'Ze dachten dat ik anorexia had' In Strend en Durp wonen en werken combineren 'Armoede, het kan iedereen overkomen' Taskforce: Initiatief vanuit dorpen Fietser maakt flinke smak Exotische vruchten aan de bosrand TEXELSE COURANT Logeerhuis Texel Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 J 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410 1 Rond moeten komen van nog geen €200,- per maand na aftrek van vaste lasten. Voor Anneke van der Meer uit Den Burg en Kim Wallage* met haar twee kin deren is dit de dagelijkse realiteit. De gemeenteraad stelde dinsdag tijdens de raadsvergadering una niem de startnotitie Armoedebe leid vast. De komende tijd wordt onderzocht hoe het is gesteld met de armoede op het eiland om vanaf 2008 met maatregelen te komen. 'Je durft op een gegeven moment geen enveloppen meer open te maken. En je bent bang dat de deurwaarder ieder moment kan aanbellen.' Lange tijd schaamde Van der Meer zich ervoor dat ze het financieel niet kon bolwerken. Ze durfde geen hulp in te schakelen en de rekeningen stapelden zich op. Totdat haar zoon ze vond. 'Ik heb zitten te janken met mijn kin deren. Maar ik ben blij dat zij actie hebben ondernomen.' Door ziekte moet ze nu van een minimuminkomen leven. Na aftrek van vaste lasten houdt ze €50,- over. 'Het kan iedereen overko men. Daarom wil ik mijn verhaal vertellen.' In 2000 werd ze geope reerd aan haar baarmoeder. Daarbij raakte haar piasbuis beschadigd, maar daar kwamen artsen pas vijf jaar later achter. 'Ik heb vijf jaar lang mijn urine opgehouden. Dok ters wisten niet wat er aan de hand was en geloofden me niet. Ik ging iedere week naar de huisarts en lag jaarlijks in het ziekenhuis. Op een gegeven moment dacht ik dat het aan mij lag.' In 2005 kwam ze opnieuw in het ziekenhuis te liggen. Daar kwamen ze erachter dat Van der Meer een blaas van anderhalve liter had. Een volle blaas van een gezond persoon bevat ongeveer een halve liter. Ze kreeg eerst een katheter. Toen dat niet werkte een suprapub: een katheter die door de buikwand in de blaas is geplaatst. 'Doordat ik zo lang mijn plas heb opgehouden, kreeg ik last van evenwichtsstoornissen en werd ik snel ziek. Ik kon niet meer werken achter het buffet van de TESO boot en ben volledig afgekeurd.' Buitenwereld Voor de buitenwereld schaamde ze zich voor haar financiële pro blemen. De schulden stapelden zich op doordat ze sinds januari 2006 probeerde huursubsidie aan te vragen, maar dat niet voor elkaar kreeg. 'Ik heb iedere maand met de belastingdienst gebeld, maar kreeg telkens te horen dat ze achterlie pen met de administratie door de zorgtoeslag.' Zelfs voor haar kinde ren hield ze het verborgen. Totdat ze in september 2006 opnieuw in het ziekenhuis belandde. 'Ik woog op dat moment vijftig kilo. Mijn dochter dacht dat ik anorexia had en ook de verpleegster zei het. Ik heb het altijd ontkend omdat het ook echt niet zo is. Ik moest de rekeningen betalen en had daarom weinig geld voor eten. Maar ik durf de dat niet te zeggen.' Haar zoon ze ziek en kwam met een gewicht van 43 kilo in het ziekenhuis. Nu is ze weer thuis en bezig te herstel len. 'Normaal gesproken maak ik op mijn scootmobiel dagelijks een rondje door Den Burg, maar dat kan nu even niet.' Ondanks dat ze al in geen jaren nieuwe kleren heeft gekocht, geen verjaardag heeft gehouden en ieder dubbeltje drie keer moet omdraaien, ziet ze de toekomst rooskleurig. 'Ik blijf altijd positief.' Wallage Ook Wallage krijgt hulp van de Voedselbank. Zij raakte op een andere manier in de financiële pro blemen dan Van der Meer, namelijk SEiana Sibon.'Bee)óbank TexeO vond de rekeningen bij haar thuis. Toen zijn moeder uit het ziekenhuis kwam, haalde hij haar samen met zijn twee zussen af van de boot. 