Cjroen ZwartsJexels in het harL wam» Achterdocht ligt op de loer' Openheid bepleit bij inkoop en aanbesteding Verdachte voorlopig nog in Pieter Baan Centrum Paard geeft kusjes op Dag van TESO-feest op haven ondanks vertraging werkzaamheden RWS het Paard OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12195 DINSDAG 31 JULI 2007 iSÊÈfmFÊKONÓÖÖKj [WiTEgOVeRlRST ?(-* TEXI1.TOERIS] TEXELSE0COLIRANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Advertenties voor de Vakantiekrant van 10 augustus kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 2 augustus a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 (Advertentie) Krantenbezorger 'We gaan ermee door tot we er bij neervallen.' Een lijfspreuk van Henk van Heen/vaarden die bijna 43 jaar de Texelse Courant heeft rondgebracht. Hij deed dat samen met broer Peter, die al een paar jaar langer loopt. Toen de gezondheid van Henk afge lopen vrijdag hard achteruit ging, probeerde Peter hem moed in te spreken. Pagina 3 Organisator triatlon Willem van Tatenhove uit De Koog organiseerde met alleen de zaterdag te houden triatlon, maar doet ook zelf mee. Hij heeft het er maar druk mee. Zelf ziet hij het als de ideale combinatie. 'Door het organiseren ben ik niet alleen maar met de wed- stnjd bezig. Dat geeft minder stress. Wel is het zo dat ik me een uur voor de start terugtrek en me alleen op de race richt.' Pagina 4 a Voederbietels 250 coureurs, onder wie 100 van de overkant, verschijnen aan de start van het Speedweekend dat dit weekend op het crossterrein van de MAB-club aan de Hoofdweg in Eierland wordt gehouden. Zater dagavond begint in de feesttent om 22.00 uur uur een optreden van de Achterhoekse feestband Jovink de Voederbietels. Pagina 5 Aanhouding na kopstoot De politie heeft in de nacht van zon dag op maandag in de Dorpsstraat in De Koog een 28-jarige man uit Purmerend aangehouden. Hi) wordt ervan verdacht een 18-jarige man uit Barneveld een kopstoot te heb ben gegeven. De Barnevelder liep vermoedelijk een gebroken neus op. De aanleiding van de mishande ling is niet bekend. Moet het inkoop- en aankoopbestedingsbeleid van de gemeente transparanter? Piet Standaart (Texels Belang) en Gerard Weijers (onafhankelijk) vinden van wel. De redactie vroeg hun mening naar aanleiding van twee ingezonden brieven van Henk Grootjen, over de anbesteding van het scholierenvervoer. Door de offertes van de ver schillende bedrijven niet openbaar te maken, handelde de gemeente raar eigen zeggen conform de (conceptnota inkoop- en aanbeste- jngsbeleid, maar het wekt volgens menigeen de schijn van achter kamertjespolitiek. Km bij openbare aanbestedingen brengt de gemeente bedragen naar tuiten. Bijvoorbeeld bij grote infra- Swcturele projecten, waarvan er bin- ren korte tijd geen soortgelijke valt te «wachten. In andere gevallen, zoals S bet scholierenvervoer waarvoor «drijven periodiek opnieuw kunnen inschrijven, luidt de redenering dat ondernemers inzage hebben in de tedragen waarvoor is ingeschreven, sn andere ondernemer zijn offerte h; een volgende inschrijving hierop am kunnen afstemmen, waardoor gemeente financieel zou kunnen m eden benadeeld. fet betreft hier gemeenschapsgeld, as ook de burger wordt dan bena- •Bd, luidt de redenatie. 