'Ik eet iedere middag bij haar' Stemmen voor Texelse McDonald's bij Ecomare 'Je danst en kijkt ond op de markt' 'Centrum Den Burg met autovrij worden' TEXELSE COURANT Op woensdag is Den Burg voor toeristen '{r Kerkdiensten fysische zorg Hulpverlening oud Papier Radio Texel JU TC op locatie Oj de Groeneplaats werd woens- ;g de eerste folkloremarkt van dit ar gehouden. Altijd goed voor veel jöliek. De Texelse Courant zocht gezelligheid op en klapte er de redactietafel uit. In deze rubriek een interview met oma en kleinkind Carla en Bonita Pijncaker en met folkloredanser Jan Dietrich. Onder de bezoekers is de volgende stel ling opgeworpen: het centrum van Den Burg moet autovrij worden. gemeenteraad koos dinsdag- iond met grote meerderheid «del C voor de Groeneplaats. iscussiepunt was het parkeren het centrum. Een parkeeron- fcrzoek moet meer duidelijkheid lieden. Wat vinden bezoekers de folkloremarkt hiervan? De exelse Courant zocht het uit en terp de volgende stelling op: centrum van Den Burg moet itovrijworden58 Mensen gaven ifi mening, 37 vonden dat het ntmm autovrij moest worden, mensen wilden dat niet. SI mij betreft wordt het centrum >1 alleen auto-, maar ook fietsvrij', Ijs Nelie Pranger uit Den Burg. ï1 stapt ze altijd van haar fiets ze in het centrum komt. 'Dat 1 deze tijd met al die toeristen er. Wandelaars worden omver reden. Het is hier gewoon te druk te fietsen.' Ook van Cobi Meijer e stelling uit. Daarom zou je het helemaal moeten verbieden.' Aat van Heer waarden uit Den Burg wil graag een autovrij centrum, maar twijfelt aan de haalbaarheid. 'Dat krijg je van je levensdagen niet voor elkaar. Er is een grote groep die dan gaat klagen.' José Pool uit De Koog wilde geen autovrij centrum. 'Mensen die slecht ter been zijn, moeten wel in het cen trum van Den Burg kunnen komen. Ik heb zelf artrose dus ik weet wat het is.' Anja Smit uit Den Burg was het met haar eens. 'Ik vind het wel gezellig al die auto's en heb er geen problemen mee.' Willem Bakelaar uit De Koog is ondernemer en eige naar van Villahof Tessel. 'Ik wil geen autovrij centrum want bij winkels Hoewel mijn nog jonge leven slecht van start ging door in het Gemini ziekenhuis te beginnen, vind ik mijzelf Texelaar. Twee entwintig jaar geleden kwam ik hier wonen (na 24 uur Helde naar te zijn geweest), ik ben hier opgegroeid en haalde hier mijn examen. En al woon ik inmiddels drie jaar in Utrecht, ik ben en blijf Texelaar. In de jaren dat ik op Texel woonde, ben ik nog nooit naar de folklore markt geweest. Natuurlijk ben ik er wel eens overheen gelopen omdat ik in Den Burg moest zijn, maar dat was pure noodzaak. Op woensdag is Den Burg voor de toeristen. Echte Texelaars gaan liever naar de maan dagse markt omdat ze dan kunnen bijkletsen na het weekend en als ze nog tijd over hebben doen ze ook nog wat boodschappen. Dus hierbij een uitleg voor de Texe laars die nog niet op de folklore zijn geweest: de folkloremarkt staat in het teken van vroeger. In de kraam pjes vind je handwerk, gezellige hebbedingetjes, speelgoed, wollen kleding en glas in lood. Verder zijn er demonstraties van ambachten uit vervlogen tijden en bestaat de topattractie uit volksdansers die in Oudhollandse kostuums de toeris ten laten zien hoe er vroeger op Texel werd gedanst. Dat die dansers niet eens van Texel komen, is voor de bezoekers minder van belang. Oftewel, een feest voor toeristen, maar niet voor Texelaars. Dacht ik... Bij het voorbereiden van de peiling over een autovrij centrum, bedach ten collega Stiana Sibon en ik dat als we Texelaars wilden spreken, we de mensen achter de kraampjes moesten hebben Want Texelaars zijn toch niet onder de bezoekers te vinden? Maar niets bleek minder waar. Een groot deel van de mensen die we aanspraken waren echte Texe laars, en dan ook nog van het soort dat al hun hele leven op het eiland woond. Het waren geen