SBB zet Westdorp uit woning Sir Robert Peel Cjrocn 'wartrjexels in het harL, Hans Eelman teleurgesteld Geen toestemming opduiken scheepswrak Cijfers inschrijving vervoer geheim Balkenende woensdag op Texel Werkbezoek premier n teken duurzaamheid TVL bezorgd over 'Camp Silver' 'Kamperen bij de boer door misbruik in gevaar' Paal verkeersschool KONSUM OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12188 VRIJDAG 6 JULI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg 3 de deurwaarder kijken toe hoe verhuizers spullen uit het woonhuis mchtauto laden. /foto* Cor Westdorp ontruiming. vertegenwoordigers van de pers filmen hoe Westdorp, die de media zelf had getipt caviakooi in de auto zet Staatsbosbeheer heeft woens- iagmorgen de deurwaarder woonhuis van boerderij Sir Robert Peel bij De Cocksdorp feten ontruimen. Het huis werd bewoond door de familie Cor Westdorp. De ontruiming volgde opeen uitspraak van de rechter, nadat eerder de Pachtkamer en iet Pachthof een oordeel hadden uitgesproken. Westdorp had met SBB een conflict over de pacht en beheersvergoedingen en zou geld te goed zijn. Hei geschil speelt al een jaar of «i en liep dermate hoog op dat tede partijen al jaren niet meer ■•«elkaar in gesprek zijn. 'Over het t van onze veestapel limou- sra (vleesrunderen) bestaat geen discussie. SBB geeft zelfs aan dat tl' uitstekend gaat. Het conflict tót om de zakelijke invulling. We beheren de grond op natuurlijke wijze en hebben daardoor een zeer extensief bedrijf. De opbrengsten vallen over het algemeen tegen. Daar moeten de kosten aan worden aangepast. Landbouworganisatie LTO steunt ons daarin. In principe draait het om een klein financieel verschil en wat ons betreft had de kwestie in een half uur kunnen worden opgelost. Maar SBB wilde gewoon niet. Ze zeggen dat we er lang en intensief over hebben gesproken, maar dat klopt niet. Vanaf 2004 hebben ze de harde lijn gekozen.' Westdorp riep onder meer de hulp in van burgemeester Geldorp. In een gesprek met haar zegt hij geschrok ken te zijn van het negatieve beeld dat SBB haar over hem zou hebben geschetst. 'Als je zoals ik mee werkt aan de uitbreiding van de golfbaan en het creëren van natuur, zou je verwachten dat je enig kre diet hebt. Maar het omgekeerde blijkt het geval. Ik word omschre ven als een koppige baas. Maar ik ben tot alles bereid geweest. De burgemeester zei dat ik een handreiking moest doen. Ik zei haar dat ik geen handen meer over heb van al die handreikingen die ik heb gedaan. We hebben ik weet niet hoeveel pogingen gedaan om met SBB in gesprek te komen. Maar dat is steeds afgewezen.' Westdorp spreekt tegen dat SBB van hem nog geld te goed is, maar dat de dienst het hem onmogelijk heeft gemaakt om de beheersvergoedin gen te ontvange waarop hij naar eigen zeggen recht heeft. Ontruiming Westdorp, die aangeeft geen pro blemen met Staatsbosbeheer op Texel te hebben, maar het aan de stok heeft met de leiding in Amster dam, heeft hoger beroep aange tekend tegen het vonnis over de ontruiming. Maar SBB wilde dat niet afwachten. Toch hield de fami lie Westdorp hoop dat het goed zou aflopen. Toen het woensdag ochtend zover was, had Westdorp de deur op slot gedraaid en zich met echtgenote en dochter op de verdieping teruggetrokken. Dat dit ook een publiciteitsstunt was, wilde Westdorp, die alle lokale media op het eiland had getipt, naderhand wel toegeven. Naar eigen zeggen om 'het criminele gedrag van deze organisatie' vast te leggen. 