Versoberd raadhuis krijgt etage minder Straten blank in stortbuien Onweersbui spoelt vooral toeristen weg 'Binnen 10 minuten trekt water weer weg' Moerbeek niet aangesloten op juiste riool Jip?! Onderzoek eilanden nadert voltooiing TEXELSE 5 COURANT Oefenende redders op snelheid """ÏK VOELIiRTTIGHBlD,' RMTO0HGoa(9 JJJ-of-luo-f pe enorme regenbuien afgelopen maandagavond zorgden ervoor dat de brandweer uren bezig was rêter op verschillende plekken yeg te pompen. In de Joost Dour- leinkazerne werden weggespoel de toeristen van het Kogerstrand en Loodsmansduin opgevangen. Zo liep in hotel De Strandplevier liet water via een putje in de keu ten omhoog en moest de brand weer het wegpompen. Ook bij een woning aan De Zes en in de Gol- £ds was wateroverlast, maar daar eek het mee te vallen. Op camping Noord stond het terrein r.jnk en werd het water naar een jioot gepompt. Ook de raadskel- van het gemeentehuis werd het water getroffen, waar de trandweer in actie moest komen. Het waterschap is de hele avond bezig geweest pompen opnieuw te garten, nadat ze door de bliksem waren uitgevallen. In de Joost Dourleinkazerne werden 39 toeristen opgevangen die op het Kogerstrand en Loodsmans duin waren weggespoeld. Door het noodweer zijn tenten verwoest of onder water komen staan, waardoor de mensen er niet in konden blij ven. Alle gezinnen kregen volgens majoor Aad van Gils eten en drin ken, 'en we hebben de droogkamer aangezet zodat hun natte kleding kon drogen.' De meeste mensen die in de kazerne hebben overnacht stonden op Loodsmansduin, maar ook enkele gasten van het Koger strand vonden er een plekje. Op het Kogerstrand was vooral de jon- gerencamping de klos, maar weg gespoelde jongeren zijn door de camping zelf opgevangen. Vijftig van hen sliepen in Kaapsnol. Alle kampeerders van de campings heb ben hun vakantie voortgezet. Van de onweersbuien op Loods mansduin is op dinsdagmiddag weinig te zien. Gisteravond was dat wel anders, vertelt Astrid den Broek uit Breda: 'Die Duitse caravan daar verderop heeft het flink te verduren gehad. Wij hebben het gelukkig droog weten te houden. Er stond enkel een laag water in de voortent. De luifel hadden we naar beneden geklapt en alle spullen hoog neer gezet.' Van den Broek staat al twee weken op de Hoornder camping, zo lang als het kon buiten gestaan.' Maar het water kwam snel in de voortent van de seizoenscaravan van de familie Van Woerden, binnen een mum van tijd stond er 20 cen timeter in de tent. 'Mensen vragen wel eens waarom we in een duin pan zijn gaan staan, maar het kan gewoon. Het water trekt binnen 10 minuten weer weg.' RST-directeur Harry Mathijsen rela tiveert de ophef die in de media maar haar vakantie heeft het niet was over de Watersnood op Texel verpest. 'Ik vind het heerlijk. Dit jaar zoals de Telegraaf woensdag kopte. gaan we voor het eerst niet naar het buitenland omdat we het wel gehad hebben met de hitte.' Meneer en mevrouw Van Woerden komen al veertig jaar op Loodsmansduin, maar zo'n bui als maandag hadden ze nog nooit meegemaakt. 'Ik kon de caravan aan de overkant niet eens meer zien. Het was gewoon een grijs gordijn dat naar beneden kwam.' Van Woerden zag de bui al aankomen. 'Het zag er vreselijk spectaculair uit. Een grote zwarte wolk met een witte rand kwam zo deze kant op, vanaf het duin heb ik het even staan bekijken. Ik heb 'Je kampeert hier op Texel, het kan hard regenen en twee keer per seizoen loopt het terrein onder. En water zoekt het laagste punt dus als je in een luwe duinpan staat ben je de klos. Kamperen is een kunst, dat kun je of dat kun je niet.' Vorig jaar heeft het Kogerstrand watercompartimenten langs de weg aangelegd. 