'Ik vond dat raar want ze wonen niet op Texel. Maar ik dacht het zal wel. Totdat we thuis kwamen en ze de rekeningen lieten zien. Ik heb alles verteld.' Sindsdien krijgt ze hulp van de katholieke kerk en een maatschap pelijk werker, die onder meer huur subsidie voor haar regelde. Ook brengt de Voedselbank iedere week "boodschappen bij haar. 'Ik wilde dat eerst niet omdat ik koemelkal- lergie heb en geen gluten mag. Ik was bang dat ze daar geen reke ning mee zouden houden, maar toen ik met ze ging praten bleek dat ze dat wel degelijk deden. Het gaat hartstikke goed.' Toen ze in januari op haar huidige adres kwam te wonen, is ze er naar haar buren gelijk open over geweest dat de Voedselbank bij haar komt. 'Ik zeg altijd ze komen de boodschappen brengen.' Het leek bergopwaarts te gaan, totdat ze drie weken geleden een ontsteking kreeg aan haar kaak en verkeerde antibiotica kreeg voorge schreven. 'Er zat lactose in en dat mag ik niet hebben.' Opnieuw werd door een echtscheiding. 'Ik ben anderhalf jaar geleden gescheiden. Dan duurt het even voor je alles op de rails hebt. Ook betaalt mijn ex niet altijd alimentatie. Daarnaast zit ik tijdelijk in de ziektewet. Ik moet met mijn kinderen rondkomen van €190,- per maand. Dan zijn de vaste lasten er al af.' Ze gaat creatief om met haar geld. 'Je weet iedere week precies wat je te besteden hebt. Naast wat we krijgen van de Voedselbank, moet ik nog wel boodschappen doen. Op een gegeven moment weet je welke producten bij welke supermarkten het goedkoopste zijn.' Ook bij het koken houdt ze rekening met haar inkomsten. 'Voor soep of macaroni heb je weinig ingrediënten nodig.' Tegenover haar kinderen is ze heel open over geld. 'Ze weten dat ze met alle kleding kunnen kopen die ze in de winkel zien. Ik probeer het positief te benaderen en ze erop te wijzen wat wel kan. We gaan bij voorbeeld niet naar een attractie park, maar picknicken in het bos. Dat vinden ze hartstikke leuk. Een auto hebben we niet, maar we kunnen overal heen fietsen.' Naar verjaardagen neemt ze altijd een cadeau mee. 'Als ik een keer in Den Helder ben, neem ik alvast geschenken mee voor mensen die binnenkort jarig zijn Toen ze voor het eerst naar de Voed selbank ging, had ze het moeilijk. 'Ik moest wel hulp zoeken, anders zou ik in de schulden raken. Dat kon ik mijn kinderen niet aandoen. Maar de eerste keer dat ik daar was, heb ik een flink potje staan te huilen.' Nu gaat ze er met plezier heen. 'Het is een warm bad waar je in terecht komt. Het is gezellig en de vrijwilligers zijn geïnteresseerd in hoe het met je gaat.' De Voedselbank is gevestigd aan de Jonkerstraat en op donder dagmiddag van drie tot vijf uur open. In aanmerking voor hulp komen: alleenstaanden met een vrij besteedbaar inkomen van minder dan €150,- per maand en twee persoons huishoudens met min der dan €200,- per maand. Het bedrag wordt met €25,-verhoogd voor ieder kind. Ook Wallage kon donderdagmiddag weer heen om boodschappen te halen. 'Meestal doe ik dat gelijk om drie uur. Dan kan ik de spullen opruimen en daarna de kinderen van school halen.' Binnen stonden zo'n dertig krat ten met boodschappen. Coördi nator Brigida van Lieshout: 'Op dit moment zijn er 26 pakketten waarvan 55 mensen moeten eten. Gezinnen krijgen van bepaalde pro ducten, zoals vlees, wat meer dan alleenstaanden.' Deze week waren de kratten onder meer gevuld met koekjes, brood, sla. aardappels, gehakt, vis, peren en kiwi's. Wal lage: 'Het is goed dat er zo veel fruit in zit want dat is duur.' Aardap pels had ze thuis nog en dat legde ze terug. 