>1 Kastanje mocht in 1957 blijven staan Onstuimig weer brengt voor- en nadelen Terrein Agrifirm wordt graanveld 1 Geslaagd jeslaagd 'Niets om ons zorgen over te maken Vitaliteit kastanje achteruit TEXELSE J COURANT fWEL L£*KKB«fn<ui [UtirDOEK WE ClETr ÏÏBEiülTIPtGjj** ^flCUTEÜ iTfl/jT 2- EÊM KRumBöEMlt [KWI^E 2€ C^i HflflpBUfTENR'jOEN; Het onstuimige weer stelt Texelaar bi toerist al weken op de proef. ,iyige week zorgde een lang aan houdende hoosbui er al voor dat en huizen onderliepen en ümpeerders van Loodsmansduin roesten worden opgevangen bij mariniers op de Mok. Afgelo- pen weekend kropen medewerkers en toeschouwers van de vliegshow zo mogelijk nog extremere isgenval door het oog van de naald. Ei dinsdag was het opnieuw raak. EJtmaal zorgde een storm voor teel overlast en was de Braderie Koog bijna niet doorgegaan. hoofds' hun waren aan de man hoefden te brengen. Niet iedereen is ongelukkig is met het weer. Onder het motto van Cruijff dat 'ieder nadeel z'n voordeel heb' ontvingen we van een inwo ner van De Koog een serie foto's, die laten zien dat de storm voor sommige kampeerders teveel van het goede was. In zijn spottende bijschrift toont de fotograaf weinig medeleven: 'Was dat even een ver velende nacht! De natuur heeft het van de drank gewonnen, de Boys vertrekken. Rust op Ruys- en Epe- laan, voor even!' n De Bolder hadden grote moeite de kramen voor de Braderie op te Toen medewerkers van De Bolder 's ochtends vroeg de markt wilden opbouwen, woei het zo hard, dat de ene na de andere kraam omver werd geblazen. Vele handen waren daarna nodig om het zeildoek in bedwang te houden en weer op te rollen. Na contact te hebben gehad met weerman Ed de Bruijn, die voorspelde dat het 's middags beter zou worden, werd even na het middaguur met man en macht een nieuwe poging gewaagd. Met succes, zodat de kraamhouders - waarvan een deel overigens verstek liet gaan - 's middags niet 'bloots- K*\\\ \"VlJyT'sfihTX r ilMOVGBU GRATIS ap -Biet? 9 De Koog gaat uit Jonge kampeerders inspecteren de schade Vi n stormachtige nacht Onekwart eeuw na de oprichting van wat jarenlang de Aankoopcen- rale heette, is het terrein aan de iVaalderstraat weer maagdelijk. Van x schuren van Agrifirm en de Wel- icop-winkel resten alleen de herin- renngen. Eind dit jaar begint Stich- :ng Wonen Texel er met de bouw veertig woningen. In afwachting daarvan is er maandag ingezaaid. Een mengsel van rogge, gras en gerst moet het stuiven tegengaan. 'Dat is volgens goed agrarisch gebruik. We leveren de grond weer groen op', lacht medewerker Jan Keesom. De coöperatie is in 1932 opgericht. Sindsdien heeft er verscheidene malen uitbreiding plaatsgevonden en is het terrein langzaam 'ver steend'. Sinds 1950 is er volgens Keesom niet meer gezaaid. 'Als het een beetje meezit, is het graan over een kleine 100 dagen dorsrijp. Misschien dat we het dan beleven dat er na jaren weer een combine in het centrum van Den Burg bezig is', grapt hij. Subsidie voor zendinstallatie Radio Texel De gemeente springt de Stich ting Lokale Omroep (Radio Texel) financieel bij. Met de vervanging van de zender, de antenne en bijbehorende kabels was €5.600,- gemoeid. B en w hebben beslo ten 25 procent van dit bedrag te subsidiëren. Ook de aanschaf van een stoeltraplift (kosten €4.100, -) wordt met 25 procent gesub sidieerd, zodat Radio Texel kan rekenen op een totale subsidie van €2.425, -. De van 1989 daterende zendinstal latie vertoonde zodanige tekortko mingen dat vervanging noodzakelijk was. De oude zender is gereviseerd en dient als reserve. De nieuwe zen der is van hogere kwaliteit en biedt meer mogelijkheden, maar is nog altijd 'mono' omdat uitzenden in stereo een dubbel zendvermogen