'Blues is de basis van alle popmuziek' Thirsty Work: geen meiden in de band Biebnight: bibliotheek werd jongerentheater Vertellende schelpen op strand Zangen or9ei in kerk Den Burg TEXELSE 2 COURANT Agenda E teso Gevaren voor tovenaarsleerling Harry Potte Film VRIJDAG 6 JULI 2007 rechts: Martijn Dros, Edwin Bakker, Stefan Bremer De leden van Thirsty Work hebben een hechte vriendschap. Van links Hans List. Op de drums Biem Vlaming. 'Dorstig werk, dat spelen. Blues, rokerig, warm, drank, dat lijkt zo'n beetje bij elkaar te horen. Daarom vonden wij Thirsty Work wel een leuke naam voor onze band. Hoewel wij meestal aan de cola en de spa zitten.' In de oude nettenschuur van Biem Vlaming in Oosterend, ingericht als muziekschuur. wordt door Thirsty Work bijna wekelijks gerepeteerd. Muziek maken doen de vijf leden allen al van jongs af aan. Vlaming is de drummer. 'Ongeveer twintig jaar geleden zijn Martijn Dros en ik een bandje begonnen. Ik was zestien, Martijn veertien. Mijn broer reed ons iedere zondag met mijn drumstel achter in de Mini naar Oudeschild. waar we oefenden in de oude bakkerij van Dros. We had den één versterker waar alles in moest: twee gitaren, een bas en een HEMA-microfoon. Dat kon toen nog. Ons eerste optreden was in de open lucht. Groot succes. We waren nog maar net aan het stemmen toen de buren al naar buiten kwamen om te klagen.' Dros zong, later kwa men Edwin Bakker (gitaar) en Hein de Vries (bas) erbij. 'We zongen covermuziek, rock. Herman Brood.' Bakker speelde aanvankelijk akoes tische gitaar, maar schakelde over op elektrisch. 'Zo'n 25 jaar geleden was ik de eerste die op de muziek school met een elektrische gitaar op les aankwam. Er was niets op dat gebied. Het was echt pionieren. Langzamerhand kwamen er instal laties en uiteindelijk een afdeling popschool.' Vanuit dezelfde groep muzikan ten ontstond vijf jaar geleden de bluesband Thirsty Work. Versterking kwam van gitarist en mondharmo nicaspeler Hans List. 'Ik had vanaf m'n zeventiende in Black Cadillac en daarna bij Van Beurden Blues band gespeeld. Ik ben altijd een bluesmens geweest, geïnspireerd door Little Walter. Toen ik bij Thir sty Work kwam had ik het gevoel dat ik weer terug was bij de roots. Blues is echt mijn muziek. Het is de basis van alle popmuziek. Je bent er in zekere zin door beperkt, maar die beperking geeft je juist ook de ruimte.' Deze enigszins cryptische uitspraak wordt door Dros verdui delijkt: 'Je hebt de ruimte om er je eigen draai aan te geven. Nummers uit de jaren vijftig steek je in een nieuw jasje en je hebt weer nieuwe muziek. Blues is gevoelsmuziek: je zet een gevoel neer, zowel in tekst als muziek.' Bakker: 'Het is tijdloos, je hoeft niet de hele top veertig in de gaten te houden. En het is gewoon leuk om te spelen.' Toen er met het vertrek van bassist Hein de Vries een vacature ont stond, werd Stefan Bremer bena derd. 'Ik kreeg een belletje van Biem, die vroeg of ik bas kon spe len. Ik speelde alleen gitaar en zei dat ik een meisje kende dat veel beter kon spelen dan ik.' Maar zijn suggestie werd door de bandle den resoluut van de hand gewezen: 'Geen meiden in de band!' Bremer kwam kijken, kreeg een basgitaar in de hand gedrukt en speelde vier weken later mee op Texel Live. Sinds hij de basgitaar van zijn opa heeft geërfd ('uit de tijd dat blues hip was'), staat de bassist bekend als 'Hollywood-Bremer'. Hoewel de groep wekelijks repe teert, is er weinig tijd voor optre dens. Op de 18-jarige student Ste fan Bremer na heeft iedereen een gezin. Ze zijn druk, met vaak onre gelmatig werk, zoals machinist, stof feerder. kottervisser en medewerker in de welzijnssector. 