halve Texe laars, die hier opgegroeid waren en elke zomer een weekje langskwa men. Het waren ook geen toeristen die met het eiland waren vergroeid. Nee, het waren echte Texelaars die de folklore gewoon heel gezellig vonden. Texelaars kunnen goed klagen, óók over de toeristen. Ze rijden te lang zaam, parkeren overal, liggen op het strand, praten Duits of onduide lijk Nederlands. Maar ondertussen houden ze wel van ze. De gezel ligheid die de toeristen elke zomer naar het eiland brengen, is overal te voelen, zeker op de folkloremarkt in Den Burg. Texelaars komt dat zien! Sietze Vermeulen In gesprek met... Carla en Bonita Pijnacker Iedere week bezoekt Carla Pijnac ker (78) met haar kleindochter Bonita (14) de folkloremarkt. Vas te prik zijn de loempia's aan het einde van de ochtend. Bonita: 'Die eten we soms onderweg al op.' elf verzorgpony's bij Jan Dijker. Ze staan in een weiland aan de Schil- derweg.' Ze rijdt op de pony's en borstelt ze, maar hoeft de stallen niet uit te mesten. 'Dat doet Jan Dijker liever zelf.' Bonita is dol op haar paarden. 'Ze geven veel liefde terug.' Carla heeft mets met de die ren. 'Ik informeer wel altijd bij Bonita hoe het gaat.' Bonita: 'Ik neem je wel een keer mee naar rijles.' De hobby van Carla is koersbal. 'Ik doe dat één keer per week in de Buur- eton. Het is onderling erg gezellig en het zijn allemaal lotgenoten. De één heeft dit en de ander dat.' Zondag 8 juli 2007 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.45 u. ds. P.A. den Braanker Gereformeerde kerk Den Burg: 9.45 u gezamenlijke dienst in her vormde kerk. ds. P.A. den Braanker Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u, interkerkelijke dienst, ds. J. Glazema. Den Hoorn: 9.30 u. ds. F. Klaassen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. P.C. Barnard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. PC. Barnard: 19.30 u. zangdienst olv R. Moens. mmv The Singers of the Lord en organist J. Tuinema. Oudeschild INTERKERKELIJK: 9.30 u. NH-kerk De Koog: ds. J. Gla zema, mmv. The Gospeltrain en orga nist Fokke Walstra uit Kootstertille. DEUTSCHE EV. GOTTESDIENST: 11.00 u. NH-kerk De Koog, pf. J. Remy. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in gebouw Maartenskerk. Ooste rend: 11.30 en 16.30 u. ds G.J.N Moens: woe 11/07, 19.00 u. ds. G.J.N. Moens in eigen gebouw aan de Schoolstraat. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 17 15 u leesdienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. A. Hoekema. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg 10.00 u ds. A Wesselmg. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor Oudeschild 9.30 u, DEUTSCHE H. MESSE: De Koog: woe. 19.30 u.; vrij, 19.30 u.; zon. 11.00 u. De Cocksdorp: zat. 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg Openbare lezing, 10.30 u. Wachttorenstudie, 11.20 u Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vnjdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel 321143 Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te knjgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669: 312270 Of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872 GEZONDHEIDSZORG: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is op maandag en vnjdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Anonieme Alcoholisten dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10 00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen voor vuilcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 4. Thijs- selaan, Binsbergenstraat, Brouwer straat, Drijverstraat, Wilsterstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Lieuwstraat, Tjakkerstraat. TEXELSE^COURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl ^A.TTstefOa'nontle'nummer 41198^9 Eenniemotaarvar de Regelen voor het Advedvitiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 36,45 34,85 (automatisch) Per jaar 71.10 68,95 lautomeksch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode- Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44, Den Burg. tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diétiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Verslavingszorg: Bnjder Versla- vmgszorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211; peter. molenaar@brijder nl Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog. tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijd voorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9 00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Alzheimer café: elke laatste dins dag van de maand van 19.15 tot 9 30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, cnsisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001, dag en nacht bereik baar. Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel. 0900-2345566 (€0,10/minuut), www. huiselijkgeweldkopvannoordholland.nl. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) 18.00 u Muziek met Marco 20.00 u Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit hervormde kerk Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poézie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u.Noud draait deur (Neder landstalig) 14 00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u.Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u.Sportlokaal (uitslagen en interviews) 17 00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9 45 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u.Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u.Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23 00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u.De keuze van 20.00 u Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u Pietelepote (kinderprogram ma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19 45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19 00 u Musette (volksmuziek) 20 00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden VRIJDAG 6 JULI 2007 Ecomare heeft haar tentoonstel lingsruimte weer op orde na het brandje in december. De tentoon stelling Leven op een eiland liep daarbij ernstige rookschade op. Ecomare heeft daarom de kans gegrepen om de tentoonstelling aan te passen. Bezoekers kunnen meer te weten komen over Texel, nu en in de toekomst. veranderingen die boeren op Texel ondergaan. Van schaalvergroting tot het produceren van wijn, bier en schapencrème. De vijf toekomst visies voor Texel zijn een beetje aangepast. Voor kinderen is grote Texelpuzzel opgezet, waar alle stuk jes ook de verschillende toekomst mogelijkheden van Texel weerge- De vernieuwing van de tentoonstel ling is in vier maanden opgezet. Een deel van de ruimte is nog inge richt met een tentoonstelling van het ministerie van LNV. 'Daar gaat later noq wat voor komen, maar deze tentoonstelling past prima bij het geheel.' Bonita en Carta Pijnacker komen iedere week op de folkloremarkt. (Foto Stiana Sibon/Beeldbank Texel) 'Dtttrich danst elk jaar op de folkloremarkt. a i- j. n vijftien jaar danst Jan ■toch één keer per zomer op de wremarkt. Maar d3t doet hij 'wriijk niet alleen, dat gebeurt 11 de Oud Westfriese Dans- Wijdenes. De groep moet "daag drie keer optreden op de j tenePlaats. Gekleed in Oudhol- 'se kledij en in geval van de ^en, mét kap. voor de hele groep ook een 81uit', vertelt Dietrich, terwijl hij op zijn eerste optreden om 0 uur. 'We hebben veel plezier elkaar. We worden lekker ver- d, krijgen lunch en consump- Je danst eerst, dan kijk je een J gerond op de markt en een hele 9is weer voorbij.' Vandaag zijn er "zes dansparen en drie muzi- n naar Texel gekomen, dele dansgroep bestaat uit 'waalf paren, die commercieel doen door heel Neder- We hebben ook regelmatig Langen met dansgroepen "est van Nederland en zelfs Nel en Polen. Hun volksdansen het een beetje anders de onze, 's wel mogelijk om met Dietrich vind het groepsproces het leukst bij deze dans: 'Bij ballroom- dansen ben je heel erg op je partner gericht. Wij dansen echt met elkaar, als een groep. Als je aan figuurdan- sen doet heb je elkaar nodig.' De groep is een hechte club, drie van de zes paren vandaag zijn in het dagelijks leven óók partners. 