vraagt, wat kans geeft op storing bij elektronica van buurtbewoners. Bovendien is stereo,met zo belangrijk voor lokale radio, die meer bedoeld is voor informatie en amusement dan voor het bieden van ruimte lijk concertgeluid. Hoofdzaak is dat Radio Texel overal op het eiland goed kan worden ontvangen. Met de oude apparatuur kwam dat laatste in het gedrang, onder meer doordat de zeven jaar oude aluminium anten ne in de bij de Reijer Keijserstraat staande mast corrosie vertoonde als gevolg van weer en (zee)wind. De sterkte van het signaal ging daardoor met ongeveer tien procent achteruit. De traplift was nodig om de studio - die zich in het souterrain van de voormalige Buureton aan de Molen straat bevindt - bereikbaar te maken voor gehandicapte vrijwillige mede werkers en andere gehandicapten die incidenteel of regelmatig bij de uitzendingen betrokken zijn. rchiefstuk k redactie van de Texelse Cou- snttrok in maart 1957 fel van leer ftjen het voorgenomen besluit van de gemeente om de kastanje 5P de Stenenplaats om te hak ten ten behoeve van nieuw aan 'e leggen parkeerruimte. 'Dat het «rkeer toeneemt, geven wij toe U, maar deze concessie lijkt ons kh wel een beetje te ver gaan.' "ei verkeerspobleem', schreef de feit op zaterdag 30 maart, 'wordt teer op keer aan de orde gesteld. Straten moeten de borden met de juichte Verboden in te rijden-cir- 9aan voeren De autobus- 8n mogen straks niet meer op het We, vertrouwde plein de Groene- ffets geparkeerd worden en een ^bouwer die straks op de markt ionge koe wil koppen, moet een Marathonnetje maken van zijn auto naar het centrum Den Burg te komen. Maar w dan ook; er moet op de Ste rfplaats meer ruimte worden ver- tenaft. Waarom? Opdat men nóg onbesuisder vanuit de Kogerstraat deBinnenburg kan inracen? Straks *0fdt ook de Hogerstraat nog tot ^richtingsverkeer gedegradeerd. I Velen zullen het verdwijnen van 7® histonsche boom (men heeft °m gehuppeld toen het Vrijheid, warf en Broederschap de leus fejjer harte gaan, waar Den Burg /•laatste halve eeuw toch al zoveel rnen kwijt geraakt is. De Gast- r'sstraat is ze reeds allemaal kwijt, de Weverstraat-van-vroeger ken je met meer terug, in de Binnenburg zijn vorige maand ook al diverse bomen ten dode opgeschreven. Een zomerstorm velde een grote boom van de Groeneplaats en een fraaie iep in de Hogerstraat.' Het artikel over het omhakken van de boom riep de nodige reacties op, maar bleek niet meer dan een geslaagde aprilgrap. De kastanje mocht blijven staan. Elf jaar later, in 1968, was de boom weer in het nieuws, ditmaal serieus. Twee boomchirurgen, de gebroe ders Copijn uit Groenekan, waren drie dagen bezig met het blootleg gen van de wortels en het aanbren gen van een versterkende humus- laag. Hoewel gemeentewerken er al rekening mee hield dat de boom zou moeten verdwijnen, wist Copijn de gemeente ervan te overtuigen dat de kastanje er na behandeling weer generaties tegen zou kunnen. En dat terwijl kastanjebomen eigen lijk niet op eilanden thuishoren. 'Ze zijn gevoelig voor het zout in de wind. Dat de kastanjeboom op de Stenenplaats er toch al sinds mensenheugenis staat, is te danken aan de beschermende huizen die er omheen staan. De boom op de Stenenplaats in ongeveer 150 jaar oud. Hij is waarschijnlijk in 1813 geplant, mogelijk als oranjeboom na de Franse tijd.' Het is een hardnekkig misverstand dat de kastanjeboom op de Stenen plaats, 'misschien de oudste, in ieder geval Texels populairste boom', rond 1815 geplant zou zijn ter gelegenheid van de bevrijding van de Fransen. Echter, in 1944 maakt de Texelse Courant gewag van de vienng van de 100ste verjaardag van de boom. Vol gens dat artikel werd de boom geplant door burgemeester Pieter Keijser, die