'Er is iedere keer wel wat, de aanvragers komen op de wachtlijst.' Gelukkig kan de hele band tijdens Sommeltjespop acte de présence geven, evenals in augustus bij Strender Pop. Tij dens het afgelopen Bluesfestival in oktober speelde Thirsty Work in het voorprogramma van de Jan Rijbroekband, in de grote zaal van De Lindeboom. Dros: 'We waren gecontracteerd om te spelen van tien tot twaalf 's avonds. Werd ik om tien over half twaalf weggeroepen door Jan Rijbroek. Die maakte een hoop amok, was chagrijnig, omdat hij vond dat hij nu wel aan de beurt was. We waren niet erg onder de indruk, hebben gewoon ons pro gramma afgemaakt en er een extra lange gitaarsolo aan toegevoegd. Een leuk misverstand ontstond bij een optreden in Paal 9. Dros: 'Wij speelden daar en er zou een motor club langskomen. We dachten: zo'n lekker ruige club past wel bij onze blues. Bleek het een groep vijftigers te zijn op brommers, die ons al snel vroegen of we wat zachter wilden spelen.' Muziek speelt in het leven van alle Thirsty Workers een hoofdrol. List: 'Het is nooit saai, je raakt nooit uitgeleerd. Iedere keer als je gitaar oppakt pik je iets nieuws op.' Vol gens Bakker is muziek een redmid del voor zijn gezin: 'Ik doe het niet voor mezelf, zonder muziek word ik chagrijnig. Muziek is mijn eer ste levensbehoefte.' Biem Vlaming, bijna dagelijks achter zijn drumstel te vinden, maakt zelfs liever muziek dan dat hij eet: 'Als je het kunstje eenmaal onder de knie hebt, is het geweldig!' Bremer merkt enigszins bedachtzaam op dat muziek veel voldoening geeft: 'Zonder gitaar of bas weet ik eigenlijk niet wat ik moet doen, dat voelt niet goed.' Dros voelt zich een beetje een podi umbeest. 'Ik zing enorm graag, sta graag in de spotlights met iets dat ik kan. We staan altijd met heel veel plezier te zingen en dat wordt opgepikt door het publiek. Die wis selwerking met het publiek geeft enorme energie. Het is een voor recht te mógen optreden.' De bandleden voelen zich door de muziek sterk met elkaar verbonden. Bakker: 'We hebben een hechte vriendschap en gunnen elkaar het succes. De bandleden zijn eigen lijk mijn beste vrienden.' Vlaming: 'Jammer dat we niet vaker kunnen optreden. Als we straks uitgewerkt zijn, gaan we Texel bestormen.' Het optreden van Thirsty Work bete kent de afsluiting van Sommeltjes pop en begint om 23.00 uur. Tekst en foto Lida Wels Meteen bij binnenkomst merkte je het al, de sfeer in de bibliotheek was anders. Geroezemoes, gelach, overal opgewonden stemmen: er heerste een soort kunstzinnige straatstemming. Op vijf plaatsen tussen de boekenkasten en in de anders zo rustige leeszaal waren minitheaters ingericht. Daar ston den krukjes voor het publiek en twee of drie jongeren stonden klaar voor hun act. De Biebnight is een culturele avond in de bibliotheek, verzorgd voor en door jongeren. Voor de invulling was contact gezocht met het Jeugd- en Jongerenwerk van Pharos en met de Muziek- en Dansschool Texel. De cursisten jongerentheater van de muziekschool, onder leiding van Anneke Berghuis en Quinten van Katwijk, wilden