'Er is een aparte tafel met boodschappen waar je iets vanaf mag pakken of iets op kunt leggen wat je niet nodig bent. Het zou zonde zijn als ik de aardap pels niet gebruik.' Wallage was die middag de eerste, maar langzaam druppelden er meer mensen bin nen. De meesten gingen aan de centrale tafel zitten om een kopje koffie te drinken. Voor kinderen was er ranja. Zij werden deze week extra verwend want ze ontvingen donderdag een speelgoedpakket. Medewerkers, leveranciers en klan ten van koeriersbedrijf DHL hadden het speelgoed ingezameld. Ook de twee kinderen van Wallage ontvin gen een pakket. 'Er zat onder meer een bal in en een boekje en potlo den. Dat zijn altijd leuke dingen.' Wallage ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet. 'Ik volg een opleiding van een jaar voor recep tioniste. Ik moet nog negen maan den. Ik verwacht in december weer aan het werkte kunnen. Het scheelt dat ik weet dat deze situatie tijdelijk Stiana Sibon 'De naam Kim Wallage is verzonnen Een fietser uit Den Burg die donder- ambulance waren snel ter plaatse dagmiddag op de Beatrixlaan ter om het verkeer te regelen en hulp te hoogte van de kruising Kogerstraat verlenen aan het slachtoffer, zodat onwel werd, kwam op de kruising te het overige verkeer snel zijn weg vallen. Hij smakte daarbij pijnlijk met kon vervolgen. zijn hoofd tegen het plaveisel en IFoto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel) liep een hoofdwond op. Politie en Veel Texelaars kunnen er over mee praten: er wil niet veel bijzonders groeien op de zandgrond aan bos- en duinrand. Voor exotische planten is de bodem te droog, te zout, te zuur of te arm. Maar er is een uitzondering. In de tuin van de familie Kok aan de Rozen- dijk, tussen de tuinkabouters en de serre, groeit een Japanse mispel. Een mooi regelmatig gevormd boompje van twee en een halve meter hoog, met stevige groene bladeren (ook in de winter!) en, dit jaar voor het eerst, sappige vruchten. Dat is iets heel bijzonders. Want de Japanse mispel (Ehobotrya japonica), lid van de rozenfamilie, is een plant uit zuidelijke streken. Van oorsprong komt hij uit Azië. Hij wordt ook wel wollige mispel genoemd, omdat de bloesem sterk wit behaard is. In het buitenland heet hij wel loquat. Het boompje wordt in Japan en China al 1000 jaar gekweekt voor de lekkere vruchten. Maar het is tegenwoordig ook te vinden in het Middellandse- Zeegebied en Brazilië. De vruchten worden direct gegeten en verwerkt in jam, maar nergens industrieel. In Nederland kom je de Japanse mispel zelden of nooit tegen. Hooguit in een kuip, een kas of op een heel beschutte plaats. Hij kan niet tegen strenge vorst. En dan te bedenken dat het Texelse Natuurwijzer boompje afkomstig is uit Zweden. Tijdens een bezoek aan dat land, nu 18 jaar geleden, kocht Kathie Kok een paar mispels in het fruitstalletje van een Turkse koopman. Ze vond ze lekker en plantte de pit in een pot. De pit ontkiemde en toen het boompje groter werd, plantte Kok het in de volle grond. Vooral dank zij de zachte winters kon de mispel ongestoord volwassen worden. Vorig jaar bloeide het boompje, en nu zijn er dus vruchten. Toen boomkweker Zwijnenburg van het voormalige tuin centrum aan de Rozendijk dat zag, was hij onder de indruk. Nooit zag hij in Nederland een vruchtdragende Japanse mispel. De vruchten zijn zacht, vrij groot, peer vormig, en geel tot oranje gekleurd. De smaak houdt het midden tussen appel en abrikoos. Ze zijn niet lang houdbaar, getuige het spreekwoord zo rot als een mispel. Jammer dat de smakelijke vruchten met zo'n onaar dige uitdrukking wordt geassocieerd. Wie er eens een wil proberen, Ararat in de Weverstraat heeft ze soms in het assortiment. En wie weet loont het de moeite de pitten te planten. Sytske Dijksen Dorpscafé Bij de hoorzitting in dorpshuis Dt l3 Waldhoorn, over het door Irerj s Penha en Jamen de Bruijn gewerj. 