'We willen laten zien hoe SBB omgaat met mensen die hun werk doen, op een manier waarvan SBB zelf zegt dat die goed is, maar die blijk baar geen broodwinning mogen hebben.' Doelend op de beoogde natuurontwikkeling in Waalenburg. 'Collega's, kijk uit als je met dit soort partijen in zee gaat.' Toen een aannemer in opdracht van de deurwaarder de achterdeur for ceerde, verleende Westdorp de ver huizers alsnog toegang. De spul len werden overgebracht naar de naastgelegen schuur, die Westdorp mag blijven gebruiken. 'De reden daarvan is eigenlijk net zo krankjo rum als deze ontruiming. We wonen hier nu zelf twintig jaar, de familie zit al sinds de jaren twintig van de vorige eeuw op dit bedrijf. We zijn een jaar eigenaar geweest en toen kwamen de plannen voor natuur ontwikkeling. In verband met een overpad moesten we verkopen aan de provincie. Achteraf bleek dat helemaal niet nodig. Hadden we het maar met gedaan, dan hadden we nu niet in deze situatie gezeten. We houden een bedrijf over van vijftig hectare, waarop geen brood winning mogelijk is." Volgens de deurwaarder is er alter natieve woonruimte beschikbaar in hoeve Dorpzicht, die Westdorp ook pacht van SBB. Westdorp: 'Die verhuren we aan toeristen, het duurt nog maanden alvorens we daar in kunnen. Bovendien kun nen de huurinkomsten niet mis sen. Dat is geen optie.' De familie Westdorp heeft inmiddels elders tijdelijk onderdak gevonden. In de uitspraak van gerechtshof Alkmaar staat ook dat Westdorp moet stop pen met toeristische verhuur van de woning bij hoeve Dorpzicht, omdat dit volgens SBB niet is toegestaan. Ook aan dit vonnis wil SBB uitvoe ring geven. Reacties van SBB en bemiddelaar Johan Wieringa staan op pagina 5. van 100 jaar TESO heeft van de Archeologische Monu- mentencommissie geen toestem- ming gekregen om een scheeps- wak op te duiken. Daarom roept "fa organisatie kottervissers op «m opgevist scheepshout of -con- sfacties naar het Maritiem Jut tersmuseum te brengen zodat ze "fat tijdens de feestweek tentoon kunnen stellen. is een vergadering voor de feest week kwam het idee op tafel om ook de tijd van vóór TESO te belichten en een scheepswrak op te duiken. TESO diende hiertoe een aanvraag in bij de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM). Hans Eelman: 'Het moest beoordeeld worden door de Arche ologische Monumentencommissie, maar ze kwamen er niet uit. Ik was er al bang voor want het duurde lang.' Eelman vindt het jammer. 'Voor onze kust ligt anderhalve hectare met scheepswrakken. We hebben er niets over te zeggen. Ik zeg altijd een schip vergaat twee keer. Over tien tallen jaren ligt er mets meer omdat de wrakken dan door paalworm zijn aangevreten.' Volgens Peter Stassen. maritiem beleidsmedewerker bij RACM, is de aanvraag om twee redenen afgewe zen. 'Het wrak waarvoor een aan vraag was ingediend, is geen oude postboot. Het heeft niets met de tijd van voor TESO te maken. Daarnaast was het wrak al in zo'n vergane toe stand dat het voor het publiek niet zou zijn.' De organisatie liet zich niet op haar kop zitten en zocht naar een andere manier om toch iets te laten zien van de tijd vóór TESO. Eelman: 'Kottervis sers vissen regelmatig scheepshout of delen van scheepsconstructies op. Die gooien ze terug in zee, maar wij vragen hen om ze naar het Maritiem Juttersmuseum te brengen. Dan kunnen we dat tentoonstellen tijdens de feestweek.' Stassen is blij met deze oplossing. 