graag aan dit cultu rele evenement meewerken. Maaike Vonk, locatiemanager van de biblio theek, fungeerde als coach. Samen werd in vnj korte tijd met veel bezie ling gewerkt en donderdag was het zo ver. Het publiek rouleerde volgens een vast schema, zodat alle toneelstuk jes bezocht konden worden. Vóór de pauze waren dat ingestudeerde en zelf bedachte stukken, die onge veer tien minuten duurden. Tevens was er een van tevoren opgenomen videopresentatie. Vier korte films - gemaakt onder lei ding van Jan Keymeulen, regis seur, scenarioschrijver en producer - van zeer professionele kwaliteit. Steeds opgenomen in en rond de bibliotheek, met verrassende en vervreemdende plots. Bijvoorbeeld over een meisje dat aan de balie van de bibliotheek om een pakje condooms vraagt. Die blijken in voorraad en worden afgestempeld: 'Over drie weken terugbrengen en als ze te laat zijn is dat 10 cent boete per dag.' Na de pauze werd er geïmprovi seerd. waarbij het publiek de situ atie, de relatie tussen de spelers en de locatie van het stuk mocht bedenken. Dit leidde tot hilari sche taferelen. De bibliothecaris sen onder de toeschouwers zagen soms met angst en beven hoe de bibliotheekboeken fungeerden als attribuut, waar in het vuur van het spel niet al te zachtzinnig mee werd omgesprongen. Wat opviel, was hoe zelfverzekerd en talentvol de jongeren samenwerkten. Vooral tij dens de improvisaties was te zien hoe goed ze op elkaar ingespeeld waren. Marianne Witte In rif» hprvnrmrip van Df»n Rnrn i>if:h met de naam van de Cfimnf Aan de voet van de vuurtoren staan tot dinsdag zeventig gla zen reuzenschelpen. Vanuit elke schelp is een verhaal namens de zee te beluisteren. Het kunst project Zomersprookjes reist deze zomer de Nederlandse kust langs, van Terschelling richting het zuiden van Zeeland. 'Tijdens een reis langs de Afrikaan se kust kwam ik op dit idee', vertelt initiatiefnemer Bruno Doedens. 'Je beseft dan ineens hoe klein Neder land eigenlijk is en hoe alles hier eigenlijk om de economie draait.' Hij bedacht dit project, waarin 62 schrijvers, dichters en klankkunste naars verhalen van de zee opteke nen. Elk verhaal is te horen in een schelp die het verhaal eindeloos herhaalt. 'De zee vertelt over het leven op het land en de waarden die we als mensen hebben.' Op elk van de dertien locaties staan de schelpen in een andere set ting. Bij de vuurtorens staan de schelpen strak naast elkaar, elke rij afgescheden met een rij kisten waar de schelpen in vervoerd worden. 'We zijn met de Vriendschap vanaf Vlieland gekomen. De gemeente werken daar hebben ons geholpen met het versjouwen van alle kisten. We komen graag in contact met de sociale structuur van de plek waar we zijn.' Opvallend vindt Doedens dat hier een heleboel Duitsers zijn. 'Het is telkens weer een teleurstelling voor hen als ze ontdekken dat de ver halen Nederlands zijn. Misschien moeten we ook nog een paar Duitse verhalen toevoegen. En anders is het ook alvast een inburgeringcur sus in Nederland voor hen', lacht Doedens. De verhalen zijn gebundeld in een boek die te koop is bij de schelpen. De schelpen zijn tot dinsdag 10 juli te zien en te beluisteren, dagelijks tussen 12.00 uur en 18.00 uur op het strand bij de vuurtoren. Liggend in het zand luisteren naar verhalen In de hervormde van Den Burg wordt dinsdag een concert gege ven door Piet Hulsebos (orgel) en het Ensemble VieuxTemps, bestaande uit Hanneke Woesten- burg (sopraan), Marieke Linders (alt), Teun Jansen (tenor), Peter van Dorp (bas), Anneke Blank (fluit), René van Beek (fluit) en Lucienne van der Meer (cello). Op het programma staat orgelmu ziek uit de Renaissance en Barok (Gibbons, Sweelinck, Merula, J.S.Bach en Walther) en zang uit de Renaissance en uit de 20ste Piet Hulsebos studeerde orgel en koordirectie bij Albert de Klerk en Jan Pasveer aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam. Hij is organist van de Oude Kerk te Heemstede en was tot voor kort vaste begeleider/organist van het Westerkerkkoor te Amsterdam. Tevens is hij dirigent van het Konink lijk Haarlems Mannenkoor Zang en Vriendschap, het Overveens Vocaal Ensemble en COV te IJmuiden. Bij uitvoeringen van cantates en pas sies speelt hij regelmatig de conti- nuopartij. In 1982 won hij het César Franck-Concours te Haarlem. Hij dirigeerde meerdere koren en verleent als solist regelmatig mede werking aan concerten in binnen- en buitenland en aan diverse radio- en TV-opnames in Nederland. Hij doceert orgel aan Fluxus Zaanstad. Het Ensemble VieuxTemps houdt zich vrijblijvend en op eigen manier bezig met muziek die de leden na aan het hart ligt, voornamelijk muziek üit de Renaissance. Maar af en toe komt ook een nummer uit het populaire genre aan de orde. De naam VieuxTemps (oude tijd) verwijst naar de oude muziek en is gekozen met een knipoog naar de vele muziekgezelschappen die zich met de naam van de compo nist tooien. De negentiende-eeuwse Belgische violist/componist Henri Vieuxtemps heeft evenwel niets te maken met het repertoire dat het ensemble uitvoert. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Bij de uitgang wordt een inzameling gehouden. Vrijdag 6 juli: In Cinema Texel draaien de volgen de films: Transformers (15.30, 18.45, 21.30 uur); Haaibaai (13.30 uur); Shrek de Derde (13.45, 16.00 uur); Shrek the Third (19.00 uur); Ocean's 13 (21.45 uur); Pirates of the Carribean; at world's end (18.30 uur) Zaterdag 7 juli: In de straten rond de kerk van Oos terend wordt van 10.00 tot 13.30 uur rommelmarkt gehouden. De bekende televisiekok Andy McDo nald geeft van 11.00 tot 15.00 uur kookdemonstraties in de Natuurvoe dingswinkel aan de Hogerstraat in Den Burg. De molen van het Noorden is van 11.00 tot 16 00 uur geopend voor publiek. Toegang €1,-, kinderen half geld. In De Waal wordt van 12.45 uur tot middernacht het festival Sommeltjes pop gehouden. In restaurant Bosch en Zee nabij De Koog begint om 20.00 uur een dart- toernooi. Deelname is gratis. Model Racing Texel houdt een com petitiewedstrijd op de kartingbaan bij Akenbuurt (nabij Den Burg). Aanvang 20.30 uur. In Cinema Texel draaien de volgen de films: Transformers (15.30, 18.45, 21.30 uur); Haaibaai (13.30 uur); Shrek de Derde (13.45 en 16.00 uur); Shrek the Third (19.00 uur); Ocean's 13 (21.45 uur) Zondag 8 juli: De baptistengemeente houdt in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg een gezinsdienst met medewer king van poppenspeler Speelman uit Coevorden. Het thema is 'Vrij zijn?!', de dienst begint om 10.00 uur. Op De Goede Verwachting aan de Genteweg nabij Oosterend geeft Daan van Loenhout van 11 00 tot 12.30 uur een cursus boerderijdier tekenen; voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Deelname kost €8,50, opgave via 06-52447817. Bij restaurant De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van popfolk- band Brother Flower. De toegang is gratis, bij goed weer vindt het optre den buiten plaats. Hoogwater te Oudeschild Vr. 06 00.40 en 13.04 u. Za. 07 00.55 en 13.45 u. Zo. 08 01.37 en 14.40 u. Ma. 09 02.20 en 15.40 u. Di. 10 03.20 en 16.50 u. Wo. 11 04.50 en 18.14 u. Do. 12 06.30 en 19.25 u. Vr. 13 07.55 en 20.56 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 8 juli op om 5.25 en gaat onder om 22.06 uur. Zaterdag 7 juli laatste kwartier. Op het strand bij paal 17 wordt vt 15.00 tot 16.30 uur dansworksr<{ gegeven. In Cinema Texel draaien de volgen- de films: Transformers (15.30,18,45, 21.30 uur); Haaibaai (13.30 uur); Shidi de Derde (13.45 en 16.00 uur); Shre< the Third (19.00 uur); Ocean's |j (21.45 uur). Maandag 9 juli: Op De Goede Verwachting aan s Genteweg nabij Oosterend ger Daan van Loenhout van 11." 12.30 uur een cursus boerderijtje tekenen. Deelname kost €10,-tote met 12 jaar en €12,50 voor deelt mers vanaf 13 jaar Opgeven kan 06-52447817. Op vakantiepark De Krim wordt ra 16.00 tot 22.00 uur markt gehoude- In dorpshuis De Wielewaal in DeWa wordt vanaf 19.30 uur een bridgedn,; gehouden. Deelname kost €2,50 pp In café De Twaalf Balcken in Den Bug wordt een schaaktoernooitje gehou den. Deelname staat open voor iede een. Aanvang 20.30 uur. In Cinema Texel draaien de volge- de films: Transformers (15.30. 184: 21,30 uur); Haaibaai (13.30 uur); Sirs de Derde (13.45 en 16.00 uur); Shrs the Third (19.00 uur); Pirates oft* Carribean; at world's end (18.30 In bioscoop De Kiekendief op ft Krim draaien: Shrek de Derde (14.® en 21.30 uur); Shrek der Dritte (19.03 uur); Mr. Bean's Holiday (16.15 uur). Dinsdag 10 juli: Daan van Loenhout geeft van 10.0} tot 12.30 uur bij paal 28 een w shop strand en zee-schilderen en ra 14.00 tot 16.30 uur in de Sluftere workshop aquarelleren. Deelnar; kost €30,-, opgeven kan via tel. 05- 52447817. In de hervormde kerk van Den begint om 20.15 uur een concert var ensemble Vieux Temps: Piet Hulsta (orgel), Lieke van der Meer (cett Marieke Linders. Hanneke Woeste burg, Teun Jansen (zang) en Rene ra Beek en Anneke Bank (blokfluit! ft toegang is gratis, na afloop wortf.er inzameling gehouden. In Cinema Texel draaien de voteer de films: Transformers (15.30,213.' uur); Ten Canoes (19.30 uur); Haaite (13.30 uur); Shrek de Derde (1345. 16.00 uur); Ocean's 13 (21.45 ur Pirates of the Carribean; at wort': end (18.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Kt draaien: Mr. Bean's Holiday (231 uur). Om de drukte de baas te kunnen TESO in en rond het weekeinde grr geld een extra boot in. Dat vandaag (vrijdag) nog tot 16.00 ux zaterdag van 8.30 tot 15.00 zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Tbc moeten automobilisten zaterdag Den Helder tussen 9.00 en 14.00ur rekening houden met wachttijden ra een half uur. Meer informatie de 'veerdienst is te verkrijgen via fê 369600 of website www.teso.i Liet Kombrink schrijft dichtbundel Bij Mansolein mineralen in de Weverstraat in Den Burg is de dichtbundel Eindelijk samen van Liet Kombrink te verkrijgen. De bundel is geïllustreerd door Bab Siljée Liet Kombrink uit Zaltbommel komt al bijna veertig jaar op Texel, waar haar beide zussen, Lot en Guus, woonden. Na het plotselinge over lijden van hen begon zij metü schrijven van gedichten. 