'Op één plek na is het water dat naar beneden stroomde goed opgevangen. Nu roepen men sen dat we een drainagesysteem moeten aanleggen, maar dat kan gewoon niet. Dit hoort bij kamperen op een duincamping.' VRIJDAG 20 JULI 2007 Wateroverlast Een bovenaanzicht van de begane grond. In de Imkervleugel zijn onder meer de centrale publieksbalie en de archiefbewaarplaats gepland. In de rechtervleugel komen vergaderruimten, een kantine en de raadzaal. De eerste verdieping is bestemd voor het ambtelijk apparaat en het college. Het nieuwe raadhuis in versober de stijl heeft een bouwlaag inge leverd. Een kelder is eveneens van de baan. De organische en ronde stijl is bewaard gebleven. Dat valt op te maken uit een aan gepaste versie van het voorlopig ontwerp van architectenbureau Alberts Van Huut. Het gewijzigde ontwerp is een ver volg op het ontwerp dat de gemeen teraad in november in de koelkast zette. Daarna kreeg het architec tenbureau uit Amsterdam opdracht het gebouw te versoberen. Dins dagavond presenteerde architect Marius Ballieux het resultaat op een zeer matig bezochte openbare bij eenkomst in het raadhuis. Op het eerste gezicht wijkt de gewijzigde versie nauwelijks af van het eerste ontwerp dat eind 2005 werd gemaakt. Ballieux koos ervoor 'het karakter en de ziel' in stand te houden om tegemoet te komen aan de ontwerpen die diverse Texelaars hadden gemaakt tijdens de klei en tekenavonden in de zomer van 2005. Het gebouw blijft bestaan uit twee rondlopende vleugels met in het midden een centrale hal met vides. 'Minder geld mag niet bete kenen dat het gebouw minder mooi wordt", aldus Ballieux. Het verschil zit hem in voornamelijk in de constructie. De bouwlagen op de begane grond en de eer ste verdieping worden even groot, waardoor de constructie goedkoper kan worden uitgevoerd. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat de bouwlagen zouden verspringen, waardoor een ingewikkeldere con structie nodig was. De bovenste laag bestaat uit een kleine verdie ping (330 vierkante meter) met ruim ten voor computers en techniek. Er worden geen vierkante meters ingeleverd, omdat de bouwlagen een groter oppervlakte krijgen dan aanvankelijk gepland. De begane grond wordt 2120 vierkante meter groot en de eerste verdieping 1850 vierkante meter. Het verschil van 270 vierkante meter zit hem in de ruimte voor de centrale hal. Balie De begane grond blijft bestemd voor onder meer de publieksbalies, vergaderruimten, spreekkamers, de raadzaal en een personeelskantine. Daar worden ook uitzendbureau Start en het Centrum voor Werk en Inkomen gevestigd. Op de eerste verdieping komen de kantoren van de ambtelijke organisatie en het college van burgemeester en wet houders. Ook wordt een deel vrij gehouden voor de raadzaal. Aan de achterzijde komt een 'apart gebouw (100 vierkante meter) voor tech nische installaties, een fietsenber ging van bamboeplaten en wordt rekening gehouden met mogelijke toekomstige uitbreidingen. De duurzame inrichting is over eind gebleven. Het klimaat wordt geregeld met koude en warmte uit grondwater, er komt een natuur lijke ventilatie en de versoberde dakbedekking komt deels uit een vegetatiedak te bestaan. Op het dak wordt ruimte voor zonnepane len ingericht. De