Een rondleiding op Klein Zeeland Educatie en vermaak op schapenboerderij TEXELSE y COURANT Texelaar doet mee aan zonne-autorace De hort op Hufpverlening War toeziend nien jas. Voor het knippen hun rug gelegd. de schapen worden ze in een speciaal apparaat op Stichting Kerken en Minima Texel Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangcrwcg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 lenzen concentreren zo het zon licht op het beperkt beschikbare oppervlak zonnecellen. Op deze techniek is patent aangevraagd omdat ze veelbelovend is voor de toekomst van zonne-energie. In september vliegt het team naar Australië waar de race op 21 okto ber begint. 'Ik ben reserve coureur, naast drie vaste. Tijdens de race moet ik elektronische of mechani sche problemen oplossen. Ook zit ik in een volgauto en houd ik de metingen in de auto in de gaten. We hebben meer dan 100 gege vens die we binnenkrijgen, zoals zoninstraling, temperatuur en stro mingen.' Volgens Halsema is de strijd al goed losgebarsten. 'De Neder landse teams bezoeken eikaars autopresentaties, waarbij we elkaar goed in de gaten houden. Volgende week donderdag pre senteren wij onze auto, dus dan zullen zij ook wel bij ons komen om informatie los te peuteren.' Ook is er al een keer met alle teams uit de Benelux in Enschede gestapt: 'Met wat drank op hebben we ook veel interessante dingen gehoord.' De Twente One maakt volgens Hal sema wel een kans. 'Twee jaar geleden deed Twente voor het eerst mee, toen waren ze de bes te nieuwkomer met een negende plaats. Ik denk dat we een grote concurrent aan het worden zijn.' Tennessee Studs in De Worsteltent In De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen vindt zondag een optreden plaats van de Amsterdamse formatie Tennessee Studs. Roland van Beveren (pedal- steel guitar, telecaster, harmonica, zang). Pieter Loman (banjo, akoes tische gitaar, zang). Patnck Koc- kelkoren (bas), Jeroen Schmohl (dobro, mandoline, gitaar, zang) spelen samen met gastspeler Dirk Portegies (banjo en gitaar) country, bluegrass en americana. De bandle den zijn grote liefhebbers van Hank Williams, Louvin brothers, Johnny Cash, Fred Eaglesmith, Robbie Fulks, Jimmy Rodgers en Merle Haggard. Het optreden begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Als het weer het toelaat, vindt het buiten in de tuin plaats. dat zit voor geen meter. Je kunt het alleen voor tapijt gebruiken. Het brengt niets op. Als je het naar de Hamster brengt, moet je nog geld toegeven.' Heel anders dan de kortharige Texelse wol, die zacht en vettig aanvoelt. De oude koeienstal is nog leeg, maar het eerste rund arriveerde van het voorjaar; een Lakenvelder, met die brede verticale witte streep over het lijf. Tot zijn verrassing ont dekte Van Zuilekom onlangs dat het dier moest kalven. 'Er kwamen twee pootjes naar buiten.' Toen het kalf niet verder kwam, ging hij op verkenning uit. 'Als een volleerd gynaecoloog ging ik naar binnen.' Toen hij voelde dat het kalf niet door de natuurlijke opening naar buiten paste, greep hij in zijn zak. 'Mijn mobieltje, ik belde de vee arts. Het werd een keizersnee, een allemachtig mooi kalf.' Klokgaaf Als een spraakwaterval sprenkelt de gastheer de ene na de ande re wetenswaardigheid over zijn gehoor uit. Zelfs de verslaggever van tekst en uitleg worden voor zien. Melken zal er niet meer van komen. 'Daar moet je tegenwoor dig veel te veel voor investeren.' We nemen een kijkje in de oude loopstai, waar door het betonroos- ter de kelder met drijfmest nog is te zien, die tegenwoordig ook dienstbaar is aan het recreatiebe- drijf. Dat geldt ook voor de ruimte waar vroeger de melktank stond. 'Daar bevindt zich nu het sanitair voor de camping.' Jas uit We komen langs een hok scha pen, waarvan enkele exemplaren nog met een dikke vacht. Hoog tijd dat de jas uit gaat. Een klus die op Klein Zeeland geheel in eigen beheer wordt uitgevoerd. Maar niet voordat dc gastheer ook zelf een trui uittrekt. 'Want hier ga je ontzettend van zweten.' Een ooi wordt op haar achterste gezet en terwijl het scheerapparaat zoemt, vergapen de toeschouwers zich aan het tafereel. Dat is nog eens wat anders dan de dameskapper in hun woonplaats. Het resultaat klus. De gids toont een werktuig waarmee dat staand kan worden gedaan. Daarvoor wordt het dier met behulp van een draaiende bak gekanteld en kan het werk in alle rust worden uitgevoerd. Er wordt uitleg gegeven over het bestrij den van allerlei infecties. Daarvoor heb je middelen nodig. 