Het is zo gemakkelijk een oordeel klaar te hebben' Jeugdboek over terrorisme en vooroordelen COURANT TEXELSE )tte F amilieberichten Hoe iemand is of hoe hij eruit ziet? VRIJDAG 6 JULI 2007 Joyce Pool: 'Waar gaat het nmets/Beeldbunk Texel) Discriminatie, fundamentalisme, terrorisme, vooroordelen. Ook in haar nieuwste boek schuwt Joyce Pool de grote onderwerpen niet en vraagt ze de lezer na te denken de gevaren die de westerse samenlevingen bedreigen. Zonder dat de boodschap er al te dik op igt, want Groeten uit Londen is eerst en vooral een spannend en uitstekend geschreven boek, dat ook z'n weg naar het buitenland Ijkt te vinden. Net als Blauw, waarin een Koerdisch meisje en haar familie op last van de Immigratie- en Naturalisatie Dienst het land worden uitgezet, speelt de actualiteit in Groeten uit Londen een teiangnjke rol. Het verhaal gaat over fe zestienjarige Jamal, onder zijn ösgenoten beter bekend als Jim. kreeft Marokkaanse ouders, maar t|ii afkomst speelt een onderge spitte rol. De moskee bezoekt hij maar zelden, hij leert gemakkelijk, vooral Nederlandse vrienden en met zijn klasgenote Sanne beleeft hij het spannende begin van een romance. Kortom: Jamal is volle- 4g geïntegreerd in de Nederlandse samenleving. Op werkweek in Lon den krijgt hij in de metro een boek in handen gedrukt. Het blijkt een bom en voordat hij weet wat er gebeurt, zit hij in de cel op verdenking van een terroristische aanslag. Een bela chelijke vergissing, bedenkt hij, maar terwijl zijn vriendinnetje al snel wordt vrijgelaten, moet hij ook na een week nog de meest intimiderende onder vragingen ondergaan. Tot zijn afgrij zen begint het besef door te dringen dat hij alleen door zijn Marokkaanse afkomst als potentiële terrorist wordt gezien. Groeten uit Londen wordt gepre senteerd als jeugdboek, maar is ook voor volwassenen interessant. Ter wijl veel boeken voor kinderen een happy end kennen, resten de lezer van Pool na de laatste bladzijde nog kwellende en onbeantwoorde vra gen. Want hoewel Jamal uiteindelijk vrij komt, is lang niet zeker dat hij zijn plaats in de Nederlandse samenle ving weer zomaar zal innemen. Zijn leven is door de traumatische erva ringen in de gevangenis flink op z'n kop gezet. Waarom zou hij mensen die hem niet durven vertrouwen zelf zijn vertrouwen schenken? En kan hij er wel zeker van zijn dat Sanne hem tijdens zijn gevangenschap trouw is gebleven en zich niet in de armen van een klasgenoot heeft gestort? 'Een happy end vind ik niet boei end', vertelt Pool desgevraagd. 'Het leven gaat in het echt ook gewoon door. Het zou best nog goed kunnen komen met Sanne. En het is mogelijk dat Jamal zijn plek in de maatschappij weer inneemt. Maar zeker is dat niet.' Tijdens het schrijven speelde Pool nog met de gedachte het boek een veel pessimistischer slot te geven. 'Ik had het idee hem na zijn vrijlating naar de moskee te laten gaan en hem fundamentalistische gedachten te geven. Maar ik vond dat toch te negatief. Er sprak te weinig hoop uit. Het gaat me vooral om de zoektocht die hem te wachten staat.' Centraal in het boek staat het ver band tussen fundamentalisme en vooroordelen en hun ontwrichtende invloed op de samenleving. Steeds meer westerlingen zien in iedere man met Arabische trekken iemand die een bom bij zich kan hebben, terwijl zelfs de best geïntegreerde moslims zich gewantrouwd voelen en gede gradeerd tot tweederangs burgers. In Engeland is de angst door de aan slagen op het openbaar vervoer zelfs zó groot, dat de politie buitensporige bevoegdheden heeft gekregen om terroristen op te sporen. Zo mogen verdachten worden vastgehouden zonder dat er een aanklacht tegen hen is ingediend. Ook in Nederland dreigt het volgens Pool de verkeerde kant op te gaan. 