'i te horecabedrijf, klaagde Jef Set.7 dat hij als hardwerkende onde-f mer niet aanwezig kon zijn en n vertrok. Maar niet voordat hij va (de tegensputterende) wethouo= Nico Kikkert de toezegging kree: voor een 'eigen onderonsje' veer hem en zijn horecacollega's mete; wethouder. Enkele van deze cci lega's bleven wel aanwezig, lieten zich niet horen. Daarna verscheen een stukje in krant dat ze zo bezorgd zijn dames het niet zullen redden hun 'dorps'café en dat ze zich om ook op toeristen zullen richten. Nu lijkt een horet met een bordje verboden voor, risten me niet alleen vreemd, ook ongewenst. Jef c.s. willen ook Texelaar en toerist bediene Dat lijkt me juist goed voor de lijke overlevingskansen. De oj van de dames is volgens mij een café alleen voor Hoomders maar een café dat laagdrempe; is voor iedereen. Dus ook voor- als ik in m'n werkkloffie trek heb' een bakkie koffie of een biertje. Hs is juist die laagdrempeligheid diec» de horeca in het dorp (ver) naardi m achtergrond is verdwenen. Dat het» ben de heren zelf gedaan. Vervolgens wordt gevraagd of 'v dat als dorp wel willen. Welnu, was toch juist die hoorzitting wri belegd? En we bleken dat inde? daad te willen. Duidelijk toch? Dat het bedrijf in andere hard; misschien zou vervallen tot eer disco of nachtcafé is pure stf> mingmakerij en zou bovendien voo elk ander horecabedrijf ook gelden Gelukkig is er ook nog zoiets afe een exploitatievergunning vereiste- hebben dorpsbewoners het re* en de mogelijkheid daar een sto-.e voor te steken. Alsof de heren S zelf niet weten. Kom nou toch As f* bijvoorbeeld Jef zijn zaak zou kopen hoeven we dus oók nd te vrezen dat er een mega-dsd annex nachtcafé gevestigd worct m Begint u hem al te voelen? Volger?' mij is hier gewoon sprake van s* ouderwets en verwerpelijk stóf broodnijd. En van een gemistefen bovendien. Zou het niet veels*; stiger zijn als men nieuwe at ga's welkom zou heten en met? opbouwende houding tege» zou treden? Levert gewoon re op, lijkt mij. VRIJDAG 6 JULI 200! De Langeveldstraat een boomrijke laan met aan de noordkant lange tuinen met woningen en bedrijvig heid? Het wordt misschien moge lijk. De Cocksdorp en Oosterend kunnen namelijk ruimte winnen én het dorp prettig houden door wonen met werken te combineren, groene vrijetijdszones aan te leggen en in lintvorm te bouwen. Dit advies heeft de Task Force Ruimtewinst (TFR) van de provincie aan de betrokke nen gegeven. De TFR gaf ook het dringende advies aan de provincie om de regels die er voor het buitengebied gelden iets min der streng toe te passen. Ook wordt gehoopt dat de initiatieven vanuit de dorpen komen en dat de gemeente en projectontwikkelaars op afstand blijven. De agransche sector en het toensme moeten de samenwerking die er nu al is in stand houden, dat is van levensbelang voor het eiland. De adviezen van de TFR werden woens dagavond gepresenteerd in dorps huis De Bijenkorf in Oosterend. Texel heeft eigenlijk een luxeprobleem', zegt Han ter Heegde, burgemeester van Heerhugowaard en voorzitter van de TFR. 'Normaal gesproken heb ben gemeentes een ruimteprobleem omdat ze geen kant op kunnen door alle bebouwing. Texel heeft alle ruimte, prachtige natuur én toerisme. Maar de dorpen hier kunnen geen kant op door alle regels.' Dat betekent ook dat de provincie iets makkelijker met de regels om zou moeten gaan. 