'Als je diep in mijn hart kijkt, dan vind ik dit veel beter. Als je archeologisch hout opduikt, heb je een bepaalde verantwoordelijkheid. Dat ontloop je op deze manier.' linister-president Jan-Peter Bal kenende brengt woensdag 11 juli en werkbezoek aan Texel. Een wt deel van zijn programma estaat uit gesprekken over duur- Mm ondernemen. Stenendes komst naar Texel volgt een bezoek dat hij dinsdagmid- 9 brengt aan windmolenbouwer arakosan in Den Helder. Hier krijgt uitleg over de onderhoudsvrien- shke windturbines die het bedrijf ^akt en over de rol en beteke- van windenergie bij het realise ren van de klimaatambities van het kabinet. Aansluitend, dinsdagavond, reist de minister-president met eén van de TESO-boten naar Texel. Op het eiland zullen verschillende onder nemers hem informeren over duur zaam ondernemen. Zo gaat hij 's ochtends naar de schapenfok kerij en schapenkaasmakerij van de familie Bakker op De Waddel. Aansluitend volgt een bezoek aan de Texelse Wol Onderneming, dat diverse wollen slaapproducten maakt. De premier neemt ook een kijkje bij het bedrijf Graaf Isolatie, dat in de vorm van isolatiemateriaal van schapenwol 'een innovatief en duurzaam product' op de markt heeft gebracht. Vervolgens vindt op de haven van Oudeschild een ont moeting plaats met scholieren van basisschool De Bruinvis. Hij zal daar bovendien worden bijgepraat over de Sumwing, het nieuwe vistuig van de Texelse visserij. Daarnaast zal Balkenende in de haven uitleg krijgen over mosselhaspels in de Waddenzee. Aan het einde van de ochtend vaart de premier met de loodsbotter Texelstroom terug naar de vastewal. De reis wordt benut om te praten over duurzaamheid en klimaatver anderingen in het Waddengebied. 'Een ongewenste ontwikkeling.' Zo noemt de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers de zilver kleurige stacaravans die op Camp Silver aan de Eendekooiweg aan toeristen worden verhuurd. 'TVL vraagt zich af wat het plaatsen van vaste onderkomens, die tegen een prijs van €65,- p.p.p.n, ontbijt inbegrepen, worden aangeboden, nog met kamperen bij de boer te maken heeft.' Dat schrijft voorzitter Bart Robbers in een open brief aan de gemeente. Robbers schrijft dat TVL het kampe ren bij de boer altijd heeft gesteund, als toevoeging aan het bestaande aanbod van toeristische slaapplaat sen. 'Er was specifieke vraag naar eenvoudige, dicht bij het land betrok ken verblijfsmogelijkheden, waarin op gewone campings en in andere logiesmogelijkheden nog niet werd voorzien.' Bijkomend voordeel was dat het kamperen bij de boer de economische positie van agrariërs zou versterken, 'zonder op oneigen lijke wijze in concurrentie te komen met kampeerbednjven'. Daarbij wer den wel de nodige eisen gesteld. Zo mocht het maar om een klein aantal kampeerplaatsen per bednjf gaan, waren stacaravans verboden en mocht de boerencamping het open Texelse landschap niet verstoren. Ook gold een maximumaantal voor de hele sector. In de loop van de jaren heeft het gemeentebestuur zowel het aantal plaatsen per bedrijf als voor de sector verruimd. Niet tot vreugde van TVL, die 'herhaaldelijk' heeft gewezen op 'het gevaar dat het uitgangspunt van het onderscheidende karakter van kamperen bij de boer' naar de ach tergrond zou verdwijnen. In februari 2006 besloot de gemeenteraad dat bij de vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied reke ning moet worden gehouden met de entena voor het kamperen bij de boer. Maar 'inmiddels worden kennelijk al grenzen verlegd', aldus TVL, verwij zend naar de situatie op Camp Silver. 