HEMA Cfroen TwarLrJexels in het hart Vloedpalen brengen Zeehond Piet heeft geen zin in een spuitje kustproces in beeld TB hekelt Natura 2000 'Aanwijzing schadelijk joor Texelse economie' Discussieavond nieuwe bedrijventerreinen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12187 DINSDAG 3 JULI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg TEXELSE ;iCOl JRXNT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. •Ken van de zomerschool van het NIOZ zetten één van de vloedpalen bij de ®(15 Mokweg-Molwork op z'n plaats. (Foto Joop Rorrv^tslBeeldto'* mt$0 De vloedpalen brengen de ontstaansgeschiedenis van Den Hoorn en omgeving in beeld. Natura 2000, het aanwijzingsbe sluit voor de natuurgebieden op en rond het eiland, zal schade berok kenen aan de Texelse economie. Aldus reageert Texels Belang in een zienswijze. 'Ontwikkelings- exploitatiemogelijkheden wor den aan banden gelegd.' Volgens TB heerst er op Texel nog veel onduidelijkheid over Natura en zijn veel vragen onbe antwoord gebleven. Met name de onbekendheid over de gevolgen voor bedrijven die in de buurt lig gen van een natuurgebied is TB een doorn in het oog. Deze worden pas duidelijk als het beheersplan klaar is. 'Nu kunnen we onmogelijk afleiden wat de gevolgen zullen zijn', aldus Piet Standaart. Zijn fractie vindt dat deze eerst zichtbaar moeten in, alvorens een definitief besluit over aanwijzing wordt genomen. TB vraagt minister Verburg daarom het aanwijsbesluit om te zetten in een cnncipebesluit. Volgens de minis ter zal het huidige gebruik straks vergunningplichtig zijn. 'Bestaande activiteiten en evenementen worden afhankelijk gesteld van dit natuur beleid. In zijn algemeenheid worden hiermee ontwikkeling- en exploi tatiemogelijkheden aan banden gelegd. Dit zal de economie van het eiland schaden. In ieder geval zal de introductie van extra vergunning plicht leiden tot hogere kosten.' TB vreest dat de aanwijzing negatieve invloed heeft op bestaande bedrijf- voeringen en ontwikkelingen. Verder verwijt de partij de minister dat hij niet aangeeft wat ecologische veranderingen, zoals de komst van de Japanse oester en de toename van grauwe ganzen en haviken voor gevolgen hebben voor bedrijven en organisaties in de omgeving. Tenslotte wijst TB op het belang van kleinschalig historisch mede gebruik van de Waddenzee, zonder regeldruk. 'Op trilateraal niveau is hiervan het nut ingezien en het is nu ook aangenomen tijdens de trila terale ministersconferentie in 2006 op Schiermonnikoog. Wij verzoeken u dit gegeven mee te nemen in het aanwijzingsbesluit.' leTask Force Ruimte houdt woens dagavond een openbare bijeen- •yrst in dorpshuis De Bijenkorf iiiOosterend. Gepresenteerd wordt sei aanzet voor een ontwerp voor nieuwe bedrijventerreinen in De en Oosterend. De Task Force Ruimte geeft deze avond een advies waarna de gemeente en gemeenschap kunnen besluiten dit over te nemen. De avond begint om kwart voor acht en alle belang stellenden zijn welkom om mee te discussiëren. VVD op de bres voor betere N99 De raadsfracties van de WD op Wieringen en op Texel hebben de handen ineen geslagen, met als doel de aan- en afvoer van verkeer naar Texel te verbeteren. Op vrijdag 29 juni hebben bei de fracties een gesprek gehad. Belangrijkste onderwerp was de N99, vanaf Lutjestrand tot de aansluiting met de A7. Ze hopen hiervoor te kunnen profiteren van Iwt Waddenfonds. 'Voor de gemeenten Wieringen en 'exel (en natuurlijk óók voor Den Helder) is een goede en vooral vei lige aan- en afvoerroute van emi nent belang', schrijft de Texelse WD in een persbericht. Voor wat de N99 betreft hebben de fracties van Texel en Wieringen afgespro ken dat deze zaak zal worden aan gekaart bij de provincie Noord-Hol land. 'Hierbij zal ook het aspect van de toekomstige TESO-haven aan de orde komen en de eventuele aanleg en ontsluiting van het nog te realiseren Wieringer-randmeer.' Beide liberale fracties vinden dat het nu de tijd is om deze zaken nader te bekijken. Ze verwijzen naar een in 2007 te houden onder zoek naar de verkeersstromen in het bewuste gebied en de beoogde infrastructurele aanpassing van de N99. Vet palen met het opschrift 'Vloed- In anno brengt Den Hoorn de ontstaansgeschiedenis van het dorp on omgeving in kaart. De eerste, met het jaartal 1290, werd vorig jaar ol op de kruising Klif-Hoge Achter om geplaatst. Sinds zaterdag staan ook twee palen met 1390 bij de kuising Mokweg-Molwerk en een oeal met 1910 bij de opgang naar te Horsmeertjes. Deze week komen caar nog vier palen bij, terwijl er in oo nabije toekomst ongetwijfeld nog moer zullen volgen. 