'Volgens hun regels is alles uitgesloten, maar om verder te komen moeten zij ook water bij de wijn doen. Ze hebben al aangegeven daar naar te kijken.' De Texelse buitendorpen mogen niet of nauwelijks uitbreiden in verband met de hoge landschappelijke waarde van het gebied. Aan de andere kant is er een grote vraag naar nieuw bedrij venterrein. Aan de TFR was gevraagd haar licht te laten schijnen over de vraag naar ruimte voor nieuwe bedrij venterreinen in de buitendorpen De Koog, De Cocksdorp, Oosterend en Oudeschild. De taskforce koos Oos terend en De Cocksdorp als voorbeel den om uit te werken. De TFR bestaat uit deskundigen van de provincie en andere organisaties die bij ruimtelijke projecten betrokken zijn, zoals pro jectontwikkelaars, woningbouwcor poraties, banken, de wetenschap en gebruikers. Zij geeft adviezen aan de provincie en gemeentes over ruimte- efficiënt bouwen in Noord-Holland. De TFR kwam tot haar advies aan de hand van de voorstellen van drie pro jectbureaus, Buro 4Dstad, DS Land schaparchitecten en adviesbureau DHV, en opmerkingen uit eerdere hoor zittingen en reacties uit de zaal op die avond. Het advies moet in twee delen gezien worden. Er is het procedurele advies over de invloed van de burgers en de rol van de provincie. Daarnaast is er een inrichtingsadvies voor de dorpscommissies en de gemeente. Voorzitter Ter Heegde: 'Dit plan is een advies, een mogelijkheid. Wij willen dat de dorpen het nu zelf oppakken en met plannen komen. Met unanimiteit vanuit een dorp kom je heel ver Het inrichtingsvoorstel van de drie bureaus kwam er op neer dat de dorpen een Wat ik zeggen wou., p Mogelijke oplossing voor Oosterend. (Foto os LanoschapsarcMecten, De Langeveldstraat als boomrijke laan met rechts de lange tuinen. open karakter moesten creëren, door geen woningen als een puist tegen het dorp aan te zetten, maar door natuur lijke lijnen te volgen. Wandelpaden vanuit het dorp, door de weilanden, moet de recreatieve functie van de dorpen en haar omgeving versterken. Ook moesten er groene vrijetijdszones bij het dorp blijven. Voor De Cocks dorp betekent dat geen bebouwing in het gebied tussen het dorp en De Krim. In Oosterend moet de Cor Bre merstraat worden doorgetrokken naar de Koningsweg, om zo het landschap in te gaan. De voetbalvelden zouden achter dorpshuis De Bijenkorf komen te liggen. Wonen en werken moest gecombineerd worden op verkleinde kavels. Vanuit de zaal klonk kritiek op de plannen. De ondernemers die op de presentatie af kwamen misten eigenlijk de oplossing voor hun ruimtegebrek. Brendan de Graaf: 'Het combineren van wonen en werken vind ik hart stikke goed. Maar categorie lll-bedrij- ven kunnen op Texel nog niet gemixt worden met huizen. Zo ver zijn ze hier gewoon nog niet.' De oplossing van de projectbureaus voor het bedrijven terrein op de Slotskolk in Oosterend komt er op neer dat het schoollandje van De Akker werd volgebouwd. 'Dat is natuurlijk absurd', vindt dorpscom missievoorzitter Ankie de Klerk. 'Het schoollandje heeft een functie in het dorp.' Gerrit Koorn, voorzitter van de dorpscommissie Eierland, ziet wel wat in het advies om het vanuit het dorp te laten komen. 'Het is heel waardevol als je de uitbreiding vanuit het dorp kunt laten ontstaan zodat de inwoners zelf de sfeer van het dorp bepalen.' Hij is niet blij met alle adviezen: 'Over sommige onderdelen ben ik niet op voorhand enthousiast. Ik weet dat de tekeningen een voorzet zijn, maar ik moet het allemaal nog eens goed bekijken.' Ook hij miste de oplossing voor de bedrijven: 'Het is mooi dat er plek is voor woningbouw en dat daarbij ook ruimte is voor bedrijvig heid. Maar het grote antwoord op de vraag hoe meer bedrijfsruimte te creëren heb ik niet gehoord.' Net als iedereen hoorde wethouder Nico Kik kert woensdag het advies voor het eerst. 'We gaan het advies meenemen in de commissievergaderingen en met de dorpscommissies praten. Zeker voor Oosterend moeten er knopen doorgehakt worden. De plannen die al in de dorpen zijn gemaakt gaan ook meetellen, We staan open voor alle adviezen.' 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360J

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6