'Dat is mis- xhen wel zo', zegt Standaart, 'en rtet bedrijfsleven is zo'n werkwijze tó wel gerechtvaardigd, maar van j; overheid mag, je transparantie ver- j lachten. Dat weegt zwaarder dan 3' sr eventueel financieel voordeel. Uitzendkracht voor aanvragen Ce gemeente heeft dit jaar tot ft van rechtswege vijf bouw- Kfgunningen moeten verlenen, de aanvragen niet binnen de wettelijke termijn waren afge- tadeld. fte van bouwvergunningen tot al enige tijd tegen problemen to De gemeente heeft tijdelijk een Èendkracht in de arm genomen r de behandeling voorspoediger hiaten verlopen. Gecompliceerde aanvragen worden aan een gespe cialiseerd bureau voorgelegd. 'We sbben wat meer handen aan het «I gekregen', aldus een woord eerder. 'Het is nog niet voldoende, "aar het gaat al wel beter.' te vijf vergunningen in een half £'*ijd zit de gemeente waarschijn- Ms boven het gemiddelde van 1 ■scent. Vorig jaar moesten op een totaal van zeshonderd bouwaanvra- gen van rechtswege zes vergunnin gen worden verleend. Voor reguliere bouwaanvragen geldt een wettelijke termijn van twaalf weken. De gemeente loopt onder meer tegen het euvel op dat bouwaan vragen geregeld niet volledig zijn. Daarnaast wordt relatief vaak de gelegenheid geboden een plan na eerste behandeling in het bouwbe- raad alsnog aan te passen, waar door extra tijdsdruk kan ontstaan. In april was er ook sprake van een toename in bouwaanvragen. Doordat het soms enige tijd duurde voordat mensen op de hoogte wer den gesteld van benodigde aanpas singen of om ontbrekende informa tie werden gevraagd, begonnen er klachten te komen over een trage afhandeling. De behandeling van principe-verzoeken, waarbij wordt bekeken of het zinvol is een bouw- aanvraag in te dienen, ligt nog steeds stil. te rechtbank in Alkmaar ziet voor- og niets in nader onderzoek de detentiegeschiktheid van 37-jarige man uit Den Burg. teadsman Frijns uit Amersfoort staalde maandag voor de recht- ank - net als in mei - dat zijn cliënt "geschikt is voor gevangenschap, tetitie spreekt dit met klem tegen. te 37-jarige man staat te boek als Wddadig en wordt verdacht van sene geweldsdelicten, die hij op teórua/i van dit jaar in Den Burg zou KÖ5n gepleegd. Hij werd aange ven en zit momenteel in het Pieter ®n Centrum, waar hij ondanks ver- Wende verzoeken van zijn advo- EXTRF1 TOOMT3E Zo'n vijftig jaar was de naam Con cours Hippique, dit jaar heette het evenement bij manege Aken- burg voor het eerst Dag van het Paard. De oude naam dekte de lading volgens voorzitter Greet van der Spruyt niet meer goed. 'De menvereniging heeft het bre der getrokken en samenwerking gezocht met Ponyclub de Klep- perties en Landelijke Rijvereni- ging de Waddenruiters. Er is dus van alles te zien.' De commissie had volgens Van der Spruyt overwogen om het evene ment afgelopen zondag af te gelas sen. 'De weersvoorspellingen waren heel erg slecht. Gelukkig hebben we op Texel Ed de Bruijn die ons heeft beloofd dat het droog zou blijven.' De voorspelling kwam niet hele maal uit. Tijdens 'de demonstratie hogere dressuur en het uitvoeren van de musical The Wizard of Oz door de ruitervereniging, ponyclub en de menvereniging regende het. Het publiek liet zich daar niet door afschrikken. Voor de manege stond de Akenbuurt vol met auto's. De paardensport zit in de lift en Van der Spruyt heeft daar wel een verklaring voor 'Als je op je paard zit, dan kom je helemaal tot rust. Het paard accepteert het met als je er niet al je aandacht bij hebt.' Eén van de belangrijkste onderde len van de dag was de wedstrijd om de zilveren zweep in de openklasse tuigpaarden. Dit jaar werd de zweep gewonnen door Koos van der Voo- ren op het 5-jarige paard Violetta H. Eigenaar is Natasja Garritsen. Een ander