Musicalster in één dag op De Akker Raad kiest model C TEXELSE j COURANT Verdwijnen naam Donatus roept reacties op Mediator vindt houding SBB 'betreurenswaardig' DAGELIJKS TEXELS NIEUWS ww u7.texelsecourant.nl §J£ AM& 'Jammer dat de foto zwart-wit is' SBB: 'Te betreuren dat het zover moest komen' ig? VRIJDAG 6 JULI 2007 De verandering van de boerde rijnaam Sint Donatus in Novalis- hoeve heeft met name in en rond Den Hoorn heeft de nodige reac ties opgeroepen. Maar de Rap- haëlstichting, die Sint Donatus heeft overgenomen, had de boer derijnaam mogen houden, vertelt Marc van Rijsselberghe. In het artikel over Novalishoeve onlangs in de Texelse Courant gaf algemeen coördinator Wouter Joop aan dat de nieuwe naam de ken tering van het bedrijf markeert en dat de oude naam niet meer kan worden gevoerd. Van Rijsselberg he 'Sint Donatus is een wettelijk gedeponeerd handelsmerk. Er is ïeel tijd. energie en geld in de naamsbekendheid gestoken. Zo'n handelsmerk heeft een bepaalde v-aarde. We hebben die aangebo- cen aan de Raphaëlstichting, om ze te helpen een bepaalde markt positie te krijgen. Maar ze zijn er niet mee akkoord gegaan. Daardoor mochten ze hun artikelen niet onder de naam Sint Donatus produceren. Maar het naambord hadden ze best aan de boerderij mogen laten han gen, zolang hun producten maar een andere merknaam hebben. Zelf blijven we namelijk artikelen onder het merk Sint Donatus produceren.' Blikseminslag De boerderij aan de Hoornderweg. die in 1870 werd gesticht (honderd meter ten noorden van de huidige), is vernoemd naar de schutspatroon van het hemelvuur. Dat was niet toe vallig. Op 25 augustus 1892 werd de boerderij getroffen door de blik sem. De Hoornder brandweer rukte uit, maar kon niet verhinderen dat de stolpboerderij reddeloos verloren ging. Nadat de boerderij een half jaar later was herbouwd, verscheen de naam op de gevel. St. Donatus was een bisschop van Carthago en overleed in het jaar 362. In de Lita nie van alle Heiligen werd gebeden: 'van bliksem en onweder. verlos ons Heer'. Die gebeden werden bij Den Hoorn niet altijd verhoord. In 1933 sloeg de bliksem wederom in een schuur op Donatus, waarbij 80 ton hooi verloren ging. Ook zijn verhalen bekend dat vee op het land rond de boerderij door de bliksem werd gedood. Naar verluidt zou de ijzer- rijke grond de bliksem aantrekken. De boerderij verwisselde in haar bestaan vele malen van eigenaar. Novalishoeve De Raphaëlstichting laat in een toelichting weten de naam Novalis gekozen te hebben om het toe komstgerichte karakter van de boerderij te kenmerken. Novalis (de naam betekent 'hij die nieuw land klaarmaakt') was een dichter uit de 18de eeuw. Iemand met veel talenten die zich behalve met de kunst ook met de aarde bezighield; staande in de traditie van zijn familie was hij mijnbouwkundig ingenieur en studeerde hij rechten. Hoewel hij jong stierf, liet hij een oeuvre na waarin hij zoekt naar de beteke nis van het leven en naar het licht. Zijn werk is sterk toekomstgericht. Op de Novalishoeve hoopt men de jongeren die er komen een plek te bieden waar zij zich kunnen verbin den met het leven, de mensen en de materiele wereld om hen heen, waarbij de helderheid dat het licht op Texel kenmerkt hen kan helpen. Het is niet voor het eerst dat kwes ties over boerderijnamen stof doen opwaaien. Bijvoorbeeld toen een ondernemer voor zijn vakantiepark aan het Mienterglop de naam Hei- dehof (van de boerderij aan de Jan Ayeweg) kaapte. Ook de naams verandering door wijlen Jan Gerard van Maldegem van Jachtlust aan de Slufterweg in Vogelvreugd (dat inmiddels weer de oude naam terug heeft) trok de aandacht. (Bron Texels Boerderijenboek) Ut musicalsterren van De Akker tijdens de generale repetitie. IFoto Sletze Vermouten/Beeldbank Tmt) De leerlingen van De Akker in Oosterend sloten hun schooljaar af met een wel heel bijzondere musical. Die werd namelijk in één tig ingestudeerd. Met behulp unde theatergroep De Vliegende Speeldoos kregen alle leerlingen sn eigen rol in het Bijbelse ver taal Daniël. 