KNRM heeft het druk op Waddenzee Cjrocn "Zwartrjexeh in het hart Kans op voorzetting subsidie Leader Plus Publiek vergaapt zich aan 'Flying pancake' TIME OUT -LR- Programma wil door tot 2013 Texelfonds texelseScourant BEZORGER m/v OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12192 DINSDAG 24 JULI 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Het Europees subsidieprogramma Leader Plus voor plattelandsont wikkeling in de Kop van Noord- Holland wordt hoogstwaarschijn- qk tot en met 2013 voortgezet. Het programmabureau heeft een ynvraag voor verlenging inge diend bij het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali- leit. Het huidige subsidieprogramma, dat sids 2001 op Texel actief is, loopt eod dit jaar af. De provincie vindt er een vervolg moet komen. Programma-manager Vera van Vuu- en verwacht dat het ministerie in september uitsluitsel geeft. Leader Pus heeft het nieuwe ontwikke- splan De Kop vooruit! opgesteld de aanvraag te ondersteunen, plan dient de komende jaren ook als draaiboek. Hel subsidieprogramma, waarvan let bureau in Den Helder is geves- :cd, wil zich in een nieuwe periode /eer meer richten op subsidiëring bi duurzame economische ont- wkelingen, innovatieve projecten en zaken die de 'identiteit' van de lloordkop benadrukken. Van Vuu- 'Voor Texel kun je denken aan trajecten die met het verduurzamen hi de energie te maken hebben, tf waterstof project bij Ecomare en rtviteiten in de agrarische sector.' ontwikkeling van de Gouden teioek in Oudeschild (koppe- fg Maritiem en Jutters Museum, Èaestein en de Schans) komt e.?eens in aanmerking. Leader fts verwacht zo'n twaalf miljoen ara aan subsidiegeld te verzame ld Dan gaat het om bijdragen uit I, van het rijk, de provincie, e gemeente en het hoogheem- lap. De Europese subsidies moeten komen uit het Plattelands Ontwikkelings Programma en het Visserijfonds. Gelden uit de laat ste zijn bestemd voor innovatieve ontwikkelingen in de visserij. De negen gemeenten in de Noordkop is gevraagd jaarlijks een bijdrage te leveren. Burgemeester en wet houders van Texel hebben daar in principe mee ingestemd, de raad moet nog een oordeel vellen. Hoe veel is gevraagd, was gisteren niet te achterhalen. Leader Plus doet aan cofinanciering. Initiatiefnemers moeten zelf ook een deel betaien. Vertegenwoordigers uit de regio, verzameld in een zogeheten 'plaat selijke groep' beoordelen de aan vragen en bepalen welke projecten in aanmerking komen. Wethouder Nico Kikkert, directeur Just van de Broek van Ecomare en Corrie Heijne, voorzitter van De Lieuw, leveren de Texelse bijdrage in de groep die tot en met 2013 de scepter zwaait. Gedeputeerde Jaap Bond wordt voorzitter. Volgens De Kop Vooruit! krijgen die in de nieuwe periode een meer initiatiefnemende rol dan de afgelopen jaren. Bedoeling is dat de vertegenwoordigers workshops met subsidieaanvragers beleggen om gezamenlijk te bekijken hoe een' initiatief zich het beste kan ontwik kelen. De afgelopen zes jaar heeft Leader Plus in totaal 62 projecten gesteund. Op Texel ging onder meer subsidie naar het opzetten van de Texel Info Punten, de promotie van lamsvlees door de Stichting Waddengoud, het Hogeberggebied, de ontwikkeling van smartphones met lokatiegebon- den informatie bij Ecomare en de fusie van acht boeren bedrijven in Texel Sun. Adembenemende capriolen door de Royal Jordanian Falcons, acrobatiek van hoog niveau door charmante wingwalkers, oorverdovend spekta kel door een F16 en de nostalgie van de Uiver. De Texel Airshow die zaterdag onder stralende omstan digheden werd gehouden was een aaneenschakeling van hoogtepunten waarvan het publiek volop genoot. De vliegshow trok tussen de 15.000 en 20.000 bezoekers, maar veel meer mensen hebben de manoeu vres boven het vliegveld bekeken. Op de foto vliegt het fameuze Awacs radartoestel van de NATO ('vliegende pannenkoek') op 150 meter hoogte over het vliegveld. Meer over de vliegshow elders in deze krant. Meldkamer beslist over ambulance Hensen die werkzaam zijn in de toreca in De Koog klagen dat de fnbulance niet komt als iemand een disco of café als gevolg ran alcohol en/of drugs in zorg- wkkende toestand raakt, zo was 5elezen in de vorige krant. confronteerden de Ambulance- ïenst Texel en de alarmcentrale/ tëdkamer (112) met deze klacht, tos Stierhout van de meldkamer: te we een melding krijgen, geven '«zorg aan de hand van de gege- rans van de melder. Dat betekent «st dat we altijd een ambulan- s sturen. Het kan ook toereikend zijn om bijvoorbeeld een huisarts in te schakelen. Het gaat om de ernst van het geval, waarbij het niet van belang is dat het slachtoffer door eigen toedoen in problemen is gekomen. Als wij een ambulance nodig vinden, komt die er gewoon. De ambulancedienst zelf beslist daar niet over.' Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Bankrekening 22.32 20.175 www.lexelfonds.nl Texelaars krijgen hulp van stichting De Stichting Kerken en Minima heeft vorig jaar achttien Texelaars één of meerdere leningen ver strekt met een totaalbedrag van €16.520,-. Er werd aan veertien personen voor €7.116,- aan giften uitgekeerd. Dat blijkt uit het jaarverslag van de stichting. Kerken en Minima sprong zeven keer bij om een huurschuld ongedaan te maken, zes keer werden tekorten bij energieleverancier NUON betaald en vier keer werd een belas tingschuld ongedaan gemaakt. Vol gens de stichting hadden verschillende mensen meerdere schulden tegelijk. Kerken en Minima ontving €4.545,- terug van uitgezette leningen. 'Over het algemeen komen de aflossingen vlot binnen. Soms komen mensen bij de schuldsanering terecht, waar door we nog maar een klein gedeelte van onze lening terug ontvangen.' De stichting heeft daarvoor een voorzie ning opgenomen, zodat een lening in een gift kan worden omgezet. Texelse organisaties doneerden vorig jaar bij elkaar ruim €15.000,-. Via collectes in de kerken werd eveneens geld opgehaald. Een Texelaar die in 2003 vijfhonderd euro van de stichting had gekregen, maakte dit bedrag nu uit dank als gift over. Diverse mensen maakten gebruik van de caravan die, in samenwerking met de sociale dienst, ter beschikking wordt gesteld aan personen die krap bij kas zitten. 'Ze waren erg blij dat ze weer eens een weekje vakantie konden vieren.' Schade door voorrangsfout Bij een aannjding op de kruising Schil- derweg-Hallerweg raakten zaterdag ochtend rond 8.15 uur twee auto's beschadigd. Het ongeluk ontstond volgens de politie doordat een 72-jari- ge man uit Oudeschild bij het afslaan geen voorrang verleende aan een 28- jarige dorpsgenote. Beide bestuur ders kwamen met de schrik vrij. naar de haven van Oudeschild wor den gesleept. Aan boord zaten twee volwassen en twee kinderen. Maandagochtend rukte de Zalm uit De Koog uit voor een schip dat op de Noordzee in motorproblemen zou hebben. Dat bleek later echter de Waddenzee te zijn, waardoor de redders eerst om het eiland heen moesten varen. De twaalf meter lan ge Fischer Fritze uit Düsseldorf was ondertussen al door een sportvisser uit Den Oever opgevangen. Na inspectie besloot de KNRM de Zalm om te ruilen voor de Fran- cine Kroesen, omdat die meer trek kracht heeft. Het Duitse jacht, dat met twee opvarenden onderweg was van het Friese Heeg, werd ook naar de haven gesleept, 's Middags ging de Francine Kroesen nog op pad voor het dertien meter lange zeiljacht White Elephant, afkomstig uit Medemblik, dat voor de haven motorproblemen had gekregen. Kringloopwinkel maakt doorstart Kringloopwjnkel Effe Kieke maakt een doorstart. Eigenaar Ronald Spandaw heeft een nieuwe ruim te gevonden in een pand van Dirk Kuip aan de Schilderweg in Oudeschild. Spandaw stond op het punt eind augustus te stoppen met de winkel in tweedehands goederen, omdat de exploitatie financieel niet meer haalbaar was. Een poging gemeen telijke subsidie te krijgen liep op niets uit, omdat de gemeente een kringloopwinkel niet als kerntaak in de bestrijding van armoede beschouwt. In het pand van Kuip aan Schil derweg 251a kan Effe Kieke een doorstart maken in een ruimte van ongeveer zevenhonderd vierkante meter. De huurprijs is de helft van wat er nu moet worden betaald. Effe Kieke streeft er naar in oktober weer open te gaan. Spandaw kreeg de afgelopen weken geregeld reacties van Texelaars die het jammer vonden als de kring loopwinkel zou stoppen. 