buitenkant blijft bestaan uit roodoranje baksieen. paarsrode keramische dakpannen en veel glas. Het gebouw komt op een verhoging, zodat auto's op het omliggende parkeerterrein niet voor de ramen staan. Er komen 170 openbare parkeerplaatsen. De aanwezigen reageerden positief op het nieuwe ontwerp. Volgens Kik- xert was de ambtelijke organisatie, die 's middags op de hoogte werd gebracht, eveneens tevreden. Cees Hoogerheide vond dat de gemeen te een diyilale presentatie of een maquette moet maken om het ont werp voor het voetlicht te brengen. 'Dan kun je goed laten zien hoe het wordt. Het ziet er prachtig uit, maar er zijn veel Texelaars die niet goed tekeningen kunnen lezen.' Kikkert noteerde het idee. maar deed geen toezeggingen. Budget Voor de realisatie is 11.9 miljoen euro beschikbaar. Ballieux verwacht dat het aangepaste ontwerp binnen dat budget kan worden gerealiseerd. Dat wordt nog naberekend door een extern bureau, voordat het definitie ve ontwerp wordt opgesteld. Wet houder Nico Kikkert liet weten dat 25 september meer bekend wordt over de aannemers. Bedoeling is de hoofdaannemer samen met Alberts Van Huut, de gemeente en het begeleidende bouwmanagement bureau ABC om tafel gaat om het definitieve ontwerp op te stellen. De presentatie daarvan staat gepland op 15 januari. Het gezamenlijk wer ken aan het definitieve ontwerp is een constructie die ook al bij het PHH-gebouw werd toegepast en ervoor moet zorgen dat de gemeen te op het eind van de bouw niet met meerkosten te maken krijgt. Financiën Van 13,2 naar 11,9 miljoen euro. Dat is een notendop de ontwik keling die het budget voor het nieuwe raadhuis in ongeveer een jaar tijd heeft doorgemaakt. Een kort overzicht. De grens lag lange tijd op 13,2 mil joen, maar moest een jaar geleden van de raad met 10 procent wor den geminderd. Dat lukte, maar in oktober werd het ontwerp alsnog terzijde schoof De raad wilde eerst wachten tot de kerntakendiscussie zou zijn gevoerd. Het college kwam met een alter natief voorstel vijf miljoen euro aan renovatie van het huidige raadhuis te besteden. Om die investering af te betalen zou twintig jaar lang €439.000.- nodig zijn. De coalitie kwam met het voorstel dat bedrag niet twintig maar veertig jaar lang af te betalen. Daardoor zou met vijf miljoen, maar 7,8 miljoen euro kun nen worden geïnvesteerd. In november besloot de raad met krappe meerderheid dat geld voor een nieuw, kaal raadhuis beschik baar te stellen. Het college zegde toe voor de bijkomende kosten dek king te zoeken. Dat leverde in maart de wetenschap op dat de totale kosten 11,9 miljoen euro bedragen. Het extra geld is onder meer nodig voor los inventaris, grondkosten, afwerking van het omliggende ter rein en een eilandtoeslag van 6 pro cent, omdat bouwen op een eiland duurder is dan op de vastewal. Ook werd voor de zekerheid alvast negen ton ingeboekt om prijsstijgin gen in de bouw te kunnen opvan gen. In april zette de raad zijn hand tekening onder de 11,9 miljoen. De kerntakendiscussie loopt nog. Enorme stortbuien boven Texel ifgelopen maandag. Woonhuys Moerbeek en TCA Automatisering an de Maricoweg liepen onder, de Thijsselaan stond blank, net jlsdeLoodssingel in Oudeschild in de Naalrand in Den Hoorn. straten hebben onlangs netiwe riolering gekregen. Waar om kan het riool het water niet Je firma Moerbeek aan de Mari- toweg heeft flinke schade. In de ïuwe winkel trof eigenaar Peter Moerbeek dinsdagochtend een aan. Het water was de avond ervoor via de wc de winkel ingelo- sn en nchtte veel schade aan. 