's Avonds konden de ouders hun kinderen zien schit teren. De Vliegende Speeldoos maakt amen met kinderen musicals met Kn christelijk verhaal. Bijbelse •■«halen zijn in een modern jasje oetesen. waardoor het begrijpelijker wrat voor kinderen. De :es acteurs van De Vliegende Speeldoos spelen de hoofdrollen wi de musical en de leerlingen spelen alle bijrollen. Zo kan de hele school meedoen. Groep 1 en 2 zijn de dromertjes, groep 3 de vreetzak- jes. groep 4 en 5 de soldaten, groep 6 de modellen en rappers, groep 7 professoren en groep 8 is het vuur. Overdag werd hard geoefend met de leerlingen van De Akker op hun dans, zang en spel. Elke acteur nam een groep onder zijn of haar hoede. Tijdens de generale repetitie in de schuur van Theo Rutten kwamen alle scènes bij elkaar. Zo had Xaviera uit groep 3 het erg naar haar zin als vreetzakje. 'We moeten zo meteen kotsen en flauwvallen en diaree heb ben.' De vreetzakjes hebben dikke kussens onder hun shirts om er vet uit te zien: 'Maar mijn dikke buik is echt hoor', lacht ze. Juf Marijke Snijders vindt het een leuke dag: 'De kinderen vinden het fantastisch en die groep is echt pro fessioneel. Dit is super om te doen.' De musical maakte deel uit van de jaarafsluiting van De Akker. Nadat de ouders de musical hadden gezien konden ze in de school een tentoon stelling over Israël bekijken. Te koop: Buureton en Strijbosschool De Buureton aan de Molenstraat in Den Burg en de Strijbosschool fl Midden-Eierland worden afge- Het college biedt beide gemeentelijke gebouwen bij openbare inschrijving te koop aan. De gebouwen worden 'onder huidi- bestemming' verkocht, wat bete rt dat de nieuwe eigenaar gehou- i is aan een maatschappelijke bestemming. Hierbij valt te denken gebruik als school, dorpshuis, «erk, opleidingsinstituut of iets der- S#s, zonder woonmogelijkheid. %iging van de bestemming is echter niet uitgesloten, bijvoorbeeld boor het via een procedure toela gen van een woonmogelijkheid. De bedoeling is dan wel dat het hoofd- 9ebruik 'maatschappelijk' blijft en fe woning te maken heeft met dit hw'dgebruik. Het initiatief tot wij ziging moet van de koper uitgaan. Een verkoop bij openbare inschnj- ving kent echter geen ontbindende of opschortende voorwaarden. De Buureton werd overbodig toen de Stichting Welzijn Ouderen naar de Beatrixlaan verhuisde. De kelder van het gebouw is in gebruik als studio van Radio Texel. Dat laatste zal bij wisseling van eigendom voor lopig niet veranderen, want voor waarde is dat de nieuwe eigenaar de huurovereenkomst met Radio Texel voortzet. Bankrekening 12.08 86.308 :hUngbroodnodig@texel com Voorlichting over Jacobskruiskruid Landschap Noord-Holland heeft in opdracht van de provincie Noord- Holland een folder gemaakt over fe gevaren van het Jacobskruis kruid. Ook wordt gewezen op de "ogelijkheden het kruid onder controle te houden. •^obskruiskruid (Jacobaea vulga- js) heeft gele bloemen en wordt 30 tot 1°0 cm hoog. De plant is een waardevolle nectar- en stuifmeel- teverancier en de Jacobsvlinder geheel van de plant afhankelijk. 06 afgelopen jaren komt de plant ®eds vaker voor, ook doordat het *>°ri<omt in bermopfleurende krui khengsels. en die teveel Jabobskruiskruid r"nen krijgen, kunnen gezond- h®risproblemen oplopen. De gif stoffen uit de plant worden met j*9ebrpken, maar hopen zich op in e lever, wat ernstige klachten en zelfs de dood tot gevolg kan heb ben. Vooral paarden zijn hier gevoe lig voor. maar ook voor koeien, schapen, geiten en varkens kan het binnenkrijgen van te veel gifstof fen van Jacobskruiskruid ernstige gevolgen hebben. Grazende dieren mijden van nature het kruid door de onaangename geur en de bit tere smaak, maar eenmaal gemaaid verliest de plant deze afwerende eigenschappen. Ook hooi waarin veel