'Ken je dat spotje van die Marokkaans uitziende jongen die een sollicitatiebrief schrijft? Hij heeft alle diploma's om aangenomen te worden, maar als hij aan het eind zijn naam heeft getikt, haalt hij die weg en vervangt die door Maarten de Vries. Dat is tekenend voor de manier waarop het steeds meer werkt.' Ondanks alle ontwikkelingen blijft Pool optimistisch. 'Ik vind dat we allemaal hoop moeten houden. Op zoek moeten naar de oplossingen die er misschien liggen.' Lachend: 'Ik ben wel een beetje een juf, hè? Je kunt wel zien dat ik voor de klas sta. Maar ik heb écht hoop. Dat vraagt alleen wel om bewustwording. Men sen moeten zulke processen leren zien om ze te kunnen doorbreken. Je leest nooit iets goeds over Marok kanen. Het gaat meestal over honds brutale jochies die problemen ver oorzaken op het station in Utrecht. Je zou daardoor kunnen denken dat alle Marokkanen-slecht zijn. Als je nadenkt - dat klinkt waarschijnlijk een beetje arrogant -, weet je dat dat niet zo is. Maar het is zo gemakkelijk een oordeel klaar te hebben. Geluk kig heb ik als schrijver de kans daar iets aan te doen. Want waar gaat het nou om? Om hoe iemand is of om hoe hij eruit ziet?' Om haar boek te kunnen schrijven, heeft Pool veel onderzoek verricht. 'Ik heb uren op het internet gezocht. Naar de dreiging van terronsme, vooral. Maar ook naar hoe je een bom maakt.' Lachend: 'Het moest wel een beetje kloppen, vind ik. De bom die Jamal in zijn handen gedrukt krijgt, heb ik op een website gevonden.' Zich inleven in de gedachtewereld van een puber ging Pool volgens eigen zeggen goed af. 'Ik heb zelf kinderen die leeftijd. En als docent sta ik ook dicht bij die groep. Wél heb ik het verhaal getoetst aan de mening van een paar Marokkaanse meiden. Ze waren kntisch, letten op details en in een paar gevallen heb ik op hun aanwijzing ook iets ver anderd. Bijvoorbeeld bij de reactie van de moeder van Jamal, wanneer Sanne bij haar op bezoek gaat als Jamal in de gevangenis zit. Ze is niet zo hartelijk in het boek, maar ik had het in eerste instantie nog veel harder beschreven. Dat kon niet, vol gens die meiden. Een Marokkaanse vrouw zou zich in zulke gevallen veel afwachtender opstellen.' In het boek vertellen Jamal en Sanne om de beurt hun ervaringen. In beide gevallen schetst Pool een geloof waardige gedachtewereld. Zonder overdrijven gebruikt Jamal populair dere taal, met veel termen van de straat, terwijl Sanne duidelijk het kind van intellectuele ouders is, belezen en vast van plan na het examen naar het conservatorium te gaan. Ook in andere opzichten is het boek overtuigend. Het heeft een heldere structuur, speelt een bijzonder spel met de emoties van de lezer, zet inderdaad aan tot nadenken en is daarnaast behoorlijk spannend. Pools kwaliteiten als schrijver wor den door steeds meer deskundigen geroemd. Bij uitgever Lemmscaat was het enthousiasme over het boek zelfs zó groot, dat het in De Aanbie ding, de penodiek waarin de nieuw ste boeken van Lemniscaat wor den aangeprezen, een prominente plaats kreeg. Trots: 'Ik kreeg zelfs meer aandacht dan Jan Terlouws vervolg op Koning van Katoren. Dat is wel iets om blij mee te zijn.' Na een presentatie op een beurs in Ita lië zijn ook buitenlandse uitgevers geïnteresseerd geraakt. Een Engelse vertaling van een deel van het boek is naar negen landen verstuurd. 