'Met name bollentelers stonden bekend als gifmengers. Maar het spul in deze flesjes is tegenwoordig zó duur, daar spring je echt wel zuinig mee om.' Een wijsneus begint over biologi sche producten. Kasper: 'Die zijn een stuk duurder. Het probleem is dat wij Nederlanders zuinig zijn.' De vraag aan het publiek luidt wie biologische producten koopt. Nie mand dus. Elke zaterdag en woensdag begint op Klein Zeeland (Stuifweg 70) om 15.00 uur een rondleiding. Kosten €5,- per persoon. Reserveren via 311628 (18.00-20.00 uur). Tekst en foto's Gerard Timmerman Oud-Texelaar Stefan Halsema tf) doet in oktober mee aan de World Solar Challenge, een race •i Australië door auto's die rij- op zonne-energie. Hij werkt in het team van de Saxion «gescholen en de Universiteit "ente, waar hij elektrotechniek Weert. Hoe komt het dat een schaap omvalt en op de rug blijft lig- Vanaf welke leeftijd kun je met een schaap fokken? it yragen die worden gericht aan Kasper van Zuilekom, tijdens jen rondleiding over schapenboerderij Klein Zeeland aan de Stuifweg in polder Het Noorden, waarvan hij met echtgenote ide sinds begin dit jaar eige-naar is. deefc Jclant aankondiging in de Vakantie- int voor een rondleiding, met hapenscheren en bordercollies rok onze aandacht. Dat moet leuk gsneeg zijn om eens een kijkje te Als ik me woensdagmid- in de ontvangstruimte meld, r scat een perfecte timing. Er is koffie en thee ingeschonken de deelnemers, onder wie die elders op het erf kam- Dan ontdek ik dat zelfs de van deze krant wel een nieuwtje ontglipt. Kas- van Zuilekom, die ik ken als bij hoogheem- Hollands Noorderkwar- blijkt gastheer te zijn. Dan «het kwartje. Over bordercol- feheb ik hem wel eens horen en bij de schapen die bij j een jong publiek helpt Kasper van Zuilekom een ooi uit haar boerderij in Drenthe. Ik kwam daar regelmatig en als er bijvoorbeeld een koe moest kalven, dan sliep ik er naast.' De liefde voor dieren bleef, ook nadat Van Zuilekom 17 jaar geleden naar Texel verhuisde. Het begon met een klein kop peltje schapen en nadat hij ze op natuurterreintjes kon laten grazen, werden dat er steeds meer. 'Altijd te weinig land.' Toen de mogelijk heid zich voor deed om boerderij Klein Zeeland met 22,5 hectare land over te nemen, werd die met beide handen aangegrepen. 'Een boerenbedrijf, waarin we ook leu ke dingen met kinderen kunnen doen', vertelt Jolande, in het dage lijks leven werkzaam als onderwij zers op basisschool De Bruinvis, die net als Kasper het werk op de e-ra ei Hutje op de Hei lopen, heb ik 'OTwel eens zien rondscharrelen, st zijn overigens geen Texelaars. 1 neb ooit de onvergeeflijke fout nHpaakt dat ik Drentse heide- Jfl Schapen naar Texel heb gehaald. Collega's kondeh me wel afma- k". vertelt hij tijdens de inleiding. Op oen eiland met een wereld vreemd eigen schapenras een keus, maar geen toeval- 'Mijn opa en oma hadden een koppel schapen. Daarachter Van Zuilekom boerderij in haar vrije tijd doet. Lievelingskoe Haar educatieve kennis kan ze er goed in kwijt. Tijdens de inleiding in de ontvangstruimte kleuren de kinderen een tekening in, terwijl de ouders, merendeels gasten van hun boerencamping. aandachtig luisteren. Ze krijgen te horen hoe de boerderij tijdens de Russen oorlog door de bezetters is kapot- geschoten en daarna herbouwd en hoe de vorige eigenaars, de familie Dijkshoorn er de melkvee houderij combineerde met de teelt van onder meer sneeuwklokken. 'In 1998 zijn ze gestopt met mel ken.' Wat bleef zijn certificaten en getuigschriften aan de muur en een foto van de lievelingskoe van Dijkshoorn en de shetlandpony die nu al 36 jaar is en waarvan het zadel verderop ligt. Dan pakt Kas per een foto van een Drents heide- schaap. 'Ze werden gebruik voor bemesting van akkerland. Maar na de intrede van de kunstmest wer den ze overbodig en stierven ze bijna uit. Gelukkig zijn ze door een aantal hobbyisten in ere gehou den. Nu zijn we weer uit de geva renzone en als grazers in natuur gebieden zijn ze bijzonder nuttig. Want wat moet je met al die lange sprieten in het land. Terugsnoeien! Dat doen deze grazers. Daardoor krijg je een mooie dichte begroei ing. Natuurbeheerders gebruiken graag grote grazers, zoals Schotse Hooglanders, maar daar ben ik het niet helemaal mee eens. Ik denk dat je beter een mengsel van grote en kleine grazers moet inzetten in de natuur.' Gynaecoloog Het gesprek komt op ganzen, de plaaggeesten van menig landbou wer. 