar. 7 de foto's waarmee Els de Jager op de website www.mynewyorkmarathon.nl laat zien in welke omgeving ze traint. In de aanloop naar de marathon wor den de lopers intensief begeleid door sportarts en tnatleet Guido Vroemen en longarts Shelley Overbeek, die ook de Olympische ploeg in Peking bijstaat. Met uitgekiende loopsche ma's worden ze klaargestoomd voor het evenement. Daarbij staan ook de weg werd. De Kemaanse, die door haar huwelijk Nederlandse is geworden, is zelf ook astmapatiënt, wat de vraag oproept of het eigenlijk wel een handicap is om astma te hebben. Dé Jager: 'Er zijn zulke goe de medicijnen, dat astma nauwelijks meer een probleem hoeft te vormen. Marathon op Texel Om aandacht te vragen voor het project van atleten met astma die zich aan de marathQn van New York wagen, lopen de deelne mers zaterdag 11 en zondag 12 augustus een estafette door heel Nederland. Iedere atleet loopt 20 kilometer. Els de Jager is start loper. Ze begint bij haar huis in Den Hoorn, loopt naar de boot en vanuit Den Helder vervolgens nog ruim zestien kilometer in zuidelijke richting. Ook ten bate van het goede doel is de marathon die De Jagers partner Ben Bakker en zijn col lega Peter van der Struis op Texel organiseren. Op hetzelfde tijdstip als in New York het startschot klinkt, gaat een groep Texelaars op weg om zelf ook 42,195 kilo meter te lopen. Inmiddels hebben naast Bakker en Van der Struis ook Henk de Vnes, Albert Hoven, Muriël Mast en Rob van Beurden toegezegd mee te doen. Bakker: 'Het is met de bedoeling er een groot evenement van te maken. Maar iedereen die wil, mag mee. Voor meer informatie, ook over sponsoring, kan contact worden opgenomen met Ben Bakker of Els de Jager, tel. 319523. enkele trainingssessies met promi nente atleten op het programma, onder wie Gerard Nijboer en Marti ten Cate en oud-bondscoach Wim Verhoorn. Het project vindt plaats onder auspiciën van de atletiekunie en het astmafonds. Ambassadeur is Lornah Kiplagat, die vele marathons op haar naam schreef en vorig jaar zowel wereldkampioen cross als op Net als met onze expeditie naar de Mount Everest willen we laten zien dat je toch goed kunt functione ren. Veel bekende sporters hebben astma. Niet alleen Lornah Kiplagat. maar ooK schaatser Erben Wenne- mars en zwemster Marleen Veldhuis. Bij mij werd rond mijn veertigste astma geconstateerd. Mijn longarts zei toen: je moet leven als een top sporter, anders zit je straks in een rolstoel. Niet zo leuk om te horen, maar ik heb daardoor wel een ijzeren discipline opgebouwd. Dat ik astma heb, motiveert alleen maar. Als ik niet op deze manier zou sporten, zou ik me niet zo goed voelen als nu.' Naast het doel iedereen te laten zien dat met astma goed te leven valt, steunt de groep lopers de Lornah Kiplagat Foundation, een stichting die meisjes in Kenia helpt bij hun scholing en sportieve activiteiten. Een succesvolle organisatie, die samenwerkt met enkele universitei ten in de Verenigde Staten, waar jaarlijkse jonge Kenianen aan een studie beginnen om aan hun toe komst te werken. Door sponsors te werven, proberen De Jager en haar collega-atleten veel geld voor het goede doel bijeen te brengen. Ze heeft goede verwachtingen. 'Onze eigen kosten worden betaald door medicijnenfabnkant AstraZeneca en een paar andere grote sponsors. Daardoor blijft er waarschijnlijk veel geld over voor de stichting van Lor nah. Zij verdient dat ook. We heb ben een keer met haar getraind en ze komt heel goed over Een leuke, gedreven vrouw, die veel over heeft voor haar sport en de mensen voor wie ze opkomt.' Meer informatie over het project staat op www.mynewyorkmarathon. nl. Els de Jager houdt op deze web site een blog bij. Joop Rommets

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7