'Het wordt vrijwel zeker in Duitsland uitge geven. In Engeland hebben ze ervan afgezien, omdat het onderwerp er te gevoelig ligt. Maar ook in Japan en de Verenigde Staten bestaat belang stelling.' Het lijkt de voortzetting van een steeds succesvoller wordende carrière. Eerder al werd een vorig boek. S/sa, in Frankrijk op de markt gebracht. Het werd uitstekerid ver kocht en beleeft nu een tweede druk. Het wordt bovendien genoemd in de onlangs herziene Canon, de vijftig belangrijkste wetenswaardigheden uit de Nederlandse geschiedenis. S/sa, dat in het achttiende-eeuwse Suriname Speelt, staat met Har riet Beechers wereldberoemde De negerhut van oom Tom aanbevolen als achtergrondliteratuur voor leer lingen die meer willen weten over de slavernij. Een paar maanden geleden werd Pool uitgenodigd voor een con gres in Frans-Guyana. 'Ze schreven Geslaagden BHVen EHBO Bij Vonk Preventieservice in Oude- schild werd het cursusjaar afgeslo ten met examens. De volgende per sonen slaagden voor hun diploma: EHBO: Lies Lemstra, Muriël Mast. Björn Witkamp, Peter Kruis. Simo- ne de Wit. BHV: Marloes Hagman. Nelleke Kok, Herman Laan, Wilma Laan, Chris de Lussanet, Gerard Rump, Remon Schook, John Wen- ker, Betty Wognum. Alle cursisten zijn werkzaam bij Texelse bedrijven of instellingen. Opleiding tot koordirigent Karei Kok van Muziekpraktijk 6a uit Schagen begint in september met een nieuwe cursus koordi rectie. De opleiding bestaat uit vier modu les van vijftien lessen van elk twee- eneenhalf uur. Elke module wordt afgesloten met een toets. Belang stellenden kunnen per module inschrijven, het deelnemen aan de ene module verplicht niet tot het volgen van de volgende module. Het doorgaan van een volgende module is afhankelijk van het aan tal deelnemers. De lessen worden gegeven op donderdag van 9.15 tot 11.45 uur op Texel, de eerste op 6 september. De opleiding is ingericht volgens landelijk geldende criteria. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Karei Kok, tel. 0224-296861. Na aanmelding volgt een kennismakingsgesprek en eventueel een toelatingstoets. Meer informatie is ook te vinden op www muziekpraktijk6a.nl. dat S/sa het enige boek over de bos negerkinderen in Zuid-Amerika van een bepaald literair niveau was. Ze wilden zelfs zó graag dat ik kwam. dat ze hun best voor me hebben gedaan op de OSG, zodat ik vrij zou kunnen knjgen. Jammer genoeg was het niet te combineren.' Ondanks haar groeiende populariteit als schrijver is ze niet van plan haar baan als leraar maatschappijleer eraan te geven. 'Fulltime schrijven klinkt best aantrekkelijk Maar ik ben bang dat ik het contact met mijn col lega's en leerlingen te veel zou mis sen. Ik heb het erg naar mijn zin op school. Bovendien komt deze manier van werken de kwaliteit ten goede. Als je je brood met schrijven moet verdienen, sta je onder een grote druk. Dan neem je misschien sneller genoegen met een bepaald niveau. Ik heb de luxe dat ik rustig een half jaar langer voor een boek kan uittrek ken als ik vind dat het nog niet goed genoeg is.' Groeten uit Londen telt 168 pagina's, is een uitgave van Lemniscaat en kost in de winkel €14,95. Joop Rommets \\/at ik zeggen Inschrijving Als oud-eigenaar van Taxi Groot- jen heb ik jarenlange ervaring met inschrijvingen. Hoe ging het met de inschrijving voor het scholierenver- voer op Texel? Hoe ging het met de inschrijvingen voor het scholie- renvervoer op Texel, Den Helder en andere regio's op 22 juni? Voor een taxibedrijf zijn het de krenten in de pap. Op 29 juni kreeg Taxi Grootjen een kort briefje dat het aan