in 1840 meester Reinbach opvolgde als burgemeester. Reinbach was de eerste burgemeester nieuwe stijl (van 1816 tot 1839), nadat hij in de Franse tijd twaalf jaar maire (schout) was geweest. Keijser bleef burgemeester tot zijn dood in oktober 1864. Het is niet onaannemelijk dat een van de eerste daden van Keijser het planten van een boom op de Stenenplaats was, om schoon schip te maken met de Franse tijd In dat geval werd het eeuwfeest dus wat aan de late kant gevierd. Ten tijde van de Franse overheersing werd op veel plaatsen in Europa een 'vrijheidsboom'geplant. Zo ook op de Stenenplaats. Wat voor boom het was, is niet te achterhalen, maar zeker is wel dat ook hier de Frans- gezinden omheen dansten, zingende van Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap. Toen het leger van Napoleon in 1813 in de Slag bij Leipzig (dg Vol- kerenslag) werd verslagen, keerden echter de kansen en kwam overal in Europa de burgerij in opstand. Zo ook op Texel, waar op Nieuweschild de opstand begon. Via Oosterend trok de stoet naar Oudeschild. De bezetting van de lunette sloot zich bij de groep aan, waarna ook de commandant van de schans zich genoodzaakt zag zich over te geven. Van de schans toog de groeiende groep opstandelingen naar Den Burg. Irma Kooij is aan de Noord-Holland se Academie in Alkmaar geslaagd voor de opleiding tot schoonheids specialist. Ze is in Den Hoorn een praktijk aan huis gestart. Josien Westdorp uit De Cocksdorp is aan de Hogeschool InHolland geslaagd voor de opleiding Hoger Toeristisch en Recreatief Onderwijs. Gemeente trekt geld uit voor communicatie Contact met de burgers is belang rijk, vindt het gemeentebestuur. B en w streven naar actiever betrekken van de burgers bij de besluitvorming, zodat het draagvlak voor het beleid beter wordt. Dat heeft geresulteerd in een communicatieplan dat al eerder in de publiciteit werd gebracht. B en w hebben nu het budget vastgesteld dat jaarlijks voor de uitvoering beschik baar moet zijn: €14.000, -. Dat geld wordt gebruikt voor onder meer de verbetering van het burgerjaarverslag en het boekje Begroting in een Oog opslag, een herziening van de uitgave Texel het Eiland, de organisatie van de samenkomst voor nieuwe inge zetenen. verbetering van bestaande en ontwikkeling van nieuwe commu nicatiemiddelen en het inzetten van eigentijdse informatiedragers, zoals het eens per jaar uitbrengen van een filmcommercial, CD-ROM met informatie voor de raad en andere geïnteresseerden, mediatraining en het maken van persberichten. Correspondentie Bij de redactie van deze krant kwam een bnef binnen van de 29-jarige Diana Dankwa uit Ghana, die op zoek is naar correspondentievrien den. In haar brief zegt ze over ande re culturen en levens te willen leren en als hobby's noemt ze reizen, vriendschap, muziek, sport en het uitwisselen van ideeën. De brief is in het Engels gesteld, het e-mailadres is danakal 975@yahoo.com. Radioschool zendt uit vanaf Texel Net als vorig jaar zendt de Vero nica Radioschool een paar dagen vanaf het Kogerstrand uit. De radiotalenten hebben daar een studio ingericht om tussen 28 en 31 juli uitzendingen te maken voor het webstation V-radio en het stu dentenprogramma Whatever! Tijdens het verblijf op Texel zal de radioschool luisteraar en vakantie ganger vermaken met bijzondere activiteiten, reportages, sfeerimp ressies en interviews. Ook maken luisteraars kans op een tandem sprong, surflessen en festivalkaar- ten. De uitzendingen van V-Radio zijn te beluisteren via het webstation, www. v-radio.nl. Whatever is te beluiste ren op verschillende frequenties, zie www.whatever.fm. Spookfactuur Bij Drogisterij van 't Noordende in De Cocksdorp is een spookfactuur binnen