'Door li overlijden ontdekte ik een krach mezelf waarvan ik niet wist dat* 3 had. Die kracht gaf me de moedi andere levensweg in te slaan, emoties die dat met zich meebrac - en die universeel en voor herkenbaar zijn - verwoord ikimrj gedichten. De eerste keer dat ani ren iets van me lazen, was op herdenkingsbijeenkomst voor c leden moeders in Amersfoort was een bijzondere ontdekking u ik mensen zo raakte met woord? De vele liefhebbers zien er al maan den naar uit, maar woensdag is het eindelijk zo ver. Dan verschijnt ook op Texel het vijfde deel over de onwaarschijnlijk populaire tove naarsleerling, Harry Potter and The Order of the Phoenix genaamd. Harry staat weer voor een nieuw schooljaar. Sinds de terugkeer van zijn grootste vijand, Voldemort, is de wereld veranderd. De stemming is nog grimmiger en gevaren liggen op de loer. Onvrijwillig belandt Harry bij een speciale orde en dat brengt grote narigheid met zich mee. De film draait op de premièredag maar liefst vier keer. De voorstellingen beginnen om 13.00, 15.45, 18.30 en 21.30 uur. Een deel van de andere films is geprolongeerd. Transformers, naar een idee van Steven Spielberg, gaat over de robots, bekend van het speelgoed, de strip en de televisie serie. In het verhaal komen buiten aardse robots, Autobots en Decep tions, op aarde terecht en strijden daar om de ultieme energiebron: energon. Tranformers is nadrukke lijk niet voor kinderen en het beste vergelijkbaar met films als Indepen dence Day en War of the Worlds. In de serie De Volkskrant-filmavon den draait dinsdag voor het laatst Ten Canoes, over tien Aboriginals, eva dief! die in zelfgemaakte kano's op gan- zenjacht gaan in het noorden van Australië. Eén van de jagers is de jonge Dayindi, verliefd op één van de vrouwen van zijn oudere broer Minygululu. Om hem duidelijk te maken dat zoiets tegen alle wetten van de stam ingaat, vertelt Minygulu lu een oeroud verhaal. Dat verhaal, dat enkele dagen vraagt om het te vertellen, gaat over een verkeerde liefde, ontvoering, hekserij, stun telige ruzie en wraak. Ten Canoes wordt door critici 'een unieke film' genoemd, de eerste die volledig in één van de talen van de Aboriginals is opgenomen en met een cast die volledig uit Aboriginals bestaal. Eén van de grote publiekstrektó is het derde deel van Shrek ft animatiefilm draait in een ortë titelde en een Nederlandse en in bioscoop De Kiekendief vakantiepark De Krim) ook Duits. Het verhaal begint w de reus Shrek en prinses Fifl waarnemend koning en konin? zijn. Ze vinden er niets aan gaan daarom samen met Donk en Puss In Boots op zoek naai ware troonopvolger. Dat blijkt e neef van koningin Lilian te zijal op kostschool zit en geen er* interesse in het koningschap I*8 Ondertussen zet Prince Char een staatsgreep op om de mack Far Far Away over te nemen. Verder draaien in Cinema Tf actiefilm Ocean's Thirteen (met# acteurs als Elliott Gould, Al Pa" Brad Pitt en Matt Damon) en* Nederlands gesproken animate Haaibaai. Iedere maandag ver» de bioscoop een sneak pr»- een film die officieel nog niet en waarvan de titel tot het la® moment geheim blijft. In De Kiekendief is naast ShreW nog de komedie Mr. Bean's Ho® te zien. Een volledig overzicht# in de agenda van deze krant en - de website www.texelsecourart"

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2