'Ik Vó het dak scherp in de gaten, 'z dat het via de wc omhoog oitomen. had ik niet verwacht', *ït Moerbeek. Banken, kasten, Weldeden, kussens, vrijwel alles re nat. Vooral de houten meubels ipen schade op. De hele dag 3$ Moerbeek bezig de boel op mimen en schoon te maken. De shade is volgens schade-expert r.sSwanink aanzienlijk. 'Maar het i'ogmet helemaal te overzien nu «es nog nat is. Het hout moet eerst «Togen, dan pas kunnen we een r.entansatie maken.' ben verderop aan de Maricoweg het raak bij TCA Automatise- ng 'In de vijf jaar dat we hier zitten lebben we dit al tien keer gehad', «telt Rinie de Kruif terwijl de vloer- Bdekking onder hem opdroogt. ZsJra er een grote regenbui is, mt het personeel naar de Mari- &*eg. We hoeven elkaar niet eens rvr te bellen om alles hoog te zet- sn Toch mocht al die inspanning iet helpen. Ook nu zijn er compu lse beschadigd door het water dat an boven en van onder kwam. komt water door het dak omdat de goot volloopt en er komt water door putjes en de wc naar binnen.' Afgelopen winter werd het riool aan de Maricoweg aangepast met een speciale hemelwaterafvoer, omdat het oude riool niet bestand was tegen de hoeveelheid bedrijven die nu op het industrieterrein zitten. Bij hevige regenval liep de straat onder. 'Dat heeft dus blijkbaar niet geholpen. Ik wil niet zeggen dat we er gewend aan zijn, maar het veilig stellen en schoonmaken wordt wel routine.' In de Thijsselaan in Den Burg is het riool dit voorjaar ook aangepast met een apart systeem voor hemelwa ter. Toch kon dit niet voorkomen dat ook de nieuw bestrate Thijsselaan maandagavond helemaal onderliep. De Naalrand in Den Hoorn veran derde in een rivier waar kinderen uit de buurt met een kano opgingen terwijl ook de Naalrand afgelopen najaar is voorzien van een nieuw riool. De Loodssingel in Oudeschild werd in 2005 aangepakt, maar ook daar liep de straat opnieuw onder. Volgens een woordvoerder van gemeentewerken is alle waterover last te verklaren. 'De riolen zijn ontworpen op een bepaalde inten siteit en op pieken. Is een bui veel groter, dan kunnen ze het niet aan. De riolen zijn bestand tegen een bui die eens in de twee jaar voorkomt, de bui van maandag was er een die eens in de 25 jaar voorkomt. Het stelsel is daar gewoon met op berekend. In ondergelopen straten duurt het een half uur en dan is het water weer weg.' Verantwoordelijk is de gemeente dan ook niet voor de schade: 'Dat is ze alleen als er aantoonbare nala tigheid is geweest. Veel riolen vol doen aan de nieuwste eisen, meer kunnen we niet doen.' Bij Moerbeek ligt het verhaal even anders. 'Wij hebben onderzocht hoe dit kon gebeuren. De vernieuw de Maricoweg heeft twee aparte rioolbuizen, één voor afvalwater en één voor hemelwater uit putten en dakgoten. Tijdens de bouw van Moerbeek is het riool dat daar al lag niet aangesloten op de nieuwe hemelwaterafvoer. Daar is te weinig aandacht aan besteed. Het regen water van het dak kwam daarom in het afvalwater terecht. Maar het afvalwaterriool is niet berekend op zulke grote pieken en het water kwam via het toilet weer omhoog. We hebben de familie Moerbeek aangeboden te helpen bij een goe de aansluiting De WD heeft een brief gestuurd aan het college. Volgens Gerbrand Pos ter 'is deze week duidelijk gebleken dat de nieuwe riolering nauwelijks voor verbetering heeft gezorgd.' Hij vraagt zich af of het riool van