'Vijf ganzen vreten net zoveel als één schaap.' De voorkeur van de spreker ligt duidelijk bij scha pen. Hij toont een foto van een Drentse ram. 'Je herkent hem aan het racefietsstuur aan z'n kop.' Maar het is op Klein Zeeland niet allemaal meer import wat de klok slaat. Hij heeft een flink koppel Texelse rammen, die hij kruist met swifters. Wat het verschil is blijkt uit foto's en uit de getoonde pluk ken wol. De wol van Drentse scha pen is taai en heeft lange draden. 'Je kunt er geen trui van breien, die anders dan de stedelijke gas ten een agrarische achtergrond heeft, kan het soms amper bevat ten. Tot de rand gevuld met kennis over het boerenbedrijf gaan we naar buiten. Achter het hek een koppel Drentse schapen, waar ze zich volgens de gids niet al te veel van aantrekken. 'Ze sprin gen er makkelijk overheen.' Een ram die al op leeftijd is, toont zijn gebit. 'Ziet er nog klokgaaf uit.' Verderop de oude boomgaard. 'Ik zeg tegen de gasten dat ze best appels mogen pakken. Maar dan moeten ze die wel opeten.' Een stevige hap. want ze zijn nog lang niet rijp. Ron van Grieken en Hieke Meppelink uit Amsterdam hebben een seizoensplaats op Klein Zee land. 'We hebben hier in de lam- merentijd gezeten, hebben de hele bedrijfsopbouw meegemaakt en soms worden we zelf aan het werk gezet. Heerlijk is dat toch. We heb ben hier een fantastische plek en komen zo vaak als we kunnen.' We lopen naar de oude koeienstal, waar de melkbussen, het melk- krukje en andere tastbaarheden uit het verleden nog aanwezig zijn en mag er zijn. Keurig gekortwiekt krabbelt het dier weer op, de wol verdwijnt in een grote zak.' Dan volgt het volgende hoogtepunt, waarvoor dochter Lise het gezel schap opwacht met de border collies Jess (9) en Thor (3). De opgewonden viervoeters weten wat er staat te gebeuren. Na een kort commando spurt Jess naar het koppeltje schapen dat zich in de verste hoek van het weiland ophoudt. Ze rennen alle kanten op, maar de hond drijft ze keurig bijeen en een aantal commando's later staan de dieren keurig in de kraal voor de toeschouwers. Daar na is het de beurt aan de Thor. Het jonge dier reageert aanvankelijk goed op de commando's, maar is niet te stuiten. Als de schapen vermoeid worden en de hond blijft rennen, blaast de trainer op de fluit. 'Liggen!' Zuinig De gasten steken ook het nodige op over registratie ('ze hebben nu al twee oormerken'), verzorging, zoals het knippen van de hoef jes. Op knieën is dat een zware twee jaar wordt de World Challenge gereden. Meer «n 40 teams van universiteiten en wijven over de hele wereld doen aan de tocht van 3010 km van *t noorden naar het zuiden van restralié De afgelopen keren wist «Tb in Delft de Solar Challenge «winnen. 'Maar we zijn een grote Mncurrent aan het worden', meent «tefan Halsema. wnjim een jaar is het team van 6 studenten bezig hun racewa- |e|ï tot het snelste zonnevoer- 5'e krijgen. 'Ik ben vanaf het Onbetrokken bij het project. Na selectie werd ik uitgekozen en ik mee met het ontwerp, ^en met een collega ben ik ver- noordelijk voor de elektronica J* <te auto.' - zonnecellen zijn het begin van Jenergieketen. Die energie moet "worden Nekui omgezet in vaste spanning innen gebruiken. Een deel Stefan Halsema met de kap van de zonne-auto. van de energie hebben we nog niet nodig en slaan we op in accu's. Dat kunnen we dan weer gebrui ken als de zon minder schijnt.' Het team van Halsema heeft een (Foto Solar Taam Tweote) revolutionair ontwerp dat totaal anders is dan de overige zon- neauto's. Hun Twente One, zoals de wagen is genoemd, heeft een kantelend zonnepaneel. Speciale VRIJDAG 20 JULI 2007 Kerkdiensten Zondag 22 juli 2007 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: dhr. M.D. Kuiper. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.45 u. gezamenlijke dienst in her vormde kerk, dhr. M.D. Kuiper Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 9.30 u. interkerkelijke dienst, pastor E. Moltzer. Den Hoorn: 9.30 u. ds. C F. Klaassen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendijk. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. C. van Lenten uit Oudendijk; 19.30 u. zang- dienst olv T. de Groot, mmv organist B. de Groot. INTERKERKELIJK: 9.30 u. NH-kerk De Koog Pastor E Moltzer, mmv organist Wout Stam en koor Joy. DEUTSCHE EV. GOTTESDIENST: 11.00 u. NH-kerk De Koog: pf. B j Enners uit Fulda. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in gebouw Maartenskerk, Oosterend: 11.30 en 16 30 u student J van Rijswijk GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 17.15 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. C. Duinkerken-Visser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg: 10 00 u. ds. A. Wesseling ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u herenkoor. DEUTSCHE H. MESSE: De Koog: woe. 19.30 u.; vrij. 19.30 u.; zon 11.00 u. De Cocksdorp: zat. 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3. Den Burg Openbare lezing, 10 30 u Wachttorenstudie. 11.20 u. Geef ook je gezicht vakantie (en lach wat vaker) Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727, 314669: 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Omring Thuiszorg Kop van Noord-Holland Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op I werkdagen, 's avonds en tijdens het 1 weekeinde. Meldpunt Thuiszorg 0223- 650222 Voor hulp bij het huishouden: Omring Thuisservice. Schoonoordsin gel 44. Den Burg, tel. 321461 - Omring Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel 0900-4636549. Telefonisch spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voe ding, opvoeding en verzorging - Omnng Thuiszorgwinkel: Schoon oordsingel 44, Den Burg. tel. 314887. Geopend elke werkdag tussen 13.00- 14.00 u. - Omnng diëtist: voor afspraken elke werkdag van 8.30-17.00 uur. tel. 0223-650222 Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg Opvragen via tel. 0229-206955. Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel 320104. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is op maandag en vrijdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel 311477. www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burq, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Bnjder Versla vingszorg Texel, Tubantia, Pontweg 133. De Koog. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel 0223-620541 of 06-30215211. peter. molenaar@bnjder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijkeren Y. Olthof, Ruijslaan 88. 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot TEXELSE^COURANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stlana Sibon Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl 3)n van lotNSHig M Rsgeien woo< Advartentworeron van da Stchtng ROTA. gevestigd te Amsterdam, nats gedeponeerd be de Kamer van Koopnandet en Fabnefce- kosWoos toegezonden Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 36,45 34,85 (automatten) Per jaar €71,10 68,95 [automat®*) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl 16.00 u.. De Buureton. Beatnxlaan 43. Den Burg. Tel. 312696. Alzheimer café: elke laatste dins dag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood tel 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer. 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001, dag en nacht bereik baar. Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel. 0900-2345566 (€0.10/minuut), www huiselijkgeweldkopvannoordholland. i nl' Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: I 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood Spangerweg 10, 1793 EH De Waal, tel. 312983. Radio Texel Jöilj Vrijdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Wegdromen met een boek 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10 00 u. Kerkdienst vanuit Maartens kerk Oosterend 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlandstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16 00 u Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.45 u Hervormde kerk Den Burg 10 45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonies (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van. 20.00 u Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19,00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) I 19 00 u. I 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7