'Er bloeit hier wel eens wat op.' Moeilijk is het folkloristisch dan sen niet, vindt Dietrich.'Het is voor iedereen te leren. We dansen heel oorspronkelijk, ze zijn bedacht rond 1900. En je vergelijkt ook met ande re groepen, wat zij voor dansen doen. Al deze dansen zijn trouwens ook beschreven. Er is een boek waarin ze stap voor stap worden uitgelegd.' Bekend van de folkloremarkt zijn natuurlijk de Oudhollandse kappen die de vrouwen dragen. 'Sommige dames hebben zelf sieraden, die hebben ze geërfd, maar de vereni ging koopt zelf ook kappen. Het geld dat we verdienen met optreden gaat daar naartoe. Zo'n kap kost nogal wat. Eigenlijk moeten ze in een kluis bewaard worden, maar dat komt er door drukte vaak met 'We wilden van de gelegenheid gebruik maken om de tentoonstel ling iets minder statisch te maken', vertelt Kees Groenewoud van de afdeling informatie en presenta tie bij Ecomare. 'Er moest meer te beleven zijn. De tentoonstelling stond nog met op. het programma om aangepast te worden, maar nu was die kans er omdat sommige onderdelen gewoon afgeschreven waren na de brand. Overal zat een laag zwarte vette stof en niet alles was schoon te maken.' Een nieuw onderdeel is Hot or Not, waarbij veelbesproken planten en dieren die op Texel voorkomen van twee kanten worden belicht. 'Met de groene knop krijg je de positieve benadering van de grauwe gans, met de rode de negatieve. Mensen kunnen zo van twee kanten het ver haal horen.' Ook nieuw is het onderdeel waar je als bezoeker kunt stemmen op de vragen: waar kom je voor terug naar Texel en wat mis je op Texel? 'De mensen hebben bij beide vra gen keuze uit acht mogelijkheden, dus een beetje gestuurd is het wel. Maar we kunnen de mogelijkheden steeds veranderen. Enkele weken na de ingebruikna me hadden al ruim 2600 mensen gestemd. Mensen kwamen vooral terug voor de natuur, het strand en het landschap Mensen misten vooral een autovrij Texel, een pret park en een McDonald's. 'Je ziet duidelijk het verschil tussen jonge ren en ouderen', lacht Groenewoud. 'Maar het geeft wel de spagaat aan waar Texel in zit: rust of entertain ment?' Ook is er een boet te zien met alle watmisjijop Texel? Ze waren net een uur op de markt. Bonita: 'We hebben poffertjes gege ten en bij de dansgroep gekeken.' De markt is gericht op folklore, maar Bonita vindt het niet ouderwets. 'Ik vind het leerzaam en zie allemaal mooie oude spullen, zoals glas in lood.' Carla gaat vooral naar de markt om de gezelligheid. 'Je komt veel bekenden tegen.' Twee jaar geleden kreeg ze een hersenbloe ding. Daardoor heeft ze moeite met praten. Bonita: 'Mijn vader en ik doen iedere zaterdag boodschap pen met haar. We halen haar af en ik ruim de boodschappen op.' De band tussen oma en kleindoch ter is hecht. 'Ze heeft me vijf jaar lang opgevoed omdat mijn ouders werkten. Nu eet ik nog altijd iedere middag bij haar. We zien elkaar dagelijks', vertelt Bonita. De kleindochter heeft net een week vakantie. Bang om zich te vervelen is ze niet. 'Ik pel bollen bij Piet Hin. Dat verdient lekker. Voor de rest ga ik veel naar mijn paarden. Ik heb fenendaal mag het centrum Jic- en fietsvrij worden. In haar wiplaats ziet ze dat auto's en 8 Ksars gevaarlijke situaties kunnen 31251 fc'eren. 'Voetgangers kijken niet 3155* moet men kunnen laden of lossen. Daarvoor moet de auto voor de deur kunnen staan. Bij evenemen ten zou het centrum van mij best autovrij mogen, maar verder niet.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9