'Zijn deze activiteiten gecontroleerd en voldoen ze aan de gestelde eisen en aan de beleidsuitspraken van uw college en uw raad, zoals die aan de burgers zijn gepresenteerd?', vraagt Robbers het gemeentebestuur. De TVL-voorzitter citeert daarbij zijn col lega Klaas Tjepkema van de Ver eniging van Texelse Kampeerboeren, die eerder verklaarde dat door Camp Silver 'een verkeerd beeld van de kampeerboeren ontstaat' en dat spra ke is van 'een handhavingsprobleem van de gemeente'. Robbers vergelijkt Camp Silver met een hotel en voegt daaraan toe 'geen behoefte' te heb ben aan 'een willekeunge versprei ding over het eiland van oneigenlijk concurrerende kleinschalig- verhuur of hotelactiviteiten' Hij concludeert: 'TVL wil niet graag dat vanwege slor digheid in handhaving een op zichzelf goede voorziening als kamperen bij de boer door misbruik in gevaar wordt gebracht.' Oud-Taxiondernemer Henk Groot- jen is boos op de gemeente, omdat die weigert inzage te geven in de bedragen waarvoor het scholie- renvervoer aan taxibedrijven is gegund. Het bedrijf van zijn zoon raakte het scholiervervoer kwijt aan een ander, maar doordat de gemeente geen inzage geeft in de cijfers, kan Grootjen deze niet ver gelijken. Grootjen sr. uit zijn gram in de rubnek Wat ik zeggen wou, elders in deze krant. 'Het was in mijn tijd traditie dat de inschrijvers bij de opening van de enveloppen aanwezig waren.' In een reactie zegt woordvoerder Sanne Brugemann van de gemeente dat de inschrijving voor het scholierenver- voer geen openbare aanbesteding betreft. 'Dat is de reden dat de bedra gen niet openbaar worden gemaakt. Bedrijven is gevraagd offerte te doen en het is beleid om offertes niet Noodcamping op Loodsmansduin De Recreatie Stichting Texel (RST) zal de functie van noodcamping op zich nemen. De gemeente besloot om de huidige noodcamping op te heffen omdat zij wil bezuinigen. De gemeenteraad stemde dinsdag met het plan in. Omdat de gemeente het belangrijk vond dat er toch een noodvoorziening voor vakantiegangers op het eiland aanwezig is, werd er met de RST een plan gemaakt. Gestrande reizi gers bellen eerst met de receptie van camping Kogerstrand, die hen door verwijzen naar reguliere kampeer plaatsen. Campings kunnen doorge ven hoeveel plek zij nog vnj hebben. Op camping Loodsmansduin is een Prijs vakantiekaart Per abuis is in de vorige Texelse Courant de verkeerde prijs voor de vakantiekaart komen te staan. De vakantiekaart gaat €18.- kosten en is vanaf woensdag 11 juli om 16.00 uur verkrijgbaar in jongerencentrum Time Out in Den Burg. Mensen die niet zelf aanwezig kunnen zijn kun nen contact opnemen met Esther Duinker: 06-12657263. openbaar te maken. Dit beleid is con form de nota inkoop- en aanbeste dingsbeleid van de gemeente. Alleen bij openbare aanbestedingen zijn de bedragen openbaar.' Raadslid Piet Standaart heeft aan de griffier ophel dering gevraagd over de kwestie. 'Bij andere aanbestedingen, zoals voor infrastructuur en gebouwen, worden de bedragen waarvoor is ingeschre ven wel bekend gemaakt. Redelijker wijs zou je verwachten dat dit ook de inschrijving voor het scholierenver- voer zou gebeuren. Dat geeft meer duidelijkheid. Ik zie geen wezenlijk verschil tussen de twee aanbestedln gen. Volgens mij is er niets geheim aan.' Nadat Standaart de cijfers vanmor gen had ingezien, liet hij weten dat de gemeente correct heeft gehandeld en dat het bedrijf waaraan het scholie- renvervoer is gegund, de goedkoop ste inschrijver is. 