gekomen. Biz Telefoongids vraagt €295.12 voor vermelding in het bedrijvengedeelte van de gids. In de kleine lettertjes is te lezen dat het om een aanbieding en niet om een factuur gaat, maar de 'aanbie ding' ziet eruit als een rekening, met aangehechte acceptgiro. De drogis terij wil andere bedrijven waarschu wen om hier niet in te trappen. Een ooggetuige uit die tijd schrijft: 'Hierna marscheerde men na den Hoofdplaats den burg met oogmerk om de oude vaderlandsche vlag op den Tooren te plaatsen en den vrij heidsboom uijt den weg te ruijmen. - op eene korte afstand van den burg kwamen eenige leden van het Eijlands bestuur onder gelijden van de vrederegter hun tegemoet welke hun vroeg: wat hun oogmerk was, waarop de Capitijn der gewapende burgers hem tot antwoord gaf: "den zoogenoemde vrijheidsboom uijt den weg en de Hollandsche vlag op den Tooren." Hierop wilde zij hun van hun doel afbrengen, [maar] de gewapende menigte tot dusverre reeds gevorderd, wilde zich in geene deele aan hun verzoek onderwer pen, maar trokken in orde voor- waers, de vrederegter verzettede zig hiertegen, wierp zich voor hun neder, roepende: dat zij hem veel liever moesten nederstooten dan hun plan ten uijtvoer te brengen", [maar] de burgers zich hier met aan stoorende marcheerde op den burg, alwaar bij hun aankomst de vlag onmiddellijk door de ingezetene werd opgezet, waarna men in geschikte orde de straten doortrokken, de vrijhe- ijdsboom omverhakten en wederom naar oosterend terugkeerden, waar na men uijt elkander ging ieder na zijn wooning.' De opstand tegen de Fransen en de tocht naar de Schans werd door de Oosterenders in 1913 en in 1963 nog een keer dunnetjes overgedaan. Die beide keren bleef de rond 1840 geplante kastanje op de Groene plaats echter gespaard. De kastanjeboom op de Stenen plaats verkeert in redelijke staat. Dat is de bevinding van de boom- verzorgingsdienst die de in kas tanje eerder dit jaar heeft geïn specteerd. Wel is vastgesteld dat de vitaliteit van de oude boom iets is achteruit gegaan. 'Maar niets om ons direct zorgen over te maken', vertelt Piet Bolier van Gemeentewerken. Een donkere vlek op de stam op cir ca anderhalve meter hoogte wekt de indruk dat de markante kastanje op de Stenenplaats ten prooi is geval len aan de mysterieuze aantasting die zich razendsnel over kastanjes in Nederland verspreid. Zieke bomen krijgen bruine vlekken op de stam en 'bloeden' donker vocht. Ook op Texel is de ziekte geconstateerd. De aantasting leidt tot baststerfte en bij ernstige aantasting tot sterfte van de boom. Maar volgens de gemeente is dat op de Stenenplaats niet het geval. De ziekte manifesteert zich op paardenkastanjebomen (alle Aescu- lus-soorten), maar de boom op de Stenenplaats is een pavia kastanje, die niet vatbaar zou zijn voor deze ziekte. De boomverzorger die de kastanje onlangs inspecteerde op veiligheid, beschadigingen en even tuele ziektes, heeft op dat moment niet de gevreesde bloedingsziekte geconstateerd. Wel dat de vitaliteit iets terugloopt, maar met een flinke voedingsinjectie moet de kastanje er weer een tijdje tegen kunnen. Een jaar of tien geleden zijn in sleu ven rond de boom ook compost en andere voedingsmiddelen aange bracht, een voorraad die inmiddels aan het opraken is. Dood hout in de kruin van de kastanje duidt er ook op dat de boom een wat kwakke lend bestaan leidt, overigens niet zo gek gezien de standplaats midden in het uitgaanscentrum. Na de zomer gaat gemeentewerken deze takken eruit zagen. Meer over de geschie denis van deze bijzondere boom in de rubriek Archiefstuk elders op de pagina. De kastanjeboom op de Stenenplaats. VRIJDAG 27 JULI 2007

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5