Jacobskruiskruid zit, is onge schikt voor vee. Wie verstandig met het kruiskruid in zijn grasland omgaat, hoeft geen problemen te verwachten. Door zorgvuldig maaien, afvoeren en uit trekken kan de plant worden terug gedrongen. De folder is te vinden op www.noord-holland.nl (digitaal loket) en op www.landschapnoord- holland.nl. Nieuw hek Bruinvisschool De Bruinvis in Oudeschild krijgt een nieuw hek om het school plein. De gemeenteraad heeft woensdag toestemming gegeven om geld uit de post onvoorzien te gebruiken voor onderhoud. Het hek gaat €34.500,- kosten. De gemeenteraad was niet hele maal tevreden met de gang van zaken. 'Eigenlijk is dit het verhaal', zei Eric Hercules van de PvdA: 'School heeft hek nodig, hek is niet begroot, school verzint een list.' Wethouder Merkelbach erkende dat dit voorstel geen schoonheidsprijs verdient. 'Het vervangen van het hekwerk stond niet op de investe ringslijst van de school. We zijn nu aan het bekijken hoe dat bij andere scholen zit.' De totaalkosten van het hek kun nen mogelijk nog minder worden. De school zamelt geld in om een pannaveldje voor kooivoetbal aan te leggen. Die kooi vervangt een deel van het nu geplande hekwerk. De kosten gaan dan €7.586,- naar beneden. De firma Tatenhove gaat het hek leveren. Herinrichting Emmalaan De Emmalaan gaat heringericht worden rond OSG de Hogeberg. De gemeenteraad is daar dinsdag unaniem akkoord mee gegaan. De gemeenteraad wilde wel zeker zijn dat de Emmalaan niet twee keer open moest. Het bouwverkeer voor het nieuwe gemeentehuis en de verbouwing van de OSG zou voor 'Pasfoto's raadhuis kwalijke zaak' Gerbrand Poster (WD) wil een klacht indienen bij het ministerie van Binnenlandse Zaken over pasfoto's die in de toekomst mogelijk door ambtenaren op het gemeentehuis worden gemaakt. 'Dit is een kwa lijke ontwikkeling want het is inkom stenverlies voor plaatselijke fotogra fen.' Burgemeester Geldorp vond het ook geen gelukkige zaak, maar volgens haar was het eerst aan de branche om een klacht in te dienen bij het ministerie. Daarop zei Poster zelf bezwaar te gaan maken. Aanbesteding OSG Hogeberg De aanbesteding van OSG De Hogeberg zal niet openbaar en met voorselectie zijn Daartoe besloot de gemeenteraad dinsdagavond una niem. De inschrijvers die niet aan de criteria voldoen, vallen door de voorselectie eerder uit waarna een kleiner aantal gegadigden een prijs maken voor de uiteindelijke selectie. De verbouwing dient Europees aan besteed te worden omdat het totale krediet hoger is dan €5.300.000.-. Een selectiecommissie zal de kwali teit van het keuzeproces bewaken. verzakkingen kunnen zorgen. 'Ik wil van de wethouder de garantie dat de boel niet meerdere keren open gaat', zei WD-raadslid Kingma. Wethouder Kieft wilde die garantie wel geven. 'Er komt coördinatie van het bouwverkeer en er worden maatregelen getroffen tegen schade veroorzaakt door dat verkeer.' keerplaatsen en daar kan een deel van het park voor worden gere serveerd. Marijke Eelman (CDA) wees op de donkere noordelijke hoek van het park als optie voor parkeerplaats. 'Ik ben tegen grote parkeervlakken in het park, maar de bewoners hebben rechten Als er dan toch parkeerplaatsen moe ten komen, kijk dan eens naar die donkere noordelijke hoek.' Ook Henny Festen (GroenLinks) wilde zo min mogelijk parkeerplaatsen in het park. 