twee andere inschrijvers was gegund. Jammer voor ons, fijn voor de andere bedrijven. Op 1 juli heb ik naar de gemeente gebeld en op 2 juli zouden wij horen wat de som men warem waarvoor was inge schreven. Maar de zegsman van de gemeente wilde de prijzen niet vertellen. Het was in mijn tijd tra ditie dat de inschrijvers bij de ope ning van de enveloppen aanwezig waren. Dat is dit keer niet gebeurd en nu weigerde de gemeente ook nog de bedragen bekend te maken, ondanks de toezegging! De inschrij ving vond ook nog eens op uitnodi ging van de gemeente plaats. Dus de competitie ging uitsluitend over de prijs. En nu ben ik dus pissig! We weten allemaal dat we worden geregeerd en betutteld door amb tenaren en mijn vertrouwen was, gezien alle negatieve publiciteit, al gedaald. Naar de gemeenteraad wilde ik met gaan. Alles is tegen woordig geheim of besloten en ook deze mensen worden overbluft of omgepraat. Gemeente, ik wil de prijzen van de inschrijving Daar hebben de bedrijven recht op, net zoals ze recht hebben op duidelijke spelregels. Nu vertrouw ik het niet en heeft men de schijn tegen. Henk Grootjen, Oudeschild. Poppenspeler in dienst baptisten De baptistengemeente houdt zondag in Eben Haëzer een gezinsdienst met medewerking van poppenspeler Speelman uit Coevorden. Hij vertelt het verhaal Vrij zijn!? over Timmy die het thuis maar saai vindt en de wijde wereld in trekt. De dienst begint om 10.00 uur. Deze dienst is de eerste in een sene van zeven. De komende weken staat iedere dienst in het teken van een thema. Er worden dramastuk jes gespeeld, kinderverhalen verteld en ook de prediking zal in de lijn van het thema worden gehouden. Voor de kinderen is er een speciaal vakantieboekje ontwikkeld, waar ze onder de dienst ook mee aan de slag kunnen. De liederen kunnen gemakkelijk mee worden gezongen door de enthousiaste begeleiding en de projectie van de teksten. Na afloop kan wordt gezamenlijk koffie gedronken. met Door In kracr ca: moecs slaan, neebrad r ieders lik in rrj datardf is ops roor Cl? foort :kkinc 3 voord? <strektó rek. 06 !n on4 Ise vee ;ndief I ok ir' ;es Fffi kon»? aan it Done k nas' blijkt e zijn. en e-» nap Char' mach en. i Texel i (mets* M Pad in) en' iimat$ j ver? C'-: niet 'i iet las* Als de speelkaarten zijn vergeven tot aan het einde van het leven dan is het goed om naar de eeuwigheid te mogen gaan en denk ik bij mijzelf "Ik heb mijn best gedaan". Dankbaar dat wij moeder zo lang in ons midden mochten hebben delen wij u mede dat van ons is heengegaan Wilhelmina Martina Moorman weduwe van Jacob Witte Zeeland (N.Br.), 28-6-1916 Texel, t 3-7-2007 Maria en Kees Lucas Antonina Nella en Dick Robbert Leon Kees-Piet en Corrie Jacob Christina Martina Jacomien Hugo in herinnering Janice Aron Jesse Weverstraat 77, 1791 AC Den Burg. Moeder is thuis. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 6 juli van 18.00 tot 20.30 uur aan huis en na de begrafenis in hotel „Molenbos", Postweg 224 te De Cocksdorp. De herdenkingsdienst zal worden gehouden op zaterdag 7 juli om 14.00 bur in de Francisca Romana kerk, Molenlaan 2 te De Cocksdorp. uisluitend zullen wij moeder naar haar laatste rustplaats begeleiden op 6 RK begraafplaats van De Cocksdorp. Zij die geen kennisgeving hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. 