hoogtepunt was het show nummer van Danielle Meyboom uit Eindhoven. Met het Friese paard Jauke gaf ze een demonstratie vrij heidsdressuur. Van der Spruyt: 'We zoeken het zo veel mogelijk op Texel, maar vooral voor de showon derdelen is het lastig mensen te krij gen. Gelukkig was Daniëlle bereid om te komen.' Het been optillen, de rug strekken, een kusje geven, niets was Jauke te gek. Bij vrijheidsdressuur worden opdrachten gegeven aan het paard, zonder dwangmiddelen zoals een zweep te gebruiken. Ze kan aan het paard merken dat hij er lol in heeft. 'Eén keer waren we klaar met de training en liepen we richting de stal. Toen we bijna bij de stal waren keerde hij zich om en liep terug de bak in. Hij wilde door met trai nen.' Het geven van demonstraties caat nog steeds niet is onderzocht op zijn eventuele detentieongeschiktheid. Cruciaal in het betoog van de advo caat is een rapport van de Brijder- stichting, die de verdachte eerder wel ongeschikt verklaarde voor gevangen schap. De advocaat wil dat de recht bank het advies van Brijder volgt. Vol gens officier van justitie Streefland is het onzin dat de verdachte ongeschikt voor de cel is. De officier baseert zich op gegevens van het Pieter Baan Centrum. Dat deed weliswaar geen onderzoek naar de verdachte, maar kwam wel met waarnemingen. 'Het is volgens het Pieter Baan Centrum geen probleem de verdachte terug te laten keren naar een speciale afde ling in het huis van bewaring.' Tot dusverre zag het Openbaar Ministerie de man als psychiatrisch patiënt. Via een zogenoemde inbewaringstelling werd de man steeds korte tijd uit de maatschappij genomen als het mis dreigde te gaan. Dankzij medicijnge bruik ging het daarna enige tijd goed. Die aanpak werkte tot februari van dit jaar. Toen ging het helemaal mis met de man, die verschillende mensen bedreigde en vernielingen pleegde. De advocaat van de verdachte onder streepte tijdens de vorige rechtszitting - dat de man tijdens het verblijf in het huis van bewaring al enkele malen in een separeercel was geplaatst, omdat hij onhandelbaar was geworden. Ook pleitte de verdediging voor plaatsing in een psychiatrische mnchting. De rechtbank stelde toen daar niet over te kunnen beslissen en venwees de advocaat naar justitie. De rechtbank zet de zaak tegen de Texelaar op 28 augustus voort. de havenmonding is niet gereed voor het TESO-feest. (Foto Bert Koning) Objecten weg van onveilige plekken Texelaars lijken gehoor te hebben gegeven aan een verzoek van de gemeente om verkoopstalle tjes niet op gevaarlijke plekken in bennen in het buitengebied te plaatsen. De gemeente waarschuwde in april dat vanaf volgende maand zonder pardon boetes worden uitgedeeld als stalletjes of andere objecten in de berm onveilige situaties blijven opleveren. Volgens een woordvoerder is daar op positief gereageerd. 'Je ziet in het algemeen dat mensen dan gaan nadenken of hun stalletje een belemmenng voor de verkeersvei- Er moet een beetje geschoven worden met de indeling, maar dan kan het TESO-feest op de haven van Oudeschild gewoon doorgaan. De werkzaamhe den van Rijkswaterstaat aan de havenmonding zijn niet op tijd af, waardoor het feestterrein opge sierd wordt met een bouwhek. Over twee weken begint het eeuw feest van TESO op de haven van Oudeschild, rond het oude kantoor van de veerdienst. Het terrein wordt ingericht met stands, tenten, hore ca, een zweefmolen, een springkus sen en een reuzenrad. Ook legt de zeesleepboot De Holland aan, die de hele week tussen Den Helder en Oudeschild vaart. Maar de opknapbeurt van de dam- wand van de havenmonding, waar De Holland moet aanleggen, is niet voor de feestweek voltooid. Ruud Boom van de feestorganisatie: 'Wij kregen een paar weken geleden te horen dat het niet ging lukken het werk voor de bouwvak af te krijgen, ondanks dat dat wel toegezegd was.' Volgens een vooriichtter van Rijks waterstaat is de reden van de ver traging het onstuimige weer van de afgelopen tijd. 