'Dat heeft gemotiveerd om door te blijven zoe ken naar een oplossing.' Volgens hem zijn Texelaars regelmatig op de kringloopwinkel aangewezen door de gemiddeld lage inkomens. Op zoek naar 'Nederbeat'-film Wie weet waar de film Nacht der Nederbeaten is gebleven? De rol prent moet rond 1967 of 1968 zijn gemaakt, waarschijnlijk door Armand André de la Porte met als onderwerp Texel en popboerde rij Sarasani, waarvan de in 1989 overleden Armand medeoprichter en exploitant was. Nabestaanden van de maker heb ben de film in ieder geval niet. Gehoopt wordt dat er Texelaars zijn die zich iets herinneren en kunnen helpen bij het boven water bren gen. De film wordt gezocht door Peter Groeskamp die bezig is met een documentaire over de band Threshold, die destijds als huisor kest in Sarasani speelde (een uit gebreid verhaal over deze docu mentaire stond in de krant van 26 juni). Als Nacht der Nederbeaten wordt gevonden, kan het een inte ressant en historisch onderdeel van de documentaire worden. Wie iets weet, kan contact opnemen met Groeskamp, tel. 06-50411003, e- mail: p.groeskamp@gmail.com. jongeren centrum Advertenties voor de Vakantiekrant van 3 augustus kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 26 juli a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. e KNRM is de afgelopen drie «9en vier keer op pad geweest °r schepen die op de Wadden- if« in de problemen waren geko- «n. Een schip kende diverse ingevallen. «dagavond voer de Francine ^en uit Oudeschild uit voor ïstentie aan het twaalf meter lan- Pzei'iacht Zeewinde dat van Har gen op weg was naar Oudeschild. schip kreeg in-de Texelstroom l<Jl0rProblemen en het touw van de k tsehöóö wordt veilig naar binnen gesleept. bijboot was gebroken, waardoor dat op drift was geraakt. De opvarenden hadden het geluk niet bepaald aan hun zijde: tijdens de reddingsactie verloor de schipper zijn horloge en kwam zijn vinger klem te zitten. Een paar dagen eerder was ook nog zijn bankpasje gestolen en zijn bankre kening geplunderd. Zondagmiddag moest de Francine Kroesen op pad voor de tien meter lange Tschööö uit Makkum. Het zeil schip had troep in de schroef gekre gen en moest door de reddingboot De Zeewinde wordt in de haven gebracht. Toon de Haas Al woont Toon de Haas al ruim vijftig jaar in Amstelveen, Texel blijft hem boeien. Hij droomt nog geregeld van zijn geboorte-eiland en toen hij er daags voor de opening van zijn tentoonstellingen in Tusse de Banke en Klif ART een rondje reed, voelde hij direct weer de drang het 'oude' landschap op doek vast te leggen. Pagina 2 m Voerbalderby's Met de degradatie van SV De Koog naar de zesde klasse, waarin ook SV Oosterend en ZDH uitkomen, staat voor het komend voetbalsei zoen weer een groot aantal Texelse voetbalderby's op het programma. De eerste wordt op zondag 2 sep tember gespeeld, wanneer ZDH in de eerste ronde SV Oosterend treft. Pagina 2 n Zomerbaantjes 'De kleine zeehondjes kijken zo lief uit hun ogen. Als ik met een bak vis kom aanlopen, dan komen ze met een naar me toe. Zo schattig.' Moni que van Sambeek (21) uit Den Burg heeft een droombaantje. Ze mag de jonge zeehonden bij Ecomare voe ren en verzorgen. 'Maar die visvellen in dat putje zijn echt smerig.' Pagina 7 Fietsers ten val door caravan Een fietsend echtpaar uit Borne kwam zaterdagmiddag ten val op de Pontweg nabij De Koog, toen ze werden ingehaald door een auto met caravan. De 52-jarige man werd per ambulance naar het zieken huis gebracht, waar een gekneusde arm werd geconstateerd. Hij kon zijn vakantie wel voortzetten. De bestuurder van de auto heeft waar schijnlijk niets gemerkt. Hij is door gereden. (Advertentie) (jrui %mrrL-Jhrrli n hd hart. Wij zoeken op korte termijn een die voor ons de krant wil bezorgen op de route Ruigendijk, Maaike- duinweg, Oude Dijkje, Pijpersdijk Hier wonen ongeveer 30 abonnees. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.15 uur aan de Spinbaan worden afgehaald of evt. bij u worden thuisbezorgd. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. i Langeveld S de Rooy 1791 MC Den Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 Fa* 0222 314111 litmniu (Advertentie) TEXELSE'^COURANT 9"" ZsnrJhdM fa W fcm. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1