'De rekenmethodie- ken in de offertes zijn verschillend, maar het is gegaan conform het aan bestedingsbeleid.' overloopgebied beschikbaar als alle campingplaatsen vol zitten. De WD stemde tegen het plan. Zij meent dat er te weinig overleg is geweest met de kampeerboeren. 'Het Toenstisch Kennis Instituut reageerde opvallend snel op deze kwestie, ter wijl we nog steeds geen reactie van hen hebben gehad over het uitbrei den van het kamperen bij de boer', zei raadslid Poster tijdens de raads vergadering. Ontwerp raadhuis Architect Manus Ballieux van archi tectenbureau Alberts Van Huut presenteert dinsdag 17 juli de aan gepaste tekeningen van het nieu we gemeentehuis. De presentatie vindt plaats in de raadzaal in het gemeentehuis en begint om 20.00 uur. Belangstellenden zijn welkom. Collecte ANGO De collecte van de ANGO die onlangs werd gehouden, heeft op Texel €3.842,- opgebracht. In ieder geval een kwart hiervan komt ten goede aan projecten voor gehandi capten op het eiland. De ANGO wil met het geld het dagelijks leven van gehandicapten en chronisch zieken wat makkelijker maken. Joyce Pool Discriminatie, fundamentalisme, ter- ronsme, vooroordelen. Ook in haar nieuwste boek schuwt Joyce Pool de grote onderwerpen niet en vraagt ze de lezer na te denken over de geva ren die de westerse samenlevingen bedreigen. Pagina 3 Armoede Rond moeten komen van nog geen €200,- per maand na aftrek van vaste lasten Voor sommige Texe laars is dit de dagelijkse realiteit. De komende tijd wordt onderzocht hoe het is gesteld met de armoede op het eiland om vanaf 2008 met maatregelen te komen. Pagina 6 Projectplan Ruimte voor Ontwikkeling De gemeenteraad is dinsdagavond unaniem akkoord gegaan met het projectplan voor de tweede fase Ruimte voor Ontwikkeling. In dit pro ject wordt onder meer het bestem mingsplan buitengebied herzien. Net als bij de herinrichting van de Groeneplaats zal burgers worden gevraagd mee te denken. Dat zal in deze tweede fase gebeuren die na de zomer van start gaat Voor deze tweede fase is een budget van €125.000,- begroot. Minder woningen Er hoeven de komende tien jaar geen 1110, maar slechts 500 wonin gen bij worden gebouwd op Texel. Dat is volgens wethouder Merkel- bach de meest voorzichtige schat ting. Bureau Companen onderzocht de woningbehoefte op het eiland en gaf donderdagavond een presen tatie van de resultaten. Het bureau baseert de conclusie over het aan tal woningen op bevolkingsprogno ses. Het wegtrekken van jeugd en de toenemende vergrijzing zijn de belangnjkste oorzaken. Meer hier over in de krant van dinsdag 10 juli. Steun voor expo Verkadealbum De tentoonstelling rond het 80- jarig bestaan van het Verkade album van Dr. Jac. P.Thijsse die momenteel in het Maritiem- en Juttersmuseum inc Oudeschild wordt gehouden, krijgt van de gemeente €4.461,- als bijdrage in de kosten. Al eerder kreeg de expositie €2.500,- van TESO. De gemeentelijke steun dekt de helft van het geraamde tekort van €8.922,-, wat volgens de subsidieverordening het maximum is. De gemeentelijke adviescom missie voor kunst- en cultuurbeleid is zeer positief en noemt de expo sitie een leuk en uniek evenement omdat de originelen van zeer hoge kwaliteit zijn en te leen is gekregen van de stichting Verkade. Verwacht wordt dat ook veel toeristen er op af zullen komen De tentoonstelling duurt tot eind oktober. TEXELSE'^COURWT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1