'Langs wan daden, vooral. We zetten heus de hele zuidpunt vol. Maar we vinden het een mooie manier om te laten zien dat het landschap in dit unieke stukje Nederland nog steeds in beweging is. Bovendien misstaan ze niet', vindt Herman Ridderinkhof, voorzitter van de dorpscommissie. De zee heeft Den Hoorn in de afge lopen eeuwen veel gegeven. Door zandbanken die met de Texelse kust verheelden, groeide de zuid westkant van het eiland gestaag. Poldertjes als De Naai en De Kuil zijn daar nog het bewijs van. Maar dat de zee ook neemt, laat de paal zien die bij paal 9 komt. Daar lag de vloedlijn honderd jaar geleden 800 Dierenarts Loek van Vliet en verzorger Salko de Wolf geven huiler Nellie een vaccinatie tegen het dodelijke zeehondenvirus. (Foto aece VermeoieniBooiabank Teietn De ene zeehond houdt zich groter dan de andere. Dus als de dieren arts langs komt om een ze spuitje te geven zijn er natuurlijk altijd bij die zich niet zomaar laten vangen. Maandag werden de zeehonden bij Ecomare ingeënt tegen het zeehondenvirus dat op de Deense wadden is opgedoken. En zee hond Piet vond dat niet leuk. Verzorgers Salko de Wolf en Mare Roeper hadden geen problemen om de eerste vier zeehonden te vangen in het leeggelopen bassin. De dieren spartelden wel een beetje tegen, maar zodra het net over hen heen lag, konden ze niet zo veel meer. Dierenarts Loek van Vliet zette het spuitje, stagiair Elske de Jong drukte twee rode stippen op de rug ter herkenning en de patiënt kon weer verder in het zonnetje liggen. Maar Piet was niet van plan mee te werken. Hij was vonge week 38 jaar geworden en als oudste zeehond bij Ecomare was hij niet van plan zomaar een injectie te krijgen. De Wolf en Roeper moesten achter Piet aan en verschillende pogingen het net over hem heen te gooien misluk- meter westelijker. De monumentjes zijn door Rijks waterstaat afgedankte meerpa len, gefreesd en geschilderd door Hoornders Jan Commandeur en Bart Witte. De plaatsing werd zater dag bijgewoond door studenten van de zomerschool van het NIOZ, die les krijgen in de dynamiek van kust processen. Eén van hun docenten is Albert Oost van Rijkswaterstaat, die in 2004 samen met drie collega's onderzoek deed naar de geschie denis van het zuiden van Texel. Hij maakte daarbij gebruik van de lumi- nescentiedatenngsmethode. Daar- ten. Piet beet in het net, worstelde zich los en beet weer in de alumi nium stangen die aan het net vast zaten. Er kwam een beetje bloed uit zijn bek. Piet was boos. De bezoekers van Ecomare keken verbaasd toe, maar vonden het wel een interessant schouwspel. 'Wat gaan ze met die zeehond doen?' vroeg een jongetje aan zijn moeder.' Bij een volgende poging lukte het de verzorgers wel om Piet te vangen en terwijl Piet half uit het net lag, zette Van Vliet de spuit. Tijdens het injecteren van de overige drie zee honden bleef Piet nukkig. Toen de dierenarts langsliep haalde Piet nog even boos uit naar die man die hem net dat verschrikkelijke onrecht had aangedaan. Ook de vijf huilers, jonge zeehonden die zonder moeder werden aange troffen, moesten worden gevacci neerd. Bij hen ging het iets makkelij ker. De Wolf kon de diertjes oppakken en Van Vliet zette de injectie. De huiler Robin was afgelopen vrijdag pas binnengebracht. Zij piepte het meeste bij de prik. Huilers krijgen altijd drie injecties als zij tijdelijk bij Ecomare blijven. mee kan op een wetenschappelijke manier worden aangetoond wan neer zandkorrels voor het laatst aan zonlicht zijn blootgesteld en dus wanneer ze bij de vorming van een jong duin zijn bedolven onder ande re zandkorrels. Dezelfde Oost hielp vorige week om exact vast te stellen waar de vloedpalen moesten wor den geplaatst. 'Hij was erg streng', vertelt Ridderinkhof. 'Een paar keer keurde hij een plek af die ons beter uitkwam. Die plek bestond toen nog helemaal niet, zei hij dan.' De vaccinaties zijn nodig omdat eind juni zo'n vijftig dode zeehonden aan spoelden op het Deense wadden eiland Anholt. Ze waren allemaal gestorven aan het zeehondenvirus phocine distemper. In 2002 zorgde dit virus ervoor dat de halve zee hondenpopulatie in de Nederlandse Waddenzee stierf. Vooral gewone zeehonden" zijn kwetsbaar, grijze zeehonden hebben er geen last van. Zo'n vaart zal het dit keer niet lopen meent Peter Reijnders van Wage- ningen IMARES op Texel. Hij denkt dat veel zeehonden nog resistent zijn tegen het virus uit 2002. Als het virus ook richting Nederland