'Aan de rechten van de bewoners moet worden voldaan, maar niet meer dan wat absoluut noodzakelijk is. Onze partij heeft nog altijd een autovrij centrum in het achterhoofd.' De gemeenteraad koos dinsdag avond met grote meerderheid voor model C voor de Groene- plaats. Hieraan gaf ook het groot ste deel van de aanwezigen in de burgemeester De Koninghal de voorkeur. Alleen WD was tegen het gehele voorstel. Ook ging de raad akkoord met het houden van een parkeeronderzoek en het opstellen van een verkeerscircu- latie- en fietsplan. Discussiepunt was het wel of niet parkeren in het park. Doordat er achter de huizen aan de Burgwal meer park komt. is parkeren daar met meer mogelijk. Bewoners van de Burgwal hebben recht op par- 'Westdorp heeft nooit gehoor gevonden bij de directeur van Staatsbosbeheer Hij heeft steeds zaken moeten doen met het dis trict. Hierdoor kwam het conflict met Westdorp steeds bij dezelfde mensen terecht en kreeg hij keer op keer nul op het rekest. Hij heeft nooit de kans gehad zijn verhaal te doen bij een onpartijdige, boven de zaak staande functionaris. Dat vind ik een kwalijke zaak', vertelt Johan Wierenga. Hij is adviseur van de Bond van Landpachters en Eigen Grondgebruikers en heeft gepro beerd te bemiddelen in het conflict. 'Er zijn in het verleden door beide partijen fouten gemaakt, ook door Westdorp. Hij geeft dat ook toe. Dat had een wending in deze zaak kunnen brengen. SBB had moeten zeggen: hier is een conflict, we hebben een goede beheerder, hoe lossen we dat op? Nu heeft men het via de juridische weg opgelost. Betreurenswaardig.' Op de vraag of de zaak van Westdorp op zichzelf staat, noemt Wierenga een ander, overkants, voorbeeld waarin een pachter in conflict is geraakt met SBB: 'Ook daarin stellen ze zich vrij hard op. Een zakelijke houding is legitiem, maar SBB heeft in de statuten staan dat de beheerders mogelijkheden moeten hebben om hun verhaal te doen Daar mankeert het zeker in het geval van Westdorp aan.' Volgens Wierenga heeft de nieuwe directeur van SBB, de heer Kalden, aangegeven wel in gesprek te willen met Westdorp. 'Maar nadat het vonnis ten uitvoer is gebracht. Wat heeft het dan nog voor zin?' HIER EËRsr 0N2.E PRE5I DENE E(1 DSM HET KS^riEFj CV) T 1 LRNO'tv 1 j br "O. 5 OM &HKKE& GRRHF iCHCEPVHflR/Ji Vlï)£K wotuGcitAE/r ftrtrooN GO650 06-071-2OOJ. Staatsbezoek? Meierblis De Waal bij Werner Dros Op het terrein van aannemer Werner Dros ligt nog altijd de niet ontsto ken meierblis van De Waal. Alfred Schaatsenberg (PvdA) wilde dins dagavond tijdens de gemeente raadsvergadering weten wanneer dat werd opgeruimd. Burgemees ter Geldorp dacht dat het al weg was. 'Er is overleg geweest met de milieupolitie. Als het nog niet is verwijderd, dan zijn ze bezig om het op te ruimen.' Ook verwonderde Schaatsenberg zich erover dat op hetzelfde terrein een circuit voor de Model Racing Texel was aangelegd. 'Volgens mij zouden er afspraken worden gemaakt met de kartbaan om daar een circuit aan te leggen.' Volgens Dros konden de leden van de vereniging nergens terecht. 'Op mijn terrein is een groot veld en ze hebben maar een klein hoek je nodig.' Burgemeester Geldorp beloofde dat het in de commissie Grondgebied in augustus aan de orde zou komen. <SK 1 Een deel van de kunstenaars poseert met het zelfgemaakte bollenveld. Het kostte een half jaar en ze moesten tienduizend rolletjes papier maken en plakken, maar nu is het kleurig bollenveld van de bejaarden in de dagverzor ging in de Buureton af. En ze zijn apentrots. Begeleider Gerard Bruin ontwierp het kunstwerk. Hij wilde graag een kunstwerk waar alle bezoekers aan mee konden werken en bedacht een schilderij dat ingekleurd moest worden door rechtopstaande rol letjes papier Vanaf de winter waren de bejaarden bezig met het rollen van papier, elke kleur bij de juiste kleur sorterend. 'Af en toe leek het een gebed zonder eind', vertelt mevrouw De Ridder-Duinker. Uiteindelijk hebben ze alle vlakken naar eigen inzicht ingekleurd. 'Het was moeilijk de goede kleur te vin den en door de lijm zat alles meteen muurvast', zegt begeleider Rieneke Verhagen. De bejaarden zijn apen- trots op hun kunstwerk. 'Jammer dat de foto in zwart-wit in de krant komt. want de kleuren zijn prachtig.' De dagverzorging gaat op zoek naar een mooie plek voor het bollenveld in hun nieuwe onderkomen. Bin nenkort moeten ze verhuizen, maar de locatie is nog niet bekend. 