'Tijdens het werk zijn dingen tegengevallen. Er stond vaker hoog water in de haven dan gepland. Daardoor konden de plan ken niet worden verankerd.' De organisatie vindt de situatie wel erg jammer. Boom: 'Het is natuur lijk een slordige inschattingsfout. We hebben een paar aanpassingen moeten doen maar dan kunnen we over twee weken gewoon de haven op.' Rijkswaterstaat heeft mede werking beloofd. 'De aannemer heeft het terrein helemaal schoon gemaakt. Al het materiaal ligt aan de kant en op het feestterrein staan er hekken voor de damwand. Het is veilig genoeg om feest te vieren.' Doordat er nu bouwhekken langs de kant staan heeft de organisatie de indeling van het feestterrein moeten veranderen. 'We verplaatsen een paar tenten zodat het er alsnog gezellig komt uit te zien. De Holland meert nu gewoon om de hoek af, zodat ook dat onderdeel gewoon doorgang kan vinden is voor Meyboom nog een hobby, maar ze hoopt er haar werk van te maken. Bij het onderdeel Streekrubriek paarden ging het op het einde nog bijna mis met winnare? Petruska Timmer. Bij het opstellen steigerde haar paard en viel ze uit het rijtuig. 'Eén van de begeleiders in de ring kwam hard aanlopen. Daar schrok het paard van. Door de oogklep pen ziet hij alles pas op het laatste moment.' Zij en het paard man keerden niets en doordat het na de wedstrijd gebeurde, bleef ze kampi oen. Timmer was tevreden. 'Hij liep hartstikke goed.' Ze heeft drie jaar haar koetsiersdiploma en deed voor het eerst mee. 'Ik vind dit leuk om te doen omdat je aan iedereen moet laten zien wat je kunt.' De uitslagen staan op de sportpagina. ligheid kan zijn en op een goede plek of op de eigen grond staat.' Hoeveel mensen aanpassingen hebben gebracht, kon de gemeente niet aangeven. Objecten in de berm hebben dit jaar een hoge prioriteit in de hand having. In 2005 en 2006 werd er ook al op gelet, maar volgens de gemeente bleven gevaarlijke situ aties bestaan, omdat stalletjes en objecten telkens weer te dicht langs de openbare weg werden gezet. Mensen die vanaf volgende maand worden beboet, maken kans op strafrechtelijke vervolging. Het gaat namelijk om vertrouwen. Het niet naar buiten brengen van bedra gen wekt achterdocht en de scha de is dan groter dan het mogelijke financiële voordeel.' Overigens heeft Standaart in zijn hoedanigheid als raadslid, in tegenstelling tot Grootjen die vervolgens de hulp van Standaart inriep, de offertes van de verschil lende taxibedrijven wél ter inzage gekregen, evenals Weijers. Beiden concluderen dat alles volgens het boekje is gegaan. Want op grond van de nieuwe (concept)nota inkoop- en aanbestedingsbeleid hoeft de gemeente de bedragen niet open baar te maken. Maar ook Weijers pleit voor meer openheid. 'De gemeente is een open baar lichaam. Als je meerdere onder nemers uitnodigt voor een inschrij ving, dan zitten daar geen geheimen aan. Lees verder op pagina 5 Danielle Meyboom gaf met haar Friese paard Jauke een demonstratie vrijheidsdressuur.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1