komt, zal zo'n 35 procent van de dieren het niet redden. Dat zou betekenen dat er nog zo'n 4000 tot 5500 zee honden overblijven en dat er voor de populatie geen bedreiging is. Op dit moment zijn er nog geen dode zeehonden in Nederland gevonden, vertelt Renée Smal van Ecomare. Drankrijders aangehouden De politie betrapte vrijdag in De Koog rond 1.50 uur een 21-jarige automobilist uit Appingedam op rij den onder invloed. De blaastest wees uit dat hij 605 ug/ alcohol in zijn adem had. Dat is ruim zesmaal meer dan de maximale waarde van 90 ug/l voor beginnende bestuur ders. Hij moest zijn rijbewijs inleve ren en moet zich eerdaags voor de rechter verantwoorden. Hetzelfde lot trof zondag omstreeks 4.00 uur een 20-jarige man uit Den Dat komt volgens haar niet alleen doordat er nog veel zeehonden resi stent zijn. 'De vorige uitbraak was in mei 2002, nu in juni. Veel zeehonden hebben nu jongen waardoor ze zich minder verplaatsen. Het kan daar om langer duren voordat het virus Nederland bereikt.' Aan het besluit van Ecomare om te vaccineren ging een gesprek tussen dierenarts Loek van Vliet en viro- loog Ab Osterhaus van de Erasmus Universiteit in Rotterdam vooraf. Osterhaus heeft in 1988 het vaccin tegen phocine distemper ontdekt. Hij raadde Ecomare aan meteen uit voorzorg te vaccineren, net ais vijf jaar geleden. Gisteren werden acht van de veer tien zeehonden uit de vaste groep van Ecomare ingeënt, de andere zes krijgen die vaccinatie woensdag of donderdag. Man schjet met windbuks De politie kreeg zondagochtend rond 6.00 uur de melding dat bij het TESO-terrein op 't Horntje van uit een auto met een geweer werd geschoten. Ter plekke constateer den agenten dat het om een lucht buks ging. Ze namen het wapen in beslag Tegen de 21-jarige eigenaar uit Alkmaar werd proces-verbaal opgemaakt. Burg. Hij werd voor controle aan gehouden in de Strijbosstraat in De Koog en blies 485 ug/l, ruim vijf zoveel als toegestaan. Sommeltjespop Met vereende krachten verrichten vrijwilligers deze week de laatste voorbereidingen voor Sommeltjes pop, dat zaterdag bij De Waal wordt gehouden. Een flinke klus is de opbouw van het nieuwe en speciaal voor het festival ontworpen podium, dat maar liefst 21 bij 8 meter groot is en waarvan de constructie al vele uren in beslag heeft genomen. Pagina 2 a Examen In een bomvolle Burgemeester de Koninghal kregen vrijdagavond 206 geslaagden van OSG De Hogeberg hun diploma uitgereikt. Voorafgaand aan de plechtigheid schotelde de diploma-uitreikingcommissie van de school de geslaagden en hun aanhang een gevarieerd feestpro gramma voor. Pagina 3 m Clubrecords Op de atletiekbaan aan de Haf- felderweg in Den Burg sneuvelden zaterdag vier records. Natasja Eel- man verbeterde het clubrecord bal- werpen bij de meisjes pupillen A. Zij wierp de bal 17,50 meter ver. Thomas Mast won elk onderdeel bij de junioren D en blonk uit op de 800 meter (2.50.7 min). Johan Tromp bracht het clubrecord bij het speerwerpen op 48,56 m en Jan Zijm verbeterde het clubrecord op de 5.000 m voor veteranen (19.03 min). Pagina 5 a Lamsvlees De promotionele inspanningen om een breder publiek te interesseren voor echt Texels lamsvlees zijn niet vergeefs. De afgelopen jaren zijn vraag en afzet gestaag gestegen en het eind van die ontwikkeling lijkt nog niet in zicht. Op Texel zelf begint zich zelfs een verzadiging af te tekenen. Meer dan dertig restaurants hebben hier gecertificeerd Texels lamsvlees op de kaart staan. Maar op het vasteland is nog veel te winnen. Pagina 5 Catamaranzeilers in problemen Reddingboten Beursplein 5 en De Zalm moesten zondagmiddag rond 15.00 uur uitvaren om de opvaren den van een catamaran te hulp te schieten. De twee, vakantiegangers uit Leusden. waren vergeten de dop jes om mee te lozen in de drijvers te doen. Toen de drijvers vol liepen, sloeg de zeilboot om. Dat gebeurde ter hoogte van de Slufter Na enke le mislukte pogingen de catamaran weer overeind te krijgen, overwogen ze alarm te slaan door een vuurpijl af te schieten. Maar voordat het zover kwam, was de door een strandwan- delaar gewaarschuwde KNRM al ter plaatse. De Beursplein 5 nam het scheepje op sleeptouw en bracht het naar het strand bij paal 33. Daar werd flinke schade geconstateerd. De mast was flink verbogen en het grootzeil stuk. De hele reddingactie duurde ruim vijf kwartier. TEXELTOERI! Advertenties voor de Vakantiekrant van 13 juli kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 5 juli a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1