'Het is een loodzwaar ding dus we moeten nog een goed plekje vinden.' De kunstenaars gaan na de zomer misschien weer met een nieuw pro ject beginnen. 'Tot dan toe zijn we druk bezig met het maken van kaar ten en handwerken zoals mooie dekens', aldus Verhagen In een reactie op het verhaal van Cor Westdorp over de uit zetting uit Sir Robert Peel laat districtshoofd Barbara Duijn van SBB weten dat de weergave van Westdorp niet geheel strookt met de werkelijkheid. 'Westdorp is vanaf begin jaren negentig pachter bij ons. Er zijn verschillende contracten met hem afgesloten. Halverwege de jaren negentig is de intentie uitgesproken om die contracten in één totaalover eenkomst voor 130 hectare om te zetten. Daarover zijn we tot 2004 in gesprek gebleven. We hebben daar lang en intensief over gesproken. Tussendoor zijn er allerlei voorstel len en concepten gepasseerd, maar we zijn met tot een overeenkomst gekomen. Steeds als we dachten dat we er uit waren kwamen er van de kant van Westdorp nieuwe voorwaarden. In 2004 is het con cept ontbonden en vielen we terug op de bestaande contracten. Dat betrof onder andere Dorpzicht en 48 hectare land. Met Sir Robert Peel lag het wat ingewikkelder. Het woonhuis en de landerijen waren niet in het contract opgenomen, de camping en de schuur wel Die kan Westdorp dus blijven gebruiken. Het woonhuis was al die jaren zonder dat de heer Westdorp daar recht op had bewoond. Daarnaast er was op andere contracten een betalings achterstand ontstaan. We hebben dat aan het Pachthof en aan de rechtbank voorgelegd, die ons in het gelijk hebben gesteld. Dit heeft uit eindelijk tot de uitzetting geleid. We betreuren dat het zo'n langslepend proces is geweest en dat zover heeft moeten komen, zeker omdat we tevreden zijn over de wijze waar op het natuurbeheer wordt gevoerd. Toen Westdorp voorstelde om een mediator (oud-districtshoofd Johan Duinkerken van SBB) in te schake len, zat alles al onder de rechter en was het hiervoor te laatOver het door Westdorp aangepaste kosten plaatje: 'SBB heeft pachtcontracten met agrariërs en natuurbeheer die gelijkluidend zijn. Een uitzondering daarop is nooit een issue geweest. We gaan er vanuit dat Westdorp de exploitatie van het bedrijf op Dorp- zicht kan voortzetten.' Brother Flower in Worsteltent In de Worsteltent aan de Smits- weg in de Dennen speelt zondag Brother Flower uit Haarlem, een semi-akoestische band die eigen werk speelt, geworteld in folk, ame- ricana en popmuziek uit de jaren '70. Brother Flower bestaat uit een zanger/gitarist, zangeres/violiste, bassist en een drummer en bracht onlangs de eerste CD uit. Growing for o'clocks. De band speelt al jaren bij de Worsteltent en op de hoes van de CD is duidelijk de tuin van het Texelse restaurant te herken nen. Gemeente heeft 'Bloks' genoeg De gemeente beschikt over een ruime en gevarieerde collectie tekeningen, schilderijen en aqua rellen van Ad Blok van der Velden. Mede om die reden vindt het col lege het niet nodig meer werken van deze kunstschilder aan te kopen. Daarom wordt afgezien van aankoop van een aquarel, voorstellende een Texelse boerderij tussen Oudeschild en De Waal. De aquarel was te koop aangeboden door Cor van der Werf uit Lochem, kleinzoon van de schil der, die er €3.600,- voor vroeg. De gemeentelijke adviescommissie voor kunst en cultuurbeleid, die het col lege in dergelijke gevallen adviseert, vond dat nogal veel en zou een taxatie willen hebben als aankoop was overwogen. Maar zover komt het niet omdat dezelfde commissie de aquarel met bijzonder interessant of uniek vindt. 'Het schildenj heeft geen toegevoegde waarde voor de bestaande gemeentelijke collectie.' Openingstijden De winkels in De Koog zijn in juli en augustus iedere dag tot 21.00 uur open. Alleen op zondag sluiten ze om 17.00 uur. Het optreden begint om 14.00 uur en vindt, als de weersomstandighe den het toelaten, buiten plaats. De toegang is gratis.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5