12-11-1997 t 30-4-2007 Toen door een noodlottig ongeval onze allerliefste dochter en zusje Merel kwam te overlijden, stortte onze hele wereld in elkaar... Maar door alle mensen die vanaf het eerste moment voor ons klaar hebben gestaan en ons geholpen hebben om door het eerste gedeelte van deze vre selijke periode heen te komen, wisten we dat we dit niet alleen hoefden te doen! Door de overweldigende belangstelling, d.m.v. kaarten, bloemen en telefoontjes is het helaas niet mogelijk om iedereen persoonlijk te bedanken. Wij willen graag deze manier gebruiken om iedereen die ons op wat voor manier dan ook heeft bijgestaan, en nog steeds doet, onze oprechte dank hiervoor te betuigen! Nanning, Geraldine en Eunice Kikkert. Den Burg, juli 2007. Leeg is de plaats, maar mooi zijn de herinneringen aan mijn lieve vrouw en onze moeder JANIE EELMAN-TROOST Overweldigend en bijzonder waren de bloemen en kaarten. Dit alles deed en doet ons goed. Voor al uw belangstelling willen wij u dan ook oprecht be danken. Marius Eelman Mark Silvia in de moeilijke tijd tijdens de ziekte en na het over lijden van onze moeder, schoonmoeder en oma AUKJE KOK-DE BOER belangstelling en medeleven ons hebben uv getroost. Hartelijk dank daarvoor, het heeft ons goed gedaan. Jacqueline en Ruud Richelle, Sherinda Margreta en Martijn Texel, juli 2007 Lieve mama, Wij kijken omhoog naar de sterren in de nacht en hopen dat je samen met papa vredig naar ons lacht. Echt afscheid nemen van iemand die je lief is, valt ons zwaar... MARIE BOSMA-GERRITSMA De hartverwarmende bewijzen van medeleven die wij na het overlijden van onze lieve moeder en oma mochten ontvangen, doen ons besef fen dat zij niet alleen voor ons maar ook voor anderen veel heeft betekend. Wij willen u daarvoor hartelijk bedanken. Kinderen en kleinkinderen Voor altijd in ons hart. Texel, juli 2007 Wij gaan trouwen! 'Piet 'Koopman Rosetta Hoeks Op vrijdag ïljufi 2007 om 13.30 uur in het gemeentehuis te Den "Burg, GroenepCaats 1. De kerkeCijke inzegening vindtpfaats om 14-30 uur m de 'Maartenskerk te Oosterend. 11 Sent van fiartc wefkom op onze receptie die van 16.00 -17-00 uur gehouden wordt in 'J-fotef restaurant De Tefikaan te De Koog. Ons adres: Duykerdam 27,1791 T?l Den 'Burg 20 juni 2007 JÉ diere folks, our sister lias arrived ■Mama's fine and 'Papa survived Son 1 in a ffash, strong as a Sear Sweet as a kitten, we're so cjtad she's Sere £iêHin Miriam Mary LiSSin spreek je uit als: 'Levieti' ftfannah SriLiam "Amofd Sri Lois 'Boon Pauwhof 156 2289 BL "Rijswijk Per 01-08-2007: ■Klimpstraat 67 1795 R1É De Cocksdorp Esmeé Leven uit ons leven klein en heel bijzonder, we gaven je een naam maar eigenlijk heet je wonder! Een dochter! Ze is na 24 weken en 5 dagen zwangerschap geboren op 27 april 2007. Gewicht: 740 gram Haar trotse ouders: Jaap Eelman Yevgeniya Zyryanova Bosrandweg 197 1796 NA De Koog Esmeé ligt nu nog op de afdeling neonatologie in het AMC te Amsterdam. Ik ben geboren! ftofnina 02-07-2007 2I.3M uur, 3300 gram Dochter van Jan enThirza Winnubst Commandeurssingel 2U I7<?2 AT Oudeschild. Jan06-25564055 Thirza.06-10398723 Wij willen iedereen hartelijk bedanken voor de felicitaties en post ter gelegenheid van ons 60-jarig huwelijk. Mede hierdoor is het een onvergetelijke dag geworden Henny en Wilfy Zijm-Barhorst rJexdaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €5,25 tot en met 3 regels. Per regel meer- €1,75 (ind. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12.50.- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Kamer aangeboden in Alkmaar voor student(e) Tel. 072 5121790. TCA Printerdump. div. inktjet-fax en laserprinters tegen absolute dumpprij zen. Maricoweg 37a. Volop schoolagenda's bij Bruna. Maak kans op leuke prijzen!

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3