Mari coweg en Spinbaan geen verbin ding moet hebben naar de overstort bij Maarco Bouw. Bewoners zouden deze suggestie aan de gemeente hebben gedaan in de voorbespre kingen van de nieuwe riolering. Nat geworden meubels van Woonhuys Moerbeek werden buiten te drogen gelegd. Voorronden Handicart *ieke Leenstra en Maricus van '■J ta Wetering wonnen zondag op ■I golfbaan de voorrondes van ■j landelijke Handicartwedstrijd. Ej behaalden 41 punten en spe len binnenkort de landelijke finale op de golfbaan van Purmerend. Tweede werden Els Postma en Jan van Andel (38 punten), derde Mar- greet de Graaff en Piet Schuijl (ook 38 punten). Bij deze wedstrijd sloe gen beide leden van elk team af, waarna met de beste bal verder werd gespeeld. Het teamhandicap was een gemiddelde van de indi viduele handicaps. De voorrondes van de Stichting Handicart worden op een groot aantal golfbanen in Nederland gespeeld. De opbrengst komt ten goede aan de stichting, die het mogelijk maakt dat (tijdelijk) mindervalide mensen gebruik kun nen maken van een handicart en toch kunnen blijven golfen. Jongeren Informatie Punt Bureau Berenschot presenteert kgin september het eindrapport "an een onderzoek naar inten sievere gemeentelijke samenwer king tussen de Waddeneilanden. flens de laatste Eilander Raad heb- ten raadsleden van de vijf eilanden ten presentatie van de voorlopige «Wncfingen gehad, maar het was te vroeg om daar al een richting 4 af te leiden. Het onderzoek moet gelijk maken of samenwerking het kste via een nieuw gemeenschap- Wijk kantoor kan plaatsvinden of W op de vijf raadhuizen gespecia- ^arde afdelingen moeten komen 45 voor alle eilanden werken. Beren- ^tot inventanseert onder meer hoe te werkwijzen van de vijf gemeenten te eikaar kunnen worden afgestemd, tedat intensievere samenwerking van slagen heeft. Volgens bur gmeester Joke Geldorp, voorzitter ,an de Eilander Raad, maken de temeentesecretarissen van de eilan den na de presentatie een voorstel voor het Eilander College. Vervolgens zijn de colleges aan zet. Bedoeling is dat zij in november bij elkaar komen om hun standpunten te bespreken en dat daarna voorstellen aan de gemeenteraden worden voorgelegd. Naar verwachting kunnen die begin 2008 besluiten over de verdere koers nemen. Het Eilander College had eind vorig jaar al een richting van de Eilan der Raad willen horen, maar de plan nen riepen toen nog teveel weerstand op. Volgens Geldorp is het belangrijk dat alle betrokkenen nu zonder tijdsdruk hun zegje kunnen doen. De onderne mingsraden van de gemeenten wor den de komende tijd eveneens over het rapport van Berenschot en de voorstellen gehoord. De intensievere samenwerking moet voorkomen dat de kleine eilandgemeenten in de toe komst hun zelfstandigheid verliezen door bijvoorbeeld samenvoeging met een vastewalgemeente. Spektakel in de haven van Oude- met aan boord een dronken kapi- schild, waar de reddingboten Zalm tein in aanvaring gekomen met een en de Francine Kroesen van de ander vaartuig. Er vielen veel denk- KNRM donderdagavond een groot- beeldige slachtoffer en de schipper scheepse oefening hielden. Volgens was verre van behulpzaam, het rampenscenario was een schip (FotoBMKonng) De voorzijde van het nieuwe raadhuis aan de Haffelderweg. In het aangepaste voorlopig ontwerp is één bouwlaag ingeleverd, waardoor het pand iets van een 'plumpudding' heeft gekregen. Tekeningen Alben, ven Huut)

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5